N\ 13 1911. Zaterdag 28 Januari. 98™ jaargang. Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. 7i FEUILLETON. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentlën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50;ct., eiken regel meer lOet Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dorzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels a 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goescho Coura.it". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. EE.V KENMERK DER REACTIE. De kerkelijke partijen ten onzent plegen den naam reactionairen met verontwaardiging terng to wijzen. Zij zijn zoo vooruitstrevend als wie ook, beweren ze. Misschien is dat beweren gedeeltelijk te goeder trouw. Doordat ze ook willen meedoen aan sociale wetgeving, zieh zelfs verklaren voor sommige democratische maatregelen en het graag hebben over de kleine luiden, meenen ze den democratischen vooruitgang te dienen. Hun eigen reactionaire gezindheid als de grond slag van hun politieke streven kennen en begrijpen de meesten niet. Maar nu en dan openbaart die zich toch zoo duidelijk, dat zij ook den een- voudigsten moet in het oog vallen. Zoo is het nu weer met hun angstig geschreeuw tegen algemeen kiesrecht. Hier, zou men zoo zeggen, kunnen ze toch geen godsdienstige dogma's naar voren schuiven ter verdediging van hun tegenstand. De Bijbel ver biedt nergens algemeen kiesrecht en zelfs de kerkvaders en oude theologen zwijgen er over. Toch zijn de kerke- lijken er tegen. Algemeen kiesrecht, op zichzelf en abstract genomen wonderlijk deze voorwaarde van par tijen, die alles zelf in 't abstracte nemen is er niets tegen te beweren, maar het zal het organisch verband der maatschappij uiteenrukken. Het past niet de Zeeuw vertelt het nog in haar nummer van Woensdag in de geschiedenis van een volk. Waar om niet, dat laten de heeren meestal en laat ook de Zeeuw na, te ver tellen. Maar dit beroep op de geschiedenis is kenmerkend voor reactionairen. Die menschen denken altijd, dat de ge schiedenis voor een honderd jaar ge ëindigd is. Dat we ook na dien, dat we ook vandaag nog bezig zijn ge schiedenis te maken, begrijpen ze niet. Gemeenteraad van Goes. Gisteravond vergaderde de Kaad onzer gemeente onder presidium van den burgemeester. Afwezig de heer Donner. De notulen der vorige vergadering worden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld en daarna mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken lo. Schrijven van Ged. St. houden de goedkeuring van 's Raads besluit tot uitgifte van grond in erfpacht aan H.H. Gebrs. Duvekot. 2o. Id. Id. tot ruiling van grond met dhr. J. A. van Heel. 3o. Bericht van dhr. Dr. de Kujjter de Wildt, dat hem door den Minister van Landbouw machtiging is verleend tot de aanvaarding zijner benoeming tot lid van hst Burg. Armbestuur. 4o. Schrijven van Ged. Staten hou dende bericht, dat zij hunne beslissing omtrent de begrooting dezer gemeente JCef geheim oatt den - JCerculesburcht. - Uit het Fransch van GASTON LEROÜX. En terwijl zijn oogen mij doorboor den en my buiten mijzelf brachten, herhaalde ik woedend Wijs hem dan toch aan Noem hem toch 1 Je treuzelt even hard als in de rechtszaal te Versailles Had ik toen dan geen redenen om te treuzelen vroeg hij zonder zijn kalmte te verliezen. Je wilt hem dus weer in de gelegen heid stellen om te ontsnappen? Ik zweer jou, dat hij ditmaal niet zal ontsnappen. Waarom bleef hij mij op zulk een dreigenden toon toespreken Meende hij dan werkelijk Larsan in mij te zien? Mijn blik ontmoette dien van Mathilde. Zü zag mjj met ontzetting aan. Rouletabille, zei ik en de stem stokte mij bijna in de keel, je deukt toch niet, je gelooft toch met. Op dit oogenblik hoorden wij buiten, niet ver van het Oude Kasteel, een geweerschot. Wy, sprongen op, want over het dienstjaar 1911 tot 1 Apr. a. s. verdagen en dat zij het Gemeen tebestuur machtigen om te beschikken over de helft van de op die begrooting voor gewone uitgaven gebrachte som men, voor zoover die uitgaven ook op de begrooting voor het loopende dienstjaar voorkomen alsmede om te ontvangen de goedgekeurde belas tingen, heffingen, toegekende subsidi en en inkomsten uit de bezittingen. 