"aanbesteding. ADV ERTENTIEN. Zaterdag 12 Februari 19!0, aan te besteden ZafuERARÏür UITSTEL ISCiEVAARLIJK PALM-PILLEN, AftWBtSTtiPlfllG. VRIJDAG 4 FEBRUARI 1910. Openbare Verkooping op Dinsdag 1 Februari 1910 Het Mêw en Eri fcloensdag 2 februari 1910 publiek verkoopen STUKJES-, bovendien reeds aanwezig. meespreken heeft over de begrooting, Het trichinen-onderzoek is niet iets f> doch de vrijzinnigen zouden zich dan j t-.v- j- ii moeten verbinden, in de begrooting geen besluiten vast te leggen, die als afzonderlijke wetten dienen te worden beschouwd. Heel waarschijnlijk dat zulk een overeenkomst getroffen zal worden is het niet en als het mocht gebeuren, dan zijn de Ieren er de dupen van. Blijven unionisten en vrijzinnigen tegenover elkander staan, dan moeten laatstgenoemden zich den steun trach ten te verwerven van de Ieren en dezen zijn dan in de gelegenheid hun eischen te stellen. aparts, doch behoort bij de keuring van varkens, is er een belangrijk onderdeel van. De heer DekkerDus tot nu heeft de keurmeester de varkens niet goed gekeurd De heer Pitch: Niet volkomen ge keurd. Bij de verdere discussies vraagt de heer Dekker of het onwettig zou zijn om een laag keurloon te heffen en daarvan den keurmeester een salaris- verhooging te geven. De heer de Witt HamerAls u nu den keurmeester een salarisvermeer dering wilt geven, kom er dan voor uit en doe daartoe een voorstel. De heer Pilaar vraagt, wat er ge beuren moet als de keurmeester uit- stedig is. Wie moet dan het onderzoek verrichten. De heer Pitch verklaart zich hiertoe bereid. De heer Hollmann vraagt wie dan dit werk moet verrichten als de heer Hiich er ook niet is. Hij twijfelt niet aan de capaciteiten van den keurmeester, die uitstekend zijn werk verricht, doch hij wenschte zekerheid en stelde daar om de vraag of hjj ertoe in staat was, De heer v. d. Bout merkt op, dat men als èn keurmeester èn veearts afwezig zjjn, geen zekerheid heeft dat het onderzoek toch zal kunnen ge schieden. Deze zekerheid heeft men alleen bij de tegenwoordige regeling. Üc heer Dekker vindt de discussie zoo verward, dat hij voorstelt de zaak aan te houden tot een volgende ver gadering. B. en W. zijn hiertegen doch daar de heer Pilaar het voorstel van den heer Dekker ondersteunt zal het in stemming worden gebracht. De voorzitter wil daarna in stemming brengen een voorstel van B. en W om de zaak ai te handelen. De heer Dekker meent, dat dit niet de juiste weg is, doch daar het resul taat bij het in stemming brengen van het voorstel van B. en W. op het voor- stel-Dekker hetzelfde zal zijn legt hjj er zich bjj neder. Over het voorstel »m de zaak af te handelen staken de stemmen (tegen de heeren Temperman, Pilaar, Holl mann, v. d. Ven, Donner en Dekker). Dus zou het voorstel in een volgende vergadering nog eens in stemming moeten worden gebracht, zoodat het resultaat is, dat de zaak wordt aan gehouden. Bjj de rondvraag verzoekt dhr. Pilaar krachtiger politie-toezicht en stren ger maatregelen bjj het aan- en uitgaan der scholen, in den tijd dat er sneeuw ligt. Bij de meisjesschool hebben zich n 1. schandelijke tooneelen afgespeeld, waartegen de politie niets kon doen. De ééne agent, die er stond, was machteloos en spr. moest zijn kalmte en tact bewonderen bij de uittartende houding der jongens. De heer v. d. Bout heeft zich even eens geërgerd en heeft er reeds vroeger den burgemeester gewezen op de nood zakelijkheid