N#. 53 1911 Donderdag 4 Mei 98"re jaargang. 8 FEUILLETON. i)e Zielkundige. courant. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap ,Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending: van advertentlën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer lOot Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels k X,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Vrouwenbeweging en Vrouwenkiesrecht. Het streven der vrouw naar kies recht, als den grondslag van alle staat kundige rechten, dat zich overal in de beschaafde wereld, maar vooral in de Germaansche landen (ons land, Dnitsehland, Scandinavië, Engeland en Noord-Amerika) steeds sterker doet voelen, is een onderdeel slechts van de algemeens vrouwenbeweging en wordt, als we ons niet vergissen, ook door den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht, die op Maandag a. s. hier een propaganda-avond heeft georganiseerd, als zoodanig erkmd. Deze vrouwenbeweging is niet een beweging maar van de laatste jaren, al spreekt zjj zich thans duidelijker en vastbeslotener uit, maar van vele eeuwen. Zij teekent het streven der vrouw om uit de positie van onderge schikte, dikwijls slavin van den mm, uit te komen en niet zjjn gelijke, maar zu'h gelijkwaardige te worden, gelijk berechtigd en geljjke in kennis en beschaving. Dit streven waarvan in Oostersche landen nog nauwelijks eenig resultaat merkbaar is, kon onder den invloed der Christelijk-Germaan- sche beschaving eerst zijn volle kracht ontplooien. Maar het is er daarom nog verre van al, dat zjjn einddoel bereikt is. De vrouw is nog bij lange niet de gelijkberechtigde van den man, maar evenmin, in het algemeen ge nomen, de gelijke van den man in kennis, beschaving en belangstelling in geestelijk leven. En hierin vooral dunkt ons het werken van den Neder landschen Bond voor Vrouwenkies recht zoozeer toe te juichen, dat hij poogt de vrouw op te heffen op een hooger plan van intellectueel en zede lijk leven. De vrouw moet op een ruimer plaats komen te staan. Haar gezichtskring is thans, de goede niet te na gesproken, nog vrijwel uitsluitend beperkt tot haar huishouden, haar toilet, haar buurvrouwen en nog zoo'n paar dingetjes. Van het volle groote leven staat zij meerendeels verre. Zij interesseert zich niet of matig voor kunst en wetenschap, voor het maat schappelijk en politieke leven van onzen tjjd. Dit moge voor een deel haar eigen schuld zijn of beter mis schien nog van de positie, waarin zij zooveel eeuwen verkeerde, het is toch ook het gevolg van den engen kring, waarbinnen zij ook thans nog kunst matig wordt teruggedrongen. Zij mag nog niet meedoen aan het groote leven daarbuiten, moet zoet en ge hoorzaam blijven in eigen huis. En dit werkt, hoe kan het anders, ver lammend op hare belangstelling voor wat buiten dat eigen huis en zijn onmiddellijke omgeving gebeurt, voor heel het geestelijk leven van onzen tjjd. Daardoor blijven de krachten, die zjj bezit, in haar sluimeren, poogt zjj niet of nauwelijks haar gaven te ontplooien, blijft haar veelal het streven vreemd naar voller en rijker mensehe- ljjkheid. En dit kan niet anders zijn dan tot schade van haar zeiven, van haar man, haar kinderen en van de menscheljjke samenleving. Dat het haar zeiven schaadt is voor ieder duidelijk, die in den mensch Naar het Duitsch. Hij vroeg haar veel over haar vroe ger leven, over Sydney etc. en wist haar geheel uit te hooren. Soms begon haar hart sneller te kloppen en als zjj aan hem dacht, steeg het bloed haar raar het hoofd, doch dan weer werd zij jjskond. Dat moest liefde zijn, echte, groote liefde, geheel verschillend van die welke ze in hare bruidsdagen had gekend. Toen had ze met haar lichaam lief gehad, nu met haar ziel. Zy voelde zich gelukkig, dat ze hem gaf haar beste gevoelens, haar