Oauwweim semen BIJVOEGSEL Ingezonden Mededeelingen. Boor Beo Kloosterialsem- Stadsnieuw g. VAN DB on as? pm\ van Zaterdag 25 December 1909. i&ecliUzukeii. Raad van Beroep. De Raad van Beroep (Ongevallen verzekering) verklaarde gisteren het beroep ran P. S. te Ellewoutsdijk on gegrond omdat klager een tijdelijke uitkeering vorderde. Hoogeu Beroep. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren behandeld het hooger beroep van A. H. P., varensgezel te Rotterdam, en J. W., grondwerker te 's-Gravenhage, beiden gedetineerd, tegen het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij zij it der tot 2 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens verschillende diefstallen in Ang. 1.1. op Zuid-Beveland, te weten vaneen kip met 7 kuikens te Hans- weert, een rjjwiellantaarn, een paar dengebit en een Manchester broek te Kruiningen en een asckbakje te Schore. Door het openbaar ministère werd bevestiging van het vonnis en door den verdediger, mr. H. L. Mees, een lichtere straf gevraagd. S c li o o I e ii ii. e r k. Schoolstrijd te Zuiliohkm. Te Zuilichem worden pogingen aan gewend om de openbare school tc vervangen door oen bijzondere, waarbij van weerszijden groote verbittering heerscht. Do kinderen, die naar de bijzondere school willen gaan, worden voorloopig in de kerk ondergebracht. Er schijnt een klacht b(j den officier van justitie ingediend te zijn door openbare onderwijzers, wegens molest door kinderen van de bijzondere school. Mej. P. Middelkoop te Ringdijk by Alsmeer verklaarde ons het volgende .Mijn zoontje Jaceb leed vreeselijk aan dauwworm, die het kind nacht noch dag rust liet. Het kind stond voortdurend vreeselijke jeukingen uit. De handjes, het gezicht en de rug waren geheel melaatsch. Het gezicht wa3 eng om aan te zien. Het bloed zat 's morgens op bed en lakens en overdag moest ik meermalen den klei nen Jacob verschoonen. O, wat heeft dat kind geleden 1 Alles heb ik aange wend, om den lieven Jacob een men- sehelyk gezicht terug te geven. Niets hielp, totdat ik door één mijner ken nissen, den Heer H. Kieft te Velzer- oord, opmerkzaam werd gemaakt op de goede hoedanigheid van den KLOOSTERBALtjEM, Klooster Sancta Paulo. Daar deze door den KLOOS TERBALSEM genezen was van eene verstuiking, waarmede hij veel ge dokterd had, kocht ik toen ook den KLOOSTERBALSEM voor mijn kind bjj den winkelier F. Floris te Haar lemmermeer. Na den jongen met deze zalf ingesmeerd te hebben, hielden de jeukingen op. Door 3 potjes KLOOSTERBALSEM is my'n lieveling totaal genezen. Zyn gezicht, handjes en rug zijn weder volkomen normaal". De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, bevat geen schadelijke bestand- deelen en geneest onvoorwaardelijk alle huidziekten, zweren, abcessen, builen, roven, uitslag, ring-, dauw- en baardworm, hoofdzeer en alle ziekten der hoofdhuid. Het is een zeker hel pend middel by Rheumatiek on alle Rheumatische aandoeningen. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram i 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeoliger dus 1 Verkrijgbaar bjj Drogisten, Apothe kers en de bekende Depöthouders. soiree. De Goesche afdeeling van Toon kunst is lijdende aan een veel voor komende kwaadgeldgebrek. Voor de vleugelpiano zyn de benoodigde fond sen nog niet bijeen en om wat zilver lingen binnen te krjjgen hadden eenige actieve leden het plan gevormd om een uitvoering te geven, waarvan de baten Toonkunst ten goede zouden komen. Een komediestukje en een operette stonden op het programma dat de be zoekers Woensdagavond in handen hadden. De keuze van het vierbe- dryvig tooneelstukje was niet zeer gelukkig; 'tmiste inhoud en kracht, geest en gevoel, 'twas een leeg nie mendalletje. De