N°, 47 1911. Donderdag 20 April 988te jaargang. FEUILLETON. De Zielkundige, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-en Vrydagavond De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer 10c t uitgezonderd op feestdagen. Ji directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt Prjjs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco 1,23. @jö A-<1® PrÖs slechts tweemaal berekend. Afzonderlijke nommers 5 cent. Geboorte-, hnweljjk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende inzending van adverteutlon op Maandag en Woensdag dankbetuigingen worden van l10 regels A f 1, berekend vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. w Bewijsnummers j5 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. P. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Uoesehe Courant". liootdredacteur mr. W. S. Ka lm a Buitenland. De opstand in Champagne. Terwijl elke woeling in het Aube- en Marnegebied voor het oogenblik onmogelijk is gemaakt door de mili taire bezetting, begint het in het Girondegebied onrustig te worden. Twee belangrijke vergaderingen zijn te Bordeaux gehouden, een door de leden van den Conseil général in het gebouw der preiectuur, de andere door de wijnbouwers syndicaten van het Gironde-departement. Beide had den ten doel den tegenstand te orga- niseeren tegen het drijven der „anti- délimitateurs". De leden van den Algeineenen Raad besloten, zich aan het hoofd te stellen van de beweging voor de handhaving der begrenzing van het Girondegebied. Zij hebben een adres gezonden aan den minister president, waarbij zy eischen, dat de begrenzing niet zal worden opge heven. Op de meeting der wijngaan- denierB werd met algemeene stemmen besloten tot de instelling van een permanent comité van verweer. In Engeland is eene beweging op touw gezet tegen de mormonen, waartoe vooral de uitbreiding van het aantal aanhangers van de Kerk der Heiligen van de laatste dagen tenge volge van de propaganda der Ameri- kaansche zendelingen veel heeft bij gedragen. Men verwjjt den zendelingen, dat zij Engelsehe meisjes naar Utah lokken, waar de veelwijverij ondanks de Ame- rikaansehe wetten en ondanks de be loften der Mormonen zelf, nog steeds bloeit. In enkele plaatsen is de be weging reeds zoo sterk, dat de Mor monen zich daar hebben teruggetrok ken. Te Birkenhead bp Liverpool, waar zich eveneens een sterke groep Mormonen be vindt, heeft men eveneens door protestbetoogen getracht de Mor monen te verdrijven, maar zonder resultaat. Dat heeft nu al reeds aan leiding tot relletjes gegeven. Een groote menigte trok naar het vergader lokaal der Mormonen, maar de politie belette het binnendringen van het lokaal. Het gevolg was een botsing tusschen politie en betoogers, waarbij de politie met vnil en steenen werd geworpen. Er werden eenige men- schen gewond en eenige inhechtenis nemingen gedaan. Een aanslag De New-York Herald ontving be richt uit Sjanghai dat de Chineesehe gezant te Tokio uit eigen beweging naar Peking vertrok, om daar het bericht te brengen, dat Japan een „coup d'état" op het oog zou hebben. Reeds zouden vele wapens in Peking zijn binnengesmokkeld voor de uit voering van dit plan, waardoor Japan zich het toezicht o o het bestuur en de buitenlandBobe staatkunde van China zou willen verzekeren. Naar het Dnitsch. De politie heeft dadelijk een onder zoek ingesteld naar deze duistere zaak, ook is men dadelijk ar op uitgetogen liet lijk te zoeken, doch tot nu toe is niets gevonden. De dokter las het bericht nog eens door, leunde toen achterover in zijn leuningstoel, ondersteunde zijn kin met do hand en keek naar buiten. Zoo bleef hij langen tyd zitten tot de huishoudster kwam om de ontbijttafel op te ruimen. Hjj sprong nu op, ging in zyn slaapkamer, deed de bonte das