DE BROEK ROK moet men het op een drogen dag doen. De ondervinding ermede heeft geleerd, dat het zonder schade, tegen allerlei insecten, ook tegen rupsen, kan worden aangewend. Een ander zeer goed middel tegen insecten kan men bereiden van de bladeren van tomaten, en wanneer men daarover beschikken kan, dan is de bereiding nog veel eenvoudiger dan die van hat voorgaande middel. Men late daartoe een aantal dezer bladeren een paar dagen in lauw water weken. Bekend is toch, dat de kleuren, die zich op de tomatenblade- ren bevinden een zeer kwalijk rieken de vloeistof afscheiden. Deze wordt in het water opgelost en de zoo ver kregen oplossing blijkt doodend voor allerhande insecten, en volkomen on schadelijk voor de planten te zijn. Verwondering behoeft dit zeker niet te baren, daar de tomaat zeer nauw verwant is aan de tabaksplant, die voor het bereiden van bijna alle in secticiden wordt gebruikt. Vooral, wanneer men des zomers tomaten kweekt, is dit al een hoogst eenvoudig middel". Reclame. <7ulnige Huismoeders letten er niet «alleen op dat hare kinderen een kindervoedsel met graagte nemen en er krachtig van groeien, maar ook dat het voordeelig is, zoodat ze met één blik geruimen tijd rondkomen. „KU- FEKE" aan kinderen als een dunne soep toegediend (op s/* liter slechts één eetlepel „KUFEKE") is zeer voor deelig, vandaar goedkoop, zoodat het by alle standen is ingeburgerd, daar het niet alleen een krachtig voedsel is, maar ook zooveel mogelijk maag- en ingewandziekten voorkomt. Provincie nieuws. Wemeldinge. Aan het op den tweeden Pinksterdag alhier te houden festival zullen een veertiental muziek gezelschappen hunne medewerking verleenen en wel uit Haamstede, Co- lynsplaat, Ritthem, Borsselen, Hoede- kenskerke, 's Heer Arendskerke, Wolphaartsdyk, Kapelle, Hansweert, Yerseke, Kruiningen, Rilland, Krab- bendyke en Bath. Middelburg. Voor het eindexamen der R. H. B. Scholen hebben zich 57 candidaten aangemeld. Ingezonden Mededeelingen. Uitstel der Stierenkeuringen In Zeeland. Naar aanleiding van een ingeko men schrijven van den Directeur-Ge neraal van den Landbouw, over het gevaar van uitbreiding van het mond en klauwzeer door de stierenkeurin gen, besloot de Provincia.e Commissie voor de veeverbetering in Zeeland deze keuringen voor onbepaalden tijd uit te stellen. Ze zullen dus niet als gewoonlijk in Mei plaats hebben, m.tar worden uitgeschreven, zoodra zulks zonder gevaar voor den veestapel kan ge schieden. Alg. Ned. Geh. Onth. Bond. Door het Hoofdbestuur van den .41- gemeenen Nederlandschen Geheel- Onthouders Bond werden in de propa ganda commissie voor de Provincie Zeeland benoemd de heeren P. Ph. Panl, te Ter Neuzen, voorzitterJ. J. van Aartsen, te Middelburg lid en D. van Aken, te Ter Neuzen, secretaris penningmeester. Wilhelminadorp. Dhr. M. Ktrelse heeft voor zijne benoeming als Kerk voogd bedankt. In zijn plaats is nu gekozen dhr. J. Schipper, die de be noeming heeft aangenomen. Hoedekenskerke. Gistermiddag raakte het 4 jarig dochtertje van dhr. R. alhier al spelende bij een fornuis in brand. De moeder snelde nog bij tijds toe, om verdere ongelukken te voorkomen, waar by zij zich ernstig aan de handen verbrandde. Baarland Door de classis Goes der Geref. Kerken is na peremptoir examen de c tndidaat H. Lanning :e roepen predikant bjj de Geref. Kerk, tot predikambt in de Geref. kerken toegelaten. Nisse. Door II. M. de Koningin is aan den vrachtrijder W. H. alhier, van wien eenige weken geleden een paard aan de paardenziekte bezweek, een gift van 25 gld. geschonken, als tegemoetkoming in den aankoop van een ander paard. Kapelle- Gistermorgen bracht een jong maatje alhier de vrouw van zijn baas met paard en tilbury naar den