DE BROEK-ROK BIJVOEGSEL GQ&tfiti mm Gemeente- Publicatiën, VAN DE van ZATERDAG 8 AP1ÏIL. 1911. Rechtzaken. Arrondissements-Hechtbank ie Middelburg. In de zittting van heden (Vrijdag) 1 zjjn veroordeeld wegens DiefstalG. H 30 j., arbeider te Hoedekenskerke, tot f 2 b. of 2 d. h. VrygesprokenJ. B. H., 46 j., sleepbootkapitein te Dordrecht, A. If. 28 j., schipper te Rotterdam, beiden beklaagd van het niet voldoen aan het hevel van een ambtenaar. Dit be treft de aanvaring in de Sluis te Wemeldinge op 19 September j. 1. Zaak Van Dalsum. Het gerechtshof te 's Hage heeft in de zaak van notaris Van Dalsum te Hulst, door de iliddelburgsehe rechtbank ter zake van smaadschrift jegens den burgemeester van Hulst veroordeeld tot een gevangenisstraf van een week, die straf veranderd in f 300 boete of 60 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O. M. bij het hof had bevestiging der veroordeeling geëischt en de verdediger van be klaagde, mr. J. J. Heijse, uit Middel burg, had vrijspraak gevraagd. 8» I a u s n i e u s. EEN OOD-STADGBNOOT. Onze vroegere stadgenoot dhr. R. G. Rjjkens, oud-hootdredacteur der Goe- sche Grt., is gekozen tot wethouder der gemeente AmerBfoort. Zeeuwsch Genootschap. Tot lid van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen is o.a be noemd dhr. A. E. Kempees, ingenieur van den Waterstaat alhier. Ontvangen Giften. Met harteljjken dank ontving de Wijkzuster twee giften, één vaa fö voor verleende hulp, en één van f 2 voor de zieken. Provincie nieuws. De Zeeuweehe Soskmskers. Het Engelsche weekblad John Buil schrijft onder den titel „Voetbal- haaien", d.d. 1 April „Wij ondersteunen niet vaak wet telijke maatregelen tegen het wedden, maar den Hollandschen wetgever moe ten wij toch bjjvalien, in zijn actie tegen bookmakers. Het laat ons totaal onverschillig of den Nederlanders de gelegenheid ontnomen wordt zich op hunne wijze op renbanen of waar ook te vermaken. Maar Middelburg en Vlissingen zijn in den laatsten tijd zeerooversnesten geworden voor ben den „welshers""), die azen op arge- looze Britsche sportlui. Natuurlijk zijn er onder de bookmakers in deze plaat sen jarenlang gevestigde en volkomen eerlijke lieden, maar de groote meer derheid gebruikt de locale postkan toren uitsluitend als een overeenge komen adres en dryfl haar zaak volgens het leelyfce oude beginsel, dat wat zjj wint, de tegenwedders verliezen. Het spreekt vanzelf, dat als de Hollanders een „BusinessGovernment" hadden, zij zwendelaars zonden straf fen of onderdrukken, en geld slaan uit eerlijke firma's door vergunning te verleenen. Maar „Business Govern ments" zjjn op 'toogenblik niet ge makkelijk te vinden in eenig land zelfs niet in Engeland". Het blad is toch wei zoo goed te verklaren dat er onder de bedoelde personen ook „volkomen eerlijke lieden" zijn. Lieden, die bedrog plegen op wedrennen en dan met de noorderzon verdwijnen. Kroondomein. Blijkens het verslag omtrent den toestand van den Kroondomein 19 L0 een verslag, dat een opgave bevat van de verschillende werkzaamheden wijzen de uitkomsten der peilingen, verricht langs den vooroever van den zeedijk bij den „Oranje"-polder, in de gemeente Vrouwepolder, op een gun- stigen toestand. Uit het schor van dien dijk werd klei ontgraven ten behoeve der verhooging en verzwaring van den djjk tussehen de „Oranje"-en „Wilhel- mina" polders. Door de uitvoering van dit werk werd voorkomen, dat bjj in undatie van den „Wilbelmina" polder ook de tot het Kroondomein behoo- rende „Oranje" polder onderloopt. 