Reclam e. Uit de Pers. Zaak—van IIeeckeren. Naar aanleiding van de houding van De Standaard inzake de zaak Van Heeekeren, schrijft Land en Volk Hiermede zon de zaak en het parlementaire leven van den heer Van IIeeckeren afgeloopen kunnen zijn, indien niet zjjne vrienden zich in het geding hadden gevoegd. „Uwe beweringen zijn leugens", zegt de minister, „en de oud-premier dr. Kuyper verklaart, dat mjjne voor stelling de juiste is Het antwoord van den heer Van neeckeren luidt „Mijne vrienden, die inzage namen van rnyne stukken, onderschrijven mijne beweringen geheel. Uw beroep op dr. Kuyper is een onwaarheid". Nu kan de Kamer zeggenwij be moeien ons met deze onverkwikkelijke historie niet meer. Maar tegenover het Nederlandsche volk is hiermede het incident nog niet gesloten. Desnoods zou men den heer Van Heeekeren als niet toerekemngs vatbaar buiten het geding kunnen zetten. Le combat fut fini faute de combattants. De eenig overgebleven strijder ware overwinnaar. Thans echter blijft na de verwijde ring van den oorspronkeljjken eischer de gevoegde partij in het gedingde drie of vier vrienden, de heeren llovy en 't Hooft c.s. Zij dienen voorl te procei leeren. Het gaat niet meer om den heer Van Heeekeren alleen, het gaat ook om hen. U,intlhuuw, Veeteelt en Visscherij. Land- en Tuinbouwonderwijs. De heer I G. J. Kakebeeke alhier lu.-eT. als Kijkslandbouwleeraar voor Zeeland aan de Prov. Staten een schrijven gezonden ter ondersteuning van het verzoek van het Hoofdbestuur der Nedcrl. Vereen, van Land- en Tuinbouwonderwyzers, om een bijdra ge van 25 cents te voegen bij het bedrag, dat het Ryk per lesuur betaalt aan land- en tuinbouw-onderwyzers, verbonden aan land- en tuinbouwcur- sussen in deze provincie. Hierin wyst hij op de toename van het 11 tal landbouw cursussen, hetwelk in inter 1897—1898 slechts 5 bed -<,ig iet 49 leerlingen en in den vii 'i.r 1902—1903 ree ls 28 met 309 lotringen, terwijl er hovend; de i itste jaren nog eet. aaul 1 cu' issen oor volwassenen en voor ooerendoch- ters worden gegeven. Deze snelle toe name was mogelijk, doordat een vrij groot aantal onderwijzers zich voor de landbouw-akte bekwaamde. In de laatste jaren* is hierin een kentering gekomen. De studie voor die akte is een moeilijke en een zeer langdurige en na het behalen van de akte is de onderwijzer nog niet altijd zeker daarmede een bijverdienste te zullen krijgen. Bovendien is die bij verdienste niet groot. Per lesuur wordt door het Rijk ft,vergoed, evenveel als voor het onderwijs aan de Rijks normaallessen en voor het geven van deze lessen behoeven de onderwijzers geen afzonderlijke, langdurige en moeilijke studie te maken. Het gevolg hiervan is dan ook, dat er onder de onderwijzeres weinig animo voor de landbouw-studie bestaat. Om de lust voor deze studie aan te moedigen wordt reeds in eenige provincies, met name in Noord-Bra bant, Noord-Holland, Zuid-Holland en Groningen, het landbouw-onderwijs uit de provinciale fondsen ondersteund en niet onwaarschijnlijk zullen nog meerdere provincies dat voorbeeld volgen. De onderwijzers, die in het bezit der landbouwakte zijn, zullen bij solli citaties naar elders de voorkeur geven aan die provincies, waar zij het meeste voordeel met hun akte kunnen beha len en zoo zijn dan ook in de laatste jaren reeds enkele uit Zeeland naar Zuid-Holland, Noord-Holland en Noord- Brabant vertrokken. Dit heeft tot gevolg, dat het land bouwonderwijs zich in deze landbouw provincie bjj uitnemendheid, niet alleen niet kan uitbreiden, integendeel dat het zal moeten ingekrompen worden. Om dit te voorkomen, zoo besluit j de heer