N*. 10 1910. Zaterdag 22 Januari. 97ste jaargang. In stormachtige Tijden. Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. Buitenland. GOESCHE De uitgavo dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjja per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franoo 1,25. Afzonderlijke nominees 5 cent. inzending van advertentlSn vóór a uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone ad vertentiën'is van 1-5 regels50 ct., eiken regel meer 10 et. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt Je prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels h 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 28. Directeur A. F. A. van Sbters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur "W. Kerremams. BETRAPT. Vrijdagavond hadden we onder stadsnieuws een bericht met het op schrift Een dappere", waarin de a.s. terugkomst van den sergeant Kant gemeld werd. Dat bericht werd Zater dagavond door De Zeeuw overgeno men, zonder dat het blad meldde dat de tyding van de Goesche Courant afkomstig was. Aan zoo'n bedrijf staan we veel bloot en ook De Zeeuw is niet afkee- rig daarvoor. Den laatsten tijd echter werd 't wat bont en daarom verzoch ten we Maandagavond onder de ru briek .Correspondentie" de redactie van De Zeeuw voortaan wat nauw gezetter te zijn. Dat verzoek had een onverwacht snelle uitwerking. Op denzoifden avond dat ons blad met het bovenvermeld verzoek verscheen, lazen we in De Zeeuw „Het bericht omtrent sergeant Kant (zi no. 91 van ons blad) was uit de Goesch Crt. een vergissing van den zetter." Zoo'n zeldzame coïncidentie was wel opvallend merkwaardig. Deze plot selinge ongewone eerlijkheid, de drie zetfouten en de plaatsing van de rec tificatie onder Laatste berichten, ter- wyi de redactie toeh drie volle dagen gelegenheid gehad had om de.... ver gissing op te merken, wezen op een eenigszins haastige daad, Het ver moeden rees nn bij ons, dat De Zeeuw eerst ons verzoek gelezen had en daarna de bronvermelding had opge nomen. De .vergissing" werd kloek op den breeden rug des zetters ge sehoven. Dat de Zeeuw zoo gehandeld had was mogeljjk, omdat het anti rev. orgaan in verschillende edities uitkomt, waarvan een der laatste voor Goes is be stemd. Om te onderzoeken of wy goed gezien hadden deden we een Zeeuw van Maandagavond, waarin dus de rectificatie was opgenomen, van buiten Goes naar ons bureau reizen en zie daarin was geen laatste bericht te vinden en ijdeljjk speurden we naar de „vergissing" van den zetter. Zoo bleek 'tdus, dat we niet ten onrechte wantrouwend geweest waren jegens de haastige rectificatie en dat we te recht geloofd hadden, dat De Zeeuw zonder ons verzoek uit zich zelf niet zoo eeriyk zou geweest zijn om te vermelden van wie ze haar berichten wegnam. Maar de redactie, die zoo gaarne aan anderen braafheid en eerlijkheid predikt, bljjkt nn toeh te gaan begre pen, dat roof openlijk gepleegd niet minder slecht is dan diefstal in 't ver borgene. En nu dan eindelijk dat besef bij haar ontwaakt is, willen we gaarne hopen, dat de afdwalingen van het pad der deugd minder veelvuldig zullen voorkomen dan tot heden het geval is. 58 Vaar het Engelsch VA* Barones ORCZT. Het armzalige groepje van sanscu lottes trok weinig of geen aandacht, en Sir Percy sprak brutaal iederen voorbijganger aan. De weg naar de Rue du Tempie, burger? vroeg hij één of tweemaal, of: Hebben zij den verrader al opgehangen Kan u mjj dat ook al zeggen, burgeres? Een gegrom of een vloek waren de gewone antwoorden, maar niemand nam verder eenige notitie van den reusachtigen kolendrager en zijn vuile vrienden. Bij een hoek van een der straten, .tusschen de Rne du Temple en de Rue des Archives, keerde Sir Percy iBlankeney zich plotseling tot zijn vol gers We zijn nu dicht by het gespuis, zei