5o. Id., houdende vaststelling der rekening en verantwoording over 1909. 6o. Schrjjven van L. G Overbeeke, ondernemer van den omnibusdienst Wolfertsdyksche Veer—Goes, houden de verslag van dien dienst over het afgeloopen jaar, waaruit blijkt, dat ge durende dien tjjd 5056 personen zijn vervoerd en dat de ontvangsten heb ben bedragen f 2588,20 tegen een totaal aan uitgaven van f3595. 7o. Kon. Besl. d.d. 27 Dec. '10, houdende mededeeling, dat het salaris van den commissaris van politie te Goes nader is vastgesteld op f 1400. 8o. Schrijven van Ged. St, ten geleide van een uittreksel van een Kon. Besl. d.d. 20 Dee. '10, houdende goedkeuring van 's Raads besluit om trent de heffing van belasting op de honden. 9e ld., houdende mededeeling van de besluiten van dat college inzake verschillende bezwaarschriften tegen den aanslag in de H.O. 10e. Id. houdende machtiging van het Gemeentebestuur tot het doen van uitgaven voor den aankoop van grint en basaltslag voor 't onderhoud der wegen. 11e. Beredeneerd verslag van het geen met betrekking tot verbetering der Volkshuisvesting in 1910 voor deze gemeente is gedaan. Alles voor kennisgeving aangenomen. Daarna is aan de orde de benoeming van een onderwijzer bij het 0. L. onderwijs, vacature-Neeteson, waar voor worden aanbevolen de heeren J. J. Nijsse te Bruinisse, M. J. Steketee te Oude Tonge en J, A. S. Vlieger te Vlissingen. De heer Njjsse wordt be noemd met 10 stemmeD, tegen 2 op den heer Vlieger. Het verzoek van het waterschaps bestuur der Breede Watering bewes ten Ierseke, om het beheer en onder houd van de Oude Singel, dat genoemd waterschap abusievelijk voor zyn re kening had genomen, weder voor re kening der gemeente te nemen, vond nogal een gunstig onthaal. De heer Dekker meent, dat de Breede Watering wel wat eigenmachtig op treedt en dat het er veel van heeft, alsof de gemeente maar moet doen, wat dit waterschap wil. Verder heeft spr. het rapport van B. en W. te dier zake niet recht begrepen, wat de Voor zitter dan nader toelicht. De heer Kakebeeke oordeelt dat de Breede Watering er tegen op zal ko men als de legger naar het in de vorige vergadering genomen besluit wordt vastgesteld. Spr. vindt dan ook, dat de Raad maar de zienswijze van de Breede Watering heeft te volgen. De heer Kransen v. d. Putte wil het voorstel maar aannemen, omdat hjj wy herinnerden ons dat Rouletabille den drie mannen, die de wacht hiel den, last had gegeven op ieder, die uit het Oude Kasteel wilde vluchten, te schieten. Edith had een gil ge geven en snelde naar de deur, maar Rouletabille, die zich niet had ver roerd, stelde haar met een paar woor den gerust. Als men op hem had geschoten, zei hjj, dan zouden zij alle drie geschoten hebbenDat schot is slechts eeu sig naal het is voor mij een teeken dat ik kan beginnen. Toen vervolgde hij, zich tot mjj wendende Laat ik u zeggen, mijnhoer Sain- clair, dat ik niemand of niets ver denk, zonder eerst mijn logica en mijn gezond verstand te hebben geraad pleegd. Ik verzeker u dat men aan zijn logica en zyn gezond verstand een goeden houvast heeft en ik ver zoek u dus te gaan zitten en er u, evenals ik, goed aan vast te houden 1 Larsan is hier, in ons midden. Gaat dus weer zitten, gebruikt uw logica en uw verstand en verliest mij geen oogenblik uit het oog, want ik ga nu met mijn verklaring beginnen. Alvorens echter te beginnen stond Rouletabille nog even op om er zich van te verzekeren, dat de deur goed gesloten en gegrendeld was. Toen ging hij weer zitten en nam een passer. Ik heb u mijn. verklaring willen de