DIJK. Gebr. HARINGK, Moertjesdijk, Loopvarkens. Openbare Verkooping. QTloebet's! ADVERTENTIEN. op Vrijdag 3 Maart 1911, AANBESTEDEN Openbare Verkooping. Zaterdag 25 Februari 1911 verkoopen: Maandag 27 Februari 1911, 2 BESTE WERKPAARDEN uitgesteld tot 5 April 1911. Café- en Logement J. F. CLAEIJS. Café- en Logementhouder, M. RIJK. kenazand en J. v. E. te Klaaswaal, ieder i 2 b. s. 2 d. li. Schelde bevisschen en geen consent vertoonen: S. C. Hz. te Tholen f2 b. 8. 2 d. h. Zonder verg. eens anders afgeb. perceel in Schelde bevisschenL. v. d. H. Fz. te Clinge f3 b. s. 2 d. h. j M. S. Pz. te lerseke f3 b. s. 1 week tnchtsch.C. G. Az. te lerseke beris ping. Alsvoren en zonder consentI. v. B. en M. P. Cz. te lerseke, ieder be risping. Overtr. BaggerreglementH. P. P. Hz. te lerseke 2 in. f 5 b. s. 2 m. 3 d. h. Schelpdieren rapen aan voet zeedijk J. C. v. H. te Goes f3 b. s. 2 d. h. DronkenschapJ. W. en H. C. G. te Goes, A. H. en P. B. Pz. te lerseke D. G. B. te Ilansweert, J. v. d. W. te Wemeldinge, P. Z. te Kwadendam- me en C. K. V. te Dordrecht, ieder f2 b. s. 2 d. h., L. A. V. te Colijns- plaat f 10 b. s. 3 d. h. Idem bij 5e herh.J. de W. te Middelburg 3 weken hechtenis. Vrijgesproken werden A. K. te Kattendijke, M. de J. te 's-H. Arends- kerke en J. G. te Wissenkerke wegens overtr. Leerpl. wet, L. D. en W. N. te Krabbendijke wegens niet beletten dat hond wild opspoort, P. M. Jz., H. K. v. E., H. J. v. d. V. Pz. en J. P. Cz. te lerseke wegens straatschen derij, J- P- te Heinkenszand wegens geen loonlijst houden en A. K. te 's H. Arendskerke wegens dronkseh. Bekrachtigd werd het vonnis van 3 Oct. '10, waarbij W. L. te Kwaden- dainine wegens 's avonds fietsen zon der lantaarn en opgeven van een valschen naam werd veroordeeld tot f2 en f3 b. s. 2 en 3 d. h. Vernietigd werd het vonnis van 1 Aug. '10, waarbij D. Z. te Heinkens zand wegens strooperij werd veroor deeld tot 2 m. f10 b. s. 2 m. 10 d. h. en die thans werd veroordeeld tot 2 m. f 3 b. s. 2 m. 3 d. h. Onbevoegd verklaarde de kanton rechter zich in de zaak tegen J. B. H. te Dordrecht, vervolgd wegens niet voldoen aan bevel van een sluis- meester. Reclame. 1 bedenkt dat slechte zeep de gezondheid oan Uwe kinderen schaadt. Ziet nauwkeurig toe steeds goede zeep te koppen en gebruikt dus in 'i belang van Uw gezin uitsluitend BoMoot'i Dubbel $lank- Provincienieuws. Buurtverkeer. Met Mei a. s. zal op den staats spoor, voor wat betreft het traject Middelburg Goes en Middelburg Vlissingen buurtverkeer worden in- gevoerd. De prijs der retourkaarten, een dag geldig, zal daarvoor wordenvan Middelburg naar Goes ie kl. 95, 2e klasse 70 en 3e kl. 50 cent en van Middelburg naar Vlissingen le kl. 35, 2e kl. 25 en 3e kl. 20 cent. .Verder zal volgens het ontwerp- Zomerdienst de sneltrein, die vroeger te 10.18 u. te Kruimngen aankwam, daar niet meer stoppen. Kattendijke. Als leden van den raad zijn dit jaar aan de beurt van altreden dhrn. M. Kareis, J. Goetheer en J. Dage vos. 's Heer Arendskerke- De voor dracht voor onderwijzer alhier beBtaat uit de heeren J. Eversdjjk te Kaalte, G. v. d. Kreke te Wolphaarlsdjjk, en J. P. Goedgebure te Poortvliet. Heinkenszand. Door eenige land bouwers alhier zullen dezen zomer op zeer ruime schaal augurken wor den geteeld ter verzending naar Duitschland. Zaterdagavond hield de inuziek- vereen. „Euterpe" alhier hare jaar vergadering. De rekening van den penningmeester wees een goed slot aan van f 3,50, de aftredende bestuurs leden dhrn. M. v. d. Linde, voorz., P. d. Baar, secr., C. Pieters en A. de Koster, werden alszoodanig herkozen. Over de uitnoodiging van verschillen de vereenigingen tot