Gemeente-Publicatiën. Nationale Militie op zich neeiut en van den dhr. P. Traas dat h| de benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Ver volgens werd voorgelezen het verslag over 1909 van de commissie tot wering van schoolverzuim. Uit dat verslag bleek, dat sedert de invoering der Leerplichtwet 90 verzorgers van 104 kinderen door de Commissie waren opgeroepen, 1 kind wegens absoluut en 103 kinderen wegens relatie! schoolverzuim. Ook werd, als de meening van d« commis sie, opgemerkt, dat de adviezen der commissie niet de aandacht ontvin gen, die er aan gehecht diende te worden Het kwam der commissie voor, dat bij de berechting, op den dag van het verhoor, moer werd afgegaan op de getuigenissen, die van de verzor gers gegeven worden. De werkkring der commissie strekt zich uit ovér de openbare scholen te Baarland en Oudelande en de bijzon dere scholen te Oudelande en Kwa- dendamme. Het aantal schoolgaande kinderen op 15 Januari 1909 bedroeg van de respectieve scholen 58 -(- 14 28. Uit een bijgevoegd schrijven der Commissie bleek, dat omtrent een informatie, aangaande het aantal schoolgaande kinderen, in Baarland woonachtig, op de openbare school te Oudelande, aan het hoofd dier school, geen antwoord was ontvangen. Verder werd medegedeeld, dat door Mej. M. Huijzen „de haven was ge pacht" voor f720. Besloten werd om den gemeente veldwachter f 10 en de Rijksveldwach ter f 5 gratificatie toe te kennen. Ook werd besloten tot eenige af- en overschrijving op de begrooting van 1909. Verder werd besloten aan het Be stuur van het waterschap Baarland voor te stellen, voor gezamenlijke rekening een gedeelte zijkantweg te herstellen aan de „Kaaistraat". Hierna werd de vergadering ge sloten. 's-Gravenpolder. De burgemeester dezer gemeente, de heer J. Risseeuw, heeft tegen 15 Februari e.k. als zoo danig ontslag gevraagd. Kolijnsplaat. De St. Ct. no. 12 bevat de wet tot naturalisatie van H. de Wit polderwerker, geboren te Colynsplaat den 30 Mei 1851, wonende te Gronau. Stads ii ieutts. Kamerlid Schaper. Dinsdagavond (18 .Jan.) zal de heer J. H. Schaper, lid van de Tweede Kamer, op 't Slot Oostende spreken overDe christelijke politiek in de praktijk. Alg. Wet. Belangen. Voor alles wat de luchtscheepvaart, maar meer nog het vliegen betreft is, ook in ons land, groote belangstelling. Om den heer K. Meijer over dit onder werp te hooren spreken waren Vrjjdag- avond dan ook vele ieden der ver. voor A. W. B. opgekomen. In een aangename causerie vertelde de hoofd- redacteur van De Kampioen uit de geschiedenis der vliegkunst, van de vele dikwijls zoo naieve en soms dwaze vindingen die op dit gebied gedaan waren en ook van de geniale en ver nuftige plannen ontworpen om te kun nen vliegen. Daarna zette de spr. in 't kort de tegenwoordige aeroplanes en dirigeables uiteen, vertelde hoe de aeroplane juist werkt als een vlieger, waarbij de motor het touw vervangt, hoe het opstijgen met zoo'n vliegtuig geschiedt, welke gevaren er aan ver bonden zjjn en welke middelen men er tegen bedacht heeft. Na de pauze vertoonde de heer Mejjer een groot aantal lichtbeelden van de vliegmodellen, motors, ballons enz. die hy besproken had. De toehoorders toonden zich zeer voldaan, de heer Kakebeeke dankte den «preker. Middernachtzendino. Door het hoofdbestuur der Ned. Middernachtzendingver. zal er binnen eenige dagen in deze gemeente en hare omgeving eene circulaire worden verspreid. Daarmede wordt bedoeld meerdere belangstelling te wekken en steun te vinden voor het werk der vereeniging. Zooals bekend mag wor den geacht ijvert de Middernachtzen- ding voor verheffing der