van krachtiger maatre gelen. In zulke gevallen zou men zooveel mogelijk agenten beschikbaar moeten hebben. De agent, die op het bureau zit, zou er dan ook wel eens een kwartiertje op uit kunnen gaan. Het politie-bureau zal in dien tijd wel niet weg loopen en de kachel wel aanblijven. De agent Drever, die bjj de meis jesschool dienst had, heeft zich uit stekend gehouden, maar toch kon hjj niet verhinderen dat de ruiten der meisjesschool werden verbrijzeld. Hij kon niet overal tegelijk zjjn. En als hy zijn zelf beheersching had verloren en klappen had uitgedeeld, zou spr. het best hebben kunnen begrijpen. Het gedrag der jongelui was schandelijk. De Voorzitter zegt zooveel mogelijk maatregelen toe en de heer Hollmann meent, dat als men in den tjjd, dat er sneeuw ligt, zulke dingen wilde tegen gaan men wel een heel legertje agenten zou moeten hebben, waarop de Voor- züter bevestigend knikt. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Buitenland. Hbt einde van den strijd. Morgen is de laatste dag der En- gelsche verkiezingen en menigeen zal dan een zucht van verlichting slaken. De propagandisten van alle partijen hebb n gewerkt als paarden, de mini sters hebben bijna dag aan dag spreek beurten vervuld, lange treinreizen ge maakt en hun uiterste krachten in gespannen. Aanmerkelijke verandering in de partijverhouding is niet meer te ver wachten en de toestand bljjft zoo, dat de Ieren het overwicht kunnen geven aan de party, die hun het meeste belooft. Feiteiyk zijn zij de eenigen die zijde gesponnen hebben by de laatste cam pagne, want èn voor de liberalen èn voor de unionisten is de uitslag on bevredigend. De eersten hebben een groot aan tal zetels verloren en de anderen hebben niet verkregen waarop zij hoopten de meerderheid. Door sommige unionisten worden nu pogingen gedaan een toenadering tot de vrijzinnigen tot stand te bren gen, zy zouden bereid zjjn toe te geven dat het Hoogerhuis geen recht van Raadsoverzicht. Een agenda van 11 punten, waar van er 9 zoo goed als zonder debat onder den hamer doorgingen. Maar no. 10 en 11 gaven den heeren ge legenheid te over tot uitvoerig debat. Om te beginnen was daar het ver zoek van de N. V. Centraal Kleeding magazyn om vergunning op de Groote Markt een hulpgebouw te mogen plaatsen ter grootte van 200 M2. Het Centraal Kleedingmagazyn zal worden verbouwd en gedurende die verbouwing, die ongeveer drie maan den zal duren, wil de vennootschap haar zaken voortzetten in een tijde- lyken, op de| Markt te bouwen hulp winkel. Nu liep de groote kwestie hierover, welk bedrag de gemeente daarvoor zou vorderen en in verband hiermede of de verordening tot heffing van rechten voor staanplaatsen op markten en andere openbare plaatsen hier toepasseiyk was. Alle raadsleden waren het hartroe rend eens, dat men in dit geval het Centraal Kleedingmagazyn zooveel mogelyk ter wille moest wezen, maar- mocht en kon men dat. Ziedaar de stryd vraag. De ünancieele commissie was van oordeel, dat bovengenoemde verorde ning in het gegeven geval van kracht was en dus zou moeten worden ge heven een som, overeenkomende met de in die verordening voorgeschreven tarieven. B. en W. daarentegen meenden dat deze verordening uitsluitend betrof markt- en kermisreizigers en dat de aanvrage, die nu in behandeling was, er geheel buiten viel. De heer Pilaar betoogde klaar en duidelyk, dat men wel degeiyk de verordening had toe te passen. De heer