N» 8 1910, Dinsdag 18 Januari. 978te jaargang. 56 FEUILLETON. In stormachtige Tijden. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. [Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, huiten Goes, franoo f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone ad vertentiënis van 1-5 regelsöO et., eiken regel meer 10 et Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. Ivan Setebs. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Couraat". Hoofdredacteur W. Kerremahs. Na Dinsdag 18 Januari a. s. wordt buiten de gemeente per postkwitantie beschikt over de dan nog onbetaalde abonnements- en advertentiegelden over het jaar 1909. DE ADMINISTRATIE. Buitenland. Db verkiezingen ik Engeland. De groote strijd is begonnen. Alle partijen hebben wekenlang de uiterste krachten ingespannen om zooveel mo gelijk kiezers naar den stembus te krijgen. Keusachtige samenkomsten zijn gehouden en andere dan hier te lande gebruikelijk is, ook de ministers hebben ijverig medegewerkt aan de propaganda. Vooral Lloyd George,vroe ger eenvoudig arbeider, thans minister, een man van groote bekwaamheid en werkkracht heeft zich danig geroerd. Zooals men weet strijden de unionisten, de conservatieven, voor inkomende rechten om op deze wfjze niet alleen 's lands schatkist te versterken, maar, naar zij beweren, tevens de inlandsche nijverheid te beschermen. Van die bescherming zjjn echter ook vele industrieelen niet gediend zooals blijkt uit een manifest van een groot aantal katoenfabrikanten. .Hoort," zoo riep Lloyd George in een van zijnjongste redevoeringen uit, „ik zal u iets ver tellen van een protectionistisch land, van Duitschland. Daar wordt aan het volk een kost voorgezet dien wij nog te slecht zouden achten voor land- loopers. En ik, die noch de Dnitsohe marine, noch de Duitsche meerderheid op handelsgebied vrees, ik ben voor één ding doodsbenauwd, nl. voor de Duitsche worst. Gfj hebt het zelf in uw hand te beslissen, of gij duur brood, dure thee, dure tabak wilt. Is dit het geval, gaat dan naar de andere zjjde en stemt voor de conservatieven." Merkwaardig is de wijze waarop sommige conservatieven meenen te mogen strijden. De bekende lord Lans- downe b,v. durfde zich smalend uit te laten over Lloyd George, alleenlijk omdat hü niet stamt uit een aanzien lijke familie en de conservatieve edel man zeide schimpend„Zulk een minister was vyf-en-twintig jaar ge leden niet mogelijk geweest." Een vrijzinnige antwoordde daar zeer ad rem op: „En een bewindsman met denkbeelden als gij zal over vjjf-en-twintig jaar niot meer mogelijk zijn". Op alle mogelijke manieren trachten de beide groote partijen propaganda te maken. Zoo worden daartoe o. a. winkel-etalagesj gebruikt. In Londen b.v. kan men een uitstalling zien, waarin een bord rijst met bet opschrift „uit Italië"eeu bord vygen met het opschrift „uit Turkije". De bedoeling- is, uit te doen komen, dat zulke zaken Kaar het Engeltch TAK Barones ORCZT. De twee jongelieden keken en keken, keken toen nog eens verbluft, als durfden zij hun eigen oogen niet ver trouwen, want in het met vuil bedekte gezicht van den reusachtigen kolen- drager schitterden een paar half dichte vroolyke, blauwe oogen. Och ja 1 ik zie er allerellendigst uit, dat week ik, zeide de zooge naamde kolendrager eindelijk, maar het was de eenige manier om die moordzuchtige bende te krijgen, waar ik ze hebben wilde. Duizend maal pardon, Mademoiselle, ik heb u hier in deze vuile omgeving gebracht, maar u is nu onder vrienden. Wil u het my vergeven Juliette keek op. Haar groote ern stige oogen zwommen nu in tranen, en"zoehten die van den dapperen man die haar en den man, dien zjj Hef had, zoo edel ter zijde had