spelers behaalden er evenwel een warm applaus mede en zonder eenige galanterie mogen we verklaren, dat het succes vooral, bijna uitsluitend, de dames gold die 't in acteeren ver, ver van de heeren wonnen. In de aardige, vroolyke operette waren de talenten beter verdeeld, daarin droegen zoowel de mannelijke als do vrouwelijke elementen bij tot het bekorend geheel. Er was weinig tijd geweest voor repeteeren, maar de deelneem(st)ers hebben zich blijk baar met hart en ziel toegélegd op een goede vertolking van hare en hun ne rollen Een bijzonder succes had de tuinman Holke, die een hoogst komi sche en zelf aangevulde voordracht en actie gaf. Moesten we verder noe men allen, die goed beter en best ge zongen en gespeeld hadden, dan zou den we niet anders mogen handelen dan achtereenvolgens alle executanten te noemen. De eene wat beter dan een andere, maar hierin was niemand beneden het goede. De zangeressen en zangers werden ook zeer toege juicht. Tweemaal moest het doek rij zen, toen hadden de uitvoerenden ook den heer Lies genoopt om voor 't voetlicht te komen en een nog krach tiger applaus toonde aan hoe de toe schouwers begrepen, dat een niet ge ring deel van het welslagen te danken was aan de goede leiding van dezen musicus. Na de operette volgde toch nog iets, een verrassing voor velen er was gelegenheid tot dansen en hiervan werd in do snel ontruimde en geci- reerde zaai een druk en vroolijk ge bruik gemaakt. Leger des Heils. Het Leger des Heils zal op len Kerstdag 's morgens te zes uur een groote samenkomst houden waarin behalve muziekkorps en zangbrigade ook een kinderkoor in 't wit zal zingen onder de kerstboom, terwijl daarna in de tent op de Markt een muziek- en zanguitvoering van kerstliederen zal plaats hebben. Spebnhoff. Den 7en Januari zal «Het Vrije Tooneel" in de Prins van Oranje optreden. Nap de la Mar is gelukkig weer hersteld en kan nu in Hoe kom ik aan 'n lintje" de rol vervullen van een veel besproken Nederlandsch Staatsman. Tooneel van Lier. Op 24 of '25 Februari zal het ge zelschap van v. Lier in de Prins van Oranje komen opvoeren het tooneelspel jhr. van Riemsdijk „Silvia Silomba". Albert Vogel. Als de velen, die niet gekomen waren om Vogel te hooren, vernemen hoe machtig schoon zijn breed-beheer- schende voordracht geweest is, hoe zullen zy dan betreuren daar niet bij te zyn geweest. Die was, hoe forscli en zwaar het werk ook gezegd werd, volkomen vreemd aan eenig spoor van rederijkersehe declamatie, van dilettantistisch opzeggen en stroeve gebaren. Hier bleek waarlijk dat „Auch die Kunst ist Himmelsgabe" want zooals Vogel Hegenscneidt's ge dicht te zeggen wist, zoo kan men het niot leeren, zoo kan 't slechts het geboren talent. Er treden in Starkadd, behalve be dienden, soldaten en visschers, zeven personen ouden en jongen, vrouwen en mannen. Die personen met hun uiteenloopende karakters en zeer ver schillende gevoelens samen handelend in dit drama, die hebben we allen gehoord en gezien. We kenden hen als in een komedie, zonder vragen: wie is 'tdie daar spreekt, zonder oogen- blik van weifelen. Hoewel ook dik wijls in de dialoog de personen elkaar volgden en soms de oen de rede van den ander onderbrak, ieder wist 't dat is Helga, nu spreekt Starkadd. Dat was Vogels wonderrijke stem, die krachtige, prachtige stem met een even trillende metaalklank er in, als van een zachten slag tegen stijf gespannen koper. Zijn stem, die toovert en be- toovert, die jonge vrouwen en oude mannen laat spreken, helden en laf aards, goeden en valschen, die buldert en schreit, die dreigt en smeekt, bidt en vloekt en die in wanhoop kan sid deren of in majestueusen moed kan schallen. En hoe moeilijk was 't hier om te