«nquêto over het Hooger Landhonw- onderwjjs, draagt aan het bestuur op dezen uitslag ter kennis te brengen van de beide Kamers der Staten-Gene- raal, en spreekt de hoop uit, dat bij de discussie over het wetsontwerp toe verhooging van art. 11 hoofdstuk X der Staatsbegrooting van het dienst jaar 1910 en de daaruit voortvloeiende gevolgen voor het Hooger Landbouw onderwijs de belangen van den land bouw, waarvan Nederland's welvaart in de eerste plaats afhankelijk is, zwaarder zullen wegen dan overwe gingen van flnantiëelen aard*. Ook ging de vergadering mede met de volgende motie van den heer Spaan: .Gezien de cijfers, die de enquête, ingesteld door het Instituut van Land bouwkundigen, heeft opgebracht, acht de algemeene vergadering een ver heffing der R. H. L. T. en B. S. tot Landbouwhoogeschool noodzakelijk, met tegelijk een verplaatsing naar Utrecht". Maar daar gemeend werd, dat alle leden, ook zij die niet ter vergadering aanwezig waren, over deze motie hunne meening dienen te doen ken nen, zal aan de leden de vraag wor den voorgelegd of zy Utrecht al of niet wenschen als plaats van vestiging der toekomstige landbouwhoogeschool. Rechtzaken. De Papondrochtsche Strafzaak. Het Gerechtshof te Arnhem heeft gisteren vonnis gewezen in de Papen drechtsche zaak. HetUof kwam daarbij onder breedvoerige overwegingen tot de conclusie, dat beklaagde Garstha- gen er niet in geslaagd is aannemelijk te maken, dat hij mishandeld zou zijn en tevens, dat de politie te Papen- drecht en omstreken zich herhaaldelijk aan mishandelingen en het opmaken van valsche processen-verbaal zou hebben schuldig gemaakt. Verder ver- eenigde het Hof zich met de opvattin gen der psychiaters-deskundigen, in hun rapport neergelegd, dat de ge- heele zaak is een uiting van het ziekte proces van een waanzinnigen queru lant, t. w. Jan van Elk, en dat het daarmede dan ook gedaan is met de betrouwbaarheid der getuigen, die van Elk's invloed hebben ondergaan of hebben kunnen ondergaan. Het Hof overwoog tenslotte dat volgens de verklaringen van een aan tal getuigen te Papendrecht bovenge noemde meening omtrent de politie beambten werkelijk bestond, en dat het aan geen redelijken twijfel onder hevig is, dat ook Garsthagon die meening vuurvast had tijdens zijn bezoek aan Van Elk en dat ze dus ook bij hem bestond, toen hij den volgenden dag het ingezonden stuk ter plaatsing aan de Dordrechtsche Courant aanbood. Onder deze om standigheden moet beki. geacht wor den de bedoeling te hebben gehad in het algemeen belang te handelen, daar toch het algemeen belang wordt ge diend door politiebeambten aan de kaak te stellen, van wie men te goeder trouw overtuigd is, dat zy tekort schieten bjj de vervulling hui: ner taak. Derhalve verklaarde het Hof bet ten laste van beklaagde bewezen feit niet strafbaar en ontsloeg bekl. van alle rechtsvervolging. De vergiftigde taart-zaak. Gisteren stond onder buitengewoon groote belangstelling voor de arr.- reehtbank te Alkmaar terecht J. J. B., oud 63 jaar, kantoorbediende te Hoorn, gedetineerd in het huis van bewaring te Alkmaar. Hem werd ten laste gelegd moord op Maria Musman, echtgenoote van den heer W Markus te Hoorn, en poging tot moord op den heer Willem Markus en diens dienstbode Grietje Appel, door middel van de toezending van een met arsenicum vergiftigde taart. Zooals men weet, is de vrouw van den heer Markus, die van de taart gegeten had, overleden en de dienst bode zwaar ziek geworden. Beklaagde, een oud, uitgedroogd manneke, bekende volmondig zijn vreeseljjke daad. Hü verklaarde, dat het hier een wrok gold, welke hem reeds meerdere jaren tegenover den heer Markus beheersebte. Negen getuigen werden gehoord. De ambtenaar van het O.M. eischte veroordeeling van beklaagde tot levenslange gevangenisstraf. Stadsnieuws. Postkantoor. De directeur van het postkantoor brengt ter kennis van de ingezetenen, dat Zondag 4 December a s. het kan toor voor de aanneming van post pakketten .gesloten" zal zijn. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dal de adressen, gedurende de Sint Nicolaasdrukte, niet met lak mogen worden beveBtigd, maar stevig moeten worden opgeplakt en dat de pakketten goed verpakt moeten wor den verzonden. Mjxjtieplichtiqks. Het aantal militieplichtigen in de lichting van 1911 is door Ged. Staten van Zeeland voor de gemeente Goes vastgesteld op 21, t. w. 15 voor volle dige en 6 voor korte oefening Op de 'voordracht. De heer# A. W. Kloos, leeraar aan de H. B. S. alhier, komt voor op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de wiskunde, werktuigkunde, cosmograpuio en het ljjnteekenen aan de H. B. S. te Enschedé. Doctor-Scheureravond. Vereenigingen, die zitten te sukkelen met onvoldoende belangstelling voor hare vergaderingen, zouden daarin zeker verandering zien komen als op hare samenkomsten lichtbeeld:1 a werden vertoond. Hoe die vertooningen trekken bleek Maandagavond op den doctor-Scheureravond in de Sociëteit V.O.V. waar een dichte menschenmassa saamgekomen was om te genieten van de plaatjes en hetgeen dr. Scheurer, missionair arts, op verzoek van de Chr. Jongedochtersvereemging, „Hebt de Waarheid en den Vrede lief', daarby had te vertellen omtrent den medischen Zendingsarbeid onder de Javanen. Nadat de samenkomst met gezangen gebed was geopend, deelde de heer Le Cointre iets mede over de vereeniging Dr. Scheurer Hospitaal, welke zich ten doel stelt de oprichting en instand houding van een zendingshospitaal op midden Java, omtrent de oprichting van een zusterhuis aldaar ter opleiding van Javaansehe verpleegsters en om trent den spr. van den avond zelve, die daarna direct de lichten deed uit gaan en z'n lichtbeelden vertooning begon. Achtereenvolgens kwamen toen op het doek een stoomschip der maat schappij Nederland, die de voor den zendingsdieukt bestemde personen te gen verminderde prijzen vervoert, en verschillende kiekjes uit het werken cn leven in de ziekenzalen. Begonnen in 1893 te Poeworedjo vertrok dhr. Scheurer reeds het volgend jaar naar Solo en daar nam het aantal zieken van dag tot dag toe, voornamelijk menschen, wier wonden verbonden moesten worden. De zaken gingen dus uitstekend tot spr. van regeeringswege bevel kreegSolo te verlaten, omdat h(j niet alleen genezing bracht, maar ook hel evangelie, een toestand, waar aan nu, onder gouverneur-generaal Idenburg, een einde is gekomen. Spr. dan moeit Solo uit, waarop hjj zijn werk hervatte te Djokjakarta, waar zich ook spoedig eeu groot aantal patiënten aanmeldde, van wie sommige ook verpleegd moesten worden, zoodat loodsen werden opgericht om de zieken te herbergen. Bij de voortdurende uit breiding van het werk der medische zending moesten natuurlijk ook de ziekengebouwen herhaaldelijk ver groot of vermeerderd worden en zoo is men thans gekomen tot een groot complex van gebouwen. Inlandsche jongens en meisjes worden daar op geleid tot (verplegers en verpleegsters, om eenmaal volleerd, behulpzaam te zijn in de ziekenzalen, waar ze dan niet alleen den zieken verlichting brengen naar het lichaam, aldus spr., maar ook naar den ziel, nl. door hun het evangelie te verkondigen, een werk, waarvoor ze zich met bewonde renswaardige toewijding beijveren. Na nog verder uitgewjjd te hebben over deze werkzaamheden deelde spr. nog het een of ander mee omtrent het leven van den Javaan, zjjn dobbel- zucht, z n geloof aan allerlei geesten en de daarvoor in toepassing