SCHOUWING tiemeugd ftieaws. Telcsrrajisch W eerbericht Gemeente- Publieatiën. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Gemeente 's-Beer Arendskerke. Wegen en Voetpaden WOENSDAG li JLM 1911, Zit- en Slaapkamer. naamde achorretje, 30 H.A.) door M. van Liere te Nisse voor f 101, H. J. F. de Paauw te Goes voor f87, J. van Wingen te Kattendyke voor f 75, J. M. Harinck te Goes voor f71,70, P. G. Pols en A. Pols te lersekevoor f52,50 per jaar. Gegund aan eerst genoemde. Voor het 3e perceel 287 H A., de gronden in den polder de Breede Watering bew. lerseke en de voor malige haven, de gronden van het Vogelzangsche wegeling tot de grens van Kloetinge, de gronden tusschen ouden Singel en de grens van Kloetinge, de Oude Schans of bet zoogenaamde Genadewerk) door J. C. E. Massee, Goes voor f130, H. J. F. de Paauw, Goes, f113, H. A. Hanken, Wilhel- minadorp, f35 en P. C. Pols en A. Pols te lerseke, f 75 per jaar. Gegund aan eerstgenoemde. BuiTBNLiNDSCH BEZOEK. Heden arriveerde alhier een gezel schap van 76 personen, allen land bouwers uit den omtrek van Brussel, die hun intrek namen in het bótel „Centraal". Hedenmiddag reed men in een 8 tal rijtuigen naar den VVilhelmi- napolder om aldaar de proefveldenenz. enz. in oogensohouw te nemen. Heden avond om 81lt uur vertrekt het gezelschap naar Botterdam. Geslaasd. Te Botterdam slaagde voor het examen Fransche handelscorrespon dentie o. a. mej. M. de Koning, alhier. T Leelijkk val. De vrouw van L. K. alhier had gisteravond het ongeluk van een trap te vallen, waarbjj zij zich dermate aan het achterhoofd bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Eüphonia. Begunstigd door heerlijk zomerweer gaf gisteravond de Harmonie „Eüpho nia" haar eerste zomerconcert, toe- gankeiyk voor hare kunstl. leden met hunne huisgenooten, in den tuin der Sociëteit V. O. V. Een vry talrijk publiek woonde deze uitvoering bij. Brand. Vrijdagnacht omstreeks half twaalf brak een korte, maar hevige brand uit in het woonhuis van dhr. D. Jacobs, meubelhandelaar in de Nieuwstraat alhier. De Gewoner was niet thuis, vernam pas in een café, hoe de zaken er by hem voorstondenz'n vrouw met haar jongste kindje was nog op, de andere acht spruiten lagen reeds in hun bedjes. Niemand vermoedde, dat op den zolder boven den vroe- geren paardenstal stille vlammen langs de binten lekten, tot toevallig dhr. H. een vreemden gloed ontdekte en waarschuwde. Geen kwartier later stond het dak reeds aan alle kanten in vuur, tot ineens op twee of drie plaat sen fel oplaaiende vlammen loeiende naar buiten spoten. Dat was een ang stig oogenblikMoeder en kleinen waren weliswaar in veiligheid, maar de N. W. wind dreef den vonkenregen neer op de achterliggende gebouwen en het begon er veel op te geljjken, dat de vlammen nog verder om zich heen zouden grgpen. Gelukkig, dat toen eindeiyk, ruim een half uur te laat, twee handspuiten en de motor spuit begonnen te werken en zooda nige watermassa's van weerskanten in,, de vuurzee ploften, dat de witte stoom weldra den doffer wordenden vlammengloed overhulden. Slechts nu en dan nog schoot een enkele vlam uit, dadeljjk door het neersuizende water gedoofd, en zoo konden de handspuiten achtereenvolgens inruk ken, te half twee ongeveer tenslotte ook gevolgd door de motorspuit. De dicht saamgepakte menschen- massa, die het hier gelukkig zeldzaam voorkomend schouwspel van een brand had staan aankjjken, der politie daarby meermalen vry wat last ver oorzakende, alsmede de verschillende autoriteiten, die op de plaats des on- heils aanwezig waren,trokkenzieh toen wederom naar hunne respectieve haard steden terug en te 2 uur was alles reeds in diepe rust verzonken. De geheele bovenverdieping van het getroffen perceel is uitgebrand, terwgl verder enkele kasten, w. o. antieke, kleeren, eenig hooi, enz. een prooi der vlammen zijn geworden. Verzekering dekt de schade. De oor zaak is onbekend. Straatroovers