N\ 24 1911 Donderdag 23 Februari, 98 ace UOESffiE De uitgave dezer Coat' mt geschiedt Maandag-,'Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco f f,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending1 van advertentiën op Maandag en "Woensdag vóór a uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50'et., eiken regel meer lOct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt <le prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbend dankbetuigingen worden van 110 regels k f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. Buitenland. Oorlog of geen oorlog Rusland heeft het niet bij de woorden van zjjn ultimatum gelaten, en om zijn diplomatiek vertoog te Peking kracht bij te zetten, zijn reeds een aantal troepen op de Chineesebe grenzen bijeengetrokken. Te Jarkeut zijn 4000 man verzameld, om op het eerste teeken Kouldja te bezetten. China kan zoo min eenigen tegenstand bieden, als troepen naar het bedreigde punt zenden, daar het meest nabij gelegen station nog 3000 kilometer ver ligt. Derhalve, voordat de Chineesche troepen te Kouldja zouden zijn, kan Rusland de geheele streek met manschappen hebben bezet, atkomstig van het legerkorps van Turkestan. Zooals de zaken nu staan, houdt men het er te Petersburg voor, dat China toe zal geven, om dat het niet anders kan. Te Peking heeft de Russische nota groote ontsteltenis verwekt. Te meer daar men dit Russisch optreden als de eerste daad beschouwt van een politiek van aanval, waarvan algemeen Rusland en Japan worden verdacht. De jongste overeenkomst tusschen deze beide mogendheden is altijd beschouwd, als de dekmantel te zijn voor een geheime entente ter verkrijging van grondge bied In llandsjoerjje en Mongolië. De Chineezen, zegt een Times-telegram, beschuldigen thans met bitterheid de Russen deze krijgsoperatiën te begin nen, op het oogenblik, dat China lijdt door de pest-epidemie, door honger snood en bovendien de handen vol heeft aan onderhandelingen over be langrijke handelstraetaten met vreem de mogendheden. Omtrent het antwoord der ChiDee- sche regeering op de Russische nota wordt uit Peking gemeld, dat dit be vredigend zou luiden. Uit Petersburg echter komen berichten, dat dit ant woord daar een weinig bevi'edigeriden indruk heeft gemaakt, door den half te gemoetkomenden, half ontwijken den geest, die, als uit zooveel an dere Chineesche schrifturen, daaruit Bpreekt. Met zulk een antwoord, dat slechts een zeer beperkte, bijna met eene af wijzing gelijk te stellen tegemoetko ming aan de Russische eischen inhoudt, kan men zich, niettegenstaande de bereidvaardigheid van Chineesche zijde tot eene minnelijke schikking, te Pe terburg niet vergenoegen. Dit ziet er ietwat anders uit, dan het bericht, dat het Wai Woe Poe de wereld inzond over de door den Rus- sischen gezant te Peking aan den dag gelegde voldoening over het antwoord van China op de Russische nota. Uit Shanghai werd dan ook reeds bericht, dat de troepen in Hoenan, Sjantoeng en Tsjili bevel hadden ontvangen, zich gereed te houden voor eventueelen opmarsch naar het noorden. Al behoeft nu niet maar dadelijk hieruit te worden afgeleid, dat de oor log zoo goed als zeker is, zoo gelooven wij toch ook niet het optimistisch be richt uit Chineesche bron als waar te mogen aannemen. Naar uit Peking aan de Times ge seind wordt, heerseht daar groote op winding over de Russische nota, doch zou de meerderheid der vreemdelingen zich aan de zijde van Rusland scharen, wijl zij het wel goed achten dat aan China, met zijne politiek van misken ning van gesloten verdragen, eens een lesje werd gegeveD. Binnenland. Wijziging arbeidswet. Het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland heeft een verzoek schrift met toelichting gezonden aan de Tweede Kamer, om in de Arbeids wet nog zoodanige wijzigingen te willen brengen, dat verkregen wordt a. een wettelijke vaststelling van den arbeidsduur voor alle volwassen mannelijke arbeiders, naar den