N°. 20 1911 Dinsdag 14 Februari. 989te jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-,"Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending1 van advertentLën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 13 uren. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50*ct., eiken regel meer lOet Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbend dankbetuigingen worden van 1—10 regels k f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 23 Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. Buitenland. De pest in Mandbjoerije. De berichten over de verschrikke lijke ziekte in China luiden nog steeds zeer verontrustend. Terwijl in sommige streken het gevaar langzamerhand minder wordt, neemt de vreeseljjke epidemie in Mandsjoerije iederen dag in omvang toe. Te Changehun heeft de pest haar hoogtepunt bereikt. Donderdag alleen werden daar 140 gevallen met doode- ljjken afloop geconstateerd. Naar aanleiding van berichten uit Russische bron, volgens welke honderden lijken de wegen en velden ten noorden en ten oosten van Char- bin bedekken, heelt het Russische diplomatieke korps bij de Chineesche regeering een ernstig protest inge diend en het uitzenden van cavalerie verzocht, opdat het verbranden der lijken met de sterke hand worde af gedwongen en nauwlettend voor de uitvoering der desbetreffende voor schriften kan worden gewaakt. Thans is geheel Noordelijk Mand- sjoerjje door de epidemie aangetast. Rusland begint zijn grenzen voor de Chineezen te sluiten, en Japan heeft de geheele Koreaansche grens met militaire posten afgezet. De neef van den serum-onderzoeker Haffken, die te Charbin het bacteriologisch onder zoek leidt, heelt aan een correspon dent van de New-York Herald ver klaard, dat hfj, volgens de microsco pische aanduidingen, aan een afname der pestverwekkers gelooft. Te Char bin zouden minder gevallen metdoo- delijken afloop voorkomen. Te Moek- den werden 449, te Tschifoe 300 doo- den geteld, waaronder twee zieken- verpleegsteis van het Fransehe hos pitaal. Ook uit Italië komen allesbehalve aangename tijdingen. Daar heersoht nl. eene Buitengewone kodde. Vele schoolkinderen te Rome zijn, omdat de lokalen Diet zjjn ingericht op zulk een weersgesteldheid, ziek geworden. Iederen nacht vriest het eenige graden. Zuid-Italië word ge teisterd door sneeuwstormenvooral te Foggia is veel sneeuw gevallen. De Stromball is geheel in het wit gekleed. De winkelB te Tarente zjjn gesloten de verkoopers konden het niet erin uithouden, daar ook hier de kachels ontbreken. Het dageljjksch leven on dervindt groote stoornisde bevolking heeft het hard te verantwoorden. De barakkenstad Messina ligt diep onder de sneeuw; de verbindingen met Na pels zijn onderbroken. De berichten uit Ancona nieldennoodweer. Een hevige Btorm heeft groote schade aangerieht in de stad. Het meer van Dragoni nabij Avellina ligt dichtgevroren. Een telegram uit Palermo aan de Populo Romano spreekt van zwaren sneeuwval, terwijl de zee zoo onstuimig, is, dat de schepen in de binnenhaven zelfs niet veilig zijn. Het Oostenrjjksche stoomschip .Ocea nia" is op den havendam geworpen. De rukwinden ontwortelen hoornen en hebben reeds verschillende ongeluk ken veroorzaakt. In de Torksche hoofdstad is het al niet veel beter gesteld. Ten- gevolgen van de scherpe noorden winden en de zware sneeuwstormen staat het verkeer aldaar geheel en al stil Een aantal wolven zwerven rond in de omstreken van de stad en val len de bewoners aan, enkele waagden zich zelfs in de stad, waar ze echter spoedig doodgeschoten werden. De minvermogende bevolking, die op zulk een zwaren winter niet ingericht is, heeft bitter te lijden van de zware koude, te meer daar de kolenvoorraad grootendeels uitgeput is. In RuBland zetten de studenten nog steeds den boel op stelten. Alle scholen voor hooger onderwijs te Petersburg, waar de