N\ 50 1911. Donderdag 27 April. 989w jaargang. De Zieikuudïge 5 FEUILLETON. Landbouw, Veeteelt en Vfsseherij. GOESCHE Telefoonnummer 33. Directeur A. F. A. van Setbbs. Uitgave vau de Naam!. Vennootschap „Goesohe Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kal ma. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco 8,25- Afzonderlijke nommers 5 cent. L inzending van advertentlëu op Maandag en Woensdag vóór a uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regelsöO ct., elke regel meer lOct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleehts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels h 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent. Buitenland. Rome en de Scheidingswbt. De Portugeesehe wet op de schei ding van Kerk en Staat is in de hoo- ge kei'kelijke kringen al heel ongun stig ontvangen. Een kardinaal o. a. gaf als zijn meening te kennen, dat de naam plunderwet vrij wat beter op het ontwerp toepasselijk was dan die van soheidingswet. Als de volle dige tekst te Kome zal zijn ontvangen, zal de Paus hem in handen steden van eene commissie van kardinalen, die er rapport over nit zullen bren gen. Thans staat evenwel reeds vast, dat het Vaticaan protest zal aantee- kenen tegen de wet en dat de Por tugeesehe geestelijkheid bevel zal ontvangen haar niet te aanvaarden. Een dergelijk bevel is voor de wijnboeren in lie Kijnpalts heelemaal niet eens noodig. Die boe ren verzetten zich n.l. uit eigen be weging al met hand en tand tegen een door de regeering uitgevaardigde opdracht tot het z. g. „schuieren" van den wijnstok, een maatregel, die ook in Champagne zooveel misnoegen te weeg bracht, omdat het schuieren de jonge loten vernielt. En waar de regeering in haar voornemen blijft volharden en het werk op kosten van de weerbarstige wijngaardeniers wil laten uitvoeren, is het vrij zeker te verwachten, dat de Rjjnpaltsers het voorbeeld van hun collega's in Champagne zullen volgen. Te Saint- Martin en te Maikammer hebben zich reeds ernstige incidenten voorgedaan. Veertig man waren daar aangekomen om zich van de hun door het ministerie van Landbouw opge dragen taak te kwijten. De eigenaars, met stokken en messen gewapend, boden tegenstand en verjoegen de gendarmen met den regeeringsafge- vaardigde incluis. Toen de gendarmen de loopen hunner revolvers op de weerspannigen richtten, had een veel beteekenend feit plaats. Tal van reser visten en landweermannen, die pas inspectie gemaakt hadden en nog geen uur te voren de krijgswet hadden hooren voorlezen, zoodat de bepalin gen dezer wet nog gedurende 24 uur op hen van toepassing w^ren, voeg den zich spontaan bjj de manifestanten en zwaaiden met roode vlaggen, zon der dat men begrijpt hoe ze daar zoo plotseling aan waren gekomen. De gendarmen vonden het toen maar veiliger af te trekken. 't Hangt nu verder geheel van de houding der regeering at, welk ver loop de oproerige beweging zal hebben. Veel valt dienaangaande niet te voor spellen, evenmin als hoe het conflict tnsschen Kusland en China zal afloopen. Hoewel we de laatste weken daarvan weinig meer verna men, zoodat het vermoeden gewettigd scheen, dat genoemde mogendheden hun geschil hadden bijgelegd, meldt Naar het Duitseh. HOOFDSTUK .II Dien middag liet dr. Charkott een cab voorkomen en zich brengen naar het kantoor der Kimberley-maatscbap- pjj. Hy stuurde zyn kaartje naar bin nen met de boodschap dat hij den directeur in een zeer gewichtige aan gelegenheid dringend verzocht te spreken. Nadat hij eenigen tijd had gewacht, werd hy binnen gelaten in de kamer van Sir Jaeob Cohen, den grooten bekenden financier, die met een goede Duitsohe opleiding en veel Afrikaansch geld een Engelsehen titel had veroverd. Hem werd eeu