BIJVOEGSEL GOESCÖF. COURANT Marktberichten. VAN DE van ZATERDAG 19 NOV. 1910. Staten-Genera*!. TWEEDE KAMER. Bij de. behandeling der afdeeling algemeene politie yan de Indische be grooting hebben de heeren het vooral over de benoeming van een tweeden advocaat-generaal druk gehad en ble ken daartegen noch al bezwaren te hebben. Ofschoon de minister er zich tegen verklaarde, werd dan ook het amendement om de post daarvoor van de begrooting te schrappen met 36 tegen 25 stemmen aangenomen. Hierna kwam het onderwys aan de beurt. Vooral het overnemen door de zending van de gouvernementsscholen in de Juinahassa hield de heeren ge- ruimen tijd bezig. De heer Ter Laan moest er niets van hebben en evenmin de heer Ketelaar, die waarschuwde tegen het regeeren van Indië op anti revolutionaire wijze. Daarentegen ble ken de heeren de Visser en Pollema er voor, al achtte de eerste de be spreking der overname voorbarig. Voor het behoud van de bestaande hoogere burgerscholen voor de kin deren van het Europeesch element en voor oprichting van een eigen type H. B. S. voor inlanders, pleitte ver volgens de heer Bos en voor meer m. u. 1. o. cursussen de heeren van Hoog straten en Colijn. De minister bleek geneigd het voorloopig maar eens aan te zien. Over de haventoestanden in Soera baya werd mede uitvoerig gediscus- siëerd. Men scheen met de indiening van het voorstel betreffende voorge nomen havenwerken nogal ingenomen. Verschillende andere onderwerpen werden daarna aangeroerd, zoo de tinexploitatie op Banka, waarby de heer de Meester aandrong op het ne men van Javanen inplaats van Chinee sche koelies, het briketstelsel, de post-, telegraaf- en telefoondienst, het spoor wegwezen en hierbij vooral de heer Helsdingen deed het het ontslag van een commies. Hier tusschen door werd het adres behandeld van iemand, die voor zjjn zoon ontslag uit den militairen dienst verzocht, omdat hjj recht had op vrij stelling wegens broederdienst, maar vergeten die vrijstelling te vragen Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden (Vrijdag) zijn veroordeeld wegens Strooperü C. J. T. Ez 17 j., werk man, Goes tot f 3 b. ol 1 week tucht school. Wederspannigheid lich. letsel tenge volge hebbende: II. J., 17 j., veld arbeider te 's Gravenpolder, tot 14 d gevangenisstraf. Diefstal: P. v. d. W., 50 j. arbeider, Wissenkerke tot f7 b. s. 1 week h. MishandelingF. D., 47 j-, werkman, Hansweert tot f 10 b. of 10 d. beeht. Vrijgesproken P. B. Pz 23 j., schip- perskn. te Ierseke, beklaagd van be dreiging. I' rovincienieuws. Provinciale Staten van Zeeland. In de lieden, Vrijdag, gehouden zitting waren met den voorzitter, de commissaris der Koningin, tegenwoor dig op een na alle leden met den griffier. Allereerst werd aan de orde gesteld de verkiezing van een lid der Eerste Kamer, noodig door de ontslagname van den heer Godin de Beaufort. De nitslag daarvan was dat bij eerste stemming werd gekozen dhr. mr. C. Lncasse te Goes met 27 stemmen, tegen 14 op dhr. J. H. C Heyse. Daarna kwamen in behandeling de verschillende voorstellen van Ged. St. Eerstens dat tot oprichting van een waterschap tot instandhouding van den vooroever voor de polders Noord-, Ser Lippens en Nieuw Otheneenvan de daarachter gelegen zeedijken, dat in de vorige vergadering was aange houden. Blijkens het algemeen verslag der afdeeiingen was daartegen nog al op positie. De tegenstanders vonden het voorstel hoogst onbillijk tegenover de achterliggende poldersdeze polders toch, die enkel belang hebben bij de uitwatering door het rijks afwaterings kanaal in de polders