openbare zedelijkheidhelpt ze gevallenen en verwaarloosden, en verleent ze hare medewerking bij ql'erlei arbeid van reddende en dienende liefde. Sparta. De gymnastiekvereeniging Sparta" telt niet heel veel werkende leden (wat jammer is), maar toch geeft „Sparta" bewijzen van krachtig leven. Zoo ook Vrijdag, toen een soirée werd gegeven in „de Prins v. Oranje." Een talrijk publiek was opgekomen en volgde de evolutiën op het tooneel met aandacht. Ver«chillende oefenin gen werden vertoond, waaronder zeer fraaie aan rek en brug. Er zijn in „Sparta" leden, die heel wat kunnen. Ook de vrye oefeningen waren zeer mooi, zoodat de directeur, de heer J. Becht, eer had van zijn werk. Aan de soirée werkten mede de heeren A. Kuyper van Venlo (couplet zanger) en|A. de Laat van Tilburg (humorist), die dóór een reeks aardige en Igoed gezongen voordrachten de noodige afwisseling in het programma brachten, "Voor muziek was ook gezorgd eenige leden van de stafmuziek van Bergen-op-Zoom brachten verschillen de bekende nummers ten gehoore en na afloop der uitvoering hield een gezellig bal de aanwezigen nog lang by een. Agent Rijksverzekeringsbank. Dhr' A. H. J. Rademaker, agent der Rijksverzekeringsbank alhier, wordt met ingang van 1 Mei verplaatst naar Heerlen (L.) Tot zijn opvolger is aan gewezen dhr. H. van Breen, ter stand plaats Middelburg. Benoeming. Als zesde leerkracht bjj de Her- Vormde School alhier Is benoemd mej. Raams te Huizen. Het slot Oostende. Men schrijft aan het Hbld. Dezer dagen werd melding gemaakt dat er voorbereidende maatregelen waren genomen tot aankoop van het gebouw, dat in Goes nog' steeds is bekend als „'t Slot", juister „Het Slot Ostende", en dat, nu herberg, zou in gericht worden tot een schoolgebouw voor bijzonder lager onderwijs. (Zoo als men weet is dit bericht onjuist. Red. O. Ct.) Dat „slot" roept oude herinneringen op aan de ongelukkige gravin Jacoba van Beieren, die daarmenigmaal ver toefde Zooais toen de toestand was, is hjj niet in den loop der eeuwen gebleven en slechts' enkele dingen herinneren nog aan dien ouden tijd, o.m. de ruime kelder met zijn zware gewelven en bveede muren ook nog brokken van onderaardsehe gangen, die waarschijnlijk in verbinding zou den staan met andere, welke onder de Groote Markt zouden loopen, al thans zoo luidt het in den volksmond. Omtrent het slot zelf vindt men vermeid, dat waar thans de stad Goes gelegen is, weleer alleen hetvermaarde slot Oostende stonddat het waar schijnlijk vóór het jaar 1300 door een der heeren Van Borselen werd ge sticht en wegens de liggiug den naam „Oosteinde" erlangde verder dat het strekte tot bescherming van de om wonende landlieden, die zich spoedig nog meer in de nabijheid vestigden om eerst het dorp, later de stad der Goes te doen ontstaan. Na 1300ver viel het aan de Grafelijkheid en heeft onder de regeering van het Huis van Beieren verschillende lotgevallen ge had. De reeds genoemde laatste gravin van dit stamhuis, die zich na 1428 ook wel Vrouwe van Zuid-Bereland noemde, schyöt het slot bewoond te hebben. .Door de familie der heeren Van.der Goes is het slot in 1747 ver kocht aan den Raad van State, om tot een militair hospitaal gebruikt te worden en in 1748 (na den vrede van Aken) reeds door den Stedelijken Raad Van Goes voor den lOOen penning overgenomen en door dezen verkocht tot? afbraak daar de eerwaardige oud heid geen genoegzame reden tot be houd scheen. Geen wonder dus dat van het oude slot slechts eenige muren en kelders z(jn overgebleven. Wat de onderaardsehe gangen betreft, luidt een legende, dat een der gangen zich strekte tot het slot te 's-Heer