N*. 30 1911, Donderdag 9 Maart 98ste jaargang. 2 FEUILLETON. COURANT. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Setkbs. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. GOESGHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco 1,25, Afzonderlijke nommers 5 eent. Inzending van advertentiën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels SOJet., eiken regel meer lOct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbendt dankbetuigingen worden van 1—10 regels h 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent. DE ZONDAGSRUST EN DE COALI1IE. Noord Brabant is toch een bij uit stek christelijke provincie nietwaar? Men heeft er van paganistisehe tegen werking niet den minsten last bij het nemen van maatregelen door de pro vinciale besturen en kan er dus alles eens recht christelijk inrichten, zon derdat er ook maar een geurtje van paganisme aan blijft hangen. Het doet iemand dan ook vreemd aan, wanneer hij in een advertentie leest, dat in het district Zevenbergen de stemming voor een lid der Provinciale Staten bepaald is op een Zondag. Heeft die advertentie het mis, ol hebben de Gedeputeerden van Noord-Brabant het mis, of heeft de coalitie, Dr. Kuyper incluis, het mis VV ant een van beiden toch, of de Roomsche bondgenooten, zijn niet zoo christelijk als hnn cal vinistische broeders dat wensehen, of die leuze van Zondagsheiliging is niet zoo christelijk, als de heeren leden van Patrimonium en anderen, die onlangs over minister Talma's houding in dezen hun verontwaardiging lucht ten, het willen doen voorkomen. Een keuze tusschen deze twee mogelijkhe den zij de Zeeuw, die, meenen we, in dertijd ook onder de verontwaardigden behoorde, ter overweging aanbevolen. Wij voor ons meenen er weer een bewijs in te zien, dat het met dien gemeensehappelijken wortel des ge- loofs maar slecht staat. B i ii u e ii i a ii tl. Het koperen kroningsfeest van onze Koningin. B(j gelegenheid van het 12 V» jarig kroningsfeest van onze koningin heb ben op verschillende plaatsen feeste lijkheden plaats gehad. Te 's Graven- hage is H. M. een zanghulde gebracht door 15 zangvereenigingen, gevolgd door een défilé, waaraan 38 vereeni- gingen deelnamen, Voor den wettelijken 10 aren werkdag. In het Paleis voor Volksvlijt is Zondagmiddag de nationale betooging voor den wettelijken 10-urigen werk dag gehouden, uitgeschreven door het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen en de S.D.A.P. De groote concertzaal was tot in de uiterste hoeken bezet, en zelfs op het met vaandels versierde podium en op de galerijen verdrongen zich de hoorders. De heer Oudegeest, die de meeting leidde, deelde mede, dat vertegen woordigd waren 96.000 arbeiders, ver zameld in 540 vereenigingen. Als sprekers traden op de heeren Schaper, Wibaut en H. Polak. De eerste ver telde o.a. dat de sociaal-democratische kamerfractie het wetsontwerp voltooid heeft tot invoering van den 10 urigen nationalen arbeidsdag, dat door haar bjj de Tweede Kamer zal worden ingediend. Aan het eind der vergade ring werd een motie aangenomen, waarin de volgende eisehen gesteld worden lo. een wettelijk vastgestelden 10- urigen arbeidsdag als maximum voor alle volwassen arbeiders j Afval als een bron van rijkdom. {Slot.) Tegenwoordig zijn het ook niet meer uitsluitend de onbeschadigde leege flesschen, die voor den opkoo- per waarde hebben, doch de vodden raper verzamelt geduldig alle scher ven glas, dien hij op zijn weg vindt, daar zij marktwaarde hebben. De glas scherven worden na fijn gemalen te zijn, opgesmolten, en komen in ande ren vorm weder ais nieuw in den han del. De scherven worden heel dikwijls gebruikt voor de fabricatie van ruiten op broeikasten en dergelijke plaatsen, waar minder op de zuiverheid van het glas gelet wordt. Ook oude tinnen voorwerpen hebben groote waarde voor