af, strikte een zwarte voor, trok zijn jas aan en verliet de woning. Dokter, u hebt uw hoed verge ten, riep de oude hem na. Ik ga niet uit, riep hij terug eu vervolgde zyn weg. Aan den overkant van de gang belde hij. Het duurde langen tyd voor dat de deur werd geopend. Niettegen staande de duisternis, die er in de vesti bule heersohte, herkende hij Mary s behuild gezichtje. Zij keek hem ver schrikt aan. Weet moeder reeds alles, vroeg hij zachtjes en legde zijn hand op Marys hoofdje. Zy bleef het antwoord schuldig, doch verborg haar gezichtje in zyn Tevens wist de correspondent van genoemd blad te berichten, dat de Japansche gezant te Peking, diez ch voor eene beraadslaging met de re geering te Tokio bevond, eveneens plotseling naar Peking is vertrokkeu. Men zal goed doen in acht te nemen, dat van Amerikaansche zyde en niet in de laatste plaats door de New York Herald wordt getracht verdere toe nadering te verkrijgen tusschen de Unie en China. Een dor middelen om het doel te bereiken is China's wan trouwen ton aanzien van de JapanBche bedoelingen op te wekken. III h n e n i a n tl. Algemeen Nederl. Werkliedenverbond. De beide Paaschdagen is te Utrecht gehouden de jaarvergadering van het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond. Vertegenwoordigd waren 37 afda lingen. De voorzitter van het Centraal Be stuur, de heer A. Rauwerda uit Leeu warden, opende haar met een rede, ditmaal in verband met het 40-jarig bestaan van het Verbond een feest rede, waarvoor hij tot onderwerp ge kozen hadindividualisme of socia lisme. In het centraal bestuur werd o.a. gekozen de heer J. Pauwe uit Krul- ningen. In zake de landbonw-ongevallen- verzekering werd de volgende motie aangenomen „De algemeene vergadering enz. Spreekt als haar oordeel uit, dat het aandringen op een landbouwongeval- lenverzekering, geschoeid op den leest der wet van 1901, geen succes kan hebben, dat echter krachtig moet worden aangedrongen op spoedige totstand koming van een afzonderlijke wet, waarbij aan de veldarbeiders dezelfde rechten worden toegekend als reeds aan vele arbeiders bij de nijverheid zijn gegeven, draagt het centraalbe- stnur op hetzij zelfstandig, hetzij in samenwerking met andere organisa ties, in deze richting de maatregelen te nemen, welke het voor de bereiking van dit doel dienstig oordeelt". Eveneens werd met algemeene stem men de volgende motie aangenomen „De vergadering, enz., gehoord de besprekingen over het arbeidscon tract, noodigt het centraal bestuur uit, aan te dringen bij de regeering op wijziging van de wettelijke regeling van het arbeidscontract, teneinde de sedert de invoering gebleken minder goede bepalingen te herzienvooral zou een bindende uitspraak na korten termyn moeten geschieden en in het algemeen het procesrecht vergemak kelijkt." De vergadering sprak zieh ten slotte nog uit voor staatspensionneering. mouw en begon opnieuw te huilen. De dokter liet haar eerst een beetje uithuilen, toen trachtte hjj haar wat te kalmeeren. Kom Mary huil nu niet zoo, vader kan immers nog wel leven. Je moet nu dapper wezen en niet meer huilen, ook om moeder, anders valt de Blag nog zwaarder, Xlary. Doch het kind werd nog steeds opgewondener en toen de dokter ein delijk ongeduldig werd, zei het kind snikkend Dat is het juist dat is het juist mama is heelemaal niet bedroefd zy is boos op papa en wil niet hebben, dat ik huil. Waar is moeder Zjj wees naar de woonkamer en liep weg. Hij keek het meisje een oogenblik na en klopte toen op de aangewezen deur. Toen hy binnentrad zag hij me vrouw Whigh aau tafel zitteu voor een stapel oude brieven. Zij keek verschrikt op, doch toen zjj den bin nenkomende herkende sprong zij op en liep hem met uitgestrekte handen tegemoet. Hjj keek haar onderzoe kend aan en bemerkte, dat