N°. 3 1910 Donderdag 0 Januari 9?te jaargang, In stormachtige Tijden. FEUILLETON. GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prfls per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën jvóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertcntiën'ls van 1-5 regelsöO ct., eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr\js slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Bewijsnummers 6 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. vah Seters. Uitgave vau de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W. Kerremans. Eene waterleiding:, «ene suikerfabriek en een stoomtram. (Aangeboden). In zijn rapport over do mogelyk- heid en wenscheljjkheid van eene waterleiding voor Znid-Beveland, zegt het comité dat door zoo'n waterlei ding, industrieën, die thans nog op ods eiland onbestaanbaar zijn, mogelijk zullen worden, waardoor Zuid-Beve land nog tot hooger bloei zal komen. Aan de degelijkheid van het werk van het comité is terecht door iedereen die daarvan kennis nam en zoo ook in de Tweede Kamer der Staten- Generaal hulde gebracht. Wij mochten dus vertrouwen dat ook deze bewering geen los gepraat was, maar toch heb ben wy' verrast gestaan over de groote waarheid, die ook in deze woorden lag. Zuid-Beveland is een land dat voor de cultuur van suikerbieten voortreffe lijk geschikt is. Dat weet ieder, maar ieder weet ook dat het niet mogelijk is hier een suikerfabriek te stichten. Er is dikwijls genoeg over gedacht, maar telkens weer bleek het onmoge lijk, omdat er geen zoet water te krjjgen was. Nog voor verleden jaar hebben de Zuid-Bevelandsche land bouwers de coöperatieve suikerfabriek in Dinteloord moeten bouwen. Stellig zou het veel voordeeliger zijn ge weest, als men die op het eiland zelf had kunnen oprichten. Dat zou dui- zende guldens aan scheepsvracht be spaard hebben, die de aandeelhouders dan als meerdere winst zouden hebben kunnen opstrijken. Dat zou ook dui- zende guldens aan arbeidsloon in het eiland hebben gehouden, waar alle neringdoenden wel bjj zouden hebben gevaren. Ware er eene waterleiding geweest dan had al dat geld verdeeld kunnen worden en nog is bet niet te laat. Indien het de bestuurders niet mangelt aan alle begrip van wat goed is voor hunne gemeenten zal de waterleiding er stellig komen. De onderneming is volkomen bestaanbaar, zjj wordt op den duur een goede zaak. Bij de moge lijke zorgen der eerste jaren zal de Staat zich niet onbetuigd laten. Na hetgeen er over dit onderwerp laatste lijk in de Tweede Kamer is gesproken, behoeft daaraan geen twijfel meer te bestaan. Wjj verwachten dat het comité spoedig over besliste toezeggingen van de Kegeering zal kannen be richten. Dan aarzele men niet en taste toe. Bedachtzaamheid is plicht der overheid, maar men bedenke ook dat hem, die het onderste uit de kan heb ben wil, het lid op den neus valt. Een der eerste goede gevolgen kan zijn een winst van duizende guldens voor ons eiland. Men zal ongeloovig het hoofd schud den en zeggen dat het water der waterleiding gekocht moet worden en dat het veel te duur wordt, om zulke groote hoeveelheden te koopen. Zeker, gekocht moet het worden, maar zulke groote hoeveelheden be hoeft een suikerfabriek niet. Dat was vroeger wel het geval, maar tegen- 51 Vaar het Engelsch TAS Barones ORCZT. Maai gij, burgers van Frankrijk, die boven alles edel, waar en ridder lijk zijt, gij zult niet toestaan, dat de zachte opwellingen van een jonge en lieve vrouw zoo zwaar gestraft worden. Op u, vrouwen van Frankrijk, doe ik een beroep in naam van uw kinder jaren, meisjestijd en moederschap beoordeel haar zacht, zij is het waard, meer waard dan eenige andere heldin uit de historie van Frankrijk. Zijn magnetische stem weerklonk door de