N'. 51 1911. Zaterdag 29 April 98""' jaargang. Bij dit m. behoort een Bijvoegsel. 6 FEUILLETON. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,7.1S buiten Goes, franco f,23. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adverteatlën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJQAG vóór 12 uren. COURANT. De prijs dergewoneadvertentiönis van 1-5 regelsöO et., elke regel meer lOet Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 4 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Setess. Uitgave van de Naaml. Vennootschap ,Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. De ontaarding; van ons failils^euientsrecht. De schuldenaar, die in den toestand verkeert, dat hij heeft opgehouden te betalen, wordt, betzjj op eigen aangifte, hetzij op verzoek van een of meer zijner sclmldeischers bij rechterlijk vonnis in staat van faillissement ver klaard. Zoo luidt het eerste lid van het eerste artikel onzer Faillissements- wet. Deze staat van faillissement open baart zich in 't algemeen daarin, dat den schuldenaar het beheer zjjner goe deren ontnomen wordt en de bestaande baten en bestaande scbnlden bjj me kaar worden gevoegd, ten einde uit de gezamenlijke baten de gezamenlijke schalden geheel of percentsgewijze te betalen. Wie dus in de absolute on mogelijkheid verkeert voor tijde lijke geldt de surséance van be taling om de op hem rustende gel delijke verplichtingen na te komen, wordt bij rechterlijk vonnis gedwon gen totale afrekening te honden met zijn crediteuren en daarvoor al zijn goederen beschikbaar te stellen. De bedoeling van de instelling van een dergeljjken staat van faillissement is duidelijk. Al iemands goederen zijn stilzwijgend verbonden voor de door hem aangegane schulden. De schuld- eischers hebben dus gezamenlijk als 't ware die goederen tot waarborg, tot onderpand. A'anneer nu iemand niet langer in staat blijkt aan zijn verplichtingen te voldoen en er ook geen redelijke kans is, dat hij daartoe weer zal geraken, is het in het be lang der sehuldeisehers op die goe deren beslag te leggen en tot alge- heele verrekening te komen. Zoodoende wordt verhinderd.dat nog meer sehuld eisehers van den boon moeten meeëten, en dat door geheele betaling van een of meer sehuldeisehers, de overige bena deeld worden. Hierdoor onderscheidt zich dan ook faillissement van gewone beslaglegging, waardoor ieder sebuld- eischer ook kan trachten aan zijn geld te komen, dat hier bet gemeenschap pelijk belang der sehuldeisehers voor opstaat en dat tengevolge van allerlei bepalingen, waarop wjj hier niet nader zullen ingaan, de sehuldeisehers hun vorderingen gemakkelijker op alle goederen, ook op wat hun schulde naar van anderen te vorderen heeft, kannen verhalen. Het faillissement dient dus ter bescherming en handhaving van de rechten van alle BCbnldeisehers, moet er voor zorgen, dat deze allen nog zooveel mogelijk aan hun geld ko men en niet de een alles, de ander niets krijgt. In het vroegere artikel 1 der Faillissementswet, dat in 1893 gewijzigd werd, stond deze strekkin g uitgedrukt, doordat op de woorden, die wij boven aanhaalden, nog vo.gde Do Zioikuatlige. Naar het Duitseh. Dat vind ik volstrekt niet en als u alles weet doch heden zal ik niet meer van uw kostbaren tjjd ver gen zult u waarschijnlijk ook an ders over de zaak denken. Voorloopig komt het mij hierop aan, wilt n op m(jn voorstel ingaan ja of neen. Hoe denkt n het werk aan te vatten, vroeg de heer Cohen na eenig nadenken. Ik wilde met mevrouw Whigh en haar dochtertje naar Sydney gaan. Waarschijnlijk zjn de steenen in Nieuw Zuid Wales verborgen. Ik moet trachten door de oude omgeving de herinnering van het jonge meisje nog spoediger op te wekken. De bij zonderheden van mijn plan wenseh ik echter voor my te houden. Een vast programma kan ik trouwens ook niet opstellen, dat verbiedt de natuur my. En al wist ook de vrouw de schuilplaats der diamanten, ik zie nu toch in, dat dit voor onze maatschap pij op hetzelfde