VËNÖS Stadsnieuws. de commissie. Dat denkbeeld heeft hjj reeds jaren geleden verkondigd. En om dat eigen stukje grond te kunnen bewerken moet de arbeidstijd beperkt worden, zooals bijv. in Groningen waar acbt uren gewerkt en de rest van den tjjd gebruikt wordt om eigen tuintjes te bewerken. Jammer maar dat de arbeiders den grond zooveel duurder huren moeten. Soms van kerkbesturen die den grond versnip peren en den arbeiders die stukjes duur toebedeelen. Onteigend moeten worden groote stukken grond, welke in perceelen, tegen billijken prjjs aan de arbeiders verhuurd moeten worden Dan wordt de arbeider ook onaf hankelijker tegenover den patroon, geljjk de commissie zelf erkent. Ver strekking van grond in huur zal dus een zegen zjjn in velerlei opzicht. Gelijk reeds gezegd werd moet het verhuren van grond aan de arbeiders gepaard gaan met verkorting van arbeidsduur, anders wordt het albeulen. De heer Schaper stapt van dit onder werp af en besluit met den wensch, dat in dezen tjjd van voorspoed van den landbouw aan vele wenschen van de landbouwarbeiders zal worden tegemoet gekomen. Gisteren heeft de minister van Ma rine de eerste trap van rechts gehad. Do hoer Duymaer van Twist en anderen waren opnieuw voor den dag gekomen met het denkbeeld, in 1907 door hen bepleit, om gehuwden (dit maal werd het beperkt tot gehuwde oneerofficieren en zoo mogelijk uit gestrekt tot de minderen) in de gele genheid te stellen om thuis te gaan eten wanneer ze niet op zee zjjn. Al thans voor zoover dat kon geschieden zonder schade voor het belang van den dienst. Deze motie heeft op den minister van Marine steeds gewerkt als de roode lap op den Spaanschen stier. Dat wist de rechterzijde zoo goed als de linker. Maar by deze discussie is al meer dan eens gebleken, dat de Christelijke partijen een Kabinet met zoo'n bewindsman in grondverf wat armoedig vinden er was meer oppo sitie uit den antirevolutionnairen hoek dan men jegens een pasgewonnen adept zou verwachten. Minister Heemskerk, die vroeger als Kamerlid voor de motie was geweest was er nu tegen, hy wees de motie af. Zy was geheel onschuldig en de Minister kon ze naast zich neerleggen daarvan niet, maar waarom ze dan ook te aanvaarden V Aldus dacht de heer Wentholt er niet over. Ily vond de motie alleronpleizierigst, beschouw de ze als een critiek over de wijze waarop hy het h lang van het marine personeel behartigt. Én toch, de rech terzijde kreeg haar zin. Met 41 tegen 34 stemmen werd de motie aange nomen vóór waren vele Katholieken, alle antirevolutionnairen; de meeste christelijk-historischen, benevens de socialisten met den heer Thomson. Dit is voor Zyne Excellentie den eersten hak. Maar que diable allait-il faire dans cette galère Rechtszaken Hooge Kaad. Do advocaat-generaal by den Hoo- gen Raad heeft inzake het beroep van den landbouwer te Goes, door den kan tonrechter alhier veroordeeld tot f 3, boete of 3 dagen hechtenis wegens zonder gerechtigd zijn doen rijden over grond waartoe de toegang was verboden, geconcludeerd tot vernieti ging van het vonnis en verwijzing der zaak naar de rechtbank te Mid delburg op grond dat recht was ge daan op onwettig getuigenbewys. Onzedelijke handelingen. Tegen J. V. 32 jaren, veldarbeider geboren te Hoedekenskerke, wonende te Ileinkenszand, thans uit anderen hoofde gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, is er bevel van voorloopige aanhouding afgege ven, daar hy wordt verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met zyn twaalfjarig dochtertje. Ghoot-Goes. Wjj kunnen niet zeggen, dat ons het genoegen van uitgaan naar co medies e. d. onthouden wordt. Er is genoeg te doen, zooals blijkt uit het onderstaande voorloopige