de Witt Hamer was van een andere opinie en wist die op waariyk spitsvondige wjjze te verdedigen. Bp de vaststelling der verordening, aldus redeneerde hg, was niet gedacht aan een exceptioneel geval als dit, dus heeft men er niet in voorzien. Ergo was de verordening niet toepasselijk, temeer niet, waar we hier niet te doen hebben met een kraam of tent, maar met een „tg delg ken winkel Wy zouden wel eens willen vragen wat dan toch wel het versehil is tusschen een kraam en een tjjdelyken winkel: Een kermis-galanteriekraam is toch ook niets anders dan een „tijde lijke winkel" ook al zal het door het Centraal Kleedingmagazyn" op te richten gebouw aanmerkelijk afwjjken van wat wy gewoonlijk op de ker missen aanschouwen. Daar kwam nog by, dat uit de toe lichting, die B. en W. gaven by hun voorstel om de vergunning te ver- leenen tegen verminderd tarief, was op te maken, dat ook zy de verorde ning toepasselijk achten. Maar de heer de Witt Hamer nam in geenen deele de verantwoording voor bedoelde uit drukking op zich, waarop de heer Pilaar zeer ad rem opmerkte, dat B. en W. zich dan hadden vergaloppeerd. Een der leden, die blijkbaar weinig gevoelt voor juridischekwesties, bracht het denkbeeld te berde, dan de ver ordening even te wijzigen. Alsof zooiets in dit geval èén, twee, drie mogelyk was. De verordening betreffende de hef fing van staangelden moet beschouwd worden als een belastingverordening, waarvan de wijziging of afschaffing koninklijk dient te worden goedge keurd binnen twee maanden nadat Gedeputeerde Staten er verelag over hebben uitgebracht. En dit verslag moet binnen zes weken zjjn ingeleverd, zoodat er kans is, dat drie-en-een-halve maand verloopen, eerdat de goedkeu ring binnenkomt. By het debat werd telkens, ook door de voorstanders van het voorstel van B. en W. er den nadruk op ge legd, dat hier de aanvrager een stad genoot, een gemeentelijke belasting betaler is en dat daarom niet hetzelfde bedrag kon worden geëiBCht, dat vreemdelingen zouden hebben te be talen. Een beginsel waarvoor veel te zeggen valt, maar dat volkomen in stryd is met onze wetgeving. Een heffing als de marktgeiden moet worden beschouwd als een belasting en volgens art. 175 van de grondwet kunnen geene privilegiën in het stuk van belastingen worden verleend en mag men dus aan de ingezetenen niet een vrijstelling verieenen die men niet-ingezetenen weigert. Door aanneming van het voorstel van B. en W. heeft de Kaad uitge sproken, dat- de verordening niet toe passelijk is. Slechts twee leden, de heeren Teruperman en Pilaar, stemden tegen. Dat de genomen beslissingjuridisch juist is, achten we niet aannemelijk, al vinden we het billijk, dat het .Cen traal Kleedingmagazyn" in dit geval minder betaalt dan de verordening voorschrijft. Het laatste punt der agenda betrof de keuring van vee en vleeseh. Het was bjj de begrooting, toen allen onder den indruk waren van den slech ten toestand der gemeente-financiün, dat het denkbeeld werd opgeworpen om het onderzoek der varkens op trichinen en blaasworm voortaan te doen plaats hebben door den gemeen telijken keurmeester. Tot nu gebeurde dit door de in de verordening op de keuring van vee en vleeseh genoemde deskundigen. In de practyk waren het voornamelijk de drie Goesche apothekers, die dit werk verrichtten tegen een vergoeding van f0,50 per onderzoek. De bedoeling was eenzelfde bedrag te doen betalen voor het onderzoek door den