GOESCHE COUHANÏ BIJVOEGSEL van;de |van ZATERDAG 10 JUNI 19111 li u i tenlan d. De Wijnboeren in actie. De nieuwe indeeling van de Cham pagne-districten is nog niet eens offi cieel vastgesteld ol de Aube- en Marne-departemonten ioopen al weer te hoop. lie stormklokken luidden en de wijnboeren verzamelden zich in groote benden, die betoogingen hiel den, waarbij het kwam tot een treft'.n met de gendarmerie. Uit verschillende dingen bij) kt, dat in den tyd der rust de organisatie der wijnbouwers niet verwaarloosd is. Door middel van vuursignalen werden de verschil lende dorpen gewaarschuwd, dat er iets aan de hand was en dat de be volking zich moest gereed houden en terstond waren de wijnbouwers mobiel en trokken zjj ter betooging op. In de streek patrouilleeren cavalerie en infanterie. Op verschillende wegen staan infanteriepatrouilles. Uit som mige plaatsen worden gevallen van sabotage gemelddraden van spoor wegsignalen zyn doorgesneden en telegraafpalen omvergehaald. De betrokken autoriteiten zullen zich dientengevolge wel niet erg op hun gemak gevoelen, al zullen ze dan ook niet direct zoo in het nauw ge dreven worden als de Neoers in Canada. De Canadeesche regeering houdt zich in den laatsten tyd ernstig bezig met hel vraagstuk der negerimmi gratie in Canada. By honderden trek ken de zwarten uit de Vereenigde Staten naar Canada en de Canadeezen zijn allesbehalve gesteld op deze nieuwe burgers. In verschillende steden hebben de kamers van koop handel zich gewend tot de regeering, met het verzoek de immigratie van negers te beletten. Een groote anti- neger-beweging is op touw gezet en men eischt, dat tegen de zwarten strenge maatregelen zullen worden genomen. Van wettelijk standpunt uit bestaan er echter geen voldoende redenen om de negers te weren. Toen eenige weken geleden de toevloed van negers uit de Vereenigde Staten buitengewone proporties aannam, heelt de overheid al het mogelijke gedaan,1 om de zwarten aan gene zijde van de grens te houden. Zoolang echter de immigranten een zekere som gelds bezitten, gezand zijn, kennis van land bouw of handel hebben, kan mén niet weigeren hen toe te laten. Het meest vestigen de negers zich in hi oord- Alberta. Dezer dagen kwam een troep van 194 zwarten uit Oklahoma naar Canadadeze moesten allen worden doorgelaten. Zy verhaalden, dat eenige honderden rasgenooten hen zullen volgen en dat reeds in verschillende Staten der Unie emigratie-vereeni- gingen worden gevormd. In verschil lende Canadeesche plaatsen worden de negers hoe langer hoe talrijker, vooral langs de spoorwegen, en men schat het aantal zwarten in de pro vincie Noord-Alberta op ruim 5000. Zij verdienen dan hun kost bjj de boeren en worden vaak bjj de spoorwegmaatschappijen in dienst ge nomen, terwijl een vrij belangrijk contingent aan den kost komt, zonder dat men precies weet, wat zjj uit voeren. De negers worden in Canada algemeen gemeden. Waar zij zich vestigen trekken de blanken weg. Men vreest dan ook dat een groote toevloed van negers het aantal der blanke immigranten zal doen afnemen. Een belangryke groep Canadeezen verlangt van de regeering, dat zij eenvoudig de negerimmigratie zal verbieden en de reeds aanwezige negers uit het land zal zetten. Kabinetscrisis. Het Belgische Kabinet heeft zyn ontslag aangevraagd. B i n n e d i a ii d. Drankbestrijding. In navolging van het vorige jaar worden er vanwege de Nederlandsehe Vereeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken binnenkort in acht provincies van ons land betoo gingen gehouden ten gunste van de drankbestrijding, die in het bijzonder dienstbaar zullen worden gemaakt aan de propaganda voor het opnemen in onze drankwetgeving van het stelsel van het plaatselijk verbod (Local Option). Nu in verschillende gemeenten van ons land, zelfs in een geheel Kamerdistrict (Schoterland) proefstemmingen zijn gehouden met hot resultaat, dat de overgroote meerderheid der meerderjarige man nen en vrouwen zich voor de ver dwijning van alle drankgelegenheden heeft uitgesproken, acht de Neder landsehe Vereeniging het noodig krachtig propaganda te maken voor deze belangrijke eisch van drankwet geving, opdat spoedig de tjjd aan- breke, dat verschillende gemeenten zich door de invoering van het plaatse lijk verbod van den alcoholplaag kunnen bevrijden. De betoogingen zullen dit jaar ge houden worden te Sappemeer, Sneek, Assen, Deventer, Zutphen, Tiel Utrecht Velsen en Dordrecht, worden opge luisterd door muziek, terwijl er in de meeste plaatsen een optocht met vaandels en banieren aan wordt verbonden. j Maatschij. tot Nut {van 't Algemeen. Woensdag is te Amsterdam de alge- meene vergadering begonnen van 't Nut. Zji werd geopend door den oorzitter den heer D. H. de Vries. Uit het verslag bleek, dat het leden- 'al der maatschappij op 1 October 1910 13,975 bedroeg, verdeeld over 283 departementen, behalve 11 ver- eeniging-leden, 166 eere-leden en 19 algemeene leden. Op 1 Maart 1911 was het aantal leden, gewone en buitengewone 14,379. Nieuwe departementen werden in bet leven geroepen te Balk, Hengelo (Geld.) Tempel, Terneuzen Warnsveld en Wolphaattsdijk, met resp. 27, 32, 30, 21, 13 en 12 leden. Bezoek van Koningin Wilhelmina aan Brussel. Wanneer onze koningin de volgende maand te Brussel komt, zal men H. M., zoo meldt de „Etoile Beige", een eigenaardig leest bereiden. De koning en de koningin der Belgen zullen koningin Wilhelmina en den Prins den 28 sten Juli,'s mid dags om 4 ure, naar het stadhuis ver gezellen. Eu van het stadhuis tol de Groote Markt zullen overai i.,ngs den weg, dien de koninklijke stoet neemt, jongens van de lagere stadsscholen en bijzondere scholen geschaard staan. Op de Groote Markt zullen de historische gebouwen met Blingers van groen en bloemen versierd zijn en om de markt zullen in het wit gedoste meisjes geschaard staan en daarachter de Brusselsche vereeni- gingen met hun vaandels, wapen borden en attributen. Het groote bin nenplein van het stadhuis zai in een mooien tuin zijn herschapen, waar burgemeester Max met de wethouders de vorstelijke personen zal ont vangen, die daar uit het rijtuig stappen en naar de Gothische zaal worden geleid onder het gezang van een meisjeskoor, dat hun een wel komstlied toezingt. Er zal muziek zjjneen uurtje maaren die muziek zal uitsluitend door vrouwelijke krachten worden uitgevoerd. Na het concert receptie. De burgemeester zal de hooge gasten in zyn bureau geleiden, waar koningin Wilhelmina en de Prins hun hand- teekening plaatsen in het „gouden ooek". In de trouwzaal, die geheel met bloemen wordt versierd, wordt dan de thee rondgediend, waarna de vorstelijke personen van een tribune, voor die gelegenheid opgeslagen in de Leeuwenzaal, de Brusselsche schoolmeisjes zullen zien doflleeren. Alle kinderen dragen witte japonne tjes met oranje-strikken en linten. Up de borst dragen zij nog een bloem van die kleur, die ook op de vlaggen zal prijken: voor elke school een andere. Zoodra een groep schoolmeisjes de vorsten genaderd is, verlaten twee meisjes, die samen een mand met de bloemen van haar school dragen, haar plaats en leggen de mand op de treden der tribune, aan de voeten der beide koninginnen. Het zal allerliefst zijn, besluit de Etoile Beige. De Koninklijke familie te Amsterdam. Woensdagmiddag om 4,57 is ook prinses- Juliana te Amsterdam ge komen. Koningin en Prins waren aan het station tegenwoordig. Dadelijk na aankomst ten Paleize verschenen zij op het balkou, om zich met het prinsesje te vertoonen aan het wachtend publiek, dat den Dam tot zijn uiterste grenzen vulde, en een hartelijke ovatie besloot toen den intocht der Prinses. Donderdagmiddag 2 uur reden Koningin en Prins naar Arti en Amicitiae om de tentoonstelling te bezichtigen van werken van leden der Maatschappij. Het bezoek duurde ongeveer een half uur. Van Arti werd naar het Centraalstation gereden, om de Koningin-Moeder, die te 2 u. 50 min. van rioestdyk daar aankwam, af te halen. 