2ï*. 13 1910 Zaterdag 29 Januari 97ste jaargang. m mm Nederlands Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. i GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgozonderd op feestdagen. Frjjs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzonding van advertentlën vóór 2 uren op den dag der uitgave. Telefoonnummer 33. Directeur A. P. A. van Setees. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W. Kerremans. COURANT. De prjjs der gewone advertentiën'ls van 1-5 regels50 et., eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. tieuteenteriiad vaü Goes. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Goes, op Donderdag 27 Januari, 's avonds 8 uur. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig is de heer Fransen v. d. Putto (wegens uitstedigheid). De voorzitter opent de vergadering, de eerste in dit jaar, met een woord van heilwensch aan de leden en dank aan de ambtenaren der gemeente. Dy zondore gebeurtenissen zijn over het afgeloopen jaar niet te vermelden ea de voorzitter besluit met de wenseh, dat de leden van den Raad dit jaar onder Gods zegen weder werkzaam mogen kjjn in het belang der gemeente. Ingekomen zijn de volgende stukken: Diverse berichten van aanneming der benoemingen, gedaan in den raad van 20 Dee. j.l. berieht van F. Dujjnhouwer, dat het perceel grond aan den Westhavendijk door hem niet in erfpacht kan worden aanvaard, dank zij de medewerking van S. Boone. Verslag woningwet over 1909; goedkeuring raadsbesluiten van 20 Dec. 1909 tot uitgifte van grond in erfpacht; af- en overschrijving der gemeentebegrooting over 1909 en tot vaststelling van het 2e suppl. kohier van den hoofidelyken omslag 1909 verleende machtiging bedoeld by art. 121 der gemeentewet inzake de drinkwaterleiding rekening over 1909 van den omni- busdienst-onderneming GoesWol- phaartsdijksche veer alle voor kennisgeving aangenomen. Het le suppletoir Bchoolgeldkohier voor school A, cursus 1909—1910, wordt vastgesteld op f 12,50 dat voor de meisjesschool op f 57,50. Behandetd Wordt een aanvraag om terugvraag van te veel behaalde hon denbelasting. Goedgekeurd wordt een wjjziging van de rooilijn voor te bouwen wonin gen aan den straatweg naar Kloetinge. Voldaan wordt aan de verzoeken van M. Schrijver en A. Jacobs tot het aanwijzen van rooiiy'n voor te plaat sen hekwerk voor huizen aan de Piet Heinstraat en M. A. de Rujjterlaan. Ingekomen is een adres van J. Brouwer Sr. ter verkrijging van ge meentegrond in erfpacht. Op advies van B. en W. wordt be sloten de gevraagde 5 cA. grond in erfpacht te geven voor den tjjd van 25 jaar tegen f 1 per jaar. Door B. en IVwordt voorgesteld een verzoek in te dienen bjj Ged. dtiten van Zeeland ter verkrüging van vrijstelling van het voorschrilt, vervat in art. 3, le lid, letter H. der Woningwet, voor bestaande woningen (bevattende bepalingen betreffende do hechtheid van fundamenten, muren, vloeren, trappen, zolderingen en dak). Dit verzoek is reeds vroeger gedaan en ingewilligd, doch moet nu worden herhaald daar de termün waarvoor de vrijstelling is verleend, verstreken is. De reden waarom B. en W. vrijstelling verlangen is, dat zijzei ve volgens onze bouwverordening de bevoegdheid heb- bon om by grove misstanden te kun nen ingrepen en de liun noodig voor- EEUILLETON. dtfof W. K. Een onzer eminente Kamerleden, man van rechts, zal binnenkort ons land verblijden met de indiening van een wetsontwerp, verrassend van originaliteit, dat de vurige verlangens van vele Nederlanders en andere Europeanen zal stillen en dat tevens een lafenis zal z(jn voor onze dorstige schatkist. Bedoeld Kamerlid, dien ik hier slechts mag aanduiden en dien ik daarom moet verbergen achter het welgekozen pseudoniem Sophron, was tot 't diepste van zijn voortrefïeiyke ziel geroerd, toen dr. Knyper in de penarie kwam te zitten met de nu welhaast genoeg zaam besproken ridderorde-zaak. Sophron vond deze kwestie cenigs» komende verbeteringen te gelasten. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Voorgesteld wordt een wijziging der instructie voor de hoofden en onder wijzers der o. 1. scholen. O. a. wordt voorgesteld te bepalen, dat de hoofden van scholen van onge oorloofd schoolverzuim der leerlingen zoo spoedig mogelijk kennis moeten geven aan ouders of verzorgets. De heer Dekker merkt op, dat in de verordening staat, dat hoofden van scholen zich hebben te wijden aan hun taak. Nergens vond spr. echter omschreven wat die taak is. Deze om- schrüving is bij de voorgestelde wjjzi ging vervallen. Spr. zegt, dat het hoofd eener school, dat een klas heeft, van meening zou kunnen zyn, dat hjj niet verplicht is onderwijs te geven, doch alleen om toezicht te houden. De heer de Witt Hamer antwoordt, dat zoo'n opvatting onmogeiyk is, alleen doordat er bjj een school met een niet-ambulant hoofd voor elke klas, in elk lokaal een onderwijzer is. Gaat het hoofd toezicht houden buiten zijn eigen lokaal, dan zou er dus een klasse zonder leerkracht zjjn. Natuur lijk is dit onmogeiyk en zal elk schoolhoofd, dat niet-ambulant is, wel inzien dat hjj behalve hoofd, ook onderwyzer moet zijn. De heer Donner geeft in overweging, dat aan hoofden van scholen kaarten zullen worden verstrekt, waarop zy kennis moeten geven van schoolver zuim aan de ouders of verzorgers der afwezige leerlingen. Spr. vindt de uitdrukking dat „zoo- spoedig mogelijk' kennis moet worden gegeven aan de ouders, wel wat vaag De heer De Witt Hamer zegt, dat B. en W. zelf er ook over gedacht hebben om die kaarten in te voeren. Zjj achten liet evenwel overbodig dit in de instructie vast te leggen. Na nog eenige discussie wordt be sloten, dat de uitdrukking .zoo spoedig mogeiyk" zal worden gewjjzigd in „op denzelfden dag". De wjjziging der instructie wordt goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek van de N. V. Centraal Kledingmagazijn te Goes om op de Groote Markt te mogen plaatsen voor ongeveer drie maanden, aanvangende medio Februari a. s., een winkeltent ter grootte van circa 200 M2. B. en W. zeggen in hun toelichting dat het verzoek door hen zou kunnen worden afgedaan, doch dat by toe passing van de verordening op do heffing van recht voor staanplaatsen op markten e. a. openbare plaatsen dan door adressant zou moeten worden betaald f910 voor drie maanden. B. en W. achten deze som te hoog en stellen biliykheidshalve voor, het recht voor de staanplaats in dit geval te bepalen op f600 voor een tijd van drie maanden en f 50 per week of gedcelfe daarvan als het gebouw lan ger dan 3 maanden op de Markt zou blijven. Door de plaatsing zal het markt verkeer óók op Mei-Dinsdag geen belemmering ondervinden. De financieele commissie erkent in haar rapport over dit voorstel de bil lijkheid der tariefverlaging in dit ge val en zou het voorstel wel willen ondersteunen, doch h i. laat de ver ordening geen afwijking toe Ook meent zy, dat het aanteve.ing zou verdienen, een eindtermen, waar zins onaangenaam voor dr. Kuyper en hy peinsde of er geen vondst zou te doen zjjn om den leider behoedzaam uit de impasse te voeren, waarin hy in een oogenblik van verstrooidheid gedoold was. Hjj (S.) begreep wel dat er velen waren, geneigd om Kuyper te helpen en dat vernuftige breinen hun gedachten gespitst hadden op die penarie-zaak, maar dit kon voor een man als Sophron geen reden zjjn om, onafhankeiyk van die anderen, niet zelf de verdrietige cause célèbre ter hand te nemen en te onderzoeken. Onmiddellijk bleek toen Sophron's superioriteit, want terwijl de andere broeders wurmden om een uitweg te vinden in de impasse-Lehman waar zy Kuyper zonder kwetsuren doorheen konden loodsen, heeft Sophron's bree- dere blik gezien dat niet met zulke hulp een oplossing of een gangetje te vinden zou zyn, maar dat die impasse moest verbreed