studenten in staking gegaan zijn, worden door sterke afdeelingen politie bewaakt. De hoogere cursussen voor vrouwen Zjjn voor twee dagen gesloten, maar de technologische instituten hebben geweigerd aan de staking deel te nemen. Sedert Maandag is den stu denten aan de eigenlijke universiteit de toegang ontzegd, daar men vreest, dat zjj slechts zouden binnenkomen om revolutionnaii e plannen te bera men en relletjes te verwekken. Stoly- pine heeft echter verklaard, dat het onder geen omstandigheden tot een sluiting voor langeren tijd mag komen en dat voor de bescherming van de werkwilligen zorg zal worden gedra gen. Binnenkort is een officieele Ite- geeringsverklaring betreffende den toestand aan de hoogescholen te ver wachten. De rector, de adjunct en de prorector aan de Universiteit te Moskou hebben reeds hun ontslag ingediend. Binnenland. Christ. Hist. Unie. In de te 's-Gravenhage gehouden jaarvergadering van de Christ. Hist. Unie heeft dr. G. H. Wagenaar van Rotterdam op verzoek van het Hoofd bestuur het onderwerp de algemeene politieke toestand, ingeleid. Blijkens 't verslag in de Ned. herinnerde deze aan de bij velen bestaande onzeker heid over het antwoord op de vraag of het goed is den bestaanden toestand, die der coalitie, te bestendigen, terwijl de ontevredenheid schijnt toe te nemen over wat men acht te zijn de onvrucht baarheid van de coalitie-Regeeriug, al doet ook de kleine a.-r. pers vooral herhaaldelijk pogingen om de onwrik bare vastheid der coalitie aan te too- nen. Moeten wjj zoo vraagt spr. die bezwaren niet onder de oogen zien, vooral waar zij de samenwerking met Rome gelden Moet een samen werking met de ultramontaansche groepen worden bestendigd Moet er niet méér op worden aangedrongen dat de Hervormdo Kerk haar histori sche plaats komt in te nemen Predikanten van orthodoxen huize hebben we hooren roepen Hoe lang nog Ook hebben vooraanstaande mannen onder ons bezwaar, om nog langer de verantwoordelijkheid te dragen. Spr. deelde mede, dat te dezen op zichte alle leden van het hoofdbestuur overtuigd zijn, dat de coalitie ernstige bezwaren aanklevendat zij een tijdelijk karakter draagtdat er met de uiterste behoedzaamheid moet wor den te werk gegaan. Maar er wordt verschillend gedacht over de nadeelen der coalitie, ver schillend ook over de vraag of de christ.-hist. de gevolgen van een breuk op zich zouden moeten nemen. Het verschil loop feitelijk over een punt van tactiek. Men meent te moe ten doen aan eeD zg. real-politiek waarbij Rit twee kwaden het kleinste moet worden gekozen. Spr. voor zich stelt de vraag zóó: Moeten we voortgaan een smaldeel te vormen in de politieke coalitie, nu de meerderheid van do christ.-hist. afhan kelijk is, echter zónder dat zij de leiding hebben, of moeten we, zonder coalitie, enkel onze christ. beginselen stellen als Sehibboleth in den politie- ken strijd? Spr. meent het laatste, maar de groote meerderheid van het H. B. deelt zijn gevoelen niet. Uit het debat stippen wij aan, dat ds. van Hoogenhuyze de coalitie anti nationaal noemde. Zjj werkt mee aan de ontkerstening der openbare instel lingen en graaft een breede klove in het volk. De coalitie is bewijs van ongeloof en van vreeswjj durven 't niet wagen met God alleen. De heer Lohman legde er den nadruk op, dat de christ.