Kakebeeke mag het zeer zeker gewenscht geacht worden, dat in Zeeland, evenals in de hierboven genoemde provincies, het landbouw onderwijs uit de provinciale fondsen ondersteund worde. Amerikaansche Kruisbkssenmeeldauw. Vanwege den Phytopathologischen dienst is den 29sten Juni op één plaats te Kruiningen de Amerikaansche kruis- bessenmeeldauw geconstateerd en den 4den Juli op één plaats te Baarland. Kunstmest. Naar aanleiding van een onderzoek, ingesteld op het centraal proefveld te Sappemeer, wordt gemeld Het is niet waar het is al lang beweerd en steeds zyn er nog, die het volhouden dat kunstmest dood land maakt en dat er jaar op jaar beduidend meer op moet, om te kunnen blijven oogsten. De pereeelen, die 16 achter eenvolgende jaren niets anders dan kunstmest ontvingen (volledige bemes ting) kunnen nog zeer goed de ver gelijking doorstaan mot die, waarop stalmest aangewend werd. De bodem is niet uitgeput en de kunstmest kan altijd nog met voordeel aangewend worden. Ga hnalen - Visscherij. In de TasjtsTe weken waren de gar- nalenvangstén in de Wcster-Schelde voor de vissqhers buitengaats vrijwel geljjk, ofschoon het stormachtige en buiïge weer soms het visschen belet ten de prijzen liepen evenwel terug, zoodat de uitkomsten niet schitterend warenmeer binnen in de Schelde konden zij zelfs niet alles afzetten, ter wijl nog hooger op ook door de vis- schers te voet de vangsten gering waren. De berichten van de visschers uit het district Bruinisse luidden gun stiger, daar aan de bekende inmakerii en pellerij te Brouwershaven groote hoeveelheden werdén aangebracht, die tegen een prijs van 10 cent per K.G. werden geleverd- En voor de visschers én voor dé pellers geeft dit brood. Reeds vele jaren geleden we;d deze inmakerij opgericht met het doel van werkverschaffingdit doel schijnt be reikt te zijn. Ook te Stellendam be staat zoo'n inrichting, die de besom ming gedeeltelijk verwerkt, terwijl wat te veel aangebracht wordt, naar ^Engeland wordt verzonden, tegen prjj- ,^ten als die aan de Wester-Schelde. Iteclitszakcn. Arrondissements-Kechtbank le Middelburg. In de zitting van 5 Juli zijn ver oordeeld wegens: Mishandeling J. XL,32 jaren, schip persknecht, lerseke, tot f20 b. s 20 d. hechtenis. Wederspannigheid C. J. de W-, 22 jaren, schippersknecht, lerseke, tot 1 week gevangenisstraf. Door de jlrrobdissements-Recht- banlc te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot instuctie tegen Chr. J. B., 32 jaren, veldarb.eider ge boren te Driewegen, wonende te ICats, verdacht van diefstal van Chilisalpeter en graan. Boeken en Tijdschriften. Kerk en Secte, Serie IV no. 5. „De rheosophischebeweging" door J. H. Fussel, Secretaris yah de Universeele Broeder schap en het Theosophisch Genootschap. Uitg. Hollandia drukkerij, Baara. De heer J. H, Fussel heeft voor Kerk en-Secte een korte historische schets geschreven van de Theoso- phische Beweging. Hij begint met de stichting "van het Theosophisch ge nootschap te New-York in 1873, ver telt de geschiedenis van de stichtster Mevr. fl. P. Blavatsky, van wie bjj haar dood W. Q. Judge de leiding overnam, die op zijn beurt weer werd opgevolgd door de tegenwoordige Lei der Katherine Tingley, onder wie een belangrijke reorganisatie van het ge nootschap tot stand kwam, en bespreekt den strijd dien het Genootschap had door te maken, vooral ook door de aanvallen en het intrigueeren van Mevr. Besant, en verschillende onder- afdeelingen 'en werkzaamheden van het Genootschap. Ten slotte wordt ook aan de leevingen der Theosophie e,.n enkel woord gewijd en worden als voornaamste leerstellingen naar voren