gestaan. Blakeney begon Déroulède. Maar Sir l'ercy viel hem snel in de rede Ssst, man! wij hebben maar en kele oogenblikken. Deuk er aan, dat je nog in Parijs bent, en wie weet hoe wij allemaal vannacht nog uit stad van moord en doodslag ingevoerd moeten worden, maar ook al worden nog zulke hooge in voerrechten van deze artikelen ge heven, daarmede zal noch het klimaat, noch de bodem van Groot-Brittanje zulk een wyziging ondergaan, dat rijst en vijgen in het eigen land kunnen worden verbouwd. Meer indruk zal maken een „vrij zinnige étalage", waar men verschil lende eerste levensbehoeften ziet met de prijzen die men er in Engeland voor betaalt en de prijzen waarvoor deze artikelen in beschermde landen worden verkocht. De verkiezingen in Engeland heb ben niet, zooals de meeste andere landen, op één dag plaats. Zaterdag bv. moesten 72 leden gekozen worden, heden ruim 90 en zoo duurt de ver kiezingsstrijd ongeveer twee weken voort. De conservatieven beweren, dat zy zeker zijn van de overwinning, maar dat lykt toch wel wat kras, als men nagaat de verpletterende meerderheid die de vrijzinnigen in het ontbonden Lagerhuis hadden. Het Lagerhuis telt 670 leden. Na de aanvullingsverkiezingen in de af- geloopen zittingsperiode waren daar van 384 vrijzinnigen, 83 nationalisten, 33 leden der arbeiderspartij en socia listen, 168 conservatieven, terwijl nog twee zetels vacant waren. Als men nu nagaat, dat de vrijzin nigen in vele gevallen op den steun der nationalisten en der arbeiderspartij kunnen rekenen, zal men inzien, dat de conservatieven veel, zeer veel zetels zullen moeten veroveren, om een meer derheid te behalen. Opvallend is de ijver waarmede de suffragettes, de rumoerige stemrecht- vrouwen, ijveren tegen de liberalen. Waarschijnlijk doen zij dit uit de overweging, dat de liberalen, die in de afgeloopen parlementaire periode de maeht in handen hadden, getoond heb ben haar niet ter wille te zjjn. Maar van de conservatieven hebbende dames toch nog minder te wachten. Door een der conservatieve bladen was de berekening gemaakt, dat, om de meerderheid te behalen de conser vatieven op den eersten stemmingsdag 29 zetels zouden moeten winnen. Vol gens hetgeen er tot Zaterdagnacht half één van bekend was, hadden de conservatieven 16 zetels, de liberalen vier zetels veroverd. Voor den totaal uitslag hebbeu deze cijfers echter nog zeer weinig beteekeuis, daar er in totaal (met de verkiezingen by enkele candidaatstelling medegerekend) pas onge.veor een klein honderd van de 670 parlementsleden waren gekozen. Rechtszaken Onderzoek naar het vadersohap. Bij de Kamer van consultatie te Rotterdam heeft zieh het eerste meisje aangemeld in verband mot de nieuwe moeten komen. Ik heb gezegd, dat jij en mademoiselle onder vrienden zyn. Dat is voor 't oogenblik ook alles. Ik moest je samen zien te krijgen, of alles zou mislukt zijn. Ik kon alleen slagen, door jou en mademoiselle aan allerlei vernederingen bloot te stellen. Onze bond wist maar één plan te bedenken, en ik moest het eenige middel te baat nemen, door u te laten veroordeelen en u samen te laten wegbrengen. Geloof injj voegde hij er bij met een vroolijk lachje, mijn vriend Tinville zal niet in zijn schik zyn, als hjj merkt, dat burger Lenoir de burgers-afgevaardig den om den tuin heeft geleid. Terwijl hy sprak, had hy Déroulède en Juliette in een donker beneden kamertje van de herberg gebracht, en daarop riep hij luid om Brogard, den herbergier van dit weinig uitlokkend verblijt. Brogardschreeuwde Sir Percy. Waar is die ezel, Brogard Kom hier, man, voegde hij er by, toen burger Brogard, overdreven gedienstig en bedrijvig, met zakken vol Eugelsch goud, kwam aansloffen, waar heb JU je lieflijk aanschijn opgeborgen, man Kom hier 1 nog een stuk touw voor de dappere soldaten. Breng ze hier binnen en giet ze nu dat drankje in de keel, zooals ik je gezegd heb. Voor den drommel 1 ik zou wel wil len, dat het niet noodig was, maar die Santerre mocht anders eens ach terdocht krijgen. Zy zullen er geen kwaad van ondervinden en hinderen wet omtrent het onderzoek naar het vaderschap. 