N°, 8 1911. Dinsdag 17 Januari. 98*te jaargang. FEUILLETON. JCet geheim van den JCercalesóurchf. - De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrydagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco '.,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentlën vóór a uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., eiken regel meer lOct Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels k 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. P. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur mr. W. S. Kalma. 66 Uit het Fransch van GASTON LEROUX. Buitenland. Staking en nog eens staking Naar nit Lissabon wordt geseind, heeft de spoorwegmaatschappij alle eischen der stakende spoorweg-ambte naren geweigerd. Echter word hun een algemeene loonsveihooging van 25 centimos aangeboden, alsmedo een toeslag van 10 pCt. boven den tegen- woordigen loonstandaard. Doch de stakers zijn met deze toezeggingen niet tevreden. Hunnerzijds wezen zij dan ook den eisch van den Minister van Binnenlandsohe Zaken af, om den Zuid express te laten vertrekken. In den stand der staking is derhalve geen verandering gekomendo sta tions zfjn verlaten, en het verkeer tussehen de groote steden wordt zoo goed en zoo kwaad als het gaat, on derhouden per as en te water. Echter kunnen alleen levensmiddelen worden vervoerd. De bevolking van Lissabon toont zieh alles behalve ingenomen met deze staking en bestormde reeds het cen traalstation om de spoorwegmannen te dwingen eenige treinen tot vertrek gereed te maken. De stakers hebben zich daarom veiligheidshalve in het station verschanst. Zy blijven echter weigeren, hun werk te hervatten. De Belgische mijnwerkersstaking, die naar men vermoedde wel eens een erg langdurige kon worden, schijnt haar einde gelukkig reeds nabij. De werkgevers en de werknemers moeten nl. tot een vergelijk zijn gekomen, waarbg verschillende eischen der sta kers worden ingewilligd en indien zich geen onverwachte gebeurtenissen voordoen, zal de arbeid morgen of uiteriyk Woensdag weer worden be gonnen. Is het onheil bier dus nogal spoedig afgewend, in Engeland schünt het nog te znlien komen. Te Sydney toch hebben 1200 gasfabr1bkarbe1derb het byitje er by neergelegd, omdat de maatschappü weigert een beambte weder in dienst te nemen, die ontsla gen was. Deze beambte was secretat is van de vakvereeniging. Erger nog zyn de berichten omtrent een a s. Staking van Zeelieden. De Times meldt, dat Pearle, de Amerikaansche vertegenwoordiger van den Britsehen zeelieden- en stokers- bond, een schrijven ontving van den algemeenen secretaris van dien Bond, Havelock Wilson, waarin deze mee deelt, dat een staking voor alle Brit- sche havens tegen de hervormings feesten zal worden afgekondigd. Wel zyn te Londen nog weinig byzonderheden bekend, naar het ech ter sehynt, bestaat de mogelijkheid, dat binnen enkele maanden een uit gebreide staking van zeelieden en transportarbeiders zal wotden uitge roepen. Men deelt mede, dat aan een even- tueele staking de zeelieden van Wat beteekende dat? Wat voerde Robert Darzae 's nachts uit in het Nieuwe Kasteel? Waarom nam hy zooveel voorzorgen om niet gezien te worden Duizend vermoedens flitsten door mijn hoofd, al de booze gedach ten, die in den tuin in my waren opge komen, bestormden injj weer eu ik snelde Darzae achterna om Australië te ontdekken. Ik kwam juist beneden aan het einde van de gang toeu ik hem, aan het andere einde voorzichtig en be hoedzaam de vermolmde treden van de oude trap zag opgaan. Ik hield mij verborgen in de gang en zag dat hy op het eerste portaal Btil bleef staan en een deur openduwde. Ik zag niets meer; hy was in de schaduw verdwenen en was nu waar