N*. 146 1909 Zaterdag 11 December, 968te jaargang. Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. 4i FEUILLETON. In stormachtige Tijden. goesche Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco f f,85. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentlën vóór;:2 uren op den^dag der uitgave. Telefoonnummer 23. Directeur A. F. A. vak Ejeters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Gcesche Courant". Hoofdredacteur W. Kerrsmahs. courant. De prijs der gewone advertentiën'.s van 1-5 regelsBO ct., eiken regel meer lOct. Bjj directo opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry's slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Gemeenteraad van Goes. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Donderdag 9 December 1909, des namiddags half vier ure. Voorzitterde burgemeester. Afwezig was de heer Risoh. Ingekomen zijn de volgende stuk ken Prov. blad 110, betreffende toepas sing van art. 4, 2e lid der drankwet idem 122 over behandeling van be zwaarschriften in zake aanslagen- in den Hoofdelijken Ontslag bericht aanneming benoeming re- gentesse weeshuis van mej. E. J. Rembges idem hoofdcommissaris werklieden vereniging dhr. J. Donner dankbetuiging van dhr. H. Oele voor zijn benoeming tot onderwijzer bij het herbaiingsonderwijs verslag schouw van wegen en voet paden j goedkeuring raadsbesluit tot af- en overschrijving van poBten, begrooting 1909; goedkeuring schoolgeld kohieren school A en Meisjesschool id. raadsbesluiten tot verleening van gratificatiën aan onderwijzers j proces verbaal van kasopneming op 4 Dee. ji. Naar aanleiding van de beslissing van Ged. Staten op bet bezwaarschrift van J. van Acker tegen den aanslag van den B. O. vraagt de heer Dekker of het gewenscht wordt geacht, dat, nadat de Raad iemand in een zekere klasse heeft geplaatst, Ged. Staten hem in een andere klasse plaatsen zonder dat advies van den Raad, wel dat van B. en W. is gevraagd. Mogelijk is, dat Ged. Staten voor zich krjjgen een advies, dat ljjnreeht staat tegenover hetgeen de Raad zou hebben gegeven. De voorzitter meent, dat het niet op den weg ligt van B. en W. om Ged. Sta ten onder bot oog te brengen, dat een aDdere handelwijze gewenscht is. De heer v. d. Bout zegt, dat Ged. Staten deze handelwijze volgen, omdat zij zelfstandig willen oordeelen. Hier voor vragen zjj dan inlichtingen, feitelijke inlichtingen. De heer Dekker heeft hierover nog iets te zeggen dat beter in gesloten vergadering thuis behoort. De zaak wordt dus aangehouden tot de geheime zitting. Op een adres van de vereeniging „Het Volkshui»,'- houdende verzoek om subsidie wordt door B. en W. voor gesteld afwijzend te beschikken. De heer v. Schmidt auf Altenstadt begrijpt dat B. en W. huiverig zijn op het verzoek in te gaan. Spr. wil eohter wijzen op het nut der vereeni ging, die cursussen geeft voor jongelui uit de arbeidersklasse. De gemeente kan dit moeielyk doen, maar zon toeh een dergelijk streven wel mogen steu- Naar het Etigelsch VAK Barones ORCZT. Het aantal werkzame leden was zeer verminderd. Evenals de ratten in de kelders beneden had de een den ander verdrongen, verzwolgen, in stukken gereten by deze wilde razer nij voor een zoogenaamde broeder schap. Marat, de stichter van deze organi satie, was vermoord door de hand van een meiBje j maar Chardon, Ma nuel, Osselin waren den gewonen weg gegaan, aangeklaagd door hun collega's, Rabaut, Cnstine, Bisan, die op hnn beurt weer naar de guillotine gezonden waren door anderen, mach tiger en welsprekender misschien dan zyzelven. Het was louter maar de vraag, wie het luidst kon schreeuwen op oene vergadering van de Nationale Con ventie. „De guillotine gaat altijd