Hen drikskinderen, een half uur van Goes gelegen. Als bijzonderheid is bij deze over blijfselen nog steeds te zien de be kende Moerbezieboom, wiens stam volgens goede overleveringen, in de familie van de heeren Van der Goes berustende, reeds bijna vyf eeuwen oud zijn, ja, waarvan beweerd wordt, dat hij door Jacoba van Beieren met eigen hand geplant is en die daarom wordt géhoemd den Moerbeiboom van Jacoba. Gemengd Niéuws, Drama. Te Zeist heeft een 37- jarige vrouw zich van het leven be roofd, na haar kind van 4 maanden gedood te hebbein^^^^^^^^—- De vrouw heeft een briefje achter gelaten dat op de tafel gevonden werd, waarin stond, dat het waschgoed over de lijn te drogen hing, dat de man goed moest zijn voor de andere kin deren, dat hjj dezen goedag moest zeggen, en ook dat dit beter was dan armoede. De mensehen hadden bet erg arm. Het niet-schoolgaande zoontje speelde voor de deur en had niets van het gebeurde gemerkt. De navolgende bijzonderheden wer den meegedeeld Toen de twee oudste zoontjes van den werkman Kuit om half een thuis kwamen uit de school, zagen zij by het binnentreden van het woonvertrek bnn moeder uitgestrekt op den vloer liggen, worstelende met den dood ter wijl het jeugdig broertje, een kindje van vier maanden, op eenigen afstand lag met een afgrjjzelyke wonde. Een scheermes lag in de nabijheid. Toen even na de kinderen de vader, thuis komende van zijn werk, de woning binnentrad, had zijn vrouw reeds opgehouden te leven. Op de tafel bevond zich een briefje met een Iaatsten groet aan den vader en de twee andere kinderen, jeugdige knaap jes van 7 en 5 jaar. Groote armoede, ontstaan door de langdurige werkloosheid van den man, moet de vrouw tot deze daad hebben gebracht. Beiden, man en vrouw, staan bekend als hoogst fatsoenlijke lieden. Een pootige juffrouwEen schoen maker 'verzocht een juffrouw, die hy op de Raaks te Haarlem tegenkwam, om betaling van geleverd werk. De juffrouw antwoordde, dat zij het geld reeds aan een van zijn huisge- nooten had afgedragen. Toen de schoenmaker beweerde, dat dit onwaar was, ontstak do juffrouw dermate in woede, dat zij hem by de keel greep en tegen den grond slingerde, waar door de schoenmaker een bloedende wond aan het hoofd bekwam. Met de verzekering, dat hy het geval by de politie zou aangeven, verwijderde de man zich. Stijlbloempjes. Nieuwsberichtje „In de Metsustraat is Zaterdagavond aan een vrouw door een man een tasch ontvreemd, waarin een porte- monnaie, inhoudende t 3 en een paar pantoffels." Een bericht. De miliciens die worden opgeroepen tot den dienst zjjn aangeplakt aan het stadhuis. Op een vergadering „Het bestuur zal het vuur in eigen boezem niet genoeg meer kunnen aanblazen". Politiek inde school. Men schrijft aan Het Volk Klonken bjj de Julianafeesten te Schoonhoven lustig uit de monden van de leerlingen der sehool voor christelijk-nationaal volksonderwijs het „Zy zullen het niet hebben" en „Weg met de Socialen, leve Wille nden", in deze dagen kon men 's mid dags om halfvier, dus onder school tijd, de kinderen der Zusterschool, hooren zingen „Weg met de Socialen", enz. Het Maastrichtsehe voorbeeld werkt blijkbaar aanstekelijk. Fanatismef Een R.-K. lezer schrijft aan het Vad.: In het Zaterdag verschenen nummer van De Christelijke Actie komt een soort hoofdartikel voor ter aanbeve ling eener R.K. Coöperatieve Brood- bakkerij, welke genoemd orgaan met haar annonces begunstigt. Het artikel eindigt als volgt „En gij, vrouwen, gjj hebt hier ook een woordje mee te sprekenzegt het maar eens flink en ronduitin mjjn huis komt voortaan geen Socia listische en geen Neutraal brood meer. Het adres van de R.