schynlyk in de kamer. Ik. ging de trap op, bleef voor de deur, die nu weer gesloten was, Btilstaan, en daar ik. «r nu zeker van was dat hij in de Duitschland, Zweden, Noorwegen, Ne derland, België, Denemarken en de Vereenigde Staten zullen deelnemen. Het bestuur van de „Seamens Union" (Zeemansvereeniging) gaf op verzoek om inlichtingen het bescheid, dat het niets had mede te deeleu omtrent de mogelijkheid van een staking. St i si n e n I a n if. Plannen van minister Colijn. Naar men verneemt, zyn de vier- maanders, die minister Cool in de Militie wet wilde behouden, by het te verwachten wijzigingsvoorstel van mi nister Colyn bestemd te verdwijnen. Voorts verluidt, dat de voorgenomen splitsing der derde afdeeling van het departement van Oorlog vermoedelyk niet zal doorgaan. De officier althans, die als referendaris aan het hoofd vau de nieuwe atdeeling zou komen te staan, zal in actieven dienst blijven. Men herinnert zich, dat tegen de splitsing, by de behandeling der wij ziging en verhooging van Hoofdstuk VIII 1910 in October j.l., levendige oppositie werd gevoerd, vooral door den heer Duymaer van Twist. Het voorstel werd ten slotte met 47 tegen 18 stemmen aangenomende heer Colyn nam niet aan de stemming deel. Staatspensionneering. Blijkens het Bondsoverzioht over 1910 van den Bond voor Staatspen sionneering bestaat deze thans uit 357 afdeelingen met 36440 leden en 472 algemeene leden. Bovendien zyn 93 bonden en vereenigingeu met pl.m. 31000 leden aangesloten. Vestiging van vreemde geestelijke orden in ons land. De Evangelische Maatschappy en de Algemeene Protestanten-Vereeni- ging hebben zich met een adres tot H. M. de Koningin gericht, w.iarin verzocht wordt de vestiging van vreemde geestelyke orden, die uit Portugal verdreven zyn, in ons land te verhinderen. Herhalingsoefeningen voor in den vreemde vertoevenden. Naar het Huisg. verneemt, zal zich binnenkort de Kamer van Koophandel te Brussel op verzoek van eenige Nederlanders in verbinding stellen met haar zusterverenigingen in andere landen, ten einde gezamenlijk pogin gen in het werk te stellen tot afschaf fing van de verplichting voor Neder landers, in den vreemde vertoevende, om voor herhalingsoefeningen ouder de wapoaen te moeten komen, hetgeen voor hen dikwyls tot groote moeilijk heden aanleiding geven kan. Strijd tegen den Alcohol. Het ledental der Nederl. Vereni ging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken is in 1910 van 10, 71 leden en 806 adspiraut-ieden (perso nen van 15 tot 18 jaarj op 1 Januari 1910 gestegen tot 12,576 leden en 1251 adspirant-leden op 1 Januari 1911. kamer was, klopte ik driemaal zachtjes aan. Toen bleef ik wachten. Het hart bonsde my tot in de keel. Al die kamers waren onbewoond, verlaten. Wat kwam Robert Darzae daar uit voeren Ik wachtte twee minuten, die my eindeloos schenen en toen ik geen antwoord kreeg en de deur niet ge opeud werd, klopte ik opnieuw en wachtte weerToen werd de deur geopend en zei Robert Darzae met zijn natuurlykste stem: Ben jjj dat, riainclair? Wat wil je, goede vriend? Ik wil weten, zei ik, en mijn hand omklemde de revolver in mijn zak, en mijn stem klonk my zelf vreemd in de ooren, zoo angstig was ik inner lijk, ik wil weten, wat je hier op dit nar uitvoert. Hy streek kalm een lucifer aan en zei: Je zietl ik wilde juist naar bed gaan. En hij stak een kaars op, die op een stoel stond, want er was zelfs geen tafel in deze ontredderde kamer. Een ledikant, dat daar in den loop van den dag moost zyn neergezet, maakte het geheele meubilair uit lk dacht dat ge vannacht zoudt slapen op de eerste verdieping van den Wolf storen in de kamer naast Mevrouw Darzae en naast den professor. Het aantal afdeelingen, dat