N*. 140 1909 Zaterdag 27 November. jaargang. ste Bij dit na. behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. In stormachtige Tijden. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco 1,85. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentlën vóór; a uren op den dag der uitgave. Telefoonnummer 22. COURANT. De prjjs der gewone ad vertentiën'u van 1-5 regelsSO et,, eiken regel meer 10ct' Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt - de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweiyk- en doodsberichten en de daarop betrokking hebbende dankbetuigingen worden van i10 regels k f 1,berekend. Bewijsnummers 6 cent. Directeur a. F. A. vak Setebs. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W. Kerremahs. De toestand der land arbeiders. (NOORD-BEVELAND) III In de voorgaande artikelen hebben we eén (zeer beknopt) overzicht ge geven van het geen het eerste der vijf boekdeelen bevatte over den oeco- nomischen toestand der landarbeiders. Dat eerste deel hield in wat te zeggen was over den toestand in het alge meen in de volgende deelen worden de provinciën afzonderlijk behandeld en uiteengezet wat in onderscheidene landen is gedaan ten behoeve van de landarbeiders. Daar we ons zeer moe ten beperken zullen we niet vermelden wat het deel van 338 bladzijden over de buitenlandsche wetgeving op dit ge bied zegt, ook kunnen we geen verge lykingen maken tusschen Zeelanden de overige provinciën, maar we moeten volstaan met kortelings saam te vatten wat de rapporteur van ons gewest, de heer I. G. J. Kakebeeke te Goes schrijft over Zeeland, waarbij we nog meer in 't bijzonder het oog houden op Noord- en Zuid-Ueveland. De stoffelijke welvaart is op N. Beve land toegenomen. Hooger lOOnen en het in gebrtiik hebbed van eeti stnk land zjjn de oorzaken. In Wissenkerke heeft de Maatschappij Tot Nut van Algemeen een uitstekend werk ge daan, door de arbeiders tegen billijke pryzen aan land te helpen. De ken- teekenen van den vooruitgang zjjn beter kleeding, beter voeding, minder schniden. De arbeiders stollen 't zeer op prijs land in gebruik te kunnen hebben. De toestand der woningen is over 't algemeen slecht. Van Colyns- plaat kwam hieromtrent een ongunstig rapport. Werkloosheid heerseht er alleen in den winter. De polderbe sturen laten daarom zooveel mogelijk alle werk in den winter doen. Vry algemeen is het aantal vaste arbeiders af en het aantal losse arbeiders toegenomen. Dat vindt vooral zjjn oorzaak in de hoogere verdiensten, die de losse arbeiders zoo nu en dan kunnen maken b. v. bij het laden en lossen van schepen, aan dykswerk enz. De meisjes gaan soms in de steden of blijven losse arbeidsters en veroorzaken daardoor een verminde ring van het aantal vrouwelijke dienst boden. Het jaarloon van vaste arbei ders is f 250 tot f350, inwonenden verdienen als le knecht ongeveer f 150, als tweede f 125, als derde 190, Inwonende vrouwelijke dienstboden f 50 tot f 80. Losse arbeiders verdie nen iets meer. De loonen zjjn in de laatste jaren niet onbelangrijk gestegen. De stijging bedraagt wellicht, vergeleken met een 20 k 30 jaar geleden, ongeveer 30%. Zij is een gevolg van verschillende oorzaken. De vermindering van de graancultuur en de vermeerdering van de behakte gewassen vraagt heel wat meer handenarbeid. De arbeiders heb ben bijna allemaal een stuk grond 36 Naar het Engdsch VA» Barones ORCZY. Wist u dat n mij voor den gek hield, toen u my hier liet