Noord- en Ser Lippens, zyn bereid en hebben zich daartoe bjj contract verbonden, om de djjken van de eerste linie der aan grenzende polders in zeewerenden staat te brengen, waardoor, mochten onverhoopt de polders Nieuw Othene en Ser Lippens inloopen, hunne be langen verzekerd zijn. In de afdeeiingen verklaarden zich tenslotte 22 leden tegen en 5 voor het voorstel, terwijl 13 zich hun stem voorbehielden. N a discussie werd het voorstel van i Ged. Staten aangenomen. Een tweede, eveneens in de vorige J vergadering aangehouden, voorstel 1 van Ged. Staten strekte tot wijziging van het reglement op het beheer der Uitwatering door de slui» in de Piet. Ook hiertegen werden in de afdee- lingen bedenkingen geopperd. Al dn tegenstanders betoogden, dat regle- ments-wyziging zou kunnen leiden tot een verandering van lasten, het geen sommigen onbillijk en onge rechtigd achtten, speciaal omdat de bestaande regeling opgenomen is onder de bedykingsvoorwaarden en bij den verkoop der gronden in den Schenge polder is medegedeeld. In de verschillende afdeeiingen vei klaarden zich 15 leden voor het voor stel, 12 daartegen, terwijl 13 zich hun stem voorbehielden. Na gedachtenwisseling werd het voorstel van Ged. Staten goedgekeurd met kleine wijziging in deonderdeelen. Door Ged. Staten werd voorgesteld afwijzend te beschikken op het aan gehouden verzoek van I. J. Porrey te Ierseke om subsidie voor het overzet veer van lersekeniam op Gorishoek. In de afdeeiingen werd door een paar leden gepleit om Porrey wat tegemoet te komen, maar de meer derheid was voor het voorstel van Ged. Staten. Ook in de openbare vergadering was dat het geval. Aangenomen werden de voorstellen van Ged. Staten tot verwijzing naar hun college van een adres van de Vereeniging van Nederlandsche Lood- witfabrikanten te Rotterdam, inzake het gebruik van loodhoudende verven tot verlenging van den termijn tot 1 Juli 1915 voor het in exploitatie bren gen van den stoomtramweg van Hon- tenisse tot de Belgische grens in de richting van Selzaete en tot het bren gen oener onbeteekenende wijziging in een vorig besluit betreffende een subsidie voor een omnibusdienst van het dorp naar het station Philippine. Eveneens werd aangenomen een voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van een verzoek van de Vereeniging Algemeen Schippers- en Vissehers- belang te Bruinisse, om aan het waterschap Bruinisse een subsidie voor wcgsverbetering te verleenen. Ten opzichte van het voorstel van het Ged. College tot aanvaarding van het legaat van de kostbare verzame ling boeken en prenten door den heer Henri Tak aan de provincie gelega teerd, was daarvan in de afdeeiingen met groote waardeering kennis ge nomen en algemeen vereenigde men zich met het voorstel. Ook de openbare vergadering deed dit Aan de orde kwam nu het voorstel van Ged. Staten tot inlevering van het besluit der Staten tot voortzetting van den stoombootdienst tusschen Schou wen, Zuid- en Noord-Beveland, met een voorstel betreffende het verzoek van het bestuur der afdeeling Noord-Beve land van de Zeeuwsche Landbouw- maatseha-ppij om verbetering van de communicatie. Dat voorstel strekt om ten behoeve van dien dienst twee schroefbooten te doen houwen, Ged. Staten te machtigen om die booten onder de hand aan te besteden, aan de gemeente Zierikzec een bijdrage te verleenen in de kosten van uitdieping der haven tot een maximum van f 1250, een directeur te benoemen op een jaarwedde van f1200 met een vergoeding van f300 voor bureaukosten en Ged. Staten te mach tigen tot het nemen der noodige maat regelen