Gemeente- Publicatiën. ADVERTENTIES. wet l|van 1(1905, de (zorg van'deKge- meentebesturen voor,,het .openbaar onderwijs, de grootte der klassen, de leermiddelen, schoolgelden, schoolbi bliotheken, het bewaarschool-onder wijs, de opleiding voor de hoofdakte, samenwerking tnsschen hnis en school, kook- en hnishoudonderwijs. Bij de behandeling van al deze onderwerpen werd gewezen op het streven tot hot geven van degelijk, ontwikkelend praktisch volksonderwijs op de open bare school, die daardoor kan en zal hoog gehouden worden. Waarde. Vrijdagavond trad ds. Sie- melink van Goes alhier op met het bekende ontwerpwaarom vrijzinnig Spreker vond een talrjjk en aandachtig publiek. Na afloop van het gesprokene wees de heer Welleman van Krabben- d(jke er nog op dat er lijsten circu- leeren om te teekenen voor algemeen kiesrecht. Kwadendamme, In aanvulling op ons bericht omtrent de gouden bruiloft van het echtpaar Vermast zjj nog meegedeeld, dat de Ambachtsheer van Baarland, Oudelande en Hoedekens- kerke behalve door eenzilveren tabaks doos ook nog door een geldelijke bij drage, een mand besten wijn en een kist sigaren van zijn belangstelling bljjk gat. Ook een oud-Burgemeester en een jager lieten zich niet onbetuigd, zoo dat de jubilaris in staat was een luister rijk feest te vieren. Vermelden we tenslotte nog, dat een tweede jager een prachtige pijp met geurige tabak schonk, dat de ingezetenen van Kwa dendamme een mooie hanglamp cadeau gaven en de woning van de feestvie renden hadden versierd, terwijl verder ongeveer 100 brieven enz. de geluk- wenBchen van vrienden en bekenden ook van elders overbrachten, dan zal ieder zeker wel begrijpen, dat het een onvergetelijke dag is geweest voor de familie Vermast. Nuttige wenken. De besturen der afd. Goes en Krui- ningen der Zeeuwsche Landbouw- maatsehappij hebben onder de houders en leiders van dekhengsten eene cir culaire verspreid, waarin zjj er ten zeerste op aandringen de dekhengsten niet toe te laten tot hofsteden of stallen, waar de gevreesde paarden- ziekte heerscht of pas heeft geheerscht of bij merriön, afkomstig uit zulke stallen. Verder raden genoemde be sturen aan de hengsten goed op te nemen en ze bjj aanwezigheid van temperatuursverhooging niet te laten dekken. stadsnieuw g. N, o. G. en A. N. W. B. Een goed geslaagde bijeenkomst van de leden van de Afd. Goes van het Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap in samenwerking met die van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders-Bond werd j. 1. Zaterdag avond in „de Prins van Oranje" alhier gehouden. Behalve dezen leden had het recht van introductie ook vele andere belangstellenden gelegenheid gegeven tegenwoordig te zijn. Na ingeleid te zijn door den waarn. voorzitter van N. O. G., dhr. Van der Bruggen,, die de aanleiding tot deze samenwerking uiteen zette, trad als spreker op dhr. D. H. Cocheret van Rotterdam over het ondei werp Een fietstocht over de Zwitsersche Alpen en langs de Itali- aansche meren, een tocht, dien spr. zelf heeft gemaakt, van een groot aantal schoone of interessante punten een foto nemende, die hy heeft bewerkt tot lichtbeelden, waarmede hjj zjjn voordracht illustreerde. Op zeer onderhoudende wijze gaf hjj een verklaring van ruim een honderdtal dier beelden, die de toeschouwers een duidelijke voorstelling gaven van het natuurschoon, dat op een dergelijke tocht te genieten en te bewonderen valt. Maar bjj al de interessante na- tuurtooneelen, die het buitenland te aanschouwen geeft, merkte spr. op, behoeft