aangehouden. Door de Haagsche politie zyn aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld, twee mannen, die verdacht worden van berooving. Zg waren op den Sehenkweg een koopman in bloemen tegen gekomen, met wien zy een eind weegs meeliepen. Op hun aandringen gaf de man hun eenig geld en daarvan kochten zy in den winkel van „Eigen Hulp", in de Tbe- resiastraat, een fleseh spiritus Daar mede begaf het drietal naar een wei land aan den Schenk, waar de spiritus, met water aangemengd, werd opge dronken en waarby de twee boven bedoelden er voor zorgden, dat de bloemenkoopman een flinke hoeveel heid van het vocht naar binnen kreeg. Toen hg dientengevolge het bewust zijn had verloren, berooiden zü hem van een geldzakje, dat hy op zyn borst droeg, en waarnit hy te voren het geld voor de spiritus had gehaald. Ook zyn portemonnaie word voor goeden prys verklaard, waarna zy zich met het geld uit de voeten maakten. Een juffrouw, die uit haar woning de berooving had gezien, stuurde haar dochtertje om politie. Inmiddels hadden burgers den zwaar beschonken man uit het weiland gedragen, en hem op zyn wagen met bloemen ge legd, waarop hij naar zyn woning werd gereden. Het meisje had weldra twee politieagenten aangetroffen, aan wie zy de richting wees, waarin de beide verdachten waren gegaan. Deze werden dan ook weldra aangehouden naby do Koekamp, en overgebracht naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven. Heistelling omgeslagen. Door het omslaan van een heistelling zijn te Botterdam twee broertjes zoodanig getroffen, dat hun toestand levensge vaarlijk wordt geacht. Een onbesuisd veldwachter. Op last van den officier van Justitie is door den commissaris te Tiel proces verbaal opgemaakt tegen den gemeen teveldwachter Van der Tholen te Kerk-Avezaath. De heer J. van Knyk te Tiel, die by avond te Kerk-Ave zaath zonder licht per fiets reed, voelde volgens zyn klacht eensklaps zyn rjjwiel door een stok gegrepen, waardoor hy over het stuur vloog en ernstige verwondingen aan hoofd en aangezicht bekwam. Onaangename vergissing. Main- dag werd met den trein 455, pakmees- ter de hoofdconducteur K., op delyn 's BoschNijmegen een koffer ver voerd, welke te Nymegen werd af gegeven. Telegrafisch werd van daar gemeld, dat by aankomst verschillen de gouden sieraden en juweelen uit den koffer vermist werden. Onmid dellijk werd de recherche aan 't werk gezet en o. a. huiszoeking gedaan by den hoofdconducteur K. Het onder zoek leverde niets oper werd niets gevonden. Dinsdag kwam evenwel het tele grafisch bericht, aat gebleken was, dat het goud en de juweelen zich niet in den koffer hadden bevonden en men door tusachenkom»t van de recherche verontschuldigingen aan bood aan den ten onrechte verdachten beambte, den pakmeester. Is hiermede nu alles afgeloopen moet de hoofdconducteur, die onder verdenking van diefstal zich het on aangename en steeds pijnlijke van een huiszoeking moest getroosten, hiermede nn maar tevreden zyn Ons dunkt, aldus de N. A. Ot. dat althans de afzender van het telegram moreel verplicht is persoonlijk zyn verontschuldigingen aan te bieden. Schietongelulc. Te Tilburg is by bet houden van veldoefeningen door een compagnie wielrijders der infan terie uit Breda tegen het Tilbnrgsche Verkennerskor is „Prins Hendrik", de verkenner Van Gooi, door een schot uiet een losse patroon in de borst gewond. Na geneeskundige hulp is by per automobiel naar zyue woning ver voerd. Zyn toestand is niet gevaarlijk. Dood gevallen. Een wielrijder nit Genie viel onder Meersen by het afrijden eener gevaarlijke helling van zyn rywiel, bekwam een hersenschud ding en overleed spoedig. Veelbelovend I Een 15-jarig loop- meisje van een modiste te Amsterdam wist een postwissel ten bedrage van ongeveer aeht gulden te bemachtigen, die aan haar, meesteres was gezonden ter betaling eener rekening. Zy maakte op den wisRel de handteekening van de modiste na en inde