N" 143 1909 Zaterdag 4 December. 968te jaargang. Onze Premie. Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. vijf en twintig cent. 38 FEUILLETON. In stormachtige Tijden. GOESCHE Telefoonnummer '23. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W. Kerrehans. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentiën vóór;,2 uren op den dag der uitgave. De prp's dergewoneadvertentiên'isvan 1-5 regels50 ct., eiken regel meer lOct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels h f 1,— berekend- Bewijsnummers 5 cent. Door deD hoffotograaf Guy de Coral en Co. zijn onlangs van H. II. de Koningin met onze jonge Prinses portretten gemaakt, welke binnenkort in den handel zullen worden gebracht. De firma Emrik en Binger te Haarlem heeft naar deze foto een zeer mooien lichtdruk vervaardigd en we z(jn zoo gelukkig onzen abonnó's dit plaatwerk (dat niet in den handel is) als premie te kunnen aanbieden. De fraaie kunstplaat op zwaar plaat papier heeft een formaat van 35/45 c.M. Het portret, in lichtdruk met Chi- neeschen tint en ingepersten plaatrand, stelt H. M. voor met een gelukkig lachend gelaat, in Hare armen houdt Z(j rechtop de Prinses, die met een lief vragend gezicht den beschouwer aanblikt. We hebben met opzet nagelaten om den uiterst mooien lichtdruk te doen bedrukken met eenig opschrift, waaruit blijken zon dat het plaatwerk een premie is. De handelswaarde van deze plaat bedraagt zeker wel f 1,50 voor onze abonné's is het portret verkrijgbaar voor We maken de vele bestellers van buiten Goes er op attent dat wl] ons niet kunnen belasten met het inpakken en verzenden der plaatwerken. De premie moet aan ons kan toor worden afgehaald. De toestand der land arbeiders. IV. (ZUID-BEVELAND). Op ons eiland worden de menscben, die by den boer werken, verdeeld in drie categorieën boerekneehts, boere- meiden en arbeiders De eerste twee zyn al of niet bij den boer inwonend, de arbeiders worden onderverdeeld in vaste en losse. In de verhouding tus- sohen deze categorieën is in den laats ten t(jd veel veranderd. Het aantal in wonende vrouwelijke dienstboden is verminderd, zoo zelfs dat 't dikwijls mooieljjk is voor den boer om een goede meid te kunnen huren. De meeste vrouwelijke dienstboden geven aan het dienen in de steden de voor keur boven den zeer zwaren dienst van een boeremeid. Het aantal vaste arbeiders is afgenomen, het aantal IoBse vermeerderd. Dit is in de eerste plaat* toe te schrijven aan de om standigheid, dat de arbeiders veel meer land in eigen verbouwing hebben dan vroeger. Door de groote ver mindering van de graancultuur heb- Vaar het Engelsch VAN Barones OKCZT. Hij nam haar van het hoofd tot de voeten op, toen zjj door de nauwe deuropening ging en fluisterde daarop snel Merlin toe Gevaarlijk? Ja, antwoordd Merlin lakoniek. U begrijpt, voegde de gouver neur er aan toehot is hier zoo propvol. Wij moeten weten of er bjj. zonder op haar gelet moet worden- Zeker, zei Merlin, je bent tegen over het Comité van Algemeen Wel zijn persoonlijk aansprakelijk voor haar. Mag zjj bezoekers ontvangen t Zeker niet, zonder speciale toe ben de boeren 's winters minder te dorschen en houden daarom ook minder vaste arbeiders in dienst. Wel zouden verscheiden landbouwers op Z.