GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Staten-Generaal. Uit de Pers. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Rechtzaken. Provincienieuw s. Gemengd Nieuws VAN DE vail ZATERDAG 25 FEBRUARI 1911. TWEEDE KAMER. De eerate afdeeling van het ont werp tot bestrijding van zedeloosheid, dat de pornografie strafbaar stelt, scheen den heeren Tydeman, Rood huizen, Limburg en Hugenholtz, nog maar slecht naar den zin. De eerste, hoewel in beginsel aan 's ministers zijde staande in den strijd tegen den vuilhandel, toonde zich huiverig bij elke strafrechterlijke regeling van het zedelijk leven van het individu. Hij vroeg daarom, meenend, dat de mi nister te ver ging, het bewijs, dat de pornografie scherper bepalingen ver- eischt en ried aan, zich anders van uitbreiding der Strafwet te onthouden. De heer Roodhuijzen bleek evenals d o heer Limburg beducht voor maat regelen tegen pornografie, die scha delijk zouden kunnen zijn voor werken van lcunBt en wetenschap. De laatste verdedigde zijn amendementen, die ten deele door den minister waren aangenomen en drong aan op aan vaarding van een der niet-aangenomen amendementen, dat het algemeen be lang, kunst en wetenschap in be scherming nam, omdat hij de ministe- riëele verklaring, dat kunst en weten schap buiten de strafbepalingen blij ven, voor de toekomst niet voldoende achtte. De minister bleek echter van dit amendement evenmin gediend als aan vankelijk van de 2 amendementen van redactioneelen aard van den heer De Geer, waarvan hij er toch ten slotte een overnam. Hij noemde de bepa lingen noodzakelijk en verdedigde de terminologie. Ten slotte bleek de Kamer, waaruit nog de heeren Van Nispen'totSevenaer, llrummelkamp en Van Sasse van Ysselt den minister een pluimpje had den gegeven, het met den minister eens. De amendementen van den heer Limburg werden verworpen en het artikel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Vooraf kwam de heer Hugenholtz, die het artikel, als te ver gaand, be streden had, verklaren, dat hij en zfln partjjgenooten ertegen waren. liet artikel luidt thans „Hjj, die eenig geschrift, waarvan hij den inhoud kent, of eenig hem bekende afbeelding of voorwerp, aanstootelijk voor de eerbaarheid, hetzij verspreidt hetzij ter verspreiding vervaardigt, invoert, uitvoert of in voorraad heeft, hetzij openlijk ten toon stelt, aanbiedt, aanslaat of als verkrijgbaar aankondigt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste drieduizend gulden. Nadat vervolgens op verzoek van dhr. Limburg art. 2 was aangehouden kwam art. 3 aan de orde. Dit verbiedt openlijke tentoonstelling, als verkrijg baar aankondigen enz, van geschriften, waarvan titel, omslag of inhoud ge schikt is om de zinnelijkheid te prik kelen, of van afbeeldingen of voor werpen van dien aard. De heeren Goeman Borgesius en Van Hamel hadden hierop een amendement voor gesteld om te laten vervallen de straf baarstelling van het als verkrijgbaar aankondigen, omdat zij meenden, dat zoo'n aankondiging de zinnelijkheid moeilijk prikkelen kon. De minister nam dit amendement over. En de heeren schenen het, uit gezonderd de heer Hugenholtz en de zjjnen. met het artikel nu allemaal eens. De heer Tydeman kwam uit drukkelijk verklaren, dat hij na kennis neming van de pornografische en semipornografisehe keurcollectie, die de minister ter griffie gedeponeerd had, bekeerd was. De beide artikelen, ook het op verzoek van Mr. Limburg aangehoudene, werden daarna aan genomen. Minder vlug ging het met het vol gend artikel, dat openlijke tentoon stelling, ongevraagde aanbieding en als verkrijgbaar aankondigen van middelen ter voorkoming van zwan gerschap strafbaar stelt. Het gold