den voddenraper en na opnieuw gesmolten te zijn, vin den zij voor verschillende doeleinden toepassing. Lompen, die vroeger een belangrijke rol speelden bjj de papierfabrieatie, hebben in den laatsten tjjd op dat gebied veel van hunne belangrijkheid verloren. Vóór de ontdekking van de hontpulp werd het meeste papier van lompenvezels gemaakt. Vodden vinden weliswaar nog steeds afzet voor de 2o. afschaffing van allen nachtar beid, welke door den aard van het bedrjjf niet strikt geboden is; 3o. een arbeidstijd voor vrouwen cn jeugdige personen, die beperkt is tot de uren tusschen 7 uur voormid dag en 5 unr namiddag 4o. een verbod van arbeid voor vrouwen op Zaterdagmiddag, en ge durende 8 weken direct voor of na de bevalling 5o. dat de leeftijd, onder welken kinderen geen arbeid mogen verrich ten, worde gesteld op 14 jaar; 6o. dat de leeftijdsgrens, vastgesteld voor „jeugdige" personen, worde ge bracht op 18 jaar 7o. dat landbouw, tuinbouw, bosch- bouw, veehouderij en veenderij ook onder de bepalingen der Arbeidswet zullen worden opgenomen. Het slot der motie roept allen ar beiders op, „tegenover den onwil der regeerende klasse in zake sociale hervormingen, hunne organisatie en invloed op economisch en politiek terrein, mede door den strijd voor het algemeen kiesrecht, dermate te ver sterken, dat de Volksvertegenwoordi ging wordt samengesteld uit werke lijke voorstande.s van den 10-urigen werkdag." Omtrent het door de sociaal-demo craten in te dienen ontwerp, waar over de heer Schaper mededeelingen deed, meldt het Volk, dat het een arbeidsbescherming bevat voor alle mannen, vrouwen, jeugdige personen en kinderen. Het bedoelt een volledige vervanging te zijn van de thans be staande Arbeidswet en voert den tien urendag in voor alle arbeiders, behou dens zeer enkele groepen volwassenen, die worden uitgezonderd. Voorts stelt het ten behoeve van alle arbeiders in fabrieken en werkplaatsen overgangs maatregelen voor, waardoor acht ja ren na het inwerkingtreden der wet de wettelijke achturendag zou zijn ingesteld. Debietrecht op tabak. Het hoofdbestuur der Nederlandsohe Vereeniging van Sigarenwinkeliers, gisteren te Utrecht in spoedvergade ring bijeengekomen, heeft besloten een algemeene landelijke actie op touw te zetten tegen het wetsontwerp de- bietbelasting op tabak. StatBH-iieiieraal. TWEEDE KA MEE. De beraadslaging over het ontwerp successie-belasting heeft al dadelijk voor- en tegenstanders aan het woord gebracht. En het bleek daarbij, dat onder minister Kolkman's medestan ders in de politiek nu juist niet zijn medestanders ten opzichte van dit ontwerp moeten gezocht worden De eenige, die het ontwerp ronduit en zonder terughouding verdedigde, was de heer Treub, al had ook hjj enkele grieven, zoo ten opzichte van de vrij stelling van uitkeeringen krachtens levensverzekering. De heer Vliegen was al wat minder voldaan. Hij vond de verhooging te gering, waar zij 2/3 der gevallen van papierfabrieatie, doch nog grooter is de vraag naar oud papier, waarvan tegenwoordig maar zeer weinig ver loren gaat. Van de groote instellingen en kantoren in de steden wordt het papier bij duizenden tonnen opge kocht. gesorteerd, in balen verpakt en naar de papierfabrieken verzonden. „De Brooklyn Rapid Transit Kailway" ontvangt 1.21)0 per jaar voor het oude papier, dat door de reizigers in de coupé's wordt achtergelaten. Zelfs oude kranten, die vroeger weggewor pen werden, omdat men de drukinkt niet kon vernietigen, worden nu veel gevraagd en ook eindjes touw spelen een belangrijke rol bjj de papierfabri eatie. De groote papierfabrieken zjjn willige koopers voor oud Manilla-touw en koopen hot op in alle oorden der wereld. De grootste hoeveeldeden ko- meD van Liverpool en Londen. Als het oude touw nergens anders meer voor deugt, wordt er papier van ge maakt voor meel- en