N°, 12 1911 Donderdag 26 Januari 9^ jaargang. 70 FEUILLETON. li i it ii 6 u l ii d. Uit de Pers. GOESCH Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Seteks. Uitgave van de Naaml. Vennootschap ,Goesche Courant". Hoofdredacteur mr.-W. S. Kalma. Db uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franeo 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 et., eiken regel meer lOct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels a 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Bniteuland. Pest in China. De pest, die thans weer in Peking en andere steden epidemisch schijnt, heeft Zondag te Hankou tot ongere geldheden aanleiding gegeven. De Engelsehe politie liet een koelie, dien zij doodziek op straat vond, naar een politiebureau brengen. Onderweg stierf de koelie. De Chineezen beweer den nu dat de agenten den man ge dood hadden en vielen de Europeanen aan. Een detachement vrijwilligers van de Engeische kanonneerboot Thistle" en van de Duitsche kanon neerboot „Jaguar", dat zich aan land begaf, werd daar met een regen van steenen begroet. In het gevecht, dat toen volgde, werden 8 Chineezen ge dood. De onderkoning zond troepen tot herstel der orde. De toestand is thans weer kalmer. Alle te Peking vertegenwoordigde mogendheden zijn thans door het Chineesehe gouvernement aangezocht om specialisten op het gebied dezer gevaarlijke ziekte naar Mantsjoerije te laten komen, teneinde daar op kosten van het gouvernement de oorzaken der epidemie en de meest afdoende middelen ter bestrijding er van te bestudeeren. Misschien, dat er dan eindelijk eens een goed middel zal worden gevondenEn als deze pestziekte dan bedwongen is, zullen de specialiteiten hun krachten mogen inspannen voor een nieuwe maatschappelijke pest. die in Engeland dreigt uit te breken. De symptomen dezer tot nog toe daar onbekende kwaal openbaarden zich als volgtEen „bottelier", dat is de man, die in EngelBche voorname fa- miliën aan het hoofd van het bedien- denpersoneel staat, vroeg in de krant een nieuwe betrekking. Onder de brieven van antwoord was er een van een zich noemende Amerikaansche journaliste. Zij vroeg niets anders dan tegen betaling van grof geld, om nieuwtjes, schandaaltjes uit de groote wereld. Liefst zoo scherp mogelijk en van zoo bekend mogelijke personen met naam en toenaam. Baar krant zond er de noodige fondsen voor en haar zegsman 'zon er twee- b drie maal zijn loon bp kunnen verdienen. Hoe meer hij gat, hoe meer zij be taalde en hij moest toch veel weten daarvoor was hij immers de eerste van het peroneel in een voorname familie. Jammer genoeg, dat op die manier voldaan wordt aan de lusten van het groote publiek, dat dol is op derge lijke schandalen, en de Engeische pers is er dan ook vol van, zoo vol zelfs, dat de Revolutie in Monaoo er door op den achtergrond wordt geschoven. En nu is het weliswaar nog zoo ver ook niet, maar 't begint ■er toch veel op te gelijken. De Mone- gassen toeh toonen zich allesbehalve tevreden over hun grondwet. En na JCef geheim van den - JCerculesburchf. - Uit het Fransch van GASTON LEROUX. Ik heb een anoniemen brief ge kregen, waaruit ik heb vernomen, dat hij daar was. Ik heb u dien brief gezonden, zei Rouletabiüe rustig. En op ijskouden toon liet hij er op volgen: Ik wensch mijzelf geluk, heeren, met de spoedige terugkomst van den heer Arthur Kanee. Dank zij dit feit zien wij al de bewoners van den Her- eulesburg hier om deze tafel ver- eenigd, dns al degenen, voor wie mjjn verklaring van de wijze, waarop zeker iemand toen tot Jhier is kunnen doordringen, van eenig persoonlijk belang is. Ik vraag dus al uw aan dacht. Arthur Ranee viel hem in de rede. Wat bedoel je met die woorden „Al degenen, voor wie mijn verklaring van de