hier het verkrijgbaar stellen van de zoo genaamde Nieuw-Malthusiaanschemid- delen. En de strijd, die zich over het arti kel ontspon, gold wel gedeeltelijk het Nieuw-Malthusianisme, maar meer toch nog de vrijheid vaD ieder burger om het stelsel aan te hangen en te propageeren, dat hij verkiest. De heeren Hugenholtz, Drueker en Troel stra, ofschoon geen voorstanders van het Nieuw-Malthusianisme, verklaar den aan deze vrijheid te willen vast houden en daarom als laagste eisch voor hun stem voor het artikel te stellenaanneming van het amende ment van den heer Limburg. Dit amendement, dat het Nieuw-Malthu sianisme als wetenschappelijke leer en de propaganda ervoor buiten het artikel wilde doen vallen, vond zelfs genade in (de oogen van den katho lieken afgevaardigde Van Sasse van Ysselt. Maar de minister moest er niets van hebben. Hy hield vol, dat het artikel zich over de al of niet wenschelijkheid of rechtmatigheid van het Nieuw-Malthusianisme niet uitliet. Dit Nieuw-Malthusianisme bleek echter den minister persoonlijk zeer antipa thiek. En naast hem trokken de heeren Brummelkamp, Passtoors, Roodhuyzen en van Wijnbergen nog tegen dat stelsel te velde. De 'laatste verlang de een rechtstreekschen strijd ertegen en scheen wel neiging te voelen de aanhangers ervan naar de gevangenis of misschien wel naar den brandstapel te verwijzen. Alweer de Coalitie. Men schrijft uit Sneek aan De N. Ct. In ons district maken de anti revo- lutionnairen zich over de oneenigheid onder de rechtsche bondgenooten, bij de verkiezing van dr. Scheurer aan den dag gekomen, bjjzonder druk en het a.-rev. Friesch Dagblad heeft reeds den kreet om Meer licht" laten hoo- ren. Op dien kreet is ook reeds een antwoord ingekomen en wel van ze keren „Gerardus", der redactie bekend als „iemand van gezag en locale kennis", die met cijfers het bewijs levert, dat vele liberalen thuis zijn gebleven en de „massa stemmen" op den protest-candidaat Noordwal (zelf a.-rev.) afkomstig acht van de chr.- hist. en katholieken. Het Fr. Dagblad is echter ook niet over zijn eigen mannetjes gerust, en zou graag nog meer hooren over de georganiseerde anti-revolutionnairen te Gaasterland. Maar de grootste ongerustheid heb ben wel de chr.-hist. verwekt. Het Ir. Dagblad spreekt over niet meer of minder dan over het „met pak en zak naar den politieken vrijbuiter overloopen" en inderdaad mag dan ook deze verkiezing opnieuw be schouwd worden als een bewjjs, dat de chr -hist, niet door dik en dun met de a.-rev. wenschen mede te gaan. Juist in „vaste" districten schijnt ziek alzoo de ondeugdelijkheid der coalitie het eerst te wreken. Voorjaarsvergadering der Afd. Zeeland van de Vereent ging hel Rundvee -Stamboek. Op de agenda van de Woensdag 8 Maart a.s., om 11 Vs uur in de Prins van Oranje te Goes te houden alge- meene voorjaarsvergadering van bo vengenoemde vereeniging, komen o. a. de volgende belangrijke punten voor 1. Mededeelingen van het Bestuur omtrent het afschaffen der voorkeu- ringen. 2. Mededeeling van de plannen ten opzichte van de rubriek rundvee op de tentoonstelling te Middelburg. 3. Lezing door den 2den Secretaris: Rationeele veefokkerij en samen werking op het gebied van de vee verbetering in Zeeland. De 20 thans in Zeeland bestaande stierenvereenigingen, evenals de 11 contröle-vereenigingen zullen worden uitgenoodigd naar deze vergadering een of twee vertegenwoordigers te zenden. Na de lezing zal worden getracht de in Zeeland bestaande controle- en stierenvereenigingen tot een Provin cialen bond te vereenigen. Mond- en klauwzeer. De directeur-generaal van den land bouw doet, met het oog op het ge vaar, hetwelk den Nederlandscheu veestapel door het