cementzakken. Het proces om van oud touw papier te maken is zeer eenvoudig, en in de Ver. Staten werd in het afgeloopen jaar meer dan 30.000 ton van deze grondstof tot papier verwerkt. Oppervlakkig geoordeeld, zou men zeggen, dat een gebroken vat al heel zelden voor reparatie in aanmerking kan komen, en toch heeft het nog waar de indien er nog maar een paar duigen erfopvolging ongemoeid laat door de erfgenamen in de rechte lijn te Bparen en kondigde in verband daarmee een amendement aan. Maar de heeren Van den Berch van Heemstede, van Asch van \Y ijek en Van Nispen tot Sevenaer moesten van het ontwerp eigenlijk niet veel hebben, al verklaarde dan de laatste, ondanks zjjn grief wegens de bevoorrechting van het roerend goed voor te zullen stemmen. Vooral de heer van Asch van Wjjck bleek een beslist tegen stander. Hij bestreed de overmatige successiebelasting als kapitaalvernie tiging en vermindering van het natio naal vermogen en zocht teveigeefs naar de rechtsgrond der progressie. Krachtdadig verzette hij zich tegen verhooging van successiebelasting voor het erfdeel van afstammelingen in de rechte lijn. Dit laatste scheen ook den heer van den Berch van Heemstede te hinderen, die het even eens had willen zoeken in zwaarderen druk op de zjjlinie. Luidbouw, Veeteelt en V isscherij. Oestercultuur. De oesterverzending uit Zeeland, zoo schrijft men aan de N. R Ct., blijft zeer bevredigend en, naar wordt gemeld, zjjn er reeds veel kweekers, die zoo'n quantum hebben afgezet, dat de voonaad klein begint te wor den een verbazend verschil met vorige jaren, toen sommigen zelfs ge noodzaakt waren tot hun groote schade een deel der voor aflevering bestemde oesters weer terug te plaatsen op de banken. De onderlinge handel in zaaioesters is bijna afgeloopen, daar de voorraden tegen goede prijzen verkocht zijn de werkzaamheden hebben in de laatste weken wel eenigszins geleden onder den invloed van het ruwe weer. Stalverbetering De Directeur van het Instituut voor landbouwwerktuigen en -gebouwen te Wageningen maakt bekend, dat voor belanghebbenden op aanvrage koste loos verkrijgbaar wordt gesteld de volledige teekening van een grupstal voor melkvee. Desgewenseht kan men de aanvrage vergezeld doen gaan van een platten grond en een dwarsdoorsnede van het stalgebouw, in welk geval de teekening daarmede in overeenstem ming wordt gebracht. Uit de Pers. Onder het opschrift De oogen gaan open lezen we in Het Volk „De sekietaris van den Christelijken Glasblazersbond, de heer P. Bogerd, heeft als zoodanig ontslag genomen en heeft zich voor het lidmaatschap van de Nederlandsehe Vereeniging van Glas- en Aardewerkers aange meld. Mr. Aalberse had wel gelijk toen heel zijn gebleven. De hoepels gaan als oud ijzer en de duigen kunnen weer met andere gebruikt worden, en in minder tjjd dan wij noodig hebben om het hier te beschrijven is het nieuwe vat gereed. Goeden eikenhou ten vaten, die voor alcoholische dran ken gebruikt worden, worden nog her haaldelijk gerepareerd nadat ze door den eersten gebruiker afgedankt zjjn. De oudste en vuilste lompen heb ben nog waarde. Sommige gaan naar de papierfabrieken, doch een groot deel feitelijk alle wollen lompen wordt tot lompenwol ver werkt. In de Ver. Staten worden jaar lijks meer dan 100 000.000 ponden lompenwol tot kleedingstofifen gewe ven. De toeschouwer, die eenige oogen ken in een lompensorteerderij ver toeft, zal zich allicht met verwondering afvragen, waarom de sorteerders en sorteersters alle lompen zoo nauw keurig onderzoeken, ook dan, als met een oogopslag is uit te maken by welke groep z(j gerangschikt moeten worden. Het antwoord hterop luidt, dat alle voddenrapers hopen, den een of anderen dag een schat tusschen de lompen te zullen ontdekken. Een enkelen keer gebeurt het ook wel eens, dat zij een banknoot of voor werpen van