plaats aangewezen, goo dat het voile licht op hem viel. Wat verlangt u Ik zal kort zijn. Dat wil ik hopen. De dokter deed alsof hy die laatste ■onbeleefde opmerking niet had gehoord. Voor ongeveer 1213 jaar zyn uit de groeven te Kimberley een paar handenvol ruwe steenen gestolen. De groote man keek zijn bezoeker nog scherper tan. Ja, antwoordde hy. Maar En zij zijn niet teruggevonden. Neen. Doch wat een telegram nit Petersburg aan de Kaïn. Ztg. thans, dat er voortdurend zeer verontrustende berichten komen nit China en Mantsjoerjje. China zou zich gereed maken tot den oorlog, een nieuwen bokseropstand voorbe reiden, zyn landweer organiseeren en een onmiskenbaaranti-liussisehe volks beweging ondersteunen. Verder blijkt het maar al te zeer, dat de Chineesehe regeeriug tegenover de Russische wenschen iuzake het Ili vraagstuk een zeer koele, dikwijls afwijzende, op zijn minst talmende houding aan neemt. Daarom werd Zaterdag onder voorzitterschap van Stolypin een mi nisterraad gehouden, die bjjna uit sluitend aan de bespreking van de Russische politiek in het Verre Oosten gewijd was De ministers zonden den toestand zeer netelig geacht hebben doch hielden de verhouding tot China voor zoo weinig geklaard, dat zjj voor alles waarschuwden, zich niet in avon tuurlijke ondernemingen te begeven, welker draagwijdte men niet kon overzien. De Ministerraad besloot der halve, dat Rusland vooralsnog een afwachtende houding zou aannemen. Blijkbaar is men van de eventueele houding van andere mogendheden niet geheel zeker. Wie weet, voor welke verrassingen we binnenkort nog komen te staan. Denk maar eens even aan Mexico. Terwijl nog in het laatst van de vorige week de berichten van daar uit met beslistheid melden, dat van een wapenstilstand geen sprake zon zijn, en dat generaal Madero, de leider der opstandelingen in het Noorden, weigerde een wapenstilstand toe te staan, werd Zondagmorgen geseind dat Madero geen bezwaar had een wapenstilstand te aanvaarden ten einde 't openen van vredesonderhan delingen mogelijk te maken. En even later kwam het bericht, dat de Mexi- eaansehe regeering eveneens in een wapenstilstand heeft bewilligd. On middellijk daarop zijn de vredesonder handelingen geopend, van welker uitslag evenwei nog niets bekend is. De voorwaarden van de Mexicaansehe regeering moeten zeer gematigd gesteld zijn. De kwestie van het af treden van president Diaz bljjft buiten bespreking. De toestand te Fez is nog vrijwel onveranderd gebleven. De Fransche regeering heeft n.l. Zon dag j.l. een telegram ontvangen, mel dend dat de Marokkaansche hoofdstad op 15 April nog stand hield tegen de stammen, die de stad omsingeld had den. De vjjftien Europeanen, die in de stad vertoeven, waren veilig en zouden eenige dagen later onder geleide van een invloedrijken inlander naar de kust worden gebracht. In de stad zelve was het rustig, men vreesde echter, dat de zeer talrijke looiers en schoenmakers (3000 man), die tot de minst betrouwbare elementen behoo- ren, en reeus by vroegere opstanden Hoe hoog Bchat u de waarde der gestolen steenen Ongeveer op driekwart millioen pond. Zoo-oo Zondt n nn zoo vriendelijk willen zyn my te vertellen, welk belang u by die zaak hebt. U is en hierby vloog zyn oog nog eens over het kaartje toch geen detective Neen, doch in dit geval alleen wilde ik het worden. De financier haalde ongeduldig de schouders op en strekte zijn hand naar de bel uit. Zooals u wel kunt begrijpen hebben we indertjjd de bekendste detective's uitgezonden, doch de dief niet gevonden. U hebt toen een uwer ambte naren ontslagen? Ja, doeh hy werd vrijgesproken. We hebben den man twee jaar na dien tyd laten bespieden en zijn tot de overtuiging gekomen, dat hij on schuldig