ASTHMA. BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT Ingezonden Mededeelingen. Verlichting gegarandeerd, anders geld terng. VAN DE van ZATERDAG 11 MAART 1911. Kunst en Wetenschap. JSe» onbekend deel der aarde. Het grootste nog ondoorzoehte ge bied in heel Afrika wordt tegenwoor dig gevormd door dat deel van de Libysehe woestijn, 't welk in het oos ten begrenBd wordt door de Egypti sche oasen, en in het westen door den grooten karavaanweg van Tripoli naar het Tsjod-meer. De Pruisische geoloog dr. L. Siegert wil nu dat ge bied exploreeren met behulp van een luchtschip. Hjj hoopt in staat te zijn, de ongeveer 1500 K M. lange afstand van de Middellandsche Zee tot aan het Nijldal in zoowat 30 uren te zullen kunnen afleggen. Hij wil daarbij ge bruik maken van de in het bedoelde gebied der Sahara overheerschende noordwestelijke en noordelijke winden. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat by zoo'n ballou-verkenning vele nieu we oasen zullen worden ontdekt slechts van Koefra zuidwaarts, naar het Wadaigebied zijn die te verwach ten. De expeditie, bij welker voorbe reiding heel wat zal komen kijken, moet circa 900,000 \i. kosten. In Pe- termanns Jlitterlungen wordt de vraag gesteld, of het van Duitsch stand punt bezien wel goed is, daarvoor geld te geven, wijl voor zooveel an dere belangrijke Duitsche wetenschap- pelijke ondernemingen het geld nog niet bijeen is. b. v voor de a. s. Znidpool-expeditie onder leiding van Filchner, de ballonvluehten boven de noordelijke IJszee onder leiding van Zeppelin en prof. Hergesell. Rechtzaken Arrondiseemenls-Rechtbank le Middelburg. In de zitting van heden (Vrijdag) is veroordeeld wegens beleediging ambtenaar: L. K., 23 j oesterkweeker, Ierseke, tot f5 b. of 5 d. hechtenis. Door P. de W., 40 j., arbeider, geboren te Kloetinge, wonende te Goes, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg van 24 Februari 1911, waarby hy wegens heling is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden. Door den officier van Justitie is mede hooger beroep aangeteekend. Heden is overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg M. P., 24 j., handelaar in reclame-artike len, wonende te 's Gravenhage, ver dacht van oplichting. Een gagaranleerd middel tegen Dr.R. Sehiffmann's middel tegen Asth ma faalt nooit in het geven van da delijke verlichting in de ergste ge vallen van Asthma. Men behoeft niet op de uitwerking te wachten, het werkt direct, onmiddellijk en zeker, en geneest bepaald alle gevallen, die genezen kunnen worden. Dadelijke'verlichting wordt gega randeerd in de hevigste aanvallen, hoe zwaar de benauwdheid en hoe hardnekkig de kwaal ook is. Het betaalde geld voor een pakje it fl 1.50 wordt teruggegeven door de firma by wie het gekocht is, wanneer het middel in het gebruik niet voldoet. Dr. Sehiffmann's Asthma middel is verkrygbaar by de firma NATHAN EMANUEL, (Ook op schriftelyke aanvrage met inzending van fl 1.65) met garantie dat zy het tegen het volle betaalde bedrag terugneemt als het middel niet voldoet. Provincienieuw s. De Bookmakers. De Maandagavond daartoe gekozen commissie is Dinsdag bjj dhr. J. H. Blum, lid der Tweede Kamer voor het district Middelburg, op bezoek geweest om zyn steun te verzoeken voor het gezonden adres inzake de bookmakers- kwestie. De afgevaardigde heeft de commissie een teleurstellend antwoord gegeven, omdat hy zeide als anti-revolutionnair een voorstander te zijn van het wets ontwerp in zyn geheel. Welwensohte de heer Blum zyn medewerking te verleenen mits de minister