neerkomt. Zeker, doch ik kan u de verze kering geven, dat zij de schuilplaats niet weet. Was ik hiervan niet vol komen overtuigd, geloof mij, mijnheer, ak zou kier myne studies niet opge- „Indien dit in het gemeenschappelijk belang zijner sehuldeisehers wensche- lijk wordt geoordeeld." Hier werd dus het verklaren in staat van failis- sement uitdrukkelijk afhankelijk ge steld van het gemeenschappelijk be lang der sehuldeisehers, dat met dien maatregel gebaat moest zijn. Het komt ons voor, dat deze bepa ling te kwader uur uit het artikel is gelicht. Immers zoo zij niet alle mis bruik had kunnen voorkomen, zij had toch ongetwijfeld de ontaarding van ons faillissementsreeht kunnen tegen gaan, die thans al duidelijker merk baar wordt. De uitdrukking .die in den toe stand verkeert, dat hij heeft opgehou den te betalen", wordt in de praktijk door onze rechtscolleges zoodanig ge ïnterpreteerd, dat ieder, die meer dan één opeischbare schuld onbetaald heeft gelaten, geacht wordt in dezen toe stand te verkeeren. Dat deze inter pretatie kant noch wal raakt, dat zij beslist ingaat tegen de bedoeling van den wetgever en in elk geval tegen de bedoeling van alle faillissements reeht is duidelijk. Jlaar zij geldt nu eenmaal vrij algemeen en maakt het mogelijk, dat vrijwel iedereen, wan neer toevallige omstandigheden hem een beetje ongunstig zijn, kan failliet verklaard worden. Opeischbare schul den hebben de meeste menschen. Wie op rekening koopt, zonder uitdrukke lijk af te spreken, dat hij over 3 maan den of een jaai pas heeft te betalen, heeft opeischbare schulden. Wanneer zoo'n leverancier er lust in heeft kan hy dus, andere rekeningen zijn er immers bjjna altijd nw faillissement aanvragen. Dit geschiedt door middel van een request, waarvan de betrokkene niets weet of merkt. De rechtbank kan hem laten oproepen, maar hoeft dat niet te doen. En zoo is het mogelijk, dat een millionair op een morgen,bij zijn ontbijt de courant openslaande, tot de ontdek king komt, dat hij in staat van faillisie- ment is verklaard, ten gevolge van een schuld, misschien van f 5. Hy kan d in dadelijk verzet aanteekenen en liet vonnis laten vernietigen, maar dat zoo iets mogeljjk is, toont al de dwaas heid van de heerschende praktjjk. Nu zal dit weliswaar niet veel voor komen. Gewoonlijk zal de rechtbank den betrokken schuldenaar doen op roepen. Deze oproeping geschiedt door een brief van den griffier. Maar die brief bereikt iemand dikwijls pas een of twee dagen te voren. Gesteld dus, dat men op reis is, dan kan men ook met een oproeping failliet verklaard worden als eigenaar van een kapitaal van b.v. 5 ton en met twee schulden, d.w.z. twee rekeningetjes of wat ook van tezamen f 10. Wanneer we eehter van deze mo gelijkheden dergelijke gevallan zjjn voorgekomen afstappen, die den betrokken Bchuldenaar gewoODljjk weinig zullen schaden, dan zien we daarnaast meer voorkomende geval- ven om my met die zaak te bemoeien Als zjj de schuilplaats wist, behoefde zjj er immers maar een commissaris mee te belasten, de misdaad is immers verjaard. U hebt gelijk, dokter, ofschoon het my toeschijnt, dat u eerder zult slagen met de moeder dan de dochter uit te vorsehen. Dat zou voor mijne wetenschap geen resultaten opleveren. De directeur was nu ook opgestaan. Morgen zult u bericht krijgen. Ik dank u voorloopig voor nwe mede- deelingen Uitgezonderd van de groote som waarmee onze maatschappij by de zaak is betrokken, moet ik zeggen, dat ik zeer veel belaug stel in uw onderzoek en ik wil hopen voor u zoo ook voor de wetenschap, dat u rnoogt Blagen. HOOFDSTUK III. Toen drie weken later de stoom boot „Himalaya" Southampton ver- liet, bevonden zich onder hare passa giers eerste klasseookmevrouw Whigh en dochter en dr. Charkou. En in de tweede klasse was de huishoudster van den dokter ondergebracht. Het viel haar zwaar genoeg naar een land te gaan, waar zij onderstelde niets anders dan kannibalen aan te treffan. I Doch nog gevaarlijker dacht zij het