keurmeester, de ontvangen gelden te storten in de gemeentekas en er tevens den keurmeester een salarisverhooging van te geven. B. en W. zeiden by de behandeling der begrooting overweging toe, doch na onderlinge bespreking is dit college tot een nieuw gezichtspunt gekomen. B. en W. achten het wenschelyk het onderzoek te brengen by den keur meester, doch het dan kosteloos te doen plaats hebben. Volkomen juist, zouden wij zeggen. De keuring van runderen en paarden b.v. geschiedt geheel kosteloos. Om welke reden zou men nu het recht hebben voor de varkenskeuring wel een keurloon te heffen Het keuren der varkens geschiedt ook kosteloos, betoogden de voor standers van een keurloon voor het trichinen-onderzoek. Alleen dit on derzoek. dat by runderen en paarden niet behoeft plaats te hebben, moet worden betaald. Het deskundige raadslid, de heer Kisch, verklaarde dat het keuren van varkens niet kosteloos is, als men voor het trichinen-onderzoek laat betalen, want dit onderzoek vormt een wezen lijk onderdeel der varkenskeuring. Zoolang het niet heeft plaats gehad, kan men niet oordeelen of een varken voor de consumtie geschikt is. Duidelyk genoeg Con fuoco werden de debatten ge voerd. De heer Dekker wilde een laag keurloon, om daaruit den keurmeester een salarisverhooging te geven en tevens de gemeentekas te spekken, wat den heer de Witt Hamer deed zeggenals u den keurmeester hooger jaarwedde wil geven, kom er dan voor uit en doe daartoe een voorstel De heeren wonden zich op. Gevraagd werd of de keurmeester in staat was het trichinen-onderzoek te verrichten en wie het doen moest als de keur meester uitstedig was. „De veearts", werd er geantwoord. En wie, klonk weder de vraag, als deze er ook niet zou zijn Besproken werd de invloed die het keurloon zou hebben op den prys van het vleeseh. Gestreden werd er in het belang van den keur meester en de gemeentekas, ten voor- deele van de varkensslagers en onze vleesch-etende medeburgers, toen plot seling de heer de Witt Hamer een nieuw element in het debat bracht: van bevoordeeling der gemeentekas door de heffiug van een keurloon, kon geen sprake zyn, daar de gemeentewet het bedrag, waartoe de rechten en loonen voor het gebruik of genot van gemeente-inrichtingen enz., voor zoo ver het gebruik by wet of verordening is voorgeschreven, mogen worden ge heven beperkt tot hetgeen noodig is tot dekking van de onkosten. Volgens een interpretatie van den vroegeren minister Heemskerk is met deze bepaling ook de vleeschkeuring bedoeld. Aangezien hier ter stede een ver plichte keuring bestaat, zou men dus geen keurloon mogen heffen tot een hooger bedrag dan noodig is tot dek king der kosten. Hoe hoog zyn nu de kosten van het trichinen-onderzoek. Bet eenige, dat voor zulk een onder zoek noodig is, zeide de heer Kisch, is een trichinien-miscroscoop en die kost f 18 en is 'oovendien reeds vroeger aangeschaft. Mocht de Kaad dus besluiten een keurloon te heffen, dan zou het voor de negen Goesche spekslagers raad zaam zyn er niet in te berusten, doch een beslissing van hooger hand uit te lokken. Door de verklaring van den heer de Witt Hamer waren de tegenstan ders van het voorstel van B. en W. een oogenblik uit het veld geslagen, doch slechts een oogenblik, want spoe dig werd er gewezen op andere plaat sen, b. v. Middelburg, waar toch ook een keurloon wordt geheven. „O, dat is best mogelyk. Er bestaan tallooze gemeentelyke