daartoe bereid was dat een overgangsbe paling worde vastgesteld, dat de wet eerst later in werking zal treden. EvenwelIjzonjjhlj daarvoor in geen gevaljilanger uitsteljjwlllen verleenen dan tot Januari 1913, omdat in dat jaar de periodieke verkiezingen wor den gehouden. Het thans aan de Tweede Kamer gezonden adres noem de de heer Blum mosterd na den maaltyd en ook van een adres aan de Eerste Kamer verwachtte hjj geen heil. Ook raadde de heer Blum aan, om in eene audiëntie by den minister van Justitie de wenschelykheid van een overgangsbepaling als bovenbe doeld te bepleiten. Hieronder volge nog het oordeel van het Engelsche blad The Truth over de bookmakers „Zoo de wet tegen de weddenschap pen, door de Nederlandsehe regeeriug ingediend, en reeds door de Tweede Kamer aangenomen, wet wordt, zal Nederland ophouden een verblijfplaats te zijn van een horde Engelsche book makers, die op onwettige wyze hun zaken dryven met het Engelsche pu bliek. Natuurlyk gaan zy te keer tegen dien maatregel, en wjjl zy vele klerken gebruiken, en bydragen in de plaatselijke belastingen van Middel burg en Vlissingon, hebben, naar ge meld wordt, enkele bewoners van die steden zich aangesloten by een be weging om de verwerping dier wet in de Eerste Kamer te bevorderen. Het is te hopen dat die beweging niet zal slagen. Zeker, een aantal dezer bookmakers doen hun zaken eerlijk en in overeenstemming met hun plicht, maar anderen zyn bedriegers en op lichters, en zonder eenige uitzondering is aller doel de Engelsche Betting Act te ontduiken." Benoemingen waterschaps- en polderbesturen. Tot gezworene van het Waterschap Ellewoutsdyk is benoemd dhr. A. Smallegange Jz. te Ellewoutsdyk en tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Boonepolder S. Paul te 's Graven polder. Kloetinge. Voor do binnenkort vacant komende betrekking van on derwijzer met verplichte hoofdaete alhier heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Heinkenszand. De hier gehouden stemming omtrent het benoemen van kerkeraadsleden en het beroepen van predikanten had tot uitslag, dat met 41 tegen 25 stemmen deze bevoegd heid voor de eerstvolgende 10 jaren aan een kiescollege werd opgedragen. Baarland. De door het sterven zyner beide paarden zoo zwaar ge troffen vrachtrijder D. Koole ontving van H. M. de Koningin een som van dertig gulden als tegemoetkoming in zyn verlies. Hoedekenskerke. In de gisteren gehouden vergadering van Ingelanden van het waterschap Hoedekenskerke waren 17 van de 22 stemgerechtigde ingelanden aanwezig. Het dykgeschot voor het nieuwe dienstjaar 1911/1912 werd evenals het voorgaande jaar bepaald op f12 en de vroonen op f3, alles per H.A. De nieuwe begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 15781,81. O.a werd besloten voor f 2500 nieuwe grindwegen aan te leggen, terwijl aan het bestuur werd overgelaten, welke wegen daarvoor in aanmerking komen. Biezelinge. In de in het lokaal „Algemeen Belang* alhier gehouden vergadering der hier bestaande gei- tenvereeniging werd meegedeeld, dat een overcomplete bok is afgestaan aan den provincialen bond. Onder algemeene instemming werd besloten dezen zomer eene geitententoonstel ling te houden, teneinde zoodoende goede melkgeefsters en mooie exem plaren te verkrijgen. Van de vier in gezonden melklysten werdon drie goedgekeurd. De hoogste opbrengst, 701 'i L., bleek daarbij gelaverddoor de geit van J. Glerum Az. Tenslotte kwam men nog overeen in samen werking met zustervereenigingen eeni ge geiten naar de tentoonstelling te Middelburg te zenden. Hansweert. Alhier zal, vermoede- delyk nog dit jaar, een kath. school worden gebouwd. Wameldinge. Donderdagavond gaf de afd. Wemeldinge van Volksweer baarheid voor leden en genoodigden een tooneclavond. De zaal van dhr. Korstanje was goed bezet en de too- neelstukjes en voordrachten werden op verdienstelijke wyze weer gegeven. Na afloop was het natuurlyk bal. De eerstvolgende tien jaren zal alhier de benoeming van Ouderlingen en Diakenen en de beroeping van den predikant weder door het Kiescollege geschieden. 