-Beveland gaarne meer vaste ar beiders hebben, doch ze zijn niet te krijgen. Vrouwen, gehuwde en ongehuwde, werken veel als arbeidsters, de onge- huwden echter meer. Uit Krabben- dyke wordt gemeld, dat zoolang er minder dan drie kinderen zyn, de vrouw ook landarbeid verricht. Vrjj geregeld komen bier arbeiders uit Zuid-Holland werken in het vlas. Losse arbeiders, die geregeld elders gaan werken zyn er weinig. Alleen lerseke maakt daarop een uitzondering. Vele arbeiders, die daar een groot deel van het jaar in de oestereultuur wer ken, gaan 's zomers in den Wilhel- minapolder landarbeid verrichten. Huisnijverheid wordt op Z. Beveland niet gedreven. In verscheidene ge meenten, vooral Goes en Krabbendjjke, worden in den winter veel erwten en bruine boonen met de hand gelezen en in enkele plaatsen wordt nog 'wat aan het klompenmaken gedaan. De loonen der arbeiders zijn f 120 tot f 180 voor inwonende mannelijke en f40 tot f90 voor inwonende vrou welijke dienstboden. Uitwonende boe renknechts verdienen f350 tot f380. Uit Oudelande wordt het volgende staaltje gegeven betreffende de loonen 1890 1900 1909 Arbeider f 190-225 f 200-240 f 200-300 Inw. knecht f120 f150 f210 Inw. meid f 36 f 42 f 78 De berichten over de Btoffelyke wel vaart luiden z«er verschillend. Som migen noemen die goed of vrij goed, anderen slecht. De meesten zijn 't er over eens dat de positie in de laatste jaren vooruitgegaan is. Een paar voorbeelden. Uit Oudelande wordt gemeld„Van welvaart in de rechte beteekenis van het woord is in het minst geen sprake. De atconomische toestand is evenwel minder slecht dan vroeger, toen deze dan ook diep treurig was, zoo zelfs dat er onder den arbeidersstand nijpend gebrek werd geleden. Thans is er vooruitgang te bespeuren. Uit Baarland„De stoffelijke wel vaart der arbeiders in deze gemeente is besliBt onvoldoende. Dit blykt ge noegzaam biernit dat zjj zelfs met behulp van vrouwen- en kinderarbeid nauwelijks in de noodzakelijkste be hoeften kunnen voorzien en bjj onder- dom door kinderen of armbesturen moeten verzorgd worden. Eenige voor uitgang in welvaart is waar te nemen." Uit Wemeldinge De stoffelijke wel vaart is bevredigend en er is voor uitgang waar te nemen. Oorzaken zijn de hoogere loonen en meerdere ont wikkeling". Uit WaardeDe arbeiders te dezer plaatse zyn in de laatste 15 jaren aanmerkelijk vooruitgegaan". De ardeiders stellen zeer veel pry's op het bezit van land wat wel blijkt uit het elkaar opjagen by de ver pachtingen. De verklaring zal gezocht moeten worden in de verdiensten die, niettegenstaande de te hooge pachten, met dat land gemaakt worden en waardoor het schrale inkomen wat verhoogd wordt. De toestand der arbeiderswoningen verschilt, blijkens de ingekomen be richten, zeer veel. In enkele gemeenten stemming van den Publieken Ver volger. Juliette hoorde dit kort onderhoud over haar toekomstig lot. Geen bezoeker zou by haar worden toegelaten. Dat zon misschien ook maar het beste zijn. Zy zou bang geweest zijn om Déroulêde weer te ontmoeten, bang om in zyn oogen het verhaal van zijn gestorven liefde, te lezen, dat alleen haar gelnk van dit moment zou kunnen verwoesten. En zy wenschte niemand te zien. Zy had maar één herinnering om van te geniefen een korte, heerlij ke herinnering. Zij bestond uit enkele woorden, een kus de laatste één gefluisterd woord, dat aan zijn lippen ontsnapte toen hy aan haar voeten neerknielde: Juliette HOOFDSTUK XIX. Verwikkelingen. Burger-afgevaardigde Déroulêde was door het Comité van Algemeen Wel zijn zelf ondervraagd en voorloopig weer vrij gelaten. en vooral daar, waar, zooals in Krab- bendyke,een bouwverordening bestaat, is de toestand gunstig. Over het ge heel is er maar een vertrek dat voor alles dient. Uit de ingekomen ant woorden blykt dat toestand der ar beiderswoningen als volgt isBorssele zeer goed, Baarland onvoldoende, Oudelande slecht, 's-Heer Arendskerke over 't algemeen slecht, Wolfaartsdyk veeltijds slecht, Wemeldinge doelmatig, Kapalle over 't algemeen goed, Kloe- tinge goed, Biezelinge over 't algemeen slecht, Hansweert vrij goed,Krniningen over 'talgemeen slecht, lerseke bevredi gend, Waarde valt niet over te kla gen, Krabbendyke beter dan elders. Werkloosheid is er op Z.