-K. Coöperatie is" In Brabant heeft men R K. geiten, in Den Haag spreekt men thans van socialistisch en neutraal broodIs hiermede het summum van dwaasheid of van onverdraagzaamheid der redac tie der Christelijke Actie bereikt Tot zoover de R.-K. lezer. Wy achten het een heugeljjk ver schijnsel, dat juist van die zijde een protest tegen dergelijk drjjven opgaat Moordenaars gevat. Men heeft te Parjjs de moordenaars van de oude concierge te pakken. Het zjjn drie jonge mannen, om en by de twintig jaar, Twee er van waren chasseur in koffihuis of café chantant. Een van deze twee sehynt iemand van goede familie te zijn. Twee hebben den moord ge daan. De derde, die de concierge kende, had het plan ontworpen. De twee an deren zouden de oude vrouw met chloroform bedwelmen en dan het geld uit haar kast halen. Ze waren met de chloroform bezig, toen een late thuiskomer belde. Toen wurgden zij 't oude menseh, en trokken de deur open. In het voorbijgaan riep de tbuisgekomeneSliep je al, moeder tje De oude had een goeden spaar pot. Een goede tweeduizend frank is er van 't geroofde geld teruggevonden. Handel in blanke slavinnen. Ten gevolge van de aanhouding van een vrouw, die door een man op straat werd mishandeld, is de Parysche po litie op het spoor gekomen van een bende handelaars in blanke slavinnen. Als meisje van zestien jaar waB zy, ingaande op sehoolklinkende dienst aanbiedingen, in handen gevallen van een vrouw, die de handlangster bleek te zyn van zekeren Charles Aubert, de leider van de bende, die zyn tal rijke agentenvoor iedere goede vangst 150 francs uitbetaalde. Als medeplich tigen heeft hjj een man, Pouiiloude genaamd, die op het oogenblik ais soldaat van het 54e linie-regiment te Compiègne in garnizoen liggende, met verlof tot herstel van gezondheid te Parijs toeft. Aubert bleek 19 jaren gevangenis straf op zjjn kerfstok te hebben. Dramatisch incident. De opvoe ring van de Troubadour in het theater te Lodi werd Vrijdag door een sen sationeel incident onderbroken. Tydens de voorstelling verschenen een commissaris van politie en twee gendarmen in de zaal om een in het parterre zittend individu, een zekeren Gerbi, die reeds lang door de politie werd gezocht te arresteeren. Toen Gerbi de politiemannen bemerkte, trok hy een revolver en schoot op hen. De commissaris viel door twee kogelB ge troffen terneder. Van het publiek, de acteurs en het orkestpersoneei maakte zich een wilde paniek meester. Allen stormden op de uitgangen toe. Na een hevige worste ling slaagden de karabiniers er in den woesteling te overmeesteren. De zwaargewonde commissaris werd naar het hospitaal overgebracht, waar. juist zyn zoon, de ziekenhuisarts den dienst had. Onmiddellijk opereerde de zoon zijn vader om de kogels te ver wyderen, maar de hoop op zijn be houd is zeer gering. Vreemd vonnis. De somberste vonnissen kunnen nog belachelijk zyn. Te Bcrlyn is de kapper Hans Jiino mann wegens moord op een 22-jarige koopvrouw en diefstal veroordeeld tot de doodstraf, negen maanden gevan genisstraf en verlies van eer. Het openbaar ministerie had don misda diger de eer gelaten, en zich bepaald tot den eiseh van do doodstraf en 3 i/i jaar gevangenisstraf. De liefde. Een pachter te Munster in Westfalen, had Maandag een stal jongen nit Nederland, zekeren Jong man gedaan gegeven, omdat hij met zijne dienstbode intieme betrekkingen onderhield. Uit wraak daarover heeft de staljongen 's nachts den pachter in zijn bed en .daarna ook de minder jarige dienstbode neergeschoten. Men heeft hem later in een herberg gevat. Roofmoord te Hamburg. Te Ilam- burgwerd