het schoon in eigen land niet achter gesteld te worden, want al is dit minder majestueus, het is daarom niet minder indrukwekkend. Ten be wijze daarvan liet hij een massa licht beelden zien, voorstellende mooie rus tige plekjes en vergezichten aan ons strand, in onze bosschen, op onze heuvels, in onze weiden, op onze wegen, ja zelfs aan onzen soms donker bewolkten hemel. Gedurende zjjn voordracht vond dhr. C. aanhoudend gelegenheid te wijzen op de groote voordeelen, die het lidmaatschap van den A. N. W. B. voor toeristen geeft, zoowel in ons land zelf, als op de grenzen en in het buitenland. Dat de aanwezigen ten hoogste vol daan waren over het gehoorde en ge ziene bewees het applaus, dat spr. ten deel viel. De voorzitter dankte hem dan ook voor zjjn schoone, boeiende en leerrijke voordracht en wenschte hem een tot wederzien toe Ook maakte hü van deze gelegenheid gebruik om den steun van de Afd. van N. O. G. in te roepen door als lid toe te treden en de vergaderingen daarvan trouw b(j te wonen. Weegbruggen. In de Zaterdag gehouden vergadering van vennooten der Maatschappij tot Exploitatie van Weegbruggen alhier werden dhrn. M. de Bokx en M. Vermeule resp. tot voorzitter en commissaris herkozen. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek, dat in 1910 op de weegbrug aan het station 2321400 en op die aan de haven 6733527 K.G. suikerbieten werden gewogen, terwijl op eerstgenoemde brug in totaal 4091109 K.G. werd gewogen tegenover op laatstgenoemde 9470797 K.G. De ontvangsten bedroe gen f 1423,33, de uitgaven f815,42, zoodat per aandeel f 4,50 kon worden uitgekeerd. Tot vaste weger bjj de brug aan het station werd benoemd W. Wolfers alhier, thans reeds tijdelijk alszoodanig werkzaam. Een bestuursvoorstel om het weeg loon voor suikerbieten van f 0,10 per 1000 K.G. te reduceeren tot f0,07, werd met groote meerderheid verwor pen. Voor het wegen van geperste artikelen werd een nieuw tarief vast gesteld, waarbij het weegloon f 0,10 per 1000 K.G. zal bedragen. Tenslotte werden dhrn. A. van der Linde en J.de Dreu benoemd tot plaats vervangende leden der commissie tot het nazien der rekening over 1911. Geslaagd. Bjj het te 's-Gravenhage gehouden examen voor tweede stuurman groote stoom- en zeilvaart slaagde o.a. onze stadgenoot dhr. C. L. Oranje. Benoemd. Onze plaatsgenoote mej. C. M. de Brujjne is benoemd tot onderwijzeres te Oud-Vo3semeer. Liohtbkeldenavond. Blijkens eene annonce in dit nummer zal dhr. Nonhebei, redacteur derHil- versumsche Crtalhier een lichtbeel denavond geven,waar o.a. de beroemde Passiespelen te Oberammergau op het doek gebracht zullen worden. Aange zien men niet dagelijks in de gelegen heid is zoo iets grootsch te aanschou wen, raden we een ieder aan thans te profiteeren van dit zeldzame aanbod. Zie verder de desbetreffende adver tentie. Uitgesteld. Ziekte onder de leden van Onderling Kunstgenot is oorzaak, dat de voor morgen- en Woensdagavond aange kondigde tooneelvoorstelling en lezing- Frans Netscher tot nader order zijn uitgesteld. Goed afgeloopen. Toen de vrachtrijder A. van Kapelle Zaterdagmiddag langs den Oostsingel reed, kwam hjj door het schrikken van z'n paard zoo dicht aan den waterkant, dat de wagen in de vest tuimelde. Rossinante bleef op den wal en ook z'n baas maakte geen kennis met het nog wel wat frissche water. Hulpvaardige handen brachteD het geheele zaakje weldra weer in z'n ouden stand terug, waarna bleek, dat de schade al zeer miniem was. 