hij fluisterend en in 'tEngelsch; loop achter de anderen aan en ga zoo spoedig mogelijk midden tusschen de menigte in. Wij zullen elkaar voor de gevangenis weer ontmoeten en denk aan het geschreeuw van den zeemeeuw. H\j wachtte niet op een antwoord, en verdween dadelijk in den mist. Een nationale vergadering. De verwarring in Griekenland is nu zoo ernstig geworden dat buitenge wone maatregelen noodzakelijk zijn om het land van den afgrond to redden. De koning is machteloos en noch het ministerie, noch het parlement schijnen in staat een verandering ten goede te brengen, wat niet verwon derlijk mag heeten, daar zij feitelijk onder voogdij staan van den officie- renbond. Deze bond beheerseht regeering en volksvertegenwoordiging, doeh tot het herstellen der geregelde orde van zaken blijkt hy niet by machte of niet gezind. Wat nu Het plan sclijjnt te bestaan tot de bijeenroeping eener nationale vergadering. Deze vergadering zou zich bezighouden met het Kretenzer vraagstuk en ma de regeling hiervan zou het militaire verbond worden ontbonden aldus moeten de officieren hebben rbeloofd. Als de Kretenzer kwestie is opge lost Dat dit gebeuren zal door de nationale vergadering iB niet aan te nemen. Een oplossing zooals de Grie ken die wenscben is onmogelijk, om dat èn Turkye èn de mogendheden zich daartegen wel gewapender hand zouden verzetten. Bovendien zou de bijeenroeping van een Nationale Vergadering de oorzaak van nieuwe verwikkelingen worden, want de bedoeling is, dat door alle Grieken, ook die buiten de lands- grenzenwonen, afgevaardigd en zouden worden gezonden. De bedoeling hier van is, dat ook Kretenzers kunnen deelrmmen aan die samenkomst, doch zeer waarschijnlijk is het, dat Turkije zieh hiertegen zal verzetten. Eindelooze bezwaren dus. Ook in een ander Balkanryk is een kwestie aan de orde, die de geesten in beroering brengt. Men herinnert zieh Den lastigen Koningszoon die, eertijds kroonprins van Servië, door zijn wangedrag van de troons opvolging werd buitengesloten. Ex-kroonprins George heeft zijn leven intusschen niet verbeterd en gaat voort met het maken van schul den, het plegen van wreedheden en andere gruwelstukken. Al lang zjjn er stemmen opgegaan die krasse maatregelen tegen het jonge mensch eisehten, doch thans schijnt het den Servischen ministers ernst te worden. De ministerraad besloot, van den koning te eischen, dat de prins on middellijk naar het buitenland gezon den zou worden Toen de koning hierop antwoordde, dat hy niet bereid was de 400000 francs schulden, die de prins te Belgrado heeft, te betalen, antwoordde de premier PaBjits, dat de regeering de verplichtingen van den prins zou nakomen. Daarenboven was Heel gauw daarop zag men enkele achterblijvers en het geschreeuw en getier was nu duidelijk te hooren. Do menigte had zich blijkbaar op het groote plein voor de gevangenis ver zameld en eisehte nn laid haar prooi op. Nu was het oogenblik van hande len daar. De Roode Pimpernel had het geheele plan in elkaar gezet, maar aan zjjn volgers en aan hen, die hy poogde van een wissen dood te redden, was de taak hem met hart en ziel te helpen. Déroulède drukte de kleine hand van Juliette vaster in de zyne. Ben je bang, lieveling? fluister de hy. Niet zoo lang jij by my bent, fluisterde zy terug. Nog enkele minuten en zy waren midden in de grootste drukte. Sir Andrew Ffoulkes, Lord Anthony Dew- hurst, en Lord Hasting, de drie En gelsehen, liepen vooraanDéroulède en Juliette vlak achter hen. Het gepeupel zelf droeg hen nu mee. Een vuile massa waren zy, door weekt van den regen, dronken van woede over hun teleurstelling en van den brandewijn, dien zij hadden ver zwolgen. Iedereen schreeuwdede vrouwen luider dan de resteen harer sleepte het touw voort, dat misschien nog van dienst zou