58 stemmen waren voor 't behoud van het Kiescollege, 11 voor de machtiging van den Kerkeraad. Krabbendijke. Door de stemge rechtigde leden is wederom besloten het benoemen van een predikant en kerkeraad over te laten aan het kies college. Waarde. Donderdagavond trad al hier op uitnoodiging der vereoniging van oud-leerlingen van landbouw- wintercursussen in de herberg van P. Kloek voor een talrijk publiek op de heer J. P. M. Camman, rykstuin- bouwleeraar. Aan de hand van ver schillende lichtbeelden besprak hjj de teelt van fruit en groenten. Vooral by de teelt van kooien, zooals dat in Noord-Holland geschiedt, Btond hy uitvoerig stil. Landbouw, Veeteelt en Vlssclierij. Wenken voor landbouwers. Laat geen sprietje op het land groei en dat niet tot het gewas behoort. Dit is de allereerste eiseh. Zonder be mesting kan nog eenig voordeel be haald worden, omdat dan geteerd wordt op dat wat een vorig jaar on gebruikt bleef en omdat de natuur voor zich ook wat doet, wanneer de grond wordt opengemaakt door spitten of ploegen doch in vuil land bouwt men tot schade. In de proeftuin op Oud-Cruysbcrgen te Bussum gaf het ongehakte gedeelte by aardappelen met gelijke toepassing van f68, aan kunstmest eene mindere opbrengst van f118 per Hectare. Mest elk jaar en steeds volledig met kalk, kali, phOBphorzuur en stikstof. Hebt ge geen geld voor de volle hoeveelheden, geeft dan elk 8/4, i|2> Va gedeelte, maar nooit een der rnest- soorten alleen j is een van de vier niet aanwezig, dan geeft ook de over vloed van den andere geen baat. Wat oen akker nog opbrengt zonder dat eenig jaar gemest wordt, bewijzen de proeven, byna wekelijks vermeld op de 2e bladzijde van de Veldbode. Van 20 van deze met voederbieten was de doorslag voor onbemest land 23,500 ko., onvolledig bemest 50400 ko., vol ledig bemest 87,400 ko. Het onbemeste met 23,500 ko. opbrengst a f 8 de 1000 kilo en f 188 besommende, dekt de kosten a f 129,50 en ffiO blyft over. Het verschil tusschen onvolledig en volledig bemest, aanwijzende 37.000 ko. meer opbrengst voor het laatste, in geld dus f 296, waartoe moest uit gegeven worden 1500 ko. aan kainiet of f 32 in geld. Daardoor was de winst f 264 Voor rogge waren deze cijfers onbemest stroo 4000 ko., zaad 17 H.L. onvolledig bemest 4700 ko. stroo, 29 H.L. zaad en voor volledig bemest 6200 ko. stroo en 43 H.L. zaad. Op het onbemeste land bleef f 64 over na berekening van f92 bewerkingskosten. Om 1500 ko stroo a f20 en 14 H.L. meer zaad a f 4,50 te zamen f 93 meer opbrengst te krijgen, waren, slechts 900 ko. kainiet a f 2,15 noodig, dus f73, netto winst door volledige bemesting. Voor hooi en aardappelen werden dergelijke uitslagen verkregen. Wanneer de voorschriften van be mesting niet juist overeenstemmen meent dan niet dat dit tegen de toe passing spreekt. Want door weer en wind komt de bemesting niet steeds evenzeer tot uitwerking. Doch geen nood, wat eenig jaar niet door de planten wordt opgenomen, blyft be waard voor het volgende gewas. Zelfs is dit het geval met chilisalpeter, wat