N#, 45 1911. Donderdag 13 April. 93ste jaargang. FEUILLETON. School en Kerk. s u r t. Uit de Peru. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. GÖESCHE COURANT. Telefoonnummer 23. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, bniten Goes, franco f 1,29. Afzonderlijke nommers 5 cent. tnzendLng van advartentlën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prijs der gewone advertentiën ij van i-5 regels 50 et., elke regel meer lOet Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels k f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Buitenland. De toestand in Portugal. Bij de steeds groeiende monarchis- tiich-clerikale beweging in het noor den van Portugal, die der regeering grooten zorg baart, is zich een zeer ernstige muiter;; der Lissabonsche arsenaal-arbeiders komen voegen, waardoor de overheid zich thans ge plaatst ziet tegenover een uiterst kri tieken toestand. De minister van Mari ne had dezer dagen eenige artikelen van het arbeids reglement veranderd, en geen acht geslagen op de daarop volgende protesten der arbeiders. Vry- dagmiddag nu werd plotseling het teeken tot sluiten in de werkplaatsen van het arsenaal gegeven en een groep gewapende burgers en eerste machi nisten drongen de gebouwen binnen. De machinisten dwongen 'n groote menigte arbeiders met opgeheven re volver, zich met hen naar het kabinet van den minister van Marine te bege ven. Onder de vensters van de dienst woning van den minister werd halt gehouden, tegen wien nu lulde schimp scheuten werden gericht. Toen de minister aan het venster verscheen, werden tallooze revolvers op hem ge richt, waarop zijn secretaris hem snel naar achteren trok. Onmiddellijk wer den een afdeeling der republikeinsche garde, benevens de landingstroepen van den kruiser „Almirante Keis" ge alarmeerd. Alle ingangen van het ministerie werden door marinetroepen bezet, terwijl matrozen met de bajonet op het geweer in de gang werden geposteerd. Toen de troepen aanrukten, verspreidden de betoogers zich. Een deel hunner maakte zieh meester van een sleepboot van het arsenaal en be gaf zieh daarmede naar den kruiser „San Kafaël", waar zjj om bescherming verzochten, die hun echter door den commandant van het schip geweigerd werd, waarop zij verdwenen, niemand weet waarheen. Ook in Spanje schijnt het niet heelemaal pluis te z\jn. De Temps verneemt nl. uit Madrid, dat de inwoners van Canillar, een stad in de provincie Malaga, in op stand zijn gekomen. Zij deden een aanval op de kazerne der gendarmen en riepen de republiek uit. De aanleiding tot deze troebelen was het van rechtswege beslag leggen op vee wegens niet betaalde belasting. Toen een persoon, wiens vee in beslag genomen was, zich naar den burgemeester begaf om ie protesteeren, beval deze zijn in hechtenisneming. Daarop stroomde de bevolking naar hot plein voor het stadhuis. Óm de menigte uiteen te jagen, lostten de gendarmen schoten, waardoor twee personen gedood en vijf gewond werden. De wijnboeren in Frankrijk laten het er ook nog steeds niet bij zitten. Het bericht, dat de Land bouw-commissie zich verklaard heeft voor de opneming van het Aubo- gebied in 't Champagne-distriet, heeft onder de wijngaardeniers van het Marnegebied een storm van veront waardiging doen opateken. Het wijn bouwerssyndicaat heeft onmiddellijk een heftig gesteld protest gezonden aan den minister van landbouw. De opwinding is zoo groot, dat de regee ring zieh genoodzaakt heeft gezien krachtige voorzorgsmaatregelen te nemen. De garnizoenen van Reims en Epernay zijn geconsigneerd. De ver schillende in de omstreken verspreid New-Yorkzooals het eet en drinkt. Er is niets, dat meer karakteristiek is voor het drukke, haastige zaken leven van den Amerikaan dan de levendigheid in de New-Yorksche lnneh-restaurants tegen het middag uur. Als een Amerikaan