1. Bet l-jani fluimt, IMzwnnOlmnkoimni Gemeente-Publicatiën. AVriOtfALË UI LIT IE. ADVEKTKNT1EN. Ik dank U, Ik heb van al die namaak genoeg Geef miï maar DE ECHTE SUNLIGHT, de eenige zeep, die altijd een ieder voldoet. be kunt niet gezond zijn AANBESTEDING MAAXDAG 20 DECEMBER 1909, publiek verkoopen Openbare Verkooping. Vrijdag 24 December 1909, VEBK00PEN nieuwe Planken, De le»», Latten, Kibben, Battings en 25 LOOP VARKENS. Ce koop b*i inschrijving het HAKHOUT! WIE WEET NIET HAAGSCHE WINKEL. schijnt. In de eerste'jarenjzal [het'niet zoo schitterend zjjn. Men zal nu vermoe delijk aan de regeering vragen een subsidie voor eenige jaren of steun in den vorm eener garantie. Daar over moet bjj afzonderiyk wetsontwerp worden beslist. Steun aan elk plan op zichzelf moet afzonderiyk worden beslist. Dan kan men besluiten tot steun in welken vorm ook. De minister ziet geen andere mogelijkheid, want garantie vooi een zekeren tyd kan geen minister geven, en bovendien moet men voorkomen dat niennietal te zeer op de schatkist gaat steunen. De belangstelling in den lande is er nu, en de minister juicht deze toe. De regeering bepaalt zich nu voor- loopig tot- instelling eener commissie om advies uit te brengen over plannen. OPENBARE VERGADERING van dun Raad der gemeenteGoes op MAANDAG 20 DECEMBER 1909, des avonds half negen ure. Goes, 17 December 1909. De Burgemeester DE KONING KOOIJ. Punten van behandeling: Vaststelling notulen der vorige ver gadering. 1. Ingekomen stukken| 2. Aanvragen om afschrijving van hoofdelyken omslag en schoolgeld. 3. Wijziging der verordening tot handhaving der orde op de bui tenpleinen van en de toegangen tot het spoorwegstation te Goes. 4 Benoemingen van leden in verschil lende commissiën en besturen, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1910. 5. Vaststelling 2e suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag voor 1909. Voor de eerste maal wordt bekend gemaakt, dat in de maand Januari 1910 voor den dienst der Nationale Militie moeten worden ingeschreven volgens art. 13 der wet: lo. ieder minder,arig mannelyk Ne derlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Ryk of in het Koningryk België verblijf houdt 2o. ieder minderjarig mannelyk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk of in het Koningryk België woon plaats heeft 3o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk of in het Koning ryk België woonplaats heeft 4o. ieder mannely k ingezetene, niet- Nederlander, zoo hjj op den lsten Januari van het jaar het 19de levens jaar was ingetreden en niet verkeert in een der by art. 15 omschreven ge vallen. Ingezetene is, voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder 4o A. de binnen het Ryk verblijf hou dende minderjarige niet-Nederlander a. wiens vader, moeder of voogd binnen het Ryk woonplaats heeft en haar gedurende de voorafgaande acht tien maanden in het Ryk of de kolo niën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad heeft b. van wiens ouders de langstle vende by zyn of haar overlijden in het hierboven onder a omschreven geval verkeerde, al verkeert zijn voogd niet in dat geval of al is deze bui ten 's lands gevestigd c. die door zyn vader, moeder of voogd verlaten is, of die ouderloos is of in wettelyken zin geen vader of moeder heeft en van wien niet bekend is dat hy een voogd heeft, indien hy gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Ryk verblyf gehouden heeft B. de meerderjarige niet-Neder lander, die binnen het Ryk woonplaats heeft en haar gedurende de vooraf gaande achttien maanden in het Ryk of de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad heeft. Voor minderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder A gehouden hy, die minderjarig is in den zin der Nederlandsehe wet. Voor meerderjarig wordt voor de toe passing van het bepaalde hierboven onder B gehouden hy, die meerder jarig is in den zin van voormelde wet. Volgens art. 14 der wet geschiedt de inschrijving lo. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede le zoo hy binnen het Rijk verblyf houdt en zyn vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd zoo hy binnen het Ryk verbyf houdt en zjjn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Ryk woonplaats heeft, in de gemeente, waar hy verblyf houdt zoo hy door zyn vader, moeder of voogd verlaten is, ouderloos is of in wettelyken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hy een voogd heeft in de gemeente waar lij verblyf houdt zoo hy in het Duitsche Rijk verblyf houdt, in de gemeente Amsterdam zoo hy in het .koningryk België verblijf j. houdt, in ,de gemeente Rot terdam 2o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 2e zoo zyn vader, moeder of voogd woonplaats heeft binnen het Ryk, in de gemeente der woonplaats van vader moeder of voogd; is de woonplaats van vader, moeder of voogd in het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam is zij in het koninkrijk België, in de gemeente Rotterdam 3o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsDede 3e zoo hy woonplaats heeft binnen het Ryk, in de gemeente zijner woon plaats zoo hy woonplaats heeft in het Duit sche Rijk, in de gemeente Amsterdam zoo hy woonplaats heeft in het ko ningrijk België, in de gemeente Rot terdam 4o. A van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4e, indien hij minder jarig is; zoo hy verkeert in het geval, in de tweede zinsnede van dat artikel onder Ao. omschreven in de gemeente waar zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft zoo hij verkeert in het geval, in die zinsnede onder A6. omschreven, in de gemeente, waar zyn voogd woonplaats heeftis de woonplaats van dezen buiten 's lands, dan geschiedt de in schryving in de gemeente, waar de minderjarige verblyf houdt zoo hy verkeert in een der gevallen, in evenbedoelde zinsnede onder Ac. omschreven in de gemeente, waar verblyf boudt B. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4o., indien hy meer derjarig is in de gemeente, waar hy woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van inschrij ving aangewezen gemeente is die, waar het verblyf of de Woon plaats gevestigd is of was op den len Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de in te schrijven persoon het 18de levensjaar volbracht, tenzjj het iemand geldt, wiens inschrijving te Amsterdam of te Rotterdam moet ge schieden wegens verblyf of woonplaats onderscheidenlijk in het Duitsche Rijk of in het Koningryk België. Volgens artikel 18 der wet wordt voor de militie ook ingeschreven of wordt op nieuw ingeschreven: lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die na den len Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hy het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van diens 21ste levensjaar zijn verblyf binnen het Rjjk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België gevestigd heeft; 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd na den len Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de min derjarige het 18de levensjaar volbracht en vóór het intreden van diens 21ste levensjaar zijne of hare woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België gevestigd heeft 3o. ieder mannelyk minderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hy het 18e levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hy in een der hier boven onder lo. omschreven gevallen verkeert, of wiens rader, moeder ol voogd verkeert in een der gevallen, hierboven onder 2o. omschreven; 4o, ieder meerderjarig mannelyk Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21e levens jaar zyne woonplaats binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk of in het Ko ningryk België gevestigd of er woon plaats verkregen heeft 5o. ieder mannelyk meerderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hy het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of op nieuw Nederlander is geworden, zoo hy in een der hier boven onder 4o. omschreven gevallen verkeert 6o. ieder mannelyk niet-Nederlan der, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar in gezetene of opnieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zin snede van art. 13. Hierby gelden de laatste zinsneden van dat artikel en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving op nieuw moet geschieden en van de ver plichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of ter inschrijving opnieuw, gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrijving opnieuw van hem, die volgen» de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd hy reeds vroeger ingeschreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Nederlanderschap of van het inge zetenschap, of na de vestiging van verblyf of de vestiging of het verkrij gen van woonplaats binnen het Ryk, in het Duitsche Ryk of in het Ko ningrijk België. De inschrijving geschiedt in het re gister betreffende de lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zinsnede van dit artikel bedoelde personen vol gens zijnen leeftijd behoort. Volgens art. 15 der wet wordt voor de militie niet ingeschreven lo. de ingezetene niet-Nederlander, die bewijst te behooren tot een staat, waar de Nederlanders niet aan denver plichten krijgsdienst zjjn onderworpen of waar ten aanzien van den dienst plicht het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen 2o. hy, die bewijst in de koloniën of bezittingen des Ryks in andere werelddeelen verblijf te houden of woonplaats te hebben, al heeft zyn vader, moeder, voogd of curator woon plaats binnen het rijk. Volgens art. 16 geschiedt de aan gifte als volgt: Hy, die volgens art 13 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe by burgemeester en wethou ders der gemeente, waar volgens art. 14 de inschrijving moet geschieden, aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari van het jaar, vol gende op dat, waarin hy het 18de levensjaar volbracht. By ongesteldheid of afwezigheid van hem, die zich ter inschrijving moet aangeven, alsmede in een der gevallen, hierna in de vierde zinsnede omschre ven, rust de verplichting tot het doen der aangifte indien het een minderjarige betreft, op zyn vader, moeder of voogdindien het een meerderjarige betreft, die on der curateele gesteld is, op zyn cura tor. De verplichting van vader, moe der of voogd geld evenwel slechts zoo hy of zjj binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België woonplaats heeft. Behoudens de uitzonderingen by de volgende zinsnede gemaakt, rust de zorg voor het doen der aangifte uit sluitend op den in te schrijven min derjarige indien zyn vader, moeder of voogd niet binnen het Ryk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België woon plaats heeft, indien zijn vader of moeder of beiden de ouderlijke macht missen indien hy ouderloos is of in wette lijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hy een voogd heeft. Hij, die door de bestuurders, in art 22 vermeld, ter inschrijving moet wor den opgegeven of die in dienst is by de zeemacht, de marine-reserve en het korps mariniers hieronder begrepen bjj het leger hier te lande of bij de koloniale troepen, is tot het doen van de aangifte niet verplicht. Voor hem of haar, die tot het doen der aangifte verplicht is, kan de aan gifte geschieden door een ander, daar toe schriftelijk gemachtigd. De vol macht blijft onder burgemeester en wethouders berusten. De wijze, waarop van de gedane aangifte moet blijken, wordt door ons bepaald. Strafbepalingen. Artikel 166. Met boete van ten minste vijftig- cents en ten hoogste f 100 wordt ge straft de overtreding.'van de artikels 16, 18 en 22. Goes, 17 December 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Zoo de Heere wil en zy leeft hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot-, en Overgrootmoeder Ma. KOEMAN, Wed. F. Koolb op 24 Dec haar 80sten verjaardag te vieren. Namens hare Kinderen, Behuwd-, Klein-, en Achterkleinkinderen, P. KOOLE. Driewegen 1909. Heden overleed na een lang durig lyden onze geliefde Vader-, Behuwd- en Grootvader, PIETER WESTSTRATE, den ouderdom van 76 jaar en 5 maanden. S. VAN STRIEN geb. Weststrate. JOHs. VAN STRIEN. P. WESTSTRATE. J. M. WESTSTRATE geb. Korstanje. 