'a Heer Arendskerko De Statu ten van de vereenigin/ ter bevorde ring van landbouw en veeteelt alhier zjjn opgenomen in de Staatscourant van Woensdag. 'a Heer Abtskerke. Bjj de gisteren gehouden stemming over 't beroepen van predikanten, enz. verklaarden 13 van de 15 uitgebrachte stemmen zich voor het kiescollege en 2 voor den kerkeraad, zoodat de toestand hier onveranderd bljjft. Misse. In deze gemeente is een zangvereeniging Excelsior'' opgericht voor gemengd koor, met aanvankelijk 22 leden. Het bestuur is samengesteld uit dhrn. G. F. H. Luwema, directeur, A. v. d. Poest Clement, voorzitter, P. Meyers Lz. en Jae. Kloosterman, resp. Ie en 2e secretaris, Adr. Jansen Az. penningm. Zondagavond a. s. zal de eerste repetitie gehouden worden. Bjj de Woensdag gehouden ver kiezing voor een lid van den gemeen teraad, vacature-A. Hirdes, zjjn can- didaat gesteld, dhrn. G. Eckhardt en J. Slabbekoorn. Schore. Woensdag had een zoontje van dhr. G. Luijk te Vlake het ongeluk zoodanig met een zijner handen in een voedersnymolen te geraken, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. Kolf van Oisterwyk te Kruiningen verleende de eerste hulp. Ovezand. ToeD de vrachtrijder H. uit Driewegen gisteravond met zijn geladen wagen op den Stelschendyk kwam, schrok zjjn paard, waardoor de kar omsloeg en nogal eenige sohade opliep. Dit is reeds de dorde maal binnen enkele weken, dat genoemden H. een dergelijk ongeval overkomt. Krabbendijke. Benoemd tot dyk- graal van den Nieuw-Valokenisse pol der dhr. Adr. Wabeke. Colijnsplaat. Voor het examen als bouwkundig opzichter,afgenomen van wege de „Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst", is o. a. geslaagd de heer P. de Regt, alhier. Middelburg. Aan de universiteit te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid dhr. T. H. Ober man, predikant bjj de Engelsche ge meente te Middelburg en Vlissingen, op een proefschrift getiteld „De oud christelijke sacrophagen en hun gods dienstige beteekenis". Zierikzee. Het bestuur der vereeni- ging Zieriekzee heeft aan den raad dezer gemeente een verzoek gericht om ten behoeve van eene door die vereeniging op te richten Oudheid kamer, de bovenzaal ten Btadhuize in gebruik te mogen bekomen en in bruikleen te ontvangen de aan de gemeente behoorende voorwerpen, welke uit een oudheidkundig oogpunt in zoodanige kamer tehuis behoorer. Us blijk van belangstelling in de pogingen der vereeniging heeft het Zeeuwsch Genootschap der weten schappen uit zijn verzameling platen, kaarten en plattegronden afgestaan, betrekking hebbende op Zierikzee, Schouwen en Duiveland. Reclame. en vjjan- den. De Ab dijsiroop, Klooster Sanota Paulo brengt eene omwenteling te weeg in uwe ziektetoestand. Zjj toch kan n alleen genezen van uw asthma, uw borst- of longaandoeningen, bronchitis, of pleuris. De gebruikers blij ven hare vrienden en ver kondigen haren lof. Zi)t g\j borstlijder, probeert nog vandaag een flacon en gij zult verstomd staan over de verrassende gevolgen. Gemengd Nieuws. Burgers E. N. II. rijwielen. We ontvingen de sierlijk uitgevoerde prijs courant der bekende Deventer firma Burgers, die sedert ineer dan veertig jaar zich bezig houdt met het bouwen van Nederlandsche rjjwielen. Het is haar streven, uitsluitend rijwielen te fabneeeren van eerste kwaliteit, die in alle opzichten eene vergelijking glansrijk kunnen doorstaan. De kiekjes in de fabriek toonen ten duidelijkste, met welk een groote, uitgebreide