Mary de waarheid had gezegd. Wellicht merkte zy een trek van verwondering op het gezicht van den dokter, want plotseling liet ze hare handen by zich neerglyden en vroeg zacht U weet het? Charkott knikt». -— En u komt om.... Ztventiende Congres der Sociaal democratische Arbeiderspartij. Ter inleiding van dit congres werd Zaterdagavond in de groote zaal van Tivoli te Utrecht een zeer druk bezochte feestelijke bijeenkomst ge houden, ingericht door de afdeeling Utrecht der S. D. A. P., waar Mr. Troelstra het woord voerde. Spr. wees er op, dat het groote vraag stuk, waarvan onze tyd de oplossing tracht te brengen, is, hoe de ellende der massa gestild moet worden om te komen tot blijheid en vreugde van het leven. Het is de sociaal democratie, het ia de bewuste, op de wetenschap steunende, tot macbl zieh organisee- ronde beweging der moderne inter nationale sociaal-democratie, welke zich die oplossing ten doel stelt. Hy herinnerde er vervolgens aan, dat in 1896 te Utreoht het eerste con gres gehouden werd. Op dit congres was de toen 30 afdeelingen en ÏOIO leden tellende partij vertegenwoordigd door 24 afdeelingen met 44 afgevaar digden. Thans telt de party 220 af deelingen met over de 10,000 leden. Zondagochtend werd het congres geopend door den voorzitter van het Partijbestuur, den heer W. H. Vliegen. Besproken werden dien dag „Partij leiding en de Kamerfractie" en „Re dactie van het Volk" Over het laatste punt werd 's Maandags de discussie voortgezet. Daarna hield Mr. Troelstra een rede over de kiesreehtbetooging van September a.s. Vervolgens werd de sociale verzekering besproken en door het Congres een resolutie aan genomen, waarin geëischt wordt een recht op ouderdomspensioen op 60- jarigea leeftijd, alsmede een weduwen- en weezenpensioen, c.n invaliditeits pensioen aan alle loontrekkenden, die door invaliditeit de beschikking over hun arbeidskracht hebben verloren, uitbreiding der ongevallenverzekering over alle loontrekkenden, met ruime opvatting van het begrip „bedryfs. ongeval", een verplichte ziektever zekering, zoowel ten dienste van een behoorlijke verpleging van den arbei der en zyn gezin als van een gelde lijke uitkeering wegens loonderving, benevens een moederachapsverzoke- ring als geldelijke tegemoetkoming in de kosten van bevalling, ook voor vrouwen, die enkel gezinsarbeid ple gen te verrichten, een werkloosheids verzekering van staats- en gemeente wege. Verder wordt in de resolutie ge zegd het ouderdoms- eu weduwen- en weezenpensioen worde betaald door den Staat de Staat en de werk gevers brengen samen de lasten op voor de invaliditeitsverzekering de ongevallenverzekering kome geheel ten laste van de werkgevers, waarby elke afwenteling der kosten op den Staat of de arbeiders met kracht moet worden bestreden de werkloos heidsverzekering worde gedragen door het Ryk, de gemeente en de arbeiders Hy knikte weer. Eindelijk werd de positie te pynlyk, hy zoeut naar woorden, doch zij voor kwam hem, deed hem plaats nemen in een gemakkelyken stoel en ging tegenover hem zitten. Ik begrijp 11 hee' ifoc(l, dokter. U zijt hier heen gekomen om een treurende weduwe te troosten, u dacht mij in tranen te zien badeh en n weet nn niet wat te denken. Ö"tmtkent u het m„ar niet. Ik zie het dnidelyk. Maar ik kan niet, ik kan niet. Tien jaar heeft dit verschrikkelyke leven geduurd en ik heb nooit kunnen spreken. Alleen geleden heb ik, zonder te morren. Ik heb my levend begraven als een non. En slechts gehoopt heb ik op de toekomst omdat hy my die steeds zoo prachtig wist voor te spiege len. Ik heb daarom alles verdragen. Dagen achtereen sprak hij soms niet. Steeds geslotener werd hij, tot gek woidens toe en ik heb ook dit verdragen. Ik mocht met niemand vriendschap sluiten, alleen met myn dochtertje, doch