kannen zijn. Voort! voort! Aan de lantaren! Aan de lantaren die verraders En Dèroulède met Juliette aan de de ministerraad bereid hem een jaar- ljjkseh inkomen van 60.000 francs toe te kennen, mits hy niet in Servië zou terugkeeren. Mocht de prins weigeren het land te veriaten, dan eischt de ministerraad, dat de koning hem ont erft en buiten de koninklijke familie sluit. Prins George zon aldus een ge woon burger worden, op wien de be palingen van het algemeen recht toe passelijk zijn. Als prins George niet onschendbaar was geweest, zou hii reeds lang ach ter de tralies eener gevangenis heb ben gezeten, want hy heeft het bont genoeg gemaakt. In het aan Servië grenzende Hon garije is Een nieuw tijdperk aangebroken, doordat het ministerie dat reeds ontslag aanvroeg, eindelijk dit ontslag heeft verkregen en een nieuw Kabinet onder leiding van Khuen Hedervary is opgetreden. Het voornaamste punt, dat dit minis terie op zyn programma voert, moet volgens geruchten de kiesrechther vorming zijn. Heel veel genoegen zullen de nieuwe ministers van hun ambt wel niet on dervinden, want reedB nu heeft de meerderheid iu het parlement ver klaard met hen niet te willen samen werken. De ministers zullen door de volksvertegenwoordigers op onver- valscht Hongaarsche wjjze ontvangen worden in de aanstaande Kamerzitting. Dat belooft wat. Men weet dat er geen grooter levenmakers bestaan dan Hongaarsche Kamerleden zoodat een herhaling te wachten staat van de onverkwikkelijke tooneelen, die het Hongaarsche parlement berucht maak ten. Tot slot moeten we Dog even terug komen op De verkiezingen in Engeland die geregeld worden voortgezet. Steeds meer zetels winnen de conservatieven, al blijft hun kans op een meerderheid uiterst gering. De vermindering vbd invloed dei- vrijzinnigen schijnt goeddeels te wjjten aan het feit, dat het liberale ministerie naar het oordeel van velen niet ge noeg millioenen uitgaf voor de vloot. De conservatieven hebben het volk bang gemaakt voor Duitschland en zoo erg is die vrees, dat velen raeenen, dat een oorlog gewenscht is, om Duitscblands vloot te vernietigen, voor zij nog meer is uitgebreid. By de heersehende argwaan („pa niek hadden we byna geschreven) wordt de betrekkelijke zuinigheid van het ministerie ten opzichte der vloot den liberalen als een halsmisdaad aan gerekend en dit moet de voornaamste oorzaak zijn van de vele veroveringen van Lagerhniszetels door de conser vatieven. Hoe het zy de winst der conser vatieven is aanzienlijk. Te twaalf uur in den afgeloopen nacht was te Lon den do uitslag in 380 districten bekend. hand schreeuwde lustig mee Voort 1 Aan de lantaren! Sir Andrew Ffoulkes keerde zieh om en lachte. Het was een eigenaardige sport voor deze jongelieden, en zy kwamen langzamerhand geheel in hun rol. Zij schreeuwden allemaal „Aan de lan taren I" en stookten zoo degenen, die om hen heen waren, op. Déroulède en Juliette voelden zich meegesleept do >r het opwindende van het avontuur. Zij wareu opgewouden van vreugde over hun hereeniging, en werden aangegrepen door een wild, krankzinnig, hartstochtelijk verlangen naar vrijheid en leven... Daarom drongen zij verder door den regen, volgden de menigte en schreeuwden en zongen luider dan een hunner. Mas niet juist 'die menigte het groote bolwerk voor hun veilig heid? Even goed kon men zoeken naar de bekende naald in den hooiberg als naar twee ontsnapte gevangenen in deze opgewonden menschenmassa. Het groote, open plein voor de Temple zag er uit als een groote, kokende, zwarte massa. De duisternis was er byna dik, de grond als een moeras, waarop de klei duimdik lag, die overal aan bleef kleven, terwyl de enkele lantarens, die tegen de gevangenismuren en on der de portiek hingen, zoo goed als geen li ht op het plein wierpen. Toen het kleine