onderneming we te doen hebben. Dat het werk der firma gewaardeerd wordt, blijkt o a. ook hieruit, uat ze tot hare oliëntèle mag rekenen: H. M. de Koningin Moeder, Z K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, de Genie, verschillende Ministeries en vele an dere Nederlandsche provinciale en ge meentelijke lichamen. Men vrage de keurig uitgevoerde prijscourant aan en zie de advertentie in dit flummer. Ernstig gekwetst. Dinsdagnamid dag kwamen, bp het iaden van zand met den z g. „ijzeren man", aan do in aanleg zijnde spoorlijn Eindhoven- Weert onder Zesgehuehten de machi nist A. Swinkel en de werkman Th. van Leeuwen uit Geldrop door een defect aan de locomotief van een ziindtrein plotseling onder deze loco motief terecht, met het ongelukkig gevolg dat S. een arm brak en ernstig aan het hoofd gekwetst werd, terwijl v. L. een ernstige beenwond bekwam en aan de eene hand ernstig gewond werd. Onder een muur. Te Hilversum is door den hevigen wind een muur ingestort van een blok woningen, dat door den eigenbouwer De Vries ge sloopt wordt, met het noodlottig ge volg, dat de 16 jarige zoon van De Vries en de workman Ikkingdoorde vallende massa bedolven werden. Laatstgenoemde kwam schijnbaar met eenige onbeduidende kwetsuren vrij en kon naar zijn woning vervoerd worden, doch de andere moest met eene zware hoofdwonde in de R.-K. Zieken ververpleging worden opgeno men, waar zijn toestand hopeloos werd verklaard. Thans vernemen we nog, dat heiden aan de gevolgen zijn over leden. Een gevaarlijkegewoonte. Gisteren middag is een kleine jongen te Utrecht weer het slachtoffer geworden van de gevaarlijke gewoonte van de jeugd, om te klimmen op in beweging zijnde voertuigen. Op het Wolvenplein reed een zware aschwagen van de reini ging een negenjarige knaap was er, om zich een eindje te laten mederijden, op geklommen. Onverwacht moest de wagen worden achteruitgezetde jongen was daar niet op bedacht, werd door de zware kar op den grond geduwd en jammerlijk over reden. De knaap was bijna onmiddel lijk dood spoedig ingeroepen genees kundige hulp mocht niet meer baten. Besmettelijke oogziekte. In War mond heerscht een waarschijnlijk be smettelijke oogziekte, waarvoor reedB niet minder dan veertig personen onder geneeskundige behandeling zijn. Deze ziekte kenmerkt zich door pijn aan de oogen en het opzetten er van, terwijl de patiënten bjj het ont waken hun oogleden niet dan met de meeste inspanning kunnen openen, Bet weer. De vinnig koude, doordringend scherpe wind blijft nog maar aanhouden, 's Morgens zijn de slooten zoo stevig met ijs overdekt als zij het in den algeloopen winter niet zy'n geweest. 'Te Blokker (N.-H.) zijn de lammeren doodgevroren in de weide. De vroege aardappelen in da Streek, die door het zachte voorjaars weer reeds ontwikkeld waren, hebben door den strengen vorst zooveel ge leden, dat geheele akkers bevroren zijn en opnieuw bepoot worden. De schade wordt op duizenden ge raamd Door de strenge koude van de laatste dagen hebben de tulpenvelden in West-Friesland veel geleden Ge heele bedden zijn doodgevroren. De hieidoor aangerichte sohade is zeer belangrijk. Te Barneveld werd gistermor gen op landjjs druk schaatsen gere den. In een plattelandseorrespondeutie in een der bladen leest men, dat de boeren in het Overmaasehe de erwten en boonen, die boven den grond stonden, weer ondergepioegd hebben. Ze waren bevroren. Het poten der aardappels is geëindigd, maar de grond, van onder nat en taai, van