trein en keerde alleen met het voertuig terug. Hoe het kwam, weet men niet, maar het paard ging op hol. Op den hoek by de herberg stond een ijzeren paaltje, dat dienst deed als rem met het gevolg dat paard en tilbury tegen den muur van J. Schipper sloegen. De geleider kwam er oogensehynlyk, op een paar schrammen na, ongedeerd af. Van de tilbury bleef niets over dan een hoopje brandhout. lerseke. Zaterdagavond hield „Het Ondersteuningsfonds", onderafdeeling der werkmansvereeniging Eendracht maakt macht", z'n jaarvergadering. Dit de uitgebrachte verslagen bleek, dat het ledental in 1910 met één is toegenomen en dat thans 104 huisge zinnen aangesloten zijn. De ontvang sten bedroegen f 439,11, de uitgaven f 262,39, nl. f 112,39 aan exoloitatie- kosten en f 150 aan 3 uitkeeringen b\j overlijden. Het saldo bedroeg du3 f 176,72. In aanmerking genomen, dat de afdeeling pas in Febr. 1905 is op richt, dat de premiën zeer laag zijn en dat toch reeds een kapitaal van f 1330,73 op de postspaarbank staat, mag men hier gerust van een bloeien- den toestand spreken Ook werden de leden weer 6 weken van premiebe taling vry gesteld. De bode W. Hart- hoorn werd herbenoemd. en vijan den. De Ab dijsiroop, Klooster Sanota Paulo brengt eene omwenteling te weeg in uwe ziektetoestand. Zij toch kan u alleen genezen van uw asthma, nw borst- of longaandoeningen, bronchitis, of pleuris. De gebruikers blij ven hare vrienden en ver kondigen haren lof. Ztjt gij borstlijder, probeert nog vandaag een flacon en gij zult verstomd staan over de verrassende gevolgen. b a li s n i e u s. Padverkenners. Maakten we eenigen tjjd geleden melding van plannen omtrent het oprichten eener afdeeling van de Ne- derlandsche Padverkennersorganisatie alhier, thans kunnen we er aan toe voegen, dat die plannen zjjn verwezen lijkt. Goes heeft haar afdeeling. Niet minder dan 18 jongens zijn als buiten gewoon lid toegetreden en zullen nog deze week als zoodanig worden geïn stalleerd. Hun leeftijd varieert van 1018 jaar, zulks in overeenstem ming met de statuten, zooals die op de onlangs onder leiding van jonk heer mr. J. M Schorer te 's Hage te Utrecht gebonden vergadering, waar tevens werd besloten tot eene fusie tusschen de Jonge Verkenners en de Nederlandsche Padvinders-organisatie, zyn vastgesteld. H et voorloopig plaat selijk comité bestaat uit de heeren A. C. J. A. Greebe, leeraar aan de R. H. B. SS. A. Leopold, id., M. Pilaar, handelaar in bouwmaterialen en T. H. Siemelink, predikant bij deDoopsgez. Gemeente alhier. Reeds zagen wij de jongelui in hun khaki-costuum met een reseda-kleur igfe das en een breed- geranden vilten hoed. Volledigheidshalve zij hier nog mee gedeeld, dat de gewijzigde belofte der Padverkenners thans luidt jEen Padverkenner eerbiedigt God, eert de Koningin, dient zijn Vader land en gehoorzaamt zijn ouders en meerderen. R. L. W. S. Na gehouden overgangsexamen zijn aan de Rijks Landbouwwinterschool alhier van de le naar de 2e klasse bevorderdW. Duvekot Lz alhier M. A. Goemans, ZonnemaireA. P. v. Hee, Wissenkerke; M. Njjssen, Ka pelle; J. A. de Rijke, Sirjansland; J. de Wolf, Wolfaartsdijk. Afgewezen één leerling. Gegund. Het bouwen van een fabrieksge bouw, gasmeesterswoning, benevea.3 gashoudersfundament, ten behoeve van de op te richten gemeentegasfa- briek te lerseke, is gegund aan den heer P. L. Buitendijk, alhier voor f19.299. De bouw van een woon- en winkel huis aan de Klokstraat alhier, waar van de gunning by de aanbesteding werd aangehouden, is thans gegund aan dhrn. Jaes. de Graaff en A. Schrij ver alhier voor f 2511. Brandweer. Tot generalen brandmeester alhier is benoemd dhr. Joh. de Jonge Az tpt adjunct-brandmeester dhr. L. de Beste en tot brandmeester