groote waarde vinden. Zoo is b.v. nog voor korten tjjd de hjj in de Tweede Kamer tot minister Talma zeide„Ik vrees het ergste voor u wanneer de verwachtingen der arbeiders niet vervuld worden." Dat blijkt o.a. uit het artikel dat de ex-sekretaris van den christelijken bond in .de Glas- en Aardewerker" schrijft. Wij lezen daar „Ik geef mg niet over aan theo e- tische bespiegelingen, maar ik volg den practischen weg die mij de on dervinding heeft aangewezen en mij een beter standpunt heeft doen inne men. Ik zag mij genoodzaakt om mij uit d» christelijke vakbeweging terug te trekken, omdat de ondervinding mij geleerd heeft (en nog velen chris telijken arbeiders leeren zal) dat men het standpunt van den klassenstrijd nioet aanvaarden om practisch voor de waarachtige belangen der arbei ders te kunnen opkomen. Niet alleen leeren ons dat de patroons denkt aan de staking te Enschede, waar wij weer een duidelijk bewijs kregen maar ook de wetgeving leert ons dat. En vooral onze tegenwoordige re geering, waarvan wij, helaas zoo veel verwachtten, maar die ons zoo vreeselgk heeft teleurgesteld, heeft niet weinig bijdragen tot verheldering van m(jn inzicht. Men denke aan den 10-urendag, af schaffing van nachtarbeid. De arbei ders die geen dag en geen nacht kon den wachten, worden nu, niet alleen door de regeering, maar ook door hun eigen afgevaardigden in de Ka mer in den steek gelaten. En dat zal zoo bljjven totdat zij hunne plaats moeten inruimen voor de voorstanders van den klassenstrijd." De ommekeer die bjj dezen arbeider plaats had, heeft bjj vele andere chris telijke en katholieke arbeiders plaats en er zal geen sterker stuwkracht kunnen uitgeoefend worden op de regeering, dan dat zij het voorbeeld van dezen arbeider volgen en open lijk hun krediet aan de regcoring op zeggen, om mede den strijd te gaan voeren in het internationale leger der arbeidersklassen." Provincie nieuw s. 's-Heor Arendskerke. Maandag avond werd alhier, in het café van Chr. M. van Iwaarden een vergadering gehouden voor vrouwenkiesrecht. Als spreekster trad even als elders op mej. M. Steverding, als spreker dhr. Barendsmej. De Koff gaf tus- schenbeide pianomuziek. Het aantal aanwezigen overtrof dat in vorige bezochte gemeenten. Uit de aanwezi gen gaven zich 16 leden op, die een afd. zullen vormen van den Bond voor Vrouwenkiesrecht. Nisse. Door stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. Gemeente is met 34 tegen 3 stemmen beslist dat de verkiezing van kerkeraadsleden en de beroeping van predikanten blijft aan de stemgerechtigden. De gemeente is te klein voor een kies college. geheele avondpost van een groote bank in de papiermand en vervolgens bjj den voddenraper te land gekomen. De vergissing werd eerst door den sorteerder ontdekt, die, naar men denken kan, hiervoor een goede be looning kreeg. De vraag naar jjzer en staal is nog om vangrijker dan de behoefte aan rubber, en alle soorten jjzerafval hebben dan ook een vaste marktwaarde. De groote spoorwegmaatschappijen zjjn wel de voornaamste leveranciers van ijzer- afval. Ongeveer een jaar of vijf geleden begon de toepassing van de magneet als hefapparaat algemeen te worden. Met dit werktuig worden alle jjzer- deelen aan het afval onttrokken en wel zoo vlug, dat de magneet slechts twee en een halve minuut noodig heeft voor het sorteeren van dezelfde boeveelheid, waarmede een geoefende sorteerder minstens twee en een half uur bezig zou zjjn. Groote, voor afbraak bestemde voor werpen kunnen niet in hun geheel in de smeltovens worden gebracht. Zij moeten om het smelten te bevor deren eerst in zoo klein mogelijke stukken worden verdeeld. Om dit te bewerkstelligen, gebruikt men zware ballen van een gewicht van 6.000 tot 20.000 pond, die van een vrjj aan- sienljjke hoogte op het te vernielen Wolfertsdijk. Gisteravond werd in