N\ 41 1911. Dinsdag 4 April, -IS1 see FEUILLETON. Kunst en Wetenschap. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond nitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommera 5 cent. Inzending van advertentiën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prijs der gewone advertentiën is van X-5 regelB 50 ct., elke regel meer lOct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prfjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 23. Directeur A. F. A. van Seteks. Uitgave van de Naaml. Vennootschap ,Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. DE VOLKSMANNEN TER RECHTERZIJ EN DE ARBEIDSWETGEVING. De reactionairen, die zich ten onzent met den beter klinkenden naam van christelijke partijen tooien, nemen graag democratische en vooruitstre vende allures aan. Dat hoort er tegen woordig bü en het kiesrecht is uitge breid genoeg om er bij verkiezingen een belangrijk voordeel van te verwachten. Nu in onzen tjjd de democratische voor uitstrevendheid zich vooral openbaart in bemoeienis met het «economisch leven der maatschappij, speciaal met den toeBtand der arbeiders en kleine luiden, en in bescherming van de Biet-bezitters tegen de macht van het kapitaal, doen de reactionairen ook aan sociale wetgeving. Zij beroemen er zich op, dat zjj den werkman juist een extra-warm hart toedragen, voor zijn nooden wenBchen op te komen en zijn rechten willen verzekeren. Hoe het daarmee werkelijk staat, kunnen de feiten het beste leeren. Hun tegenstand tegen algemeen kiesrecht geeft van hun lust om ook den kleinen man alle staatkundige rechten toe te kennen, die meer be middelden bezitten, geen hoogen dunk. En op hun opkomen voor de nooden en behoeften der arbeidersklasse ge ven hun handelingen soms een eigen- aardigen kijk. Er zjjn onder de rechtsehe partijen naast „groote heeren en adellijke han- sen" ook leden, die zich gaarne als volksmannen voordoen. Een van de katholieke volksmannen, Mr. Aalberse, heeft paB in de Kamer door de verloo chening van een 10-nrigen arbeidsdag, waarvoor h(j zelf ijverig propaganda en waarmee hij de katholieke arbei ders al lekker gemaakt had, een treu rig figuur geslagen. Hoe zich een der anti-revolutionnaire volksmannen, de heer van Vliet, bij de behandeling van het wetsontwerp tot wgziging der Ar beidswet tegenover arbeiderswenschen en -eischen heeft gedragen, toont het Volk in een artikel, getiteld „Een maal arbeider", dat wij hieronder overnemen Er is een Kamerlid in Nederland, die eenmaal arbeider was. Zijn naam is Van Vliet. Hij was zelf eenmaal of is hij het nog leider van een ar beidersbeweging. Er kwam in behan deling een Arbeidsweten er kwa men uit de Kamer een aantal voor stellen tot verbetering. Er werd voorgesteld, aan kinderen beneden 14 jaar den arbeid in fabrie ken en werkplaatsen te verbieden. Van Vliet stemde tegen. Er werd voorgesteld, om kinderen van 12 jaar, ook al hadden zij den leerplicht volbracht, den arbeid in fa brieken te verbieden. Van Vliet stem de tegen. Er werd voorgesteld, den arbeids tijd van kinderen te beperken tot 6 uur per dag. Van. Vliet stemde tegen. Br werd voorgesteld, om jongens van 17 jaar nog niet te beschouwen als volwassen mannen, maar hen te laten deelen in de bescherming der wet. Van Vliet stemde tegen. Er werd voorgesteld, geen nacht arbeid toe te laten, onder welk voor- Het fotografeeren van leeuwen in de vrije natuur. .Wij zouden geen betere plek heb ben kunnen vinden, zoo schrijft Rad- clyffe Dugmore in zijn boek over het fotografeeren van wilde dieren in Afrika's wildernissen, om bij kunstlicht foto's te maken en geen betere ligging ook voor het aaulokkingsmiddel van de wilde dieren. Buitendien was de omgeving uitstekend, met dien ach tergrond van boomen, lage planten en doornstruiken, maar ook bevond zich aan den overkant een lichte ter- reinverhooging, waar een boma een ideaal observatorium