het bedrag aan het postkantoor in de Kerkstraat. Het misdrijf kwam aan het licht toen de modiste haar klant op betaling aan maande en deze het regu van den postwissel kon toonen. Het ioopmeisje werd door de politie aangehouden en in het tehuis voor vrouwen en meis jes „Beth-San", waar zy reeds vroe ger vertoefde, opgenomen. Plotselinge dood. Te Delft is de 20-jarige zoon van den landbouwer Van den Loos, die in een put was afgedaald, dood bovengebracht. De vader en een broeder, die afdaalden om hulp te verleenen, werden be wusteloos opgehaald, maar weer bij gebracht. Valsche rijksdaalders. Door de Leidsohe politie werden een tweetal nagemaakte rijksdaalders in beslag genomen, die vermoedely k door markt- bezoekers waren uitgegeven. De geld stukken hebben zoo groote overeen komst met de eehte, dat alleen de klank verraadt, dat zg valsch zyn. Wonderbare genezing. Volgens De Maasbode is te Lonrdes een zekere juffrouw Elisabeth Martin, 32 jaar oud en wonende in de parochie van den H. Jozef, Westkruiskade te Botterdam, hoewel doodziek, Wonderbaarlijk ge nezen. Zy stond plotseling vau haar ziekbed op. Drie doctoren hielden consult, waarvan het resultaat was, dat zij eenparig tot de verklaring kwamen, dat alle sporen van tuber culose en daaruit ontstane tumor (zwelling) geheel verdwenen waren. Kleine oorzaken groote gevolgen. Welke rreeselyke gevolgen schijnbaar nietige oorzaken dikwijls hebben kunnen, blijkt weer eens nit de ge schiedenis van de stad Tnpelo, in Mississipi. Tnpelo was tot voor kort een bloeiende vreedzame plaats, maar in de laatste twee jaar ia meer dan de helft van zyn bevolking naar el ders vertrokken en het is nu zyn ondergang nabg. Hoe komt dat? Wat is de oorzaak van deze schrikbarende ontvolking De oorzaak en bier wordt bevestigd wat wij zeiden is een allerliefste lichte zomoijapori van de vrouw van den burgemeester. Deze dame kwam, nu drie jaar geleden, op een mooien lentedag aan het station van Tupelo. Zy droeg de japon in kwestie. Daar was juist een locomo tief bezig rook en roet de lucht in te blazen en met de mooie japoH was het in minder dan geen tijd gedaan. Natuurlyk liet de burgemeestersvrouw het daarby niet ze stelde een eisch tot schadevergoeding in, en toen deze onbegrypelykerwyze afgewezen werd, wist haar echtgenoot het inden gemeenteraad zoover te krygen, dat er een verordening werd uitgevaar digd, waarby strenge straffen werden gesteld op het veroorzaken van rook. roet en vonken binnen het gebied van de stad. Dat was het begin van den ondergang. Want om deze straffen te ontgaan moest de spoorwegmaatsch tp- pfl, de welbekende Friscorailroad, ten slotte haar station naar elderB ver plaatsen. Al spoedig volgden ook de administratiegebouwen en herstel- lings-werkplaatsen. En als gevolg daarvan verhuisden weer talrijke ambtenaren en werklieden, in dienst van de maatschappij, naar de mooie woningen, die de Friscorailroad in den omtrek van het nieuwe station had laten bouwen. Het middellijk gevolg daarvan was het vertrek van bak kers, slagers, kruideniers, schoen- en kleermakers en nog een menigte andere neringdoenden en zoo komt het, dat de bevolking van Tnpelo op het oogenblik tot op de helft vermin derd is. En er verhuizen steeds meer Tupe- loers. De burgemeestersvrouw heeft haar zin gekregen, en het zal wel niet lang meer duren of Tupelo is van den aardbodem verdwenen. AfdoendeDe gezondheidscom missie te Mannheim waarschuwt tegen een kwakzalversmiddel tegen het snorken. Henrioh Lövenich te Bad Bhöndorf a|m Bhein, die zijn bedrijf ook onder het adres Julius Löwenich, chemiker in Freehen bei Keulen, vol voert, beveelt in een eirenlaire, die aan het groote pnbliek wordt verzon den, een middel tegen het snorken aan. Na inzending van 3 mrk. krjjgt men eerst niets en na reclameering twee rolletjes gegomd papier met den raad hiermede den mond dieht te plakken. Neger-zeden. Over de eigenaar dige begrippen van de