blijven in het statig-ernstigeeen minder talent zou zoo licht verdwaald zijn in het ridicule als hij een samen spraak tusschen een ouden man en een jong meisje door stemklank-wij zigingen zou pogen na te bootsen. Maar deze schakeeringen, dat was niet Vogels kunst, dat is wel een aan geboren gave door oefening volmaakt, maar toch meer een vaardigheid dan kunBt. Vogels kunst, zijn aangrijpende, diep ontroerende kunst, dat was de vertolking van het werk. Wanneer Vogel daar stond trots als deskalde, valsch gluiperig als Seamund, teeder gebarend als Helga of stram en ge bogen als koning Froth en dan met de woorden die hij. sprak ons toonde het karakter van den spreker, diens passie, liefde, haat of afgunst, ons be ven deed van aandoening, kunst- en tragedie aandoening, en schoonheid gaf in woorden, voordracht en gebaren, dan gaf Vogel zijn volle kunstweelde. Daar is, om enkele herinneringen te noemen, de aangrijpende scène tus schen Starkadd en Helga in de duinen. Daar brandde de gloed in Starkadd's liefde, daar snikte zyn verstikte smart en jubelde even half schreiend zijn schildering van zee en zon, daar trilde smeekend dejzachte stem van Helga, die aarzelend bad om liefde en teer tastend hare handen strekte haar den held. Een ander tatereelin de burcht als Starkadd zijn harp grijpt, onbevreesd, trots en honend zyn lied zingt, het heerlijke lied weenond eerst over Froth's dood en dan luid en scherp de vlammende vervloeking slingert naar Froth's moordenaars, oaar stond de skalde fier opgericht, los zijn hard beroerend, de oogen hatend gericht op den koning en hem de beschuldiging van konings- en vadermoord stoutmoedig voor de voeten werpend. Er is veel schoons genoten gisteren door de kleine schare. Onderlinge Kunstmeststoffen- Vereeniging. Dat de Goesche Onderlinge Kunst meststoffen verei uiging levensvatbaar heid, heeft bleek Woensdagavond op de tweede vergadering, gehouden in 'tcafé Boudeling. Werd dezevereeni- ging 14 dagen geleden opgericht met 11 leden, nu hadden zich reeds ruim 30 personen als lid opgegeven. Op deze vergadering werd o. m. het re glement vastgesteld en den leden ver zocht zoo spoedig mogelijk het door hen benoodigde op te geven, om daar na tot aanbesteding over te gaan. Doopsgezinde gemeente. 25e Dec. Ie Kerstdag geen dienst. '26e Dec, 2e Kerstdag 's morgens 10 uur ds. T. H. Siemelink. FruTincieuicuns. De aanvaring op de Wester- Schelde. Het schjjnt dat de assuradeuren vau het door aanvaring gezonken schip .Maria' de zaak zoo niet zullen laten loopen Althans men is te Hoe- dekenskerke druk in de weer perso nen op te zoeken, die hebben gezien, dat de lichten van bedoeld voor an ker liggend schip, nog kort voor de aanvaring voldoende brandden. Reeds is men hierin geslaagd. Naar verluidt was de lading suikerbieten, bestemd voor de fabriek Dorzee, van Reenen en van Loon te Lillo, niet verzekerd 's-Heer Hendrikskinderen. Door de notabelen der Herv. gemeente zijn gekozen tot kerkvoogden dhr. Joz. Verburg en I'. van Schaik zulks ter voorzieifing in de vacatures ontstaan door het overlijden van dhr. P. West- strate en de periodieke aftreding van dhr. J. Schipper, welke laatste voor een herbenoemiug niet meer in aan merking wenschte te komen. 's:Gravenpolder. Woensdagavond hield „Het Groene Kruis" alhier jaar vergadering. Aanwezig waren 32 leden. De secretaris las de inventarislijst en bracht het jaarverslag uit. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat do ontvang sten bedroegen f 74.70 i/j de uitgaven f 124.39 zoodat een nadeelig slot bleef van f 49.69. De begrooting voor 1910 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f170De heer P. de Kosten bracht als afgevaardigde ver slag uit van de in Goes gehouden algemeene vergadering. Als afgevaar digde voor de volgende algemeene vergadering werd aangewezen de heer P. de Kosten en als plaatsvervanger werd benoemd de heer L. Schouten. Naar aanleiding van de uitgesproken wenschelijkheid dat één groote Provin ciale Groene Kruisvereeniging mocht gevormd worden, werd besloten dat de afdeeling voor de eerstvolgende algemeene vergadering het voorstel zal indienen, het hoofdbestuur op te dragen pogingen in het werk te stellen om tot genoemd doel te geraken. Nog werd besloten met den gemeen tegeneesheer te onderhandelen om een of twee personen alhier zoodanig on derricht in verbandleer te geven, dat zy by eventueele verwondingen eerste hulp kwamen verleenen. In het be stuur kwam geen veranderingde beer D. P. Prumers, aftredend lid, werd herkozen. net ledental .«bedraagt thans 86. Heinkenszand. Met ingang 15 Januari is de kommies 2e klasse der directe belastingen C. Kok van Nieuw Namen overgeplaatst naar hier en wordt de kommies H. v. d. Berge verplaatst van hier naar St. Maartens dijk. Hanswoert. De kommies le klasse der directe belastingen D. v. Poelje is met ingang van 15 Januari overge plaatst van Neuzen naar Hansweert. Hoedekenskerke. Gisteren (Don derdag) vergaderde de gemeentoraad Tegenwoordig waren alle leden. Tot kantonnier werd herbenoemd voor 1910, M. de Pree en als schatter van de dranklocaliteiten J. v. Belsen. Tot lid van het algemeen burgerlijk armbestuur werd herbenoemd met algemeene stemmen dhr. A. C. v. d. Linde. Vervolgens werden wegens over lijden enkele afschrijvingen Hoofde- lijken omslag verleend. Opgemaakt werd bet 2e suppletoir kohier H. O. 1909. Bjj do gewone rondvraag door den voorzitter, vroeg dhr. A. Walraven, eenige inlichtingen omtrent het onder houd van het „Donkore weegje". De voorzitter zeide, dat alleen het onderhoud voor zoover dit zich uit strekt vanaf de woning van de wed. J. Bal tot wed. J. Rernjjn ten laste der gemeente is en het verdere gedeelte in onderhoud is bij het waterschap Hoodekenskerke. Hij is er mede van ovei tuigd, dat de toestand aldaar zeer slecht is en de weg beslist onbegaan baar, waarom hij nog de voorgaande week den gemeente-kantonnier gelast heelt in het belang van de veiligheid van hot verkeer tenminste eenige ver betering aldaar aan te brengen, of schoon leitelyk hot waterschapbestuur daarvoor had moeten zorgdragen. Dhr. A. Walraven dankte den voor zitter voor de in deze gegeven inlich- wilgen. Daar niemand meer het woord ver langde werd de vergadering gesloten, nadat de voorzitter de leden had be dankt voor hetgeen zy in 1909 in het belang der gemeente hebben verricht, hÜ den wensch uitsprak, dut in 1910 ook weder de goede verstand houding, die steeds in deze vergade ring heerscht, moge blyven voortduren in net belang der gemeente. Door burgemeester en wethou ders dezer gemeente werd Donder dagmorgen by inschrijving verpacht, het recht tot heffing van haven-, los-, laad- en liggelden voor het jaar 19X0. ?mnro°n schr°ven 1,1 p- de Bart voor i 1405,80 en C. Maas voor f 1462 Gegund aan deu hoogsten inschrijver. Gisterenavond had het zoontje van den vrachtrijder G. J. alhier het ongeluk, dat door het achteruitloopen van een zyner paarden op de haven alhier, dit dier bjj laag water van de beschoeiing aftuimelde. Het kwam gedeeltelijk in en gedeeltelijk jiuiten boord van een aldaar te laden liggend schip terecht. Met veel moeite en met behulp van vele handen wist men het dier eindelijk in het schip te hyschen, alwaar het moest vertoe ven tot hoog water, om weder aan wal gezet te kunnen worden. Het dier had gelukkig geen letsel bekomen. Ellewoutsdijk. Gisteren, Donder dag vergaderde de gemeenteraad. In deze vergadering werden