gezelschap, uit de drie Engelschen en Déroulède met Gekozen waren toen 162 conservatie ven, 166 liberalen, 27 leden van de arbeidersparty en 27 nationalisten. De conservatieven wonnen 72, de liberalen 9 zetels (waarvan één op de arbeiderspartij) en de arbeiderspartij wint er één. Kunst en Wetenschap. Een nieuwe komeet. Te Kiel, aan het centraal-bureau voor ontvangst van sterrenkundig nieuws, is bericht ontvangen uit Jo hannesburg, dat daar in den morgen van den l7en een heldere komett is ontdekt. Hét moet wel een lichtsterke komeet zyn, want zy staat, en stond ook by haar ontdekking, vlak by de zon. De komeet beweegt zich met groote snelheid en legt per dag ca. 2'/2° naar 't noorden en 41! naar het oosten af, Zy zal dns spoedig aan den avondhemel te zien komen, waar schijnlijk al voor het ongewapend oog. Niet zeker is dat z(j in Europa te zien zal zijn. Heden wordt nog gemeld Het is ernst met de nieuwe komeet. Indien het hedenavond helder weer is, zal men haar met het bloote oog. Woensdagavond 4 u. 10 m. Green- wichtyd is zy aan de sterrenwacht te Cambridge gezien door A. R. Ilinks. Sir Robert Ball heeft aan de Times geseind, dat haar positie bjj die waar neming was R.K1. 20 u. 30 m 8 s. en Z.D. 17° 10 i/j in. De kern is te ver gelijken met Mercurius staartlengte 2 gr.komeet is zichtbaar met het ongewapende oog. Tot zoover de mededeeling van Sir Robert Ball. Wie de komeet heden, of later, wil zien, zal daarby in het oog dienen te houden dat zy zich met een voor kometen aanzienlijke snelheid beweegt naar het noordoosten. In en om de triad. vn Het was op het laatste Toonkunst- concert. De heer Lies, die nu ook reedB jaren hier is, stond voor zyn schare en plotseling dacht ik aan vroegere uitvoeringen van onze zang- vereeniging, kwamen weder byna ver geten namen in myn bewustzijn, zong de herinnering haar zacht lied. Dat stemt tot peinzen, waaruit plotseling weer gedachten ontwaken, die lang sliepen. Wy allen kennen wel hot verschijnsel dat men met een geleerde uitdrukking noemt „associatie van gedachten". Men hoort een lied, dat u bekend is van vroeger, men ruikt een bepaalde geut en plotseling ryzen in u de herinne ringen die met dat lied, met die geur verband honden. Zoo kan ik geen laehduif hooren of ik denk aan een oude, alleen levende tante, bij wie ik als knaap dikwijls op visite moest en in wier sombere kamer het herhaalde „koekeroe" klonk Juliette aan de hand bestaande, in de open ruimte kwamen, hoorden zij een doordringende kreet, als vaneen zeemeeuw driemaal herhaald en een schorre stem schreeuwde van de duis ternis uit Mijn hoofd er af, als ik geloof, dat de gevangenen nu in de Temple zijn Ik geloof, vrienden, burgers, dat zy ons nog eens voor den mal ge houden hebben 1 De stem met den vreemden, niet thuis te brengen tongval, klonk bo ven het groote rumoer uitzy drong door zelfs tot in de door brandewijn benevelde hersenen der menigte, want het vermoeden werd met vernieuwde kreten van woede ontvangen. Als een groote, levende, kokende massa drong de menigte letterlijk tegen do reusachtige, sombere gevangenis aan. De vrouwen schreeuwend, de mannen vloekend, zoo maakte het den indruk alsof die dag der ver schrikking, de 14de Juli met zyn nacht van bloedvergieten teruggeko men was, alsof de Temple hetzelfde lot zou ten deel vallen als de Bastille. Overeenkomstig de bevelen van hnn leider bleven de drie jonge Engel schen in het diehtst van de menigte met Déroulède vormden zy als 't ware een stevig bolwerk om Julietteom haar voor rnwe aanraking te behoeden. Aan hun rechterkant in de richting van Menilmoncant, liet het schreeu wen van de zeemeeuw zich by lusschen- poozeu hooren en gaf hun moed en kracht. als de tot geluid geworden verveling. En als ik modder ruik, dan denk ik aan onze singels. Maar