's Avonds was er bal ten hove. Bet bezoek van president Faüières. Als zeker kan worden gemeld, dat president Fallières vermoedelijk 5 Juli de residentie zal bezoeken. De Koningin zou Haar gast van Amsterdam naar Den Haag vergezel len en met den president reeds des voormiddags daar aankomen en in de residentie met hem het noenmaal ge bruiken. Landbouw, Veeteelt en Vissclierij. Aanaarden. Het kost ook op landbouwgebied dikwijls veel tyd en moeite om oude gebruiken te laten varen en door betere te vervangen. Wat heeft het braken van bouwland niet langen tyd stand gehouden eer men er toe over ging door betere bemesting en bewer king den akker geschikt te maken om elk jaar vrucht voort te brengen, zonder dat het dus om de zeven jaar een jaar rust kreeg, zooals de onder- wetBche gewoonte was. Een even oud gebruik mag wel genoemd worden het aanaarden van aardappels. Ook lairvsn i" door de ondervinding en door proefneming gebleken, dat dit niet in alle gevallen voordeel geeft, ja, soms zelfs nadeelig werkt en waar dit bewezen is, zou het verkeerd zyn er zonder uitzondering mede voort te gaan. De meer of minder goede gevolgen van aanaarden haDgen af van den tijd, waarop het gebeurt; van den grond en van de diepte, waarop de poters gelegd worden. Dp den juisten tijd uitgevoerd zal het aanaarden meestal voordeel geven en die tyd is er, als de uitloopers beginnen voor den dag te komen door het aanaarden zullen er zich meer vormen en dus de opbrengst verhoogen. Doet men het voor dien tyd, dus te vroeg, dan wordt de plant als het ware onder de aarde begraven, wat natuurlijk de verdere ontwikke ling tegengaat. Te laat is het, als er zich al een aantal stengels ontwik keld hebben, die weer naar den grond terug gebogoh zyn en door den grond bedekt zouden worden. De soort van grond is overal van invloed op de gevolgen van al of niet aanaarden. Op zwaren weinig doorlatenden grond is aanaarden zeer aan te bevelen de hoogten, die door deze bewerking worden aangebracht, doen het regenwater van de plant afloopen in de greppels, waar het langzamerhand in den grond driDgt en de wortels bereikt. Is er ondiep gepoot dan is aanaarden bepaald noodig. Op lichten, zandigen, door latenden grond is het een overtollig werk, mits de poters diep genoeg gelegd zijn. /-i Omtrent dit alles zijn proeven ge nomen, waarbij dan tevens bleek, dat de grond niet te veel mag opgehoogd worden. Een veld, waarop door het aanaarden de struiken balf onder den grond wa ren geraakt, bracht per H A. eenige duizenden kilo's minder aardappels op, dan een, dat op de gewone wijze was aangeaard. Op een ander perceel nam men een drievoudige proef: le met dubbel diep planten zonder aanaarden, 2e op gewone diepte met en 3o op gelijke diepte zonder aanaarden. De uitslag was, dat de dubbel diep ge plante het minst opbrachten, die op gewone diepte en aangeaarde het meest, terwijl de niet aangeaarde het midden hielden. Bovendien bleek nog, dat bij de aangeaarde de hoeveelheid kleine aardappels (kriel) minder was. Aanaarden is dus aan te bevelen op zwaren grond, niet diep geplant, en op tyd gedaan. Op lichten grond, mits diep geplant, is het niet noodig. Het kost maar arbeidsloon en rendeert niet. Rechtzaken. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. In de zitting van heden (Vrijdag) zyn veroordeeld wegens Diefstal F. D., 14 j., loodgieterskn., P. v. d. K., 14 j., zonder beroep, P. R. L15 jzonder beroep en J. de K., 14 j., zonder beroep, allen te Goes, ieder tot f7 of 14 d. tuchtschool, J. P., 31 j., werkman, Oudelande, tot 7 d. hechtenis. Raadsoverzicht. De raadszitting van gisteravond heeft nog een ongedachte belangrijk heid gekregen. De agenda beloofde niet veel en de daarop ter behandeling opgegeven punten leverden dan ook niet veel interessants op. Alleen de vernieuwde behandeling van het ver zoek van den heer Verburg om hem een uitwog te verleenen voor zijn perceel aan den 's Heer Hendriks- kinderendyk had uitvoerige bespre kingen tengevolge. Het bleek, dat ongeveer alle heeren alleen de beide wethouders en de heer Temper man stemden tegen ervoor waren dit verzoek in te willigen. De heer Hollmann had nogmaals een onder zoek ingesteld, waaruit bleek, dat de tegenwoordige uitweg niet te gebrui ken was en gevaarlijk was bovendien. Hiertegen moesten de boomen, waar voor de heer de Witt Hamer nog een goed woordje deed, hot afleggen, vooral waar bleek, dat de verzoeker alle schade voor zijn rekening wou nemen. De heer Verburg krijgt dus den uit weg, dank vooral de heeren Dekker en Hollmann. Maar deze heeren hebben zich gis teravond nog, te zamen met de heeren Van de Ven en Risch, op andere wyze verdienstelijk gemaakt. Wy zeiden al, dat de agenda van de raadszitting niet veel belangrijks aangaf. De vier genoemde heeren hebben ervoor gezorgd, dat de zitting een wat gewichtiger cachet kreeg. En zy hebben dat gedaan door bjj de rondvraag belangrijke vragen aan de orde te stellen. De heer Dekker begon met twee netelige kwesties te berde te brengen, n.l. de tramplannen, die indertjjd zaliger gedachtenis be staan hebben en de gasaanleg aan den KloetingBchen weg, waarover de gas- commissie maar slecht te spreken moet zijn. Van Mr. de Witt Hamer vernam hy, dat deze van officieuse zyde omtrent het aanhangig maken van nieuwe tramplannen vernomen had en dat het inrichten der muntgasmeters Te veel werk opleverde om thans over te gaan tot verlichting vandenKloe tingschen weg, waarvoor bovendien eerst een post op de begrooting moest worden gebracht. Maar vooral de heer Hollmann maakte zich gisteravond verdienstelijk. De schandalige wyze, waarop het pu bliek te keer ging tjjdens de begrafenis van den heer Neter heeft ieder wel denkende geërgerd. Men stond er van versteld, dat zoo iets in onzen tyd en in onze stad nog gebeuren kon, dat zoo alle gebrek aan eerbied voor den ernBt van den dood, alle ontzag voor plechtig heden, die anderen heilig zijn, by het Uoesehe publiek moest blijken. En het is goed, dat de heer Hollman daarop eens de aandacht gevestigd heeft. Het is mogelijk dat de politie zelf verrast was door deze ongemanierdheid en ruwe onbeschol'thoid van de inwoners onzer stad. Maar het deed toch pijnlijk aan, te zien, hoe weinig zjj in staat bleek aan deze onbehouwenheid paal en perk te stellen. Werkelijk, meneer van de Ven, dit het gebeurde ook op Zondag was heel wat erger lijker dan het lossen van een stoom boot. In 't algemeen zyn wij er ook voor, dat op Zondag niet gewerkt wordt. Maar er kunnen omstandig heden zijn en die waren er blijk baar dat van dezen regel wordt afgeweken. Wij hebben indertijd een ingezonden stuk opgenomen waarin de inzender der redactie van de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" in het oog vallende inconsequentie verwjjt, omdat zjj in hetzelfde num mer, waarin zjj dit lossen, waarvan de heer van de Ven sprak, veroor deelde, meedeelde op Zondag bulle tins in de stad verspreid te hebben. De heer van de Ven kan dus