-B. niet veel, alleen wel eens bjj langdurige win ters. De vaste arbeiders worden zoo veel mogelijk door de landbouwers aan het werk gehouden, doch de losse werklieden worden aan lot overge laten. Verhindert het weer niet, dat zy op hun eigen land werken of aan dijken, wegen en watergangen dan is er weinig werkloosheid. Middelen om in het onderhond der werkloozen te voorzien worden zeer weinig toege past. Een karige bedeeling en koopen op krediet helpt de mensehen dooi den winter. (Slot volgt.) Buitenland. In onzekerheid. Na de groote gebeurtenis, in Enge land, waarvan we in ons vorig num mer melding maakten, ziet ieder in, dat belangrijke gebeurtenissen aan staande zyn. De toestand, dit ontveinst zich nie mand, is buitengewoon ernstig en het valt niet te voorspellen welke directe gevolgen de strjjd tusschen de ver tegenwoordigers van het volk (het Lagerhuis) en de erfelijke leden van het Hoogerhuis zal hebben, al kan men als zeker aannemen, dat nu of later het Hoogerhuis zal verdwijnen of zoo'n karakter wijziging zal ondergaan, dat het aan het tegenwoordige lichaam slechts vaag zal herinneren. De toestand zooals hij nu is, kan men gerust onduldbaar noemen. Het Lagerhuis stelt een begrooting vast, waarby het kapitaal iets zwaarder zal worden belast, doch de Lords, de leden van het Hoogerhuis, willen het kapitaal niet meer belasten, doch daarentegen een stelsel van protectie invoeren, waardoor de eerste levensbehoeften zullen stijgen in prijs. Het valt niet te ontkennen, dat, niettegenstaande alle mooie betoogen der conservatieven, de Lords nu hun eigen belang hebben laten gelden vóór het landsbelang. Op den avond, dat de motie van Lawnsdowne, waarby goedkeuring der begrooting werd geweigerd, in behandeling kwam, zag men vele leden van het Hoogerhuis, die jaren lid waren, en zich nu eerst lieten beëedigen. Nimmer hadden deze heeren die lid zyn van het Hoogerhuis omdat hun vader het was, eenig blyk gegeven, dat 's lands zaken hun iets ter harte gingen, doch nn er gevaar dreigde, dat hun bezit zwaarder zou worden belast, kwamen ze wél ter vergadering. Het Engelsche volk houdt zich rus tig. Na het bekend worden van den uitslag der stemming in het Huis der Lords scheen iedereen de ernst van Het korte verhoor was geheel in besloten vergadering geschied, het Parysche volk behoefde nog niet te weten, dat zyn gunsteling onder ver denking lag. Toen hij alle vragen, die hem gesteld waren, beantwoord bad. en Mérlin pas teruggekeerd van zyn zending aan de gevangenis zijn verhaal gedaan had over de huis zoeking in het hnis van den burger- afgevaardigde, werd den laatsten kort af verteld, dat de republiek voor het oogenblik geen grieven tegen hem had. Maar hy wist heel goed, wat dat beteekende. Hij zou voor 't vervolg on der verdenking staan, onophoudelijk bewaakt worden zooals een muis door de kat, en wel overwogen zon men het oogenblik afwachten, dat geschikt geoordeeld zon worden voor zyn val. Het onvermijdelijk verminderen van zyn populariteit zou door scherpe, jaloersche oogen gevolgd worden, en Déroulêde met zijn groote menschen- kennis, wist heel goed, dat zyn popu lariteit bestemd was om vroeg of laat te verminderen, evenals alle over dreven dingen. het oogenblik volkomen te beseffen. In het Lagerhuis