boven hard en stug, werkt niet veel mee om het gewas te doen slagen. Dat voorspelt dus reeds bij den aanvang een schraal gewas en een duur jaar. In de warmoezeryen (in het Westland b.v.), waar het glas de enltures beschermt, wordt het gewas des daags door de zon, die reeds kracht genoeg heeft, flink verwarmd, maar 's nachts koelt het, ondanks de bedekking met riet- en stroomatten, zóó af, dat de temperatuur in de bakken zich om het vriespunt beweegt. In de kassen, waar overdag de planten tegen de zon moeten worden beschermd, moet 's nachts hard gestookt worden, om gewassen als perziken, druiven- en komkommers vorstvrjj te honden. Direct gevolgstookkosten, die bui tengewoon hoog zijn voor dezen tjjd van het jaar, Secundair gevolg: dure perziken, druiven, komkommers, toma ten en meloenen. Gelukkig wjjzen de voorspellingen op gunstiger weer Een mislukte aanranding. Op het Stieltjes te Rotterdam werd een land bouwer uit Spijkenisse aangesproken door den 21-jarige schippersknecht A. v. V., die, zooala hij zeide, zaken met hem wilde doen. Hy bood den landbouwer een partij riet te koop aan. Toen deze zijn portefeuille voor den dag haalde, gevuld met bank papier, ten einde aanteekening te maken, greep de schippersknecht plotseling met zijn eene hand naar de portefeuille en met de andere naar het horloge van den landbouwer. Een worsteling ontstond, doch toen v. V. een inspecteur van politie zag aan komen, ging hy' op de vlucht. Later is hij echter gearresteerd in een bakkerswinkel in de Roentgenstraat. Ujj was er niet in geslaagd iets te bemachtigen. Allten de horlogeketting was stuk getrokken. Ecu record op het gebied van zeep- vervalsching. Wjj onderzochten een zachte zoepsoort, zoo schrijven dhrn. dr. Van Hamel Roos en Harmens in het „Maandblad tegen vervalschingen", welke by een gehalte van slechts 5 20 pot. vetzuren, niet minder dan 93 70 pet. water bevatte. Een handels merk men zou beter van „water merk* kunnen spreken was bij deze waar niet aangegeven. Met een weinig suggestie zal men er misschien nog in slagen bij het publiek een ar tikel met 99.99 pet. water voor „zeep" te doen doorgaan Boor een trein gedood. De hoofd- eondueteur Jonkers van de Staats spoor kwam te Culemborg door de glad heid te vallen onder een goederentrein, die hem een arm en een been aireed, aan de gevolgen van welke verwon ding de ongelukkige in het ziekenhuis te Utrecht is overleden. Hij laat een groot gezin na. Twistende kwajongens. Tweejon- gens van 13 en 14 jaar kregen op den 's Gravelandschen weg te Hilver sum twist. By het handgemeen worden werd de 14-jarige door het mes van den ander zoodanig in den rug, ter hoogte van de long, geraakt, dat hij bij een koetsier moest worden binnen gedragen. Dr. Peter verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna hij naar de R.-K. Ziekenverpleging werd overgebracht. Zij toestand is ernstig. De jeugdige dader beweert niet te hebben gestoken, doch dat alles per ongeluk plaats vond. Tragisch. De oude heer v. H., wonende aan het Oosteinde te Delft, werd deze week plotseling krankzinnig en moest naar het krankzinnigenge sticht worden vervoerd. Zjjn zoon kwam hem nog even groeten, doeh viel vlak voor de deur, waardoor hjj zijn been brak. Even later kwam het rytuig voor, dat den vader naar het krankzinnigengesticht bracht en een brancard, die den zoon naar het zie kenhuis vervoerde. De broek rok. De anti-rev. Rot terdammer smaalt niet mee in het koor, dat dit kleedingstuk afschuwe lijk