wjjze waarop zeker iemand toen tot hier is kunnen doordringen, van eenig persoonlijk belang is.14 Daarmee bedoel ik de personen, under wie wjj Laraan moeten zoeken. aanvankelijk erg gemopperd te heb ben, zijn Zondagmorgen wel 400 kie zers wat een respectabel percentage van het geheele aantal kiesbevoegde Monegassen uitmaakt in een ver gadering bijeengekomen. Aldaar heb ben de afgevaardigden der ontevreden kiezers, die naar Parjjs waren gezon den, om de desiderata der bevolking by den Vorst niteen te zetten, verslag van hun zending gedaan. Veel succes hebben de heeren gede legeerden niet gehadde grondwet was juist onderweg naar Monaco om er afgekondigd te worden. Dies was er voor wijzigingen geen gelegenheid meer. En of het Zondag ook gespookt heeft, in de tot vergaderzaal gepro moveerde theaterzaal van het Lyceum. Verschillende sprekers moesten een beroep op de vergaderiDg doen, om in hemelsnaam kalm te blijven Ten loste werd een dagorde aangenomen, waarbjj, onder meer protesten, ook verzet werd aangeteekend tegen het beginsel van verdeeling van het Vor stendom in drie heele gemeenten, en tegen de instelling van een nationalen raad zoo maar zonder uitvoerend gezag. Een centraal commissaris, die de vergadering, in zijn qualiteit als wets- man moest bjjwonen, verzette zich tegen het in stemming brengen. Want in Monaco mag men spelen, maar alsnog niet stemmen. Evenwel, de revolutionnaire Monegassen hebben zich fier gedragen want gestemd is er, en wel unaniem voor de aanneming der dagorde. Tril Monaco, op uw constitutioneele grondvesten Algemeen Nederlandsch Verbond. Blykens het verslag van de ver gadering van het hoofdbestuur van het A. N. V. op 24 Dee. te Dordt ge houden, sloot de goedgekeurde be grooting met f20,799,37 i/» aan inkom sten en uitgaven. De goedkeuring is echter voorwaardelijk, aangezien groep Nederland haar begrooting nog moet bekrachtigen. Deze wijst f 16,594,97 i/i aan inkomsten aan, en een batig slot van f 12,322,47 V»- Voor Neerlandia is op de aigemeene be grooting weer 18200 uitgetrokken, voor de boekeneommissie f 2400, voor Nederlandsch onderwijs in den vreem de f560, voor subsidies aan de groep België f1053, Suriname f318,37 'k, zelfstandige afdeelingen f 800, bjjdrage aan de propaganda voor een Vlaain- sche hoogeschool f 100, voor den vacantieleergang aan Nederlandsche hoogeseholen f250, bijdrage aan het Nederlandsch studentencongres f 75, enz. De Boekeneommissie deelt in Neer landia mede, dat zy tot 15 December 1910 in het geheeL heeft verzonden naar Transvaal 268 kisten met boeken, naar den Oranje Vrijstaat 202, naar Raap de Goede Hoop 151 (w. o. 1 voor Rhodesië), naar Natal 21, naar Dnitseh Zuidwest-Afrika 3, naar Por- tugeeseh West-Afrika 3, tezamen naar Zuid-Afrika 648. In totaal werden 328 kisten verzonden. Vacantiewerk. De parlementaire medewerker van De Tijd schrijft Dat de Kamerleden ook in het Kerst reces werk genoeg hebben, zal ieder begrijpen, die weet, hoe 'n stapel wets ontwerpen ter bestudeering gereed ligt, om na heropening van de zitting op 7 Pebr. a. s. in de afdeelingen te worden onderzocht. Maar niet iedereen weet, hoe zoo'n korte vacantietijd door velen ook nog op andere wijze besteed wordt. Talrijke Kamerleden zitten toch in de nog talrijker commissiSn en voor dezulken is de vaeantie een vrneht- bare tijd. De leiders van de Staatscommissie over de werkloosheid bv. maakten het plan op voor het tweede deel der werkzaamheden dezer commissie de commissiën voor de herziening der Armenwet en voor voorbereiding van de Ziekteverzekering waren druk in de weer, terwijl ten slotte de Staats commissie voor de Grondwetsherzie ning het record sloeg. Deze commissie vergaderde toeh in de afgeloopen week iederen dag, uitge nomen