lystje voor de volgende zes weken 13 December tooneeluitvoering door de „ilagespelers 15 December Toonkunstconcert; 17 December uitvoeringdoor .On derling Kunstgenot 22 December operette- en tooneel uitvoering door leden van .Toon kunst" 26 Januari „het jolige weeuwtje" door het gezelschap Janmart. Verder is er in dien tyd een avond van „Wetenschappelijke belangen", zal waarschijnlijk Albert Frères met een bioscoope komen en wacht ons nog een concert door de W ognummers. En wie weet, wat er nog meer komt. Cursds mevr. Jonker. In de bovenzaal van het café „Cen traal" is hedenmiddag de cursus ge opend die mevrouw Jonker houden zal voor de leden en introducé's van den Bond voor Vrouwenkiesrecht over de (economische zydej van het vrouwenvraagstuk. Aan den cursus wordt door 20 dames deelgenomen. Operette. Door een aantal leden der afdeeling „Toonkunst" zal op 22 dezer een ope rette worden uitgevoerd „de Bey van Marokko" muziek van Victor Hollan der, den componist o.a. van „die Herrn von Maxim". Behalve deze operette zal nog een tooneelstuk worden gegeven. Ontheffing verleend. By kon. besluit is aan P. G. A. H. Fagel, herkomstig van Goes, van de lichting 1909, ingelijfd by het 3e re giment infanterie, op grond van de derde, in verband met de vierde zin snede van ait, 113 der Militiewet 1901, ontheffing uit den werkeljjken dienst verleend tot 26 September 1910. Het Volkshuis. Is de vereeniging „Het Volkshuis te Goes" al voldoende bekend Als ze voldoende jbekend was, zou het haar zeker nimmer aan geld in de kas kunnen ontbreken, want haar doel is hoogst Bympathiek. Zy voorziet in een behoefte, ja, niet in materieele behoeften, doch naast de materieele behoeften zyn er immers nog andere en zeker is toch, dat de begeerte naar kennis, de neiging tot meerdere (ontwikkeling, het verlan gen naar schoonheid niet alleen wor den gevonden by zekere standen der maatschappij. En wat „het Volkshuis" nastreeft is ontwikkeling en verdere opvoeding van een groot deel der jeugdige be volking onzer stad. We herinneren ons b.v. een volks avond, een vorig jaar door deze ver eeniging gegeven. Er werd verteld, onderwerp' was „Alleen op de wereld," naar den bekoorljjken roman van dien naam. Lichtbeelden verduidelijkten het gesprokene. En in de zaal zaten de jongens on meisjes uit het volk en luisterden, de oogen wijd open, genoten van de in nige poëzie der vertelling. O ja, er waren er wel enkelen, die minder geboeid werden, die soms hardop spraken en zich een veront waardigd gesis der anderen bezorg den, maar dat behoeft toch geen verbazing te wekken. Iets dergelyks hebben we ook wel opgemerkt by menschen, die zich niet zonder zelf verheffing, rekenen tot „de beschaafde kringen". Wie heeft het nooit bijge woond op een concert b. v. dat te midden der ragfijne muziek sommige dames (let wel, goed opgevoede dames) elkaar zonder uitstel mededeelingen moesten doen over de laatste mode den hoed van een buurvrouw, een nieuw kookrecept of iets dergelijks. Wel voorziet „het Volkshuis" in een behoefte, doch de groote meerderheid der Goesche inwoners weet daarvan zoo weinig, want het „Volkshuis" werkt in stilte. Verschillende cursus sen worden gegeven door leeraren en lceraressen, die belangeloos hun tijd en hun werkkracht offeren. Gisteren was er echter weder een .volksavond" en weder was de zaal der sociëteit stampvol. Aan den wand hingen de teeke- ningen der leerlingen van den tee kencursus, waaronder zeer fraai werk en op het tooneel kwamen de deel nemers aan den zangcursus en do gymnastiekafdeeling hun prestaties toonen. Fraaie oefeningen aan brug en rin gen werden vertoond, de vrye oefe ningen werden correct uitgevoerd en ook de „groepen" bleken