vindt. Het blad zegt er van „Het oordeel over den harembroek, nu men hem zag dragen, was over het algemeen gunstig. Men moet nu maar voorbij gaan uitroepen van oude theetantes, als we er gisteren nog een hoorden: „Bah, wat onnatuurlijk." Conventionalisme treft men op elk gebied aan. O. i. is de hoofdvraag of dit kleedingstuk praetisch is en zjj, die het draagt, er welgevoeglijk mee uitziet. Het eerste zullen zeker de dames ons toestemmen, die we dikwylB met de zware, als een zeil (maar dan in omgekeerden zin) werkende rokken tegen de windvlagen zien worstelen en dan in ons hart beklagen. En dan zwjjgen we nog van da voordeelen, die de broekrok biedt boven den ge wonen rok als men denkt aan het onhygiënische stolopjagen en sljjkop- slurpen, 't steeds door „rok ophouden" in beslag zy'n van een der handen by den gewonen rok en aan de betere bescherming tegen koude en tocht, die het nieuwe kleedingstuk boven het oude biedt. En het andere? Och,met smaak gedragen is de broekrok min stens even welvoeglijk of nog wel- voeglijker dan de thans in de mode zynde nauwsluitende strompelrok. De welvoeglijkheid zal meer bjj de draagster dan bij haar kleed moeten gevonden worden. We zjjn niet ge wend ons met de modewisseling in te laten, maar brengt ,de mode" iets, dat werkelijk praetisch is, dan willen we ons niet door redenen van eonventio- neelen aard doen terughouden om er den goeden kaDt van aan te toonen," April-temperatuur. De minimum temperatuur, in den nacht van Dins dag op Woensdag door het Met. Insti tuut te de Bilt waargenomen, 51/jq graad Celsius, is even laag als de laagste sinds 1849 te Utrecht of de Bilt in April waargenomen tempera tuur, (3 April 1900). Te Helder en VliBsingen zijn in dien nacht de min ste temperaturen 2 graden Celsius, te Groningen en Maastricht 1 graad Cel sius lager geweest dan sinds 1894 is voorgekomen. Te Berlijn is het Dinsdag de koud ste April-dag sedert 1852 geweestde thermometer Btond op 6 graden Cel- Bius onder nul en in de voorsteden moeten zelfs temperaturen van —8" zyn waargenomen. De laagste tempera tuur, die in Berlijn ooit in April is waargenomen, is voorgekomen op 1 April 1799 toen vroor het 9 40 de laagste April-temperatuur van de vorige eeuw is opgeteekend op 10 April 1837 (—6.80). Op 16 April 1852 wees de thermomerer te Berlijn —6.20. Een Zigeuner-slag. Te Frankfurt am Main hebben dertig Zigeuners, die van de paardenmarkt kwamen, groote opschudding verwekt. Zy kre gen twist, waarbij één hunner eenige revolverschoten loste. De politie kwam er by te pas, maar toen deze den grootsten vechtersbaas in hechtenis had genomen, omsingelden diens ka meraden de politie agenten en werd de man door hen ontzet De politie kreeg evenwel versterking en moest hierop met getrokken sabel tegen de woeste horde optreden, waarbij 5 Zigeuners werden gekwetst, o. w. 2 levensgevaarlijk. Ook één politieagent werd hij dit gevecht gewond. Vijf en- twintig lieden, o. w. drie vrouwen, werden in hechtenis genomen, terwyl twee Zigeuners, die op ODgezadelde paarden trachtten te ontkomen, door een politie-automobiel werden inge haald en eveneens in hechtenis kon den worden gesteld. Oroote brand. Sedert eergisteren woedt een hevige brand te Kaöikjoi, een op den Aziatischen oever van de Bosporus gelegen wyk van Constan- tinopei. Reeds zyn driehonderd huizen in de asch gelegd, terwyl de blns- sching door den hevigen Z.W. wind zeer bemoeilijkt wordt. Ontploffing in een fabriek. Bjj een ontploffing in een