is Woensdag door de regeering een motie ingediend, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de handelwijze der Lords. Door het in groote meerderheid vrijzinnige Lagerhuis is deze motie met 349 tegen 134 stemmen aangenomen. De regeering deelde in het Lagerhuis mede, dat zy den Koning heeft ge adviseerd het parlement zoo spoedig mogelijk te ontbinden en dat het Z. M. heeft behaagd dat advies te aan vaarden. Minister Asquith verklaarde nog, dat het parlement heden gesloten zou worden. Do ontbinding zal op een zoodanig tijdstip worden bekend gemaakt, dat het mogelijk zal zyn de algemeene verkiezingen tusschen 10 en 20 Januari a. s. te doen honden. Doordat het Hoogerhuis de begroo ting niet heeft goedgekeurd, bestaan er nu feitelijk geen belastingen meer in Engeland. Niemand kan tenminste tot betaling gedwongen worden. Doch de regeering heeft nu reeds ver klaard, dat als zy aan het bewind kan blijven, haar eerste daad zal zijn de belastingen van kracht te ver klaren en van deze week af te innen. Middelerwijl kunnen allen die zulks wenschen by de ambtenaren die het aangaat, de belasting die zy schuldig zijn, deponeeren. De verkiezingen, die nu gehouden zullen worden, zyn vande allergrootste beteekenis. Ongelukkig schynt de ar beiderspartij roet in het eten te zullen werpen. In een manifest zegt deze party, dat haar eenig doel bij de verkiezingen zal zyn de groepen der arbeiders in het Lagerhuis te ver sterken. Ook in Italië is Een crisis uitgebroken door verwerping der voorstellen tot hervorming der be lasting (suikeraccijns, verhooging suc cessierechten en progressieve belas tingen.) Hier was bet Uc Kamer die de voorstellen verwierp. Het ministerie heeft nn ontslag ge vraagd. In Duitschland is nn op parlemen tair gebied de voornaamste ge beurtenis De opening van den Rijksdag. Men kan niet beweren, dat in de openingsrede veel bijzonders is gezegd, Het belangrijkste is de zinsnede be treffende Frankrijk en de Marokko- kwestie, waaruit blykt, dat de nieuwe rijkskanselier voornemens is een vriendsohappelyker politiek ten op zichte der republiek te voeren. Opmerkelijk is ook wat gezegd werd over het drievoudig verbond, waaruit blykt, dat dit verbond nog steeds bestaat en den hoeksteen blijft vormen van Duitsohlands buitenlandsche po litiek. Wat het ontvouwde programma der binnenlandscbe staatkunde betreft, dit is zeer weinig zeggend. Belangrijke wettelijke hervormingen worden niet aangekondigd. Binnenland. De Kuyper-zaak. Hoe „rechts" over Kuyper geoor deeld wordt, moge hieruit blijken, dat „(te Tijd" voor de vacature-Mackay in den Raad van State schrijvende, een zinnetje aldus aanvangt In den korten tjjd, dat zijn vijanden hem met rust zonden laten, zou zyn eenige gedachte en plicht zyn, om Zijn moeder en Anne Mie veilig bui tenslands te krijgen. En ook Hy dacht aan haar en vroeg zich af, wat er gebeurd zou zijn. Terwijl hy vlug de smalle voetbrug overging, en den anderen kant van de rivier bereikte, werkten alle gebeurtenissen van de laatste paar uren met over weldigende kracht op hem in. Een bittere pyn vervulde zijn hart by de herinnering aan haar verraad. Het was alles zoo heel minnetjes. Hy trachtte te weten te komen of hy haar ook slecht behandeld kon hebben vroeg zich af of zy misschien iemand anders lief had en hem uit den weg wilde hebben. Maar hy was immerB zoo nederig, zoo weinig eischend geweest in zijn liefde. Hy had niets voor zich zelf verlangd, niets gevraagd dan om haar te mogen beschermen. Hij kwelde zichzelf met pijnlijke verbazing over de reden, waarom zy „Meent men, en niet