verordeningen die niet deugen en soms jaren van kracht zijn, eer dit ontdekt ivordt en zy dus worden vernietigd", antwoordde de jongste wethouder. De debatten werden verward, een krachtige voorzittershamer had werk te doen gevonden, een krachtige lei ding zou misschien nog uitkomst ge geven hebben. Toen kwam de heer Dekker mist het voorstel de zaak te verdagen, cle behandeling uit te stellen. Protesten van B. en W. en eenige Raadsleden, doch het voorstel werd ondersteund door den heer Pilaar, die na de ve.rklaying van den heer de Witt Hamer de kwestie nog eens wilde onderzoeken en overwegen, jj Er zou gestemd worden over de vraag of men de zaak al of niet zou verdagen. De voorzitter bracht toen niet het voorstel van den heer Dekker ter ta fel, wat had behooren te gebeuren, doch kwam met een voorstel van B. en W. om de behandeling voort te zetten. Even een protest van den heer Dek ker, doch spoedig nam hij vrede met den loop van zaken en de stemming had plaats. De stemmen staakten, dus moest de beslissing tot de volgende vergadering worden uitgesteld. Zoo krijgen we nu den komischen toestand, dat in de volgende Raads zitting zal worden uitgemaakt of in de gisteren gehouden vergadering de keuringsverordening al of niet zal worden verder behandeld. En als nu eens besloten werd dat de zaak moest worden afgehandeld wat dan Want zelfs de Goesche ge meenteraad is niet by machte van den verleden tjjd den tegenwoordigen te maken. Tot slot kwam by de rondvraag de baldadigheid der jeugd en het sneeuw ballen ter sprake. Gevraagd werd meerder politie toezicht. Maar als er sneeuw ligt, dan is de jeugd niet meer te houden, dat is zoo en dat blijft zoo, zou de lustige we duwe zeggen, en eerbied hebben de jongeren by het sneeuwballen voor niets en voor niemand. Werd er giBteren nog zelfs niet naar een journalistenhoed geworpen Maar dezen keer schijnen de jonge lui het by de meisjesschool toch al te bont te hebben gemaakt. AD INT. *y* Voor de vele bewyzen van deel neming ondervonden by het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwd- vader, den Heer J. C VAN HATTUM VAN ELLE WOUTSDIJK, betuigen wij onzen liartelyken dank. Beverwijk, M. J. VAN HATTUM. A. A. VAN HATTUM— Dekker. ScheveninaenJ. T, VAN HATTUM D. M. VAN HATTUM— Prins. HilversumA. VAN HATTUM. A. A. VAN HATTUM— Schram df. .Jong. Den Haan, V. A. IVES BROWNE— van hattum. R. IVES BROWNE. Den Haag, T. H. VAN HATTUM. L. C. VAN HATTUM— van goens. Wassenaar, A. J. F. VAN HATTUM X. A. M. v. HATTUM— Padsbttk. Wassenaar, A. P. A. v. NIEVELT van Hattom. H. A. NIEVELT. 28 Januari 1910. Voor de vele bewijzen van deel neming bij het overlijden onzer ge liefde Echtgenoote, Moeder, Zuster en Behuwdzuster, betuig ik mijn dank. Uit aller naam, C. J. KOOMAN. Kampen, 28/l/'10. De Architect W. 3TERK, te Schore, zal op des namiddags ten 3 ure, in een der lokalen der Chr. school te Wemeldinge, namens de Vereeniging „tot stichting en instandhouding eener Chr. school te Wemeldinge", trachten volgens „Plan A", het verbouwen en vergrooten der school met een 4de lo kaal, middengang enz. en verdere daartoe behoorende werken. Volgens „Plan B", het bijbouwen tan een 4 de lo kaal en verder daartoe be hoorende werken. Aanwijzing op den dag der beste ding, des namiddags ten 2 ure. Bestek met 2 teekeningen is ver krijgbaar tegen betaling van fl,65 fr. p. p. bij bovengenoemden Archi tect, door wien tevens nadere inlich tingen worden