komen? vroeg hij kwaadaardig; dat burger- afgevaardigde Déronlède niet op lou ter verdenking naar de guillotine go- bracht kan worden, hè Wist n dat, toen n die aanklacht schreef? Nééndat wist ik niet. Dacht u dat wjj hem op verden king alleen konden arresteeren Ja. Wist n, dat hij onschuldig was Ik wist het. Waarom verbrandde u nw min nebrieven Ik was bang, dat zy gevonden zonden worden, en den bnrger-afge- vaardigde onder de oogen zouden komen. Prachtig uitgedacht, hoori zei Meilin, met oen vloek, terwyl hjj zich naar de twee andere vrouwen wendde, in cultuur, z(jn daardoor onafhanke- lyker geworden en gaan er daarom ook spoediger toe over om meer loon lu vragen. Vrjj veel weiland is ié den tijd van 20 jaren in bouwland omgelegd, wat meer arbeid noodzakelijk maakt. De Christ. Nationale Werkliedenvereeni- ging te Kats geeft de volgende cyfers ter vergelyking der loonen van nu en vroeger 1880 1890 1900 Thans Arbeiders f225 f225 f 300 f300 Knecht - 120 - 140 -150 -150 Meid - 48 - 60 - 72 - 75 Vertrek vdh Noord-Beveland naar elders heeft weinig plaats. Een enkele arbeider gaat wel naar Holland in de steden werken of naar de Haar lemmermeer, meisjes gaan in de ste den dienen, doch niet veel, en zeldzaam gebeurt 't dat een gezin naar Amerika reist. Vestiging van arbeiders uit andere streken komt nog minder voor Gebl'ek aan arbeiders is er eigenlyk niet, alleen misschien iets in de gemeente Kats door gebrek aan wo ningen. Verlof met behoud van loon komt bijna niet voor, een enkele feestdag uitgezonderd. De inwonende dienst boden (mannelijke en vrouwelijke) worden by ziekte naar huis gezonden. Zü ontvangen noch verpleging, noch loon. Ook de vaste arbeiders ontvangen bijna nooit loon in geval van ziekte. Het verlangen naar wettelijke maat- regèlefi voor bescherming is niet groot. Overmatige arbeid heeft weinig plaats en in den regel kan de arbeid ook niet gevaarlijk genoemd worden. De afbeiders verdienen te weinig, om voor den ouden dag te kunnen zor gen en over 't algemeen worden zij ook niet door hun kinderen verzorgd, daar deze daartoe te weinig verdienen. Zjj komen dan ten laste van instellingen van weldadigheid als armbestuur, dia conieën enz. Deze instellingen bedeeien ook een enkele maal jongere arbeiders, die langen tyd zonder werk zyn of die een bijzonder zwaar huishouden hebben. In den regel kunnen deze arbeiders zich buiten de bedeeling houden, doch ze maken wel veelvuldig schuld by de^winkeliers. Er valt wel vermindering waar te nemen in de bedeeling, een gevolg van het meer in gebruik hebben van een perceel grond. Het vereenigingsleven op N.-Bev. is goed ontwikkeld en veel meer dan op Tholen. De verstandelijke en zedelijke ont wikkeling der arbeiders is vry goed en vooruitgaande. Het onderwijs is beter dan vroeger en daarmede gaat een betere ontwikkeling gepaard. Be paald misbruik van sterken drank wordt niet veel gemaaktby feeste lijke gelegenheden echter heeft het vry veelvuldig plaats. Te betreuren is d dt door kinderen niet meer ge bruik van het herhalingsonderwys wordt gemaakt. Onwettige geboorten komen weinig voor. Alet de publieke zaken bemoeien de arbeiders zich weinig. De verhouding tusschen kin deren en ouders is góed. De kinderen blijven tót hun huweiyk (wat in den regel op N.