's H.-Hendrikkinderen, 14 Dec. '09 Heden overleed tot onze diepe smart ons innig geliefd Zoontje en Broertje, GERRIT HENDRIK, in den ouderdom van 12 jaar en 2 maanden. Op zijn kort ziekbed mocht hy be lijden den Heere Jezus lief te hebben. Dat is ons tot rijke troost. A. S. J. DEKKER. A. W. DEKKER— Vertregt en kinderen. Goes, 15 December 1909. indien ge lydt aan dat afmattende, vermoeide, klamme gevoel, slapeloos heid, gebrek aan eetlust en verschijn selen zooals huiveringen, afgewisseld door overmatig transpireeren, klamme handen, koude voeten, koortsachtig heid, zenuwachtige neerslachtigheid, doffe voor- en achterhoofdspijnen, nier- of leverziekten. Weldra zal Uw lijden chronisch worden en de sloopende, verraderlijke kwaal, de eenige ziekte der menschheid, de Malaria zal Uw lichaam ondermijnen, het weerstands vermogen uitputten en U vóór Uw tyd ten grave sleepen. Tracht niet Uwe gezondheid terug te krijgen door het gebruik van zoogenaamde genees middelen, waarvan de eenige ver dienste is dat zij U tydelyk verlichten in plaats van afdoend genezen. In Uw geval is er slechtB één Genees middel, één Medicament dat den proef van honderden jaren doorstaan heeft en dat van tienduizenden zwakke, afgematte menschen inet een onder mijnd lichaam en verslapt zenuwge stel, voor wie het leven op den duur een last was, krachtige, gezonde men schen heeft gemaakt. Dit geneesmid del dat door de .grootste geneeskun digen ter wereld zeer terecht als het voortreffelijkste geneesmiddel be schouwd wordt dat ooit uitgevonden werd, zijn de Palm-Pillen, gefabriceerd door de Palm-Pill Company de eenige eigenaren en fabrikanten van de echte Palm-Pillen. In meer dan 24 laboratoria over de geheele wereld worden de Palm-Pillen bereid uit de zeldzaamste kruiden en planten welke in de natuur gevonden worden en waarbij gevoegd zyn al de genees krachtige sappen en extracten, schors en bladeren van den Palmboom en deze samenstelling maakt de Palm- Pillen tot zulk een zuiver plantaardig, weldadig, geneeskrachtig en onscha delijk geneesmiddel als van geen ander middel ter wereld kan gezegd worden. De Palm Pillen zyn verkrijgbaar bjj verschillende goede Drogisten, Apo- thekers en Handelaren in Geneesmid- delen h 11 75 per doos. Zes doozen j te gelijk genomen kosten f 10. Te Goes verkrijgbaar by Oebr. 1 Mulder, Korte Kerkstraat en Emanuel en J. Plazier, drogistte Middel- i burg bjjC. A. Schutte Co.f Korte j Delft H 2, en Joh. de Roos, Vlakmarkt. vnn door het BURGERLIJK ARMBE STUUR benoodigd Rund-, Kalfs en versch Inlandsch Varkensvleesch, orer het lste kwartaal, benevens Gort, Rijst, Zout en Zeep, over het geheele jaar 1910, op voor*u&rden, by den vader in het Weeshuis tor leziog liggende. Inschrijvingsbiljet met het opschrift t>Besteding Burgerlijk Armbestuurte be zorgen op Dinsdag den 28 Dec. e.k., des namiddags vóór 4 uren, bij den Voorzitter, den heer A. DEKKER Jzoon. Notaris LIEBERT te Kapelle zal op des avonds 6 uur in de herberg van de weduwe J. Hanson te KapeUe wassende in eenige bossehen onder Kapelle en Kloetinge. 2. Voor het Burgerlijk Arm be stuur van Kapelle staande op de hofstede bewoond door den heer Balkenende in Eversdijk Aanwijzing zal geschieden door ge noemden Balkenende. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK, te Goes, zullen des voormiddags om 10 uur, aan de herberg van dhr. C. de Blaeij, te Nisse, te KLOETINGE, aan den Abbekin- derenzandweg, in den Ouden Zandput, in 3 pereeelen. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op den 24 December 1909, ten kantore van den notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, alwaar nadere nlichtingen te bekomen zyn. dat de Frou-Frou, Vanille, Chocolade, Citroen en Frambozen Ijswafels, ge brande Amandelen enz. enz., uit de fabriek van de Firma. Wed. B. van Doesburg de beste zyn. Steeds versch in voorraad.

Goessche Courant | 1909 | | pagina 2