Zaterdag. Ook de a. s. week staat een dagelyksche bijeenkomst op het program. Al bemerkt de buitenstaander dat zoo niet, er is dus werk genoeg aan den winkel. Rijwielkaarten. By de Staatsspoor beBtaat het plan om de rijwielkaarten ook verkrijgbaar te stellen in sigarenwinkels, boek winkels, enz. Men zal dan niet meer aan de stations behoeven te wachten om een rywielkaart te koopen, doch men kan zich er onderweg reeds van voorzien, op zijn gemak de kaart in vullen en aan 't station alleen de fiets atgeven. Vooral in het drukke reisseizoen zal dat veel tjjd besparen. Katholieken en openbare leeszalen. De Coevordensche oorrespondent van De Nieuwe Tijd bericht, dat te zjjnent de vorige week door den pastoor vanaf den kaneel aan de Katholieken ver boden is om de openbare leeszaal te bezoeken. De versterking van Vlissinien. Bij de Belgische Kamer is door den heer Franck, afgevaardigde van Ant werpen, een verzoek ingediend, om een interpellatie te mogen richten tot den minister van buitenlandsehe za ken, over de houding, die de Belgi sche regeering denkt aan te nemen in verband met de neutraliteit van het koninkrijk, en de vrijheid van de Schelde, die bedreigd worden door het Nederlandsche ontwerp tot ver sterking van Vlissingen. De interpellant is voornemens hier voor de urgentie te vragen in de Kamer. De Belgische regeering zal, zoo wordt aan de Voss. Ztg. nit Brussel bericht, daarop waarschijnlijk ant woorden, dat de quaestie of Nederland VJissingen al dan niet versterkt, haar niet aangaat, en dat zij hoogstens de Nederlandsche regeering kan vragen, welk gebruik deze in geval van vrede of oorlog van de aan te leggen ver sterkingen denkt te maken en dat de Belgische regeering vast overtuigd is dat de Nederlandsche regeering haar op deze vraag een bevredigend ant woord zal geven. Het Handelsblad van Antwerpen melding makende van de interpellatie, voegt daaraan toe „Ondervrager zal eene gunstbeurt verzoeken en wij hopen dat hem die zal verleend worden, aangezien zoo gezegd België's belangen de eenige drijfveer zijn, die Engeland en Frank rijk leidt, in hnn verzet tegen het ontwerp der Nederlandsche regeering. School en lierk. Diaconale conferentie. Woensdag 10 April zal krachtens besluit der Synode van de Ned. Herv. Kerk opnieuw eeu diaconale conferen tie gehouden worden. Het voornemen is, des voormiddags te 10 uur de aigemeene vergadering te openen, voor alle deelnemers aan de conferentieterwijl des namiddags de conferentie gesplitst zal worden in twee sectie-vergaderingen, de eene voor de diaconieën te plattenlande, de andere voor die der grootere en kleinere steden. In de voormiddag-vergadering zul len de heeren dr. J. H. Adriani, diaken der Nederduitseh Hervormde Gemeente te Utrecht, en A. J. Adriani Nzn., predikant te Warmenhuizen, de bespreking inleiden over het onder werp „Welken invloed zal vermoedelijk de nieuwe Armenwet, als zy in werking treedt, op de diaconale armenzorg uitoefenen j en welke middelen moeten aangewend worden om .mogelijke goede invloeden te bevorderen, of gevreesde verkeerde invloeden te keeren In de namiddag-vergadering znllen de heeren H. G. Brink, predikant te Ruinerwold, en J. Groeneweg, predi kant-directeur van de Diaconessen- Inrichting te 's-Gravenhage, in de plattelands-sectie, als onderwerp be handelen: „De gezinsverpleging van zieken te plattenlande." In de sectie-vergadering, bedoeld voor de diakenen der grootere en kleinere steden, zullen de heeren dr. I. M. J. Hoog, predikant te Nijmegen, cn P. J. Molenaar, predikant te's-Gra venhage, de bespreking inleiden over het onderwerp: „Hoe kunnen wy komen tot een goede regeling van de samenwerking van al datgene wat van Hervormd-kerkelijke zijde geschiedt in de steden, tot leniging van