N\ 58 1911. Dinsdag i6 j^Iei. 98Me jaargang. 13 FEUILLETON. De Zielkundige. Kunst en Wetenschap. Uit de Pers. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. GOESCHE Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0.73, buiten Goes, franco lf?5„ Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentlën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 et., elke regel meer lOct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing darzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels ft 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. Buitenland. RÜSLAND EN CHINA. Ondanks de wederzijdsche conces sies en vredelievende verklaringen tusscben Rusland en China schijnen beide zich ijverig op ernstige gebeur tenissen voor te bereiden. Werd on langs uit Petersburg gemeld, dat de Cbiueezen groote troepencontingen ten in Noord-Mandsjoerye bijeen trekken, thans komt bericht, dat Rus land al evenmin stil zit. De Russische spoorweg door genoemde landstreek, is van Tsjangtoeng tot voorbij Khar- bin geheel in beslag genomen voor militaire transporten. Reusachtige hoeveelheden wapenen, uitrustings stukken en proviand worden naar het zuiden verzonden en meer en meer komt men overal tot het besef, dat de kansen op oorlog geenszins denkbeeldig zjjn. Ook de berichten uit Mexico spreken nog geenszins van vrede. De Mexicaansche regeering gaf den vreemdelingen in de stad Mexico verlof zich te wapenen. Overal worden daar maatregelen in dien zin getroffende ramen der winkels worden met plankon geblindeerd. Men zegt, dat 1500 Made- risten in de stad tot opstand bereid zijn De rebellen hebben de bestuurders van automobielen genoodzaakt hun voer tuigen te leenen om wapens naar een plaats in het land te brengen. Ver geefs drong het Kabinet er by Diaz op aan, dat hy zjjn ontslag zon nemen hij schijnt op Reijes te wachten, wiens militaire talenten de overwinning op de opstandelingen moeten brengen. Uit het kamp van Madero komen geruchten van pogingen om de vredes onderhandelingen weer aan te knoo- pen. Hij stelde een nood-regeering in te Juarez en benoemde een kabinet. Tot op heden mocht hjj er evenwel niet in slagen om als krjjgavoerende macht erkend te worden. President Taft en het congres willen geen ver dere stappen doen in verband met Mexico, tenzij de pnblieke opinie zicb daar voor verklaart, wat tot nn toe heelemaal niet het geval is. Nadere telegrammen uit Juarez mel den, dat onder de revolutionnaire troepen rebellie is uitgebroken, met het gevolg, dat Madeeo in absest gesteld zou zijn en ook het voorloopig bewind gedwongen af te treden, ter wijl het leger te Jnarez dreigde uiteen te gaan. 't Schijnt, dat Madero niet in staat was aan den eisch der aan voerders om voedsel en geld te ver schaffen te voldoen, waarop de sol daten in woede ontstaken en de pro- visioneele regeering afzetten. Na ver loop van een paar uur wist hij evenwol de gemoederen te kalmeeren door ie beloven onmiddellijk te zullen voldoen aan de behoeften der soldaten, waarna de ontevredenen zich terugtrokken. Binnenland. Bezoek van president Faillières. Het staat thans vast, dat de heer Naar het Duitich. En hij is nn ook verdwenen. In de kamer naast den winkel ont stond nu plotseling een herige twist. Ah Sin sloeg een soort gordijn aan den kant en trad als scheidsrechter op. Hü hield niets van zulke twisten, die gaven der politie maar onnoodig aehterdocht. Nauwelijks was de chineeB verdwe nen, oi Walker fluisterde zija metge zel toe Ziet u wel we zijn al op dreef. Laat n mij maar kalm myn gang gaan. Ik ken deze lniljes. Mis schien liegt die vent wel. Waarom Wellicht is hy een handlanger