-Bev. niet byzonder vroeg is) thuis en dragen het verdiende loon die bleek en angstig in een hoek van de kamer zaten, en niets begrepen van hetgeen er voorviel, niet wetende wat te denken of wat te gelooven. Zy hadden niets geweten van de plan nen van Déronlède voor de vlucht van Marie Antoinette, zy wisten niet wat er in den brieventaseh geweest was en toch voelden zy vaag, dat het mooie meisje, dat daar zoo kalm tegen over den weerzinwekkenden Terrorist stond, geen lichtzinnig wezen was, zooals zy trachtte te doen gelooven, maar alleen een verdwaald krank zinnige misschien of wel een mar telares. Wist n hier iets van vroeg hy ruw aan de bevende Anne Alie. NietB, antwoordde zy. Niemand wist iets van myn par ticuliere zaken of particuliere corres pondentie, zei Juliette koelzooals u zegt, het was prachtig uitgedacht. Ik had hoop, dat het zou gelukken. Maar ik begryp nu, dat burger-afgevaar digde Déroulède een man is van te groot gewicht om op louter verden king voor het gerecht gebracht te worden,en myn besehuldiging berustte niet op feiten. En weet n, mooie aristocraats dochter, grinnikte Merlin kwaadaar dig, dat het niet verstandig is het af. Zjj ontvangen daarvoor verpleging en zakgeld. Buitenland. Hooger- en Laqerhois. Het zal nog wel enkele' dagen duren eer in het Engelsche Hoogerhuis de beslissing valt, die zeer ver strekkende gevolgen kan hebben en de zittingen van dit conservatieve bestuurslichaam trekken nu dagelijks meer belangstel lenden, dan de tribunes kunnen be vatten. De groote vraag blijft, of het Hoo gerhuis al dan niet het recht heeff een belastingwet te verwerpen en daarover loopen voor een deel de discussies, doeh, zooals we reeds meld den, van verwerpen in de strikte be- teekenis zal geen sprake zyn. Hei huis der Lords zal weigeren de begrooting goed te keuren en in een motie de wenschelykheid uitspreken, dat eerst het volk door een nieuwe verkiezing zyn meening kenbaar maakt. Of echter als deze motie is aangenomen, de ministera den koning zullen adviseeren tot ontbinding van het Lagerhuis over te gaan, biyft de vraag. Allen, behalve de star-conservatie ven, zullen inzien, dat het voor het Hoogerhuis tyd is te verdwijnen. Een lichaam als het Huis der Lords heeft geen recht te bestaan in onze moderne eeuw. Zyn leden behooren voor het allergrootste deel tot den rijken adel, die erfelijk zitting heeft in dat bestuurscollege. Of de heeren verstand van of zelfs maar eenige belangstelling hebben voor 's lands zaken, komt er niet op aan en het onverkwikkelijke versehynsel is dan ook waar te nemen, dat een aanzien lijk deel der leden nimmer in de ver gaderingen verschijnt. Het gaat nu toch niet aan, dat zulk een lichaam kalmweg de door het Lagerhuis, de werkelyke volksverte genwoordiging, noodzakelyk geachte hervormingen tegenhoudt En dat dit gebeuren kan in het land dat zich het vryste der aardo noemt! Zulke toestanden behooren eerder tehuis in Het Russische rijk, waar onderdrukking van de wenschen des volks iets heel gewoons is. Nu weder meent de Russische re geering te moeten toonen wat zy wel aandurft. De Finnen zyn aan de beurt en aan Finland, welks grondwet door den czaar bezworen is, wordt elk schyntje van zelfstandigheid ontnomen. Finland is machteloos tegen zyn vorst, den czaar van Rusland en den onderdrukten blyft niets over dan lydelyk verzet, dat wel heel weinig haten zal. Maar als de Finnen nn toch eens hun toevlucht mochten nemen tot wapengeweld, zouden er dan ook in ons land weder clericale bladen zyn, die den eedbreukigen czaar in be scherming nemen en de Finnen uit maken voor opstandelingen, die hun eersten