N\ 34 1911 Zaterdag 18 Maart. 98*™ jaargang. Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. Voor huismoeders GOESGHE Dn uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prya per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco 1,93. Afzonderlijk» nommers 3 cent. Inzending van advertentlën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels50Jct., eiken regel'meer 10e Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbendt dankbetuigingen worden van 1—10 regels 4 f 1,berekend. Bewijsnummers 5 eent. Telefoonnummer 33. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goescho Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. Zij, die zich met ingang van 1 April op ons blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Gemeenteraad van Goes. Gisteravond vergaderde de Raad onzer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig dhrn. v. d. Leeuw en v. d. Ven, de laatste wegens uitstedigheid. De notulen der vorige vergadering worden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld en mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Verslag omtrent den openb. alg. gezondheidstoestand in de gemeente Goes over 1910. b. Idem van de Gezondh. commissie, zetelende te Goes. c. Procesverbaal van opneming der boeken en kas van den gem. ontvanger dd. 10 Maart 1911, blijkens hetwelk een en ander in orde is bevonden. d. Verslag omtrent het L.O. in 1910. e. Idem omtrent het M. O. f. Idem omtrent den gem, keurings dienst van vee, enz. g. Idem van de comm. tot wering van schoolverzuim. h. Begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor den dienst 1911. i. Bericht van dhr. J. J. Npsse, ben. onderwijzer, dat hij zijne benoe ming onder dankzegging aanneemt en met 1 April in dienst hoopt te treden. Kon. Besl., d.d. 14 Febr., hou dende de benoeming van dhr. E. C. Wierts van Coehoorn tot oommissariB van politie alhier. k. Schrijven van Ged. St., daarbij onder goedkeuring terugzendende het 2e suppl. kohier H. O., dienst 1910. Alles voor kennisgeving aangeno men. 1. Verzoek van Jacob v. Wieringen te Wilhelminadorp en Krijn Schippers te Cats, bedienaars van het Catsehe Veer, om eene jaariijkcshe subsidie van f75. Gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. 2. Voorstel tot wijziging van art. 14 der verordening tot keuring van vee en vleesch. Verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden dhrn. de Witt Hamer, Temperman, Hollmannv. Schmidt auf Altenstadt, Risch en Kakebeeke. 3. Rekening over 1910 van het fonds der voormalige gilden. Wordt vastgesteld met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f676. 4. Aanvraag om afschrijving van belasting. Wordt verleend tot 'een bedrag van f0,64'', zulks ■"Wegens vertrek uit de gemeente. 5. Verzoek van P. W. Schipper en P. Repnhout om aanwijzing van rooi lijn voor een te plaatsen hekwerk voor de perceelen E 215 en E 216. Tevens wordt verzocht ontheven te worden van een jaarlijks te betalen Ons keukengereedschap. EvenalB bij onze pannen gebeurt het ook bjj onze lepels en vorken dikwijls, dat goedkoop „duurkoop* is. Hoe mooier ze glimmen, hoe slechter ze veelal zijn. Al geeft de winkelier aan het metaal een mooien naam, zooals „wit metaal* oi „compositie-, in veel gevallen is lood het hootdbe- standdeel, hetgeen aan het spoedige afsmelten te merken is. Wordt zoon lepel of vork voor 't roeren van zure spijzen (b.v. bessensapsaus) of van heel heete spijzen (b.v. vet) gebruikt, dan word de punt stomp. Een deel van de lepel is verdwenen in de spijs en komt daarmee in onze maag waar- door onze gezondheid geschaad kan worden. Worden ze alleen gebruikt om er mee te eten, dan kunnen ze als regel geen kwaad. De werkelijk vertinde lepels d. z. ijzeren lepels met een laagje tin - prps minstens 15 cent per Btuk zullen bij 't roeren niet gauw afsmelten. Ze moeten niet te veel gepoetst worden en vooral Biet met scherpe middelen, zooalt cijns voor uitweg. Zonder hoofdelijke stemm. besloten volgens advies van den bouwmeester een rooilijn aan te wijzen en adressanten gelegenheid te geven tegen het twintigvoud van de thans verschuldigde jaarljjksche retri butie ad f 1 per perceel de cijns voor uitweg af te koopen. 