van dien Indiër. Wat is dat voor een vrouw, die Annie Een uit Frankryk, die al lang met den Chinees leeft. Die vrouw zonk bij den dag lager en de Chinees Is zeker blij, dat hü haar kwyt is. jdaar, waarom zou die steward haar dan hebben meegenomen Misschien is zij hem wel nage- loopen, tenminste alB ze werkelijk weg is. Kom laten we ons er zelf Cruppi, minister van bnitenlandsche zaken, den President der Fransehe republiek op zijn reis naar Amsterdam j zal vergezellen. Vrouwenkiesrecht. Naar het congres van den Interna tionalen Vronwenkiesrechtbond, dat van 1217 Juni te Stockholm gehou den zal worden, gaan als afgevaar digden van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht dr. Aletta H. Jacobs, mej. Elise Haighton, mevr. W. Druc- ker, mevr. Clifford Kocq van Breugel, mevr. Kehrer-Stuart, mevr. Goudsmit- Goudsmit, niej. S. M. Hoevenaar, mej. J. C. van Lanschot Hubrecht, dr Mia Boissevain, mej. E. van der Hoeven, mevr. S. Broese van Groenou en mej. E Broese van Groenou. De mannenbond voor vrouwenkies recht zal vertegenwoordigd worden door de heeren W. A. E. Mansfeldt, F. Kehrer en H. van der Mandere. R.-K. weldadigheidsbloempje. Bet Oentr. deelt mede, dat er plan nen in voorbereiding zyn bij de ver eeniging van R.-K. herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, om met afgevaardigden nit de ver schillende steden, waar de vereeniging afdeelingen bezit, een dag, liefst een katholieken feestdag, te bepalen en een bloempje of een ander zinnebeel dig voorwerp te kiezen, ten einde van katholieke zjjde, ter bestrijding der tuberculose, een algemeenen nationa- len propagandadag in te stellen. Ook hier werkt dus de splijtzwam door I Patrimonium en Tiet Chr, Nat. vakverbond. In de vergadering van het Bonds- bestuur van „Patrimonium" met het bestuur van het Chr. Nationaal Vak verbond, die de vorige week te Utrecht gehouden werd, ia na eene breedvoe rige bespreking de volgende resolutie aangenomen De besturen van het Nederl. Werk liedenverbond Patrimonium en het Chr. Nationaal Vakverbond; overwegende de moeilijkheden, die in de laatste jaren een krachtige ont wikkeling van de Chr. vakbeweging tegengehouden hebben gelet op de noodzakelijkheid der uitbreiding van de Christelijke vak beweging in ons vaderland van oordeel, dat de ernst der tijden samenwerking van alle christelijke arbeiders ook in de vakorganisatie noodzakelijk maakt besluiten de propaganda voor de Chr. vakorganisatie krachtig te bevor deren door alle Chr. arbeiders op te wekken zich aaneen te sluiten in de vakorganisaties omtrent den grond slag, dien zy als uitvloeisel van hunne Chr. bely'denis meenen te moeten aan nemen, mits deze grondslag de hand having van het Chr. beginBel en mits dien de verwerping van den klassen strijd waarborgt en spreken uit, dat deze organisa ties zich behooren aan te sluiten dij het Chr. Nat. Vakverbond. maar eens van overtuigen. Walker trok dr. Charkott bjj den arm en bracht hem in het novenver- trek. Een walgelijke zoete lucht van opium kwam hun tegemoet. Deze kamer was grooter dan de winkel. Langs de wanden op een 103 e.M. van den grond af was een breede toonbank aangebracht, waarop hier en daar een donkere gestalte lag uit gestrekt, rustig slapende of bezig zyn pjjp te rooken. Flauw werd het ver trek belicht door eenige lampjes, waarboven de opiumschuivers hunne pastilles smolten oi' de püpen aansta ken. Verderop in een nis zaten eeni ge Aziaten en twee blanke vrouwen, alle vjjf druk aan het rooken. De vrou wen zagen er in-gemeen uit. Voorde nis stond een halfbloed Indiër, die zoo juist getracht had zün vrouw uit het hol te sleuren. Doch hare