van spuit 3 dhr. J. Korstanje. Hoewel genoemde heeren pas gister avond te half negen in de vergade ring van B. eD W. officieel als zoo danig zijn benoemd, wist de Midd. Ot van dien dag het nieuws zijn lezers reeds te plm. 6 uur mee te deelen. Op z'n zachtst uitgedrukt wel een beetje voorbarigOnbescheidenheid van een der belanghebbenden speelt hierin wellicht de hoofdrol. Een koud bad. Een onzer bekende straattypen, zekere N. V., was hedenmorgen voor dezooveelste maal weer eens topzwaar, zoo erg zelfs, dat hij onder Kloetinge in een moddersloot terecht kwam. Een dienaar van den H. Hermandad vischte den drenkeling, nu van buiten en van binnen nat, op en bracht hem vervolgens veiligheidshalve maar even thuis Proces verbaal wegens openb dronkenschap bleef natuurlijk niet uit. Vergunninghouders. Als aanvulling van ons verslag over de j 1. Zaterdag in café Boudeling alhier gehoudeD lezing over Wijziging dei- Drankwet en Organisatie, zjj nog mee gedeeld, dat het streven van de federa tie van Provine. Bonden van Ver gunninghouders naast de in bedoeld verslag genoemde punten in de aller eerste plaats is gericht op eene rege ling, waarbjj de vergunning aan hst pand gebonden wordt b'eiHeiijtti Aieuns. Moordaanslag. Te Haarlem heeft deze week een moordaanslag plaats gehad. De 22-jarige Koelemeij, los ar beid ir, was weder door zijn firma in dienst genomen en scheen het te heb ben begrepen op eên medearbeider Le Noble genaamd, die hem, volgens zyn oordeel, by den werkbaas Röfang zwart maakte Hij begon ruzie te zoeken met zyn kameraad, trok onverwachts een revolver en bracht hem een schot toe in de borst en in het rechterbeen. De werkbaas Röfang schoot toe om Le Noble te ontzetten, en toen richtte Koe lemeij het wapen op den werk baas en bracht hem vier schoten in de beencn toe. Koelemeij ging er van door, maar werd later gevat. De wonden zijn bjj onderzoek gebleken niet te zyn van dadeljjk gevaarlijk aard, maar de ge troffenen zjjn toch naar het gasthuis overgebracht. Een vreemde sinjeur Te Delft heeft een milicien, die voor straf onder de wapenen moest komen, een poging gedaan zich van het leven te beroo- ven. Hij had met zyn makkers een stevig glaasje gedronken, daarna eeni ge opstootjes veroorzaakt en was toen door een voorbijkomende patrouille medegenomen naar de kazerne en op zyn krib gelegd, waar hij in slaap viel. Toen hij wakker werd vertelde hem een zijner makkers, dat hij „de nor' in moest. Hy liep toen in zjjn witte kiel de kazerne uit, werd evenwel spoedig gegrepen en dadelijk in arrest gesteld. Toen ongeveer kwart over twaalf door den commandant der wacht de deur der provoost geopend werd, om den gestrafte het eten te doen brengen, zagen zy hem hangen aan den band van zyn onderbroek. Onmiddellijk werd natuurlijk de band doorgesneden. De pogingen tot opwek king der levensgeesten werden toege past en de doktoren terstond gewaar schuwd. Juist voordat deze arriveerden, was het echter gelukt, den man weer bij te brengen, waarmede hy echter niet erg tevreden was, want hij maakte zoodra hem dit weer mogelijk was, heel wat lawaai. Na een haif uur gelukte het echter den woesteling naar het hospitaal te voeren. Vergiftigd. Het gezin van den landbouwer W. Groten te Tongeren, in de gemeente Wjjhe, werd Zondag plotseling in rouw gedompeld. Twee kinderen, een jongen van 9 en een meisje van 3 jaar, werden plotseling ziek en stierven kort daarna. Een derde kind van ongeveer 12 jaar werd eveneens, in de R.