door Na den dood van Marat, vv erd Mer lin het meest op den voorgrond tre dende lid van de club hy en Foucquier-Tinville, zjjn boezem vriend, nen. Spr. stelt daarom voor een sub sidie van f25 te verleenen. De beer v. d. Leeuw wijst ook op liet nut der cursussen van de vereeni ging. Hij voor zich meent, dat de gemeente wel een kleine subsidie mag geven, temeer daar zulk een gemeente lij ke subsidie der vereeniging een zeker cachet geeft. De beer Jlollmann is het hiermede eens,maar de heer Dekker voelt wel veel voor znlke cursussen, doch als deze cursussen tot bloei komen, dan is de vereeniging toch niet meer capabel om die cursussen verder te houden. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer v. Schmidt met 84 stemmen (vóór de heeren Kake- beeke, v. d. Leeuw, Hollmann en v. Schmidt) verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Het verzoek van do vereeniging „Vlissingen Vooruit" om adhaesie-be- tuiging aan een adres betreffende aanleg van een weg langs den Scheldedam, wordt ingewilligd. Het 3e suppletoir kohier der honden belasting, dienstjaar 1909, wordt vast gesteld op f 6. Goedgekeurd wordt een af- en over schrijving van posten op de begrooting van 1909. Behandeld worden eenige aanvragen om afsehrjjving en gedeeltelijke terug gaaf van hoofdelijken omslag en schoolgeld. Het verzoek van P. Duijnhouwer ter verkrijging van gemeentegrond in erfpacht aan den Westhavendijk tot opslagplaats van keien, klinkers enz. geeft den heer Donner aanleiding om te wijzen op het nadeel, dat dhr. I. Boone zal lijden, doordat hem weder een 6tuk van de bij hem in gebruik zijnde weide zal worden ontnomen. Spr. zou in het uiterste geval wel aan Duijnhouwer den grond willen ge ven, mits hij aan Boone vergoeding uitkeert. Dezelfde bepaling is ook gemaakt, toen aan Stokman een stuk grond werd gegund, doch Boone heeft nog geen cent schadevergoeding van Stok man ontvangen. De heer Pilaar meent, dat als Boone op zijn qui vive is, hy geen schade kan lyden. De heer Hoümann wensehte te zien op genomen in de voorwaarden dat de gemeente ten alle tyde over den grond moest kunnen beschikken. De heer Fransen v. d. Putte, ant woordde hierop dat hjj niet goed kan keuren een bepaling, waardoor grond in erfpacht op elk oogenblik aan den erfpachter kan worden onttrokken. Na nog eenige discussie wordt het verzoek ingewilligd, doch onder be palingen, dat de erfpacht zal worden opgeheven indien het algemeen of het gemeentelijk belang zulks wenschelyk maakt. Ingewilligd wordt het verzoek van M. Buitendijk om aanwijzing van rooi lijn voor te bonwen woningen aan Poelweg V „weg naar de R.-K. be graafplaats". Publiek Vervolger en de bloeddors tigste moordenaar van deze moord- eeuw. Boezemvrienden zoogenaamd, maar die elkaar tegenwerkten en elkanders populariteit tegenwerkten, terwijl zjj telkens van elkaar fluisterden Hy iB een verrader Het was een wedstrijd op leven en dood geworden naar het onvermijde lijk doel de guillotine. Op dit oogenblik is Foucquier in het voordeel. Merlin was een taak opgedragen, die hij niet had kunnen vervullen. Al dagen, ja zelfs weken lang liepen de debatten in deze edele vergadering hoofdzakelijk over den val van burger-afgevaardigde Dérou lède. Zyn populariteit, zjjn kalme veiligheid te midden van deze anar chie en dit schrikbewind, was een doorn in het oog van deze woedende Jacobynen. En nn was het toppunt bereikt. Een anonieme beschuldiging had de hoop opgewekt van deze dolzinnige patriotten. Het klonk alles zoo heel aannemelijk. Het was juist iets voor iemand als Paul Déroulède, om die verraadster Marie Antoinette, die weduwe van Louis Capet, te willen reddon. Ily was altyd in zijn hart een