verstrekt. Genezing van de gevolgen van ge heime gewoonten, voor Mannen, Vrou wen, Jongens en Meisjes, door Dr. A. GAKN1EK. Met 21 platen, 5e dr. Pr\js f if—Tegen toezend, van postw. (of -zegels) fro. zending in gesloten cou vert. Boekh. „Exelsior", Fred. Hen drikstraat 139, Amsterdam. indien de Malaria infectie, de kiem en de oorzaak van elke ziekte in Uw bloed is doorgedrongen. Verschijnselen als uitputting, bloedarmoede, zenuw zwakte, doffe pijnen in 'oorst, rug en lendenen, hartkloppingen, slapeloos heid, huiveringen, bovenmatig trans- pireeren, hevige vóór of achterhoofds- pijnen, bleeke, slechte gelaatskleur, zwakke pols, doffe oogen en een ver moeid gevoel, zoodat U alle lust tot werken ontbreekt en ge U eiken dag zwakker en afgematter gevoelt, duiden aan dat ge het slachtoffer zyt van Malaria (binntnkoorts) en weldra zal indien dit niet reeds het geval is, Uw lyden chronisch worden of wat nog erger is, de Malaria gaat over in „sluipende" Malaria, de gevaarlijkste en verraderlijkste aller ziekten. Het is dan ook onverantwoordelijk, ja zelfs gevaarlijk wanneer ge ljjdt aan een dezer verschijnselen, voort te gaan met huismiddeltjes of zoogenaamde geneesmiddelen, waarvan de eenige verdienste is dat zy slechts tijdelijk verlichten in plaats van afdoend g nezen. Er is slechts één geneesmidde ter wereld waarvan ge genezing kunt verwachten en dat zjjn de wereldbe roemde het geneesmiddel dat sedert onheu gelijke tyden bereid wordt uit de zeldzaamste kruiden, planten en ge wassen die in de Natuur gevonden worden en waarbjj gevoegd zjjn al de geneeskrachtige, weldadige extrac ten van den Palmboom. De grootste' Geneeskundigen over de geheele we-l reld erkennen en bevestigen dan ook dat de Palm-Pillen in hunne genees krachtige eigenschappen eenvoudig] ongeëvenaard zjjn. De Palni-Pille: zijn verkrijgbaar by verschillend' goede Drogisten, Apothekers en Han delaren in Geneesmiddelen :i fl,7f per doos. Zes doozen te gelijk ge nomen kosten f10, Te Goes verkrijgbaar by Bebr.I MulderKorte Kerkstraat en EmanueM en J. Piasier, drogistte Middel burg by C. A. Schutte <St Co., Korti Delft H 2, eu Joh. de Roos, Vlasmarkt, F. Dieleman, v/b W. Hubregtse, Korte] Noordstraat L 105. Het BESTUUR van het waterschap Hoedekenskerke zal op des'n.m. teu 2 ure, ten Gemeente huize te Hoedekenskerke, AANBESTEDEN het leveren franco o den wal van 316 M.3, Pruisischen Grint. Voorwaarden b. 25 cents, zoomedd inlichtingen tc bekomen bij den WaJ terbouwkundig ambtenaar J.L. KR1J GER, te Hoedekenskerke. Hoedekenskerke, 19 Januari 1910 Het Bestuur voornoemd, J. v. d. LINDE, Dijkgraaf. J. v. d. DRIES, Ontv.Griffier. des avonds te 8 uur te Goes, in „di Prins van Oranje" voor den lieer J L. CENSE, ten overstaan van de: Notaris PILAAR, van te Goes, wijk C nr. 25, groot 1 Are zeer gunstig gelegen op den hoek var de Lange Kerkstraat en de Klokstraa waarin sedert onheugelijke jaren eei handel in manufacturen gedreven is Op het gebruik 15 Februari a.s Te bezichtigen Dinsdags en Zatei Notaris LIEBERT te Kapelle zal oj des namiddags 2 ure in de herber van J. F. FELIUS te Kattendijke te. verzoeke van de erven van Mej. P DOMINICUS, 3 woonhuizen met ei vei en tuin staande en geltge te Kattendijke. HEELE-enSCHIJFJESAPPELE ABRIKOZEN, PRUIMEDANTEIS KRENTEN, ROZIJNEN en SUKADE. Verder eerste kwaliteit Kruidt nierswaren aan de bekende lag prijzen. HAAGSCHE WINKE'

Goessche Courant | 1910 | | pagina 2