gebracht o. a. de Universeele Broeder schap, de essentiéele goddelijkheid van den mensch, de reïncarnatie, de tweevoudige natuur van den mensch. „Gehuwde Onderwijzeressen", naar aanleiding van het wets- ontwerw Heemskerk, door Anrina, verkrijgbaarTolstraat 198, Amsterdam. In dit boekje worden de verschil lende motieven, die tot het verbod aan onderwijzeressen om te huwen, geleid hebben veideeld in 4 groepen le groep motieven tegen de gehuwde onderwijzeres-huisvrouw 2e groep die tegen de gehuwde onderwijzeres moeder 3e groepdie tegen de ge huwde onderwijzeres-ambtenares en 4e groep de algemeene motieven. Geen dezer motieven blijken in de oogen van den schrijver (of schrijfster) deug- -deljjk genoeg om er deze .onnoodige onbillijke en schadelijke" wet door te billijken. „De opvoeding onzer kinderen. De vier temperamenten". Naar bet Duitsch van Bernard Hell- wig doof Ant. D., St, Willl- brordus-Vereeniging. Uit de inleiding, die de schrijver aan zjjne beschouwingen doet vooraf gaan, blijkt ons dadeljjk, dat wij het met hem omtrent opvoeding heel slecht eens zijn. Het gaat er niet om wat van een kind te maken, maar het kind zooveel mogelijk zich zelf te laten maken En men kan by zoo groote verscheidenheid van aanleg, als de schrijver later zelf erkent, niet spreken van éénzelfde doel en éénzelfden weg, nog minder van éénzelfde opvoeding en éénzelfde leiding Hoe de schrijver dit kan doen en toch erkennen, dat ieder mensch een ander is, dat men eigenlijk ygn zooveel temperamenten zou kunuen spreke i als er menschen zijn is ons een raadsel, alleen misschien daarnit te verklaren, dat het kind, de mensch voor dezen opvoeder bijzaak, het bedachte doel hoofdzaak is. Zijn beschrijving van de 4 tempe ramenten en hun onderlinge verschei denheid gaat niet diep, maar geeft toch eenigszins een kijk op de hoofd verschillen die tusschen menschen be staan. „Allen Weerbaar". Uitg. Roe- lants, Schiedam. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan heeft de vereeniging „Volks weerbaarheid" een feestnummer uit gegeven van haar orgaan „Allen Weerbaar." Hit nummer is fraai ge ïllustreerd en bevat kortere en langere bijdragen van verschillende personen. In een achtereenvolgende reeks be handelt er de voorzitter der vereeni ging als in nauw verband tot elkaar 1. Vaderlandsliefde. 2. Onafhankelijk heidszin. 3. Nationaal Zelfbewustzijn. 4. Militaire Weerbaarheid en 5 Maat schappelijke Weerbaarheid. „Boeken, waarjewataan hebt". Uitgave van de Hollandia- drukkerij te Baarn. In no. 3 van deze halfjaavlyjksche uitgave wordt allereerst over moderne prenteboeken gesproken. De schrijf ster gaat daarbij van deze zeker zeer juiste stelling uit, dat in hoogste in stantie het kind zelf moet beoordeelen, wat voor hem boeiend en geschikt is, omdat oudereu dit slecht kunnen. Ten opzichte van het prenteboek worden dan deze eischen gesteld, dat het moet bezighouden en vermaken, dat het moet leeren opmerken en spelender wijs ontwikkelen, dat het de kinder lijke fantasie dient op te wekken en gezond voedsel te geven en dat het de smaak in goede richting moet leiden en ontwikkelen. Minder juist schijnt ons de houding van den schrjjver over litteratuur in een artikeltje „Godsdienstlooze boe ken". Men kan van een als litterair bedoeld boek niet onderscheiden kunst waarde en andere algemeene waarde (wel natuurlijk wetenschappelijke waarde enz.) En wanneer nu de schrij ver beweert dat de litteraire schoon heid van een boek alleen niet in staat is volkomen te bevredigen en daarvan geen levenwekkende invloed kan uit gaan, dan hebben w'y recht te beweren, dat hij die schoonheid