8ehuo I en li er h. Examens handwerken. De examens, ter verkryging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken zullen aan vangen op 10 Februari e.k. eu de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden voor de nuttige handwerken te Breda, 's-Gravenhage, Utrecht en Groningen, en voor de fraaie handwerken to Utrecht. P r v i n c i e 111 e u w s. Installatie van den burgemeester van Kattendijke. Van menig huis te Wilhelminadorp wapperde Zaterdag de driekleur ter eere van de installatie van den nieuwen burgemoester, den heer A. Lindeman van Bloemen Waanders, die 's na middags te twee uur in het Raadhuis plaats had. Op verzoek van den oudsten wet houder opende de jongste wethoudei, de heer P. K. van Daalen, de raads vergadering met de volgende toe spraak Mijne Heeren, Op verzoek van den eersten wet houder open ik de vergadering en geef U kennis, dat een schrijven is ingekomen van den heer Commissaris der Koningin betreffende de benoe ming van den heer Lindeman van Bloemen Waanders tot burgemeester van Kattendyke. Mynheer Lindeman, ik feliciteer U met die benoeming en heet U harte lijk welkom als burgemeester van Kattendyke en Wilhelminadorp. Ik hoop dat wy aangenaam mogen samenwerken om de belangen der gemeente te behartigen. Ik verklaar thans als burge meester geïnstalleerd en draag U het voorzitterschap der vergadering over. In antwoord op deze woorden sprak de burgemeester de hoop uit, dat men in eendracht samen zon mogen arbei den in het belang der gemeente. Waar het dit belang gold, zou men op zijn medewerking kunnen rekenen en ver trouwde hy ook op den steun der raadsleden staat te kunnen maken. Afzonderlijk richtte spr. nog enkele woorden tot den secretaris met wien hij het meest zon moeten samenwerken. Hierna moest plaats hebben de be noeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. Als zoodanig werd de burgemeester met algemeene stem men benoemd. Bij het sluiten der vergadering bracht de heer Lindeman v. Bloemen Waan ders ook een woord van dank aan ons ook niet. Hjj babbelde vroolijk voort, Onver gelijkelijk. vriendelijk en ridderlijk als hy was, wenschte h{j Déroulède en Juliette tijd te geven zieh van hun groote verbazing te herstellen. De overgang van doffe wanhoop tot groote hoop was zoo plotseling ge weest, dat alles in minder dan drie minuten gebeurd was. De strijd daarbuiten was heel spoe dig uitgevochten. De twee eoldaten van Santerre waren volkomen on voorbereid geweest, en de drie jonge luitenants van den Rooden Pimpernel waren |met zooveel kracht op hen aangevallen, dat z\j nauwelijks den tijd gehad hadden, een kreet om hulp te slaken. Bovendien zou die kreet nutteloos geweest zyn. De avond was donker en vochtig, en die burgers, die het grootste rumoer te weeg brachten, hadden zich allen langs den ander halve mijl langen weg bij het Paleis van Justitie opgehoopt. Een of twee hoofden waren voor de kleine ramen van do vuile huizen aan den overkant verschenen, maar het was te donker om iets te zien en het gevecht was heel spoedig afgeloopen. Alles was nu stil In do Rue des Arts, en in de vuile koffiekamer van de Gebroken Kruik lagen twee sol daten van de Nationale Garde gebon den en met een prop in den mond op den vloer, terwijl drie anderen vroo- ljjk lachend hun door den regen doorweekte