gezelschap van de jonge weduwe voor den dokter. Die had het op den dokter voorzien, dat was zoo helder als de zon. En die arme dokter was 1 geheel weerloos tegenover zoo'n intri- len, die ernstiger gevolgen hebben Er zjjn massa's mensehen, vooral in de ambtenaarswereldonder de op bureaux en kantoren werkzamen, die geregeld door rekeningen hebben, zonder dat daar eenig kapitaal, als bate tegenover staat. Zjj bezitten naast hun meubilair, enz. alleen een kapitaal aan kennis, be kwaamheid of vaardigheid, waarvan zy wel geregeld in den vorm van trak tement of salaris hun renten trekken, maar waarmee zy direct niets kunnen doen. Wanneer zulken menschen op een zeker oogenblik plotseling de betaling van al hun rekeningen of dikwijls maar van een enkele groote daarvan wordt afgevraagd, dan zullen ze veelal niet in staat zyn die oogen- blikkelyk of zelfs maar binnen een of twee weken te betalen en kannen zy dus, wanneer een nijdig leveran cier wraak wil nemen, failliet ver klaard worden. Toeh is het duidelijk dat deze menschen niet verkeeren in een toestand, dat ze hebben opgehou den te betalen, zooals de wet eischt, en dat dus deze wet feitelijk ge schonden wordt en aan de bedoeling van alle laillissementsrecht geweld wordt aangedaan, waar geen enkel sohuldeisohersbelang een dergelijke faillissementsverklaring billijkt. Nog duidelijker misschien blijkt in andere gevallen, hoezeer de geldende praktjjk ons iaillissementsrecht ont wricht heeft.Wy bedqelen die gevallen, waarin de toeBtand van opgehouden hebben met betalen wel bestaat, waar in de absolute onmogelijkheid om aan zyn geldelijke verplichtingen te vol doen aanwezig is,maar waarin van een gemeenschappelijk belang der sehuld eisehers of van het belang van een enkelen schuldeischer by faillietver klaring geen sprake kan zijn, Waar niet is verliest de keizer zyn recht, zegt het spreekwoord. Wanneer iemand niets bezit, zelf geen meubi lair van eenige beteekenis, dan is het duidelijk, dat geen enkel schuldeischer door zyn faillietverklaring gebaat zal zyn en dat er van een gemeenschap pelijk belang der sehuldeisehers geen Bprafce kan zijn. Het weinige meubi lair van den failliet wordt verkocht, de enkele vordering, die hjj mis schien had uitBtaan wordt geïnd, van die opbrengst worden kosten en het salaris van den curator voldaan en daarmee is de zaak uit. De sehuld eisehers krjjgen niets en de schulde naar heeft niets meeralleen de cura tor verdient een kleinigheid. Maar, zal men misschien vragen, wie zal zoo'n faillietverklaring uitlok ken, wanneer hy vooruit zeker weet, dat er niets te halen i3 De meeste sehuldeisehers doen dat en zeker de helft der faillissementen verloopt op de boven aangeduide wjjze. Wraak- nemen schijnt een zoete voldoening te geven, waarvoor de meesten de kosten eener faillissementsaanvrage wel over blijken te hebben. Gevraagd mag echter worden of ons faillisse mentsreeht verlaagd moet worden tot gante vrouw. Voor de reis had zij hem gewaar schuwd. Hij had toch reeds eens zeer slechte ervaringen opgedaan met een vrouw, had zij hem nog toegebeten, liaar hoe meegaand hy anders ook was, dit keer kreeg de huishoudster haar zin niet. Hy was zelfs ernstig boos geworden. Bekommer je maar met je eigen werk, had hij gezegd, inplaats van een dame, die ver boven je staat, verdacht te maken. En als je je oui- velschen mond niet kunt houden, kun je je wel wegscheren. Ik verbied je eens en voor altijd zulke toespelingen te maken. En dat had hy legen haar gezegd, die hem reeds van kinds af aan kende. Als dat zyn moeder zaliger eens had gehoord. Zijne moeder, die haar had verzocht over haar zoon te waken. Maar ach, ondank is 's werelds loon. Maar in ieder geval zou zij haar belofte nakomen. Op het oogenblik was er immers nog geen gevaar De zee had het tijk niet teruggegeven, dus moest zjj iu elk geval nog twee jaar wachten. Maar toch, men kon het niet weten. Het had dr. Charkott niet veel moeite gekost, de maatschappij voor zijn plan te