zeer inden smaak te vallen. Veel succes had een komisch gym- nastiek-nummer. De zangcursus bestaat uitsluitend uit meisjes, die eenvoudige, maar zeer goede liedeten ten gehoorc brachten. Met genoegen werd er gezongen en met genoegen luisterde het talrijke publiek. De vereeniging heeft dus weder groot succes gehad met haar volks avond, ProTincienieuws, Waterstand. Als eene bijzonderheid wordt uit Kfuiningen vermeld, dat by den grpoten toevloed van regenwater in den polder het water 1 M. 53 cM. boven den vloer der zeesluis staat, terwijl het gemiddeld winterpeil 0,85 Al. bedraagt. De vloer der sluis ligt 2.64 M. —7 [N. A. P. In 1903 stond het water in Dec. 1 M. 55cM. bovenden vloer der sluis. Ook in andere gemeenten heeft men veel overlast van het water. Te Ilein- kenszand b.v. staat de schuur van een landbouwer in het water, dat geheel den vloer blank heeft gezet. Ver schillende wegen zijn totaal onbegaan baar. Met steenen en planken heeft men er dammen over moeten leggen ont het mogelyk te maken, dat men er droogvoets over komt. ASeinkenszund. Aan den heer P Both, commies le klasse bjj 's Rjjks belastingen alhier, is een pensioen ver leend van f 601 's jaars. Dr. J. G. Geelkerken, Candidaat te Hilversum heeft voor het beroep naar Heinkenszand bedankt. Baarland. Ingelanden van het waterschap Baarlandfizyn terj bespre king vanjjde verzakking aan den zee- djjk in spoedeischende vergadering bijeengeroepen op Vrydag 10 Decem ber a. s. Nog kan worden gemeld, dat reeds lang de aandacht van het bestuur op dit gedeelte djjk wasj gevestigd. lerseke. Maandagavond hield de gemeenteraad een vergadering, die door 8 leden bijgewoond werd. Melding werd gemaakt van de kas- opneming op 30 Sept. Er was in kas f7424,29 (waarby een deposito-bewys van f6000). Aan 4 adressanten werd afschrijving van hoofd, omslag, aan 3 anderen afschrijving van schoolgeld en aan één afschrijving van schoolgeld, ver leend. Vervolgens werden, op'voorstel der commissie van onderzoek de rekenir.g en de begrooting van 't Burg. Armbest. onveranderd vastgesteld, do eerste met eindcijfers groot f7560,605 en f 6362,56 (goed slot f 1189,045), de laat ste met een ontvang en uitgaaf groot f6755,12 Van dhr. A. P. Gebraad, achter wiens woonhuis een sloot is gedempt en geri- oleerd, was een verzoekschrift ingeko men, waarin om afstand vandengehee- len sloot werd gevraagdAdressant zou dan zelf voor een omheining zorgen en noodige opgraving steeds toestaan. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken, zij willen de rioleering tusschen de straat en de omheining houden, zoodat adressant met zjjn helft tevreden moet zyn. Aldus werd besloten. Van denzelfden A. P. Gebraad en 2 anderen was een adres ingekomen met verzoek, dat de gemeente op de achter hun huizen gedempte sloot op haar kosten een erfscheiding zou aan brengen, gelijk zy by L. de Koeyer en de erven Sonke gedaan heeft. Deze hebben toch evenmin als adressanten grond aan de gemeente afgestaan. De voorzitter (de burgemeester) zeide, dat dit niet geheel waar was. By de Koeyer en erven Sonke ligt n.l. het riool precies in de helft van de sloot, zoodat zy om het riool buiten de omheining te houden een streep grond hebben willen missen. Dit adres werd eveneens van de hand gewezen. Dhr. C. Stobbelaar verzocht bij adres hem een gedeelte van het buiten be loop van den ha vendam, 9 M. lang te verhuren, opdat hy daarop een loods zou kunnen bouwen tot berging van steenkolen en materialen voor zyn stoomboot B. en W. adviseerden tot inwilliging en stelden voor 25 ct. per M2 huur fe eischen en 3 maanden opzeggens voor beide partyen. De heer Bom wilde de plaats zoo biezen, dat aan een ander, die het zou