't Ongeval liep dus bijzonder goed af. Gemengd Vieuws. De lieve jeugd! Bij het aangaan der Nutsbewaarschool te Zaltbommel waren eenige jongens zeer hinderlijk. Juffrouw J., hoofd dier bewaarschool, kwam naar buiten om die bengels weg te jagen. De 10-jarige B. wierp haar een steen en terstond daarna een klomp tegen het achterhoofd, waardoor zjj een ernstige wond bekwam en be wusteloos neerzeeg. De helpsters en eenige omwonende vrouwen verleen den terstond hulp en droegen haar een woning binnen. De politie is met het geval in kennis gesteld. Berouw. In September 1909 ging een 19-jarige bediende van Van Gend Loos te A'dam er van door, na voor een bedrag van ongeveer f 23 0 op verschillende chèques geïnd te heb ben, welke som hjj niet afdroeg. Met een vriend nam hjj de wijk naar Amerika. Deze vriend is thans terug gekeerd en heeft zich bjj de politie aangemeld. De ontrouwe bediende schijnt zich nog in de Vereenigde Staten te bevinden. Inbreker gepakt. Vrijdagnacht te ruim half een werd de dikke glasruit van het horloge- en goud- en zilver magazijn van den heer Schnabel te Dordrecht stuk geslagen. Een buur man hoorde het gerinkel, stak zjjn hoofd door 't raam en zag een man met zijn arm door de gebroken ruit. Op zijn vraag, wat hjj moest, zette de man het op een loopen. De politie werd telefonisch gewaarschuwd, maar, al was 'die spoedig ter plaatse, de dader was gevlogen. Het bleek dat ook een tweede ruit van de vitrine stuk was en dat twee zilveren horloges verdwenen waren. De politie toog op Ziiek en iemand in de Vriesestraat had den man zien passeeren en kon een soort signalement geven. Het bleek verder, dat de man een spoor weg, trots het verbod, gepasseerd was en lang duurde het toen niet of de politie had den dief te pakken. Hij was aan de hand verwond en op hem werden de horloges, en eveneens bellen, gevonden. De man, een Gro ninger, is veilig opgeborgen. Brandstichting. Te Nieuw-Buinen is gesirresteerd de vrouw van R. E., verdacht van pogingen tot brand stichting in de woning van het hoofd der christelijke school. Haar man stond Maandag terecht wegens twee gelijke'fpoglngen, het''vorig jaar "ge pleegd. De redenen van deze hard nekkige vervolging zjjn onbekend. De moeite waard! Een arbeider van Eekelen onder Rozendaal (N.-Br.) heeft bij het rooien van struiken een gaaf pakje met 254 goudstukken uit de 16de en de 17de eeuw gevonden. Ooed op de hoogte. In de Noord- brabantsche gemeente A. had de geestelijke gedurende de godsdienst oefening zijn gemeentenaren ernstig gewaarschuwd voor het gebruik van alcohol. Na afloop dier oefening be vonden zich eenige notabelen in de b(j de keik gelegen herberg. Een wethouder zeide tegen een der auto riteiten hjj het schoon geprekt van morgen, maar hij had wel gelaik met dien alcohol. Gullie kun hier nou alles drinken wa ge wilt, bier, jenever, brandewijn en kejak en zouden gul lie nou wel alcohol gaan drinken waar tegen de pastoor zoo waarschuwt? Een jong paartje! Te Etten- Leur heeft zich een paartje tot on dertrouw aangemeld, waarvan de bruid 16 en de bruidegom 18 jaar is. Gedwongen kuischheid. Bjj Bre da woont een dame, die behalve liefhebberij voor het vrouwenkiesrecht (zij is een der sterren van de Breda- sche afdeeling van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht) ook van hondjes houdt. Niet gaarne ziet zij dat haar hartediefjes zich afgeven met minderwaardige soortgenooten en om nu te voorkomen dat haar schatjes (het zijn vrouwtjes) een me- saillance begaan, heeft zij ze broek jes aangetrokken, waaraan volgens eigen vinding een klepje met ijzeren pennetjesAldus