en uitgebroken wor den tot een mondaine boulevard. In bezadigd gepeins, teruggetrokken in zjjn sobere binnenkamer, constru- binnen het hulpgebouw zou moeten zjjn opgeruimd, vast te stellen en deze te bepalen op 4 maanden. De voorzitter zegt, dat z.i. deze ver huring van marktterrein niet valt onder de verordening op de staan plaatsen. De heer Pilaar vraagt onder welke verordening dit geval dan wel is te rekenen. De voorzitterDaar is geen veror dening op. De heer PilaarDan wordt het tjjd dat er een verordening op wordt gemaakt. Spr. ziet niet in, welk verschil er is tussehen deze kraam en een kermis tent of een groote kraam. De heer De Witt Hamer merkt op, dat men te doen heeft met een geval van exceptioneelen aard. Het is hier een stadgenoot, die een tydeiyken winkel, niet een kraam, wil plaatsen. Moet de verordening worden toe gepast,dan kan men niet minder vragen dan daarin is voorgeschreven, daar het een belastingverordening is en vol gens de grondwet mogen er geen privi leges by belastingverordeningen be staan. De heer Pilaar antwoordt, dat B. en W. zelf toch ook overtuigd zjjn, dat hier de verordening wel toepasselijk is, zooals uit hun toelichting blykt, waar zjj zeggen, dat zy „volgens de verordening" bevoegd waren om die zaak te regelen als er geen sprake was van tariefverlaging. Spr. wil gaarne een stadgenoot hel pen, doch meent, dat men niet af mag wijken van de verordening. De heer Temperman sluit zich hier- by aan. De heer Dekker acht het een moeielyk geval en hy betreurt het, dat de jongste wethouder hem ni >t overtuigd heeft, dat de verordening hier niet toepasselijk is. De heer de Witt Hamer verdedigt zyn stelling nader. By het maken dei- verordening is niet gedacht aan de mogelijkheid, dat een stadgenoot zou komen met het verzoek op een open baar plein te plaatsen een „tjjdeljjken winkel", niet „een kraam". Men kan dus zeggen, dat de verordening in dit geval niet heeft voorzien en dus niet toepasselijk is. De heer Donner meent dat een stad genoot, een belastingbetaler, wel een streepje voor mag hebben bij vreem delingen. De heer Hoümann wenscht de ver ordening te laten rusten en evenals B. en W. den grond gewoon te ver huren. De heer Pilaar zegt nogmaals, dat hjj wel den heer den Hollander wil helpen, doch men kan een bestaande verordening niet zoo maar op zy zetten. Tot zijn spyt zal hy dus tegen het voorstel van B. en W. moeten stemmen Do beer Rttch maakt de opmerking, dat er tussehen een kermistent en de zaak van den heer den Hollander een groot verschil is. Voordat tot stemming wordt over gegaan deelt de voorzitter mede, dat B. en W. overnemen het voorstel van de financieele commissie om de uiter lijke termyn te bepalen op 4 maanden. Het voorstel van de financieele com missie (om de verordening toe te pasBen) wordt verworpen met 92 stemmen (vóór de heeren Pilaar en Temperman.) Het voorst,-.1 van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aange- eerde Sophron een logisch bouwwerk van in elkaar grijpende gedachten, waarvan ik zal pogen een vluchtige schets te geven. De begeerlijkheid naarvidderorden, zon Sophron, is by vele mannen van rechts en links ongepast groot, zoowel by de zeer beminde kleine luyden als bjj de mannen met twee of meer na men. De ridderorde is een instituut dat door het Gezag is ingesteld en dat mitsdien niet zondig zyn kan, daar alle Gezag van God is. Boven dien geven noch do bjjbel noch de Heidelbergsche catechismus eenig voorschrift, aanwijzing of ordinantie inzake ridderorden. In zooverre een mensch met stelligheid spreken mag, kunnen we dus vaststellen dat in de ridderorden zelve niets is wat een christen niet mag tolereeren. Hieruit volgt dat, evenmin als in de orde, er iets kwaads steekt in het aanvaarden van zoo'n onderscheiding en dus ook niet in het verlangen om er zoo een te winnen. Het verleenen en het aannemen van In behandeling