meedoen aan haar concours of festival zal later worden beslist. Kwadendamme. Alhier heerseht ook in hevige mate de influenza, in 't bijzonder onder de schoolkinderen. De vorige week was meer dan de grootste helft afwezig, de onderwijzer was onder geneeskundige behandeling en de onderwijzeres heelt ook twee dagen haar functie niet kunnen waarnemen, alles wegens influenza. Borsssle. Vrijdagavond gaf het fanfarekorps „Oefening kweekt kunst" alhier, zjjn laatste concert in dit sei zoen. De opkomst was zeer bevredi gend. De muziek werd goed uitgevoerd en wat we ditmaal op 't tooneel zagen, heeft onze verwachting ver overtroffen, zoodat allen zeer voldaan over den ge notvollen avond, huiswaarts keerden. Eilewoutsdijk. Er bestaan plan nen om Oen omnibusdienst Eilewouts dijk Driewegen—O verzand—'s-Gra- venpolderGoes vice versa in het leven te roepen. Aangezien alle tram plannen één denzelfden weg uitgaan en den nieuwere ontwerpen tot de oudere worden vergaard wil men be proeven om in de reeds veel te lang en te dikwijls gebleken groote be hoefte aan eenige verbinding met de bewoonde wereld, door een omnibus- dienst te voorzien. Het plan, dat gerijpt is bij enkele burgemeesters der betrokken kleinere gemeenten, zou, indien het slaagt, een zegen voor de omgeving zijn. De bedoeling is den rit voorloopig drie maal per week te doen geschieden en bij de daarbij betrokken gemeenten, benevens bij de provincie, om bijdragen aan te kloppen. Hoedekenskerke. Dezen winter is door den visscher J. V. alhier een proef genomen met het visschen op scharren, met vaststaande netten, z. g. scharkuilen, een werk, dat voor tal van jaren aan menig inwoner dezer gemeente in den winter een flink stuk brood verschafte. De uitkomsten zijn echter helaas niet loonend ge weest. Gemiddeld toch werden niet meer dan een tiental scharren per tij bemachtigd, waardoor zelfs de koB- ten van netten en van het onderhoud daarvan niet konden worden bestre den, zoodat van verdere proefnemin gen wel zal worden afgezien. 's Gravenpolder. Toen Vrijdag middag de 70-jarige vrouw H. alhier zich naar haar tuin begaf, gleed zij uit en kwam daarbij zoo ongelukkig te vallen, dat zjj een arm brak. Wemeldinge. Vrijdagavond gaf de gymnaBtiekvereeniging W. 1. H." alhier in de zaal van dhr. Korstanje haar tweede soiree in dezen winter. Van de gymnastische oefeningen vie len vooral die der adspiranten zeer goed in den smaak bij het talrijk op gekomen publiek. Meer werkende leden was voor den bloei der vereeni- ging zeer gewenscht De twee tooneel- stukjes en een voordracht voldeden ook zeer goed, terwijl een bal deze uitvoering besloot. lerseke. Vrijdagavond gaf de gym- nastiek-vereeniging „Vooruitgang z\j ons Streven" alhier een soiree voor haar donateurs met hunne huisge- nooten. Er werden vrije staaf- eu brug- oefeningen gegeven en 3 tableaus, die zeer voldeden. Een zeer gezellig bal maakte ook het slot goed. Krabbendijke. Vrijdagavond werd onder groote belangstelling de feeste lijke herdenking van het tienjarig bestaan der werkliedenvereeniging alhier gevierd. Nadat de voorzitter de bijeenkomst had geopend, ging dhr. Elenbaas, één der mannen die de eerste stoot ge geven hebben, tot het oprichten der vereeniging, in korte trekken de ge schiedenis na, waaruit bleek, dat het succes der vereeniging niet gering is te achten, al z(jn de resultaten nu niet precies onder cjjfers te brengen. De vereeniging kan nog veel doen, aldus spr., om de levensvoorwaarden van den werkman te verbeteren, mits zij als vakvereeniging zich afwendt van elke partij-politiek. Dat zal zijn tot heil van den werkman, zijn kroost en van de maatschappij. Daarna