toegetakeld mar- cheeren de diertjes langs 's heeren wegen. Ongelukken. De ongehuwde 35- jarige J. G., uit Bingen, is bij her stellingswerkzaamheden uit den 45 meter hoogen schoorsteen van de spiegelglasfabriek te Sas van Gent gevallen. Hij was terstond dood. De huisgenooten van den veehandelaar B. Hesscher, te Watergraafsmeer, ver namen uit diens slaapkamer een kreu nend geluid. De geneesheer, die on middellijk geroepen werd, constateerde gasverstikking. De aangebrachte hulp mocht niet meer baten. Op een stoomschip, liggende in het IJ te Amsterdam, werd een werkman ge troffen door een baal tabak, welke uit den strop schoot. De man werd onmiddellijk gedood. In de Molen straat te Enschede geraakte de tien- jarige Karei Mantel onder een zwaar beladen steenwagenhij bezweek eenige uren daarna. Terwijl de kinderen van den tuinbewaker by de artillerieloods op de Sniep te Diemen aan het spelen waren, geraakte het negen-jarig dochtertje onder een om vallend affuit. De onmiddellijk ge roepen geneesheer kon geen hulp meer bieden, daar het kind spoedig aan de bekomen verwondingen overleed. Staking van apothekers-bedienden. Te Lodsz hebben de apothekersbe dienden sedert eenigen tjjd reeds het werk gestaakt en nu staat in deze fabrieksstad, waar de gezondheidstoe stand onder de talrijke arbeidersbe volking toch reeds niet al te gunstig was, een groote ramp voor de deur. De apothekers doen hun uiterste best, maar zjjn niet in staat al het werk af te doen, zoodat zij aan den inspecteur der volksgezondheid het verzoek hebben gedaan, achttien apo theken te mogen sluiten. In de zes overblijvende zullen zy dan het werk verrichten. Apachen aan 't werk. Twee ke rels van gemeen uiterlijk betaalden te Parjjs een vertering in een tapperij met een valsch 5-franesstuk. De waard bemerkte pas, dat hy was opgelicht, toen de twee valsche munters reeds uit het gezicht waren. Hjj riep nu twee rijwiel-agenten aan, en bracht dezen op de hoogte. Na het signale ment der beide bezoekers te hebben gevraagd, reden de twee agenten hen achterop en snapten hen in een ander café. Bjj het fouilleeren van een der boeven kwamen een met scherp ge laden revolver, ruim 500 francs en een doos scherpe patronen te voor schijn. Een der agenten, Félix Périn, vroeg den ander, die hem stom, met van haat fonkelende oogen had staan aankijken, waar hy zijn valsche mun ten had. In plaats van die te voor schijn te halen, trok de kerel blik semsnel een geladen revolver en loste een schot 4 bout portant op den ongelukkigen agent. De kogel trof Périn in den slaap en doodde hein op slag. Nog voor zijn kameraad den moordenaar had kunnen grjjpen, stak deze met een snelle beweging den loop van den revolver in zjjn mond en schoot zich dood. De mo'ite waard. Een Edinburg- scho dame stond dezer dagen in de stad harer inwoning voor een winkel te kijken. Plotseling voelde zjj een arm om haar hals en werd haar het dubbelo parelsnoer dat ze droeg afge rukt. Ze keerde zich snel om en zag een net gekleed heer in de volte ver dwijnen. Zoo gauw ging alles in zjjn werk, dat de man kon ontsnappen. Het parelsnoer wordt geschat op een waarde van f84,000. Dat men zoo'n waarde dan ook op straat tentoonstelt 1 -Massa-ellende. In de Joodsche Wachter lezen wjj, dat den linFebr. Woenen getuige zal zijn van een de - monstratie" van massa ellende, zooals zelden te voren in Europa gezien is. (JlDoor intrekking der vergunning aan 9000 van de 10,000 Joodsche herber giers in Galicië en de Bukowina, is aan die vele duizenden Joodsche ge