groote sombere rechtzaal. Zijn enthousiasme sleepte zijn toe hoorders mee, zijn beroep op hun eer en ridderlijkheid riep alle betere ge voelens in hen wakker. Hoewel zij hem haatten om zijn verraad, toch hadden zjjn meesleepende wporden hun harten voor haar geopend. Zij hadden naar hem geluisterd Zonder hem in de rede te vallen, en nu hjj eindelijk zweeg, was het uit half ingehouden uitroepen en blikken woordig is het anders. Wij namen dezer dagen kennis van een schrij ven van een der groote machine fabrieken, die zich speciaal op de installatie van suikerfabrieken toe legt in welk schrijven werd aange boden eene installatie te maken, die 1,000,000 tot 1,200,000 K.G. bieten per dag kan verwerken en daarvoor niet meer dan 300 M3. versch zoet water behoeft. Stellig zal de water leiding aan een klant, die driehonderd kubieke meters water per dag afnam, reductie op den prijs geven en dan is het wel zeker dat wanneer de fabriek op een geschikt punt van het eiland werd gebouwd, de lagere vervoer kosten der bieten naar de fabriek dubbel en dwars mogelijk zouden maken dat water te betalen. Als elke honderd kilogram bieten ook maar één cent goedkooper was aan vracht, dan is dit voor zoo'n fabriek al hon derd tot honderdtwintig gulden per dag. Zelfs al moest men het water betalen zonder reductie, tegen den prjjs van 30 cent per kubieke meter, dan zou dat voor 300 kubieke meters toch nog maar negentig gulden zijn. Eene waterleiding maakt dus eene suikerfabriek mogelijk. Maar nu een stoomtram Weder worden ernstige pogingen aangewend om door Zuid-Beveland een net van stoomtrammen te leggen. Hoog noodig ware dit zeker. Ons eiland is in dit opzicht geheel en al misdeeld. Telkens echter stuit alles af op de te geringe ontvangsten. Maar dat zou anders worden wanneer er een suikerfabriek was. Natuurlijk zal de stoomtram moeten zorgen voor eene aansluiting aan de fabriek en voor flink wat vrachtwagens en goede laad plaatsen Maar dan mag er ook een groot bietenvervoer worden verwacht. En wat dat beteekent kunnen wij het best in onze eigen provincie zienDe stoom tram van Breskens naar Maldeghem en die van Hulst naar Walsoorden bestaan ook voor een groot deel van het bietenvervoer. Men bedenke eens wat het voor de landbouwers onder lleinkenBzand, 's Heerenhoek, Drie wegen, Ovezande, Nisse, 's-Gravcn- polder zal verschillen wanneer zij op het dorp zelf hunnen bieten kunnen afleveren en wanneer zij er niet meer uren ver mee behoeven te rijden. Is het bestaan van den stoomtram eenmaal mogelijk door het bietenver* voer dan profiteert meteen hij er van die aardappelen of uien, of andere producten te verzenden heeft. Dit alles kwam ons voor den geest toen wij vernamen dat een suikerfa briek kan worden gemaakt die maar weinig water noodig beeft. Een cou rant is do plaats niet om zulke zaken in bijzonderheden te gaan behandelen. Maar wel is haar taak voor te lichten en te wijzen op wat vooruitgang bren gen kan. Van die plicht hebben wij ons gaarne gekweten. Buitenland. Een regeering van militairen. Griekenland blijft het land van de verrassingen en niet van de aange- op Juliette geworpen heel duidelijk, dat de menigte, die eerst niets van haar wilde weten, zich nu blijkbaar tot haar voelde aangetrokken. Als het volk op dit oogenblik over het lot van Juliette had moeten be slissen, dan zou het haar zeker met algemeene stemmen hebben vrijge sproken. Terwjjl Déroulède sprak had Mer lin een paar maal getracht op het ge laat van zijn vriend Fouequier Tin- ville te lezen, maar de Publieke Ver volger stond met zjjn gezicht in de schaduw en had tijdens de speech van den burger-afgevaardigde geen spier bewogen. Hjj zat daar achter zijn les senaar met da kin op de hand rustend voor zich uit te staren