zou zjjn. De holte van de rivierbedding vormde een be dekking tegen aanvallen van leeuwen bjj verrassing ze was te breed, dan dat de wilde dieren er met één sprong overheen konden komen, en dus moes ten ze er eerst in afdalen en dan weer naar boven klimmen. Daarbij waren er twee prachtige standplaatsen voor de camera's, niet ver van de ontwor pen bomaer waren geen struiken of andere planten tussohen het objectief «n de dierenresten. Het weer was goed en alles moest wendsel ook, van jongens van 15 en 16 jaar in een glasblazerij. Van Vliet stemde tegen. Er werd voorgesteld in haring- rookerijen geen nachtarbeid van vrou wen toe te laten. Van Vliet stemde tegen. Er werd voorgesteld, den minister bevoegd te verklaren, om in sommige of alle bedrijven aan de beschermde personen den vrijen Zaterdagmiddag te één uur te geven. Van Vliet stem de tegen. Er werd voorgesteld, vrouwen, die een gezin tot hun last hebben, Zater dagsmiddags te één uur terug te ge ven aan dat gezin. Van Vliet stemde tegen. Er werd voorgesteld, dat onder geen voorwendsel inbreuk zou wor den gemaakt op den 10-urigen arbeids dag voor beschermde personen. Van Vliet stemde tegen- Er werd voorgesteld, dat een vrouw vlak voor en na haar bevalling 8 we ken lang niet zou mogen werken. Van Vliet stemde tegen. Er werd voorgesteld, dat een werk gever niet willekeurig de bevoegdheid zou kunnen nemen tot het gelasten van overwerk. Van Vliet stemde tegen. Er werd voorgesteld, per week niet meer dan 3 uur, en per jaar niet meer dan 30 dagen overwerk toe te staan. Van Vliet stemde tegen. Er werd voorgesteld, een strafbe paling, waarvan nieuwe ontduiking der wet door de werkgevers werd gevreesd, te schrappen. Van Vliet stemde tegen. Nu moet hierbij een ding worden opgemerkt. Er is nög een leider van diezelfde arbeidersbeweging in de Kamer. Zijn naam is Van der Molen. Die is, meenen wjj, zelf nooit arbeider geweest, al is hij, geljjk men dat noemt, van geringe afkomst. Van der Molen nu, stemde niet in al deze ge vallen togen. Hjj was er een paar keer niet. Maar als hij er was, stemde hij als Van Vliet. Als er weer jaarvergadering van Patrimonium is, wordt er eerst een psalm gezongen en gebeden, en dan geven de mannen broeders, in zalig vertrouwen, zich weer over aan de leiding van Van der Molen en Van Vliet. Zoo'n arbeidersbeweging is een sehoone zaak. En geeft het menschdom veel ver maak 1 Buitenland. De toestand in Rusland. Tal van Doema-afgevaardigden zien ondanks het feit dat Stolypine alB premier gehandhaafd is, den politieken toestand vrjj pessimistisch in, hoewel men nog weinig zekerheid heeft om trent den afloop der tegenwoordige binnenlandsche crisis. Deze is volgens de meening van sommigen alleen op te lossen door een aftreden van Stoly pine, terwjjl anderen alleen heil zien in een Doema-ontbinding. Van veel gewicht is hierbij welke vorm de Doema kiest voor haar votum van vóór den avond in gereedheid wezen. We keerden er in alle haast heen terug, om er vlug te ontbijten en ons plaatsje weer in te nemen met de noodige hulpmiddelen en ons personeel. De drie donkere kamers werden op één rjj geplaatst met tusschenruimten van acht tot tien voet en op een afstand van 9 meter van het karkas van het doode dier Ze waren bevestigd aan de lamp met denzelfden electrischen draad, zoodat alle toestellen tegelijk functionneerden. In de boma, die ge maakt was op tien meter afstands van de resten van de antilope, hadden we nog twee toestellen en overcomplete lamp. Dus hadden we het noodige om foto's te kunnen nemen voor het geval dat de leeuw niet wegging na de eerste ontbranding of' ingeval het wilde dier zich op de horna zou werpen. Om half zes, toen de boys ons een welkom maal brachten, was alles in orde. Na gegeten te hebben, slopen we in de boma, die we zorgvuldig sloten we gebruikten er een kop warme koffie en rookten een lekker pijpje. Pas