zinnen het middel van bestaan ont nomen. De wanhopige toestand valt rauwelijks te overzien. In radeloosheid hebben die duizenden den langen weg van Galicië naar Weenen aan vaard om den Keizer te sineeken hun het dagelijksch brood te laten. Millioenen vogels doodgevroren Daar gedurende den laatsten herfst aan de Zuidelijke hellingen van den Kaukasus, welke geheel met wouden zjjn bedekt, een zeer zachte tempera tuur had geheerscht, maakten de meeste trekvogels uit het Noorden daar halt. Plotseling is nu een zeer strenge koude, gepaard met sneeuwstormen, ingevallen en zoowel deze berghellin gen als de stranden van de Zwarte Zee zyn nu bedekt met millioenen ljjken van trekvogels, die door de hevige koude zijn bezweken. Tragisch. Een tragische gebeur tenis heeft zich te Saint Loup bjj Niort afgespeeld. Een daar wonend landheer heeft zijn vrouw, toen deze met een stoomboot aankwam, dood geschoten. Daarop vluchtte hjj in zjjn woning en toen de gendarmen kwa men om hem te arrsteeren, schoot hy met een geweer op de politiebeambten van wie er drie gewond werden. De gendarmen schoten terug en een hunner doodde daarop met een revol verschot den „desperado". Laatste en Telegrafische Berichten. Den Haag, 13 Febr. Ingetrokken de benoeming van G. A. Mejjer tot ontvanger der Directe belastingen te 's Gravenpolder en als zoodanig be noemd N. Beyderwellen. Marhtberichten. Rotterdam, 13 Febr. Vlas op het land veel afgedaan, vaste prjjzen, marktaanvoer 8021 st. blauw 55 a 75 St., 2950 st. Groningen 55 a 70 St., 2500 st. geel 60 a 70 St., 278 st. wit 52 a 56 St., flinke handel enkel partijtje door hooge vraagprijzen of slechte kwaliteit opgehouden. Aard appelen weinig aanvoer, goede vraag Zeeuwsche blauwe f4 a f 4,20, bonten f3.75 a f3,90, eigenheimers f4,— a f 4,20, overmaasche f 6,20 a f 6,40. Ajuinaanvoer 3000 balen, groote f 4,25 per 60 kilo, puike kwaliteit, overigens geen noteeringen. Granen buiten- landsche prijshoudend. Meel f 11,75 kalm. Bouwman zeer stil f 12,75, f 13,25, f 11,75, f 12,00. Binnenlandsche Tarwe8,4 f Haver - 6,50 - Lijnzaad (voerzaad) - 14,50 - Lijnzaad (zaaizaad) - 16,50 - Bruine Boonen. - 11,50,- Koolzaad - 10,75 - Karweizaad - 12,35 - Mais, mixed st. - 115,- Eieren Zeeuwsche - 5,80 - Overmaasche - 6,20 - 11,50 7,20 15,— 17,50 13,25 11,50 12,45 6,— 6,40 Varkensmarkt Rotterdam. Veeaanvoer varkens 1049, 26 4 25 ct. Licht soort 254 24 ct. Tamelijk vlugge handel. 395e Staatsloterij, 5e k(. Trekking van Vrjjdag 10 Feb. 17e 1. ƒ3000: 13383 - 400 - 70 Nieten 5195 4043 544011134 1441 146910055 Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Magdatena Menheere Rudolf Frits z. v. .(Klaas Kranenborg en Hiltje Heslinga; Machiel Johannes Cor nelia z. v. Maarten Willem de Kok en .Johanna Kornelia Moens. Telegrafisch Weerbericht Hoogste barometerstand 782 0 te Riga. Laagste barometerstand 730.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 14 dezer Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Uostelyke wind, meest nevelig, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Wilhelminadorp. Zaterdag had de aanbesteding plaats van het bou wen van een dubbele arbeiderswoning en het afbreken der vroegere wagen- makerjj alhier. Ingeschreven werd door Arents, f 2865HubrechtBe, f2760; Graaf en Schrijver, f2775 Jacobs, f2440 allen te Goes; W. v. d. Linde, f2430 KattendykeM. Vleugel, f2400; Gebr. Oom, f2290 beiden te Wilhelminadorp. Gegund aan den laagsten inschrijver. Heinkenszand. Bjj de aanbesteding van het bouwen van een woonhuis, graanschuur