edelste gedachten en zij merkte in hare stemming in het geheel niet, dal hjj haar zoo weinig gaf. Hij was nog met blindheid geslagen. Hij zag niets van die heerlijke hoop, die er uit hare oogen sprak. Over het gevoel, waardoor hij zich tot de jonge vrouw voelde aangetrokken, had hjj wenig nagedacht, daar dit geen be trekking op de wetenschap had. Had iets anders wenscht te zien dan het bloot dierljjke. Dat het ook den man schaadt, spreekt wel eveneens van zelf. Alleen wanneer de vrouw zelve hoog staat, kan zij in waarheid een steun, een metgezel voor den man zijn, zyn huishoudster en bijzit niet alleen, maar de vrouw ook, die in innigste liefde met hem verbonden is en met hem leeft en werkt en streeft. Van welke beteekenis de ontwikkeling, de geestes- en gemoedsgesteldheid van de moeder voor haar kinderen is, kan ieder begrijpen, die in opvoeding iets anders ziet dan lichamelijke verzor ging en netjes honden en manieren leeren. Die breedere opvoeding eischt den vollen mensch en al zijne krach ten, eischt oen ruimen blik en veel begrijpen en veel liefhebben, eischt werkzaam geesteljjk leven en belang stelling in al het menschelijke. Maar niet alleen het gezin, ook de menscheljjke samenleving lijdt schade door de geringere medewerking der vrouw tot haar ontwikkeling. De vrouw is niet de gelijke van den man zoo min in geestelijk als in lichamelijk opzicht. Maar zjj is daarom nog niet de mindere. Zy is een andere, met andere geaardheid, andere eigenschap pen, anderen aanleg, andere krachten. Deze krachten en eigenschappen kun nen ook dienstbaar gemaakt worden aan ons gemeenschappelijk leven, maar we laten ze ongebruikt. Waar man en vrouw te zamen de kracht van het menschelijk geslacht vormen, werken wjj als menschheid by de ontwikke ling van ons geestelijk en maatschap pelijk leven met halve kracht. Waar voor dient dat? Kunnen we ook de vrouwelijke krachten en eigenschap pen niet gebruiken in het leven Het is toch zoo duidelijk, welk een invloed deze ook op den gang van ons open baar leven konden uitoefenen. Maar daartoe moet de vrouw trachten een hooger punt te bereiken, te stijgen in geestelijk opzicht, belangstellender te worden in het groote leven. Haar daartoe te drijven is ook het werk van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Maar onze maatschappij moet haar ook een ruimere plaats gunnen voor hare werkzaamheid, voor de vrije ont plooiing van al hare krachten, een plaats naast, niet onder den man. Daarvoor heeft zy meer rechten noo- dig, ook zeker het kiesrecht, dat haar in staat stelt mee te doen aan het staatkundig leven en haar meerdere belangstelling leert voor de belangen der gemeenschap. Dit reeds geeft haar een recht daarop. En het verkrijgen van dit kiesrecht zal niet alleen haar en zoo indirect de maatschappij ten goede komen, maar zal ook op onze wetgeving en ons bestuur een goeden invloed moeten oefenen. Buitenland. Nieuwe onlusten in het Fransohe wijngebied. Te Bar-sur-Aube hebben zich Zon dag weer ernstige onlusten voorge daan. De manifestatie der wijnbouwers had ditmaal plaats bij een gietenden regen. Mannen en vrouwen waren bij duizenden uit den faubourg de Belfort toegestroomd en te 4 uur 's middags zette de stoet zich in beweging, aan- hjj er eenig idee van gehad, stellig zon hij met alle machten, die in heul waren, dit gevoel hebben bestreden, want om zijn wetenschappelijk doel te bereiken, moest hy zijn wil daar ge heel op concentreeren. Hij onderzocht het geheele huwe lijksleven van mevrouw Whigh, met de bedoeling hierin materiaal te vin den voor zijne onderzoekingen, anders niet. Als hy Mary hypnotiseerde en haar dingen wilde laten vertellen uit het verleden, dan moest hy natuurlijk aanknoopingspunten hebben om het geheugen van het kind op weg te helpen. Hij benutte dan hetgeen