-hist. in de coalitie staan als zelfstandige party en dus geoordeeld moeten worden naar wat zij als partij doen. Hij verklaarde, dat er geen enkel feit is, waaruit bljjkt, dat de onafhankelijkheid niet is be waard. Ook verschillende andere spr. gaven hunne meening in dezen weer. De Standaard en het jaar 1904. De wijze, waarop de Van Heeckeren- zaak voor den premier uit het Kabinet van 19011904 is beëindigd, wordt blijkbaar nu ook door De Stand, wat netelig voor dien premier gevonden. Zie hier wat thans in het orgaan van Dr. Kuyper te lezen staat „En ten derde kwam onze redactie in het gedrang by Buitenlandsehe Zaken. Wat dit punt betreft, gaan we ook nn> ffeiyk reeds vroeger, geheel ac- coord met de ministerieele verklaring, dat er iu 1904 niets is gebeurd, dat bedoeld was als dreigende inmenging van een vreemde mogendheid in onze binnenlandsche aangelegenheden, en terecht voegde de minister er aan toe, dat het tegendeel daarvan ook door den minister president van 1904 niet is beweerd. Dit neemt echter niet weg, dat wij niet hiertegenover maar hiernaast onze driestarren van Juli 1909 onver zwakt blij ven handhaven. De wetenschap, dat bjj de opvatting van het in 1904 gebeurde misver stand insloop, is van jongere dagteeke- ning dan het kabinet dat in 1905 aftrad." Stttteu-liieueraal. EERSTE KAMER. Bjj de behandeling der Oorlogsbe- grootiug gaf de heer Van Voorst tot Voorst, die derjj van sprekers opende, alB zjjn gevoelen te kennen, dat hjj het aangenaam zou hebben gevonden generaal Cool, den opsteller der be- grooting, achter de groene tafel te zien. Niettemin juicht hjj het optreden van den heer Coijjn toe, wiens werk zaam leven veel doet verwachten, ook voor de noodzakelijke verbeteringen in het leger. Verschillende andere le den voerden daarna nog het woord, en worden door minister Coijjn van repliek gediend, waarin deze mee deelde, onze geheele weermacht naar het Oosten en Westen op bescherming onzer onzijdigheid te willen inrichten. De kustverdediging moet evenwel voorgaan. De Vestings- en Oorlogsbe- grooting werd daarop aangenomen en Waterstaat aan de orde gesteld. De heer Lely brak daarbjj nog eens een lans voor de drooglegging der Zui derzee, meende, dat de groote voor- deelen, daaraan verbonden, ruim schoots zullen opwegen tegen de on kosten, en maande de regeering tevens aan toch vooral voorbereid te zjjn op het geval, dat de spoorwegmaatschap pijen naasting zuilen eischen. üokde heer Hovy toonde zich een voorstan der van het Zuiderzeeplan en legde dan den nadruk op het feit, dat Zee land zulke slechte communicatie heeft met den vasten wal. Over den spoor- wegdam door het Sloe dient een flinke verbindingsweg met Noord-Brabant te worden aangelegd. Vervolgens klaagde spr. over het uitblijven der voorgestelde verbetering van de haven te Terneuzen als gevolg van het ge harrewar tusschen de verschillende spoorwegmaatschappijen. Laat de mi nister daarom ingrjjpen om ten spoe digste met de verbetering te kunnen aanvangen. In de derde plaats beval spr. de belangen van Vlissingen in de aandacht van den minister aanhet gemeentebestuur van die stad werkt onverdroten, om de stad tot meerderen bloei te brengen, maar Vlissingen heeft behoefte aan een brug nabjj de groote zeesluis en een nieuw Btation. De minister beloofde den heer Hovy rekening te zullen houden met diens opmerkingen en antwoordde den heer Lely, dat de tegenwoordige toestand der financiën niet toelaat zoo'n grootsch werk als het droogleggen der Zuiderzee ten uitvoer te brengen, al zal het z. i. toeh eenmaal zoo ver moeten komen. De kwartjesvinderjj in de treinen was den heer De Marez Oyens, en niet hem alleen, een doorn in het oog en hjj ried den minister het hebben van speelkaarten in spoorwegrjjtuigen te verbieden of althans zulke maat regelen te treffen, dat de kaarten in niet-rook-coupe's geweerd zullen wor den. 