gebrachte afweermiddelen, enz., enz., waarna de samenkomst op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Gedetacheerd. Onze gewezen stadgenoot, de heer P. C. Geus, 2de luitenant bij het 3de reg. infanterie to Bergen-op-Zoom, wordt 1 Dec. gedétacheerd bjj de 1ste comp. wielrijders te Nieuwersluis. Circus Wilke. Blijkens achterstaande annonce zal het circus Wilke de volgende week ook hier eenige voorstellingen geven iu de speciaal tot circus ingerichte zaal van De Prins van Oranje. In plaats van het hinderlijke zaagmeel wordt de vloer met een groot dik cocoskleed bedekt, waardoor men niet het minste last heeft van stof, een groote verbetering dus. Ook overigens moet het circus Wilke aan de hoogst gestelde eischen kunnen voldoen, blij kens de recensies in verschillende bladen. De Midd. Crt. en het Nieuws- en Adv. blad voor Zierikzee en Omst r. zijn beide vol lof zoowel over de paarden-, olifanten- en hondendressuur als over de clowns, die door hun leuke grappen den lachlust in hooge mate weten np te wekken. We mee- nen dan ook een bezoek aan dit circus wel te kunnen aanbevelen. Het volk is diep gezonken. Multatuli Gelukkig, eindelijk is de rnst weer gekeerd in ons stedeke, het gebrul en getier is verstomd, caroussel en verzauberte Bcbloss mogen bun ten ten elders opslaan, de toondag is voorbij 1 Gelukkig, nogmaals, want daarmee is tevens een eind gekomen aan de allermiserabelste manier van pretmaken, die hier in Zeeland schijnt ingeburgerd te z(jn! Niet, dat we tegenstanders zijn van plezier, inte gendeel, we zullen de eersten zijn om mee In te stemmen in het Preuet eucli des Lebens, maar laat men zich dan op een gepasts manier verheugen. Daarvoor behoeft men toch niet te tieren als bezetenen, die op dezen dag al hun lusten bot vieren. Of is het soms pret maken als men den geheelen lieven langen dag schuine moppen langs de straat uitgalmt, als men zich walgelijk aanstelt in ee» carous sel en z'n medemenschen zich van ergernis on walging doet afkeeren, en bovenal als men het record tracht te slaan in het naar binnen zwelgen van ongelooflijke hoeveelheden spiritua lin V Dan, Multatuli, is het volk zeker diep gezonken. Veemarkt. Op de 'gisteren, den laatsten toon dag, gehouden veemarkt waren aan gevoerd 1 vet varken, 8 schapen, 25 melkkoeien, 24 ossen, 24 pinken, 2 kalveren, 57 vaarzen. De handel was van geen beteekenis. Provincienieuvt s. PROV. STATEN. Naar wy vernemen zal de heer J. Steketee, burgemeester der gemeente Ileinkenszand, van anti-rev. zyde ge- candideerd worden bij de a s. verkie zing voor een lid der Prov. Staten, vacature-Lucasse. Evenredige vertegenwoordiging. De vrijz.-dem, kiesvereeniging te Zierikzee heeft de volgende motie aangenomen „De vrjjz.-deni. kiesvereeniging te Zierikzee besluit krachtens haar be ginsel van evenredige vertegenwoor diging, voor nieuw openvallende plaatBen in den gemeenteraad geen vrijzinnige candidaten te stellen of te steunen, voordat ook de anti-rev. partjj door één lid in den Raad is vertegenwoordigd en deze motie ter kennis te brengen van de liberale kies vereeniging". 's Heer Arendskerlce. Als een bewijs, dat de bietencultuur hier een reuBachtigen omvang heeft aangeno men, kan dienen, dat reeds 16.000.000 K.G. bieten van het station alhier zjjn vervoerd. Heinksnszand. Dinsdag vergader de de Raad dezer gemeente. Aan de ver. Het Groene Kruis Z. Bevelaud werd tot wederopzegging een jaarl. contributie verleend van f 12,50, waar na de gemeente-begrooting gewijzigd werd vastgesteld tot een totaal bedrag van f 14372.84, een snppl. koh. H. O. op f38,38 en een id. hondenbelasting op f 4,50. Tot leden van het stem bureau werden benoemd dhrn. J. Braamse en II. v. Iwaarden en