me vrouw Whigh hem vertelde, om het kind weer oude geschieden issen in herinnering te brengen en Mary wist hem dan heel nauwkeurig de détails mede te deelen. Heel, heel langzaam vorderde hij en het gelakte hem steeds verder door te dringen in Mary's jeugd. Mary begon zich meer en meer tot hem aangetrokken te gevoelen, zjj kon een groot verlangen heboen na-tr zijn bijzijn, luisterde dan opletterd naar hetgeen hij zei en vergat ailes om zich heen, door de macht, die hy op haar uitoefende. gevoerd door den onvermjjdeljjken Checq, en het volkslied van Champag ne zingend. Na den optocht werd in do „hallen" vergaderd. Checq laakte het gedrag van hen, die zich van de beweging hadden afgescheiden en spoorde de wijngaardeniers aan tot de eendracht, die alleen in staat is, de macht te maken. Andere sprekers deden gelijkluidende aansporingen hooren, waarna een vrouw Checq eeu bouquet aanbood. Tot op dat oogen- blik was alles in de beste orde ver- loopen. By het uiteengaan der vergade ring vielen echter ernstige incidenten voor. Een troep, bestaande uit onge veer 100') manifestanten, droeg den heer Checq in triomf vooruit en begaf zich naar het Rond-Point de Paris. Een andere troep koos een tegenover gestelde richting en trok langs het gemeentehuis, op het plein, waar zich de prefect, de onder-prefect en de regeerings-oommissaris bevonden. De manifestanten riepen: „Weg met den prefect! Jaag 'm weg!" Dideljjk grepen de infanteristen hunne aan rotten geplaatste geweren en vormden 'n carré om de overheden te bescher men. Tegelijkertijd kwam een eskadron dragonders aanrjjden, dat onmiddellijk slaags raakte met de manifestanten, die zich van takken, stokken en zelfs van hun knuisten bedienden. Eenige dragonders en de kolonel van 't 29e eskadron dragonders vielen van hun paard en bekwamen daarbjj verwon dingen. Soldaten en vrouwen maakten op onaangename wijze kennis met de paardenhoeven. Tal van arrestaties hadden plaats. Ongeveer een half uur later kwam de stoet, met Checq aan het hoofd, langs de andere zijde weer en stuitte toen op de place de la Mairie op een kordon huzaren. Woedend over deze belemmeringen, deed thans de tweede ploeg een aanval op de ruiters en slaagde erin het kordon te verbreken. By dit verwoede gevecht werden ook weer verscheidene manifesten door de paarden geschopt en getrapt en ruiters uit den zadel gelicht. De 1 Mei-dag. Dat de Parijsche socialisten zich geheel rustig zouden neerleggen by bjj Monis' verbod van straatbetooging op 1 Mei, was niet te verwachten. Er ontstonden tegen 10 uur samen scholingen in de Champ des Elysèes en op de Place de la Concorde, waarop de kurrassiers chargeerden. Door de politie warden verscheidene personen gearresteerd, onder wie een man, die een revolverschot loste.' Een politie officier werd met een mes gestoken. De menigte zong de Internationale en schold op de soldaten. Elk oogen- blik vormden de groepen betoogers zich weder en ontstonden opnieuw vechtpartijen en werden weer nieuwe personen in hechtenis genomen. On geveer tien betoogers hebben zich bjj de ambulance aangemeld. De Espla nade des Invalides en de place de la République werden door de troepen bezet, 's Avonds was het rustig. In het geheel zyn 58 personen gearresteerd. Te Berljjn zijn 73 groote vergade ringen gehouden. De betoogers trok ken in groote en kleine optochten Ik verbeeld me soms, zei ze eens geheel onverwachts, dat ik uwe stem reeds eerder heb gehoord, n reeds eerder heb gezien ik weet het niet precies, maar het is heel, heel lang geleden. En dat is toch onmogelijk, want vroeger kwaamt u toch niet bjj ons thuis. De dokter keek haar verbaasd aan, doch zei niets. En telkens moet ik er weer over denken, wanneer dat toch ge weest kan zynhet is my dan, alsof ik er toe wordt gedwongen er over na te