's Ministers antwoord luidde, dat er maar ééu radicaal middel tegen dat gespuis is en welhot doen ver- dwjjnen van de kwartjeB 1 Overigens herinnerde hjj aan de mogeljjkheid de abonnementen dier heeren zonder eenige vergoeding in te trekken, ter- wjjl hun verder ook een gereserveerd compartiment kan worden aange wezen, waardoor ze dan geheel on- schadeljjk gemaakt worden. Ook deze begrooting werd dan zon der stemming aangenomen, waarna Zaterdagmorgen een aanvang werd gemaakt met Landbouw, nadat eerst nog het wetsontwerp tot uitbreiding vau het staatsmjjnveld door overne ming van het terrein der maatsch. „Eendracht", voor 3 ton, was aange nomen. Bij Landbouw pleitte de heer Michiels van Kessenich voor uitbrei ding van het aantal land- en tuin- bouwleeraren en voor betere bezoldi ging dier amotenaren, de heer Dojes drong aan op oprichting van een land- bouwhoogeschool, maar verklaarde zich tegen de vestiging daarvan te Utrecht, waarvoor de heer Bosch van Drakensteyn zich Dogal \>arm maakte. Het eind was, dat de begrooting zonder stemming werd aangenomen, evenals de Surinaamsche begrooting, waarbjj de bacovencultuur nog weer eens ter Bprake kwam, en die voor Curagao. Tenslotte kwam nog aan de orde hoofdstuk XI, (koloniën). De heer Sweerts de Landas Wyborgh vroeg daarbjj inlichtingen over de toe standen op Billiton en over de afzet ting van den sultan in den Riouw- Lingga-Archipel. De minister ant woordde, dat op Billiton onlusten ontstonden tusschen Chineezen, welke niet gericht waren tegen het Neder- landsch gezag. Militairen zorgen voor herstel van de orde. In den Riouw- Lingga-Arehipel heeft de sultan zieh reeds onder gouverneur-generaal Roo seboom aan contractbreuk schuldig gemaakt. Na verschillende daden ge pleegd te hebben tegen den resident en het gezag, is het zelfbestuur nu opgeheven. De gouverneur-generaal heeft geseind, dat, zonder stoornis, de rjjkssieraden zjjn ingeleverd. Nadat hierop ook nog dit hoofdstuk was aangenomen, is de Kamer tot nadere bjjeenroeping uiteengegaan. Dit de Pers. De kustverdediging. Ds. Bronsveld behandelt in zijn jongste kroniek in de Stemmen voor Waarheid en Vrede o. a. de kustver- dedigingsplannen. Hij kan, na alles wat er in het buitenland over te doen is geweest, niet goedkeuren den*oorlog6ZUchtigen, hoogdravenden toon" in De Stan daard en zegt Heeft dr. Kuyper, door zjjn houding in het incident-Van-Heeckeren, ons nog geen kwaad genoeg gedaan? Heeft deze man, die de beschuldiging vau den heer Patijn, dat hij opzette lijk liegt, onweersproken liet, nu nog niet het recht verbeurd, om adviezen te geven in oen zaak, dat de eer raakt van ons land Doch dit daargelaten het moei lijke van den toestand, waarin wij nu verkeeren, is hierin gelegenals wy onze kust gaan versterken, laden wij den sch|jn op ons, alsof wij nu een« willen toonen, hoe onafhankelijk we zijn! Zulk een bravoure-houding zou ons niet alleen duur te staan komen, maar ook alle waardigheid missen Laten wy het plan, om bij Vlissingen een fort te bouwen, varen, dan zal men niet nalaten te zeggenNeder land durft niet, en gaat uit den weg voor het geschrijf en geschrei in bui tenlandsehe bladen. We verkeeren dus in een zeer moeilijke positie. Zoowel het gebruik maken van ons recht, als het opgeven van het defen sieplan kan tot zeer verkeerde en niet eervolle uitleggingen aanleiding geven. Landbouw, Veeteelt en Vissclierij. Koloniale Landbouwschool. Door B. en W. van Nymegen is den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel verzocht, de nieuw op te richten middelbare koloniale landbouwschool te Nymegen te vesti gen. Door de Nymeegsche Handels- vereeniging zal een adres met dezelfde strekking tot den minister gericht worden, vergezeld van verschillende adhaesiebetuigingen. De tentoonstelling te Middelburg. Voor de groote provinciale land bouwtentoonstelling, vanwege de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij gedurende drie dagen in September te Middelburg te houden, is een eere comité gevormd, waarvan tot eere voorzitters zijn benoemd de Commis saris der Koningin in Zeeland en de burgemeester van Middelburg. Verder hebben in dat comité zitting de leden der Eerste en Tweede Kamer voor Zeeland en de leden van Gedep. Staten Pro vincie nieuws. Inlijving Lotelingen 1911. Prov. blad No. 20 bevat een circu laire van den Commissaris der Ko nin gin, houdende bepaling van het aandeel in het in de maand Maart af te leveren gedeelte van de ter vol ledige oefening in te Ijjven lotelingen van de lichting 1911. Dat aantal be draagt voor Zeeland 278. Baarland en Oudelande moeten 2 manschappen afleveren, Borsele 3, Driewegen 1, Ellewoutsdijk 1, Goes 8, 's HeerArends- kerke 5, 's Heerenhoek 1, Heinkens- zsnd 2, Hoedekenskerke 2, Ierseke 5, Kapelle 3, Kattendjjke 1, Kloe- tinge en 's Gravenpolder 3, Krabben- dijke 3, Kruiningen 5, Nisse en '6 Heer Abtskerke 1, Overzande 1, Rilland-Bath 3, Schore 2, Waarde 1, Wemeldinge 3, Wolphaartsdjjk 3, Coljjnsplaat 2, Kortgene en Kats 1. Wissekerke 3. 