optreden van het mond- en klauwzeer op enkele plaat sen bedreigt, een beroep op de mede werking van alle veehouders in den strijd tegen deze veeziekte en vestigt hunne aandacht op de hun bij de wet opgelegde verplichting om, wan neer zich onverhoopt een geval onder hun vee mocht voordoen, daarvan on middellijk aangifte te doen bij den burgemeester. Het gedurende eenigen t(jd ver zwijgen van een eerste ziektegeval en het dientengevolge in stand blijven van een bron van besmetting kan noodlottige gevolgen met zich brengen. Zelfs verdient het de voorkeur, dat ook in twijfelachtige gevallen kennis gegeven worde en niet gewacht worde, totdat meerdere zekerheid om trent den aard der ziekte verkregen is. Tentoonstelling uan zaaigranen. Donderdag 2 Maart van 'b voorm. 11 uur tot 's nam. half 3 zal in de Sociëteit „Landbouw en Handel* te Zierikzee een tentoonstelling gehou den worden van zaaigranen. Bij deze tentoonstelling worden gevraagd Zomer-Zaaigranen en Peul vruchten. Uitgeloofd worden de volgende prijzen 1. Kortloof-erwten le pry's f 2, 2e pr. f 1. 2. Kroonerwten le pr. f 2, 2e pr. f 1. 3. Schokker-Erwten le pr. f 2, 2e pr. f 1. 4. Chevaliergerst le pr. f 2, 2e ^pr. f 1. 5. Zomergerst le pr. f 2, 2e pr. f 1. 6. De beste variëteit Haver le pr. f 3, 2e pr. f2, 3e pr. f 1. 1. Lange bruine boonen le pr. f 2, 2e pr. f 1. Om op deze tentoonstelling te kun nen mededingen, moeten de inzen ders vóór of op 27 Februari 1911 by den Secretaris, den heer M. C. Mu- lock Houwer te Zierikzee, een schrif telijke opgaaf inzenden van a. het product, dat zij wenschen in te zenden b. de hoeveelheid, die zjj van het in te zenden graan ten verkoop be schikbaar hebben e. den prijs, franco Zierikzee, met inbegrip van emballage d. het netto-gewicht per H.L., de streek waar - en de soort grond waarop het verbouwd is. De inzendingen (moeten vrachtvrij by den Secretaris zjjn ingekomen vóór 28 Februari 1911. De monsters moeten verpakt zjjn in linnen of ka toenen zakken en moeten 2 Liter groot zijn. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden (Vrijdag) zijn veroordeeld wegens Diefstal met braakJ. D., 15 j., zonder beroep, Kapelle, tot G weken tuchtschool. WederspannigheidJ. U. E, 26 j., werkman, en L. W., 25 j., koopman, beiden te Goes, ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. Bedreiging met zware mishande ling: P. L. V., 18 j, arbeider, Wissen- kerke tot 14 dagen gevangenisstraf. Heling: P. de W., 40 j., arbeider en C. van N., 28 j., werkman, beiden te Goes, ieder tot 3 maanden gevange nisstraf. Vrijgesproken: J. F. A. M. v. W., 37 j., kassier, Hulst, beklaagd van eenvoudige beleediging. De justitie uit Middelburg bracht gisteren vergezeld van de justitie uit Antwerpen en een tweetal Belgische experts, benevens den kapitein van de „Finland" en den ex-gezagvoerder van de „Baltique" een bezoek aan de plaats waar laatst genoemd stoom schip in de Schelde voor Vlissingen gezonken is, tot het doen van plaat selijke opneming. Zooals men weet heeft op 25 De cember jl. een aanvaring plaats ge had tusschen het stoomschip „Finland" van de Red Star Line en de „Bal tique", bij welke ramp dat schip met 6 man der equipage in de diepte is verdwenen. De tocht ging gedeeltelijk met de motorsloep van het Loodswezen en verder per sleepboot. Er stond een hooge zee. Gisteren is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht J. A., 26 j., koopman te B. op Zoom, tegen wien ter zake van verduistering van een rjjwiel te Goes door de Arr. Rechtbank te Middelburg rechtsingang met gevangenneming was bevolen. De vergiftigde taart. De procureur-generaal by het ge rechtshof te Amsterdam eisehte, in hooger beroep, levenslange gevange nisstraf tegen den 63-jarigen B. te Hoorn, wegens vergiftigen door een taart van mej. Markusse aldaar. Be klaagde werd vroeger door de recht bank te Alkmaar veroordeeld tot 15 jaar. Uit de Staatscourant. Herbenoemd tot burgemeester van lerseke J. Sinke, bestemd voor klerk by den postdienst, enz. in Ned.