genoeg daarvan. Ik hoorde dan 'in het Toonkuusteoneert de melo dieën, die zoo langen tijd mijn oor niet streelden en myn gedachten lieten het heden in den steek. En toen ik na afloop buiten stond en in de duis ternis de prachtige Magdalena-kerk aanschouwde, zag ik me zelf weder als jongeling, als kind byna nog, op het groote muziekfeest, het laatste dat in onze stad plaats had. Wanneer het„precies was, weet ik niet meer,maar het moet naar schatting zoo tusschen 1855 en 1860 geweest zyn en naar ik me nog herinner was het een buitengewoon fraaie zomerdag. Zulk een muziekfeest was een feit van zeer groote beteekenis voor onze stad en de anders zoo stille straten waren overvuld met vreemdelingen, niet alleen uit verschillende Zeeuwsche gemeenten, maar ook uit andere pro vinciën Dagen van te voren reeds begon de stroom van bezoekers tè vloeien. Een stoomboot, herinner ik me, bracht tientallen muziekliefhebbers aan uit de Noordelijke provinciën en langs de haven stond het zwart van de mensehen, die de feestgangers toe juichten. Het is te begrijpen, dat de hötelB de massa vreemdelingen niet konden bergen, maar vele ingezetenen hadden zich bereid verklaard de medewerkers van eiders gastvrij °P te nemeneen soort vrijwillige inkwartiering dus. Maar zonder algemeen medewerking had zulk een feest in een kleine stad nooit kunnen worden georganiseerd. En een feest was het, niet alleen voor de muziekliefhebbers want ook de winkelstand en de eafé-houders voeren er, zooals bogrypelyk is, goed by. Van openbare gebouwen en van de woningen der particulieren wap perde vroolyk de driekleur en het heerlijk zomerweder droeg niet weinig b(j tot de algemeene opgewektheid. De ziel van het ieest was dr. van den Bosch, een vermogend man en een echte kunstminnaar, van wiens financieelen steun men, als het mu ziekuitvoeringen betrof, zeker kon zyn. Deze beminnelijke geneesheer woonde toentertijd in het huis in de Wijn gaardstraat, dat thans door den heer J. Fransen van de Putte bewoond wordt. Doch niet alleen steunde hij financieel, hy vuurde de koelen aan, en wist door zijn eigen liefde de geest- driftigen te brengen tot nog grooter toewyding. Dr. v. d. Bosch was het, die met de zangers en zangeressen repeteerde, dr. van den Bosch was het, die op de uitvoering zelve den dirigeerstok zwaaide. Bjj hem hield de geestdrift gelijken tred met het kunnen. Deze appreciatie, moet ik er by- voegen, is niet van mijzelf, doeh van weer ouderen, want ikzelf was toen tertijd nog te jong om voldoende te De voorste ry van het gepeupel had de portiek van het gebouw bereikt en eisehte al vloekend en tierend den ci pier van de gevangenis te spreken. Niemand verscheen de groote poort met haar massieve sloten en grendels bleet stil en onbewogen. De stemming werd gevaarlijk men fluisterde over de overwinning van de Bastille v(jf jaar geleden, ge dachten aan moord en doodslag wer den sterker. Toen liet de doordringende stem zich weer hooren Parbleude gevangenen zyn niet in de Temple De ezels hebben hen laten ontsnappen en zijn nu bang voor de woede van het volki Vreemd was het zoo gemakkelijk als deze mensehen zich dat nieuwe idéé lieten bijbrengen. Misschien had het donkere, sombere blok massieve gebouwen hen iu zyn kalme kracht ontzag ingeboezemd, misschien ook had de motregen en kleverige modder hun verlangen om den Bomberen ci tadel te bestormen bekoeldmisschien was het niets dan de gewoon men- sebeljjke karaktertrek van een ver langen naar iets nieuws, iets onver wachts. Hoe het zij, de gedachte scheen ver wonderlijk snol ingang to vinden. De gevangenen zyn ontsnapt De gevangenen zyn ontsnapt! Sommigen hieven by hun plan om de Temple te bestormen, maar zij waren in de minderheid. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1910 | | pagina 1