winnen. Men had zieh overtuigd van zijn plaats in de weten schappelijke wereld en ook de geleer den hun oordeel gevraagd over de plannen des dokters. Ofschoon de ge leerde mannen hun hoofd hadden geschud, was het welslagen hun toch een wraakmiddel in de handen van een teleurgestelden schuldeischer en of ter voldoening aan een wraak gevoel zoo lichtvaardig mag worden omgesprongen met de belangen van tallooze sehuldeisehers, die bjj deze faillissementen belangrijk geschaad worden. Want de invoering van een soort privaatstrafreoht door de ontaar ding van ons faillissementsreeht ligt niet alleen buiten de lijn van onze en van alle wetgeving, maar berokkent ÜDanciëele schade aan duizenden Nederlanders. Buitenland. Rcsland en China. De Russische minister van Oorlog, generaal Soechomlinof, vertrekt mor gen, vergezeld van verscheidene adju danten en ambtenaren, naar het Verre Oosten. De minister zal achtereen volgens Omsk, Irkoetsk, Tsjita, Char- bin en Wladiwostok bezoeken, de garnizoenen aldaar inspeeteeren, om vervolgens de deugdelijkheid der plan nen voor de versterking van Wladi wostok ter plaatse te beproeven. Hoofdzakelijk wil hy echter, door eigen aanschouwing van land en toe standen, te weten komen, wat er waar is van de onder de Rassen in Azië nog steeds heerschende overtuiging, dat een oorlog met China binnenkort onvermijdelijk zal blyken. Deze reiB is het gevolg van beraadslagingen, die in de laat,te dagen in den minister raad werden gehouden over den toe stand in het Verre Oosten. Men maakt zieh daar vooral zeer ongerust over de benoeming van Tsjao-er-Lfoen tot onderkoning van Mandsjoerye. Vol gens berichten uit Wladiwostok trach ten in Mandsjoerye agitatoren ijverig de bevolking tot het vormen eener militie aan te sporen, om tegen Rusland ten strjjde te kunnen trekken. Binnen drie maanden zou zulk een korps 400,000 man sterk kunnen zyn. Een aantal Chineesche millionaiis hebben onlangs hun geheel vermogen voor de oprichting dezer militie geschonken en verscheidene te Wladiwostok woon achtige Chineesche kooplieden kregen aanmaningen ten spoedigste hunne zaken te liquideeren en naar hun land terug te keeren, daar een oorlog met China onvermijdelijk is. Merkwaardig is zeker, dat Chineesche handelsman nen in het algemeen geen groote zaken meer afsluiten, waarvan de af wikkeling tyd eischt. Uit een en ander blijkt maar al te duidelijk, dat de toestand dreigend is, minstens even dreigend alB de veel besproken toekomstige ontvolking van frankrijk. Daartegen worden krachtige maat regelen genomen, waartoe vooral de „Ligue des families nombreuses", eene vereeniging tot bevordering van groote gezinnen, het hare bijdraagt. De voorzitter van dien bond, kapi tein Maire zelf vader van elf kin- niet onmogelijk voorgekomen. Vooral hadden de directeuren zich geïnteresseerd voor de mededeelingen over de „Zwarte Hand", van welke vereeniging stellig nog vele leden in Kimberley moesten zyn. Aan hun herkenningsteeken waren de leden gemakkelijk te herkennen en het zou niet kwaad zyn als men ze geheel kon uitroeien. Men wilde eehter zeer voorzichtig te werk gaan en er voor zorgen, dat de zaak geheim bleef en de dokter niet verdacht zou kunnen worden door die schelmen. Zooals de dokter graag had gewild ging men nn eerst naar Sydney. Had hy hulp noodig, zoo kon hij zich daar wenden tot de firma Brown Jones, agenten der maatschappij aldaar. Dat deze personen meer waren aangewezen om op hem te passen dan om hem te helpen, begreep de dokter heel goed, doch dit liet hem volkomen kond. Hjj ging uit voor zijn wetenschap om theorieën vast le stel len en hij ging in dit werk geheel op. Van het drukke verkeer op het schip zou hy zich niet zoo veel heb ben aangetrokken, doch mevrouw Whigh had er slag van hem ook hier voor eenig belang in te boezemen. Hij had op het schip twee bijzon der mooie hutten kunnen krijgen, ge scheiden door een salon, waar de dokter zat te werken en Mary onder richtte. De weduwe wist volstrekt niet