niet doorvoelt en niet verstaat. Er wordt verder nog geschreven over Guido Gezelle, Nellie van Kol en de nieuwere kinderlectuur en Bij belkennis. oor* darmziekten worden in den r' zomer meestal die Zuigelingen aangetast, wier maagdarmkanaal, het- zy door onvoldoelde of te overvloedige melkvoeding, is- verzwakt. Kinderen, die met „KUFEKE" en melk z'tfn ge voed, hebben veel minder van darm ziekten te lijden dan die alléén koe melk of ander voedsel krygen, omdat het licht verteerbare „KUFEKE" het maagdarmkanaal ontziet en gistingen verhindert. Provinciale Staten van Zeeland. Dinsdagavond werd door den Com missaris der Koningin de zomerzit- ting dier Staten in naam van U. M. geopend. Tegenwoordig waren 41 leden. De heer Bolle was met kennisge ving afwezig. In de eerste plaats werd aam de orde gesteld bet onderzoek der ge loofsbrieven van de herkozen en gekozen ledenna goedkeuring der brieven werden de nieuw-benoemden door den griffier binnengeleid en leg den zij de vereischte eeden af. Daarna hiekl de voorzitter een toe spraak waarin de vroegere leden, die niet in deze vergadering waren terug gekeerd, waardeerend werden her dacht, en de herkozen leden on de voor de eerste maal benoemde, wer den 'gelukgewenscht. Ten opzichte van de tot standko- ming van den tramweg tusschen Hans- weert en Vlake deelde de heer De Casembroot namenB Gedeputeerde Staten mede, dat na genomen proeven Ged. Staten teruggekomen zijn van het denkbeeld om den dienst met petroleum-motoren te doen plaats heb ben en zy zich thans voorstellen ge wone stoomlocomotieven te gebruiken. In de kosten van aanschaffing van het materiaal maakt deze wijziging geen noemenswaard velschil, terwijl de bedrijfszekerheid meer dan bjj de petroleum-motoren is gewaarborgd. Wat de kosten van explotatie be treft werd opgemerkt dat het verbruik van steenkolen iets meer zal vorderen dan dat van petroleum, doeh dat daar tegenover staat dat de slijtage van de stoomlocomotief belangrijk minder is dan die van de petroleum-motor. De kosten van explotatie zullen dan ook vermoedelijk niet ver niteenloopen. Op voorstel van Ged. Staten werd besloten tot aanhouding van het verzoek van den gemeenteraad van Middelburg om den aanleg te willen bevorderen van een verbindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland hun voorstel tot oprichting van een waterschap tot instandhouding van den oever van de polders Noord, Sersippens en Nieuw Othene en van de daar achter gelegen zeedijken, en van een verzoek van I. J. Porrey te lerseke, om subsidie voor het over zetveer van Iersekendam op Gorishoek De verschillende voorstellen van Ged. Staten werden daarna naar de afdeelingen verzonden. Op voorstel van den heer Lucasse werd dat tot wijziging van het regle ment op het beheer van de uitwatering door de sluis in de Riet aangehouden tot de najaarszitting. De volgende vergadering, waarin de benoeming zal plaats hebben van drie leden van gedeputeerde staten en van een lid bedoeld bjj art. 89 der provinciale wet, werd daarna bepaald op lieden Woensdagmorgen te 10 uur. Hierop werd de avondzitting ge sloten. In de hedenmorgen gehouden zit ting werden tot leden van gedepu teerde staten herbenoemd de beeren J. A. van Rompu met 39 stemmen, M. de Jonge Jz met 26 stemmen en J. H. Blum met 27 stemmen. AL lid der Staten, bedoeld in art. 89 der provinciale wet, werd benoemd de heer mr. A. A. de Veer met 28 stemmen. Nadat de vergadering in afdee lingen was gesplitst, stelde de voor zitter voor om de volgende bijeen komst te bepalen op Dinsdag 12 Juli des voormiddags 10 uren en daarin een lid voor de Eerste Kamer