6. Verzoek van M. en P. A. van Gorp om aanwijzing van rooilijn voor een te plaatsen hekwerk voor perceel sectie C no. 596, aan de M. A. de Ruij terlaan. Zonder discussie en hoofd, stemm. ingewilligd. 7. lo. suppletoir kohier van school geld voor school A, cursus 1910— 1911. Vastgesteld op f 35,40, verdeeld over 5 contribuabelen. 8. Vaststelling primitief kohier van hondenbelasting voor 1911. Vastgesteld op f 824, zulks voor 206 honden. 9. Aanvraag verlenging concessie tot heffing van sas- en havengelden. Zonder stemming besloten H. M. de Koningin te verzoeken genoemde con cessie ook voor de volgende jaren te verleenen. 10. Aanvraag Provinciale subsidie voor de avondschool voor ambachts lieden. Zonder hoofd, stemm. daartoe be sloten. 11. Adres van J. Westdorp c. s. houdende verzoek om aanleg van gas- straatverlichting aan den straat weg naar Kloetinge. Dhr. Dekker herinnert aan een soortgelijk adres van vorige jaren, naar aanleiding waarvan toen bespre kingen zijn gevolgd met B. en W. van Kloetinge, wat evenwel geen re sultaten geeft gehad. Thans is een verzoek ingediend om verlichting van het gedeelte straat weg tot de villa van dhr. Kakebeeke, aan welk verzoek spr. gehoor zou wen- schen te geven. De kostenberekening, welke naar aanleiding daarvan is overgelegd, loopt over een veel grooter uitgestrektheid dan adres santen vragen en wordt daardoor aanmerkelijk hooger, meent spr. Ja renlang kunnen we dit spelletje nog herhalen, met de kosten te berekenen voor alle boofduitwegen van Goes en dan te zeggendat is te duur en dus doen we maar niets, maar dat mag niet. Tal van menschen immers zullen niet alleen profiteeren van de gevraagde straatverlichting, maar van verschillende zjjden zullen ook aanvragen inkomen om aansluiting voor gasverlichting in huis. De overi ge wegen, waarvoor volgens het oordeel der Gas-commissie bjj inwil liging van het verzoek eenzelfde vraag zal worden gedaan, kunnen, volgens spr., gerust uitgeschakeld worden en de kosten daardoor be langrijk verminderd. Wanneer de gang van zaken aan de gasfabriek van dien aard was, dat de financiën geen uitgaven van eenige beteekenis toelieten, zou spr. kunnen begrijpen, dat de Gas-commissie adviseert om afwijzend te beschikken, maar nu dat niet het geval is, blpkenB de rekening over het afgeloopen dienstjaar, advi- poetsextractdan slijt het laagje tin er spoedig af en het nu onbedekte flzer wordt bruinachtig en onooglijk, doordat het gaat roesten. Email lepels worden nog altijd veel gebruikt. De goedkoopste soorten van 6 en 8 cent zijn erg buigzaam en springen gauw af. Wie er evenwei voorzichtig mee omgaat en een beet je goede kwaliteit koopt (12—15 et. per stuk) kan er langen tjjd pleizier van hebben. Ze zjjn voor alles ge schikt, behalve voor het roeren van pap en pudding. Ze krassen dan over den bodem van de pan, waardoor én pan èn lepel veel te lijden hebben. In zoo'n geval iB het 't beste om een houten lepel te gebruiken. Deze zijn tegenwoordig in alle vormen en soor ten te krijgen. Ze mogen nooit in een gesloten lade of kast bewaard wor den ze gaan dan duf ruiken en soms zelfs schimmelen, Ze kunnen, evenals hakborden en andere houten voor werpen, aan den muur opgehangen worden. Ze moeten altijd direct na het gebruik in het water gezet wor den en goed schoongeschuurd, zoo noodig met zand of Brusselsche aarde Sommige menschen hebben de ver keerde gewoonte om het houtwerk bij een warme kachel te drogen. Het gaat dan barsten, hetgeen weer aanleiding seert spr. tot inwilliging, te meer waar daarvan mettertijd een zoet winstje voor de gasfabriek