vriendin, zoo ook de vrouw zelf had zich hier tegen verzet. Ah Sin hield niet van zulke twisten en zette beide vrouwen buiten de deur. Wankelend liepen zjj weg en vloekend volgde haai de half bloed Indiër. De stamgasten keken zelfs niet op, ze wareudietooaeeltjes te zeer gehoon. Walker liep door de kamer, door zocht ook nog een naast bijgelegen ver trek, doch vond niets. Toen nam hü den Chinees weer in het verhoor. Hoor eens Ah Sin, ik wii heden eens niets van je zelf noch van je Maatschappij tot redding van drenkelingen. Bovengenoemde maatsehappü, in 1767 te Amsterdam opgericht, heeft haar werkkring uitgebreid en tracht nu volgens de met 1 Januari 1911 in werking getreden statuten haar dool te bereiken door 1. het uitreiken van premiën in den vorm van medailles of getuigschriften met geld, aan hen, die door hunne weloverwogen pogingen schijnbaar veidronkenen of verstikten tot het leven hebben teruggebracht. 2. het beschikbaar stellen van red dingmiddelen. 3. het bevorderen van goed onder richt in het redden van drenkelingen, schijnbaar-verdronkenen en -verstik ten. 4. het bevorderen van voorzorgs maatregelen tegen verdrinken. Zq heelt tevens haar arbeidsveld meer algemeen over geheel Nederland uitgebreid en reeds in 15 plaatsen comité's benoemd en in 39 gemeenten correspondenten (artsen) aangewezen. School en h«tk. Een brief van een schoolopziener. Voor eenigen tqd meldden wy de benoeming van een schoolopziener te Helder, een gewezen kruidenier, die, behalve dan dat hü antirevolutionair was, niet juist de geschiktste der as piranten leek. Van dezen school opziener heeft De Bode, met verzoek om plaatsing in dat blad, den volgen den brief ontvangen. Redactie v/d Bode otgaan van den bond van onderwyzers. Mijne Heeren. Mü werd toegezonden een Ex. van uw blad, waarin eene critiek was op genomen over mijne benoeming tot schoolopziener, die eritiek is nu niet in de vriendelijkste bewoordingen neer geschreven, evenwel de naamlooze inzender kan gerust zijn. en alhoewel ik een strüd met open vizier nooit zal ontwijken zoo hoop ik veel in de ge legenheid te zün de belangen van het onderwij» „wat ik liefheb* met al mijne krachten te dienen, het terrein is my niet geheel vreemd en verderwaeht mijne arbeid af. Hoogachtend I. KORVER. Helder, 6 Mei 1911. Een eigenaardige brief voor een schoolopziener, wat En dan durft men nog praten van partijdige be noemingen Esperanto. Het Bsperanto-congres zal dit jaar van 20 tot 27 Augustus te Antwerpen gehouden worden. Er hebben zich reeds meer dan 600 deelnemers aan gemeld De gemeente Antwerpen heeft een toelage van 3000 frs. ter beschik king vhd het congres gesteld, lu Beigië zullen 100 politic-agenten lokaal. Maar weet je wien ik zoek Juist dien Indiër vau wien jü zooeven spraakt. zoek ik. Heip mjj hem te vinden en je zult zien, dat ik niet on dankbaar ben. Maar een ding Ah Sin, kan ik niet zoo maar gelooven n. I, wat betreft die ontvoering van Annie. Maat münheer Walker, riep de Chinees met zoo'n ontzet gezicht nit, dat Walker wel moest lachen. Kom Ah Sin, welke jonge man zon nn zoo gek zyn om met Annie er van door te gaan Dr. Charkott dacht aan zyn arme Rosine en moest inwendig wel lachen. De Chinees stond voor hen, alle goden aanroepend om hen van de waarheid te overtuigen. Ik kon Annie in de zaak niet missen, jammerde hu'. Zü was mij veel meer waard dan alle andere te zamen. En ik zweer u bü den God der Christenen, in welk gelooi ik ben gedoopt, dat ik waarheid spreek. De Chinees hief zjjne armen in de hoogte, zoodat zyne wyde mouwen terugvielen De detective schrok terug, maar even later bulderde hg -. Je liegt, houd. Je beut eeu