wenschen, hetzelfde kan toegestaan worden. Hiermee zou rekening gehouden worden en het voorstel tot inwilliging werd aangenomen. Voor de tweede maal verzocht dhr. A. van Velzen om hem een stukje grond achter zyn schuur te verkoopen. groot 115 MS. Vroeger bood hij f14 voor 't geheel, thans f 15. B. en W. hadden vroeger f50 gevraagd, zy bleven van meening dat f 15 veel te weinig is voor 9 BI. roeden. Daar kan goed een huis op staan. Zy stelden daarom voor, afwijzend te beschikken, hetwelk werd aangenomen. Maar de raad machtigde hen tot nadere onder handeling. Het vorige jaar is een wijziging der politieverordening aangenomen ten doel hebbende bevordering dei- reinheid in en by de oesterputten, en waarby tevens bepaald werd, dat huis- genooten van lyders aan besmettelijke ziekten niet bjj de oestercultuur werk zaam mogen zyn tot 14 dagen nadat het besmettingsgevaar is geweken. lienigen tjjd later deed zich een geval van typhus voor by P. van der Éndt, waardoor een (gezonde) zoon buiten werk werd gesteld. Van der Endt vroeg nu by request tegemoet koming van de gemeente in deze schade. B. en W., hoewel betreurende dat de werkman door bedoelde bepaling weer de lijdende party is, meende dat het niet op den weg van den raad ligt, hier hulp te verleenen. De Werk- mansvereeniging heeft vioeger op een defgelyk verzoek in algemeenen zin reeds een dergelyk antwoord ontvan gen. B. en W. adviseerden nu weder tot afwyzing. De heer van Stee verzette zich niet tegen dit advies, maar wenschtte toch vurig, dat ef iets óp gevonden kón worden en hoopte, dat alle raads leden naar een uitweg zouden zoeken. De heer Bom vroeg waarom nog 14 dagen, nadat het briefje van de deur is verwyderd, gewacht moet worden met den arbeid aan de oestercultuur. Ily zou die 14 dagen willen schrap pen, en als een gezin door toepassing van het verbod armlastig moest wor den, dan zou spreker willen bijspringen. Het request van v. d. Endt moest voor kennisgeving aangenomen wor den, omdat het ongezegeld was, maar hetzelfde onderwerp bleef nog aan de orde naar aanleiding van een ver nieuwd adres der Werkinansvereeni- De heer Capery was niet voor onder steuning direct uit de gemeentekas, maar zou aan het gezin gemeentewerk willen verschaffen als er dat waB. Ten (slotteï werd eeni,voorstel van den voorz. aangenomen,|om aan oester- kweekers"^ en alle andere werkgevers te verzoeken hun werklieden te ver zekeren, of arbeiders die om genoemde reden niet bij de oestercultuur werk zaam mogen zyn, zooveel mogelyk werk te verschaffen. Daarna werden de hoeren C. Hartoog en M. v. Stee Fz. aftredende leden van 't Algemeen Armbestuur herbe noemd Besloten werd verder weer een Nieuwjaars-commissie samen te stellen waarvoor 5 raadsleden werden aan gewezen. Aan den heer D. v. Bleu Sr., eige naar van den zijkant van den Mreeweg, werd op diens verzoek schadeloos stelling verleend voor het in beslag nemen, .wegens rioleering van een gedeelte van dien kant over een lengte van 1-17 M. of 4(1 strekkende roeden. Dit zal geschieden in den vorm van koop ad fl.50 per roede, totaal f60. Een doer B. en W. voorgestelde wijziging van de begrooting 1909 werd zonder discussie goedgekeurd. Omtreii'. de Waterleiding-Maatschap pij werd, nadat verslag was gegeven van de comité-vergadering besloten, deel te nemen aan de zaak, wangeer van rijkswege, voldoendesteun wordt verleend. By de laatste rondvraag klaagde de heer Schipper over don onhoud- baren toestand van een paar gedeel ten van den grindweg Andere leden stemden daarmee in evenals B. en W. zelf. Deze zouden door afkrabbing van dun modder trachten verbetering aan te brengen. Dhr. Bour bracht nog andere mis standen ter sprake, welke tot breed