salpeterzuur- fabriek te Duehé zijn twee personen gedood en vijf gewond. Laatste en Telegrafische Berichten. Wilhelminadorp. In de heden ge houden Raadsvergadering werd in de wethoudersvacature, ontstaan door het bedanken als zoodanig van dhr. P. K. van Daalen, benoemd dhr. P. J. de Wilde. Verder werd het kohier H. O. vastgesteld. Isrieke, Bij de hedenmorgen ge houden aanbesteding van het bouwen van een gemeentegasfabriek, gasmees- terswoning en fundament van den gashouder alhier was laagste inschrij ver P. L. Buitendijk te Goes voor f19299. Hoogste waren J. Goedbloed te Goes en C. Karelse te Kruiningen voor f 25000. Rii|jrcd-3 th. Uitslag aanbeste ding van 482 balen of 48200 K.G. chili salpeter voor de landbonwveree- niging Reijgersbergh alhierI. J. van der Have, Rotterdam f 11,62 L. Evers- dijk, Kapelle f 11,53: Firma Krijger, Krabbendyke f 11,24. Aan den laagsten inschrijver gegund. Alhier is bericht ontvangen dat een der ossen, door den landbouwer C. v. D. verzonden naar Rotterdam en bestemd voor de tentoonstelling' aldaar, is overleden. Bij nader on derzoek blijkt het dier gestorven te zijn aan miltvuur. Dientengevolge zijn op de hofstede de bij de wet voorgescheven kenteekenen aange bracht, alsmede de stallen en het erf volgens wettelijk voorschrift ontsmet. Hoedekensterke Hedenmorgen raakte A. B. alhier op den Noordweg met een driewielskar op hol. De ge leider viel van de kar, doeh bekwam gelukkig geen letsel. Ondertnsschen holde het paard het dorp op, waar een der wielen van de kar af liep, zoodat zyn vaart gestremd werd en men het dier by de haven tot staan kon brengen. Behalve eenige materieele schade aan huizen, enz. liep het ongeluk goed af. Dubbele moord. Kerkrade, 7 Apr. Gisternamiddag schoot een mijnwerker alhier een col lega in den arm, doodde daarna z'n meisje en pleegde vervolgens zelf moord. Verdacht eterfgeval. Leiden, 7 Apr. Hedenmorgen ig alhier een man onder verdachte om standigheden dood in z'n bed gevon den. Een zoon van den overledene is gearresteerd. Groote plannen. Amsterdam, 7 Apr. Naar wy ver nemen is Henri Wijnmalen van plan van Parjjs naar Soesterberg te vliegen. Na Woensdag 19 April a. s. zal door of vanwege de politie een schouw gehouden worden over de boomen en plantsoenen in deze gemeente, ten einde te zien of aan de bepalingen op het zuiveren en verbranden der Rupsen en Rupsennesten is voldaan. Goes. 7 April 1911. Burgemeester en Wethouders van Goes D. D. VAN DEN BOUT, 1. b. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Telegrafisch VI eerbericht Laagste barometerstand 776,2 te Stornoway. Laagste barometerstand 750,5 te Horta. Verwachting tot den avond van 8 dezer Zwakke tot matige meest noord oostelijke wind, half bewolkt, waar schijnlijk droog weer, zelfde tem peratuur. Burgerlijke Stand van Goes. Van 5 7 April. Huw. Aangifte 6, CorneliB Reijerse, 31 jwedr. van Adrians van de Pias- se te O. en W. Souburg en Christina Pieternella Zandee, 31 j. j d. te Goes. Geboren5, Adrianus, z. v. Daniël van Heerewaarden en Johanna Schot man. Overleden: 5, Jacobns Rooze, 49j., geh. met Wilhelmina van der Maas. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Woliortsdijk. Bjj de gisteren ten overstaan van not. Van Dissel te Goes gehouden verkooping van een woon huis en erf in den Oosterlandpolder alhier, voor de wed. en erven Jaes. Kallemein, werd kooper dhr. Adriaan Kallemein alhier voor f 956. Basrlandi Gisteren werd ten over-

Goessche Courant | 1911 | | pagina bijlage 1