tegen twaalf uur des middags zyn kantoor verlaat om zijn lunch te gebruiken, dan geeft hjj zieh haast geen tyd om daarmee gereed te komen. De heete soep, vleeseh en groenten verdwijnen in een ommezien in zijn maag, vergezeld van een glas ijswater en daarna een kop kokende koffie of thee en dan tot slot veelal weer een portie ijs of ys-soda. Snel betaalt hjj, eenige tandenstokers worden nog meegenomen enhij liggende gendarmerie-brigades hebben last gekregen zich gereed te houden om op het eerste sein te kunnen ver trokken. Sterke afdeelingen bereden gendarmerie zijn te Reims aangeko men. In alle gemeenten heeft het V'omitié van Verweer het volgende manifest aangeplakt „Wijnbouwers van Champagne. De heer Monis had beloofd, dat niet zou worden getornd aan de begrenzing van 't Champagne gebied. Thans heeft de Land bouwcommissie voorgesteld Aube, Haute-Marne en Seine-et-Marne in het gebied op te nemeD. Het gevaar is dreigend. Uw belangen loopen op nieuw gevaar. Gij zult uw plicht weteD te doen. Gij allen kent de drijvers van deze ellendige campagnehet zijn onze aartsvijanden, de wijnverval- sehers. Voordat we vallen, moeten wjj dezen hun verraad betaald zetten.- Tenslotte nog een enkel woord over den opstand in Albanië. Vermoedden we oorspronkelijk, dat aan deze beweging wel spoedig de kop zou worden ingedrukt, tot op heden woekert zij nog maar al voort, zooals de volgende telegrammen dui delijk doen zien. „De Albaneesebe opstandelingen hebben verschillende posities tot aan Salti en Kastrati heroverd. Boven dien staken zij Koplikoe in brand en verhinderden de ontscheping van 400 man Turksche troepen. Men verzekert, dat deMoslemietisehe Albaneezen, aan wie de regeering wapens verstrekte om Skntari te hulp te komen, door de opstandelingen zijn teruggedreven. Aan hunne zjjde zouden daarbij 90 dooden en 120 ge wonden zjjn gevallen.* De pest op Java. De regeering te 's Hage ontving het volgende telegram d. d. gisteren, be treffende de pest op Java „Vier koortsgevallen van 9 dezer bleken pest te zijn, waarvan één long- pest. Gisteren (10 dezer) vjjf gevallen en twee dooden. Twee officieren van gezondheid zijn toegevoegd aan den inspecteur van den geneejk. dienst, De Vogel." Een medewerker van het Bbld. heeft het oordeel van den Utreehtsehen hoog leeraar, prof. dr. C. Eykman, gevraagd, naar aanleiding van de longenpestge- vallen in het Malangsche. Ziehier het antwoord „Professor Eykman meent, dat de twee gevallen van longpest op zieh zelf nog geen aanleiding tot bijzondero ongerustheid behoeven te geven. De ervaring heeft geleerd, dat bij iedere epidemie van builenpest enkele geval len van longpest voorkomen. Dit is ook in Engelseh-Indië geconstateerd, eveneens bij vroegere pestepidemieën in Europa. Prof. Eykman herinnert zieh niet dat longpest ooit epidemisch is voor gekomen in een streek die, wat kli maat betreft, met Malang overeen komt. Terwyl builenpest van rat opmenseb wordt overgebracht, gaat de longpest van mensch op menseh overom te voorkomen, dat lyders van longpest een nieuwe bron van besmetting worden, is strenge en vroegtijdige isolatie noodzakelijk." Binnenland. Bond voor Staatspensionnccring. De 11de algemeene vergadering van den Bond voor Staatspensionneering stort zieh weer in den strijd om het bestaan. Men ziet tegen den middag allen, die in de city op kantoren werkzaam zjjn, zieh in de lunohrestanrants ver dringen teneinde zich in hnn kort koffieuurtje te voeden. Staande, by uitzondering op een kruk zittend, gebruiken ze haastig een kop koffie ol een glas melk met broodjes, die met diverse vleesehsoorten belegd zijn Iedereen maakt zelf zijne rekening op en betaalt het bedrag bij het weggaan aan de kassa. Het is gebleken, dat by dit geheel op de eerlijkheid der gasten berustend systeem, de zaak minder tekorten heeft te boeken, dan