zal komen. Spr. stelt derhalve voor in beginsel te besluiten tot verlichting van den Kloetingseben Straatweg, Voorloopig tot de villa van dhr. Kakebeeke. Dbr. Fransen v. d. Putte wil het denkbeeld van den vorigen spr. steu nen en ook dhr. Donner meent, dat de bewoners van die environs reeht hebben op de gevraagde verlichting. Dhr. De Witt Hamer verdedigt de zjenswijze van B. en W., die oordeelen, dat er veel grooter gevolgen aan in williging verbonden zijn, dan opper vlakkig wel gel(ikt. Spr. zou daarom ook voorloopig afwijzend willen be schikken. Bljjkt dan later, dat er inderdaad aanvragen komen om munt- gas, dan kan men er altpd nog toe overgaan. Dhr. Temperman vraagt, hoe men denkt over 't plaatsen van petroleum lampen, waarop de Voorz antwoordt, dat daarover zooveel klachten inko men, dat het niet raadzaam is, daartoe over te gaan. Dhr. v. d. Bout hondt vol, dat in williging van dit verzoek tengevolge zal hebben, dat voor de andere toe gangswegen ook om gasverlichting wordt gevraagd en daar heeft men er ook evenveel recht op. Dhr. Dekker wenscht zijn voorstel nog nader te verdedigen en wijst er dan op, hoe men de GaseommiBsie vaak iets af moet dwingen, wil men het gedaan krijgen, wat o.a. duidelijk is gebleken bij de aanvragen om ver lichting van den Molendjjk. Spr. meent, dat do gasfabriek haar buizennet moet uitbreiden om klanten te winnen, maar als de gascommissie niet zeker is van winst te zullen maken, is zij er niet voor te vinden eenige kosten te maken, wat dhr. v. d. Bout den vorigen spr. doet opmerken, hoe de gasfabriek van dat k'antenwinnen door uitbreiding van het buizennet o.a. naar den 's-Heer Llendrikskinderendijk en Mattheus Smallegangebuurt de treurigste erva ringen heeft opgedaan, zelfs als men zich schriftelijk verbond tot aan sluiting. Dhr. Fransen v. d. Putte stelt zich nu ook juist geen gouden bergen voor van den aanleg naar den Kloeting seben straatweg, maar vraagt of het verzoek niet billijk is. Die menschen deelen in de lasten onzer gemeente en moeten dus ook in de lusten kunnen deelen. Dhr. Dekker wil nogmaals zijn voor stel verdedigen, wat de Voorz. even wel coupeert door hem er opmerkzaam op te maken, hoe hij reeds tweemaal het woord erlangde over z'n voorstel. Dhr. Temperman breekt een lans voor de andere hoofdwegen, welks bewoners ook niet alleen in de lasten behooren te deelen. Als er toeh uit gebreid moet worden, dan overal. Dat is billijk. Dhr. Donner zou met den Kloeting- schen weg willen beginnen, dan kon den volgende jaren andere wegen aan de beurt komen. Na nog eenige discussie tusschen dhrn. Temperman en Dekker komt het voorstel-Dekker om in principe te be sluiten tot verlichting door gas van tot duf ruiken en schimmelen kan geven. Om deze onaangename reuk weer te verwijderen is het uitluchten dikwijls voldoende; ze anders uitkoken met water en azijn. Voor het stampen van de „gestampte pot" verdient de onderwetsche potlepel zeker de voor keur boven de metalen stampers, die tegenwoordig in den handel worden gebracht; ze beschadigen het email van de pan. Als vorken zijn de stalen het goed koopste en het beste voor keukenge bruik. Ze zijn onschadelijk voor de gezondheid, we prikken er gemakke lijk mee in onze aardappelen en goed blank geschuurd ontsieren ze de ge dekte tafel van een zindelijke Hol- landsche huismoeder niet. Ons blikwerk, b.v. zeven, moet altijd goed gedroogd worden. Laat het even b{j de kachel liggen, alvorens het op te hergen. Niet er op, want dan kan het soldeersel van nadon en hoeken smelten. En dan nog ons aardewerk, zooals borden en schalen, waarvan alleen het „vuurvaste" tegen een matige warmte hestandis. Dit vergeten veel mensehen. Ze gebruiken hun schaaltjes soms als pannen, nl. om een restje te warmen öi op de kachel öf in den oven. Het aardewerk krijgt dan tallooze kleins den Kloetingschen weg in stemming en wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden dhrn. Dekker, Donner, Risch, v. Schmidt, Kakebeeke en Fran sen v. d. Putte. Dhr. Pilaar onthield zieh van stemmen, als zijnde bela->g- hebbende b'ü deze kwestie. 