wat hij eigenlijk met Mary voor had. Het kon eens schadelijk op het medium werken als de moeder er iets deren, waarvan negen in leven deelt in een schrijven aan de Matin het een en ander mede omtrent het streven van dien bond. Dat Btreven is, aan de vaders van groote gezinnen die het land staatsburgers en verde digers verschaffen, extra voordeelen toe te kennen, als vermindering van belasting, voorrang bjj bevordering of sollicitatie, opvoeding op staatskos ten van bet 7e kind, enz Er is een wetsontwerp ten gunste van groote gezinnen bij de Kamer ingediend en de regeering, zoo beloofde de eerste minister, zal de behandeling van dat ontwerp bespoedigen. Aan een statistiek, door den schrij ver gegeven, ontleenen wjj de vol gende cyfers Er zjjn in Frankrijk 1,350,000 on gehuwde mannen boven de 30 jaar 1,804,710 gezinnen zonder kinde ren; 2,966,171 gezinnen met éen kind2,661,978 met twee kinde ren 1.643,415 met drie kinderen 987,392 met vier kinderen 566,768 met vjjf kinderen enz. steeds afnemend. Maar er zijn toch en dat valt misschien menigeen mee nog 3508 gezinnen met 12 kinderen, 1437 met 13 en 89 met 17 of meer kinderen. In een Parijsch medisch blad wordt door P. Carnot het ontvolkings- vraagstnk van een andere zyde bezien dan gewoonlijk. De kinderarme ge zinnen en nog meer de ongehuwden worden door den Staat op onbillijke wijze bevoorrecht; zoodanig, dat volgens hem de drie millioen Fran- sehe gezinnen met 3 of meer kinde ren twee derde betalen van al wat het land opbrengt aan directe belas tingen. Jayle heeft reeds voorgesteld, een directe belasting op het gemis van nakomelingen te heffen, uitgaande van het denkbeeld, dat het opvoeden van kinderen een dienst is, bewezen aan den Staat, en dat zy, die niet in de gelegenheid zyn dien dienst te bewijzen, in plaats daarvan geld moeten betalen, Maar Carnot gelooft niet, dat de thans zoo bevoorrecht onvruchtbaren zich zelf zwaarder zullen belasten, en stelt daarom voor, ieder burger zooveel stemmen te ge ven, als zijn gezin hooiden telt. Of het zoover zal komen Geduld maar, de tyd zal het leereu De Mexicaansohe opstand. Een telegram uit Mexico-City meldt, dat van geloofwaardige zijde wordt verzekerd, dat president Diaz op 16 Mei a.s. naar Europa zal vertrekken. De niouwe verkiezingen voor president en vice-president vinden in Juli plaats. In den tyd welke tussehen Diaz' ver trek en de verkiezingen verloopt, zal de Minister van Buitenlandsche Zaken, de la Barra, aan het hoofd van het uitvoerend bewind staan. Indien dit bericht inderdaad be vestigd wordt, dan nemen daarmede de gebeurtenissen der laatste maanden een eind. Wanneer toch Diaz het land verlaat, waarvan hjj 34 jaar lang de van af wist. En dit was ook zeker, dat door zjjn proef Mary's geheele gestel veel zou lijden en het zou de groote vraag zyn of mevrouw Whigh dit zon willen toestaan, alhoewel hjj haar zou kunnen verzekeren, dat de nadeelige gevolgen maar van korten duur zouden zjjn. De dokter had daarom voorgesteld Mary in het vervolg les te geven zooals haar vader gewoon was ge weest te doen. En hjj nam zieh ook va6t voor 't grootste gedeelte van den dag Mary allerlei dingen te onderwijzen, het overige voor zyne suggestie te ge bruiken- Half September verliet de „Hima laya" Engeland en de overtocht werd begunstigd door heerljjk weer. De dokter had dit als een zeer gunstig voorteeken beschouwd, want bjj stormachtig weer zou hjj volstrekt geen voorbereidselen hebben kunnen maken, door zeeziekte hierin ver hinderd. Juffrouw Rosine, de huishoudster van den dokter, was volstrekt niet ingenomen met de reis. De dokter had haar gezegd, dat deze reis voor de gezondheid gebeurde, 't Mocht wat voor de gezondheid, dacht juffrouw Rosine, zoo dicht bjj eeu stoomketel. En niets beviel haar op het schip. De zwarte bedienden, die een wonderlijk taaltje voerden, verwekten haar ai- schuw in de hoogste graad. En dan die hutten! Wordt vervolgt.)

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1