om den dienst met ingang van 1 Jan 1912 naar bebooren te kunnen uitvoeren. Verder om aan het bestuur der af deeling Noord-Beveland der Zeeuw sche Landbouwmaatschappy mede te deelen dat het voornemen bestaat den dienst na 1 Januari 1912 voorloopig voort te zetten op de tot dusver ge volgde wjjze en omtrent wjjziging of uitbreiding geen beslissing te nemen, alvorens eenige ervaring in deze zaak is opgedaan. In de afdeeiingen was daarover breedvoerig beraadslaagd. In tweo ervan werd de vraag gesteld of het geen aanbeveling zou verdie nen, de booten eventueel niet tot Mid delburg te doen doorloopen, docli de vaart in te richten van Zierikzee op Kortgene-Wolfaartsdjjk vice versa, om van daar de reizigers per tram of anderszins te Goes aan den trein te brengen. Wellicht zon dan driemaal daags een vaart kunnen worden volbracht in beide richtingen. Van de zjjde van Ged. Staten werd hiertegen aangevoerd, dat hun uit de betrokken opgaven was gebleken, dat verreweg het grootste aantal reizigers tusschen de beide eindstations Middel burg en Zierikzee reist en het daarom geen aanbeveling verdient, te dezer zake voorshands veranderingen aan te brengen. Het denkbeeld werd geopperd dat de provincie niet twee nieuwe booten liet bonwen, doch de nieuwste der beide thans in dienst zijnde booten van den tegenwoorden eigenaar zou overnemen. Dit vond jfi de afdeeling, waar het ter tafel werd gebracht, wel instem ming, 10 leden waren er voor, 4 er tegen. De vraag, in een der afdeeiingen gedaan, of de som van f80,000 per boot moet worden besehonwd als een maximum werd van de zijde van Ged. Staten bevestigend beantwoord. In een der afdeeiingen werd de wensch geuit om de nieuwe booten zoo mogelyk in do provincie te doen bouwen. Ged. Staten zullen hierop letten, maar hun voorstel geeft hun ruimte om bovenal het belang der provincie te zoeken. Gedeputeerde Staten handhaven hun voorstel. Goedgekeurd werd het voorstel van Ged. Staten tot sluiting eener geld- i leening van ten hoogste f235.000 en eveneenB hun voorstellen tot wijzi ging van de begrootingen der pro vinciale inkomsten en uitgaven voor 1910 en 1911. Door den heer rar. P Dieleman en 11 andere Statenleden was in de vergadering van 8 Nov. voorgesteld den op 1 Januari 1911 in vasten dienst zijnde arbeiders op de provin ciale wegen, met ingang van dien dag de jaarwedden toe te kennen, waarop zy reeht zouden hebben, in dien de thans geldende verordening van kracht ware geweest op den dag hunner indiensttreding. Bjj de behandeling in de afdeeiingen verklaarde zich het meerendeel der leden ervoor het voorstel te renvoy- eeren naar Ged. Staten, met verzoek om daaromtrent rapport uit te brengen in de a. s. Zomerzitting. In dien geest besliste de vergadering. Wijl de leden niot langer bijeen wensehten te blijven, sloot de voor zitter de najaarsvergadering in naam der Koningin Wllhelminadorp. In de vergade ring van stemgerechtigde leden z(jn gekozen tot notabelen dhr. J. Minder- houd en P. Verhage. Tot leden van den kerkeraad zyn gekozen tot ouderlingen G. C van Blitterswjjk en P. Westdorp cn tot diaken P. Verhage. Kais. Bjj de stemming ter benoe ming van 2 notabelen by de Ned. Herv. Gemeente alhier werd herbe noemd A. Mullié en gekozen J. de Back. genoote mej. A. J. Goedbloed. Ook slaagde mej. A. Witkam alhier te Breda voor het examen vrjje- en orde-oefeningen der gymnastiek. Verder slaagden te Venlo voor het examen in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek J. P. Groosman, J. Francois en T. van Verre, vrouwelijke leerlingen der R. N. L. en