-K. kerk aan de Boerhaar, door dezelfde verschijn selen aangetast. Dr. Kutschrutter uit Raalte vond goed, dat het kind naar huis vervoerd werd, waarna het per rytnig van den pastoor derwaarts ge bracht is. Gelukkig is het thans aan de beterende hand. Men vermoedt, dat de kinderen vergiftige spijzen gegeten hebben. Daarnaar wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Oplichting. Een fabrikant van suikerwerken te Rotterdam ontving bezoek van twee Amsterdamsche koop lieden, die hem wisten te bewegen op 22 boleenbriefjes van de Amster damsche Bank van leening f 1400 aan hem uit te betalen onder voorspiege ling, dat de beleende goederen een overwaarde van f 1000 hebbon, zoodat h(j een aardigeü winst kon maken. De bedrogene dacht er echter niet aan, dat, als hij de goederen wil in lossen aan de bank van leening nog eenB f 1400 zal moeten betalen. De kooplui zyn natuurlijk spoorloos verdwenen. Niet zoo bedoeld. Een plaatselijk blad meldt: „De vechtersbaas, die be schonken bleek, werd ter ontvluchting aan het bureau gehouden". De misdaad te Rijswijk. Naar men meldt, moet mevr. v. H. geh. De B. te Rijswijk, sinds eenigen tijd in voor- loopige hechtenis en beschuldigd ha. en man, de heer v. H., vermoord te heb ben. bekend hebben het misdrijf te hebben gepleegd. Zjj zou, alvorens de schoten te lossen, gepoogd hebben door vergiftiging met carbol een eind aan zijn leven te maken. Een ouderwetsche inbraak. De eerste étage van perceel Marnixstraat 3 te Amsterdam, bewoond door de familie B, heeft in den naeht van Woensdag op Donderdag bezoek ge had van een paar inbrekers, die nees- ters in hnn werk mogen worden ge noemd. De heer in mevrouw B. waren 's avonds omstreeks zeven uren uil- gegaan en, keerden om elf uren terug. In dien tjjd waren de inbrekers bezig geweest om binnen te dringen, doch daar de achterkamer- en de voorkamer deur solide gesloten waren, ging dat aanvankelijk niei zoo voorspoedig Daarom werden de krachten gewijd aan de glazendeur van het zijkamertje aan de straat en hiervan een klein ruitje, dicht bjj het slot ingetikt, 't Geluk diende de inbrekers, want de sleutel stak in het slot en dus konden zij na het sleutel-omdraaien gemoe delijk b.nnenstappen. In de zijkamer was niet veel te lialen en daarom be zocht men de voorkamer, waar o.a de zilverkast stoudDe zil vei kast werd leeg gebaald en een en ander vast voor de expeditie klaargezet. Daarbij werden verschillende poiceleinen voor werpen gebroken door den haast. Toen men zoover was ging de buiten deur open en de dieven wisten zich geen raad. Iloeh ze kwamen op hel lumineuse idee een doek over het uit gestald! te leggen en zichzelf in het zijkamertje terng te trekken. Aldus geschiedde en meneer en mevrouw, die door de slaapkamer, aan de achter zijde van het huis gelegen, hun woning waren setreden, aten gezellig in hun voorkamer een boterhammetje, zonder iets van de wanorde te bespeuren. De inbrekers waren wellevend ge noeg te wachten tot meneer en me vrouw zich ter ruste hadden begeven, voor ze in de slaapkamer kwamen om uit meneer's demi diens sleutelring te halen en met een van de sleutels de brandkast te openen. Daaruit werd f4000 meest aan zilvergeld gehaald, benevens 2 geladen revolvers. Aldus gesterkt haalde men uit mevrouw s tascbje de sleutels van de linnenkast. Die werd opengemaakt en al het tafel en linnengoed ingepakt en meegeno men. Toen werd meneer en mevrouws garderobe geïnspecteerd en daaiuit kozen de heeren diverse kledingstuk ken, blykgevend van onbevooroordeel de opvattingen. Want naast mevrouws bontwerk namen ze lichte zomerpak- ken van meneer, zoodat meneer en mevrouw zich den volgenden morgen in hun reeds afgelegde plunje moes ten steken. De heeren hadden zich bijgelicht met een kaars uit een can- delabre van den schoorsteen en hebben blijkbaar alles op hun gemak gedaan. Toen meneer en mevrouw zich 's mor gens uit „Morpheus" armen losrukten, zagen zij de omtrekken der