12. Benoeming van den commies ter secretarie J. I. van Ballegoijen de Jong tot bezoldigd ambtenaar van don burgerlijken stand. Met alg. stemmen wordt dhr. Balle- gojjen ais zoodanig benoemd. 13. Voorstel tot het verleenen van eene gratificatie aan den hoofdagent van politie, voor meerder werk. Zonder discussie en hoofd, stemming besloten den hoofdagent Slimmens f 50 te verleenen, de kosten te bestrijden uit de gelden, welke voor't dienstjaar 1910 beschikbaar blijven van dejaar- wedde van den commissaris. 14. Wijziging der verordening op de heffing van marktgelden. Het ontwerp dezer verordening had by Ged. St. wederom eenige bezwaren ontmoet, waaraan B. en W. evenwel meenden niet tegemoet te moeten ko men, met welke zienswijze de Raad zich volkomen verecnigt, zoodat de verorde ning thans ongewijzigd wordt vastge steld. De inwerkingtreding wordt be paald op 1 Oct. 1911. Op een vraag van dhr. Fransen v. d. Putte of dit tijd stip niet vervoegd kan worden, ant woordt de Voorz., dat zulks niet gaat met het oog op de verpachting van stoomearonssel en danstent. 15. Wijziging der regeling voor de exploitatie der gemeente-gasfabriek in verband met het bepaalde bij art. 114 bis der gemeentewet. Nadat enkele redactiewijzigingen, welke dhr. Pilaar bjj de artikelsge wijze behandeling aan de hand doet, z(jn overgenomen, wordt het ontwerp met alg. at. goedgekeurd. Eene re dactiewijziging van dhr. transen v. d. Putte kon de goedkeuring van B. en W. niet wegdragen en biytt achter wege, wijl genoemd lid van zijn idee geen voorstel maakt. 16. Rekening en verslag over 1910, alsmede de begrooting voor 1911 van de gemeente-gasfabriek. De Voorzitter brengt een woord van hulde aan den oud-voorab ter der Gascommissie, den heer Van den Bout, waarmee de Raad onder applaus instemt, en geelt dan het woord aan den heer Dekker. Deze memo reert, hoe hij het vorige jaar met een voorstel kwam om den huurprijs der gasmeters te verlagen. Toen werd evenwel opgemerkt, dat dit der Gas commissie ie rauwelings kwam, en het voorstel viel, zü het dan ook, dat verschillende leden er hun stem vóór gaven. Ook dhr. de Witt Hamer, al dus spr., stemde voor en noemde me- terhuur zelfs uit den booze, wat ech ter niet verhindert, dat diezelfde heer Hamer, nu hij Lid van de Gascom missie is, dien toestand mee besten digt, wat spr. de vraag doet stellen, waarom de heer Hamer zoo optrad. Dhr. de Wilt Hamer antwoordt, dat hij, zoo hy het vorige jaar meterhuur uit den booze achtte, nog wel van dat gevoelen zal zijn, maar er zijn zooveel barstjes, die op den duur bruin worden en de schaal een onooglijk aanzien geven. Wat de plaataing van het keuken gereedschap betreft, willen we alles zooveel mogelijk voor stof vrijwaren, dus in een gesloten kast bergen, uit gezonderd pannen en houtwerk om bovengenoemde reden. Melkonderzoek in de huichouding. English Meehanic" raadt een een voudige methode aan voor het onder zoeken van melk in de huishouding, die in principe iets weg heeft van den Feserschen Lactoskoop. De melk wordt goed geschud, om een gelijk matige verdeeling der bestanddeelen te verkrygen, en met water 1 50 verdund. Men houdt daarna in een donkere ruimte een gewoon drink glas met breeden vlakken bodem boven een kaarsvlam en vult het zoolang met die verdunde oplossing, tot de kaarsvlam niet meer door de oplossing heen te zien is. De dikte der laag, welke noodig is, om de vlam onzichtbaar te maken, geeft de kwa liteit van het te onderzoekeu melk- monster aan. Bedraagt de laag twee centimeter, dan kan men aannemen, dat de melk niet verdund is. Goede melk dekt het licht reeds met een dingen, die spr. niet goed vindt en die hy toch ongewijzigd moet laten 1 En aangezien