als hunne plaatsvervangers dhrn. J. Do- minicus en J. Kyk. Dinsdagmiddag had een fietsend lid van het zwakke geslacht alhier het ongeluk met haar stalen ros in een sloot te tuimelen. Spoedig toe geschoten hulpvaardige mannen wis ten haar gelukkig spoedig uit haar netelige positie te verlossen, zoodat onze fietsster met een nat pak en den schrik vrü kwam. Naar wij vernemen heeft het spoorwegongeluk te Breda het leven gekost aan een oud-plaatsgenoot. De remmer J. Zandee was nl. vroeger notarisklerk alhier, terwjjl zyn vrouw, die met acht kinderen achterblijft, afkomstig is uit Ovezand. Ovezand. Maandag zijn alhier ean- didaat gesteld voor den gemeenteraad in de vacature wjjlen P. Priem, dhrn liemynse en C. Vermeule. De stem ming is bepaald op Zaterdag 10 De cember. Wemeldinge. Maandag had alhier eene aanvaring plaats tusschen het jnet pulp geladen aakschip „Goede Verwachting", schipper Sneyer en de goederenboot Wm. Egan Co. no. 5", waarby genoemd aakschip een gat op de waterlyn kreeg. Teneinde het gat te repareeren heeft men een ge deelte der lading in lichters overge laden en het schip op de slikken omhooggezet. lersoke. In de Dinsdagavond gehouden algemeene vergadering der Groene Kruisvereeniging Zieken zorg werden de 3 aftredende bestuurs leden J. G. v. Klinkenberg, Chr. Sonke en M. de Korte (secr.) met alg. st. op een na herkozen en namen die benoeming aan. In de commissie tot het nazien der rekening werden gekozen dhrn W. v. d. Endt, C. de Jonge en G. Schou wenburg. Op verzoek der vereeniging Zuid Beveland Het Groene Kruis werd in het huish. reglement een nieuw artikel iugelascht, betrekking hebben de op leden onzer afdeeling, die naar bet gebied van een andere afdeeling verhuizen en omgekeerd. De voorzitter deelde mee, dat voor het kosteloos deelnemen aan een te Goes te houden bakeicursns niemand zich had aangeboden. De vergadering was treurig slecht bezochtvan de 134 leden waren slechts 9 tegenwoordig en daarvan maar één buiten het bestuur. Omtrent het zinken van de motorboot Nijverheid van den heer J. Vermeulen alhier in de Zuiderzee kan nader worden medegedeeld, dat het ongeluk ontstaan is door het ver schuiven van den last (mosselen) naar achteren tengevolge van het slinge ren van het schip door den harden wind. Daardoor begon het van ach teren te zinkon en kon niet meer in evenwicht gebracht worden. Het vaartuig zit 20 voet diep en zal gelicht worden, wat f 140O moet kosten. K. abLcndijke. Herkozen tot ouder ling en diaken de heeren A. Joossen en M. Tollenaar. Voor het heibalingsonderwys alhier heeft zich geen enkele leerling aangemeld. Siiian J-Br.Sh. Aan den djjk van den Ziinmermanpolder zyn aang' - spoeld 3 vaten plantenvet, waarschijn- Ijjk afkomstig van de bij Lillo ge zonken motorboot Uollandia 3. Kolljnsplaat De heer P. de Regi 8tsz., geboortig van Wissenkerke, thans bureel-ambtenaar der tweede klasse le Ter Neuzen, is by besluit van Gedeputeerde Staten tot opzichter bij den provincialen waterstaat (stand plaats alhier) benoemd en is benoemd tot bureel-ambtenaar der tweede klasse de heer .1. Dronkers alhier, thans waarnemend opzichter voor dit eiland. Middelburg. In een heden, Woens dagmiddag, gehouden spoedeischende vergadering van den' gemeenteraad was aan de orde het conflict tusschen het Burgerlijk armbestuur en Burg. en Weth. Het armbestuur had bericht inge zonden, onder dagteekening van 25 No" ember, dat het met ingang van 30 dezer, '6 namiddags vier uur zyn ontslag nam. Dit geschiedde naar aanleiding van een voorstel van Burg. en Weth. aan den raad. Door het burgerlijk armbestuur is n.l een aanvraag gedaan om een ver hooging van het hem toegestaan sub sidie voor 19 L0 met f4000. Burg. en Weth. stelden