-Indic J. F. H. Verhaegen te Goes, en toe stemming verleend aan D. de Graaf, secretaris en ontvanger der gemeente Kattendijke, om te Goes te blijven wonen. Kloetinge. Woensdagavond gaf ons muziekgezelschap „Excelsior" voor hare begunstigers en geïntroduceer- den een uitvoering, die als goed ge slaagd mag beschouwd worden. De muziekstukken zoowel als de voor drachten werden goed uitgevoerd, zoodat allen voldaan huiswaarts keer den. De zaal was tamelijk bezet. Door Zyn Exc. den Minister van Binl. Zaken is aan dhr. W. J. Woittiez, onderwijzer alhier,vrijstelling verleend van zy'ne militiepliohten, zulks wegens vertrek naar het buitenland. Heinkenszand. Met Staatse, no. 46 is verzonden de wijz. stat. der vereen. „Het Groene Kruis" alhier. Met ingang van 1 Maart e. k. wordt dhr. Jac. Dominions, geagreêerd klerk ten kantore van den Rijksont vanger alhier, als zoodanig overge plaatst naar Sliedrecht. Wolfaartsdijk- De zoon van den ar beider L. alhier had het ongeluk zyn vinger dermate in een moesmolen te verwonden, dat hy zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Gelukkig dat de landbouwer, bjj wien hij in dienst is, ook in de onderlinge verzekering alhier is, waarvan de ge troffene nu de vruchten zal kunnen plukken. Hoedekenskerke- Toen de huur koetsier B. alhier met paard en rijtuig op weg was naar Oudelande, brak de as van den wagen, die daardoor on derst boven kantelde. De voerman zoowel als zyn passagier kwamen gelukkig met den schrik vry en kon den na door de welwillendheid van een omwonende een ander voertuig te hebben gekregen, hun reis voort zetten. Dhr. J. Baven, sedert tal van jaren gezworene van het waterschap Hoedekenskerke, heeft wegens hoogen leeftijd ontslag als zoodanig genomen. Op uitnoodiging van bet „Groene Kruis" alhier hield dr A. J. Hoorweg van Heinkenszand gisteravond alhier een lezing, over „Voedings-en Genot middelen*. Spreker begon met eene korte verklaring van het menschelyk lichaam, besprak vervolgens de ver schillende levensmiddelen en legde er den nadruk op, dat het zeer gewenscht zoude zijn, dat de arbeidende bevol king meer erwten en boonen als voedingsmiddelen aanwendde, in plaats van aardappelen met diverse groenten. Tenslotte kwamen de genot middelen aan de beurt, waarbij ver schillende producten uit onze archipel op het doek werden gebracht. Na afloop dankte de voorzitter dr. Hoor weg voor zijn leerzamen avond. Kwadendamme. Woensdagavond gaf „de Vriendenkring' z'n tweede uitvoering in dit seizoen. Een 7-tal voordrachten vielen blykbaar by het publiek, dat niet talrjjk was opgeko men. goed in den smaak. Dhr. A. Walraven, organist alhier, had weder om de pianobegeleiding op zich ge nomen, van welke taak hij zich ouder gewoonte zeer verdienstelijk kweet. Kats. Alhier is opgericht een Rederykersvereeniging met aanvan kelijk 14 mann. en 2 vr. leden. liet bestuur bestaat uit dhrn. P. Luteyn, A. P. v. d. Maas, N. Priester, P. Eik enhout Gz. en J. Karreman, Wissenkerke. Het Bestuur van den Wissenkerkepolder heeft met de tydelijke waarneming van het Ontj vanger-Griffierschap van dien polder belast dhr. C. N. van der lleijde, Ontvanger-Griffier van polders in deze gemeente. Middelburg» De Raad dezer ge meente besloot, daar in dit jaar de restauratie van den voorgevel van het Raadhuis gereed komt, in 1912 te beginnen met de herstelling van den kerktoren en den zijgevel aan