denken, zei zij op flnisterenden toon. Hoe komt dat toch? Het is immers onzin. Zij trachtte te glimlachen. In hare oogen was echter een bange vraag te lezen. En op dat moment leek ze alles behalve meer een kind. Dr. Charkott wist niet dadelijk wat te antwoorden. Het is zulk een wonderlijk ge voel, ging de kleine verder, mijn moeder zon ik het nooit vertellen. Zjj zon m(j uitlachen. Maar n hebt me reeds zooveel verteld van soort gelijke dingen, die men niet begrijpen kan. H "t is alsof ik droom en toch ben ik wakker. Je vergist je, doordat je je de naar de verschillende zalen, waar de meetings zouden plaats hebben. Onge regeldheden kwamen niet voor. De mannelijke manifestanten droegen een roode bloem in het knoopsgat, de vrouwen roode sjerpen. De vergade ringen zijn zonder stoornis verloopen. Pest in Indië. By het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, d.d. '2 dezer, be treffende pestgevallen op Java „Afdeeling Malang twee gevallen van 27 April bleken geen pest te zijn geweest. 29 April vijftien gevallen, waarvan dertien dooden. 30 April negen-en-twintig gevallen, waarvan tien overleden. „Te Kediri 28 en 29 April een ge val, heide gevallen waren doodelijk. „Te Soerabaja drie gevallen". Een later telegram meldt „Afdeeling Malangeen koortsgeval van 30 April bleek pest te zyn. 1 Mei zestien gevallen, waarvan twaalf dooden. Van de lijders van 29 en 30 April zijn respectievelijk nog een en twee overleden. „Te Kediri 30 April één geval, geen dooden". Het oproer in Kanton. Aan de „New-York Herald" werd omtrent den toestand te Kanton uit Hongkoning geseind, dat er weinig van hetgeen in eerstgenoemde plaats voorvalt naar buiten verluidt. Men zegt evenwel dat de onderko ning, die de wjjk had genomen in het Admiraliteitsgebouw, van hieruit ten aanval tegen die opstandelingen is op gerukt en hen heelt teruggedreven, waarbij 18 belhamels werden gevat. Binnen de ommuurde stad hield het vechten steeds aan, doch werden de oproerlingen steeds meer opgedreven door de troepen, wier aantal op 20,000 tot 30,000 man wordt geschat. Met straffe hand wordt tegen de oproerlingen te werk gegaanvan wie er velen op staanden voet werden onthoofd, toen zjj in handen der troe pen vielen, terwijl de gevangenis over- vuld is. Volgens berichten, te Petersburg uit Moekden ontvangen, zouden groote troepen opstandelingen zieh op weg naar Kanton bevinden, ten einde zich by de oproerlingen aan te sluiten, wie het te doen zou zyn om de gehate Mantsjoe-dynastie ten val te brengen. Intussehen werd gisteren nog ge meld, dat de regeering tot nn toe de. overhand op de opstandelingen had behouden. Binnenland. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering Naar wjj met zekerheid vernemen, is het Wetsontwerp betreffende de Invaliditeits- en Ouderdomsverzeke ring dezer dagen door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den Raad van State terugont vangen en kan thans de indiening van dit Ontwerp hij de Tweede Kamer zeer binnenkort worden tegemoet ge zien. Nationale Vrouwenraad. Het dageiyksch bestuur vau den zaak niet duidelijk kunt voorstellen. Er zyn toch zoovele menschen, die op elkaar geljjken oi dezelfde stem hebben. Je hebt zeker vroeger, heel vroeger, iemand hooren spreken met eenzelfde stemgeluid als dat van mjj. En dezen persoon en mü verwisselje met elkaar. Zjj schudde even haar hoofdje. De dokter ging voor de piano zitten en speelde zacht een zwaarmoedige melodie. Toen hjj een tijdje had ge speeld, keerde hjj zich om. Mary zat in gedachten verdiept voor zich uit te turen. Ook de dokter bleet nu eenigen tijd in gedachten verdiept voor zich uit zitten kijken. Het leed geen twijfel, Mary moest zich vergissen. Steeds klaarder werd het den dokter, dat hij zieh op den rechten weg bevond. Geduld, lang zaam zou zjjn plan rypen, zou