Donderdagnacht de bankvan leeninghoudster Merkli vermoord in baar winkel gevonden. De moordenaar hftd vrouw Merkli waarschijnlijk eerst door slagen met een zwaren hamer bedwelmd, en haar vervolgens met een vlijmscherp scheermes den hals afgesneden. Uit de brandkast ontvreemdde hij daarop een bedrag aan geld en eenige juweelen. Van den moordenaar ont brak tot op gisteren ieder spoor. Drama. In een groot Berlijnsch hotel beeft zich Zaterdag alweder een liefdesdrama afgespeeld, dat nog vol ledige opheldering behoeft. Een jong paar, een ingenieur en 'n studente in de medicijnen had zich in het hotel als echtpaar doen inschrijven, ofschoon zy niet getrouwd waren. Des morgens kwam de ingenieur zjjn kamer uit stormen en riep om een dokter voor zijn vrouw, die plotseling ziek was geworden. Daarop zakte hij bewuste loos ineen. De onmiddellijk gebaalde dokter constateerde bjj de studente zoowel als bij den ingenieur vergifti ging door opium en morphine. De man kwam tamelijk Bpoedig weer bjj daar hy morphinist is, eD het git dus weinig uitwerking bij hem had. Hij werd naar het politiebureau gebracht, wjji er verdenking bestaat, dat bij zijn minnares, die op het uiterste ligt, zon der haar voorkennis vergiftigd heeft. Moord. Te Santa Lncia de Tal- lano op Corsica schoot een zekere Chiaverini zijn buurman Lanfraneo, met wien hjj in vijandschap leefde, in een herberg dood en doodde tegelyk een anderen gast. Chiaverini vluchtte de bergen in. Enkele uren later vond men het lijk zijner vrouw badend in bloed op een akker. Marktberichten. Rotterdam, 17 Januari. (Per Telegraaf.) Vlas op het land goede handel, marktaanvoer 22040 st. blauw 38 a 52 Bt., 3300 st. Groningen 40 a 48 St., 3255 st. wit 34 a 43 St., alles ver kocht. Aardappelen veel aanvoer weinig vraag, Zeeuwsche f 2,40 a f2,60, Geldersehe f2,50 f2,70, Brielsche kralen f3,25 a f3,50. Ajuin aanvoer 6000 balen grooten f 1,70, kleine f 2 stroogele fl,60 alles per 60 kilogram, puike kwaliteit, geringe vraag, min dere kwaliteit. Granen buitenlandsohe zeer vast. Meel f 14.25 vast, rnime omzet, Bouwman stil, doeh pryshou- dend, noteering onveranderd. Binnenlandsehe Tarwef 7,50 hf 10,— Koolzaad - 10,75 - 11,15 Ljjnzaad - 15,- 17,— Mais, mixed st. - 150, - Karweizaad met baal - 15,80 - Bruine Boonen- 10,- 14,75 Eieren Zeeuwsche 5,30 - 5,50 Overmaasehe - 5,60 - 5,80 Rogge- 7,— - 7,50 Haver- 5,50 - 7, Erwten - 10,- 15, Veeaanvoer varkens 958, 255 a 236 et. Licht soort 25, a 23 V» tragen handel. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Re dactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt;. Het overzetveer Wolfertsdijk— Kortgene. In het Nieuws van den Dag is door een reiziger geklaagd over het gevaar lijke en lastige, dat men ondervindt bij 't overzetveer WolfertsdijkKort gene. „Middeleeuwsche toestanden" werden ze genoemd. Inderdaad zal niemand, die daar ter plaatse bekend is, deze benaming overdreven vinden, want de toestand aldaar is werkelijk beschamend voor onzen tijd. Een inzen der in „De Zeeuw" ondersteunt deze klacht en slaakt de verzuchting Waarom heeft ons Noord-Bevelandsch statenlid Noordijke toch nooit beproefd, hierin verbetering te brengen Dat is de redactie van De Zeeuw te kras, vandaar haar onderschriftwie weet of dat niet in de afdeelingen is gebeurd En ten slotte komt de heer Noordijke warempel zelf uit den hoek Honderden malen heeft hy het veer overgestoken, allerbest is hy met don slechten toestand op de hoogte. En er veel voor voelen en gedaan Nou, nog niet lang geleden sprak hij zoo en passant maar eventjes een paar leden van Gedeputeerden aan en wreef hij dezen heeren den