Kongo-negers vertelt de Italiaansche natuuronder zoeker Benzo Bosato, die langeD tyd in het Kongo-gebied geleefd heelt, belangwekkende bijzonderheden. De Alohali's sehynen zoo iets als het begrip „erfzonde" te kennen, want ze geloov en dat er in ieder kind en in iederen jonkman een booze geest schuilt, die eerst uitgedreven moet worden, eer de jongeling, als man erkend, in den stam opgenomen kan worden en een gezin mag stichten. Volgens dit bijgeloof heeft de booze geest de gedaante van een vogel, die zyn nest gemaakt heeft in den buik van den minderjarige. Wanneer de jongeling tot man ver heven wordt, komt de geheele stam, met knuppels gewapend, bijeen en elke ingezetene van het dorp geeft een slag op den buik van het slacht offer, tot deze dientengevolge begint op te zetten. Op de gezwollen plaats wordt dan een snede gemaakt, opdat de booze geest kan ontwijken en de patiënt trekt zich in de wildernis terug, tot hy de gevolgen van het pak slaag te boven en de wond genezen is. De mannen kunnen er zooveel vrouwen op na honden als ze betalen knnnen een paar rijkaards hebben er een driehonderd. Een geruststellende gedachte is tenminste dat deze harem geen uit gaven voor mooie kleeren meebrengt; de eenige (negatieve) tooi dien de dames hebben is een aantal uitgetrok ken tanden. Als de meisjes twaalf jaar zyn worden haar voortanden uitgetrokken, om de gaten te krygen waarop de Afrikaansche heeren zoo bizonder gesteld zyn en die als zoo buitengewoon verleidelijk beschouwd worden. En dit is nog maar een be gin, want hoe ouder zy worden hoe meer tanden zy moeten opofferen, tot ten slotte de schoonheidszin zjjn hoogste bevrediging toont in een ge- bid, waarvan om den anderen tand ontbreekt. Deze negers schijnen ook al niet te bonden van vrouwen, die van zich af knnnen bijten." P«lderverga(leriua;en. Juni 3 Goeschepolder 11 nnr te Goes. 3 Wilbelminapolder 2 uur. H.H. Ontvangers-Griffiers, die de poldervergaderingen hierin wenschen aangekondigd te zien, verzoeken we dus tijdig de opgaren te zenden. naar waarnemingen in den morgen van 29 Mei medegedeeld door het Kon Ned. Meteor. Instituut le De Bilt. Hoogste barometerstand 774.6 te Christiansund Laagste barometerstand 759.5 te Ferpignan. Verwachting tot den avond van 30 dezer: Meest matige Oostelijke tot N.O.-lyke wind, licht tot zwaar be wolkt, droog weer met geringe kans 'op onweer, zelfde temperatuur. Burgerlijke Minui van <*«es Van 26-29 Mei. lste Huw.-afk.28, Johannes Bos, 28 j., jm. te GoeB, onlangs te Hulst, en Maria Wilhelmina van Haaren, 26 j., jd. te Druten, onlangste Eindhoven. Geboren 27, Jannetje, d. v. Johan nes Knieriem en Cornelia Vader, 28, Levenloos kind van het mannelijk geslacht vanThobias de Bart en Sara Johanna van Aartsen. Op Maandag 19 Juni 1911, zal aan de woonhuizen der ingezete nen worden gehouden eene CoJecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Met verwijzing naar de aangeplak te biljetten, bevelen wij deze collecte by de ingezetenen ten zeerste aan. Goes, 29 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. E. DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. OPENBABE VEBGADERING VAN DEN Raad der gemeente Goes OP Woensdag 31 Mei 1911, des namiddags 4 uur. Goes, 27 Mei 1911. De Burgemeester, DE KONING KOOIJ. Punten van behandeling Vaststelling notulen der vorige ver gadering. 1. Ingekomen stukken. 2. Adres van P. Verburg inzake te verleenen uitweg voor zijn per ceel aan den 's Heer Hendrikskin- derendyk. 3. Aanvragen om afschrijving van belasting. 4. Voorstel tot onbewoonbaar-ver klaring van perceel wijk A 182, gelegen in de Agnesgang. 5 Verzoek van dhr. J. E de Koning Ivooy om eervol ontslag als amb tenaar van den burgerlijken stand. 6. Vaststelling le suppletoir kohier van hondenbelasting dienstjaar 1911. 7. Verzoek van wed. C. Timmerman- Verburg, om aanwijzing van rooi lijn en peil, in verband met het doen bouwen van twee woningen aan den Stationsweg, boek M. A. de Ruyterlaan. 