de zijde van de Noordstraat, en deze herstelling in zes jaar te doen afloo- pen. Eveneens werd besloten aan H. M. de Koningin eene rijkssubsidie voor dit werk te vragen, welke zal bedragen de (helft der kosten. Deze kosten worden geraamd op f28.500. Ook de kosten van de restauratie van den voorgevel werden door het rijk voor de helft betaald. Bloedvergiftiging. Een landbou wer in de gemeente Hoogland had ongeveer een jaar geleden de onvoor zichtigheid een gezwel aan den voet door te prikken met een naald, zon der dat deze vooraf goed gereinigd was. Bloedvergiftiging ontstond en ondanks amputatie was de patient niet meer te redden. Hy is dezer dagen overleden. Een politiehond vermist. Te Op- einde wordt vermist een... politiehond. Zyn meester verzoekt opsporing, aan houding en opzending. Een snijpartij. Te Diever (Dr.) heeft een hevige snijpartij plaats ge had. Een jongeling ontving daarbij vele ernBtige sneden, waarvan een over het hoofd en de handen. Zyn jas was letterlyk in riemen gesneden. Die ruwe vechtpartij dad plaats na de uitvoering van een rederijkerskamer aldaar. De politie houdt zich met dit droeve drama ernstig bezig. Handige bewakers! Dezer dagen brachten twee sergeants uit Amster dam een deserteur naar Leeuwarden over. Te Sneek aangekomen, lieten de bewakers den gevangene gelegen heid, om ;zich een oogen blik te ver wijderen. Onderwijl bemerkten zjj, dat de trein zich weer in beweging wilde zetten. Zonder om den hun toever trouwden deserteur te denken, haast ten zjj zich, weer in den trein te komen, die met hen wegreed, den gevangene achterlatende. Een .vreemde vergissing. Het an- tirevol. Kamerlid Duymaer van Twist heeft in een rede in zijn district te Oldemarkt, hevig uitgevaren tegen de liberalen, wien hij het, riep hy uit, „ten eeuwigen dage kwalijk nemen zou", dat zij aan de koningin de goedkeuring der statuten van den Nieuw Malthusiaanschen Bond hadden voorgelegd, „in een tijd, dat het hachelyk stond met het voortbestaan van het Oranjehuis waarin de hoop op de geboorte van een jongen Prins of Prinses voor immer y'del scheen.- In de „Steenwyksche Ct." maakt nu echter het bestuur der vrijzinnige kiesvereen. er opmerkzaam op, dat de statuten van den N. Malth. Bond zijn goedgekeurd in 1895, toen van het moederschap der toen 15-jarige primes Wilhelmina geen sprake was, en dat het koninklijk besluit toen onderteekend is door de koningin regentes Emma Gaaischieten. In vele Zeeuwsche gemeenten is het oude bekende volks spel tot op den huidigen dag in eere gehouden en wordt niet meer als weleer dit schieten beoefend voor manhaftige verdediging in tyden van gevaar, met niet minder animo wordt geschoten in de wedstrijden, die door de vereenigingen worden uitgeschre ven en door de sportsmen uit de omge ving gevolgd. Met belangstelling wordt elk jaar het koningschap verschoten en wie het tot keizer weet te brengen, is in het gaaischieten vast een bolle boos. Er wordt medegedeeld, dat by het handbooggilde St. Bastiaen te Over slag, dat binnen drie jaren zal kunaen herdenken, dat het drie eeuwen be staat, het in al die jaren nog maar eens is het voorgekomen, dat iemand het tot die waardigheid bracht, maar dat het thans aan den heer E. Waelput te Zuiddorpe gelukt is, mede dien titel te behalen en wel door in drie opeenvolgende jaren den koningsvogel te schieten. Na li jaar. Als 28-jarig meisje raakte vrouw Jac. van Gessei te Tiel door schrik het spraakvermogen kwijt. Geen geneeskundige hulp baatte, tot deze week na 12 jaar de spraak weder terug keerde. Nog een stroopersdrama. In de Wouwsche Plantage nabij Rozendaal heeft zich Dinsdagnacht weer een stroopersdrama afgespeeld. De jacht opzichter P. de