h(j nu als lid der Gas commissie ziet, dat de meterhuur moet hip ven, daar steunt bij die zienswüze. Op de vraag van dhr. Dekker om hem te vertellen, waarom hp zoo handelde en niet anders, wenscht spr. het ant woord schuldig te blijven. Men zou hem hier wel van alles en nog wat kunnen vragen. Dhr. Dekker vindt dat geen hoog standpunt, noemt het een kapstok om de dingen aan op te hangen. De Gas commissie verdedigt de begrooting en al» zö' nu eene bp de behandeling voorgestelde wpziging niet ineens kan overzien, daB meent spr. toch te mo gen verwachten, dat dat voorstel nader zal worden overwogen en blijkt dit niet het geval te zpn, zoo acht spr. zich alleszins gerechtigd te vragen, waarom dat niet is gebeurd. iJgDaarop stelt hij voor, evenals het vorige jaar, om de meterhuur van de meters van 15 ets. ongewijzigd te la ten, die van meters van 20 tot en met 40 ets met 5 ets. te verlagen en de andere gelijk te laten, wat in het geheel een bedrag zal beloopen van f 370.20. Dhr. Donner ondersteunt het voor stel. Dhr. v. d. Bout antwoordt daarop als ond-voorzitter van de Gascom missie, hoe het vorig jaar na het voorstel van dhr. Dekker overal in den lande navraag gedaan is omtrent de meterhuur, waarna bleek, dat Goes volstrekt niet hoog stond met die huur. Dhr. Dekker meent dat de meterhuur niet meer behoeft op te brengen dan de kosten, die de meters aan slijtage, enz. met zich slepen. Dat is evenwel niet juist, aldus spr. De meterhuur vormt een geheel op zich zelfstaand onderdeel van het bedrpf en vaak maakt juist de huur het te geringe gasverbruik weer een beetje goed. Twee gemeenten in geheel ons land hebben de meterhuur afgeschaft, óén is daar echter al weer op terugge komen, wijl bleek, dat opheffing van meterhuur onverbiddelijk verhooging van den gasprps ten gevolge moest hebben, wat juist de groote afnemers drukt. Dhr. Dekker kent niet de bedoeling van meterhuur, maar hij meent, dat, waar de opbrengst er \an op de be grooting ongeveer niets weegt, het belang van de circa 600 meterhou ders veel meer gewicht in de schaal legt. Trouwens, spr. stelt ook slechts verlaging, geenszins afschaffing voor. Het voorstel-Dekker, daarna in stem ming gebracht, valt met Blechts 2 stemmen vóór, die van den voorstel ler en dhr. Donner. De rekening over 1910 wordt daarop met alg. st. goedgekeurd met een batig saldo van f8406.77, de begroo ting voor 1911 vastgesteld op f55576 52 en de gasprps bepaald op 6 cent per M3. 17. Adres van den gemeente-ont vanger van Goes, houdende verzoek tot wpziging van zpne borgstelling, door nl. in plaats van vaste goederen effecten in onderpand te mogen geven. Na enkele opmerkingen en toelich tingen overeenkomstig het verzoek besloten. laag van l'/4 centimeter. Bp verdun ning met de halve hoeveelheid water is een laag van drie centimeter vloei stof noodig voor het opzichtbaar maken van de kaars, bp vier centi meter is een bijvoeging van water 1 1 noodig. Loodvergiftiging door aarden potten. In de Milnchener Medisinische Wo- chenschrift schrijft dr. prof. Wengler te Alsfeld over gevaarlijke aarden pot ten en pannen uit een plattelands- pottenbakkerij. Hij heeft vpf gezinnen wegens loodvergiftiging te behande len gehad. De patiënten herstelden allen, sommigen echter na maanden lang ziek gelegen en veel pijn gele den te hebben. Alle vergiftigingen waren veroorzaakt door het loodhou dend glazunr in aarden potten, waar in vruchtenmoes was bereid en be waard. In een monster van de moes vond men 0.2331 pCt. in een tweede 0.0246 pCt. in een derde 0 00051 pCt. lood. Hoewel de hoeveelheden lood dus telkens uiterst gering waren, was het geregeld gebruik ervan zeer na- deelig geweest. Dr. Wengler onder zocht later nog een aantal nieuwe potten van dezelfde herkomst. Bp de hellt van deze was het glazuur lood houdend ea dientengevolge gevaarlijk.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1