verwoes ting overal aangericht. Men kan zich de schrik en de ontzetting van de reeds bejaarde menschen voorstellen. De waarde van het meegenomen goud en zilver wordt op f 1000 geschat, van de lijfgoederen op minstens f50 i, en van het tafel- en linnengoed op f 6000. We zeiden reeds dat aan geld waarde f 4000 wordt vermist. De heer B. is verzekerd tegen in braak bij de Nederlandsche Lloyd. Een leukerd. De Budapesti ilirlap geeft het verhaal van een schelmen streek, waaraan een zekere humor niet valt te ontkennen. Een boerin uit het Hongaarsohe stadje Trencsin werd aan het postkantoor te Grossbitse ontboden, om aldaar vijfhonderd kro nen te ontvangen, welke haar man nit Amerika had gestuurd. Zy begat zieh tiaar den rechter uit de plaats, die tegelijkertijd de functie van bur gemeester vervult, teneinde van dezen een indentiteitsbewijs te verkrijgen. De burgervader-rechtspreker drukte haar op het hart toch vooral niet over haar buitenkansje met anderen te spreken, daar anders oneerlijke men schen wel eens op het denkbeeld kon den komen haar te berooven. Den volgenden nacht werd de boerin met een schrik wakker. Voor haar stonden twee spoken, waarvan het eene met lugubere stem zeide: „Ik ben de duivel. Je man heeft dat geld gestolen. Geef het mjj, anders sleep ik je man mee in mijn ryk!" Den dag daarop ging de boerin het geld innen en vertelde meteen aan een postbeambte wat haar overkomen was. Deze hoorde 't goeie mensch aan en zei geen woord. Maar hy waarschuwde onmiddellijk de gen darmerie. Toen 's nachts dt dnivel en z'n assistent in hechtenis werden ge nomen, bleken cy.... de rechter en een van diens bloedverwanten te zyn I -- Een doodgewaande. Het volgen de is gebeutd iu een dorpje onder den rook van Maastricht Daar leefde eenzaam en alleen eene reeds bejaarde weduwe, die, naar al- gemeene bekendheid, er warmpjes by zat. l)e vrouw was ziekelijk, en nu en dan gingen de buren haar eens bezoeken. Enkele dagen geleden lag de zieke vrouw als een lijk op den grond: roerloos, de oogen gesloten. De buurvrouwen meenden, dat de vrouw ten gevolge van eene beroerte overleden was, en waarschuwden den pastoor, die naar ond gebruik, aan stonds de klokken deed luiden voor de overledene. Men zegt zelfs, dat de doode vrouw in een doodskleed op het beddestroo werd gelegd. Inmid dels waarschuwde men de familie dor overledene, in België wonende. Maar toen deze ter begrafenis verscheen, hoorde zy tot haar niet geringe ver bazing, dat de doodgewaande suiker tante weerspringlevend was geworden Nog denzefden dag namen de Belgische familieleden hun oude tante mee over de grenzen. Een zeldzame gebeurtenis. Te Reims had Zondag een eigenaardige plechtigheid plaats. Niet minder dan 60 paren vierden het feest van hnn gou den bruiloft. Zjj werden in de beroemde kathedraal door den aartsbisschop met een aanspraak ingezegend en daar op het stadhuis door den burgemeester toegesproken, die den jubilarissen herinneriugsmedaljes aanbood. Onder de 60 paren was er een, waarvan man en vronw te zamen 170 jaar telden. Landverraad. In den nacht van 22 op 23 December 1909 werd met buitengewone brutaliteit een inbraak gepleegd in het bureaulokaal van het regiment grenadiers te Schweidnitz, ofachoon de boofdkazerne in de on middellijke nabij beid was gelegen. Een ingesteld onderzoek bracht aan bet licht, dat het den dieven te doen was geweest om de verduistering van geheime instructies en documenten, die op de Dnitsche mobilisatie betrek king hadden. De inbiekers hadden vergeefs gepoogd, de groote ijzeren kast open te breken, maar het gelukte bun, twee houten latafels te openen jn daaruit verscheidene geheime voor schriften te stelen Zooals thans is gebleken, werd het gestolen