kreeg dhr. Snijders, uit Middelburg, het woord om het schoone „Henoch Arden" voor te dragen. Met aandacht werd dit gedicht, verduide lijkt door lichtbeelden, gevolgd. Ten slotte werden nog verschillende voor drachten ten beste gegeven, zoodat het middernachtelijk uur reeds ge passeerd was, toen allen wel voldaan huiswaarts keerden. Rilland-Batb. Met ingang van 6 Maart a. s. is tot conducteur bij de Haagsche tramweg maatschappij be noemd dhr. H. J. Prevo alhier. Een inwoner dezer gemeente, zekere Chr. S., 18 jaar geleden naar Amerika vertrokken, had gedurende al dien tijd niets van zich laten hoo- ren, zoodat de familie dan ook meen de, dat hij overleden was. Dezer da gen bleek evenwel, dat zulks niet het geval was, daar er onverwachts bericht van hem kwam. Waarde. Zaterdagnamiddag trad in de herberg van P. Kloet alhier als spreker op dhr. C. Matthflssen, voorz. der „Middelburgsche Groenten- vereeniging". Hij besprak breedvoerig de teelt van augurken, prei en andere groenten, benevens verkoop en ver zending der groenten. Het talrijk op gekomen publiek volgde den spreker h(j diens duidelijke voordracht met onverdeelden aandacht. De animo voor het telen van augurken is groot, de pas opgerichte vereeniging voor groen- tenteelt telt reeds 33 leden, die ge- zameljjk 4 a 5 gemeten augurken zullen verbouwen. Kortgene. Tot gemeente ontvanger alhier is benoemd onze plaatsgenoot dhr. J. C. Schuilwerve. Vrijdagavond hield de werklie denvereeniging „Onderlinge Hulp" ftl- hi«r hare jaarvergadering. De penningmeester deelde mee, dat ontvangen ga6 f 750.51 en uitgegeven f 391.30, w. o. een f 357.75 wegens uitkeering aan zieken. Het kassaldo bedroeg op 1 Febr. met inbegrip van het goed slot van vorige jaren f 1572.40. Tot bestuursleden werden herkozen dhrn. Iz. Willems en C. Amperse. Het ledental steeg van 118 tot 131 In de alg. verg. der vereeniging de Ambachtsteekenschool voor Noord- Beveland, werd behandeld de reke ning over 1910. Daaruit bleek dat ontvangen was aan contributie f63, aan schoolgelden f 82,50, aan subsidie van de gemeenten f32,50, van het hoofd- en afdeelingsbestuur der Mij. tot Nut van 't Algemeen f20, van de Provincie f 50 en van het lijjk f 100, totaal f348 en dat de uitgaven be droegen f391,92 w. o. het te kort van f 43,92 als restant van verschuldigde belooning aan de onderwijzers over vorige dienstjaren. Uit het verslag van den Directeur bleek, dat de school voortdurend door 8 leerlingen werd bezocht o. w. 2 kosteloos. Er werd 294 uren les gegeven, ijver en vorde ringen gaven reden tot tevredenheid. De aftredende bestuursleden, dhrn. J. W. Brouwer te Kortgene en A. J. Louwers te Kats werden herkozen en namen hunne benoemingen weder aan. Besloten werd om het werk der leerlingen in den loop van het voor jaar in de school ter bezichtiging te stellen en daarbij aanmoedigings prijzen aan de beste leerlingen uit te reiken. Met een beroep op nog meer steun van allen, die nu of later bij het bestaan dezer school in het eiland belang hebben en met aanbeveling in den voortdurenden steun der tegen woordige leden en belangstellenden, sloot de voorzitter de vergadering. Middelburg. De verloting van voortbrengselen van Zeeuwsche kunst en nijverheid, georganiseerd door de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren, ondervindt tot dusver vrij veel be langstelling. Van verschillende kan ten werden prijzen toegezegd, terwijl nog meer worden verwacht. Kunst en Wetenschap Electriciteit en groei. Naar aanleiding van recente onder zoekingen over den invloed van elec triciteit op den groei van schapen, wordt in de Duitsche pers herinnerd aan dergelijke