de af tredende leden der Commissie tot wering van schoolverzuim herbenoemd. Goedgekeurd werden eenige af- en 1909SChr^TiDf!'8n 'n d° be£rootin& over Bjj de rondvraag vroeg dhr. Brui- nooge den Everingschen weg door den gemeentewerker in orde te doen bren gen en klaagde dhr. Smallegange over de gebrekkige straatverlichting der Lange Viele. Beide heeren kregen een bevredi gend antwoord. Daar niets meer te behandelen was en memand meer het woord verlangde werd de vergadering gesloten. Rilland-Bath. Woensdagavond werd in de zaal van dhr. J. Rottier te Ril land door dhr. M. N. v. d. Linde on derwijzer aldaar, eene lezing gehouden over het onderwerp „De beteekenis der kalimeststoffen", Achtereenvolgens werden door den geachten spreker de volgende punten behandeld le De vraag of eene opzettelijke kalibemesting op kleigrond langzamer hand niet noodig wordt, wjjl er steeds kaliwinnende gewasschen als suiker bieten en aardappelen worden geteeld 2e Hoe de verschillende kalimest stoffen behandeld worden, de betee kenis in het leven der plantende wyze waarop zjj worden gewonnen, het verschil tusschen ruwe en gezui verde kalizouten en de toepassing dier meststoffen. oorts werd door den spreker mot behulp van lichtbeelden aangetoond, hoe het winnen der Kalizouten ge schiedt; terwijl hy verder door eene menigte in beeld gebrachte proeven, de goede werking der kali liet zien. Ten slotte wekte hjj de toehoorders op om steeds meerdere proeven te nemen, vooral daar hier eene proef, genomen op aardappels, voldoende de gunstige werking der kali heeft aangetoond. De lezing, voor een ieder gratis toegankelijk gesteld, was slecht be zocht, doch waarschijnlijk was dit te wjjten aan het ongunstige weer. Kolijnsplaat. In de vergadering van het Nntsdepartement „Noord-Be veland" alhier j.l. Woensdagavond ten gemeentehuizo gehouden, werden voor de vacature van het hoofdbestuur de heeren, als no. 1 voorkomenden op de dubbeltallen met algemeene stemmen gekozen. Deze zynMr. F. Kramen- burg adv. proe. te Amsterdam en hoofdbest. vereeniging „Pro Ju ven tute", Mr. J. L. F. Böhthuch ambts- offie. van justitie te Rotterdam en J. IJzerman, directeur van de openbare handelsschool te Amsterdam. In Januari en Februari van't nieuw jaar zullen vermoedelijk iu het depar tement optredende heeren M. van Cleeff van Beverwijk en W. Kerremans te Goes. Watersnoodscommissie. De water snood van 1906 was aanleiding, dat zich in onze provincie een commissie vormde ten behoeve van de lijdenden door den watersnood. Thans is weder om een verslag verschenen. Daarin wordt medegedeeld dat byna alle re kening-couranthouders hun verplich tingen vervullen en behalve de ver schuldigde rente, ook weer eon vijfde deel hunnpr schuld aflosten. Tn het verloopen jaar is door het fonds een zuivere wiust gemaakt van f809, wat, gevoegd bij de winst in beide vorige jaren verkregen, een som Uitmaakt van f 1916. De gelden door aflossing verkregen, werden wederom rent egevend belegd, na advies van den Raad van Toezicht, zoodat het bedrag in effecten dit jaar is geklom men van f 13656 tot f17603. Aan rente word ontvangen f747, terwijl de on kosten hebben bedragen f51. Door vertrek naar elders nam de Becretaris van den Raad van Toezicht jhr. W. C. Van Panhuys, als zoodanig ontslag. Van den Raad van Toezicht is me- dedeeling ontvangen, dat in zjjn plaats tot lid van dien Raad is benoemd de heer A- E. Dudok Van Heel, industri eel te Vlissingen die vroeger zit ting had in de commissie van Advies en dat het secretariaat van den Raad zal worden waargenomen door den heer J. Hosang, notaris te Mid delburg. Gemengd Nieuws. Stijlbloempjes. Een nieuwsbe richte „Omstreeks 7 uur ging een roei boot van den Tielsohen