te ver kiezen en de voorstellen van Ged. Staten te behandelen. SI a ti s n i e ii w s. Goes vooruit. Men deelt ons mede, dat de heer L. li. de Witte, van den Goeschen melksalon alhier deze maand aan de Korte Kerkstraat een Zuivelfabriek en Melkinrichting zal openen, waar door gesteriliseerde of gepasteuriseerde melk on roomboter zal geleverd wor den. Zoodra de inrichting zal zijn tot stand gekomen, vermelden wij nadore bijzonderheden. Valsch geld. Aan ons bureau vertoonde men ons hedenmorgen een valsehen gulden, die deze week aan den schoenmaker v. d. Reepe in de Papegaaistraat ter beta ling moet zijn aangeboden. De heer v. d. Reepe heeft toen niets gemerkt, doeh zich hedenmorgen bij den heer Van Heel, kassier alhier, meldende om geld te wisselen, boorde hij dat bet bewuste geldstuk valsch was Het is een looden geldstuk, zeer kunstmatig nage maakt, doch als valseb kenbaar aan de eigenaardige kleur en den huiden klank. De politie heeft de zaak in handen, doch zal moeite hebben den schuldige te vinden aangezien de heer v. d. Reepe weinig of geen aanwijzin gen schijnt te kunnen doen. Bijdrage toegekend. Bjj de onlangs gehouden Juni-keu- ringen is aan de driejarige merrie Ida uit den Fredericapolder, toebehoorende aan den heer Kakebeeke alhier, een uanhoudingsbijdrage van f 60 bene vens een zilveren medaille toegekend. Gepromoveerd. Aan de universiteit te Amsterdam is het doctoraal examen plant- en dierkunde afgelegd door mej. N. L. Isebree Moens (cum laude). Compagnie wielrijders. Omstreeks half twaalf arriveerde heden morgen in onze stad de 3e com pagnie wielrijders uit Bergen op Zoom, 60 k 70 man sterk, onder commando van den kapitein Dudok van Heel. De ti'oep was om half zes des ochtends uit Bergen op Zoom vertrokken, en onder voortdurenden regen ging ze Znid-Beveland door. De wegen waren bijzonder slecht, hier en daar zoo doorwee'.'t, dat met de fiets aan de hand - moest geloopen worden. In de Goesehe melksalon alhier werden de soldaten onthaald op een glas melk en een broodje. Omstreeks 12 uur be gaf de troep zich weer op weg, om Middelburg te bereiken, waar in de kazerne overnacht zal worden. Tot Maandag blijven de soldaten daarom veld-oefeningen te doen op Walcheren, waarna zij weer naar Bergep op Zoom terngkecren. We willen voöï het wiel rijders-corps hopen, dat het weer wat beter wordt. i f o v i n c i e n I e u w s. Benoemingen. Benoemd zjjn tot gezworene van het waterschap W aarde J.JMol te Waarde; tot gezworene van de Schengepolder J. J. van IVeel te Wolfertsdyktot dijkgraaf van den Karelpolder J. P. Krijger en tot plaatsvervangend dijk graaf J. a. Krijger beiden te Krabben- dijke; tot dijkgraaf van den Nieuw Olzende poldei L. Nieuwhuijse te Krui ningen; tot gezworene van het water schap De Breide Watering bewesten lerseke W. Dekker Pz. te Wemeldinge C. Staal Jz. te Kattendijke en C. Mey- aard te 's Heer Abtskerke. Auto-tocht. De opbrengst der inzameling aan boord van liet ss. Oranje Nassau bij gelegenheid van den automobilisten- toeht door onze provincie is door den burgemeester van Middelburg aldus verdeeld dat ten goede zal komen aan de armen van alle gezindten te Mid delburg f 100, Vlissingen f 75, Veere f 25 en Domburg f 16. Merrie-keuring. Bjj de onlangs gehouden Juni- keuringeu van merries van vier tot acht jaar, zijn o.a. aanhoudingsbydra- gen toegekend voor de volgende mer ries Ceres van C. J. Kostense, Krui ningen; Emma van P. Dekker, Bors- sele; Mina van C. J. van der Werff, Rilland-Bath en Mina van J. Peman Kakebeeke, Krabbendijke. De aanhoudingsbjjdrage bedroeg f75,en een zilveren medaille. Heinkenszand. In