proefnemingen, eenige jaren geleden met schoolkinderen te Stockholm gedaan door den bekenden Svante Arrhenius. Uit die proeven van Arrhenius zou zjjn gebleken, dat kinderen, door hen bloot te stellen aan de inwerking van electriciteit, Bneller groeiden, meer aan gewicht toenamen, spoediger honger hadden en meer uithoudingsvermogen bezaten, dan de niet met electriciteit behandelde kinderen. De toepassing der electriciteit ge schiedde, door de kinderen geregeld te laten vertoeven in vertrekken, waar draadgeleidingen gespannen waren, door welke stroomen van hooge spanning gingen. Hop als voorbehoedmiddel tegen cholera. Naar aanleiding van de cholera vrees zjj op het merkwaardige feit gewezen dat sedert eeuwen in brouwerijen nooit gevallen van cholera zjjn voor gekomen. Een bevriend brouwmees- deelt mede, dat bjj de laatste cholera- epidemie te Budapest in het jaar 1873, rondom een daar bestaande brouwe rij alles door de cholera aangetast werd en er vele stierven, onder anderen in één huis alleen 18 personen, ter wijl in de brouwerij alles gezond bleef. Het tijdschrift Kvass(No. 7 van 1 Oct. 18731 deelt mede, dat de hop als werkzaam voorbehoedmiddel tegen de cholerasmetstof aangezien wordt. De persoon, die dit mededeelde, had van een hopkweeker, die dikwijls za ken in Constantinopel deed, gehoord dat bij het uitbreken van pest en cholera in deze stad groote hoeveel heden hop als ontsmettingsmiddel ge bruikt werden. In streken waar hop geteeld wordt, moet zelfs de cholera geen groote uitbreiding kunnen ver krijgen. Ook wordt in hetzelfde artikel in de Kvass beweerd, dat in brouwerijen nooit iemand, brouwer ofknecht, aan cholera gestorven is. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Re- dactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins datwde Redactie er mede instemt). M. de R. Vergun mij een plaatsje in uw blad van heden. In het nummer van 16 Februari trok uw hoofdartikel mijn aandacht, te meer waar het gaat over het instellen van maand-nota's. Een stap in de goede richting, nu ingevoerd door het bekende magazjjn, voerde ik reeds vanaf 1898, met dit verschil, dat ik inplaats van 1 maand 3 maanden gaf of it contant met 5% korting, binnen 8 dagen betaalbaar, niet contant zijnde disponeerde ik per quitantie. Deze regeling, hoe kenbaar ook gemaakt, ontving de clientèle niet met open armen. Onderstaand volgen enkele aanmerkingen lo. Kooper komt kwaad binnen, betaalt en moet nog weer komen. 2o. Scheurt de stelregel van de nota, betaalt en 'k zoek den afnemer nog. 3o. Uw manier van optreden komt niet te pas, ik koop niet meer van u. 4o. Laat de nota terugbrengen en verlangt 1 jaar en 3 maanden. Hoe onaangenaam dit ook was, de stap in de goede richting volgde ik steeds, zoodat ik dan ook slaagde, hebbende nu een uitgestrektheid van clientele in geheel Zeeland, naar eigen stelregel gekweekt. Is men kapitaal krachtig, met uitgebreide relatie, dan is het aanbevelingswaardig. Een win kelier, onverschillig welke branche, die uitsluitend aan toonbank-cliëntèle verkoopt, raad ik het niet aan, men verliest onmiddellijk koopers. Indien men er toe overgaat, begin dan eerst bjj elk verkocht stuk een kleine nota te voegen, waarop staat gedrukt uwe stelregel van verkoop, en geef verder korting voor h contant. Is de vervaldag aangekomen, geef dan nogmaals een notamet vermelding, dat u zoo vrjj zal zijn over de vervallen post te beschikken. Bovenstaande inzending schreef ik nu niet om mijn oudere collega's als jong broekje een lesje te geven, ik doe het om reden ik spreek uit eigen ondervinding. U, mijnheer de redacteur, dankzeg gend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, H. H. SO MER. Goes, 20-2-1911. Watergetijen roor lerseke. Dageu. Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 21 Febr. 8.01 8.41 1.30 1.55 22 8.56 9.40 2.15 2.47 23 10.09 11.05 3.24 4.10 24 11.38 —.05 4.52 5.39 25 0.26 —.56 6.18 6.51 26 1.30 1.59 7.21 7.36 27 2.25 2.34 8.10 8.30 Heden overleed te Zevenbergen tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mevrouw de Wed. A. RUYSSENAEKS, geb. Bax in den ouderdom van ruim 78 jaren. L. RUYSSENAERS. M. D. RUYSSENAERS—Lodkr. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Goes, 19 Febr. 1911. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde zoon, broeder, zwager en oom PIETER REIJNHOUT, in den ouderdom van bijna 23 jaren. Namens de familie, M. REIJNHOUT. Kruiningen, 12 Febr. 1911. Hedenmiddag ontsliep tot onze diepe droefheid op het onver wachtst onze geliefde Moeder, Behnwd- en Grootmoeder, JOHANNA DE GROENE wed. JACOBUS VAN DE LINDE, in den gezegenden ouderdom van bijna 78 jaren. W. van DE LINDE. Pa. van de LINDE—Zandee. Joha. WABEKE—van db Linde. Fr. WABEKE Az. Ga. van de LINDE. Kattendijke, 18 Februari 1911. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het over lijden van onzen geliefden echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, C. KOPAL, betuigen wij onzen hartelij- ken dank. Wed. C. KOPALRoose, behuwd- en kleinkinderen. Wemeldinge, 18 Februari 1911. in Bouwmaterialen, GOES, verwachten de volgende week GECREOSOTEERDE GEPUNTE PALEN, zwaar ointrek midden 30 a 32 c. M. in lengten van 1,60 M., 1,80 M. en 2,00 M. Goes, 20 Februari 1911. Te pachten voor 7 jaren op het gebruik 1 April e. k. den gem. Hoedekenskerke, groot 1.81.30 H A. Briefjes in te leveren bjj den eigenaar Dhr. M. J. J. STIEGER te Tcteringen. Het BESTUUR van het Water schap Kruiningen zal deB namiddags te drie uur, in het hotel „De Korenbeurs" het aanlegden van 10925 Meters lengte grind weg in genoemd water schap. Bestekkeu a 50 ceDt te bekomen bij den boekhandelaar D. van der Peijl te Kruiningen. Kruiningen, 9 Febrnari 1911. Het bestuur voornoemd, J. WONDERGEM, Djjkgraaf. DOMINICUS, Ontv.-Griffier. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes zullen des voormiddags om 10 uur aan de herberg van dhr. Wabekk, te Borstcle voor dhr. Tilroe nieuwe Planken, Delen, Latten, Ribben, Schroten, Battings, Schalen, enz. 7000 KG. Beestenpeeën en De deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen op des namiddags om 12 Vs uur aan de schuur en ten verzoeke van dhr. Ant. Dagevos, te Wemeldinge, verkoopent alsdonkerbruine ruin oud 14 jaar en lichte bruine ruin oud 13 jaar, 2 Men wagens met ijzeren assen en rongen, Sacksploeg, 2 Eggen, Rolsleper, Sleper, Langwagen, Mestplanken, Lamoen, 3 Ponger- boomen, 2 Voorladders, Reepen en Pleien 2 Boomgaardladders, boomreepen, Zwingen, Harnasse- ment. voorts 3 Mestputloopers, 200 Baggen Beestenpeeön, Mest in den mest put, enz. De Groote Verloting van den POLITIE BON D.(goed- gekeurd bij Kon. Besluit van 29 Nov. 1910 No. 46) te "s Gravenhage, is met goedvinden van het Depar tement van Justitie Goes, 18 Febr. 1911. P AU LUS DE DREU. Ondergeteekende bericht hier mede, dat hij zjjn heeft overgedaan aan dhr. M. RIJK. Dankzeggende voor het genoten ver trouwen, beveslt hij zjjn opvolger ten zeerste aan. Verwijzende naar bovenstaande heb ik de eer mg bjj het publiek aan te bevelen als belovende een nette en vlugge bedie ning, hopende daardoor, evenals mijn voorganger, het vertrouwen zoowel van dorpsgenooten als van het reizend publiek waardig te worden. Aanbevelend, Ovezand, 20 Februari 1911.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 2