was. Waarom hebt u hem dan ont slagen Hij had zich toch aan onoplet tendheid schuldig gemaakt Zulke lui kan men niet gebruiken in een be drijf, waarin iedere arbeider in zyu tabakspijp een groote waarde kan wegsmokkelen. Doch myn tyd is zeer beperkt. Voor driekwart millioen pond zult u ook wel een half uurtje willen opofferen. een leidende rol hebben gespeeld, tot plundering zouden overgaan, uit boos heid, dat zy tengevolge van de be legering werkloos moeten blijven. Git Rabat wordt nog gemeld, dat Moelay ed Zin te Mequinez tot Sultan is uitgeroepen. Tal van magazijnen werden geplunderd en vele Joden ge dood. Pest in Indië De corr. van De Tel. te Batavia seint d.d. 25 AprilTe Malaiig was de sterfte aan pest gednreDde bet heersohen der epidemie 681/2 pCt, Op de onderneming Ankola" (Zuid-Preanger), hebben zieb verdachte ziektegevallen voorgedaan, die vermoedelijk pust zijn. Een be- stunrsmedieus is daarheen. Cholera op Java. De Tel. meldt uit Batavia, dat de cholera zich aldaar uitbreidt. Gisteren waren er 24 dooden. Si i n ik e r> I a n d. De Landweerwet. Het ontwerp-Landweerwet zal, naar verluidt, binnen enkele dagen de Tweede Kamer bereiken. Bezoek van President Paillières. De zeereis van president Paillières naar oub land is aldus geregeld, dat het Fransche oorlogsschip met het staatshoofd en zyn gevolg aan boord, den 4den Juli 's nam, 3 uur te Am sterdam verwacht wordt, om den 6den Juli weer de terugreis naar Frankrijk te aanvaarden. Patrimonium Het Ned. Werkliedenverbond „Pa trimonium" heeft Maandag en Dinsdag te Amsterdam zyn jaariyksche alge- meene vergadering gebonden onder leiding van den voorzitter, den heer P. van Vliet. In zyn openingswoord herinnerde deze eraan, dat het by de Tweede Kamer ingediende ontwerp-Ziektewet onder leiding van een commissie van voorbereiding in behandeling is en de wijziging der Arbeidswet nog op de goedkeuring der Eerste Kamer wacht, ny wees er verder op, dat aan de beweging voor het algemeen kiesrecht het verbond geen deel neemt en het standpunt van Patrimonium inzake het kiesrecht voldoende bekend is. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat de bond thans 216 afdeelingen telt tegen 209 in het vo rige jaar. Hierna kwam in behandeling het rapport inzake het bodem-vraagstuk. De commissie meende, dat in hoofd zaak tweeërlei behoefte om regeling vraagt le. De verkrijging van een stuk grond voor woning en tuin, 2e. de gelegenheid om „een akker ter bebouwing" te verkrygen op niet te verren afstand van de woning. Zy k.vam tot de volgende eonelusiën: 1 De toestand van de landarbei- Wat bedoelt u daarmee. Als u nog eenige minuten mij wilt aannooren zonder my in de rede te vallen, zal ik trachten u het uit te leggen. De man keek dr. Charkott nog even scherp aan en ging toen zitten. En.... Ik ken persoonlijk de vrouw van dien door n ontslagen beambte, begon de dokter en het is om haar, dat ik hier ben. De man, hy beet Whigh, heeft gisteren door zelfmoord een einde aan zyn leven gemaakt. De lieer Cohen trok zijne wenk brauwen op. Deze Whigh, die zijn eigen rech ter is geweest, was niettegenstaande uw goed onderzoek, toch de diel. U spreekt onzin 1 Dat is mijne gewoonte niet, ant woordde de dokter kalm. IJ wilt dat bewijzen. i )e bewijzen rnver ik u na dien tjjd, als wy eerst in de andere op zichten eens zyn geworden. Voorloo- pig moet u mij zoo gelooven. Voor de weduwe werk ik, niet voor my zelf, want ik ben rjjk, Doeh het geval is op wetenschappelijk gebied voor my zeer waardevol. Eerst beden- morgen hoorde ik van den diefstal, vernam tevens dat Whigh het geheim vau da schuilplaats met zich mee in het graf had genomen. En deze schuil plaats moet nu gevoDden worden. Zooals u op mijn kaartje hebt ge- Kien ben ik zielkundige. Over mijn ders maakt het dringend noodzakelijk dat de bodem voor hen worde open gesteld. 