onhoudbaren toe stand eens onder de neus. En helpen, meneertjedie heeren zullen zeker zien wat er te doen valt Moed houden dus, want zie je, by Gedeputeerde Staten moet je wezen, als je werkelijk verbetering verlangt, volgens het sta tenlid Noordyke. Eilieve is dit nu de goed" weg, zou den we willen vragen Moet een Sta tenlid zoo en passant in een onderonsje zoo iets in orde probeeren te brengen Neen, zeggen wy, de plaats daarvoor is de vergadering van Provinciale Sta ten. D&&r, ten aanhoore van de gansche provincie moeten dergelijke hoogst belangrijke kwesties aan de orde ko men. Wy, do belanghebbenden, dienen te weten, welke onzer vertegenwoor digers den vooruitgang willen dienen, trots eenige persoonlijke tegenkanting. Wij kunnen dan de heeren na hunnen zittingstijd behoorlijk ter verantwoor ding roepen. Vandaar dat wy van harte hopen, dat dit voorbeeld van het statenlid Noordyke geen ingang moge vinden, maar dat steeds zal worden getracht om onze provinciale belangen zooveel mogelyk in 't open baar te behandelen. Bij de a. s. statenverkiezingen zal men goed doen, hierop eens flink den klemtoon te leggen en en passant maar eens enkele dezer eerste provinciale belangen naar voren te schuiven. J. W. Correspondentie. Redactie ,De Zeeuw". Wilt U bij het overnemen van onze berichten de bron vermelden Zie in uw drie laatste nummers „Uit de Provincie*. H. V. alhier. Uw bericht is reeds Vrijdagavond opgenomen in De Zeeuw. By gelijktijdige aanbieding zou 't op genomen zyn, thans niet. Telegrafisch Weerbericht naar waarnemingen in den morgen van 17 Januari medege teeld door het Ron. Red. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 781.8 te Horta. Laagste barometerstand te Thorshaven. Verwachting tot den avond van 18 dezer Stormachtige, later afnemende Zuid westelijke tot westelijke wind, betrok ken en regen, later opklarend, kouder. Burgerlijke Stand van (iocs. Van 15 17 Jan. 1910. Geboren 16, Adriaan z. v. Pieter Zandee en Catharina Cornelia Rouw. Overleden 16, Francois 5 weken z, v. Pieter de Dreu en Machelina Bhrger (overl.) 17, Adriana Maria van de Velde 73 j. gehuwd met Marcus Does. De lotelingen, die als geestelijken, bedienaren van den godsdienst, zen- deling-ieeraren en broeder-diakonen van eene godsdienstige vereeniging, alsmede studenten in de godgeleerd heid, zendeling-kweekelingen, die aan eene inriehting van onderwijs tot gees telijke, tot bedienaar van den gods dienst of tot zendeling-leeraar worden opgeleid, de proefbroeders die tot broeders-diakonen van eene godsdien stige vereeniging worden opgeleid en de Roomseh-Katholieke ordebroeders, die tot eene binnen het Rijk gevestigde kloosterinriehting behooren, ontheffing van dienst wenschen aan te vragen, moeten tus- sohen 21 Januari en 1 Februari e. k. hunne aanvrage met bewijsstukken indienen bjj den Burgemeester der gemeente, alwaar zy voor de militie zijn ingeschreven. Goes, 17 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Sèoretaris, G. A. HAJÈNIUS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Goes brengen ter openbare openbare kennis dat aanvragen be doeld by art. 113 en 11360 der rnili- tiewet 1901, hetzy ontheffing, of ver goeding, aan Hare Majesteit de Konin gin moeten worden gericht en aan vragen enkel om vergoeding aan Zjjne Excellentie den Heer Minister van Oorlog. Voorts worden belanghebbenden er op gewezen dat indiening van de verzoekschriften eenige weken vóór de opkomst onder de wapenen, eene spoedige afdoening der aanvrage in de hand werkt. Goes, 17 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIÜS. c

Goessche Courant | 1910 | | pagina 2