door proeven, ook op Oud Cruysber- gen, gebleken is. Kunstmest beveelt zieh aan boven stal- en groenbemesting omdat men zekerder bouwt. De opbrengsten zyn gelijkmatiger, de vrucht vroeger ryp, smakelijker door minder kans van stremming in den groei. Kunstmest is steeds in elke hoeveelheid te koo- pen, wordt gemakkelyk bewaard, ver lies aan kracht komt minder voor, het wordt gemakkelyk op het land gebracht. Evenmin om het Bmakelyke denkbeeld, of om de gezondheid te bevorderen van wie het verwerken moeten, behoeft men dierlijke uitwerp selen en straatvuil te verkiezen boven zand-, asch- en zoutsoorten, waarin de kunstmeststoffen voorkomen. Wordt vervolgd). S a (I n i e o w Nationale Militie. Het aantal ingeschrevenen voor de Nationale Militie, lichting 1912, be draagt voor deze gemeente 71. Voetbal. De stand der Zeeuwsche Competitie is thans a «v 5JJD Zeelandia (G 4 3 1 0 7 15-6 1.75 Zeelandia II (M.) 5 3 117 18-11 1.40 M.V.V. O. II (M.) 5 2 0 3 4 18-18 0.80 E.M.M. II (VI.) 4 0 0 4 0 3-19 0 Zondag a.s. zal voor de Zeeuwsche Competitie te Middelburg gespeeld worden, onder leiding van den heer J. Vermeulen, uit Breda Zeelandia II (M.)—Zeelandia I (G.). Dnze stadgenooten komen met een sterk elftal hoewel nog niet geheel volledig, daar een der spelers verhin derd was uit, want het gaat om hun kampioenschap. Nog hebben zy de meeste kans, en winnen zy Zondag, dan zal ook Goes zyn kampioenclub hebben. Het is dan 10 jaar geleden sinds Zeelandia haar laatste kampioenstitel veroverde. Het elftal is nu als volgt opgesteld doel J. Nieboer achter F. Q. d. Hollander, P. Oele. midden R. F. Sturm, M. Oele, A. Minderhoud. (aanvoerder) voor C. J. Smit, J. C. v. d. Meer Mohr, J. v. Lis, J. Corsten, P. Dormaar. Kiezerslijst. In deze gemeente hebben zich aan gemeld voor plaatsing op de kiezers lijst 1911/12: 34 loonkiezers, 18 in wonende zoons, 17 liuurkiezers, 9 examenkiezers, 2 spaarbankkiezers, 1 loon-pensioenkiezer Hieronder zyn niet gerekend 16 personen, die ook een aangiftebiljet inleverden, maar reeds voorkwamen op de ljjst van den Rijksontvanger der directe belastingen. Gemengd Nieuws. Verdachte verkietingspraktijken. Door de justitie te Tiel is een onder zoek ingesteld naar praktijken, die bij de gemeenteraadsverkiezing te Dodewaard gepleegd moeten zyn. By haar berust een brief, onderteekend met de namen van een volontair ter secretarie en van het hoofd der Chris telijke school te Hien, waarin met kerkelijke tuchtmaatregelen worden bedreigd zy, die niet zullen Btemmen op een aangewezen candidaat. Daar naast zou omkoopery van kiezers mede aanleiding zijn tot het ingrijpen der justitie. Heden is het daar her stemming. Vergiftiging. Te Haarlemmermeer heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan. In de uitwerpselen van zekeren H., een gehuwd man, wonende aan de Nieuwe-Meer, heeft de ge neesheer een aanmerkelijke hoeveel heid arsenicum gevonden. De lijder is in zeer bedenkelyken toestand naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerd. Een buurvrouw, die zes weken geleden overleden is, moet onder dezelfde verdachte omstandig heden gestorven zyn. Het onderzoek is in vollen gang. Hoewel er zware vermoedens bestaan, is nog geen aan houding gedaan. Concertbezoeker tegen hare buur dame: „Merk je wel, wat hier een akoustiek is Antwoord: „Ja, nu je 't zegt ruik ik het ook." Toch nog terecht gekomen. Iemand te Gouda vond tussehen een party aangekochte oude couranten een cou ponblad van een Oostenryksch effect, waarvan hij aangifte deed by de politie. Deze vond uit, dat het