by de aanstelling van grooter bedienend personeel. Deze eenvoudige, zieh slechts tot het noodzakelijkste beperkende, doch uiterst doelmatige lunoh-gelegenheden, verlaat men reeds na tien minuten weer. Niettemin ie deze haastige zal te Utrecht gehouden worden op Dinsdag 4 Juli e.k. Daarin heeft ook de verkiezing plaats van drie leden van het hoofdbestuur voor de aftreden de, doch niet herkiesbare leden mej. Elise Jochim en de heeren G. Wieringa en ds. D. A. van Krevelen. Debietrecht op tabak. De Kamer yan Arbeid voor de voe- dings- en genotmiddelen te Delft heeft der Tweede Kamer verzocht, aan het ontwerp van wet tot heffing van een debietrecht op tabak goedkeuring te onthouden. Adressante voorziet, dat de handel in tabak zieh verplaatsen zal voor min derwaardige soorten en vreest, dat een gevolg daarvan zal zjjn daling van de looneenheid der werklieden. Een aan tal kleine winkeliers, die thans hun zaken gaande houden door het orediet van den fabrikant, zal het onmogelijk zijn, het debietrecht bij vooruitbetaling te voldoen, waarmede dan aan hun be staan als winkelier een eind is gemaakt. Wereldtournee voor vrouwenkiesrecht. Naar de Tel. verneemt, is mevrouw dr. Aletta H. Jacobs, presidente van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht, van plan, om na het internatio naal congres, dat over eenige maan den te Stockholm gehouden wordt, met mrs. Chapman Calt, presidente van den wereldbond voor vrouwen kiesrecht, en de damesAmelia Came ron en Mary Garret Hay een wereld tournee te ondernemen, ten einde tus- schen de landen, die in het geheel nog niets van de vrouwenkiesrecht beweging weten, alsook die, waar reeds eemge actie in dezen ontstond, den band voor een internationale ver eeniging te leggen. Van Stockholm gaan de dames naar Engeland, ten einde zich in te schepen voor Zuid- Afrika. Vandaar wordt de reis voort gezet naar Australië, Nieuw-Zeeland, Siam, China, Japan en Indië. Zooveel mogelyk zal men trachten vaste orga nisaties te vormen. Een vlootpastoor. Naast den marine-dominee zullen wij nu ook spoedig een marine-pastoor 'Krijgen. Er iB nl. opgericht een Ver eeniging ten behoeve van R. K. Marine personeel, die zieh o.a. ten doel stelt „het zoo mogeljjk verkrijgen van aan stelling van R. K. geestelijken, in het bjj '.onder met hun zielzorg belast, in havenplaatsen, waar dit noodig mocht bljjken". Het bestuur der vereeniging bestaat nit een keur van roomsehe parlementsleden. Friesche Bijbelvertaling. De eerste drie Evangeliën zijn reeds eenige jaren geleden in de Friesche taal overgezet. Kaar de N. B. Ct. verneem is men thaDs bezig, de ver taling van het Johannes-Evangelie en de Handelingen voor te bereiden. De overzetting zal geschieden direct uit den grondtekst in het Friesch, en dus niet via de Nederlandsche vertaling, door een drietal deskundigen. Ueeiitzakeii. Arroiuiissements-Itechtbank te Middelburg. In de zitting van DinBadg is ver oordeeld wegens MishandelingTh. de B., 27 j. zon der beroep Goes, tot f 5 boete of 5 d. hechtenis. Door de Belgische regeering is de uitlevering gevraagd van J. E. C. maaltijd in het restaurant den „zwar ten" Amerikaan nog bijna te tyd- roovend. Om aan zyn business-haast te gemoet te komen is te New-York een „Telephone Lunchclub" opge richt. De gedachte is de volgende Als men geen tyd of lust heeft, het kantoor te verlaten, bestelt men tjjdig per telefoon een lunch voor 15, 20 en 25 cent (Atnerikaansch). Dan ver schijnt na verloop van eenigen tyd een jongen ten kantore met een groote doos, waarin allerlei pakjesbelegde broodjes, croquettes, busjes met salade, vruchten en flescbjes melk, enz. Alles is voortreffelijk klaar gemaakt, met alle wensehen wordt, zoo mogelijk, rekening gehouden. Een restaurant van bijzonderen aard evenwel is de Lunch-Car. Men ziet zulk een Luneh-Car op ae pleinen ver schijnen, in UelLe kleuren geschilderd, in den trant van de woonwagens, die men op onze jaarmarkten wel ziet. G. J., 25 j. geb. te Meehelen (B zonder vaste woonplaats of beroep, thans uit anderen hoofde (oplichting gepleegd te Terneuzen) gedetineerd te Middelburg, ter zake van eene nog in België te ondergane gevangenis straf wegens diefstal. Meineed. Voor de rechtbank te Middelburg werd giBteren een jaar gevangenis straf geëiseht tegen C. Z3l-jarig landbouwer uit 's-Gravenpolder, be klaagd van meineed voor het gerechts hof te 's-Gravenhage. Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad deed Woensdag uitspraak in de zaak van H. A. van Dalsum., notaris en uitgever te Hulst, door het Gerechtshof te 's-Hage ver oordeeld tot f 100 boete of 20 dagen heehtenis, wegens eenvoudige belee- diging, in zyn blad „de Volkswil', van pastoor Schets te St.-Jansteen. De Hooge Raad was van oordeel, dat de omstandigheid, dat een zin snede uit de klacht van pastoor Schets niet in de dagvaarding was opge nomen, aan de ontvankelijkheid der vordering van het Openbaar Ministe rie niet in den weg stond. Ook de overige cassatiemiddelen ongegrond achtende, verwierp de Hooge Raad het beroep. Bet eerste luchtschip in Nederland. Deze maand zal het eerste lucht schip in Nederland verschijnen. De directie van het Dagblad De Echo heeft een overeenkomst getroffen met de Luftverkehrs Gesellsohait, m. b. H. te Charlottenburg om voor rekening van genoemd blad hetluchtschip„Dag- blad De Echo", (type Parsevaï VI), rechtstreeks van Berlijn naar Amster dam te doen varen. Vermoedelijk zal de aankomst den 19 dezer geschieden er zullen gedurende het driedaagsch oponthoud opstijgingen met passagiers plaats vinden. Een terrein aan den Amsteldjjk is gekozen voor deze sport- betooging. Het luchtschip, bemand met 7 per sonen, Btaat onder leiding van den Oberlentnant Stelling, heeft een inhoud van 700Ó M3., twee motoren van 200 paardenkracht en is 75 meter lang. De Tarief wetten. De Beukelaarhet christelijk-sociale weekblad van Mr. van der Laar schrijft naar aanleiding van de voorgestelde tarief wetten „Zoo kan wel vastgesteld, dat de tien millioen van het nieuwe tarief verre en verre in hoofdz lak door het Nederlandsche volk zullen worden betaald. Feitelijk schijnen de voorstel lers van de nieuwe tariefwet ook niet veel anders te denken. Telkens im mers wordt het niet belasten of lager belasten van eenig artikel toegelicht met de opmerking, dat het min of meer een volksartikel is. Werd nu verwacht, dat het buitenland inder daad voor eenig belangrijk deel het invoerrecht zon betalen, dan klemde dit toeh niet zoo. Men verwacht dus wel degelijk heel anders dan enkel eenige mogelijkheid dat door het invoerrecht de prijzen zullen stijgen. En daarom juist ook moet ieder voor wie de ChriBteljjk-sociale begin selen meer dan een leuze zjjn, met alle kracht protesteeren tegen zooda nig een anti-sociale tariefwet. De 10 millioen zullen moeten opgebracht mede door wie het minst dra igkraeht bezitten" Het blad rekent dan uit, dat het invoerrecht op klompen voor de klom pendragers neerkomt op '/3 pCt. van het inkomen en schrijft „Zoo men de vermogensbelasting zooveel verhoogde, dat ieder, die hierin heeft te betalen, '/3 pCt. van zjjn in komen meer betaalde, zon dit aan de Bohatkist f 800,000 per jaar opbrengen. De klompenbelasting wordt geschat op een opbrengst van f 50,000 per jaar. Een groot arbeidersgezin per jaar f 1,80 aan belasting meer laten betalen voor zyn klompen, dat kan wel, maar de ver togensbelasting, behalve de wijziging in uitzicht gesteld, naar denzelfden maatstaf, dus met 3/3 pCt. van het inkomen verhoogen, dat gaat niet. En dat is dan de linancieele poli tiek van een ministerie, dat door wettelijke legeling het neo-malthusia- nisme bestrijdt. Het neo-malthnsia- nisme