met een uit drukking van onverschilligheid, bijna van onnoozelheid. Toen Déroulède nu ophield met spreken en de geestdrift weer wat be daard was, kwam by langzaam over eind en zei kalm Dus u beweert, burger-afgevaar digde, dat de beklaagde een onschul dig meisje is Ja, zei Déroulède luid. En wil u dan het hof eens ver tellen, waarom u zoo bereid is uzelf van verraad tegen de republiek te be schuldigen, terwjjl n toch heel goed de gevolgen van uw daad kent name. Dezer dagen kwam plotseling het bericht van het aftreden van een der ministers de wereld verbazen. Achteraf blijkt, dat weder de bond van officieren de oorzaak is van de crisis. Door het Kabinet werden maatre gelen voorbereid, die den militairen niet konden behagen. jj In andere landen is het leger on- dergesehikt aan de regcering, in i Griekenland is het tegenwoordig an- dersom. Namens den officierenbond werd aan het ministerie geschreven, dat het af moest treden, en om aan dien eisch kracht bij te zetten, wera een deel van het garnizoen te Athene voorzien van patronen. De wenk was duidelijkwilden de ministers niet vrijwillig aftreden dan zou geweld worden gebruikt. Tevens werd aan de bladon ver boden van de genomen maatregelen melding te maken. Niet onduidelijk was een manifest, waarin de officieren verklaarden een laatste beroep te doen op de vader landsliefde der regeerders, daar anders de hulp van leger en vloot moest worden ingeroepen. Verwonderlijk is het, dat niemand der leidende personen er aan gedacht heeft zich te verzetten tegen een der gelijke ongrondwettige handelwijze. Integendeel, gelaten bogen de ministers het hoofd en blijde waren zjj, toen de officierenbond na eenige onderhan deling verklaarde zich tevreden te stellen met het aftreden van den mi nister van binnenlandsehe zaken alleen. En onderworpen teekende do koning het ontslag van den minister. liet is onbegrijpelijk, dat èn de koning, èn hot volk zonder tegen streven afstand doen van hun wettige rechten. En nog vreemder is het, dat mannen aan wie de natie de wapens heeft, toevertrouwd om de eer en de waar digheid van het land te verdedigen, zoover hun plicht vergeten en zelf de wetten vertreden, die zjj geroepen zijn te handhaven. Wel ver is het gekomen met Grie kenland." De positie voor dit rjjk wordt nog moeielijker door De Kretakwestib, die telkens weder een nieuw stadium intreedt en nieuwe bezwaren schept. Nn weder heeft de regeering van Kreta aanhankelijkheid en onderwor penheid betnigd en een eed van trouw gezworen aan den Griekschen mo narch. Wat nu Turkjje is in naam suzerain over Kreta en de Jong-Turken sehjjnen niet geneigd, zieh hun rechten te laten ontnemen. De mogendheden daaren tegen zullen Turkije niet vrjj laten in een actie tegen genoemd eiland, doch evenmin tolereeren, dat Griekenland het annexeert. De Kretensers en de Grieken ver langen naar een vereeniging en het eenige, dat de verwerkelijking van dit ideaal belemmert, is de krachte loosheid van Griekenland. Maar sedert Zou er een Fransehman zjjn, die zjjn leven wil redden ten koste van de eer van een vrouw antwoordde Déroulède trotseh. Een gemompel van bjjval begroette deze woorden, en Tinville zei daarom Juist zoo, heel juist. Wjj waar- deeren uw ridderlijkheid, burger-af gevaardigde. Dezelfde geest bezielt u ongetwijfeld als u beweert, dat de beklaagde niets wist van de papieren die n zegt vernietigd te hebben Zij wist er niets van. Ik ver nietigde ze; ik wist niet, dat zjj ge vonden waren toen ik in huis terug kwam, hoorde ik dat burgeres Juliette Marny zichzelf valseh bosohuldigd had vau het verbranden der papieren. Zij zei, dat het minnebrieven waren. Dat is niet waar. U beweert dus, dat zjj onschul dig is Voor de geheele wereld. Hoe komt liet dan, dat