voor daarop afwijzend te beschikken, welk voorstel zich echter nog bevindt in handen der commissie van financiën Blijkens hun mededeeling aan den raad heeft het Burg. en Weth. zeer bevreemd dat het burgerlijk armbe stuur reeds met hun voorstel bekend was, aangezien het nog niet publiek is en niet ter kennis van den raad is gekomen, terwijl de commissien steeds geheimhouding bewaren over aan haar toegezonden voorstellen, i rit klemt te meer, zeggen Burg. en Weth aangezien het wel voorkomt dat naar aanleiding van rapporten van com- missiên de voorstellen van Burg. en Weth. door het college worden gewij zigd. Burg. en Weth. keuren dit af en meenen dat het burgerlijk armbestuur ten onrechte ontslag neemt. Het dageiyksch bestuur stelt echter voor bet untslag eervol te verleenen met ingang van heden middag te vier uren. Tevens vragen Burg. en Weth. mach tiging, tot het nieuwe bestuur zal zijn benoemd, in zyn plaats op te treden en de gewone bedeelingen enz. te doen en verzoeken den raad de daartoe benoodigde credieten te verleenen. Uit de overgelegde stukken blijkt verder dat het burgerlijk armbestuur, waar het college van dageiyksch be stuur aan den raad voorstelt niet aan zyn verzoek te voldoen, hoofdzakelijk uit hoofde van geldgebrek, het in dat advies niet anders kan zien dan een miskenning van zyn arbeid en zijn financieel beleid. Uit het advies van Burg. en Weth. blijkt dat zy hun voorstel om afwij zend op het verzoek te beschikken hoofdzakelijk daarop gronden dat zij van oordeel zijn dat de geneeskundige armverzorging te hoog wordt opge voerd en dat de vermeerdering van uitgaven van het burgerlijk armbe stuur voor een deel veroorzaakt is door het gewijzigd tarief voor het gasthuis en een te veelvuldige op dracht tot opname daarin door de geneeBheeren. Na aanneming eener motie, waarby het armbestuur werd uitgenoodigd om aan te blijven, handhaafde dit college z'n besluit, waarop eervol ont slag werd verleend. Aan het slot der zitting deelde de voorz. mede, dat bet dagelyksch be stuur aan de commissie van fabricage een voorstel heeft verzonden tot de oprichting van eene gemeentelijke eleetrische centrale. Reclame. Vele zuigelingen schreien dik wijls dagen en nachten, omdat zij door ophooping van gassen geplaagd worden, die door bet in grove klon ters stollen van de koemelk in de darmen der kinderen veroorzaakt wordt. Geeft men als voedsel eene toevoeging van „KUFEKE" bij de melk, dan wordt de stolling fijnvlok kiger en verheugen de kinderen zich weder in een rustigen slaap en groeien uitstekend. Gemengd Nieuws. Spoorwegongeluk te Breda. Gisterenmorgen even 4 uur is een uit Tilburg komende goederentrein, enkele honderden Meters van het sta tion Breda op een r&ngeerenden trein gereden. De botsing was zoo hevig, dat van den goederentrein verschil lende wagens totaal vernield werden. De locomotief werd uit de rails ge worpen, de rails en een wissel geheel v rnield. Een remmer van den goe derentrein, vader van een huisgezin van 8 kinderen, werd tegen een buffer geslingerd en dermate verminkt, dat de dood onmiddellijk intrad. Ook een rangeerder werd verpletterd, vermoe delijk door een uit het spoor geworpen wagen.. De schuld van het ongeval ligt aan den machinist van den goe derentrein, die een onveilig sein niet opmerkte en doorreed. De weg is totaal versperd. Reizigers van de verschillende richtingen moeten aan het station uitstappen en een eind voorb\j het station Breda in de daar wachtende treinen overstappen. De derde compagnie wielrijders is aan wezig om zoo noodig bij het opruimen te helpen. De Justitie onderzoekt de zaak. Noodlottige val. Naby Wage- ningen wilde een 17-jarige loopjODgen van de in vollen gang zijnde Uoster- st oom tram springen. 