komt een wijziging der verordening op het houden en slachten van vee, alsmede op het invoeren, vervoeren, keuren en ver- koopen van vee en vleesch en in ver band daarmede een verzoek van de negen varkensslagers te Goes, tot wijziging der regeling van hot trichi nen-onderzoek. De voorgestelde wijziging vindt haar oorsprong in de bij de gemeente begrooting gevoerde debatten toen er door een raadslid op werd gewezen, dat de gemeente zich een bedrag zou kunnen verzekeren, door het onder zoek op trichinen en blaasworm van varkensvleesch niet meer te doen plaats hebben door deskundigen (meestal een der apothekers of den veearts), doch door den gemeente-keurmeester. Men zou dan uit de door de spekslagers voor dit onderzoek te betalen recht, aldus werd toen geredeneerd, zoo noodig ook den keurmeester een sala- risverhooging kunnen geven en nog een aardig sommetje voor de gemeen tekas overhouden. B. en W. meenen echter, dat zulk een salarisverhooging niet noodig is, daar het salaris van den gemeente keurmeester voldoende mag worden geacht. B. en W. zjjn van oordeel, dat öf de keuring totaal kosteloos moet plaats hebben óf dat een billyk keurloon moet worden geheven van alle vleesch- keuring en niet alleen van de varkens. Wil de Raad dit niet, dan stellen B. en W. voor f0,25 per trichinen- onderzoek te heffen, welk bedrag in 1907 reeds met het andere keurloon door den Raad te hoog werd geacht (thans betalen de slagers f0,50 per varken voor het trichinen-onderzoek). De finaneiëele commissie is het met B. en W. niet eens. Zjj wenscht dat lo. het trichinen- onderzoek zal plaats hebben door den gemeente-keurmeester en 2o. het tarief van de deskundigen 1 0,50 per varken zal worden toegepast. Het ontvangen geld zou dan ten bate der gemeentekas komen. Van de Goesche spekslagers is in vorband met deze zaak een adres ingekomen met het verzoek, dat voor taan de keurmeester^zal worden belast met het trichinen-onderzoek en wel tegen een billijker vergoeding dan thans aan de deskundigen moet wor den behaald. De heer Dekker zet uiteen, dat men te doen heeft met verschillende voor stellen. Spr. gevoelt niet veel voor de voorstellen van B. en W. Doch wel voor hetgeen adressanten vragen n.l vermindering van het tarief tot f 0,25 per varken. Spr. zegt verder, dat men volgens de instructie den keurmeester het trichinenonderzoek niet op kan dragen. Nu heeft de keurmeester zelf in een adres verklaart, dat het overbrengen van het trichineL-onderzoek naar hein zjjn taak zal verlichtener zal n.l. tjjd worden gewonnen. Doch nu moet de keurmeester het te onderzoeken vleesch naar de deskundigen brengen, dus loopjongenswerk verrichten bjj een w jjziging zal de keurmeester een ern stiger arbeid moeten doen en het door hem geleerde toepassen. Dat mag men niet gratis verlangen. Men zou het tarief moeten verlagen, terugbrengen tot b.v. 10 cent per varken om daarvan den keurmeester een betere bezoldiging te geven. een ridderorde zjjn dus in geen enkel opzicht voor een christen af te keuren handelingen. Doch een andere vraag is of er maatregelen noodig zijn om herhaling van tumult te voorkomen. En hier ging voor het aangezicht van Sophron een figuurlijke booglamp op. Wy hebben, gezwegen in de Huis orde van Oranje, drie ridderorden, waarvan een uitsluitend door militai ren bevochten kan worden. Blyven dus voor de ongeuniformde en minder militante Nederlanders de Nederland- sche Leeuw en de Oranje-N'assau De Leeuw „strekt ter vereerende onder scheiding van alle Nederlanders, die bewyzen geven van beproefde vader landsliefde, byzonderen ijver en trouw in het volbrengen hunner burger plichten, of buitengewone bekwaam heid in wetenschappen en kunsten". De Oranje-Nassau krijgt hy „die zich jegens de Koningin of den Staat of jegens de maatschappij op bijzondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt." De eisch voor alle