en varkenshok voor dhr. C. Courtin alhier werd ingeschreven door A. Hubrechtse, Heinkenszand, voor f3900; G. Vaas, 's Heerenhoek, voor f3890; A Kuiper, Heinkenszand, voor f 3860J Dekker, Heinkenszand, voor f3860; A Jansm, Nisse, voor f 3780. Het werk is nog niet gegund. Kruining-n. Bij de door Not. Schram voor dhr. P. van Iwaarde alhier gehouden verpachting van Bouw- en Weiland, werden pachters dhrn L. Kole, voor f90; E. Sinke voor f 72 Jac. Sinke, voor f 60 en f 64 L. Willeboer, voor f61; A. Kole, voor f 54 en A. Bruynzeel, voor f 37 en f 46, alles per 39 A. 24 c.A. Burgerlijke Stand. Van 10—13 Febr. GOES. Geboren: 11, Marinus Maria X. v. Leonardos Verbeem en HKKIJK van Maten en Gewichten Burgemeester en Wethouders van Goes maken lijj dezen bekend: a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal wor den gehouden in het gebouw de „Voormalige Weverij", gelegen aan le Oude Vischmarkt, achter het Postkantoor alhier op 2 Maart voor de verkoopers van nieuwe maten en ge wichten, voor apothekers, goud- en zilversmeden, enz. (fijnere weging.) op 3 Maart voor hen, wier familie naam begint met A, B en C. Op 4 Maart met D, E, F en G. „6 'snamid. met H en I. „9 met J en K. „10 L, M en N. „11 O, P, Q en R. „13 S, T en U. „14 V en W. „15 X, IJ en Z. telkens van 's morgens 9 tot 12 en 's namiddags van I tot 4 uren. b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist d. dat de maten en gewichten voor Januari 1912 gestempeld moeten worden met de letter S en tot dien datum ook de letter R geldig is e. dat maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeu- ringsmerk niet in winkels enz., teruggebracht mogen worden dat er nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het (jkkantoor te Middelburg op 16 en 17 Maart, 6, 7, 27 en 28 April, 18 en 19 Mei, 8, 9, 29 en 30 Juni, 13 en 14 Juli, 3, 4, 24 en 25 Augustus van 9 tot 12 en 1 tot 4 uur en nh 9 September, eiken Donderdag en Vrij dag van 9 tot 1 uur g. dat de onderdeelen van het Gram (de milligram-gewichten) niet op de herjjkzitting, maar alleen aan de jjkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco.) Goes, 11 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. D. VAN DEN BOUT. 1. b. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Reeds bij het begin van het adver teer en begint de geluksster van een zaak te schijnen. Is ze dan slechts een gloeiende spijker, bij regelmatig adverteeren wordt ze een Zon. Heden overleed na een smarte - ljjk lijden op den leeftijd van 65 jaren mijn geliefde Echtgenoot Mr. FR4NQOIS N1COLAAS v. d. BILT, Oud-Secretaris der gem. Vlissingen. E. A. v. d. BILT—Geldof. Kapelle (Z.B.) 9 Febr. '11. Volstrekt eenige en algemeene kennis geving. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Hiermede vervullen wy den treurigen plicht u kennis te geven van het plotseling overlijden van myn gelielden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader den heer C. COPAL in den gezegenden ouderdom van 85 jaar en 14 dagen. Namens allen, Wed A. COPAL—Rooze. Wemeldinge, 7 Februari 1911. Hartelijk dank voor de vele blijken van deelneming, bij het over lijden van onze geliefde dochter en zuster ANNA ondervonden. W. v. VEEN. J. v. Veen—Pattenier. H. DEKKERvan Veen. P. DEKKER. A. VAN VEEN. Heinkenszand, 13 Febr. 1911. Voor de vele blijken van be langstelling, op 7 dezer, zoowel van binnen als buiten de stad ontvangen, betuigen wij, ook namens onze kin deren, hartelijk dank. A. OKKE en Echtgenoote» Gom. 1» Febnutri 1911.

Goessche Courant | 1911 | | pagina 2