navolging van andere gemeenten, is alhier ook in de laatste dagen als proef 400 meters maecadamweg geteerd. Het werk ge schiedde onder toezicht van een des kundig persoon uit Rilland-Bath. Wolfertsdijk. Door heeren Kerk voogden der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd uit de 7 sollicitanten tot stokman op de galerij in de kerk dhr. Anth. v. d. Kreeke. De vacature was ontstaan door het bedanken van dhr. A. v. d. Kreeke, de vader van den benoemde. Borssele. In de Dinsdag gehou den vergadering van de afdeeling „het Groene Kruis', waarin het voor loopif bestuur aftrad, werden in bet definitief bestuur gekozen de heeren A. |van Overbeeke, M. de Regt Nz C. Melis, C. Allaart, Ds. Van Hengel. J. Corstanje Jr., J. van do Velde Het salaris van den magazynmees- ter en bode werd voorloopig tot Nov. a.s. vastgesteld op f 10. Kwadendamme. Ter gelegenheid van de Kwadendamsche kermis hield Zondag de schietvereeniging „Konin gin Wilhelmina" afdeeling van Volks weerbaarheid een onderlinge wedstrijd Op de personeele baan I waren win naars als volgt le prijs L. Peeters, 2e pr. F. Daal- man, 3e pr. W. Chamuleau, 4e pr. P. Zuidhof. Personeele baan II, le pr. J. Hun- dersmarek, 2e pr. P. Konings, 3e pr. J. Hundersmarck, 4e pr. ,1. Walraven. Vrye baan le pr. P. Zuidhof, 2e pr. M. Walraven, 3e pr. L. Peeters, 4e pr. C. Daalman, 5e pr. J. Hunders marck, 6e pr. W. Chamuleau, 7é pr. F. Daalman. Oudelande. Tot brievengaarder alhier werd met ingang van 16 Juli benoemd F. Smit te Oudelande. lerseke. Voor de vacante betrek king van onderwijzeres aan school '2 hebben zich elf sollicitanten aange meld. Middelburg. Het lyk van een 22- jarig meisje uit Vlissingen dat sedert Woensdag werd vermist, is in het kanaal door Walcheren, hier opge- visebt. Gemengd Nieuws. Gevaarlijk spel. Zondag speelde een jongen te Breda met zijn vriend jes „bok sta vast". Hii nam zijn sprong te groot en kwam met het hoofd tegen een muur, waardoor een hersenschud ding ontstond. Maandag is hjj aan de gevolgen overleden. Oppassen. Een kermisreiziger heeft getracht te Zwaagdjjk (N.H.) een kind te ontvoeren Gelukkig werd zjjn pogen tijdig ontdekt. De man wist te ontkomen. Oven-eden. Te Maastricht is een jongen van 5 jaar door de stoomtram overreden. Het kind was terstond dood. Duurte van den gewapenden vrede. Volgens een officiëele opgave van het Duitsche marine-departement worden voor leger en vloot samen voor den dienst 1910—1911 van de zes Euro- peesche groote mogendheden de na volgende sommen begroot Engeland f 836.775.400 Duitsehland f 744.760.800 Ruslandf 732 844.200 Frankrijk f 598.908.000 Oostennjk-IIongarjje f 275.454.600 Italiëf 254.746.200 Totaal f3.443.489.200 Bijna 3 en een half milliard aan uitgaven in één jaar tjjd voor militaire doeleinden dus. Katholieke artsen. Namens de bisschoppen van Nederland is aan dr. Hoffman, te Gouda, naar aanleiding van diens vraag over het lidmaat schap van katholieke artsen van neu trale geneeskundige"vakvereenigingen officieel bericht gezonden, dat de'cir culaire der bisschoppen over de neu trale vakvereenigingen ook voor de geneesheeren geldt. Diensvolgens zal de heer Hoffman zich niet aanmelden voor het lidmaat schap der Maatschappij voor Genees kunde. Fietsongéluk. A. v. IJ., te Tiel een zestigjarig man, die Donderdag door een val van een flets een sche delbreuk kreeg, is gisteren aan de gevolgen daarvan overleden. Onder water. Vermoedelijk tenge volge van boos opzet zyn 8 van de 12 opzetplaatsen der steenfabriek van den heer van Dusseldorp te Zenne- wijnen bij Tiel onder water gezet.

Goessche Courant | 1910 | | pagina 2