op 1 Januari 1910 203 bedroeg is met 55 nieuwe afdeelingen vermeerderd. Van deze nieuwe afdeelingen zijn er 15 opgericht in Noord-Holland en '5 in Friesland. Friesland telt van de 258 afdeelingen 112. Van het orgaan der Vereeniging De Blauwe Vaan, dat iedere week verschgnt, zyn in 1910 aan de leden, abonné's en voor de colportage afge leverd 953,500 exemplaren of 221,159 exemplaren meer dan in 1909. Van De Goede Raadgever, den almanak van do vereeniging, waarvan de oplage in 1909 16,000 exemplaren heeft bedragen, zyn voor het jaar 1911 gedrukt 25,000 exemplaren, waarvan reeds 24,000 exemplaren zijn geplaatst. LiUliibouiV, Veoteelt en Hssclierij. Besmettelijke z'ekten bij den vt De directie van den Landbouw deelt in haar maandelyksch officieel bericht mede, dat in de maand December 1910 de volgende gevallen voorkwamen miltvuur by 84 dieren, en wel in Zuid-Holland 18, in Limburg 17, in Utrecht 12, in Friesland 10, terwijl in de andere gewesten, behalve Zeeland, dat geheel vrij was, van 3 tot 6 gevallen voorkwamen. Schurft kwain voor by 114 schapen, waarvan in Gelderland 54, in Friesland 29, in Drente 15, in Noord-Holland 13, in Zuid-Holland 2 en in Overysel 1 aangetast was Rotkreupel werd bij 29 schapen in Noord-Holland en by 4 in Drente geconstateerd. Aan kwade droes overleed 1 dier in Utrecht. Mond- en klauwzeer kwam nergens voor, dank zij de uitstekende maat regelen van de regeering. Uitvoer van groenten. Men schrjjft nit Walcheren Tot voor een paar jaar werden op ons eiland byna uitsluitend groenten geteeld voor verkoop in de naaste omgeving. Slechts enkelen legden zich op export toe, maar deze had toch niet veel te beteekenen. Doch het „eendracht maakt macht" he 'ft ook in deze zaak weder verandering gebracht, want door samenwerking is het thans zoover gekomen, dat in den afgeloopen zomer en ook thans nog geregeld waggonladingen door tusBChenkomst van een exporteur te Venlo naar Duitschland verzonden worden, en in den a. s. zomer zal iederen werkdag een waggon worden geladen. Vooral worden augurken, waarvoor het zaad nit Duitschland wordt ingevoerd, voor uitvoer verbouwd, doch ook andero artikelen als boonen, erwten, kruis bessen, enz. vinden van hieruit hun weg naar onze oostelyke nabureu Voor de groententelers op ons oiland kan, wanneer op deze wijze wordt voortgegaan, een goede tyd aanbreken. S c li o I e a A e r k Ongegrond verklaard. H. M. de Koningin heeft ongegrond Dat kamertje was te klein, ik zou mevrouw Darzae misschien gehinderd hebben, zei hy bitter. Ik heb Bernier gevraagd bier een bed voor mg neer te zetten. En trouwens, het komt er ook eigenlyk niets op aan, want ik slaap toch niet. Een oogenblik zwegen wy beiden. Ik schaamde my diep over my zeil en over inyn dwaze veronderstellingen en ik had er zoj'n berouw van dat ik niet kon nalaten hem alles te beken- nen. Ik biechtte hem dus alles op. Ik vertelde hem welke leelyke ver moedens er in mg war m opgekomen, hoe ik gemeend had Larsau vóór te hebben, toen ik hem zoo geheimzin nig 's nachts in het Nieuwe Kasteel zag dwalen, en hoe ik besloten was de kwestie van Australië te onder zoeken. Want ik verzweeg hem zelfs niet, dat ik één oogenblik al iuyn hoop had gesteld op Australië. Hy luiBterde met een trek van diepe smart op het gelaat en zgn mouw opstroopend en zyn arm by de kaars houdend, wees hij my de moedervlek. Ik zei dat ik hem geloofde en wilde eerst niet kijken, maar hy stond er op, dat ik er met den vinger over zou wrijven om mij te overtuigen, dat het een echte vlek was en daaronder was er ra ander Klein vlekje, dat T.is- in.mië kon voorstellen. Wryf er maar goed op, zei hy met uwedelooze stem, het gaat er niet all verklaard het beroep