2. Ten einde dit zooveel mogelijk in iedere gemeente te bevorderen, worde het reoht tot onteigening uit gebreid. 3. Het verkrygen van grond, liefst in erfpacht, worde zoo geregeld, dat een plek voor woning of een akker voor tuingrond in de eerste plaats kome ten goede aan den loonarbeider. 4. Steun van ryk en gemeente, zoowel als die van particuliere veree- nigingen kunnen op dit terrein samen werken en in verband met de onder scheiden toestanden eene praotische uitvoering mogelijk maken. Deze eonclusiën werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en daarna de volgende motie aan genomen: De vergadering enz., gehoord het rapport inzake het bodem-vraagstuk overwegende dat het verstrekken van grond aan landarbeiders, overeenkom stig het rapport, een maatregel is, waarvan de dringende behoefte alge meen gebleken is dankbaar erken- nende de toezegging der regeering dat daarin door wettelijke maatregelen zal worden voorzien, spreekt den wenseh uit dat deze belofte spoedig worde vervuld, en de behandeling van dit onderwerp spoedig worde ter hand genomen. Naar aanleiding van een voorstel van de afd. IJlst„Het Verbond dringe er bij de regeering en de volksver tegenwoordiging met ernst op aan, met de sociale verzekeringswetten voortgang te maken", werd besloten, adhaesie te betuigen aan een adres, door de afd. Amersfoort aan de Tweede Kamer verzonden, en waarin op spoed wordt aangedrongen. De afdeeling Nieuwendjjk had inge diend een voorstel om bij de regeering aan te dringen op w eder-invoering van de doodstraf. De afd Haarlem bepleitte de wen- schelijkheid, dat van eeu der Kamer leden een voorstel aan de Tweede Kamer uitga. Dan volstaat Fatrimoni- um hiermede, dat het de wacht houdt by het beginsel. Spr. wees erop, dat ook de Heraut gezegd heeft, dat het vraagstuk niet ligt op het erf der kerk, maar op dat der kiesvereeDigingon. De voorzitter betoogde, dat het doodstraf-vraagstuk niet op het terrein van Patrimonium ligt, waarop Amster dam wees op art. 5 van het Sociaal Program, en beweerde, dat weder-in- voering van de doodstraf wel degeiyk een arbeidersbelang is. Het voorstel werd ten slotte van de agenda gevoerd. Daarna kwam in behandeling een voorstel der atd. Amsterdam, strek kende tot practisehe bevordering dooi de werkliedenverenigingen in het algemeeD en de vakvereenigingen in het bijzonder van het denkbeeld der bedrylsorganisatie. Het verkrijgen van betere arbeidsvoorwaarden enkel op de wyze als tot nu toe geschiedt, achtte de afdeeling niet voldoende en plaats in de geleerde wereld kunt u zieli gemakkelijk zekerheid verschaf ten bij de verschillende universitei ten. Ik ben specialiteit op het gebied van hypnose en suggestie. Ik zal u niet plagen met een geleerde verhan deling, doeh u de zaak in het kort uitleggen. Ik verlang volstrekt niet, dat u zoo maar op myn voorstel zult ingaan. U kunt zelf een commissie benoemen, die zal onderzoeken of hetgeen ik wil, werkelijkheid kan worden. Maar één ding verlang ik vau ugeheimhouding. U begrijpt my niet Ik zal trach ten u de zaak duidelijk te maken. De Whighs hebben een dochter, die zeer bevattelijk is voor hypnotisme. Ik heb in mijn jarenlange studie nog nimmer zulk eeu goed medium aan getroffen. Het kind werd in Sydney geboren, tien maanden nadat zij waren getrouwd en anderhalf jaar na de verhuizing van haren vader van Afrika naar Australië. In dien tyd dacht Whigh telkens aan de redding zijner diamanten en werd hij gekweld door de vrees, dat zijne medehelpers hem zouden ont dekken. Volgens mijne wetenschappelijke meening moet het kind deze gedachten van den vader geërfd hebben. Dat