grond slag van een normalen 10-urigen ar beidsdag, met de nood.'zakeljjke uit zonderingen voorde bed,rij ven, die dit eischen, en overgangsbepalingen, waar directe invoering niet mogelyk is; b. verbodsbepaling van allen nacht arbeid, waar dat door dun aard van de onderneming niet noodzakelijk wordt gemaakt c. verbodsbepaling van allen arbeid door de gehuwde vrouw in een onder neming. Waar alsnog g een spoedige •verwezenlijking daarvan te verwach ten is, of als het bedrijf er zich niet toe leent, een verbod, om in een tijd perk van 6 weken na bevalling arbeid te mogen verrichten d. een bepaling, dat des Zaterdags niet na één uur mag worden gewerkt in alle ondernemingen, waar zulks voor het bedrijf geen grondig bezwaar oplevert e. een bepaling, dat kinderen van beiderlei geslacht, vóór hun 14e jaar geen arbeid mogen verrichten in een onderneming f. een bepaling, dat allen arbeiders èn in het voorjaar, èn in het najaar minstens een geheel vrjje dag moet worden gegeven met behoud van loon. De Kustverdediging. De vereenigde bijeenkomst van socialistische Kamerleden uit Neder land en België over de kwestie van de kustverdediging aan den mond der Schelde zal Maandag 27 dezer, 's nam. 3 uur, aanvangen om 's avonds te worden voortgezet. Statea-Generaai. TWEEDE KA MER. De Tweede Kamer is met de be handeling begonnen van het wetsont werp tot bestrijding van zedeloosheid, een dier ontwerpen, die den roem der huidige regeering zouden vestigen en waarover de reehtsche perB voort durend de trom geroerd heeft. Het bleek echter thans, dat zijn voorsteller, minister Regout, er geen speeifiek reehtsche denkbeelden in belichaamd achtte. Daar hij het echter wel een uitvloeisel noemde van de christelijke moraal, scheen hij te willen toegeven, dat christelijk en rechtsch niet het zelfde zjjn. Een opvallende bekentenis zeker van een rechtsch minister. Toch bleken verschillende linksehe heeren met een dergelijke toepassing der Christelijke moraal niet erg inge- nomon. Er spraken er drie, een soci aal-democraat, de heer Hugenholtz, een vrijzinnig-democraat, de heer Treub, die echter uitdrukkelijk te kennen gaf, alleen voor zich zelf het woord te voeren, en een unie-liberaal, de heer van Hamel. En alle drie gaven meer of minder sterk hun ai- keuring te kennen. Het minst scheen de heer van Hamel zich door het ontwerp bezwaard te gevoelen. Hy inaaude slechts tot voor zichtigheid en gematigdheid bjj het neerschrijven van bepalingen in de Strafwet, die het sexneele leven niet vrijlaten. Men moest slechts optreden tegen het bedryf, dat het sexneele leven van anderen exploiteert. De heer Hugenholtz daarentegen bleek van het gansche ontwerp niet veel te moeten hebben.Hy vestigde er terecht de aandacht op, dat wetsbepalingen, die niet steunen op de zedelijkheids- overtuiging, weinig baten. Het ont werp zou alleen strekken tot bedek king, niet tot bestrijding van zedeloos heid Tot dergelijke bestrijding prees, deze afgevaardigde, die de bron der zedeloosheid ziet in de maatschappe lijke toestanden, als middelen aan Bociale wetgeving en aanmoediging van de vakorganisatie. De 'heer Treub kwam op tegen de grootsche allures, waarmee dit ont werp wordt ingediend. Het werd voor gesteld als zou ons land in moreele inzinking verkeeien. Dit alles zou, meende hij, slechts voedsel geven aan huichelarij. Het on twerp had niet verder moeten gaan dan bestrijding van den vnilhandel en de afdrijving, omdat de staat bij het waken voor de openbare zedelijkheid moet volstaan met het noodzakelijk minimum. Heftig ook verzette deze afgevaardigde zich er tegen, dat Nieuw-Malthusianisten op één lijn worden gesteld met soute neurs enz. Hg toonde aan wat het Nieuw-Malthusianisme is en achtte een zijdeiingsohe campagne er tegen door middel van dit ontwerp onge wettigd. De minister bestreed het Nieuw- Malthusianisme als gevolg van de vrije moraal, waarvan hij niets heb ben moest. Maar, zoo beweerde hij, niet de aanprijzing van