voor haar kon ik myn hart niet uitstorten Ik heb naar liefde verlangd, naar eenige teedor- heid, naar deelname. Doch ook dia verlangens heb ik onderdrukt en nu nu blykt alles tevergeefs geweest te zijn. Zy sloeg hare handen voor het ge zicht en liet hare ellebogen op de knieën rusten. De dokter wist niet wat te doen en keek hulpeloos in de kamer rond. Eindelijk kwam mevrouw Whigh weer tot zichzelf, stond op en ging de ziekte- (met inbegrip van begra fenis- en moedersehaps-) verzekering voor één derde worde betaald door do werkgevers, die bovendien de volle premie voor het bijzonder ziekte-riBico van hun bedryf hebben op te brengen voor één derde door de arbeiders en voor één derde door den Staat. Ten a inzien van do Ziektewet- Talma is een resolutie aangenomen, waarin met kracht geprotesteerd wordt tegen een verplichte verzeke ring, zooals deze in het regeerings- ontwerp is belichaamd. Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Uit het jaarverslag over 1910 van het centraal genootschap voor Kinder herstellings- en vacantiekolonies blijkt dat het aantal leden-personen is ge daald van 231 op 178, en het getal leden-vereenigingen van 42 op 39. Het Centraal Genootschap verpleeg de in 1910 1505 kinderen, tegen 1279 in 1909, 861 in 1908, 551 in 1907, 261 in 1906 en 31 in 1905. Vogel wet. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, houdende bepalin gen tot bescherming van in het wild levende vogels. Het voorstel heeft een dubbelen grondslagalgemeene vogelbescher ming en toetreding van Nederland tot de conventie van Parjjs. Door een algemeenen maatregel van bestuur zal het vangen en dooden van vogels in massa en het dooden door gemeengevaarlyke stoffen worden tegengegaan. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Amerikaansche kruisbessen- meeldauw. De minister vau 1 mdbonw, nijver heid en handel heeft de colleges van Gedeputeerde Staten uitgenoodigd, in ernstige overweging te nemen de bevordering van provinciale verorde ningen tot bestryding van den Ameri- kaanschen krnisbe 'sen meeldauw. Oestercultuur. Van 7—13 April werden van Yerseke ongeveer 1,000,000 leverbare oesters verkocht. Het naderend Paaschfeest gaf aanleiding, dat België meer trok dan do laatste weken. Duitschland was ook iets beter. De prjjzen waren: Imperialen 95 Kg. f 50 it f 56 i le soort 72 Kg. f38 it f40, 2e soort 58 tot 60 Kg. f 22 A f26, 3e soort 45 Kg. f12 h f 15. Omtrent de teelt wordt aan de N. li. Ct. geschreven „De voorbereidende maatregelen voor het opvangen van het oester- broed op de Zeeuwsche oesterbanken worden reeds genomenhet aantal pannen dat daarvoor gebezigd wordt is in de laatste jaren weer stygende en zal waarschynlijk, mede in ver voor den stapel brieven zitten. Neem me niet kwalyfc, dokter, dat ik daar even zoo heftig uitviel. U weet immers niet wat er al is voorgevallen. Misschien als u het wist, zoudt u anders denken. Had u inder- tyd niet alle verkeer plotseling met odb gestaakt dan zou dit wellicht niet zyn gebeurd. Waarom deedt u dat toch dokterHad ik u beleedigd De dokter bloosde even. Volstrekt niet mevrouw Whigh. Niets daarvan. Mijn arbeid was de schuldige. Ik was bang te veel te zullen worden afgeleid en en. Hy stamelde nog iets onverstaan baars en sloeg de oogen neer voor de onderzoekende blikken van haar. Zy lachte tevreden en vroeg En nu komt u mij steunen Ja, antwoordde hy aarzelend. Maar ik moet u ook eerlyk er by vertellen, dat het geval me ook wel eenigszins Interesseert, n weet ik ben psychiater en Zy hief haar hand op om hem het zwijgen op te leggen. Ik geloof, dat ik in u een vriend zie, dokter. U hebt myn vriendschap geschuwd, wellicht is dat het beste bewys voor uwe vriendschap. Ik moet voor iemaDd myn hart nitstorten, ik moet, ik moet. En ik ken