handen en aangezichten waschten. het aanwezige publiek voor de be toonde belangstelling. Ook de echtgenoote van den burge meester woonde de plechtigheid bij In den loop van den middag bracht het hoofd der gemeente een bezoek aan de school en de kerk. De Zeeuw maakt hij het verslag dezer plechtigheid, de nogal zeer dwaze op merking dat de wethouder ook de vrouw van den burgemeester had be- hooren te verwelkomen. Het blad kent blijkbaar geen onder scheid tusschen een raadsvergadering en een thee-visite. Prov. Stalen. De heer A. Loois, sedert 17 Juni 1898 lid van de Prov. Staten voor het district Vlissingen, die dit jaar aan de beurt van aftreding is, wenscht naar wij vernemen, voor een even, tueele herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. Kloatinge. Vrijdag jl. hield de vereeniging „Landbouwbelang" in het gemeentehuis by mej. wed. Akke- naar hare gewone jaarsvergadering, die door 77 leden werd bijgewoond. 24 nieuwe leden zyn dit jaar tot de vereeniging toegetreden, zoodat zjj nu 158 leden telt. Daarna werd door den penning meester rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer, waaruit bleek dat in het afgeloopen jaar zijn aangekocht 237400 KG. snperphosphaat, 12600 KG. amm. snperphosphaat, 2400 KG. zwavelzure ammoniak, 5600 KG. pa tent kali, 69965 ICG. chilisalpeter, 5800 KG. lijnkoeken, 12212 KG. katoen- pittenmeel, 274 V» KG. Rosendaalsch rood klaverzaad en 23 KG Lucerne- zaad alles tot een gezamenlijk bedrag van f24704.17. De totale ontvangsten bedroegen eene som van f24829.92 "a en de uit gaven eenesomvan f 24731.90 zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 98.02 Vi lli de plaats van den heer H. Mieras, die de gemeente gaat verlaten werd met 40 van 76 stemmen tot bestuurs lid gekozen den heer C. Zandee Az. terwijl den heer Q. Trimpe 36 stem men verkreeg. Nog werd besproken of het wen- schelyk zou kunnen zyn, om rechts persoonlijkheid voor de vereeniging aan te vragen, waarop de leden het bestuur machtiging verleende, om indien zulks noodig moeht blijken dat te doen. Na verder het een en ander tot be lang der vereeniging besproken te hebben, werd door den voorzitter onder dankbetuiging aan de leden voor hunne getrouwe opkomst de ver gadering gesloten. Nisse. Vrijdagavond hield voor de afdeeling Nisse van den „Chr. Natio- nalen Werkmansbond" de heer P. J. Steinz, predikant te Goes, een lezing In hnn midden stond de lange, athletische gestalte van den dapperen avonturier, die het plan voor dit bru taal stuk werk had opgemaakt. Mooi zoo, tot zoover is het ons golukt, vriendenzei hjj vroolijk, en nu moeten wy weer verder zorgen. Wjj moeten allen vannacht nog uit Parijs zien te komen, anders wacht ons morgen de guillotine. Hij sprak vroolyk en met die vrien delijke gerektheid, waarvoor hij in de gezelschapskringen vanLonden bekend wasmaar toch was er een ernstige klank in zyn stem, en zijn luitenants keken naar hem op, klaar om hem in alles te gehoorzamen, maar overtuigd dat overal om hen heen gevaar dreigde. Lord Anthony Dewhurst, Sir An drew Ffoulkes en Lord Hastings had den, gekleed als soldaten van de Na tionale garde, hun rol uitstekend ge speeld. Lord Hastings had het bevel aan Santerre overgebracht, en de drie jonge Engelsche aristocraten hadden op het bevel van hun chef de twee mannen, die de commandant van Parijs hen tot assistentie had meegegeven, overmeesterd. Tot zoover was alles goed gegaan. Maar hoe nu uit Parijs te komen Iedereen keek naar den Rooden Pim pern el om raad. Sir l'ercy wendde zieh nu tot Ju liette en met de overdreven zucht tot bevalligheid, aan dien tijd eigen, maakte hy een hoffelijke buiging. Mademoiselle de Marny, zeide hy, sta my toe, u