ridderorden is De heer v. d. Leeuw begrijpt niet, dat er van varkens een keurloon zal worden geheven, te-wijl dit op ander vleesch niet plaats heeft. Afschaffing van alle keurloonen acht spr. gewenscht. De heer v. Schmidt auf Alienstadt acht het eveneenB onbillyk, dat van varkens keurloon moet worden betaald. Keurloon moet steeds den vleeschprys doen stijgen. Varkensvleesch wordt meest genoten door de niet zeer rykeh en onbillyk is het dat daarvan door een keurloon een soort accijns wordt ge heven. Spr. is voor afschaffing van het keurloon. De heer Hoümann vraagt of de keur meester wel in staat is tot het trichinen- onderzoek. Ook vreest spr., dat de keurmeester overladen zou worden met werk. Bovendien, als nu een der deskundigen uit de stad is, kan een ander het trichinen-onderzoek ver richten. Als de keurmeester eens op reis is, wie zal dan dat onderzoek doen. Zal een der apothekers dit doen En is de keurmeester in staat het trichinenonderzoek te verrichten? (De voorzitter knikt bevestigend). Maar heeft hy dit werk al eens in de practjjk gedaan De Voorzitter zegt, dat de keur meester volkomen bekwaam is voor het trichinen-onderzoek. De hoer Dekker heeft den indruk gekregen, dat het baantje van den keurmeester geen sinecure is. De ver mindering van den arbeid van den keurmeester is wel, zooals reeds is opgemerkt, verminderd doordat de varkens,die niet voor den verkoop maar voor eigen gebruik bestemd zyn, niet meer gekeurd behoeven te worden, doch die vermindering is niet groot en bedroeg in het vorige jaar 84. Voor prijsverhooging van het var kensvleesch door de lage keurloonen is 6pr. niet bevreesd. Een varken weegt allicht 250 K. G. en bjj een keurloon van 25 cent zou er dus een prjjsverhooging van 1 cent per 10 k. g. zjjn. Na nog eenige discussie zet de heer Temperman het standpunt der finan cieele commissie uiteen. De gewone keuring der varkens geschiedt evenals die van runderen kosteloos, alleen het trichinen-onderzoek, als zijnde een af zonderlijk onderzoek, moet worden taald. Spr. is niet bevreesd, dat de keur meester zyn nieuwe werk niet goed zal doen. Gezien de wijze waarop deze ambtenaar thans zyn werk verricht gelooft spr. dat hjj ook zjjn nieuwe taak goed zal vervullen. De heer de Witt Hamer wjjst er op, dat feiteljjk het keurloon onwettig zou zyn. In de wet is bepaald, dat in plaatsen waar de keuring verplich tend is gesteld geen hooger keurloon mag worden geheven dan noodig is tot dekking der kosten van die keuring. De heer Dekker: Dus wel mag een recht worden geheven ter tege moetkoming in de kosten. De heer de Witt HamerMaar daar gaat het hier niet om. Men wil öf de heffing van keurloon ter sty ving der gemeentekas öf ter ver leening van een salarisverhooging aan een ambtenaar, die voor zjjn eigen gemak het trichinen-onderzoek zelf wil verrichten. De heer Risch vraagt wat men toch bedoelt met de tegemoetkoming in de kosten van het trichinen-onderzoek. Een trichinen-microscoop kost f 18 en dus dat men meer of min gewichtige diensten den lande heeft bewezen. Aan welke diensten heeft nu in deze tijden, ons land het meest en het drin gendst behoefte Met waarljjk ontzag voor dappere bedrjjven niet aan hel dendaden. Met alle eerbied voor eru ditie en vernuftniet aan standaard werken of uitvindingen. En met alle differentie voor trouwe dienstboden en onwankelbare gemeenteboden niet aan veeljarigen dienst. Behoefte, innige, snakkende behoef te is er voorloopig alleen aan geld. Er zjjn heel veel duiten noodig voor de uit voering der schoone on-paganistische wetten en de schatkist is teringachtig. De duurdere borrel zal wel wat, maar lang niet voldoende hulpe brengen. En toch zal broeder Kolkman, die reeds zjjn tarief-ontwerp offerde, hulp moeten hebben. Nieuwe bronnen moe ten opgespoord en hiervoor heeft So phron de tooverroede gereed. (Slot volgt).

Goessche Courant | 1910 | | pagina 1