wal met vier veerknechts, voorzien van een kom pas, waarin 14 passagiers en 3 ry- wielen." Kuyper schrijft in De Standaard: „Zoo iets als het probleem ran den vierkanten cirkel." Dat probleem hoorden wjj nooit noemen Het komt ons voor dat deze staats man geen juiste voorstelling heeft van wat met de quadratunr van een cirkel bedoeld wordt. Een bekentenis. De anti-rev. Rotterdammer schryft de volgende bekentenis „Maar, als wy ook eens voor een keer eerlijk zyn, dan moeten we toch zoggen", enz. AdvertentiSn. „Eene beschaafde dame, wed. z. k., iD een der N. P., van den P. G., niet geheel onbemiddeld, leeftijd tusschen 50 en 60 jaar, wensebt kennismaking met dito heer, om een huwelijk aan te gaan by wederzjjdseh bevallen". Nederlandsche Anti-Flirtation Bond. „Een boos seizoen is wederom aan gebroken. Men haaste zich voor lid maatschap op te geven by de secre taresse, Sundastraat 19, Den Haag". Het geval van vergiftiging te Leiden. Omtrent de arsenicum-vergif i- ging bij den slager Marsman te Leiden meldt men nog dat op een kast in de huiskamer een zakje met een vry groote hoeveelheid rattenkrnid is ge vonden, wat de slager gebruikte om er ratten mee te dooden die in de bergplaats veelvuldig voorkwamen. Men kon echter niet zien of er uit het zakje vermist werd en nog minder kon men vermoeden hoe het in het eten kan gekomen zjjn. De toestand van de drie personen is tamelijk bevredigend. Set weder. Op de zware sneeuw stormen van het begin dezer week is, naar de Londensche bladen melden, een hevigen koude gevolgd. Het vriest op sommige plaatsen 12 tot 24 graden Fahrenheitop slooten en vaarten zyn reeds ijsbanen aangelegd. Te Carlton Scroop is een man van koude omgekomen. Aan de kusten heeft het Woensdag zwaar gestormd. Voor de haven van Blyth werd een lichter op de rotsen geworpen. Een reddingboot werd uit gezonden, maar sloeg omde inzit tenden konden slechts met moeite het lyf bergen. De bemanning van den lichter werd door een sleepboot gered. Op verschillende plaatsen zyn sche pen gestrandvan een trawler uit London is te Withernsea een man ver dronken, in Kilbrannar Sound is een visschers pink met man en muis ver gaan. Zy had vijf menschen aan boord. By Biddulph op den North Staf fordshire spoorweg is een trein met reizigers ingesneeuwd. De omtrek van Sidmouth in Devon is overstroomd het hulppostkantoor, een paar hutten en eenige bruggen zyn ingestort. Suwelijks-dwang. In den Ameri- kaanschen staat New-Jeraey heeft een parlementslid een voorstel ingediend, met de volgende strekking. Alle on gehuwde vrouwen boven de 30 jaar en alle ongehuwde mannen boven 35 jaar, voor zoover zy volstrekt ge zond zijn, moeten elk jaar op een bepaalden tyd ten gemeentehnize ver schijnen. Hier wordt elke naam op een biljet geschreven en de biljetten in twee bussen verzameld. Om de andere wordt uit elke bus weer een biljet getrokken, eerst die van een vrouw, dan die van een man, en elk aldus na elkaar getrokken tweetal is verplicht te huwen. Het huwelijk wordt terstond door den burgemeester voltrokken. Men heeft de keuze tus schen een levenslang huwelijk of een voor drie jaren. Voor een laatste soort is kinderloosheid na de drie jaren een reden tot echtscheiding. De gescheiden echtgenooten moeten echter terstond weer aan de nieuwe loterij deelnemen. In de memorie van toelichting noemt de voorsteller van het wetsontwerp, George de Cuhne, den ongehuwden staat een vergrijp tegen staat en maat schappij. Hij verwacht intusschen dat do huwelyksloterjj in werkelijk heid zelden voorkomen zal, daar velen zich aan de ongewisse kansen van het lot niet zullen blootstellen en dan maar liever vóór den huwelyksplich-

Goessche Courant | 1909 | | pagina bijlage 1