papier het eigendom was van een weduwe uit een der omliggende dorpen, die het effect reeds 3 i/s jaar had gemist. Dat zij vreemd opkeek en gaarne haar eigendom accepteerde, behoeft niet gezegd. Terugbetaald. Geruimen tyd be deelde de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Voorschoten een van de vrouwelijke lidmaten dezer kerk. Toen de vrouw later in beter doen geraakte (rijk was zü volstrekt niet geworden) en dus geen ondersteuning meer behoefde, beschouwde zy het ais een eoreschuld tegenover de diaconie, de cenoten geldelijke bedeeling terug te geven. Zy informeerde by de diaconie, hoe groot dat bedrag in al dien tyd ge worden was, en dezer dagen verblijdde zy de diakenen met de teruggave van bedoeld bedrag, f 952. Langzamerhand had zy deze som weten over te leggen. A. (enthousiast). Mijn neof heeft maar één hand en speelt toch piano 1 B. Nu, myn zuster heeft heele- maal geen stem en zingt toch. Vroeg. Op een schuur te Grouw (Fr.) is reeds een nest met jonge spreeuwen gevonden. Onder den trein. Op het station te Varseveld is bjj het rangeeren de werkbaas Brinkerhof gevallen en over reden. De ongelukkige was dadelijk dood. De wagen ontspoorde. Twee slimme drinkebroers. Twee be kende dronkaards uit Arnhem, die al meermalen kennis met de politie maak ten, gevoelden zich Donderdag weer niet sterk ter been. Ze strompelden samen naar het centraal-politiebureau en verzochten om daar hun roes te mogen uitslapen, waartoe hun gele genheid werd gegeven. Na ontnuch tering bedankten zy den inspecteur van politie hartelyk en konden gaan, zon der dat proces-verbaal werd opge maakt. Immers zjj waren niet op den 'openbaren weg in beschonken toe stand aangetroffen. Waarom we niet meer schaatsen rijden kunnen. Professor, doceerend „Jongelui de beschaving heeft in de laatste tientallen jaren hand over hand toe genomen en zyn vlugge voet heeft allerlei terrein gedrukto ja, mij ne beeren de beschaving is tot de onderste lagen der maatschappij, tot alles en alles doorgedrongen, zelfs het kwik in de thermometers zinkt niet meer onder 0. Een mooi aanbod geweigerd. De gemeente Nederhemert heeft geen eigen gemeentehuis, zoodat de raad der gemeente in eene gehuurde kamer zijne vergaderingen houdt. Baron van Wassenaar bood thans aan de ge meente een stukje grond aan en f 5000, om daarvoor een raadhuis te bouwen. In de jongste vergadering van den raad werd evenwel met 4 tegen 3 stemmen besloten het aanbod niet te aanvaarden 1 Aftredende Raadsleden. Aan den Gemeenteraad van Papendrecht is het volgende schrijven gezonden „De ondergeteekeuden J. Visser Gzn., A. Visser Mzn. en G. Klootwijk, be richten u, dat zjj ontslag nemen als lid van den Raad. Reeds lang is het hun onmogelijk gebleken by de tegen woordige gesteldheid van den Raad. iets in het belang der gemeente te kunnen doen. Daar zy zich onder eede verbonden hebben, als Raads leden het belang der gemeente te be vorderen, hebben zij dan ook getracht, dit steeds te doen, ook ais zulks ben plaatste tegenover B. en W. of andere overigens bevriende Raadsleden. Zoo veel doenlijk hebben zy getracht, niets in het midden te brengen, voor zij het grondig hadden onderzocht. Niettemin ziin hun allerlei nevenbedoelingen toe geschreven. Dit is de reden, dat zy de volle vrijmoedigheid hebben tot hun besluit, die roerende eenstemmig heid, die tusBChen B. en W. en den Raad. bestaat, niet langer door hunne tegenwoordigheid te verstoren". Afschuwelijke snijpartij. Een twee tal werkzoekenden uit Rhoon hadden by een landbouwer tusschen Rozen- daal en Hoeven