den nood der armen Het fort te Vlissingen en het buitenland. Nu men overal in de buitenlandsehe pers zich druk gaat maken over ons kustverdedigingsontwerp en den daar in voorgestelden bouw van een fort te Vlissingen, heeft ook overste Gadke, de militaire medewerker van het Berliner Tagéblatt, een hoofdartikel over deze aangelegenheid geschreven, waaruit de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant het volgende meedeelt „De overste begint te zeggen, dat het ontwerp-kustverdediging nog niet formeel is ingetrokken. Het lawaai, dat er echter in de Engelsehe, Bel gische en Fransche pers over wordt gemaakt, schrjjft Gadke, begint het bloed van onze Nederduitsche neven in beweging te brengen en zij vragen zich af met weik recht het buitenland zich in hun binnenlandsehe aange legenheden mengt. In Duitschland ziet men met gelatenheid toe- Men is van meening, dat wij in de ruzie het minst betrokken zyn, hoewel zelfs bij deze gelegenheid de geheele wereld onze booze plannen ontmaskert. Het wonderlijkste is echter, dat ook de snelle groei van onze vloot hierin be trokken wordt, die nu toeh voor de Hollandsche kustverdediging de on verschilligste zaak ter wereld is. Wan neer wij kwaad tegen Holland in het schild zonden voeren wat in Hol land geen verstandig mensch gelooit zouden wy ons waarachtig niet eerst de moeite behoeven te geven om ons in te schepen. Zulke over drijvingen rechtvaardigen het ver moeden, dat zekere chauvinistische kringen in Engeland en Frankrijk geen geheel zuiver geweten hebben. Gadke bespreekt dan de stelling- Holland, die in hoofdzaak gereed is en bij een voldoende aantal verdedi gers zeer sterk is. Vervolgens geeft hij het standpunt van de Fransehe en ds Engeische pers weer en schrijft Ni. a. w. verlangen de Engeische en Fransche bladen, dat ook een Engelsch landingsleger te allen tijde van de zee toegang tot Antwerpen moet hebben. Men wijst dan met tien vingers tegelijk op het booze Duitsch land, dat men nu eenmaal de be doeling aanwrijft om, onder schending van de Belgische neutraliteit, door het Maasdal op te rukken en zoodoende de versterkte Oostgrens van Frankrijk te ontwijken. Er i6 gevaar, dat het handhaven van deze besehuldiging aanleiding kan zyn tot ernstige mis bruiken. Voor een gewetenlooze poli tiek is niets gemakkelijker dan de dreigende schending van België's on zijdigheid door Duitschland reeds bij het begin van een oorlog als aan leiding te gebruiken om een EngelBch leger naar Antwerpen te zenden, onder voorwendsel van bescherming, maai inderdaad met de bedoeling het Duitsche leger in de flank aan te vallen. Men zegt, dat Engeland zulks niet noodig heeft, omdat het overal op Fransoh gebied kan landen. Dat is zei Rouletabille. Mathilde, die nog niets had gezegd, stond bevende op. Wat? riep zij ontsteld. Larsan is dns in ons midden? Daar ben ik zeker vanl zei Roule tabille. Er volgde een vreeseljjke stilte, Wy durfden elkaar niet aanzien. Rouletabille vervolgde weer op ijs kouden toon Ik ben er zeker van. Maar mijn woorden kunnen u niet zoo verbazen, mevrouw, want de gedachte aan die mogelijkheid heeft u geen oogenblik verlatenWat ons betreft, die ge dachte heeft zich aan ons opgedron gen, dien middag toen wy op het platte dak van den Konden Toren hebben gedej enneerd, nietwaar heeren, precies op dat oogenblikAls ik mevrouw Rance uitzonder, geloot ik dat wy allen dien middag de tegen woordigheid van Larsan hebben ge voeld. Dat is een vraag, die men even goed aan professor Stangerson zelf zou kunnen doen, zei Arthur Rance. Als Rouletabille zoo begint te reue- neeren, begrjjp ik niet, waarom de heer Stangerson, die toen ook aan tafel zat deze bijeenkomst niet bij woont. Mijnheer Rance 1 riep Mathilde. Ja, ik vraag n