van den Raad der gemeente Stedum tegen het besluit van Ged. Staten van Groningen, waar bij aan den heer G. Th. Beishuizen te Loppersum ongevraagd ontslag werd verleend uit zyne betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school te Garstbuizen, wegens het ni»t nakomen van de bepaling in de in Btructie voor het onderwyzend perso neel aan de openbare lagere scholen in de gemeente Stedum, dat de onder wijzers verplicht z0n te wonen in het dorp, waar de school staat, waaraan zij werkzaam zyn. Ned. Herv. Kerk. By de Ned. Herv. Kerk waren op 1 Januari j.l. 141 predikantsplaatsen vacant, tegen 140 op 1 Januari 1910. Rijkskweekscholen. De minister van binnenlandsohe zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op 1 Mei bij de Rijks kweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn en by de Rijkskweek scholen voor onderwyzers te Nymegen, Haarlem, Middel bnrg, Deventer, Gro ningen en Maastricht ten hoogste 24 kweekelingen kannen worden ge plaatst. Zy, die voor plaatsing aan een van de Rijkskweekscholen voor onder wijzers in aanmerking wensehen te komen, moeten zieh vóór 1 Maart aan melden by den directeur der Rijks kweekschool, die zy wensehen te be zoeken, en zy, die plaatsing verlangen aan de Rijkskweekschool voor onder wijzeressen te Apeldoorn, moeten zieh vóór 20 Februari by de directie dier inriehtingaanmelden. Voor verdere by zonderheden zie men deStot. (no. 11). Br o ri n c i e ii i e ii w s. Loterij van Zeeuwsche Kunst- en Nijverheids-voortbrengselen. Door de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Wal cheren te Middelburg, is een circulaire verzonden betreffende het houden van eene loterij, waarvan de pryzen alle betrekking zullen hebben op de Zeeuwsche kunst en nijverheid. Werd vroeger, zoo luidt de circu laire, enkele malen in eene tentoon stelling bijeengebracht hetgeen in Zeeland op dit gebied werd in het leven geroepen, thans wensehen wy op andere wyze grootere bekendheid te geven aan alle producten van talent en industrie, welke met den echten Zeeuwschen stempel zijn gemerkt. Wy doen daartoe een beroep op de medewerking van alle ZeeuwBehe schilders, teekenaars, beeldhouwers, houtsnyders en dergeigken, kortom alle artisten, die voorwerpen van kunst en smaak vervaardigenvoorts van alle Zeeuwsche fabrikanten in den ruimsten zin, dus zoowel van piano's, houten en rieten meubelen, gouden, zilveren en koperen werken, kant, aardewerk, als van sigaren, gebak, enz. JWy zijn overtnigd, dat met hun a.ler steun de uitvoering van ons plan eenerzyds aan de ontwikkeling en bevordering van de Zeeuwsche kunst Ik vroeg hem met tranen in de oogen vergiffenis, maar hy wilde my niet laten heengaan, alvorens hy mij ge dwongen had aan zyn baard te trek ken en my te overtuigen, dat het geen valsehe baard was. Toen liet hy my weer naar mijn kamer gaan, terwyl ik my zelf uit maakte voor een ezel. HOOFDSTUK XVII. Vreeselyk avontuur van den ouden Bob. Toen ik wakker werd daeht ik dade lijk weer aan Larsan. Ik wist werke lijk niet wat ik nu gelooven moest. Was hg niet zoo gewond, wat zeg ik, was hij niet zoo dood als men dacht Had hy weer uit den zak weten te kruipen, dien Darzae in den afgrond van Castillon had geworpen Dit was heel wel mogelijk, althans het ging de kracht van een Larsan niet te boven, vooral als men nog in aan- merking nam, dat Walter den zak had gevonden drie meter ver van den eigenlyken rand van den afgrond. Darzae meende namelyk dat de rots wand loodrecht in de diepte neer daalde en wist niet, dat hy, vlak onder den rand, naar voren sprong en daar een soort van natuurlijk bordes vormde, waarop de zaL dus terecht was gekomen. Toen dwaalden myn gedachten «f en nijverheid zal ten