8. Administratie burgerlijk armbe stuur. Af- en overschrijving van posten der begrooting van 1910 en wijziging dier begrooting. 9. Administratie gasthuisbestuur. Af- en overschrijving van posten der begrooting van 1910 en wijziging dier begrooting. 396e Staatsloterij. 3e kl. Trekking van Vrijdag 26 Mei 4e lijst. ƒ1000: 3531 6907 - 400: 3400 6468 8741 11528 - 70: 4318 4430 8785 9582 20602 Nieten790 797 837 869 883 894 2501 4329 4340 4455 8757 8761 8 783 9580 9599 9602 9604 20605 lerseke. Op 26 Mei 1911 is ten overstaan van not. Van Dissel te Goes, publiek verkocht de bloote eigendom vaneen huis, schuur, erf tuin aan de Damstraat alhierkooper dhr. E. J. C. Poelman alhier voor f 2600. 70 A. 20 cA. bouwland in den Molenpolder, kooper dhr. Poelman voornoemd voor f 810 per gemet (Schouwsch) of den koop f 1364.25. Het erfpaohtsrecht tot 1 April 1915 van twee oesterputten met grond en dijk, benevens de gestichte gehouwen aan den Haveudijk, kooper Poelman voornoemd voor f1275. Alles bezwaard met vruchtgebruik ten behoeve van dhr. P. Poelman. Borssele. Vrydag werden in de herberg by J. Wabeke alhier ten overstaan van not. Pilaar te Goes publiek verkochteen dubbel woon huis met erf en tuin in deze ge meente, op het dorp, groot 7 A 50 cA., aan den heer J. L. Bichei alhier, voor 3510; voor zonneblinden en horren f 35 2e een tuin alhier, groot 1 Are 20 cA., aan denzelfde, voor f 145 3e. een schnur en tuin alhier, groot 6 Aren 60 cA., aan denzelfde, voor f 810, samen f 4500. Marktberichten. Rotterdam, 29 Mei. Geen vlasaanvoer. Aardappelen weinig aanvoer, redelijke vraag, prijzen onveranderd. Granen buiten- landsche zeer kalm. Meel f 11,75, stil. Bouwman zeer stil, noteeringen onveranderd. Binnenlandsche Tarwef 9,50 it f 11,75 Haver - - Lijnzaad (voerzaad) - - Lijnzaad (zaaizaad) - - Bruine Boonen- - Koolzaad - - Karweizaad - 11,75 - Mais, mixed st. - 129,-130, Eieren Zeeuwsche - 3,40 - 3,60 Overmaasehe - 3,70 - 3,90 Varkensmarkt Rotterdam. Veeaanvoer varkens 789, 24 h 23 et. Licht soort 23 'k h 22 et., trage handel. ADVERTENTIES Zoo de Heere wil en zij leeft f hoopt onze geliefde moeder, be- s huwd- en grootmoeder 1 ADRIANA STEENHARDT, I wed. Willem Jaoobdsse, I op Zondag 4 Juni a. s., haar SOsten Verjaardag te herdenken, f 1 Hare dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. 's Gravenpolder, 29 Mei 1911. Heden overleed zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, mijn geliefde Eehtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder JOHANNA RIJK, in den ouderdom van 70jaar en 7 maanden. Uit aller naam, W. VAN 'T WESTEINDE, en kinderen. Ovezand, 26 Mei 1911. Heden overleed in den onder- dom van 78 jaar en 28 dagen onze geliefde vader, behuwd- en groot vader MABINUS KOSTEN. Uit aller naam, J. KOSTEN. Kapelle, 28 Mei 1911. Heden overleed onze geliefde Zuster, Tante en Oud-Tante PHILIPPA MATTHEA DE LAAT DE KANTEB, in den ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam, S. DE LAAT DE KANTEB. Nijmegen, 26 Mei 1911. Eenige Kennisgeving. V* Op den 26sten Mei j.l. is te Nijmegen tot onze droefheid overleden onze beminde Tante PHILIPPA MATTHEA DE LAAT DE KANTER, in den ouderdom van 80 jaren. De Familie VAN DER MANDERE. Uit aller naam, P. J. VAN DER MANDERE. Kapelle, 27 Mei 1911. Hartelijk vaarwel aan familiei vrienden o» bekenden by ons vertrek naar Son or a (Californie), a/b. s.s N. Amsterdam. Wolfaartsdijk, FBANS KOLE. Goes, PIETER KOLE. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zyn aan de na latenschap van den heer Jan Wast- dorp, gewoond hebbende in de Groe, gem. Kloetinge, en aldaar over leden 9 Mei 1911, worden verzocht hiervan opgave of betaling te doen ten kantore van den ondergeteekende te Middelburg, vóór 15 Juni 1911. ISAAK DE WOLFF, Exeenteur. AANVANGENDE TE HUUK tegen 15 Juni EEN GEMEUBILEERDE Uty. VAN WEELE, Oostaiagel 228^

Goessche Courant | 1911 | | pagina 3