materiaal aan een vreemde mogendheid ver kocht. Eerst na zeer langdurige en moeizame nasporingen gelukte het in den zomer van het vorige jaar, de daderö op het spoor te komen, zoodat eergisteren tot hun arrestatie kon worden overgegaan. De dieven zullen voor de rechtbank te Leipzig terecht staan wegens landverraad. Brutaal. In de nabyheid van Toerek (Russiseh-Polen) is een post wagen op den straatweg aangevallen en daaruit een bedrag van 47.000 roebel ontvreemd. Drie soldaten van het escorte werden gedood. Verstikking. Een treurig ongeval heeft te Harlingen plaats gehad met den oppassenden werkman R. B., zoon van een brandstoffenhandelaar en vrachtvaarder te dier stede. Vertoe vende te Makkum, alwaar men den geheelen dag hard gewerkt had, vond men het in den avond te laat, om nog met een houtpraam naar Harlin gen te vertrekken en besloten vader en zoon in het vooronder te over nachten. Toen den volgenden morgen de vader ontwaakte, kwam hy tot de verschrikkelijke ontdekking, dat zijn zoon gedurende den nacht was over leden. De diepgeschokte man geraakte, naar we vernemen, buiten keunis. Later ingeroepen geneeskundige hulp mocht den zoon niet baten. Men ver moedt, dat gebrek aan voldoende zuurstofhoudende lucht de oorzaak van het ongeval is. Een bakkersstaking. Gistermiddag is bij de bakkerij „Eureka'', van de N. V. firma Eduard Bundels te Am sterdam bet geheele bakkerspersoneel in staking gegaan. Niettemin is het bedrjjf niet stop gezet, daar een zes tiental patroons oogenblikkelijk het door de gezellen verlaten werk hebben opgevat. Scheepsramp. Aan het „Journal des Débats" wordt nit Victoria (Britsch Columbia) geseind, dat de kuststoom- boot „Iroquois" schipbreuk geleden heelt, waarbij 20 personen omgekomen zijn. Vreeselijk ongeval. Vijfhonderd inboorlingen waren bijeen in een tijde lijk gebouw van lichte materialen, ten einde een Hindoesch feest bjj te wonen in een dorp ten Noorden van Poona, toen bet gebouw, dat slechts één uitgang had, plotseling in brand vloog. 200 mannen, vronwen en kinderen kwamen in de vlammen om. Mijnramp. Bjj het mijnongeluk, dat in Pennsylvanië heeft plaats ge had, kwamen 75 menschen om, waar bij drie broeders. In de Alabama-myn werden 128 ljjken gevonden. De oorzaak van de ramp schijnt een kruitontploffing ge weest te zyn. Lintjeshandel. Te Hamburg heeft de politie de hand gelegd op een agent van een bende lintjes-zwende laars, die te Parys haar hoofdkwartier gevestigd houdt. De lintjes en diplo ma's werden van uit Parijs gezonden voornamelijk naar Berljjn, Hamburg eu Petersburg. De gearresteerde hoold- agent voor Duitschland, een zekere Von Langen, is een man, die een aan zienlijk fortuin met zijn lintjes-zwen delen bijeen heeft gegaard en een invloedrijke positie in de maat chappy bekleedt. Zoo kwam hy in aanraking met de lintjes-grage kringen. Aan de rijke parvenu's van Berlin West werden de zonderlingste ridder orden tegen grof geld verkocht. Zoo gaf men o.a. de reeds lang opgeheven Tuneesche ridderorde van Ahad ei- Ainan, waarvan het grootkruis, ver sierd met juweelen, een grootsehen indruk maakt. De ster van de Tunee sche orde van Nischau-ei-Isiikar was vooral gewild by de rijke Kommer- zienriite, evenals de Russische „St. Jo- haniter-orde". De zwendelarjj kwam aan het licht door de nauwgezetheid van een der gedecoreerden, die aan den keizer verloi vroeg de hem verleende buiten- landsche orde te mogen dragen. Verdelging van mieren. Niet zelden worden winkels, vooral bakke rijen, geteisterd door een lastige plaag mieren. Zeer moeilijk is het, zich spoedig en zonder veel moeite en kos ten van deze diertjes te ontdoen. Nu leest het WkbL v. d. handeldr. en

Goessche Courant | 1911 | | pagina 2