niemand anders hier in don omtrek, al die menschen zyn my vreemd. Nu ben ik geheel verlaten, op my zelf aan gewezen. En ik sta hier geheel zon der ervaring, zonder de minste voor bereiding voor den stryd, die my te wachten staat. band met de betere uitkomsten van den handel in oesters gedurende de nog loopende campagne, weer wel grooter zyn dan in 1910 toen meer dan een inillioen pannen in zee gin gen; het groote aantal dat in de jaren 1893 en volgende zelfs tot 17 millioen steeg, maar reeds na eenige jaren weer daalde tot eenige honderd duizenden. Sedert zyn groote hoeveel heden schelpen, afkomstig van de eetbare zandschelp (eardium edule) op de natuurperceelen gebracht en jaarlyks beloopt het totaal zells 6000 M3., die gehaald worden uit de zand banken in den mond der Ooster- Selielde. Deze broedvangers, ook wel collecteurs genoemd, worden gestort op de natuurperceelen terwyi de pan nen worden gelegd op panperceelen, welke van de eerste door deskundigen zeer goed onderscheiden kunnen wor den De eetbare zandschelp, kokhanen algemeen genoemd door de visschers, wordt ook ter eonsumtie gezonden naar België, maar voor de oesterban ken wordt alleen de schelp gegraven, die in het zand voorkomt." Uit de I'ers. Het Alg. Handelsblad schryft onder het opschrift Niet goed: Het Haagsehe Gerechtshof heeft eene zaak behandeld tegen een land bouwer te Wissekerke, te goeder naam en faam bekend, wien een rijksveld wachter beschuldigde van hom op- zettelyk met een stok geslagen te hebben. Beklaagde gaf echter op, in de vroege oohtendduisternis in den persoon, die hem had staande ge houden en dien hy had geslagen, niet den veldwachter herkend te hebben. Hjj had g:daeht, met een landlooper te doen te hebben. Wat daarvan waar moge zyn, kun nen noch willen wy thans bespreken. Doch wat weer alleronaangenaamst getroffen heeft, is eene uitlating van den vertegenwoordiger van het Open baar Ministerie, advocaat-generaal Wentholt, in deze zaak. De verdediger had er gewezen, dat 66 inwoners van Wissekerke, met den burgemeester en de 2 gemeenteveld wachters aau het hoofd, tot den rechter in eersten aanleg, de rechtbank to Middelburg, een request hadden ge richt: „dat zy den beklaagde als een net en bedeesd persoon kenden, niet in staat den rijksveldwachter opzette lijk te mishandelen en dat die rijks- veldwachter bekend staat als een hoogst onbetrouwbaar, om niet te zeggen leugenachtig persoon". De rechtbank had den beklaagde vrijgesproken. Desalniettemin kan nu de advocaat- generaal in Den Haag goed vinden, van zijn voetstuk te verklaren dat de rijksveldwachter zoowel by zynen onmiddellijken chef ten parkette als Helpt u ons niet, dan zyn wy verloren. Mevrouw Whigh, riep de dokter bezorgd nit. Zij scheen hem niet te hooren en fluisterde voor zich uit, dan moe ten we Thomas volgen. O mevrouw, spreekt u zoo niet. Vertrouwt u my maar. Ik heb, ik ben ja, weet u, arm ben ik volstrekt niet. Voor myne studiën leef ik zoo ternggetrokken. Terwille van Mary moet u my ver oorloven n te helpen. Zy lachte bitter. O, als het slechts was om ons dagelyksch brood I Ik ben wel niet heel ervaren, doch gezond en sterk en ik zou we! weten my er doorheen te slaan, doch deze slag heeft my ge heel vernietigd. Dit verschrikkelyk einde van nw echtgenoot. Zy trok spottend hare lippen op. O, n vergist u. Ik wil u eerst iets vertellen wat ik nog nooit aan iemand heb medegedeeld. Dan kunt u oordeelen Het is een zeer wonderlyke geschie denis, die ik u nn ga vertellen. Wel licht zult u ook my veroordeelen als u alles hebt aangehoord Vanmorgen is er reeds een commissaris van poli tie geweest en heeft mij met een zeer lang verhoor gekweld. Hy wilde weten waarop mijn man had gezin speeld in zyn briet. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1