waren we daarmee gereed, en de duisternis was al gevallen, of we hoorden tot onze groote verbazing oen licht geluid door het gras achter de prooi, die als lokmiddel diende. Al spoedig konden we een donkere massa onderschei den, die door het gras naderde, dan wantrouwen en hoe de verdeeling der 'j stemmen dan zjjn zal. Hoe ook de afloop dezer stemming zij, in Doema- j! kringen is men er algemeen van over- |j tuigd, dat Stolypine, al wordt hjj dan :j voorloopig gehandhaafd, toch zijn langsten tijd als premier heeft gehad. Donderdag diende het lid van den Rijksraad Gontsjaroff zijn ontslag in. Hjj was een der meest populaire leden van het Russische Hoogerhuis. Bjj hem thuis hadden vaak gewichti ie politieke besprekingen plaats en steeds poogde Gontsjaroff de elementen der rechter zijde met het centrum te doen samen gaan. Zijn ontslagaanvrage motiveerde hij door te verklaren, dat hy onder de tegenwoordige politieke omstandig heden geen kaüs zag zijn taak op vruchtbare wjj ze te vervullen. Het onverwachte besluit van dezen ook in Regeeringskringen zeer gezienen politicus, die tot dusverre als een be slist aanhanger van Stolypine gold, verwekte groote sensatie. Over het voorstel tot invoering van Semstvos in West-Kustland had Gontsjaroff zich reeds bij de indiening op ongunstige wijze uitgelaten en niet verheeld, dat naar zjjn meening de verwezenlijking dezer hervorming tot ernstige ver wikkelingen in de betreffende pro vincies zou leiden. Men vreest, dat Gontsjaroffs voorbeeld nog door vele andere Rijksraadsleden zal worden gevolgd en derhalve doet men moeite hem nog van zjjn besluit terug te brengen. Dreigende staking. In Zweden dreigt een groote staking onder de bouwvakarbeiders, die het met de werkgevers niet eens kunnen worden over het nieuwe collectieve contract, dat I April is ingevoerd. Men verwacht, dat, wanneer de van staatswege benoemde arbiter de par tijen niet tot elkander kan brengen, minstens 25 000 man den arbeid zullen neerleggen. Vrouwenkiesrecht. In de Legislatuur van Minnesota werd dezer dagen een voorstel be handeld tot invoering van het vrou wenkiesrecht. Het voorstel scheen veel sympathie te hebben en zou waar schijnlijk wel worden aangenomen. Maar eenige al te vurige suffragettes wierpen roet in het eten. Een aantal dames bevonden zich tjjdens de be handeling op de publieke tribune. Toen een der afgevaardigden tegen het ontwerp sprak, werd hem door rumoer het spreken bemoeilijkt. De dames van de galerij riepen hem toe, toch te gaan zitten en dreigden hem eens voor zijn neus te zullen knippen een der dames zelfs maakte zich al gereed om naar beneden te komen en de daad bjj het woord te voegen. Kunt ge nu zulke menschen het kies recht verleenen, vroeg daarop de af gevaardigde en tal van collega's, die tot dusver zich voor den maatregel hadden verklaard, antwoordden by de stemming ontkennend op de vraag. Het wetsontwerp werd verworpen met kleine meerderheid. De beleedi- ging van den afgevaardigde was ge wroken. Binnenland. een tweede en nog een volgende. Zonder eenigen twgfel waren dat leeuwen, meer dan we hadden be geerd, en om de waarheid te zeggen moet ik bekennen, dat de gedachte aan hun tegenwoordigheid op nauwe lijks tien of vpftien meter van ons verwijderd, ons heftig ontroerde. De nacht was zoo donker, dat we niets konden onderscheiden in de schaduw der boomen. Het waren geen leeuwen, die wjj zagen, het waren schimmen van leeuwen, die samen smolten met de vormen van boomen en struiken. Het was bijna onmoge lijk, hun plaats te onderkennen. Twee laken boven de prooi te zyn, de derde op zij en er onder. Het was een eigenaardig geluid, dat ze maakten, alsof ze beenderen kraakten. Een oogenblik werd ik bang, dat een der wilde dieren het karkas zou meene. men en verder versieepen, wat onze plannen totaal in de war zon hebben gebracht. Om mij op dat punt gerust te