Krom hoorde schoten vallen en trok alleen op onderzoek uit. Na eenigen tijd bemerkte hy een tweetal stroopers met den lichtbak. Op zjjn nadering werd het licht uit geblazen. Toch wist hy een der stroo pers te grijpen. Een worsteling ont stond, waarbij de Krom een hevigen slag met een geweer op het hoofd ontving, zoodat hy bewusteloos neer viel. Men vond hem in dezen toestand. De stroopers ontkwamen zonder herkend te zijn. Ongeluk of mishandeling. Dins dagochtend werd in de melkfabriek „l'lancius" aan de Overtoom te Am sterdam een knaap binnengebracht, die hevig uit een wonde aan het hoofd bloedde. Na den jongen de eerste hulp verleend te hebben, bracht men hem naar 't Wilhelmina-gasthuis. Het personeel der melkfabriek meende uit de verwarde verhalen der omstan ders te moeten opmaken, dat de jon gen van een hooge stoep was gevallen en met zyn hoofd tegen den trottoir rand was gestooten. Anderen beweren echter, dat de knaap door een man werd mishandeld. De politie heeft zich met de zaak bemoeid. De toestand van den jongen is echter van dien aard, dat hem nog geen verhoor kon worden afgenomen. Een nieuwe oplichters-methode. Te Heerenveen en omgeving ontvangt de burgery in de laatste dagen be zoek van drie heereneen patroon en twee bedienden. De eerste zegt Engelscliman te zyn, spreekt steeds Engelsch, doch aan zijn tongval is wel te hooren, dat óók hij Hollander is. Hij biedt Perzische tapijten zeer goedkoop aan, wijl hij ze wegens inkomende rechten niet mee naar Engeland wil nemen. Vraagt hy voor een tapjjt bijv. 45 gld. en wil men van geen koop weten, dan fluistert een bediende „biedt u maar eens 20 gld.' Commentaar overbodig! VerdronkenDe heer H. Heys van Onstwedderholte ging Zondag met zijn zoontje op bezoek naar Alteveer, ten einde zyn vader te bezoeken. Hij is niet ter plaatse geweest en ook niet teruggekeerd. Men vreest, dat vader en kind door den storm en de duisternis te water zijn geraakt. Brutale dieven. In de Maashaven te Rotterdam ligt in lossing het met graan beladen Btoomschip „Schivenau". Dinsdag kwamen daar zes mannen aan boord, die zich gedroegen alsof' zy' deel uitmaakten van het werkvolk, bij de lossing werkzaam. Eenigen tjjd later verlieten deze mannen het schip, elk met een zak tarwe op den rug, en eerst nadat zy goed en wel ver dwenen waren, kwam men tot de ont dekking, dat zy aan boord niets te maken en de tarwe gestolen hadden. Schip gestrand. Woensdagmor gen, by het aanbreken van den dag, bleek ten zuidwesten van Hinde- loopen een schip op strand geslagen te zyn. In een achter het schip be vestigde sloep was de bemanning zichtbaar. Ofschoon de zee by het aanhoudende ruwe weer zeer hol stond, waren vele mannen bereid hulp te bieden en stak al spoedig een jol met acht stoere mannen en de botter van J. F. Kooi mét eenige hel pers in zee. De jol was eerst by het schip en slaagde er in de bemanning behouden aan wal te brengen. In het zand bedolven. Te Kat wijk aan Lee heeft in de duinen een treurig ongeval plaats gehad. Zekere Hendrik Gebuis, varensgezel, was des morgens om 6 uur van huis gegaan om in de duinen konjjnen te gaan delven. Aan zijn moeder had hy' ge zegd om 10 uur weer terug te zyn. Toen hy om 12 uur nog niet thuis was, ging zyn broeder de duinen in en vond na veel zoeken den ver miste met nog slechts een gedeelte van zijn beenen boven den grond. Bij het graven had hy zieh tamelijk ver in 't afgegraven hol begeven, toen de laag grond boven hem in stortte, zoodat hy geheel onder 't neerstortende zand bedolven werd. Hy' kon zich niet meer bewegen en is gestikt. Het slachtoffer was verloofd en zou dezen zomer trouwen.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 5