vergissing duidelijk doorziet en meent, dat zulke vergissingen in den vervolge niet vaak zullen voorkomen. De heer Dekker zal zich niet tegen het verzoek verzetten en ook de heer v. d. Bout niet, al maakt hij eenige aanmerkingen op de handelingen van bedoeld bestuur. Het verzoek wordt daarna zonder hoofdei, stemming ingewilligd. Vlugger ging het met de wijziging der gemeente-begrooting voor 1911, noo- dig geworden door de verhooging van het salaris van den commissaris van politie, die zonder discussie en zonder stemming wordt aangenomen. De behandeling van eene voorge stelde wijziging van de verordening op de keuring van vee en vleesch, die reeds een paar malen op de agenda prijkte, ontmoette ook nu nog heel wat tegenstand. Art. 14 van bedoelde verordening bepaalt, dat ingevoerd vleesch, bestemd voor verkoop, ver gezeld moet zijn van een bewijs van herkomst en keuring, afgegeven door een gediplomeerd veearts. Hierdoor wordt de invoer van vleesch en al wat daartoe wordt gerekend, afkom stig uit een abattoir of exportinrich ting, hoewel voorzien van een rijks- of ander wettig go id gekeurd stem pel, onmogelijk gemaakt, aan welk bezwaar men nu wenscht tegemoet te komen door dit art. als volgt te lezen ,Het is verboden, vleesch, bestemd voor verkoop, in de gemeente in te voeren, tenzij vergezeld van een be- wjjs van herkomst en keuring, afge geven door een gediplomeerd veearts, terwijl het vleesch bovendien moet zijn voorzien van een of meer keur merken, waaruit de goedkeuring dui delijk kan blijken. Van de overlegging van een bewijs van herkomst en kearing, kan door den keurmeester ontheffing worden verleend, wanneer reeds het keurings merk hem voldoende waarborg geeft. Deze bepalingen zjjn niet van toe passing voor invoer van heele of halve geslachte dieren, wanneer de inge wanden daaraan zijn verbonden, door hunne natuurlijke hechtmiddelen". De heer De Witt Hamer wyst op het vreemde, dat men hier is afge weken van een destyds gegeven voor lichting van de gezondheidscommissie, wat betreft de keuring. Spr. is tegen de wijze, waarop men aan de bezwaren van de verordening wil tegemoet komen, waar men ook van elders vleesch wil toelaten als dat op dezelfde gebrekkige w(jze als hier geschiedt gekeurd is. De heer Hollmann is het volkomen met den vorigen spr. eens en is van oordeel, dat door de thans voorge stelde verandering de veeartsen schade zullen lijden, doordat de keurmeester dan buiten Goes z'n diensten zal ver- leenen. Spr. is dan ook sterk tegen het voorstel. De heei Dekker herinnert er aan dat op zijn voorstel deze wijziging is aangebracht. Spr. meent, dat wij hier niet hebben te zorgen voor de vee artsen, maar alleen zorg te dragen, dat de keuring goed is en geen schade geven, op de plaatst zelf waar het geheimzinnige verschijnsel zich heeft voorgedaan, zei hy. Zjj zal er te dui delijker door zijn. En met zijn passer nam hy nu op Darzac's teekening de maat van de halve middellijn van den cirkel, waar mee op die teekening de omtrek van den Ronden Toren werd bedoeld. Daarna trok hij met zyn passer een even grooten cirkel op een stuk wit papier, dat hij met zyn punaises op het teekenbord bevestigd had. Toen hij don cirkel had getrokken, legde hjj zyn passer neer. Toen nam hjj het bakje met roode verf en vroeg Darzac of hij het herkende. Darzac, die evenmin als wij iets van wat Rou letabille deed,antwoordde bevestigend. Gnder in het bakje was reeds een groot gedeelte van de vort opgedroogd. Maar, volgeus Darzac, zou het beetje dat er nog in was, aan het papier dezelfde kleur geven als toen hjj het gebruikte om zjjn plattegrond van het schiereiland van den Herculesburg te kleuren. Men is er tenminste niet aan ge weest, zei, op hoogst ernstigen toon, Rouletabille. Met deze woorden doopte hij zijn penseel in het bakje en begon den heelen cirkel, dien hy zoo juist met den passer op het papier had getrok