voerige discussie aanleiding gaven Hierna werd de openbare vergade ring gesloten. In geheime zitting werd een suppletoir kohier voor den hoofd. omsl. opgemaakt en reclames tegen die belasting behandeld. Borssele. Maandagmiddag verga derde de gemeenteraad, waarby 6 leden tegenwoordig waren (1 vacature). In eene geheime zitting werd het suppletoir kohier H. O. vast gesteld. In de openbaro vergadering had daarna de benoeming plaats eener commissie voor den kerstkoren en nieuwjaarsbedeeling. Vervolgens werd door den voorzit ter rapport uitgebracht over de be sprekingen en de uitgebrachte motie in de vergadering gehouden te Goes op 27 Nov. over de drinkwaterleiding. De voorzitter vermeende dat de raad geen bezwaar daartegen kon hebben, indien het rjjlt voldoende steun ver leende. De heer Wisse meende, dat het rijk geen Bteun kon geven, omdat het jaarlijks zoo veel te kort komt, en hier een waterleiding niet noodig was. In stemming gebracht, werd tot deel name besloten, behoudens naderen steun van het ryk. Het verzoek van den heer J. F. A. Rijken, geneesheer alhier om eervol ontslag op 1 Maart 1910, werd met algemeene stemmen ingewilligd. Een verzoek van het hoofd der school om voortaan den Bchooltyd van af 1 December om 9 uur in plaats van om 8 i/» uur te doen aanvangen, werd toegeBtnan. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering gesloten. Breskens. Een houten tjalk, ge laden met pulp, is aan den havendam alhier totaal stuk geslagen. De opva renden wisten zich gelukkig te redden. Gemengd Nieuws. Een Christelijkliedje. In het roomsche' maandblad met den eigen- aardigen onvoorzichtigen naam „Het Dompertjewordt een vreugdelied opgenomen over de ter dood brenging van Ferrer. We nemen er twee cou pletten uit over en laten den lezer zelf beoordeelen of 't met den geest van Christus strookt een vreugdelied aan te heffen bij het lyk van een ter dood gebrachte. Hé je niet gehoord van dat helsch (lawaai, Het Loge-lawaai om Spanje Dat schoot me'er een duivel in men- (schenkabaai, Die maar riep doe je 't niet ik (yerbran'je". FerrèrFerrèr 1 Ferrèr li O Loge-ster 1 Uw daden benne slecht Men schoot U dood met volle recht. En waarom zoo'n lawaai bjj de (S. D. Party, D'S. D. Party aller landen Die Ferrèr deed mee aan de Drie- (hoekerjj, Gaf les in 't vergiften en branden. Ferrèr! Ferrèr! Ferrèr! O Loge-ster! Uw lessen maakten slecht: Men schoot U dood met volle recht. Een opzienbarende arrestatie. Ter aanvulling van ons vorig bericht kan gemeld worden dat een der feiten van oplichting, waaraan Dieters te Groningen zich heeft Bchuldig ge maakt, hierop neerkomthij zou in de statuten van „Neerland's Grond bezit" hebben doen voorkomen dat eenige seriën van het maatschappelijk kapitaal zouden zyn geplaatst en vol gestort. Op die wy'ze heeft hy zich geld verschaft en daarvoor grond ge- ïn2'>Zft!idpn Mededeelingen. Bliksemsnelle HOESTGENEZBNG Het zuiverato en zekerste geneesmiddel tegen VERKOUDHEDEN INFLUENZA HOESTEN KINKHOEST BRONCHITIS NEUS CATARRH ASTHMA ZWAKKE LONGEN ALBERT SMITH, M S.B.Sc., de beroemde Londcnsche scheikundige zegtVHNO'S BLIKSEMSNELLE HOESTGP-- NEZING bestaat uit zuivere bestanddeelcn en is een byzonder uitstekend geneesmiddel tegen bronchitis, asthma en alle longaandoeningen." Prys 55 ets., 75 et*. en FL 1,80 per flesch. Ver- krygbaar by Gebrs. Mulder, Korte Kerkstraat, Na than Emanuel, Lange Kerkstraat te Goes; Aa. C. Beniest, M. O. Braat le VlissinyenT. van BorsumWaalkes Noordstr. te TerneuzenJoh. de Roos, C. A. Sehulte Co. le Middelburg.hij de voornaamste Drogisten in Nederland waar niet verkrijgbaar direct per post van de Veno Drug Co., N.