naar een ver over den grooten prediker Adolf Stacker. Hy werd geschetst als be strijder van het socialisme in Duitsch land, als voorstander van verbetering der positie van den werkman op chris- telyken grondslag, als tegenstander van het moderne Jodendom en al3 krachtig bevorderaar van de Ber- lynsehe stadszending. Een talrijk en aandachtig gehoor woonde de bijeen komst bij. (M. Ct.) Krabbendijke. Op initiatief van het muziekgezelschap „Concordia", werd Vrijdagavond een vergadering van genoodigden gehouden, waarin besloten werd op 2en Pinksterdag een groot festival te organiseeren ter herdenking van 20-jarig bestaan der vereeniging. Tot commissieleden wer den benoemd de heeren A. Koops, J. P. Kry'ger, A. Woutersen, J. Frelies, J. J. Verlare, P. Dronkers, enM. Wa- beke. De bedoeling is reeds binnenkort muziek- eu zanggezelsehappen uit te uoodigen. By acclamatie werd de bur gemeester tot eere-voorzitter benoemd. Tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur van Krabhendyke en Nieuwlande is benoemd dhr. Jac. Ver lare. Kwadendamme. Door de afdeeling volksweerbaarheid „Koningin Wilhel- mina" werd Donderdag en Vrijdag een schietwedstrijd gehouden, waarbij de prijzen ten deel vielen als volgt Personeele Baan. DoelToekomst- sehyf Marga, afstand 10 meter. Ie pr. A. Bruggeman Baarland, 110 punten, 2e pr. J. Drydyk Kwadendamme 108 p. 3e pr. C. J. Bos Niss 107 p. 4e. J. J. Hoogvliet Baarland 101 p. Vrye baan afstand 10 meter voor Rijkscyiinder en Buks, le pr. O. J. Bos Nisse met 4 X 36, 2e pr. J. Kloos terman Misse met 3 X 36 2 X 35 3e pr. M. Walraven Kwadendamme 3 X 36- Rilland-Bath. Donderdag is alhier gesticht eene afdeeling van de Zeeuw - sehe Landbouw Onderlinge. Dit is de eerste die in deze provincie is opgericht. Baarland, Zaterdag, 15 Jan. jj. hield de gemeenteraad openbare ver gadering. De voorzitter, dhr. burge meester, opende de vergadering met den wensch dat het én de gemeente én de leden van den raad in 1910 in alle opzichten moge welgaan. De wethouder, dhr. A. Ny'sse, wenschte den heer burgemeester ge luk met zyne herbenoeming en hoopte, dat hij nog vele jaren tot nut van de gemeente werkzaam moge zyn. De leden sloten zich allen by 't gesprokene aan Mededeeling werd gedaan van het K. B. waarbij dhr. A. Bruggeman werd benoemd tot burgemeester dezer ge meente en van het proees-verbaal der eedsaflegging. Van dhr. D. Koole was bericht ingekome dat hy, op de ge stelde voorwaarden het lykenvervoer trek te brengen, dat, ofschoon uwe tegenwoordigheid niet waard, n toch gelegenheid zal geven, een paar mi nuten nit te rusten, terwyl ik mijn vriend Déroulède verder raad en in structies geef. In die kamer zal u een vermomming vinden, die ik u verzoek zoo gauw mogelyk aan te trekken. Och, het zyn niets dan vodden en lompen, ik beken het, maar uw leven en en dat van ons hangt van uw hulp af. Galant kuste hy de toppen van haar vingers en deed de deur open van een aangrenzende kamer, oin haar gelegenheid te geven te passee- rentoen ging hij achteraf staan, zoodat haar laatste blik voor Dérou lède zou kunnen zyn. Zoo gauw de deur aehter haar ge sloten was, wendde hy zich nog eens tot de mannen. Die uniformen kunnen ons nu niet meer van dienst zyn, zeide hij beslistdaar liggen pakjps af schuwelijke kleeren, Tony. Willen jelui die allen zoo gauw mogèlyk aantrekken W ij moeten er als eene bende sansculotten uitzien, zooals er tegenwoordig zooveel door de straten van Parijs gaan. Zyn gerekte, toon van spreken had hem ira verlaten. Hij was de man van de gedachte en van de daad, de stoutmoedige avonturier, die het leven van zy'n vrienden in de hand hield. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1910 | | pagina 1