Nieuw-Mal- thusiaansche middelen werd strafbaar gesteld, doch wel de wijze van aan prijzing, voorzoover die voor de eer baarheid aanstootelijk was. Overigens rekende de minister op den steun van Jinks. Er waren immers geen specifiek reehtsche denkbeelden in het ontwerp Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Coöperatieve zuivelfabriek. Pogingen van den zuiveleonsulent der Zeeuwsche Landbouwmaatsohappij om op Walcheren eene coöperatieve zuivelfabriek op te richten, zijn door gebrek aan deelneming mislukt. Afd. Middelburg der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. Op de Maandag te Middelburg ge houden vergadering van de atd. Mid delburg der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij, hield de heer Zwager man een lezing over doelmatige veefokkerij en samenwerking op dat gebied in Zeeland. Spreker gaf eerst eenige cijfers, waaruit bleek dat in Zeeland de bouw- boerderij de voornaamste bron van inkomst voor den landbouwer is. Deze bouwboerderij gaat steeds vooruit, dank zij ook het uitstekend landbouw onderwijs en den vooruitgang der techniek op landbouwgebied. De kennis en beoefening van land bouw ging in de laatste jaren steeds vooruit. De Zeeuwsche weiden worden echter in het algemeen nog niet vol doende verzorgd. Dit feit mag nog wel eens ernstig onder het oog wor den gezien. Grootendeels door het vele weiland en ook door het uitstekende voeder bezit Zeeland een zeer uitge- breiden veestapel. In het geheel heeft men in onze provincie ongeveer 83.000 stuks rundvee. Het is dus nuttig en noodig een doelbewuste veefokkerij te bedrijven. De geldelijke resultaten van de vee fokkerij moeten echter nog belangrijk verbeterd worden. Ieder jaar wordt in Walcheren 6000 stuks rundvee ge dekt. De 5600 daarvan geboren kal veren moeten nu zulke eigenschappen krijgen dat ze voor den boer voor- deeiige dieren worden. Bij het melk vee moet het productievermogen be vorderd worden en bjj het andere de mooie en krachtige bouw. Aan beide zaken moet groote aandacht worden geschonken. Een goede of slechte melkkoe kan in 4 of 5 jaar wel f 400 of f 500 meer of minder opbrengen. Er kan een verschil zpn van 4000 a 5000 liter melk per jaar bij even onde dieten. Dit ligt geheel aan een doelmatige behandeling. Spreker stelde dit door verschillende voorbeelden duidelijk in het licht. Tusschen een slechten en een goeden stat loopt het verschil gemiddeld tus schen f 120I 200 aan boter per koe en per jaar. Het productievermogen der dieren moet voortdurend worden gecontroleerd. Eerst daarna zal een doelbewuste behandeling kunnen toe gepast worden. Er kan meer systeem worden ge bracht in de rundveefokkerij door zich plaatselijk te vereenigen. In Zee land moet men overal waar 100150 koeien aanwezig zjjn een controle- vereeniging oprichten, ter voortduren de bepaling van de hoeveelheid melk en het vetgehalte daarvan. De kosten van dergelijke controle zyu niet hoog, hoogstens f 1.75 per koe en per jaar. Men kan dan van al het vee de op brengst zeer nauwkeurig bepalen. Bovendien moet steeds een uitmun tende stier worden gebrnikt, daar deze een heiaugrijkeD invloed op den veestapel kan uitoefenen. Nu de landbouw in de laatste jaren zoozeer is vooruitgegaan, mag ook de veeteelt niet achterblijven. Spre ker wekte daarom de aanwezigen op lid te worden van een contröle-, een stieren- en een stamboekvereeniging. De uitgaven hiervoor zullen met groote rente zeker terugkomen. Sa menwerking is in de eerste plaats een vereischte. De uitgaven van de boerderij gaan tegenwoordig sterk omhoog, en alleen de landbouwers welke met hun tijd meegaan en niet tegen de kosten van iets nieuws op zien, zullen op den duur het meeste voordeel van hun veestapel kunnen bereiken. Spreker eindigde zijn luid toege juichte rede met een opwekking aan alle aanwezigen krachtig samen te werken in de door hem aangewezen richting. Besmettelijke borstziekte. De Commissaris der Koningin in onze provincie heeft een circulaire gericht aan de burgemeesters, waarin met het oog op het gevaar, dat de naderende dektjjd oplevert voor de verbreiding van de besmettelijke borst ziekte, welke thans onder de paarden op Noord- en Z.