aris tocraat geweest, en. het gevoel van ridderlijkheid voor een vervolgde liet verzoek van Brusket e. a. om verbetering van de los- on laadplaats uan de haven, tegenover de gemaente- gastabriek, geeft aanleiding tot uit voerige discussie. De heer v. d. Leeuw geeft den raad om als de uitbaggering moet ge schieden, dit werk niet te doen ver richten op een wyze als tot nu toe, waarbij te weinig arbeid wordt ge leverd voor het bestede geld De heer Kakebeeke dringt aan op verbetering van de losplaats en wil aanleg van twee steigers. Het verzoek wordt ingewilligd. In behandeling komt een verzoek van A. Jacobs te Goes om gedeelte lijke ontheffing van de voorschriften, hem gegeven bij Raadsbesluit van 25 Mei 1909 inzake rioleeren van een sloot langs adressant's bouwterrein aan de M, A. de Ruyterlaan en de P. Heinstraat. Dit wordt z. b. s. afgewezen. Aan de orde worden gesteld de voorstellen voor een drinkwaterleiding op Zuid-Beveland. De heer Fransen v. d. Putte wjjst erop, dat het comité dat de plannen ontwierp, volkomen overtuigd is, dat de ontworpen waterleiding rendeerend zal blijken. Indien deze overtuiging echter onjuist bleek, dan zouden de gemeenten na een aantal jaren zonder steun uit de opbrengst dor waterlei ding staan voor een zeer zware schul denlast. Goes zon in totaal ongeveer f 280,000 moeten leenen en indien de water leiding niet rendeerend bleek zou da gemeente Goes komen te staan voor de rente en aflossing van een schuld zoo groot dat men er van duizelt. Men zou daarom de zaak niet kunnen aanvatten zonder voldoende steun van de regeering. Maar wat is voldoende steun In het rapport van het comité wordt melding gemaakt van toezegging van een steun, die echter niet voldoende kan worden geacht. De steun die spr. zou wenschen is niet een renteloos voorschot, doch een subsidie, hetzij aan de gemeenten, hetzy aan de naatnlooze vennootschap „Waterl. v. Z.-Beveland", een subsidie zoo groot, dat daaruit, zoo lang tot de leening voor de waterleiding is af gelost, de rente en aflossing betaald knnnen worden, voor zoover die af lossing niet kan geschieden uit de winst. De heeren van het comité zyn vol vertrouwen, doch de leden van den Raad moeten meer hebben dan ver trouwen. Op hen rust nog ook ver antwoordelijkheid voor de uitgaven die zjj voteeren. De heer Pilaar sluit zich hierbij aan. Spr. heeft de vergadering van afge vaardigden bijgewoond. De vertegeu- woordigerjder regeering gaf toen slechts zeer vage toezeggingen. De hoofdzaak blijft echter, dat de gemeonten gevrij waard worden voor de nadeelige linan- cieele gevolgen van de onderneming. De heer Dekker merkt op, dat onder deze vooorwaarden -iedereen vóór de waterleiding kan zijn. Het ryk zou dan vrouw was alleen een van de bewyzen van zyn geheime neiging voor de zoo gehate klasse der maatschappij. Merlin was gezonden om het huis van den afgevaardigde te doorzoeken naar bewyzen van schuld. En Merlin was met leege handen teruggekomen. De arrestatie van een vrouwelijke aristocraat waarschijnlijk de ver loofde van Déroulède, die hem blijk baar had aangeklaagd was maar een kleine vergoeding voor het gemis van de veel belangrijker arrestatie. Zoo gauw Merlin by zijn vrienden kwam in de lage, slecht verlichte, kwalijk riekende kamer, werd hy zich bewust van een vijandige houding tegenover hem. Tinville, tronende op een van de weinige stoelen, waarop het Blinde Paard kon roemen, was omringd door een groep norsche aanhangers. Op de ruwe tafels gaven een aantal glazen, half gevuld met onversneden brandewijn, den grondtooü van de stemming in de vergadering aan. Allen daar vertegenwoordigd waren gek'eed in het ruige zwarte wambuis, een versleten zwarte