de zaal van S. Berrevoet alhier een propagandavergadering voor vrou wenkiesrecht gehouden, waarbjj mej. M. Steverding uit Arnhem als spreek ster optrad, die zoowel als dhr. Ba rends, lid van het hoofdbestuur, alles duidelijk uiteenzette, waarom de vrou wen ook het kiesrecht moeten hebben. Aandachtig werden spreekster en spreker aangehoord door ongeveer een 50 tal aanwezigen. Tot oprichting van eene afdeeling werd niet overge gaan. Bjj afwisseling werd piano muziek met zang ten gehoore ge bracht door mej. M. de Koff uit Utrecht. Onder de aanwezigen waren een 3 tal dames. Schore. Door 13 manslidmaten der Ned Herv. kerk alhier, werd Maandag gestemd of de volgende 10 jaren de kerkeraadsleden en predikanten be noemd of beroepen zullen worden door den kerkeraad of door de manslid maten. De uitslag was, dat 9 leden stem den voor de manslidmaten en 4 voor den kerkeraad, zoodat de toestand de eerstvolgende 10 jaren bljjft zooals hjj was. Waarde. De veldarbeider J. van Kruiningen alhier herdacht den 4 Maart den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij den landbou wer J. J. Mol, eveneens alhier woon achtig. Dat die dag niet onopgemerkt voorbijging laat zich denken, temeer waar de heer Mol ook net een kwart eeuw geleden zich hier metterwoon vestigde. Van Kruiningen ontving als souvenir een keurig zilveren hor loge met inscriptie, terwijl ook de arbeider A. Sonke, die eveneens meer dan 20 jaar bjj M. werkzaam was, met een dergeljjk cadeau verrast werd. Kortrjene Gisteren werd in de „Stadswjjnkelder" alhier eene buiten gewone vergadering gehouden van de „Onderlinge Veeverzekering-Maat- schappjj Noord-Beveland". Deze ver gadering, uitsluitend belegd tot het nemen van goede voorzorgsmaatrege len tegen de heerBehende gevreesde borst- en longziekte onder het vee, besloot o. m. de cadavers der aan die ziekte gestorven paarden, voor consumptie onbruikbaar te maken en daarna te begraven. Vlissingen. Maandagavond is hier de protest-vergadering gehouden te gen het verbod der bookmakerskan toren in het Wetsontwerp tot bestrij ding der zedeloosheid. Wethouder van Niftrik schetste de reeds kort door ons vermelde gevolgen van dit ver bod voor Vlissingen en het Ejjk, waarop de vergadering besloot tot 't zenden van een adres aan de Rijks- regeering In dit adres wordt gevraagd of het niet mogelijk kan zijn het ver bod op te heffen voor die kantoren, welke reeds ten minste één jaar het bookmakersbedrjjf uitoefenen, onder Btrenge controle-voorwaarden en waar borgen tegen uitbreiding van zaken, welke verkregen zou kunnen worden door voor het aantal deelnemers een grens te bepalen in overeenstemming met de in drie laatste jaren gevolgde voorwerp neervallen. Eén enkele slag van deze kogels is voldoende om een brandkast te vermorselen. Het mate riaal, dat niet op deze wjjze behan deld kan worden, wordt met zware hamers, soms ook met de hand be werkt. De regeering der Ver. Staten heeft onlangs liet oude materiaal van het Panamakanaal, zooals oude bagger molens, karren, wagens, kranen, enz aan een Amenkaansch syndicaat ver kocht. Een twintigjarig verbljjf in de moerassen der landengte was nog niet in staat om het metaal geheel waardeloos te doen worden. Het syn dicaat betaalt 17 per ton, en daar er ongeveer 300.000 ton voorhanden is, ontvangt de regeering niet minder dan S 5 000.000 voor een schijnbaar waardeloozen hoop jjzer. I De hapdel in de Ver. Staten in af- Valmatériaal is zóó belangrijk,' dat er ééns per week een tijdschrift van 30 k 40 bladzijden verschijnt, dat geheel gewijd is aan de belangrijkste ge beurtenissen en wetenswaardigheden op dit gebied. Het blad geeft het laatste nieuws omtrent alle soorten afval en bevat verder alle mogeljjke raadgevingen wat de behandeling en de bewerking hiervan betreft.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1