stellen, nam ik uit mijn zak een electrisch zaklantaarntje, waarvan het zwakke schijnsel mij vergunde waar te nemen, dat er inderdaad drie die ren waren, maar dat één ervan dicht genoeg by de resten van de antilope was, om zich in het veld van de ob jectieven te bevinden. Dat laatste beeat was een leeuwin, wier oogen De tarie/wetten. Zaterdag zjjn de tariefwetten bij de Tweede Kamer ingekomen. Hierbij worden invoerrechten voor gesteld tot 12, 20 en 40 pCt. van de waarde toe. De regeering sehat blijkens de toelichting, de opbrengst op ongeveer tien millioen gulden. Het nieuwe tarief is niet uitsluitend gericht op bescherming van de Ne derlandsehe industrie, maar wel is rekening gehouden met bezwaren, welke de Nederlandsehe industrie ondervindt door het krachtig protec tionisme in bijna alle Europeesehe landen, in Amerika, enz. Verder liggen nog de volgende be ginselen aan het tarief ten grondslag le. grondstoffen, die nijverheid en landbouw in het buitenland moeten betrekken, bljjven vrjj van invoer rechten 2e. halffabrikaten worden belast met een recht, wisselende tus sohen 3 en 6 pet. der waarde, verband houdende met den graad van bewer king 3e. afgewerkte fabrikaten, die alvorens direct voor gebruik voor den consument geschikt te zijn, nog eenige bewerking behoeven, worden in het algemeen belast met 10 pot. der waarde4e. geheel afgewerkte fabri katen worden in het algemeen belast met 12 pet. der waarde. De regeering wenscht geen graan rechten omdat daardoor brood en vee voeder duurder zouden worden. Ten aanzien van het .meel'' bepaalt het tarief zich tot een recht van 40 cents per 100 K.G. op tarwe en roggebloem daardoor valt meel voor veevoeder buiten het tarief, terwijl een-bijzon dere bepaling waakt voor de belangen der textiel industrie. Van een recht op petroleum is afgezien, sigaren en si garetten worden zeer zwaar getroffen -igaren met f 125 per 100 K. G., plus 20 pCt. der waardeBigaretten met f250 per 100 K.G., plus 40 pCt. der waarde. Ongevallenwet. Men schrpft uit Leeuwarden aan het Volk: Er heerscht op het oogenblik een heele consternatie onder de vrachtrij ders, die met hondekar of paard cn wagen een geregelden vrachtdienst onderhouden tusschen hunne dorpen en de hoofdplaatsen der provincie Leeuwarden, Sneek, enz. Hun is nl. aangezegd, dat hun bedrflf valt onder de Ongevallenwet, wat dezen menschen onbekend was, en dat zij voor de jongens, die zy in dienst hebben voor het wegbrengen der pak jes, premie hebben te betalen, en wel vanaf 1905! De verschuldigde bedra gen loopen van 40 tot 80 galden, een heele som voor jnenschen die dikwijls maar een karig stukje brood hebben. Naar het blad verneemt, zullen zij zich wenden tot den Minister om vry- stelling van de verschuldigde premie over de jaren 1905—1910. Partijbestuur der S. D. A. P. De afdeelingen der S. D. A. P. heb ben gesteld als candidaat voor lid van het dagelijksch bestuur: de af tredenden Van Kuykhof, Vliegen en Wibaut, benevens S. de Miranda en Th. van der Waerden. Voor lid van het partijbestuur, wonende buiten Amsterdamde af tredenden Van der Goes, Hermans, Mendels, Schaper, Spiekman en Troel stra, henevens Mansholt te UIrnm, Albarda te Scheveningen, Hoejenbos te 's-Gravenhage, Bergmeijer te Dor drecht, Van Hinte te Rotterdam, Van Leeuwen te Utrecht, Duys te Zaandam en Sannes te Middelburg. Voor deze laatste groep is ook op gegeven J. van den Tempel. Daar deze echter te Amsterdam woont, is die candidaatstelling niet geldig. (Volk.) Nederlandsehe Bond voor Vrouwenkiesrecht. By enkele candidaatstelling zijn tot hoofdbestuursleden van den Neder- landschen bond voorVrouwenkiesrecht gekozen mevrouw D. Hesselink—Baas Becking te Arnhem en mr. Ed. Phi lips te Hilversum. President Faüières in ons land, Fallières, de president der Fransehe Republiek, zal op uitnoodiging van de Koningin in Juli een bezoek aan ons land brengen. De