misschien by de redaotie van dit blad, dat tot zyne partij behoort, wel vernemen, dat sommige werkzaamheden het at- wijken van den regel noodzakelijk maken. De redactie van het blad zelf zal dit al wel begrepen hebben. i ,i s ii i e u w s. De Sohbngepolder. Heden werd alhier gehouden de vergadering van ingelanden van den Schengepoider, waarin werd vastge steld de rekening over het dienstjaar 1910/11 in ontvang op 17325,29 en in uitgaaf op f6196,28, goed slot alzoo f1129,01. De begrooting 1911/12 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f7073,31, met een post voor onvoorzien ad f 257,47. Het dijkgeschot werd be paald, evenals het vorig jaar, op fO,75 per f 100 geschatte waarde, terwijl besloten werd tot den aanleg van ver schillende gedeelten grintweg en ver betering van een bestaanden grintweg door het aanvoeren van basalt steen- Slag. Hofstede Sohenoe. De St. Crt. No. lïl bevat de statuten van de N. V. „Hofstede Schenge", alhier. Het doel der vennootschap is het uitoefenen van land-, tuinbouw en vee teelt in den ruimsten zin des woords, op gronden, die de vennootschap in eigendom, huur of onder welken an deren titel ook in Zuid-Beveland mocht hebben of verkrijgen en het verrichten van al die handelingen, welke daar mede in verband staan, hieronder be grepen het aankoopen en verkoopen van roerende en onroerende goederen en het ontginnen en verbeteren van landerijen. Een oud-Stadgbnoote. QTe 's Gravenhage is gisteren op 75-jarigen leeftijd overleden onze vroegere stadgenoote mevr. de wed. J. J. Ramondt. Uitgesteld. Wegens de vliegdemonstraties is het hedenavond door Euphonia te geven volksconcert uitgesteld tot Woensdagavond. Doopsgezinde gemeente. Zondag 11 Juni 'smorg. 10 uur, Ds. T. H. Siemelink. Tekst: Pred. 9 14 en 15. Onderw.Stille krachten. I rovinclenieuws Verkiezing Provinciale Staten. De Centrale Vrijzinnige Kiesver- eeniging in het district Goes heeft tot candidaat gesteld voor de a.s. ver kiezing voor een lid der Prov. Staten (vacature-De Jonge) den heerJ. H. O. Dominions, burgemeester van Krui- ningen en Voorzitter der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappy. Vogelwet. Het bestuur van de Zeeuwsche ver eeniging van jachtopzieners en bosch wachters heeft een adres aan de Tw eede Kamer gezonden, waarin het zegt, met leedwezen kennis genomen te hebben van het ontwerp-Vogelwet, omdat er geen onderscheid gemaakt wordt tus- Bchen nuttige en schadelijke vogel soorten, en omdat het z. i. niet te verdedigen valt, dat de allerschade lijkste roof- en kraaivogels in bescher ming worden genomen, daar zy zoo wel den landbouw door het verslinden van nuttige vogels en de eieren, als het jachtbedrijf door het vernielen van waardevolle jachtdieron schade berokkenen'dat iemand onmogelijk eenig nut van de bescherming dier roofdieren kan hebben, welke zelfs door de conventie van Parys van be scherming uitgesloten zjjn, en dat, behalve dit, de leden der adresseeren- de vereeniging een niet onbelangrijke schade zullen lijden door het verlies van de premiën, die zjj tot dusver voor het dooden van Bchadelyke vogels ontvingen. Adressant verzoekt daarom aan de Kamer, de Vogelwet niet aan te nemen, of daaruit te lichten de be scherming van roof- en kraaivogels, benevens van reigers en aalschorvers, welke aan de visscherjj groote schade toebrengen. Terneuzen. Gistermorgen vroeg is de elfjarige J. D. alhier, terwjjl hy met den hengel in het kanaal vischte aan de Heerengracht, ongemerkt te water geraakt en verdronken. Te acht uren 's avonds werd het ljjk opgehaald. 