-Z. Voor burgwal 230, msterdam, na ontvangst van postwissel met 10 ets. verhooging. kocht waarvan de waarde veel ge ringer is dan hy heeft opgegeven. Een der feiten van verduistering, waarvan Dieters verdacht wordt, is dat hy over een groot aantal aan- deelen van „Ncerl. Grondbezit", waar op niets was betaald, ten eigen bate heeft beschikt door ze in onderpand te geven. Oplichting van. f 30,000. De juwe liers llalberstadt en Hakker te Am sterdam zyn het slachtoffer geworden van brutale oplichters. In het Amstel- bölel logeerden munelyk een paar zich noemende Amerikaansche diamant kooplieden, die zich overigens niet veel moeite gaven bijzonder bekend te worden. Zij zorgden er echter voor, dat de juweliers Halberstadt on Hakker van hun aanwezigheid verwittigd werden, en dezen gingen spoedig de offerten maken. Men werd het eens over den koop van partyen diamant tot een waarde van f 30,000. De betaling zou per chèque geschieden en bjj de Am- sterdamsche Bank konden de juweliers referenties verkrijgen. De Amerikaan sche kooplieden gaven de namen op van de directeuren der \Valtham Watch Company. De informaties bjj de Amsterdam- sche Bank waren goed, de goederen werden geleverd, de chèque van 30 mille daarvoor in ontvangst genomen. By aanbieding bleek deze chèque valsch te zjjn onderteekend. De juwe liers waren bjj den neus genomen door oplichters, die zich valschelyk voor de directeuren der Waltham Watch Company hadden uitgegeven. De vogels zjjn natuurlijk, dadelijk na ontvangst van de partijen diamant, gevlogen. Arme kleinen. In het kinder huis Welkom in de Slotlaan te Rot terdam, werden op kosten van derden verpleegd drie kinderen oud 10, 8 en 5 jaar van een vrouw die in de Com- mauderijstraat aldaar woonde. Toen de kinderen in Welkom werden opge nomen, begaf de vrouw zich inmid dels naar Krimpen a/d IjBel. Zoodra dit bekend werd, weigerden de insti tuten op wier kosten de kinderen in Welkom verpleegd worden langer te betalen, hetgeen tengevolge had dat zjj naar Krimpen a/d IJsel werden gebracht en daar gesteld ter beschik king van de moeder. De moeder bracht de kinderen naar Rotterdam terug en liet ze achter in de wachtkamer van het burgerlijk armbestuur. Van daar bracht mende kinderen naar hun tante, een dienst bode, en deze, die er onmogelijk voor zorgen kan, bracht de kinderen weel bij de politie, 's Maandag gingen zy naar Krimpen a/d IJsel terug. In bet kinderhuis Welkom heeft men de kleine zwervertjes voor rekening der zelfde instituten die vroeger voor hen zorgden opgenomen. Vergiftigingszaak. liet onderzoek inzake de vergiftiging van een officier yah den generalen staf door middel van cyankali heeft geleid tot de arrestatie van een luitenant, Hofriehter genaamd. De man ontkent echter alle schuld. Er is nu sprake van, dat men zal overgaan tot het openen van het graf eener vroegere geliefde van den thans gehuwden officier. Vier jaren geleden n. 1., toen Hof- richter te Theresienstadt iij garnizoen was, had hij betrekkingen aange knoopt met de .schoonzuster van zjjn brdeder, die te Leitméritz woonde. Aan deze liaison maakte hy een einde, toen hy bjj den generalen staf kwam. Het meisje 6tierf plotseling en een verzegelde brief van Hofriehter werd in haar kist gelegd. Men acht het nu noodig den inhoud van dezen brief te kennen. Gruwelijke misdaad. Dicht bjj de stedelijke gasfabriek te Berlijn is uit de Spree de romp van een vrouwen- lijk opgeviseht. Ze was in papier gewikkeld ge weest en met koorden omwonden. - Alle ledematen waren blijkbaar met een scherp 6nijdend werktuig van hot lichaam gescheiden. De Beriynsche politie heeft 30CO Mark uitgeloold voor dengene, dio aanwijzingen kan geven in verband met dit gruwelijk misdrijf.

Goessche Courant | 1909 | | pagina 2