11 y viel en werd bewusteloos opgenomen. Door den geneesheer, die de eerste hulp ver leende, werd schedelbreuk en hersen schudding geconstateerd. Per bran card werd de jonge man na-ir het ziekenhuis te Bennekom vervoerd, waar hy kort daarna is overleden. Door eigen onvoorzichtigheid. Maandagnamiddag is een 9-jarige jongen door eigen onvoorzichtigheid, op de Regentesselaan te 's-Graven- hage door een automobiel overreden. Hij werd naar het Gemeente-Zieken huis overgebracht alwaar hy aan de gevolgen is overleden. De bestuurder van de auto is onbekend gebleven. Al te veel ijver. Een stationsdame te Rotterdam deed aan het station der Eleetrische Spoorweg bij de politie aangifte dat een 17-jarig meisje met een heer reisde. Later bleek, dat de heer haar vader was. Een twistzoeker. In een café aan de Pulsche laan te Rotterdam ontstond twist tusschen den kastelein cn een dronken bootwerker. De bootwerker lostte hierop een schot op den kaste lein, dat het biljart doorboorde en groote schade veroorzaakte. Later werd de woesteling in zijn woning gearresteerd. Brand. Tijdens afwezigheid der bewoners is een hoeden- en petten- winkel te Amsterdam geheel uitge brand. Toen de brandweer het huis was binnengedrongen, vond zy op de 2e étage het lyk van een 65-jarige blinde en lamme weduwe, die in den rook was gestikt. Een dievenhol ontdekt. In de laatste weken werden te Rotterdam herhaaldelijk diefstallen geconstateerd in manufacturen- en confectiemaga zijnen in alle deelen der stad. In ver band hiermede had het de aandacht getrokken van bewoners der 'acobus- straat, dat zich in pand 4 in die straat een groote hoeveelheid van die goe deren bevond. In dat pand woonde ook een bekende inbreker, met een vrouwspersoon, welke laatste dekens aan de buren te koop aanbood. Zaterdagavond werd in dat huis een inval gedaan, juist op het oogenblik, dat de man en de vrouw zich thuis bevonden, en twee handlangers zich by hen aanmeldden. Alle vier werden gearresteerd. Een groot aantal goederen werden 'oij de huiszoeking in beslag genomen, be nevens verschillende breekwerktuigen. Kwaadwilligheid. Kwaadwilligen hebben een groote voorraadschuur van den landbouwer J. Hofstede te Char- lois waarin hooi, haver, aardappelen en landbouwgereedschappen, in brand gestoken. Twee paarden en eenig klein vee, dat zich mede in de schuur bevond, zijn gered kunnen worden. Het gebouw brandde geheel uit, doch de belendende pereeelen bleven ge spaard. De schade wordt slechts ge deeltelijk door assurantie gedekt. Een paar maanden geleden werd van den zelfden landbouwer een hooischelf door kwaadwilligen in brand gestoken. Ernstig ongeluk. By de firma Marynen te Breda is een ernstig ODge- lnk gebeurd. Terwyl men een kerel met gesmolten yzer boven den vorm wilde brengen, sprong de bodem er uit, waardoor de iuhoad over 5 werk lieden stortte. Een werd zoo ernstig gewond, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was, terwyl de anderen eveneens zware wonden opliepen. Een treinongeluk. Doordat de locomotief van den Schotschen snel trein naar Liverpool ontspoorde ter hoogte van Ormskirk, werd een der reizigers gedood cn vier anderen ge kwetst. De machinist en de stoker van den sneltrein kregen eveneens verwon dingen. Diefstal en muiterij aan boord. Gedurende den overtocht van de Con- goleesche stoomboot Maudigo werden aan boord herhaaldelyk goederen gestolen. Een onderzoek wees als do schuldigen de negers onder de be manning aan. Zy werden gestraft, maar kwamen in pstand en vielen de blanken aan. Van weerskanten zyn er gewonden. By aankomst te Antwerpen werden de negerö door de politie gearresteerd.

Goessche Courant | 1910 | | pagina 2