in een hooischelf ge slapen, waar zjj 's morgens door den boer gevonden werden. Diens twee zoons hebben daarop een der zwervers met een mes niet minder dan vier steken in rug en hals toegebracht. De ander kon vluchten en deed aangifte bij de marechaussee. In bewusteloozen toestand is de zwaar gewonde naar het gasthuis te Etten overgebracht. De daders zyn in hechteniB genomen en hebben reeds bekend. „Waar gaat de zon onder Kees?" „Achter de schuur van Teunesboer, meester.' Twee boertjes komen in de stad en lezen voor een gaarkeuken, dat zjj daar van 2 tot 5 uur voor 50 cents dineeren kunnen. „Te deksel 1 Janus, daar gaan we in", zegt de oudste van het tweetal. „Drie uur aan één stuk eten voor twee kwartjes, wat 'n koopje 1" Steenkolen in Friesland. Bij het ontginnen van heidegrond te Hauler- wijk heeft men steenkool gevonden. Aangehouden. Te Leiden is de kassier eener bankiersfirma aldaar aangehouden wegens verduistering van f 20.000. Mijnongeluk. In de mijn „Laura en Vereeniging" te Eichelshoven werd een gehuwd mijnwerker door afval lend gesteente getroffen en gedood. Een kerk afgebrand. Te Koude- kerke is het van hout opgetrokken kerkgebouw der ger. gem. totaal af gebrand. De koster, die zich in het brandende perceel begaf, kreeg ern stige brandwonden. HeldenI Het tienjarige kind van K. te Kaatsheuvel werd door een tweetal dronken kerels aangehouden met de bedreiging: „Wij zullen je kapot maken" Een er van begon daarop het kind onbarmhartig te slaan. Toen ze genoeg hadden van deze pret kozen de lafaards het hazenpad. Meer dood dan levend, vooral van schrik, kwam het kind thuis. -- Bloemenspraak. In Onze Tuinen kwam onlangs de volgde korte diction- naire van de bloemenspraak voor, waarvan onze lezers en lezeressen misschien eenig nut kunnen hebben. Witte anjelier beteekent misnoegen violier onverschilligChineesehe aster afwisseling sneeuwklokje - -- hoopCamelia beminnelijkheid doode bladeren treurigheid nacht schade valschheid; vergeet mij nietje vergeet my nietgouden regen op uw hoede zijnwitte klaver denk aan mijklimop getrouw heid leeuwenbekje win me en verdraag mjjdaglelie coquetterie witte lelie zuiverheid, zoetheid; mon nikskap gevaar is nabiimirt of roode roos liefdelelietje der dalen onschatbare bevalligheid violen gedachtenOranje bloe- sem haastigheidperzikbloesem ik ben uw gevangene peren bloesem toegenegenheidver bena bid voor mjjhazel een speldistel luchthartig -, primula onstandvastigheidtuberoos ge vaarlijke pleizierenrozenknop liefdebekenteniserwtenbloesem vertrek; gestreepte anjelier wei gering groenblyvende heestertakken onveranderlijke vriendschaproode klaver vlyt; varens betoove- ringgele lelie vroolykheidhelio troop ik bon aan u gehechttril- gras aangedaanroodgele roos jaloersohheidstroo overeenkomst; witte en roode roos vereeniging. 't Kan te pas komen. „Myn vader en ik", blufte Henk, „weten alle dingen van de wereld!" „Zoo Waar ligt Azië dan „Da's een van de dingen, die me vader weet", was 't koele antwoord. Een drama. Maandagmiddag heeft zekere Josef Kirch te Aken zyn vrouw in koelen bloede doodge stoken. Kirch bad vroeger zyn vrouw geëxploiteerd, en was daarop veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar. Toen de straf om was, wilde zijn vrouw niet meer met hem te doen hebben. Zjj nam haar intrek bjj vrouw Wenn, aan de Krugeboten, die een winkel in oude rommel hield. Beide vrouwen dreven voor gezamenlijke rekeniDg deze zaak. Maandagmiddag kocht Kireh een groot mes en begaf zich naar de

Goessche Courant | 1911 | | pagina bijlage 1