goede komen, terwyl daardoor anderzijds vermeer dering van het vroemdelingenbezoek zal worden in de hand gewerkt In tweeërlei zin dus zal ons plan de maatschappelijke welvaart in ons ge west bevorderen. Wy meenen, dat ook U kan hydra gen tot het welslagen van ons voor nemen. In het vertrouwen, dat u van hetzelfde gevoelen is, verzoeken wy U beleefd, aan het adres van onzen eersten secretaris op bijgevoegd for mulier eene opgaaf, zoo duidelyk en uitvoerig mogelyk, te zenden van de voorwerpen, welke U hiervoor be schikbaar zou willen stellen, en van de voorw aarden, waaronder U ze aan ons zou willen afstaan. Wij stellen ons voor, in den loop van Januari a. s. een prospectus van de verloting uit te geven, waarin, zoo vol ledig als doenlijk is,de te verloten voor werpen en de namen van hunne ver vaardigers znlien worden vermeld. In verband daarmede zullen wij de ge vraagde opgaaf gaarne spoedig van U inwachten. Het Bestuur der Vereeniging, H. P. DEN BOUWMEESTER, voorzitter. H. J. G. HARTMAN, eerste secretaris. Kloetinge. Nog steeds blyft de be smettelijke ziekte onder de paarden heersehen. By sommige landbouwers is de geheele stal besmet. In 't geheel zyn reeds een 12-tal dieren aan deze ziekte bezweken. 's-Heer Arendskerke. De voor dracht voor onderwyzer aan de o. 1. school alhier bestaat uit de heeren J. J. Nysse te Bruinisse, J. v. d. Werff te Sluis en G. v. d. Kreke te Wol- fertsdyk. De benoeming heeft Vrydag a. s. plaats. Biezelinge. Donderdag hield de Geitenvereeniging alhier haar jaarver gadering, in de zaal van W. Bierens. Opgekomen waren 32 leden. Het be stuur deelde mede, dat er een tekort was van f41.023 en sprak de wensoh uit, dat het provinciaal bestuur hier mede rekening zou houden by het uitkoeren van subsidie. Inpiaats van P. Butler, aftredend voorzitter, werd benoemd J. Westrate, herbenoemd als bestuurslid M. Poortvliet en benoemd ■I. Zuidweg en M. Nieuwenhuize, ter wyl C. Beenhakker en A. Beenhakker bun werk als bode en secretaris zullen hervatten. Vastgesteld werd nog de slachtgeiten voor 17 >/s ct. te verkoopen aan den bokkenhouder, die de bokken weer heeft aangenomen. Ovezand. In de Vrydag gehouden raadsvergadering werd benoemd tot wethouder, vacature wijlen dhr. P, Priem, dhr. L. Goense met 5 stemmen, 1 stem op dhr. D. v. d. Dries. Tot lid van het Bnrgerl. armbestuur in dezelfde vacature werd mede dhr. L. Goense benoemd met 5 stemmen. 1 stem was uitgebracht op dhr. A de Jonge. Vry'dag had de klompenmaker S. naar Rouletabille. Wat deed hy al dien tijd? Waarom was hy wegge gaan? Nooit was hy zoo noodig ge weest op den Herculesburg als nu. Als hy lang wachtte met terug te komen zou zieh voor den nacht nog een drama afspelen tussehen de familie Rance en de familie Darzae. Op dat oogenblik werd er op myn deur geklopt. Het was Bernier, die my een kort briefje bracht van myn vriend, door een jongen nit de stad aan vader Jacques afgegeven. Roule tabille scheef: Morgen zal ik terug ziju. Sta gauw op eu wees zoo goed oin my voor myn ontbyt eenige van die heerlyke steenmosselen te bezor gen, waar de rotsen in de nabyheid van een eind voorby den Hercules- berg van wemelen. Gegroet, Roule tabille." Dit briefje gaf mij te denken. By ondervinding wist ik, dat Rouletabille zich nooit met zulke ernstige zaken bezighield, als wanneer hy vervuld scheen van beuzelarijen. Ik kleedde my in alleryl aan en gewapend met een oud mes, dat Ber nier mg had geleend, begaf ik my op weg om aan liet verlangen van myn vriend te voldoen. Juist toen ik de Noorderpoort doorging zonder op dit vroege uur 'twas zeven uur iemand te hebben ontmoet, voegde mevrouw Rance zieh bij my. (Wordt ver voted..:

Goessche Courant | 1911 | | pagina 1