W. v. Liere, mannelijk leerling alhier. Telefoon. Naar we vernemen zal dezer dagen een aanvang worden gemaakt met het verleggen van de bovengrondsche telefoongeleidingen naar een kabel onder den grond. De daarmee gepaard gaande werkzaamheden zullen be ginnen in de Wijngaardstraat. Leger des Heils. Majoor Brouwer, de pionier van het werk van het Leger de9 Heils in Java, zal Zondag in het Leger alhier de bijeenkomsten leiden, en o. a. ook 's morgens om 10 unr eenige kinderen opdragen. Hariot, Vlissingen t 9960 Rozemond, Middelburg f9800 J. M. Haringman, Coljjnsplaat f 9620H. Schout, Souburg f9490; J. A. Beckers, Middelburg f9200 C Kievit, Colynsplaat f8980; P. de Regt, Kortgene f8770; 3. A. Schippers, idem i'8700; .T. H. Jacobs, Goes f8700; C. J. B. Arends, idem f8675; J. de Kater, Kortgene f8491; Wed. W. F. van Riet Jr., Goes f 8488L. Maas, Wissenkerke f 8400. Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. Burgerlijke Stand. Leinengd Mc uw*. 's-Heer Arendskerke. In de heden gehouden raadsvergadering werden dhrn. J. Verburg en F. de Ruiter met alg. st. herbenoemd als lid van het Groot Armbestaur te 's-Heer-Hendriks- kinaeren en lid v. h. Burg. Armbest. te Arendskerke Ouddorp, terwijl aan dhr. J. Felius op zjjn verzoek eervol ontslag werd verleend met ingang van l Febr. e.k. Verder werden twee wo ningen te Nieuwdorp onbewoonbaar verklaard en aan dhr. J. v. H. restitutie verleend voor betaald vergunnings recht. Heinkenszand. In de Woensdag avond gehouden vergadering van den werkmansbond „Vreest God en Eert den Koning", waren 14 van de 17 leden aanwezig. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat deze sloot met een batig saldo van f360. Het aantal begunstigers, dat thans 10 bedraagt, zal zoo mogeljjk worden uitgebreid. De heer P. Both alhier ls te 's-Gravenhage geslaagd voor klerk bij de Departementen van algemeen be stuur. WolJaartsdijk. Woensdag verga derde do vereen, tot stichting en in standhouding van Chr. bewaarscholen alhier in de leerkamer der Herv. Kerk, onder voorzitterschap van ds. H. Stegenga. Daar bleek, dat de leden en bègunstigers tot de vereen, blijven behooren, terwijl ook nog nieuwe leden waren toegetreden, werd besloten tot oprichting van een school en het bestuur gemachtigd het daarvoor benoodigde kapitaal bijeen te brengen. Oudelande Bij de verkiezing voor notabelen der Ned. Herv. Kerk is gekozen C. Meeuwse, terwjjl herstem ming moet plaats hebben tusschen J. de Beste en A. Remynse. Op de Woensdagavond gehouden vergadering van „het Groene Kruis" werd besloten f200 te leenen en rentelooze aandeelen van f2,50 nit te geven, waarvan de helft reeds geplaatst werd. Als bestuursleden werden herkozen D. Meuienberg en M. Remynse. Door omstandigheden kon de lezing van Dr. Folmer niet doorgaan. Hansweert. Het wrak van het met suikerbieten geladen tjalkschip „Hoop op Zegen", schipper De Haas, midden October in de Zandkreek ge zonken, is namens den Rijks-water staat door den aannemer W. A. van den Tak te Rotterdam gelicht en naby Catsche veer op de slikken gezet. Kruinlngen. Onze plaatsgenoot J. N. E. van Dij l<e is te's Hage geslaagd voor het klerksexamen aan een der departementen van algemeen bestuur. Stadsnieuws. Burg. Armbest. Ter voorziening in de vacatures van het Burg. Armbest. alhier zyn de vol gende voordrachten opgemaakt voor de vacature-Boshoff Dhrn. F. Fabery de Jonge en J. Jongepier voor de vacature-Massee Dhrn. Dr. J. C. de Rujjter de Wildt cn A. F. A. van Seters en voor lid en voorzitter, wegens periodieke aftreding op 31 Dec. e.k. Dhrn. D. D. van den Bont