hand langer van Nurree Singh. Ik weet het. Maar ik zal direct beBlag op je zaak leggen. Hy greep den Chinees bij de polsen en deed hem knielen. Kük, daar heb je het teeken van de „Zwarte Hand", ziet u het dokter. en 15 officieren van staatswege in het Esperanto onderwezen worden. Gegoten huizen. Onlangs berichtten we den houw van een huis in gewapend beton te Sandpoort. Naar voorbeeld van dit huis, dat proefhnis blyft, zullen in het Gooi en op Walcheren een aantal woningen worden gegoten. Naar aanleiding van het ontwerp betreffende invaliditeits- en ouder- domsverzekering schrüft het Volk o.a. onder den titel De pensioenbelasting. Eindelijk is dan het wetsontwerp, dat den Nederlandsehen arbeider wil verplichten een belasting in geld te betalen voor zün pensioen, naast de iudirekte belasting van de tariefwet, verschenen. Na zooveel jaren zwoegens van den minister, maakt het ontwerp in zijn simpelen inhoud een nuchteren indruk. Van hem, die er zoo schoone staats- rechtelüke theorieën op nahoudt, had men heel iets anders verwacht dan een nieuwe, herziene uitgaaf van het wetsontwerp-Kuyper. Het is evenwel in wezen, en ook in schün, oDgeveer hetzelfde. Van een steunen op eenige publiekrechtelijke organisatie van den arbeid is eigenlük geen sprake. De wet zal worden uitgevoerd door amb tenaren het geldelijk beheer berust bü de Rijksverzekeringsbank en wat de famense Raden van Arbeid te doen krijgen, is bükomstig van aard, is allerminst het fundamenteels werk, het opbouwen dezer verzekering. Zoo blykt, dat de minister drie jaar noodig heeft gehad om tot de konklnsie te komen, dat hü het eigenlijk niet beter kan dan Kuyper en Bismarek. Dat hü zyn anti-revolntionair beginsel op de invaliditeitB-verzekering niet kan toepassen, en hem dus niets anders overschiet dan maar tot het onder- wetsohe staatssocialisme zyn toevlucht te nemen. Wy willen wel ronduit bekennen, dat de stoethaspeligheid van den heer Talma ons in het gevlei komt. Dat er nog ernstig sprake van zou zijn, dit wetsontwerp in het staatsblad te bren gen voor de verkiezing van 1913 wü kunnen het vooralsnog niet ge looven. Daarvoor komt het te laat, en daarvoor is het formeel te vast verbonden aan de Ziektewet, die bitter weinig, de Raden wet, die heele maal geen kans op aanneming heeft, terwül de eerste van deze twee niet in openbare behandeling kan komen dan tegelyk met een herziening van de Ongevallenwet, die nog niet is in- diend. Het loopt onder dit kabinet met de sociale verzekering mis, doordat aan het hoofd van het departement van Landbouw een man is geplaatst, wien de eigenschappen, noodig voor een hervormer, te eenen male ontbreken. De mislukking van de figuur Talma sluit in zich de mislukking van de Ja, ja, Bü deze woorden werd de Chinees zoo bleek als de muur en bood geen tegenstand meer. Doeh dit was maar voor een enkel oogenblik. Hy hiei zich toen weer in zyn geheele lengte op. Wat wilt u van my, vroeg hy trots. Ik ben een achtenswaardig koopman en heb geen enkele wet overtreden. Wat wilt ge hier? Inplaatsvan hem antwoord te geven, greep de detective hem bü den kraag en sleepte hem naar een klein ver trekje, den dokter wenkend, hem te volgen. De rookerB namen nu ook volBtrekt geen notitie van hetgeen er voorviel en Ah Sin zelf maakte absoluut geen lawaai. Nadat de detective zich overtuigd had, dat zü alleen waren, zei hy: Ah Sin, je bent een flinke kerel en je zoudt je laatste levensjaren zeker graag als grondbezitter in China door brengen. Maar dit keer ben je van den goeden weg afgedwaald en tus- schen twee vuren. Aan den eenen kant staat doodstraf wegens verraad van de „Zwarte Hand", aan