ken, vau binnen rood te kleuren. Hjj deed dit met dezelfde overdreven veroorzaakt. Hij heeft gehoord, dat de keurmeester thans ook wel buiten Goes gaat en daar vleesch keurt. Bovendien schijnt de keuring door veeartsen ook wel eens te wenschen over te laten, ja, zelfs zouden weieens verklaringen afgegeven worden zon der voorafgaande keuring. Wat de aanwrijving van gebrekkige keuring aangaat, weet spr. niet beter of een gediplomeerd keurmeester is voldoen de in staat zjjn werk te doen. De heer de Witt Hamer wyst nog maals op het feit, dat hij niet aan de capaciteiten van den keurmeester wil afdingen, maar de keurmeester dient als hulp-ambtenaar onder deskundig toezicht van een veearts te staan. En dien persoon hebben we niet, zoodat de zekerheid, dat de keuring goed is, ontbreekt. Dat wil spr. niet verder uitbreiden door de voorgestelde wijziging te aan vaarden. De heer Pilaar vraagt waarom deze wijziging voorgesteld wordt. De Voorzitter licht toe, dat de moei lijkheid van het invoeren van vleesch naar hier tot die wijziging heeft geleid, (de heeren Risch, Dekker en De Witt Hamer discnssieerën intusschen druk). De heer Pilaar dankt voor de inlich tingen en wjjst er op, dat het z. i. beter is by invoer van stukken vleesch, be halve het keuringsmerk ook een be wijs van afkomst te vorderen. De heer Risch zet de zaken nog nader uiteen en meentdat de groote bezwaren tegen de thans be staande verordening alleen bestaan in de verbeelding van verschillende sla gers. Dan protesteert spr. tegen de in sinuatie van dhr Dekker omtrent de ver dachte keuringen van veeartsen, ter- wjjl hjj hier tevens wil zeggen, dat hjj heel goed weet, dat de Raad niet zit om veeartsen den zak te spekken, waarvan trouwens de veeartsen ook niet gediend zouden zyn. De heer Dekker komt nog eens op zjjn straks geuite meening terug en meent, dat een slager hier, die plotse ling vleesch moet hebben, volgens de bestaande bepalingen dat buiten Goes niet op tijd zal kunnen krijgen, kortom hij is van oordeel, dat het zeer te betreuren zou zijn, dat een bepaling zou worden gemaakt, die schadelijk zou zjjn voor slagers, burgers en den keurmeester zelf, wat den voorz. de woorden ontlokt Mijnheer Dekker, de belangen van den keurmeester dienen hier geheel buiten beschouwing te blijven. De heeren De Witt Hamer en Dekker voeren eenigen tjjd een vrij heftige woordenwisseling, zoodat de voorz. herhaaldelijk moet hameren en ten slotte wordt het een gehaspel over de kwestie of de keurmeester voor zijn taak berekend is of niet, waarop de voorz. het debat sluit. De heer Hollmann wil zien, dat de keurmeester niet buiten Goes gaat, omdat 't mogelijk is, dat de slagers dan op hem zouden moeten wachten. De heer v. d. Ven vraagt of de ge meente-bouwmeester dan soms ook buiten Goes zijn diensten zal mogen verrichten. Spr. meent verder uit de nauwgezetheid, die rnjj reeds zoo had verbaasd toen hjj, in den Ronden Toren, aan niets anders dacht dan aan teekenen, terwijl men in onze nabijheid bozig was elkaar te ver moorden. Toen hy hiermee klaar was, haalde hij zyn horloge voor den dag en keek er op. U zult opmerken, dames en heeren, dat de laag verf, die den cirkel van binnen bedekt, niet dikker en ook niet minder dik is dan die, welke mynheer Darzac's cirkel bedekt, 't Is ten naas tenbij dezelfde tint. Ongetwijfeld, antwoordde Darzac, maar wat beteekent dat alles toch Wacht maar, zei de reporter. Men heeft goed begrepen, nietwaar, dat dit plan, dit kaartje door u getee kend is Dat zal waar zijn, zei Darzac. Ik was dan ook geducht uit mijn humeur toen we, na in het Oude Kasteel te zyn geweest, in de werkkamer van den Ouden Bob kwamen en ik mijn teekening in zulk een deerniswekken- den staat terugvond. De oude Bob had mijn teekening heelemaal bedorven, door er zijn doodshoofd overheen te laten rollen. Wij zijn er! zei Rouletabille zeer beslist. En hjj nam