hij zeker kunnen tasten in het duister. Hy sloot de piauo en zonder dat Mary het opmerkte, verliet hij de salon en bereikte het dek. Een oogen- blik bleef hij bij de verschansing Btaan en keek in het heldere, blauwe water. Het moest bepaald een dwaling zjjn. Hjj moest zekerheid hebben Nationalen Vrouwenraad van Neder land is s amengesteld als volgtmej. E. Baelde, voorzitster, Rotterdam mej. A. van Ewyekj ondervoorzitster, Zeist mevr. H. van BiemaHjjmans, 1ste secretarisse, 's Gravenhagemevr. C. A. de Jong van Beek en Donk- Kluyver, 2e secretaresse, 's Graven hage; jonkvr. M. A. van Hogendorp, penningmeesteresse, 's Gravenhage; mevr. mr. C. Bakker—Van Bosse, 's Gravenhage, en mej. Johanna W. Naber, Amsterdam. 1 Meiviering. De eerste Mei-dag is in verschillende steden onder de leuzeinternationale arbeiders feestdag, striiddag voor den wettelyken 8-uren dag en het algemeen kiesrecht gevierd. Te Amsierdam, Rotterdam en den Haag zijn verga deringen en optochten gehouden Schildersgezellen. Op het te Utrecht gehouden buiten" gewoon congres van den Nederl. Schil" dersgezellenbond, waar 33 afdeelingen vertegenwoordigd waren, heeft naar aanleiding van een motie, afkeuring uitsprekende over de taktiek, door het hoofdbestuur te Harderwijk en te Utrecht gevoerd, het geheele hoofd bestuur behalve de heer van der Steeg van Hilversum, ontslag genomen. Kunst eu Wetenschap. Het rooken. Op het 16de Nederl. congres voor openbare gezondheidsregeling, dat op 16 en 17 Juni te Rotterdam zal wor den gehouden, zal o. m. het gebruik van tabak besproken worden, over welk onderwerp de heer E. M. Mul der, arts, een prae-advies heeft uitge bracht. Zyne beschouwingen samen vattende, meent de heer Mulder de vraag: Is het Doodig, maatregelen te nemen tegen misbruik van tabak, le. ten opzichte van kinderen, 2e. ten opzichte van volwassenen? bevestigend te moeten beantwoorden, en de vraag, welke maatregelen als volgt: voor kinderen a. rookverbod beneden den 16-jari- gen leeftjjd; b. rookverbod voor het onderwij zend personeel bjj het lager en mid delbaar onderwjjs vóór de klasse c. begunstiging en uitbreiding der sport. Voor volwassenen a. beperking van het rooken bjj de jeugd en bjj ziehzelven door ouders, geneesheeren, gezondheidscommis- Biën en onderwijzers b. een debietrecht op den verkoop van tabak e. een vergunningsrecht op den verkoop van tabak d. het niet-rooken verplicht te stel len op postkantoren, regeerings- bureanx, banken, enz. gedurende de diensturen, met zoo mogeljjk vermin dering van deze uren, voor ontspan ning. In de stationswachtkamers, voor zoover een tweede wachtkamer voor niet-rookers niet bestaat, het rooken niet toe te staan. Het rooken in ge stichten voor krankzinnigen te beper ken. omtrent deze zaak. Nn zjj aan het einde der reis waren, op het pnnt om in de eigenlijke omgeving Mary's herinneringen nog meer op te scher pen, mocht hjj zelf niet beginnen te twjjfelen op eenig punt Wellicht kon de moeder hom hel pen. Misschien had er vroeger iemand in de familie Whigh verkeerd, op wien hjj geleek. Of dat mevrouw Whigh misschien vroeger in kennis waB geweest met een dergelijk per soon aan wien ze in haar huwelijk ook nog veel had gedacht. Anders kon Mary toeh nooit over zulk een persoon spreken Waarom had het kind toeh zooveel van de moeder geërfd wat hare ge dachten betrof, terwijl zy de geeste lijke eigenschappen toeh van haar vader scheen te hebben. Als dat inderdaad waar was, dan was het zoeken naar de diamanten een vruch- telooze poging. Hij moest nu toeh eens zien dat laatste raadsel op te lossen, ny slen terde daarvoor naar den anderen kant van het schip, waar gewoonlijk me vrouw Whigh zat te lezen. Zij keek op van haar boek, toen zy hem zag naderen en lachte. (Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1