broek, en de af getrapte. schoenen, die erkend werden als de uniform van de partij der sans culotten. De onvermijdelijke roode muts met haar driekleurige cocarde stond op alleen de slechte kans loopen. Spr. zon geen subsidie, doch een renteloos voor schot wenschen. De heer de Witt Hamer zegt, dat het natuurlijk niet de bedoeling is, dat de gemeente totaal niets zou be talen. Voor de aansluiting van gebou wen, de aanleg van brandkranen e. d. zon zjj zeker geld over hebben. Het comité is volgens spr. wel iets te opti mistisch, doch spr. is dat niet in die mate en wenscht waarborgen, door het rijk te geven, dat de gemeente ge vrijwaard wordt voor een flnancieele ramp als waarvan de heer Fransen v. d. Putte sprak. De heer Donner waarschuwt even eens voor het flnancieele moeras, waarin men door die waterleiding zou kunnen geraken. De heer Dekker zou uitgemaakt willen zien wat door de gemeente gewenscht wordteen subsidie of een renteloos voorschot. De heer Fransen v. d. Putte, wenscht dat het comité op de hoogte zal worden gebracht van hetgeen door de ver schillende sprekers wenschelyk wordt geacht. Op voorstel van den heer Pilaar zal een kort resumé van het verhandelde aan het comité worden gegeven. De motie waarbjj instemming met de bestaande waterleidingsplannen wordt uitgesproken, mits de regeering voldoende steun verleent, Wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Ingekomen is een verzoek van J. Korstanje Cz. e. a. ter verkrijging van straatverlichting aan den straatweg naar Kloetinge. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De heer Dekker ban met dit voor stel niet meegaan en meent, dat nu er aan den Kloetingschen straatweg reeds vele huizen staan, het verzoek behoort te worden ingewilligd. Na eenige discussie wordt door den heer Dekker voorgesteld in onderhan deling te treden met Kloetinge om te geraken tot verlichting voor gezame- lijlte rekening voor zoover de weg ook aan Kloetingschen grond grenst. Dit voorstel wordt z. h. s. aange nomen Goedgekeurd wordt een wijziging van de gemeeutebegrooting voor 1910. Door W. J. M. Bitter is een verzoek ingediend om overneming van de PrinBes Julianastraat door de gemeente. Dit verzoek wordt ingewilligd. Het verzoek van J. Torbjjn om over neming door de gemeente, in eigendom en onderhoud, van een strookje grond, gelegen voor adressant's woning, wyk D no. 62u wordt ingewilligd. Nadat B. en W. gemachtigd zjjn om een boom op den 'e H. Hendrikskin- derendjjk, die voorover helt, te doen vellen, brengt de heer Dekker den allertrenrigsten toestand in het plant soentje bij de Nieuwstraat ter sprake. Spr. vraagt, verbetering. De voorzitter deelt mede. dat daar twee zinkpntjes zullen komen. het hoofd van alle aanwezigen in al lerlei graden van vuilheid en verval. Tinville had verkozen tegenover zijn voormaligen boezemvriend, Mer lin. een sarcastischen toon aan te slaan. Met beide eUebogen op de ta fel leunend, stak hy met een stalen vork zyn tanden uit en gaf intus- schen zyn inzichten ten beste over de hoofdlijnen van het patriotisme. Zy die om hem heen zaten, voel den, dat zyn ster aan 't rijzen was en gedroegen zich als zjjn volgelingen. Toen Merlin binnentrad bromde hy „goeden avond" en zette zich neder in een verwijderden hoek van het vertrek. Zjjn groet iverd slechts door wei nigen beantwoord en vele donkere, dreigende blikken werden op den binnentredende geworpen. Tinville zelf boog even sarkastisch, 'terwjjl zyn oogen onheil voorspelden. Een van de patriotten, een groote kerel, bijna een reus, met stevige vuisten en breede schouders, die blijk baar twist zocht, rolde na eenige schimpende opmerkingen te hebben geuit een leeg wijnvat naar de