's-Heer Abtskerke. In de Raads zitting op 11 Febr. waren alle leden present. In de begrooting 1910 werd eene kleine wijziging gebracht en daarna de kohieren hondenbelasting en Hoofd. Omslag vastgesteld. Bjj de rondvraag werd door een der leden geklaagd over t onderhoud van de begraafplaats. De voorz. deelde daarop mede, dat den wegwerker dienaangaande al 14 dagen geleden last is gegeven. Daarna sluiting. Heinkenszand. Dhr. A. Hubreehtse, timmerman alhier, heeft een machine aangeschaft voor machinale houtbe werking. 't Is te hopen, dat deze eerste stoomtimmerfabriek in onze omgeving goede resultaten mag op leveren. Ovezand. Zekere van 't L. die vroeger een paar maal in een krank zinnigengesticht verpleegd is gewor den, heeft Zaterdagmorgen zjjn gezin verlaten, zonder dat men weet waar heen. l)e oorzaak van deze verdwij ning moet zjjn dat zjjn vrouw hem deze week een zoon schonk in plaats van een dochter. Ierseke. Van hier werden van 2 tot 9 Febr verzonden 1.190.000 lever bare oesters, zoodat deze week iets beter was dan de daaraan vooraf gaande. Duitschland en Engeland muntten uit. De prjjzen waren Imperalen 95 KG. f48 a 153. Ie soort 72 KG. f35 a f40. 2e soort 55 a 60 KG. f20 a 126. 3e soort 45 KG. f 12. Kapelle. Vrijdagavond hield de werkliedenvereeniging V. I. O. S. al hier haar jaarvergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat er ontvan gen was f 185 29, uitgegeven f 86.75 zoodat er een goed slot was van f 98.54. De vergadering bleef tot laat in den avond gezellig bjjeen. Schors. In de plaats van dhr. Joh. Polderman, die naar Wemeldinge is vertrokken, werd alhier gekozen als notabele der Ned. Herv. kerk dhr. J. M. llage met 15 van de 18 uitge brachte stemmen. Op dhr. J. Verbaagen waren 2 en op dhr. A. Zoetewejj één stem uitgebraeht. Dit jaar zjjn aan de beurt van aftreden als leden van den raad dhrn. M. Karelse en W. in 't Anker. Rilland Bath. De hengst, die zoo- als in het nummer van Donderdag 9 Febr 1.1. is gemeld, door de Bath- polders en den Fredericapolder in samenwerking met eenige landbouwers uit den Rejjgerbergschen polder uit België is ingevoerd, is wegens moge lijke cornage aangehouden. Daar do hengst op de keur was gekocht en de verkooper een herkeuring niet wenschte af te wachten, is de koop niet doorgegaan. Middelburg. Door de Nuts-com- missie voor onderwjjs der Mjj tot Nut van 't Algemeen werd jl. Zaterdag alhier een bjjeonkomst gehouden van afgevaardigden van onderwjjzers ver- eeuigingen, waaronder voor de Afd. Goes van het N. O. G. dhr. P. van den Jleulen, voorstanders van het openbaar onderwjjs, school- en andere autori teiten in Zeeland. Deze vergadering was belegd om van gedachten te wis selen over een aantal zaken, het open baar onderwjjs betreffende, om op de hoogte te komen van plaatseljjke en gemeentelijke toestanden, die volgens de vrjjzinnige zienswjjze der Nuts- Commissie verbetering behoeven en om alle voorstanders der openbare school op te wekken tot het versprei den van gezonde ideeën omtrent het openbaar volksonderwjjs en daarvoor propaganda te maken. Nadat door dr. Bos van 's Graven- hage, de taak en het werk der Nuts- Commissie was uiteengezet, werden door verschillende sprekers achtereen- I volgens behandeld: de werking der

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1