en I. D. Fransen van de Putte. Rijtuig te water. In de buurt van Arnhem werd deze week een paard, dat voor een bakkerskar liep, zoo schichtig, dat het begon te steigeren en daarop achteruit te loopen, waar door de geheele equipage te water geraakte. Paard en wagen waren spoe dig weer op het droge gehaald, een der inzittenden wist zich ook weldra in veiligheid te stellen, maar de andere, een I8-jarig jongmensch, werd na lang zoeken levenloos uit de diepte opge haald. Een ontevreden aevangene. Dezer dagen weigerde een gevangene, die vijf jaren gevangenisstraf had onder gaan de gevangenis te Haarlem te verlaten. Zooals altijd was zijn kleeding ver kocht en hjj ontving na mèt het ver diende geld 'n nieuw pak,'tgeen hjj niet wenschte aan te trekken, omdat zjjn eigen pak volgens hem meer waard was. Ook dreigde hij, nadat men hem met geweld had aangekleed, z'n plunje op straat te zullen uittrekken en de ruiten der directeurswoning te zullen vernielen. De man werd tenslotte door de politie naar het station en in den trein gebracht, die hem naar A'dam vervoerde. Te Erica (Dr.) is een stille kroeg houder gearresteerd, omdat hy vanuit het dakraam zijner woning een schot had gelost op twee pereonen, die bij een vechtpartijtje eenige ruiten van den kastelein hadden doen sneuvelen Beiden werden zoo ernstig gewond, dat opname in een ziekenhuis nood zakelijk werd geacht. Een fijn stel! Telkenjare met de kermis te Wierden komen eenige Almelosche belhamels daar den boel opscheppen, maar zoo erg als thans bij de jongste St. Maartensmarkt is het zeker nog nooit toegegaan. Het stel mishandelde verschillende markt- bezoekers, van wie een met een stuk ijzer een gat in het hoofd werd ge slagen en een ander een messteek in den pols kreeg. De politie rekende de daders toen maar in om verdere ongelukken te voorkomen. Ontvoering. Een hoofdagent van politie uit R'dam heeit in een schip- persbuurt te Antwerpen twee I7-jarige meisjes nit R'dam opgespoord. De meisjes waren door een Spanjaard, in laatstgenoemde stad woonachtig, over gehaald het ouderlijk huis te verlaten en door hem overgeleverd aan een vrouw die een z.g.n. café houdt. De Spanjaard zit in voorloopig arrest, terwijl de meisjes weer bij haar ouders zijn teruggebracht. Van 16—18 Nov. Goes. Getrouwd: 17, Jacobus Eversdijk 26 j. jm. Kapelle en Adri- ana Pieternella van Belois 23 j. jd. Goes Marinus Ventevogel 19 j. jm. en Johanna Dina Geluk 18 j jd. Correspondentie. Den heer J. K. te S. Wegens plaats gebrek moet uw stuk tot een volgend nummer bljjven liggen. Laatste en Telegrafische Berichten. Ontbinding v. h. Engelsche Parlement Londen, 18 Nov. Minister Asquith kondigde heden de ontbinding van het Parlement aan tegen 28 Nov. De heetwatermoord te A'dam. Amsterdam, 18 Nov. De rechtbank veroordeelde Imke Beetsma en Pieter Ronner, wegens diefstal met geweld pleging, den dood ten gevolge heb bend, ï-esp. tot 15 en 12 jaar gevan genisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. AMSTERDAM, 17 Nov. 1910. Ingezonden door JAC. KNOOP, Commissionair in Aardappelen. Aardappelen. Zeeuwsche Bonten Zeeuwsche Blauwen Spuische Eigenheimers Flakkeesche Eigenheimers Drentsche Eigenheimers BrielSihe Eigenheimers Geldcrschc Blauwen Friesche Borgers Friesche Blauwen Friesche Bonten Eigenheimer Poters blauwe Poters Bonte Poters Andijker Blauwen Beverwijker zand Duitsche rooden Bra vos per Hectoliter, f 2,50 a f 5,40 - 2,50 a - 3,25 - 3,30 a - 3,50 - 3,30 a - 3,50 - 2,20 a - 2,50 - 3,50 a - 3,00 - 2,— a - 2,10 - 3,— a - 3,15 - 2,60 a - 2,00 -2,80 a - 3,10 - 2,20 a - 2,30 -1,00 a - 1,70 -1,50 a - 1,60 - 2,10 a - 3, - 4/20 a - 4,40 - 2,50 a - 2,60 -3,30 a - 3,50 Ruwe zeden. In het Aspnry Park bij New York heeft het volk gedreigd een neger te lynchen, die zioh aan een blank meisje van 19 jaarvergre pen en haar daarna gedood had. Men vreest, dat de politie de menigte niet in bedwang zal kunnen houden. Telegrafisch ft eerbericht naar waarnemingen in den morgen van 18 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Rilt. Hoogste barometerstand 769,5 te Coruna. Laagste barometerstand 748.8 te Shields en Skegness. Verwachting tot den avond van 19 dezer Meest matige Westelijke tot Z.W.- lyke wind, zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zachter. Allooi» Aanbestedingen en Verknopingen. Geslaagd. B(j het op 11 en 12 October te 'b Gravenhage gehouden examen van klerk bij de departementen van alge meen bestuur slaagde o. a. onze stad- *Kwadendamme. Woensdag werd ten overBtaan van Not. H. W. Neer voort te 's-Gravenpolder in de her berg bij P. de Baar alhier, in het openbaar verkocht 1.83.49 H.A. dijk in de gemeente Hoedekenskerke. Koo- per werd dhr. J. A. Trimpe Burger, te Kioetinge, voor f 1376,17 11, plus f 118 voor overname hoornen. Alles onverminderd 81/, onkosten. Kortgene. De uitslag der aanbe steding van de alhier te bouwen dok terswoning is als volgt S. de Jonge, Domburg f9996; M. J. Sanderse, Middelburg f 9980 Firma Middelburg, 17 Nov. hOïO. Ter graanmarkt van heden was een rede lijke aanvoer. Tarwe 25 cent en ronde bruine boenen 50 cent lager. Overige artikelen on veranderd. Stemming flauw. De prijzen wazen als volgt jarige tarwe ai - nieuwe dito f 6,75 a 7,25 rogge 5,25 a f 6,25 wintergerst f a f zomergerst f 4,50 a f5,hater f 3,a f S,50 paardeboonen 7,a f 7,50 kroonerwten 14,—a 16,tuin- boonen f 6,— a f 7witte boonen 13/25 a t 14,25ronde bruine boonen 12,50 u f 13.50 lange dito f 12,50 a f 13,50 koot- zaatl f o falles per mud. Kar- weizaad fa Jper 50 kilo. Aoteering ■•tr boter en eieren. Boter f 0,60 a f 0,65, voor particulieren f 0,67b per hal e kilo. Eieren f 8,60, voor particulieren f 9,— per 100 stuk* Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Re dactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins dat de Redactie er mede instemt. Mevrouw E. Van der Bilt Lamotthe f Het plotselinge, geheel onverwachte overlijden van Mevrouw Van der Bilt Lamotthe, heeft een begrypelyken schrik gebracht in deze plaats, waar zij lange jaren heeft geleefd en gearbeid. Niet belast geweest met de verzor ging van eigen kinderen, heeft zy blijkbaar behoefte gevoeld om hare goede zorgen te geven aan kinderen van anderen. Hare werkzaamheden voor de „Ver eeniging tot Weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Heveland" kan daarvan getuigen, zooals zooveel andere sym pathieke bemoeiingen, by voorkeur voor kinderen. De mooiste ty'd van werken in de Weezen vereeniging zal voor haar zelf wel geweest zijn in de jaren, dat zij met den heer Z. D. van der Bilt Lamotthe gezamelyk aan die vereeniging ver bonden was. Eerst nadien tot het Bestuur toege treden, niet het minst om aan den wensch van de ijverige vrouw te vol doen, heb ik pas later kunnen aanzien en bewonderen de hartelijke toewij ding, waarmede zjj de hier ter stede geplaatste weezen verpleegde. Deze zullen daaraan nog langejaren met dankbaarheid terngdenken, zooals ook wij, mede-bestuurders voorzeker niet zullen nalaten te doen. Dat Mevrouw Lamotthe zacht moge rusten na haar wèlbesleed leven 1 I. D. FRANSEN VAN DE PUTTE. Goes, 17 November 1910.

Goessche Courant | 1910 | | pagina 5