die verrader lijke briefwisseling nog smeulende ge vonden is in Jen asclila op de kamer van die jonge dame en de gescheurde brieventasch verborgen tussohen haar japonnen in een valies Dat is niet waar. De minister van Justitie, burger afgevaardigde Merlin, staat voor de waarheid daarvan in. de officierenbond zulk een groote macht heeft gekregen, is niet te voor zeggen wat Griekenland doen en in wo ke avonturen het zich storten zal. En zoo staan we weer voor de mo gelijkheid van nienwe verwikkelingen. ttechtftzaken Hoooe Raad. De Hooge Raad verwees naar de rechtbank te Middelburg de zaak van A. N., landbouwer te Goes, door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis, wegens het doen rijden over een andermans grond, waarvan de toegang op voor hem bljjkbare wijze verboden was. Een advocate. Ter openbare civiele terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg werd hedenmorgen mejuffr. mr. J. Bolle beëedigd als advocaat en procureur bij die rechtbank, waarbij z\j het eerste vrouwelijke lid der Mid- delburgsobe balie is. Zij heeft zich te Middelburg gevestigd. Landbouw, Veeteelt en V isscherij. Oksterhandel. Wij ontvingen van het Departement vau Landbouw een exemplaar van de Fransche vertaling van het in .Han delsberichten" no. 133 opgenomen „Overzicht vau de maatregelen, welke in Nederland worden genomen ter voorkoming van ziektegevallen ten gevolge van het verbruik van vandaar afkomstige oesters of mosselen", met daaraan toegevoegde 2 bjjlagen. Lit de Pers De Eereraad. Uit den Haagschen Brief in De Tijd (R -K.) „Hetzelfde jaar, waarin hjj (dr. Kuy- per) als overwinnaar den eindpaal bereikt, bracht ons echter de zaak- Lehman, op zijn succes een schaduw verspreidend een welsprekende waar schuwing, dat hij, die groote dingen onderneemt, altijd bedacht moet zijn over kleine niet te struikelen. Wat mij hierin het meest bedroeft is, dat dr. Kuyper met deze het nieuwe jaar laat ingaan. Had hij dadelijk gespro ken, zonder terughouding gesproken, de zaak zou vermoedelijk reeds ver geten zjjn. Had hjj in November da delijk een eereraad benoemd, wij had den misschien zijn uitspraak. In ieder geval zou het enquête-voorstel Troel stra dan ternauwernood zjjn vermeld, ware het niet geheel achterwege ge bleven. Thans wachten wij altijd nog onge duldig, steeds op den uitkijk naar den eereraad, die werd toegezegd, maar zonder iets te zien komen. Van een man, met zoo onbetwiste groote tac tische gaven, verstaat men dit niet, tenzij dit kan alleen bij gevoel van schuld zou gespeculeerd worden op een verveling, die ten slotte het Nederlandsche volk voor de geheele Het is de waarheid, zei Juliette kalm. Haar stem klonk duidelijk, bijna triomfeerend te midden van de adem- looze stilte, veroorzaakt door de elkaar snel opvolgende vragen en luidklin- kende antwoorden. Déroulède zweeg nu. Dat eene onnoozele feit was hem onbekend. Anno Mie had, toen zjj hem op de hoogte bracht van de gebeurte nissen in verband met de arrestatie van Juliette, vergeten te zeggen, dat de verbrande brieven in de kamer van het jonge meisje gevonden waren. Tot op dit oogenblik was hij onder den indruk geweest, dat zij de papieren verbrand en den brieventasoh ver scheurd had in de studeerkamer, waar zjj alleen gebleven was, nadat Merlin en zjjn mannen de kamer verlaten hadden. Zjj kon ze daar gemakkelijk ver brand hebben, omdat daar altijd een klein spirituslampje brandde op een hoektafeltje ten dienste van liefhebbers van rooken. Dit onbeteekeuendo feit veranderde nn geheel den loop de gebeurtenissen. Tinville bad niets te doen dan oen kreet vol verontwaardiging te slaken. Burgers van Frankrijk, let nu eens op, hoe ge bedrogen wordt 1 Toen wendde hij zieh nog eens tot Lohmann-zaak onverschillig