bestrijden, als het geen geld kost, maar de groote arbeidersgezin nen zooveel mogelijk drukken, als er geld van te halen is. Is dan protest van uit de Christelijke beginselen geen eisoh Insectendoodende middelen. Hierover schrjjft E. Th. Witte in „Bniten." „Door tijdig een of ander insecten- doodend middel toe te passen, zal men dikwjjls voorkomen, dat de bloemen of vruchten geheel worden vernield. Nu worden er tegenwoordig een groot aantal z.g.n. insecticiden aangeboden, die alle heeten de insecten te dooden, doch waarvan er enkele voor de plan ten niet veel minder gevaarlijk zjjn, dan voor de dieren, zoodat na toe passing er van het geneesmiddel nog erger bleek dan de kwaal. Andere dezer middelen zyn echter zeer goed en kunnen gerust worden aangewend. Men zjj dns met de keuze dezer insec ticiden zeer voorzichtig. Een bezwaar hebben zjj echter by- na alle, n.l. zeer vergiftig te zyn, waarbjj noK komt, dat men ze niet altyd bij de hand heeft. Om deze re den willen wy hier een paar midde len opgeven, die ieder kan toebereiden en die werkelijk goed zijn. Een der krachtigste insectendoo dende middelen is ongetwijfeld petro leum, doch een bezwaar er van is, dat deze olie zieh zoo moeilijk met andere vloeistoffen laat vermengen, terwijl het te sterk toegepast, voor de planten nadeelig is. Een zeer goede emulsie (vloeistof) verkrijgt men echter door het wit van twee eieren styf te kloppen, en daar een halve liter petroleum aan toe te voegen. Dit mengsel wordt dan weder zoo lang geklopt, totdat men een styve pap, nu grootcndeels uit petroleum bestaande, heeft verkregen. Men voegt pu bjj dit mengsel in een emmer tien Liter water, en slaat het met een bezem flink dooreen, waardoor men ten slotte een gelijkmatige oplossing verkrijgt. Met deze oplossing kan men, zonder eenige schade aan te richten, de teer ste planten bespuiten, waartoe men het best een pulverisator gebruikt, die men nu en dan flink heen en weer schut, om te voorkomen, dat de petro leum boven komt drijven. Ook een borstel of handveger is zeer geschikt om de planten daarmede te besproeien. Past men dit middel buiten toe, dan Van binnen zjjn deze Cars geriefelijk ingericht. Een toonbank-tafel, waarop een glazen provisiekast met allerlei heerlijkheden; een klein vernuis, waar op verschillende gerechten gebakken worden en langs de wanden een 8 it 10-tal zitplaatsen. Koffie- en thee-ke tel alsmede een groot melkreservoir ontbreken niet. De Amerikaan toch kan zieh geen ïnaaltjjd denken zon der een warmen drank met het noo- dige ijswater. Dit „vliegend" lnnoh- restaurant wordt Bterk bezocht. Im mers de exploitant kan de pryzen en dranken goedkoop leveren, wijl hy de hooge huishuur niet behoeft te betalen. Wanneer men deze aan De Boteb houder ontleende besehryving van de „eetkunBt" der Amerikanen aandach tig nagaat, is het waarlijk geen won der, dat maaglyden (kanker) en inge wandsziekten schering en inslag by de Yankees zjjn en de eehte „business men" slechts zeiden een hoogen leef tijd bereiken. Omtrent de hoeveelheid, die een Btad als New York verbruikt, kan het volgende een denkbeeld geven Gedurende hot jaar 1909 werden door de inwon,'rs van New-York ver orberd (in nair beneden afgeronde getallen) 312 millioen K.G. rundvleescb, 155 millioen K.G. varkensvleesch, 105 mill. K.G. kalfsvleesch, 24 mill. K.G. gevogelte, 2170 mill, eieren, 67 mill. K.G boter, 15.5 mill. KG. kaas, 4 mill, zakken suiker, 6 mill, zak graan, 3 5 mill, zak aardappels en 1 mill. L. melk. Het vleeseh gebruik treedt, verge leken bij het aardappel- en graan- gebruik, in Amerika veel meer op den voorgrond dan in ons land. Per week behoeft New-York 28 millioen eieren. Als men gedurende 8 dagen niets in New York invoerde zou men aan het begin van een hon gersnood zyn.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1