den an der n levenslange tuchthuisstraf of de galg, want de witte politie weet ge noeg van die sehurkenbende om ieder medelid te veroordeelen. Je zit dus leelyk in de klem? De Chinees lachte zenuwachtig. Dat lachen zullen we je spoedig wol «Seeren baas, als ik je meeneem sociale verzekering onder deze christe- lyke regeering, en wü kunnen niet anderB zeggen, dan dat dit ons ver heugt. Niet om de persoon van dezen waardigheidsbekleder, die ons onver schillig is, maar om het systeem van verzekering dat hy aan de arbeiders klasse op den nek wil schuiven, een systeem, dat gespeend is van een juist begrip zoowel van de nooden der arbeiders, als van de groote, moedige, alomvattende kracht, die in hen groeit. Dure Paarden. Bü den openbaren verkoop van paarden, van den bekenden fokstai van den heer Lako te Zuidzande werden de volgende pryzen besteed Voor een achtjarige merrie met veulen f 1000een dito zonder veulen f 720 een tienjarige zonder veulen f 580; een elfjarige met veulen f 635; een driejarige merrie no. 2 op de rang- lüst der bekroonden iu 1910 over geheel Zeeland f 1050. Verder twee tweejarige merrie's, beide op derang- lyst voor bekroonden van dit jaar, respectievelyk t 870 en f 1000. Voorts een eenjarige hengst f 450 en een veulen van vier maanden f 325de negen stuks voor f 6630. Alles zonder 10 pCt. verhooging en verdere on- kosten. De heer Lenshoek te Kruiningen werd kooper van de drie- en twee jarige merries h f 1050 en f 1000. IS v r t. De toekomst der aeroplane. Verschillende bekende vliegers heb ben hun meening uitgesproken over de toekomst der vliegmachines. Paulhan denkt, dat het gebruik van aëroplanes voor militaire doeleinden op land en op zee, de eerste praktische vooruitgang zal zyn. Reeds hebben de vliegmachines bü de Fransehe ma noeuvres getoond, wat zy kunnen doen. Vóór 1915, misschien reeds eerder, zal er een machine bestaan, welke voldoende veiligheid bezit voor ge wone doeleinden. In 1920 verwacht hy, dat er aëroplane passagiersdiensten welke geregeld tnssehen steden plaats zullen hebben ingericht zul len zyn. Paulhan is er van overtuigd, dat de stabiliteit van zulk een groote machine automatisch zal zyn. Cody is eveneens van oordeel, dat we binnen de tien jaar een uitgebreiden passagiersdienst zullen hebbeu, welke zich met succes kan meten met sche pen en spoortreinen. Maar in de eerste vjjf jaar zal het vliegen dagelyks ge vaarlijker worden, in verband met de proefnemingen, welke plaats hebben, om de sterke windvlagen en lueht- stroomingen te overwinnen. Waneer dit bereikt is, zal het gevaar veel verminderen. Voor wy 20 jaar verder zün, schryft Roe, zullen wy den Atlantisehen Oce- naar de hoofdwacht of De detective hield even op te spre ken, doch de chinees verroerde zioh niet. Maar er is een nitweg door mü, Ah Sin. Ik heb er niets aan als ze je opsluiten, zooals je verdient. Je ziet ik ben eerlyk tegenover je. Ik zal je een voorwaarde stellen. Jy helpt my bjj het vinden van dien Nur ree Singh en ik geef je myn woord je in geen enkel opzicht te verraden. Wii je? Ik weet niets, münheer Walker, niets. Werkelyk, ik weet niets van dien kerel, hy wilde myn vrouw heb ben, dat weet ik wel. Heb je haar aan hem verkocht Hü wou haar zoo graag hebben en zy hield van hem. Heel begrypelyk. En waar is die kerel nu Ik weet het niet. Hy wilde direct over de blauwe bergen trekken, naar Bathurst. Naar Bat'iurst? Je liegt Ah Sin 1 Ik lieg niet, mynheer Walker. Verraad u mü niet. Deze wanden heb ben goede ooren. Wat wil hy daar Ik weet het niet, mijnheer Wal ker 1 Ah Sin, denk om ons contract 1 {Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1