geestesgaven van generatie op gene- ratie worden verder gebracht, hebtu toch zeker ook wei eens gehoord. Waarom zouden dan ook niet spe- niet in het belang eener goede ont wikkeling van het bedrijf. Tydens de disenssiën over dit voor stel kwam minister Taima ter verga dering. Nadat de afd. Amsterdam haar voor stel had ingetrokken voerde de minis ter hierover het woord. Hij betoogde, dat voor de bedrijfs organisatie niet in de eerste plaats wetten en reglementen, maar mannen noodig zjjn, en die worden niet ge boren, maar gemaakter moeten mannen worden gevormd, die de taak, welke zij in het publieke leven, ook in de bedrijfsorganisatie moeten ver vullen, ook kunnen vervullen. En dat wordt geleerd in de vakorganisatie. Middenstandsbond. De 8ste Algemeene Vergadering van den „Ned. Bond van Vereenigin- gen van den Handeidrijvenden en van den Industrieelen Middenstand" en het gebruikelijk Middenstands-Congres zullen dit jaar gehouden worden te Roermond op Dinsdagmiddag, Woens dag en Donderdag 25, 26 en 27 Juli. Het bewaren van appélen en peren. In den regel krijgt men voor goed bewaarde appels en peren meer geld per kilo, nadat men ze een zekeren tyd bewaard heeft, dan onmiddellijk na den oogst. Men mag echter niet vergeten, dat het bewaren geld kost, in zooverre, dat het fruit geregeld moet worden nagegaan, terwyl men ook verliezen lijdt tengevolge van het rotten en het dalen in gewicht van iedere goed gebleven appel en peer op zichzelf. Een Duitseh deskundige heeft proef ondervindelijk nagegaan, hoeveel het gewichtsverlies voor appels en peren gedurende het rjjpen in de bergplaats bedraagt. Hy bepaalde het gewichts verlies van 23 October 1909—23 De cember 1909, dus tot het tydstip waarop de meeste vruchten „volrijp" zyn. Van 7 soorten appels en 4 soorten peren werd 1 Va K.G. afgewogen. Het ge wichtsverlies liep uiteen van 40 tot 250 gram per 1 Va K.G. Een gemid delde mag hieruit niet berekend wor den, daar men onderscheid moet ma ken tussehen uit zyn aard goed be- waarbaar en uit zijn aard minder duurzaam ooft. De ervaring met de bewaring der laatste leerde, dat het voor herfst-ooft gewenscht is het zoo spoedig mogelijk te verkoopen. De 6 soorten eigenlijke winterappels en de eenige soort winterpeer verloren ge middeld 103 gram per 1 i/a K.G. aan gewicht, uitmakende byna 7 pet. Nu is 't gemakkelijk na te gaan of het bewaren veel voordeel afwerpt. Voor eiken gulden, dien men in den herfst voor 100 K.G. appels en peren krijgt, moet men omstreeks Kerstmis fl.08 maken, ongeiekend de moeite aan het bewaren, enz. verbonden. En ciale eigenschappen kunnen worden voortgeplant Doeh dit alles berust bjj mij op herinnering en ik moet zien die her innering juist weer op te wekken. Steeds meer en meer zal ik door suggestie gedaan zien te krijgen, dat zij zich de dingen uit het leven van haar vader zal herinneren. De heer Cohen scheen als een viscb op het droge naar lucht te liggen happen. De nabob scheen daarop iets te willen zeggen, dat waarschijnlijk niet zeer vleiend was voor dr. Char kott. Doeh deze voorkwam hem. Ik ben bereid de helft der kos ten te dragen als uw maatschappij de andere helft betaalt onder deze voorwaarde, dat bjj het gelukken mij alles wordt teruggeven. En voor de arme weduwe Whigh verlang ik een zeker aandeel der diamanten. Zoo, zoo. Die'arme weduwe schijnt mij nog niet zoo dom Wat bedoelt u daarmee Wel, zjj weet natuurlijk waar de steenen zjjn verborgen en wil uit de wetenschap geld slaan. Mijnheer, hoe durft u zoo iets van mij Blyft u kalm, dokter. Ik begryp heel goed, dat u met die manoeuvre niets heb uit te staan. Maar u moet mij toch ook toegeven, dat de zaak bijzonder verdacht lykt. Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1