het oudste doodshoofd der wereld van de schrijftafel. Op het met roode verf bevlekte kakebeen discussies te hebben moeten opmaken, dat do vleesehkeuring hier niet vol doende wordt verricht. De Voorzitter dient daarop van re pliek en brengt het voorstel van B. en W. in stemming, met den uitslag, dat de stemmen staken, zoodat in de volgende vergadering zal moeten wor den beslist. Alsnu komt ter tafel eene concept verordening, regelende de voorwaar den voor de levering van muntgas. B. en W. stellen voor deze ongewij zigd aan te nemen, do financieele com missie daarentegen heeft geen bezwaar tegen het ontwerp als zoodanig, maar wel tegen de muntgaslevering zelve, en zulks in verband met het rapport der Gascommissie, dat in de Raads zitting van April j.l. in behandeling is geweest. Daarin toch werd een zee van bezwaren opgesomd, zonder dat daar eenig voordeel tegenover gesteld kan worden, zoodat de fin. comm. meent het leveren van muntgas te moeten ontraden, tenzij de vroeger geopperde bezwaren uit den weg zijn geruimd. De heer Von Schmidt auf Altenstadt brengt eerst een woord van dank aan de Gascommissie, en spreekt dan als zijn meening uit, dat die zee van bezwaren, in het rapport genoemd, niet zoo gewichtig is. Spr. leest het verslag voor van de muntgasmeters in Haarlem, waaruit blijkt, dat daar f 30.0U0 verlfês is geleden, ook door fraude, maar in Leerdam is genoeg voordeel behaald. Het gas heeft veel voor op petroleum, 't is lang zoo gevaarlijk niet, geeft veel meer licht en is veol gemakkelijker voor de huisvrouw. Met de verorde ning zelf kan spr. zich heel goed vereenigen, waarom hy dan ook met vertrouwen zijn stem er aan zal geven. De heer Pr. v. d. Putte antwoordt dat het rapport van de Gascommissie van 1910 verschillende zeer gewich tige bezwaren bevat en alleen voordeel zal opleveren als het gebruik groot is, wat de Gascommissie zelf zeer betwijfelt. En is het belang dan wel zoo groot Wie moeten het muntgas gebruiken Als de bezwaren niet weerlegd worden zal spr. tegen moe ten stemmen. De heer Dekker meent, dat de Gas- comm. hals over kop met het voorstel is gekomen. Spr. had een opgave van kosten by de stukken verwacht, maar tevergeefs. Verder aarzelt spr. z'n stem aan het voorstel te geven omdat hij twyfelt aan de voordeelen, maar zou eventueel in de verordening gaarne hooger beroep zien toegelaten by B. en W. De heer Hollmann zou eerst nitge- maakt willen zien of we hier munt gas zullen hebben of niet en zou gaarne het rapport vau 1910 hooren lezen. De heer v. d. Bout herinnert aan de bezwaren in dat rapport en wijst er op, dat die bezwaren juist de ziens wijze der gascommissie toen weer gaven. Zoodra de nieuwe oven klaar zou zijn, zou zij met nieuwe voorstel len komen. Spr. weet ook niet te voorspellen hoe groot de afname van wijzende, vroeg hjj U is het met my eens, nietwaar, dat die roode verf, die hier op zit, dezelfde is van uwe teekeniug en er aan blij ven. zitten, terwjjl dit doodshoefd er over heen rolde. Zeker. Het doodshoofd lag er nog op, toen wy binnenkwamen. Wij zyn en wjj blijven het dus met elkaar eens, vervolgde de reporter. Toen stond hy op en ging met het doodshoofd in de hand naar de diepe vensternis, stak een spiritusstelletje, dat daar stond, aan en zette er een pannetje met water op. Het doods hoofd hield hy nog steeds in den eenen arm. Onze oogen gingen, terwijl hy zoo bezig was, niet van hem ai. Nog nooit hadden wij Rouletabille's hou ding zoo onbegrijpelijk en zoo ver ontrustend gevonden. Hoe meer hij praatte en hoe meer hij deed, hoe minder wij hem begrepen. En wy waren bang, omdat wij voelden dat iemand in onze onmiddellijke nabij heid, iemand hier bil ons in de kamer bang was, banger dan één van ons. Wie kon het zyn Misschien de kalmste. De kalmste is Rouletabille, tusschen zijn doodshoofd en zijn pannetje. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1