reis zal over zee gaan en de president zal ook met het eskader over zee terngkeeren. het licht van m(jn lamp op vreemde wijze weerkaatsten. De aanblik was zoo overweldigend en ontroerend, dat ik er haast niet aan kon denken, op den knop te drukken. Doeh al gauw kwam ik terug tot het gevoel van de werkelijkheid en begon ik te begrijpen, dat ik door oponthoud gevaar zou loopen, niet te proflteeren van zoo exceptioneel gunstige omstandigheden. Ik druk e den knophet bliksemlicht vloog over het tooneel, om daarna voor een duisternis plaats te maken, die nog dichter was en ondoordringbaarder dan te voren, terwijl de leeuwen, verrast en verschrikt, haastig de vlucht namen. We hoorden hun dof gebrul in de verte wegsterven. Wat ons betreft, de zekerheid van drie foto's vervulde ons met een vreugde, die het moeiiyk viel stil te honden. Maar nn deed zich een vraag voor, een delicate vraag, omdat er van niet minder sprake was dan van een nieuwe vulling van de lamp en een verwisseling der platen. Moesten we het dadelijk doen, eer de leeuwen van hun verbazing waren bekomen, of moesten we wachten, tot ze ver genoeg zich hadden verwijderd? Het eerste was het beste, want we hadden geen enkel middel, om prepies te we ten, hoe ver ze waren weggegaan. Louis Bouwmeester te Berlijn. Den 26sten en 28sten April a.s. speelt Louis Bouwmeester volgens, op aanvraag, door hemzelf verstrekte mededeeling in den Kon. Schouw burg te BeriynShylock. (N. v. d. D.) Rattenpest. De ontdekking van aan pest lydende ratten in Suffolk beschouwt the Lancet als een teeken, hoe weinig de tegen woordige Europeesehe maatschappij voor pest behoeft te vreezen. Misschien herbergen de riolen reeds lang pest- ratten, maar door de bevloering der woningen en door het schoeisel is besmetting van den mensoh zeer moei lijk, te meer, waar de bruine rat, die thans de overhand heeft, niet zóó met den menseh samenleeft als vroeger de zwarte, maar liever in riolen en pak huizen vertoeft. Op de onschadelijk heid van de Europeesehe rattenvlooien voor den menseh in tegenstelling met den loemopsyllns moet men niet te stellig rekenen. Opruiming van vuilnis, verdelging der ratten, zoo mogeiyk cementen bevloering der armere woningen in de streken, waar rattenpest voorkomt en voorbehoe dende behandeling van de personen, die gevaar loopen, door de ratten te worden besmet, dit zyn de maatrege len, waarmede men, menscheiyker- wyze gesproken, alle gevaar kan be zweren. Een oorzaak van kindersterfte By de vaststelling van het subsidie voor 1911 voor de melkkenken „Pro infantibus" te Maastricht kwam de kindersterfte ter sprake. De heer Mar- res wees erop, dat een groot deel der kindersterfte in Zuid-Limburg Bovendien, als we wachtten, konden ze op hun schreden terngkeeren en ons overvallen huiten de boma, wat minder pretlig en geriefelijk zon zjjn geweest. Niet zonder een zekere onrust slopen we uit onze schuilplaats, om het stellig minst aangename deel van de photo- grafische werkzaamheden te verrich ten. Onnoodig te zeggen, dat we geen seconde verloren. In enkele minuten waB alles weer in orde, en we waren met een gevoel van dankbare vol doening weer in de boma terng. Twee uur lang kwam niets onze rust storen. Heel in de verte hoorden we gebrul van leeuwen en het zoo kenmerkende gehinnik van de zebra's, maar tegen negen uur ontdekte we vry duideijjk de vormen van een leeuwin, die zachtjes naar het karkas sloop. Nu raakte ze het byna aan. Het magnesium ontbrandde, de omgeving werd ver licht in een even schei als kort schijn sel, en we hadden op die manier onze beste leenwenfoto. Het dier stond met de zijde naar het toestel; het was acht meter van ons af, gereed om de overblijfselen van de antilope te ver scheuren, toen het bliksemlicht haar verraste. Daarna was ze met een enkelen sprong verdwenen. (SUA volgt.}

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1