zonder re ien, dat de heer Kuyper, thans voor die benoeming niet in aanmeaking moet komen. Een hard gelag voor dr. Kuyper, die juist in „de Standaard" zich zeiven had aanbevolen als partijgenoot van den overl den Staatsraad. Het Volk meldt, dat het voornemen bestaat bjj de sociaaldemocratische Kamerfractie om, in weerwil van dr. Knyper's eereraad, een voorstel tot parlementaire enquête te doen. De reden daarvan ligt in de overweging dat een eereraad geen voldoende waar borgen biedt voor grondigheid van onderzoek o.a. omdat zulk een raad geen getuigen onder eede kan hooren, (met strafrechtelijke sanctie) en geen stukken van het departement kan opvragen. Een eereraad voor de deooratiekwestie. De Standaard schr ftOnder de vele onjuiste berichten, die rakende de bekende zaak, door enkele organen der Pers verspreid werden, behoort ook het zeggen, dat Dr. Kuyper het denkbeeld om zyn zaak in handen van vroede mannen te geven, zon hebben gewezen van de hand. Het tegendeel hiervan is waar. Niet eens, maar herhaaldelijk, is door hem aan meerderen verklaard, dat hjj van voornemen was dit te doen, maar het 'uitstelde tot na afloop van de Be- grootingsdisenssiën. Zelfs was het zyn plan geweest, zich in de Kamer van alle verklaring te onthouden, en zich geheel tot het uitlokken van zulk een uitspraak van derden te bepalen. Maar al ging hjj thans, op het ad vies van vrienden, tot het afleggen van een korte verklaring in de Kamer over, hieruit volgt in het minst niet, dat zijn oorspronkelijk voornemen zou zyn opgegeven. Veeleer hebben reeds besprekingen plaats gehad over de beste wyze, om tot de uitvoering er van te kunnen geraken. Gdlpen. By de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het district Gulden, werden uitge bracht 3866 geldige stemmen. (Bjj deze opgave ontbreken de stemmen van twee stembnreanx). De heer li. M. Hermans (soc. aem.) verkreeg 423, en jhr. mr. Ch. liuys de Beerenbrouck (r.-k3443 stemmen. Gekozen is dus de heer Ruys de 'Beerenbrouck. Stilten-Generaal. Tweede Kamer. Justitie. De verouderde, gecompli ceerde regeling van het burgerlijk rechtsgeding is een door allen als zeer ondeugdelijk erkende ins'elling. Het onrecht door /jaren-durende sleur in de toepassing der gebrekkige straf vorderingsbepalingen gepleegd, de miskenning der rechtenvan den mensch zoodra deze het ongeluk heeft „ver dachte" te worden, hebben beide alarm kreten ook uit de kringen van leeken doen opgaan. In twee kostelijke re devoeringen zyn beide organisaties Woensdag besproken. De heer Van Hamel gaf zjjn maidenspeech, die ook buiten haar rjjken inhoud om, als een model van sierlijke bondigheid in de herinnering zal blijven; zy handelde over de basis van het 'strafproces, de hem zoo behandeld had. Uit wraak over den dood van haar broeder dat was de eenige verkla ring, die hij kon vinden, de eenige verzachtende omstandigheid voor haar misdaad. Hij wist niets van den eed aan haar vader en had natuurlyk nooit gehoord over die tragisch geschiedenis van dit jonge, gevoelige meisje, dat op een oogenblik geplaatst werd tusschen haar gestorven broeder en haar half ontoerekenbaren vader. Hjj dacht al leen aan een lage, koppige wraak zucht voor een zonde, die hy gedwon gen geweest was te begaan. En hoe had hy haar bemind I Ja, had hjj haar bemind want dat was nu in 't verleden. Zjj had opgehou den een afgod voor hem te zyn; zy was van haar voetstuk gevallen, zoo diep, dat hii den 'weg niet kon vin den bjj haar te komen en de stuk ken van zyn ideaal weer aan elkaar te passen. Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1