-Beveland heerschende is, verzocht wordt, voorzoover noodig bij openbare kennisgeving de inge zetenen op dit gevaar te wjjzen en hen in hun eigen belang tot voor zichtigheid aan te manen. Alvorens paarden op een vreemd erf worden gebracht, behoort men in elk geval, waarin ook maar eenige reden tot twyfel bestaat, van te voren inlichtingen te vragen, of' de ziekte op dat erf aanwezig is. In het byzonder met het oog op deze ziekte, doch ook ter bevordering van den gezondheidstoestand van het vee in het algemeen wordt in over weging gegeven, met de Wethouders in overleg te treden over een voorstel aan den Raad, om de politieverorde ning aan te vullen met eene bepaling, welke, onverminderd de voorschriften der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131), verbiedt de ljjken van aan eenige ziekte gestorven vee te ver voeren, tenzij eene verklaring kan worden overgelegd van een gediplo meerd veearts, dat tegen dit vervoer geen bezwaar bestaat. Vooits zal moeten worden voorgeschreven, dat het lük, dat niet vervoerd wordt, op het erf moet worden begraven, be halve die gedeelten van het vleesch, welke blijkens eene verklaring van een gediplomeerd veearts voor de consumptie niet ongeschikt mochten zijn, terwijl de hnid, wanneer die niet mede begraven wordt, ingeval zulks door den veearts noodig wordt ge acht, op kosten van den eigenaar onder politietoezicht zal moeten wor den ontsmet volgens de regelen van het koninklijk besluit van 9 Jnni 1885. Ten Blotte wordt nog in overwe ging gegeven, de eigenaars van stal len, waarin paarden aan de besmet telijke borstziekte overleden zjjn, in hun eigen belang te wijzen op de noodzakelijkheid eener behoorlijke ontsmetting met eene oplossing van soda of groene zeep in heet water. Oestercultuur. Uit de Zeeuwsche oesterplaatsen wordt aan de N. B. Ct. medegedeeld, dat de vraag naar oesters door het buitenland zeer bevredigend bljjft en dat de prijzen vrij vast blijven, de werkzaamheden in het zoogenaamde „zaaigoed" zijn reeds druk begonnen en er blijkt ook goede vraag te zijn, daar de prijzen hooger loopen dan het vorige jaar. Het uitzoeken en sorteeren brengt gedurende eenigen tyd druk werk mee en zelfs vele veldarbeiders profiteeren daarvan; jammer dat de millioenen pannen niet meer gezuiverd behoeven te worden als voorheen, toen voor den aanslag de dakpannen nood zakelijk warenvoor de betrokkenen bij het oesterbedrpf is dit een geheele besparing geworden nu veel goedkoo- pere collecteurs, de kokhanensehelpen kunnen gebruikt worden. i a tl s in I e a w s. Tentoonstelling Zaaigranen. De uitslag van de gisteren alhier gehouden tentoonstelling van zaai granen is, dat de prijzen voor Kortlof Kroonerwten werden toegekend aan Bosman Goosen, Middelburg, en v. d. Boseh Co., Goes voor Blauwe Erwten aan v. d. Bosch Co. en Bos man Goosen; voor Segehaver aan J. W. Romeijn, Ouwerkerk, en v. d. Bosch Co-voor Strubeshaver aan J. W. Romeijn en v. d. Bosch Co. voor New Markethaver aan v. d. Bosch Co. en J. W. Romeijnvoor ronde Bruine Boonen aan J. C. Pilaar Goes, en Bosman Goosen; voor lange Bruine Boonen aan Bosman en Goosen en J. C. Pilaar. Veiijngsvereeniging. In de gistermiddag gehouden alg. verg. van de veilingsvereeniging„Zuid- Beveland" alhier bracht de seer., dhr. F. Kakebeeke, verslag uit over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat in 1910 op de groote veilingen vooreen totaal bedrag van f 11914,24 is ver kocht, op de kleine veilingen voor f 13026,06. De gemaakte prijzen waren over het algemeen bevredigend, er kwamen minder klachten dan vorige jaren in over gewichtsverschil, maar de verpakking laat nog altijd veel te wenschen over. In het geheel werden 54 veilingen gehouden, in 't personeel kwam geen verandering. Het aantal leden