's Heer Arendskerke. Hedenmor gen werden de bewoners alhier, om streeks half vyf uit hun slaap opge schrikt door een onverwacht bezoek van den vliegenier Lütge met zjjn ééndekker, die in den 's H. Arends- kerkepolder neergekomen was op een aardappelveld. Alles liep zonder on gelukken af. Dat er aanstonds een massa menschen op de been waren, laat zich begrijpen. Het toestel is ver voerd naar het vliegterrein in den Wilhelminapolder. Nieuwdorp. Op den nieuw in aan bouw zjjnden toren der Gereformeerde kerk alhier zal een uurwerk geplaatst worden. flllewoutsdijk. In de Raadverga dering van Woensdag werden aange wezen tot leden van het stembureau voor eventueele stemmingen voor de Provinciale staten dhr. J. Nieuwen- liuise en C. v. d. Velde, met C. Bruin- ooge en J. van Liere tot plaatsver vangers en voor den gemeenteraad dhm. J. van Liere, J, Smallegange en C. Bruinooge, met C. van de Velde, J. Nieuwenhuise en A. Huysen tot plaatsvervangers. Het gemeente ver slag over 1910 werd door B. en W. aangeboden en ter inzage gelegd, lien door B. en W. voorgestelde at en overschrijving in de begrooting voor 1910 werd toegestaan. Gunstig werd beschikt op de verzoeken van A. Luteijn en M. Platschorre om een half jaar afschrijving van de honden belasting. De voorzitter deed mede- deeling van voltooiing der in 1911 aangelegde nieuwe grintwegen. Daarna sluiting. lerseke. Tot vader en moeder in het huis voor armenverzorging „Vre- delust" alhier zyn benoemd dhr. P. J. Lavoojj en echtgenoote. Wemeldinge. Het verslag omtrent het alhier gehouden festival eischt een kleine rectificatie. Er zyn nl. geen prijzen toegekend naar gelang dar 1 restaties, zooals werd gemeld, maar onder de deelnemende gezelschappen werden premies verloot, waarbij be doelde vereenigingen de gelukkige waren. Krabbendijke. Te Utrecht slaagde voor het theoretisch examen genees kunde eerste deel dhr. J. A. Krijger Gz., geboren alhier. Tot onderwijzer te Vlaardingen i3 benoemd dhr. P. C. de Rycke alhier. Rilland-Bath. De boot, waarop Woensdagmiddag brand ontstaan was, hoeft de reis niet verder voortgezet, dan tot den Zimmermanpolder (ge meente Rilland-Bath). Den geheelen dag door omgaven groote zwarte wolken het vaartuig en tegen den avond, toen het duister begon te wor den, kon men de vlammen zien. Al spoedig was er hulp komen opdagen uit Antwerpen, want wat lator op don middag was zy reeds omringd door een zestal sleepbooten. Den volgende morgen is de boot weder teruggesleept naar Antwerpen. Naar men zegt was de brand ontstaan in het achterste gedeelte van het Bchip en is zy beperkt gebleven tot één vak. De lading bestond uit teer. Wissenkerke. In de Donderdag gehouden raadsvergadering was we gens ongesteldheid afwezig de Burge meester en met kennisgeving dhr. do Jonge Vastgesteld werd een besluit waarbij het traktement van het hoofd der school te Kamperland nader werd gesteld op f100 boven wettelijk mini mum en dat van den onderwijzer a/d school op het dorp op f50 daarboven. Bjj de benoeming van een onderwij zer a/d school op het dorp bleek, dat van 1 sollicitant bekend was, dat hij militieplichtig kan worden, van de anderen bleek daarvan niet, wat dhr. van Hee aanleiding gaf om voor te stellen de benoeming nog uit te stellen. Dit werd verworpen, waarna werd bepaald, dat de benoemde niet zou worden aangesteld, wanneer bleek, dat hij militieplichtig is of wordt. Na 3 keer stemming werd dhr. J. Wave rijn te Kruiningen met 5 stemmen benoemd. Op dhr. Bedet te Goes, tij delijk onderwijzer aan die school, wa ren bij de laatste Btemming 4 stemmen uitgebracht. Daarna werden de leden van stemt,ureau's voor Prov. Staten en Gemeenteraad benoemd en in de commissie tot wering schoolverzuim herbenoemd dhr. J. W. de Neve en G. van der Louw, beiden aftredend, en benoemd dhr. A. van Hee, in de va catur e-Heule. B. en W. weiden ge-

Goessche Courant | 1911 | | pagina bijlage 1