en onge voelig maakt. Een der eerste zaken, die ik van 1910 dan ook verwacht is de benoeming van den eereraad". Eet Volk sehrjjft „Het is nu al gauw zes weken ge leden dat De Standaard mededeelde dat dr. Kuyper terstond al van plan was geweest zijn zaak voor een eere raad te brengen. „De blijkbare bedoeling van het stukje was de indiening van het voor stel der parlementaire enquête te voor komen. Nu dat niet gelukt is, en de heeren in de Kamer toch zullen moe ten stemmen, vóór of tegen een seri eus onderzoek, nu heeft de eereraad te voren zjjn doel gemist. Blijkbaar heeft dr. Kuyper niet veel haast bij de samenstelling en geen dergenen die er voor gevraagd zijn, schijnt er veel Irek in te hebben. „Wat geen wonder is. Te meer daar degeen voor wien 't gevraagd wordt, zich gedraagt alsof er noch van parlementaire enquête, noch van eereraad sprake behoefde te zjjn." Prorincienienws. Kapelle. De fiets, waarvan in een vorig bericht melding gemaakt werd, is terecht. Ze werd door den rijksveld wachter Kriekaard Maandagmiddag opgespoord in een herberg onder Kruiningen, genaamd „het Olme- boompje". De bewoner hiervan had de fiets van een rondreizend persoon gekocht voor 14 gulden. Deze persoon, op wien Zondagmorgen reeds dadelijk verdenking was gevallen, was van Vlissingen gekomen. Op den postweg naar Ierseke heeft hij aan een persoon den weg gevraagd naar Bergen-op- Zoom. By het herberje heeft hij waar schijnlijk de fiets genomen, en is verder gegaan, maar met de fiets aan de hand, want hij kon niet eens fietsen. Door verkeerd te loopen is hij zeker bjj de herberg nabjj Kruiningen aange land. Nadat hij de fiets verkocht had, is hjj naar Kruiningen gegaan, en heeft daar gelogeerd in het Hotel de Koren beurs. Den volgenden morgen is hij ongeveer te halftien vertrokken naar Hansweert en vandaar naar Antwer pen. De vogel is das gevlogen. Waren de kennissen van den verliezer der fiets ieder eens een half uurtje naar verschillende zjjden gefietst,dan waren denkelijk fiets en dief hun wel in handen gevallen. Dinsdagmiddag had de landbou wer Bakker van Ierseke nabij ons dorp bet ongeluk, dat zjjn fiets brak, met het ongelukkig gevolg dat hij door den val bewusteloos werd. On middellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en bedoelde persoon naar de herberg van Hanson geleid, waar hij verder verpleegd werd. Om half negen is hij per landauer huiswaarts gebracht. Zijn gezicht is deerlijk ge havend. Aanvankelijk vreesde de dokter nog voor hersenschudding. Hansweert. Bjj de familie alhier is bericht ontvangen dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de 21-jarige kapitein C. Noels van de sleepboot Zelandia, bij het naar boord gaan te Déroulède. Burger Déroulède zoo begon hij. Maar in het rumoer, dat nu volgde, kon hjj zijn eigen stem niet meer hoo- ren. De ingehouden woede van het geheele Parijsehe gepeupel scheen nn uiting te vinden in het geschreeuw, waarmee de menigte trachtte den verderen'voortgang der zaken te be letten. Evenals hun voor indrukken zoo vatbare harten plotseling gesmolten waren ten opzichte van Juliette, even zoo veranderde nn plotseling hun houding van sympathie in een van afschuw en verontwaardiging. Twee mensohen hadden hen om den tnin geleid en bedrogen. Een dezer hadden zjj vereerd en vertrouwd, voor zoover hun ontaarde harten daar nog toi in staat waren, daarom scheen zijn zonde dubbel erg. Hjj en die bleeke aristocrate hadden nn al weken, maanden, misschien wel jaren lang, samengezworen tegen de republiek. In die maanden en jaren had hjj tot hen gesproken en zij had den geluisterd; hjj had hen doorzijn schatten van welsprekendheid inge palmd zooals zooeven nog. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1910 | | pagina 1