steeg van 546 tot 554. Dhr. P. Schrijver Sr. zou gaarne het jaarverslag aan de leden zien toe gezonden om een en ander op z'n gemak te kunnen nagaan, wat het be stuur gaarne in overweging zal nemen. De rekening van den penningmees ter wees een goed slot aan van f 1248.65s (f 1969.12® aan ontvangsten tegenover f 720.47 aan uitgaven) en werd met alg. stemmen goedgekeurd, nadat den heer Govers op zjjn desbe treffend verzoek overweging was toe gezegd om ook de rekening gedrukt thuis te krijgen. Nadat dan dhrn. Persant Snoep en D. A. Land waren benoemd tot leden der commissie, die de rekening over 1911 zal moeten nazien, en als hunne plaatsvervangers waren aangewezen dhrn. Welleman en van 't Westende, kwam aan de orde vaststelling per centage voor te betalen provisie. Het bestuur stelde voor dat te laten zoo als het was, n.l. 3 pCt. voor de groote es 5 pCt voor de kleine veilingen. Dhr. Heinsdijk was het daarmee Diet eens en meende, dat voor de kleine veilingen niet meer gevorderd mocht worden dan voor de groote, waarop de veilingmeester hem aan het ver stand trachtte te brengen, dat zulks beslist niet ging, aangezien de ver- eeniging zich dan niet zou kunnen bedruipen. Dhr. Schrpver voornoemd wensehte de invordering van 1 pCt. van inge houden artikelen, by regl. vastgesteld, handhaven, wat thans niet het geval bleek te zijn, omdat gewoonlijk die artikelen op een volgende veiling wel worden toegewezen. Het bestuur zar ook deze wenk ter harte nemen. Van de aftredende herkiesbare be stuursleden werden dhrn. E. de .Jonge, Joh. Pieterse en P. Kakebeeke by eerste stemming herkozen, terwijl de plaats van dhr. D. de Jonge, die niet meer in aanmerking wensehte te komen, zal worden ingenomen door dhr. P. de Wilde. Bij het laatste pnntvoorkomende zaken, kwam nog in behandeling een bestuursvoorstel om f50 subsidie toe te staan aan de a.s. tentoonstelling te Middelburg. Na eenige discussie, waar bij dhr. Thiery het bestuur er een verwijt van maakte dit voorstel niet op de agenda te hebben geplaatst, hoewel het tijdig genoeg besproken was, dhr. Camman niet alleen voor het voorstel pleitte, maar ook voor een collectieve inzending vanwege de vereeniging en dhr. de Boer vroeg of het niet tegen het reglement was om buiten de agenda om met een voorstel te komen, wat niet het geval bleek te zijn, werd het voorstel bij acclama. tie aangenomen. Dhr. Allemekmders zou gaarne zien, dat bjj verschillende aangevoerde manden, enz. de kenr niet meer ge geven wordt op één mand, ook al verschilt de inhoud daarvan aanmer kelijk in kwaliteit met de rest, maar op meer dan een, teneinde den ver- kooper voor schade te vrijwaren. De veilingmeester diende daarop van repliek met te zeggen, dat boven aangehaalde manier in Btrijd was met de gewoonte, daar alleen op artikelen van gelijke kwaliteit keur gegeven mag worden, waaraan dhr. E. de Jonge nog toevoegde, dat de kwestie ineens opgelost is, ais de verkoopers zelf op hun biljetten invullen hoeveel ie, 2e en 3e kwaliteit ze aangevoerd hebben. Dhr. Schryver en de veilingmeester voerden nog een vry heet debat over een zaak, die de vereeniging alszoo- danig niet raakte, dhr. Bliek wees er op, dat in zakken aangevoerde appels en peren later in manden overgepakt en zoo verkocht worden, waardoor de kooper vaak een kat in den zak blykt gekocht te hebben en haalde nog andere misstanden aan, waaraan het Bestuur beloofde tegemoet te zullen komen. Tenslotte hield dhr. Camman een warm pleidooi voor hetere verpakking, teneinde de Zeeuwsche fruitteelt te bevorderen, waarna de waarn. voorz, dhr. P. Lindenbergh, de vergadering onder dankzegging aan de aanwezigen sloot. Verplaatst. Met 1 April a. s. wordt de adsistent der Posteryen C. D. de Lozanne alhier overgeplaatst naar het Postkantoor te Breda. Chr. Zangvereeniging. Alhier is opgericht een gemengde Chr. Zangvereeniging met aanvanke lijk 35 leden. Tot voorzitter werd ge-

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1