om vergiffenis, zei Edith's echtgenoot beschaamd. Maar Rouletabille moest niet zoo genera liseeren en zeggenalle gasten van het kasteel. Professor Stangerson staat geestelijk zoo ver van ons af, zei met zjjn mooien, kinderlijken ernst Rouleta bille, dat wjj zijn lichaam niet noodig hebben. Ofschoon professor Stanger son tegelijk met ons op den Heren- lesburg heeft vertoefd, is hjj toch nooit „met ons" geweest. Larsan daaren tegen heeft ons nooit verlaten. Wij zagen elkaar ter sluiks aan en de gedachte dat Larsan in ons midden kon zjjn, kwam injj opeens zoo dol voor, dat ik, vergetende, dat ik niet het woord tot Rouletabille mocht rich ten, niet kon nalaten ook met een opmerking voor den dag te komen. Maar op dat dejeuner van die zwarte brillen was er iemand, die ik hier niet zie. Rouletabille gromde even en wierp mij een nijdigen blik toe. Je bedoelt prins Galitch? zei hij. Ik heb je al gezegd, Sainelair, met welk doel prins Ga.itch zich hieraan de grens ophoudtdit bestaat niet hierin dat hjj zich zou gaan bemoeien met het ongeluk van professor Stan- gerson's dochter, dat zweer ik je. Laat prins Galitch zich maar wijden aan zijn humanitaire levenstaak. Maar, zei ik plagerig, al dit praten is nog geen redeneeren. Jnist, Sainelair. Al jouw op- en aanmerkingen maken dat ik niet kan redeneeren. Maar ik was nu eenmaal op mijn praatstoel en vergetende, dat ik Edith had beloofd haar oom te verdedigen begon ik, om Rouletabille vast te zetten, den ouden Bob zijdelings aan te vallen, wat ten gevolge had dat mevrouw Ranee nog lang een wrok tegen mi] gekoesterd heeft. De oude Bob, zei ik met nadruk, was er dien middag op het dejeuner van de zwarte brillen ook by. En nu cijfer je hem heelemaai weg, alleen om dat kleine robijnen speldje Maar al bewijst dit speldje ons dat hi) by Tnllio is geweest, die zich juist met hot bootje hjj het punt bevond waar de gang, die den put met de zee verbindt, in de zee uitkomt, dan ver klaart het ons daarom nog niet hoe de oude Bob dien weg genomen heeft zooals hij zegtwant wy hebben den put immers gesloten gevonden. Ja, jij hebt hem gesloten gevonden, zei Rouletabille zoo streng, dat ik on rustig werd onder zjjn blik. Jjj, maar ik niet. Ik heb den put open gevon den. Ik had je naar Mattoni gezonden en naar vader Jacques. Toen je terug kwam, vond je me op dezeltde plaats, waar je me hadt verlaten. Maar ik was in dien tnsschentjjd naar den put gaan kijken en had gezien dat hij open was. En je hebt hem toen geslotenriep ik nit. Waarom heb je dat gedaan? Wien wou je dan misleiden? U, mynheer! Hjj sprak deze woorden met zulk een onbeschrjjfljjke minachting uit, dat het bloed mij naar de wangen steeg. Ik stond op. Aller oogen waren nn op mjj gericht en terwijl ik mjj opeens de verregaande lomp heid herinnerde, waarmee Rouleta bille mjj zooeven, in het bjjzjjn van Darzac, had behandeld, kreeg ik de vreeseljjke overtuiging, dat al die mensehen om mjj heen my verdachten, mjj beschuldigden Ja ik voelde het, om mjj waarde het afschuwelijke ver moeden dat ik Larsan kon zijn. Ik Larsan! Ik keek hen allen één voor één aan. Rouletabille sloeg de oogen niet neer, toen ik hem aanzag met een gezicht, waarop toch ten duidelijkste te lezen stond, hoe ik trilde van woede en verontwaardiging, hoe mijn heele ziel in opstond kwam tegen zulk een toespeling. Ik kookte van drift. Hoor eens! riep ik hem toe. Dat moet nu uit zijn, versta je? Als de oude Bob bniten verdenking is, als prins Galitch buiten verdenking is, als professor Stangerson bniten ver denking is, dan komen alleen wij, die hier in deze kamer zijn, in aanmer king, en als hjj hier in ons midden is, welnn, wijs jjj hem ons dan maar, Rouletabille. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1