tafel, waaraan Merlin zat en nam tegenover hem plaats. Pas op, bnrger Lenoir, zei Tin ville met een duivelschen lach, burger- afgevaardigde Merlin zal je misschien arresteeren in plaats van nfgevaar- Behandeld wordt in gesloten zitting een reclame tegen den aanBlag in den hoofdelijken omslag lo suppletoir kohier 1909. Buitenland. De vrede hersteld. Marokko heeft Europa nu al zoo vele onaangename verrassingen bereid dat het ons moeilyk valt aan te nemen dat er eens een werkelijk goed bericht vandaan zou komen. Toen dan ook gemeld werd, dat de Spanjaarden met de bewoners van het Rif-gebied aan het onderhandelen waren over den vrede, konden we niet gelooven, dat deze onderhande lingen tot een goed resultaat zouden leiden. Aanvankelijk scheen onze pes simistische verwachting gegrond te zijn. Telkens stelden de hoofdmannen der voornaamste volksstammen hun samenkomst met den Spaanschen opperbevelhebber uit. Hoe de zaken zich nu eigenlijk hebben toegedragen is niet geheel duidelijk, daar de Spaansche regeering de wereld niet verwent met overvloe dige mededeelingen, doch dat werke lijk de toestand in het Rif-gebied aanmerkelijk verbeterd en de vrede zoo goed als hersteld is blijkt uit de maatregelen die de Spaansche regee- ring neemt. De troepenmacht op Afrikaanschen bodem wordt aanzien lijk verminderd. Een heugelijke gebeurtenis voor het zwaar beproefde Spanje. Een ander verschijnsel waarop we de aandacht moeten vestigen is een nauwere Toenadering tusschen Spanje en Portugal. De jeugdige koning Manuel van Portugal heeft een reis gemaakt door Europa en in verschillende hoofdsteden is hij zeer hartelijk ontvangen en heeft hy de harten van de volkeren voor zich ingenomen. Madrid was de eerste hoofdstad, die hy bezocht en de ontmoeting met den eveneens nog zeerjongen Spaan schen koning was zoo hartelyk, dat men er voor de verhouding tusschen de beide volkeren de beste verwach tingen van mag koesteren. Beide vorsten zyn intieme persoon lijke vrienden en behalve de over eenkomst in leeftyd zal daaraan ook de overeenkomst in levensomstandig heden niet vreemd zijn geweest. Zoo wel koning Manuel als koning Aifons bekeerschen een volk, dat niet tot de gemakkelijk te regeeren volken be hoort en beiden torschen reeds op jeugdigen leeftijd een enorm zware taak. Binnenland. Verkiezing Wijk-nu-Duurstede. In de plaats van het overleden an ti-revolutionaire Kamerlid De Ridder zijn voorloopig reeds de volgende candidaten benoemddoor de room- schen te Montfoort den heer H. J. Engels te Leiden, door de roomsehen digde Déroulède, dien hy tusschen zijn vingers door heeft laten glippen. Neen, ik ben niet bang, antwoordde Lenoir met een vloek. Burger Merlin is te veel een aristocraat om iemand kwaad te doenzyn handen zijn te schoon j by doet niet graag het vuile werk voor de republiek, niet waar mijnheer Merlin voegde de reus er bij, met een spottende buiging en grooten nadruk op het woord mijn heer, dat in die dagen van gelijk heid geheel in onbruik geraakt was. Myn patriotisme is te goed be kend, zei Merlin ruw, om eenigen aanval van jaloersche vijanden te vreezenen wat mijn huiszoeking op dezen middag in het huis van den burger-afgevaardigde betreft, men had mij gezegd, dat er bewijzen tegen hem gevonden zouden worden, en ik vond er geen. Lenoir spuwde op den vloer, legde zijn donker behaarde armen kruise lings op tafel en zei kalm Waar patriotisme, zooals de echte Jaeobijn het verstaat, weet zich de bewijzen te verschaffen, die hei noodig heeft, en laai niets aan hot toeval over. Een koor van schorre kreten „Leve de Vrijheid 1" begroette deze toespraak van den ruwen kolendrager. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1