plicht, onderdanentrouw, ver zaken In den tyd, toeniet lang geknechte Russische volk naar de wapens greep Comité van Algemeen welzyn om den tuin te leiden, of zonder bewijzen een van de volksvertegenwoordigers aan te klagen Ik weet, zei ze kalm, dat u, bur ger Merlin, besloten is, dat iemand voor dezen streek zal moeten boeten. U durft nu den burger-afgevaardigde niet aan te vallen, en daarom moet n zich met my tevreden stellen. - 'k Heb genoeg van zulk gebabbel en geen tyd woorden te verspillen met aristocraten, zei hij lomp. Kom nu mee, volg de mannen kalm. Te genstand zon de zaak nog maar ver ergeren. Ik ben volkomen bereid u te vol gen. Mag ik nog een paar woorden met myn vrienden spreken, voordat ik heenga? Neen. Misschien ben ik nooit meer in staat een woord met h.en te wisselen. Ik heb neen gezegd, en ik meen neen. Kom, vooruit. Marsch 1 Ik heb al te veel tyd verspild. Juliette was te trotseh om nog ver der aan te dringen. Zy had gehoopt door een enkel woord het hart van mevrouw Déroulède en van Anne Mie tegenover haar te verzachten. Zij wist niet of zy dien ellendigen lengen ge loofden, dien zy Merlin verteld had en zich tevergeefs trachtte te ont worstelen aan den last eener wanre geering, die het land aan den rand van den afgrond bracht, waren er immers ook Nederlandsche organen, die een veroordeeling uitspraken over die beweging. BI si n e u I a u d. Kamerverkiezing Gulpen. In de „Centrale R. K. Kiesvereeni- ging" te Valkenburg, voorzitter de heer Sehoenmaeckers, Zondag verga derd in het lokaal Walram onder lei ding van den heer Caselli, werd een stemmig de volgende motie aange men „De Centrale R. K. Kiesvereeniging in het distriet Gulpen, gevestigd te Valkenburg in hare algemeene ver gadering op 21 November 1909 „Overwegende dat omtrent de door hare leden Thomas en Caselli aange wezen feiten van corruptie en pressie by de laatst gehouden Tweede Ka merverkiezing geen justitieel onder zoek is ingesteld, wat toch i. c. de eenig juiste weg was om achter de waarheid te komen en aldus deze offi cieel niet is bewezen kunnen worden; „overwegende dat dus de tyci nog niet blijkt gekomen te zyn, waarin feiten van machtsoverschryding en pressie door de jUBtitie vervolgbaar geacht worden; „overwegende dat in deze omstan digheden het aanbinden van een ver kiezingsstrijd tegen een van hooger- hand met alle bruikbare middelen gesteunden en ondersteunden candi- daat onvruchtbaar is „Onthoudt zich by de aanstaande verkiezing van het stellen van eenen eandidaat tegenover jhr. Ruys de Beerenbrouck." (Nieuwe Limb Koer.) De deooratie-kwestie. De N. |C'. maakt melding van het gerucht, dat hoogst achtenswaardige en aanzienlijke vriendon van dr. Kuy- per de nieuwe landvoogd vanNe- derlandsch-Indië onder meer by hem zeer sterk op de benoeming van een eereraad ter zake van de deeoratie- kwestio moeten hebben aangedrongen, doeh dat dr. Kuyper geweigerd heeft. Stateo-Generaal. Tweede Kamer. Wy hebben Woensdagmiddag een telegram ontvangen over de dien dag gehouden kamerzitting, 't Kwam wat laat en het verschynen van ons blad zou er ongeveer een half uur dóór vertraagd zyn. We hebben dat telegram niet opgenomen, niet omdat 't zoo laat was, maar omdat 't ongeveer niets inhield. Aanvankelyk waren we ver stoord op onzen Haagschen corres pondent, maar 'tis gebleken dat hy geen schuld heeft. Hy deed wat des corres pondents is en zond ons een excerpt van de rede van minister Heemskerk. Deze bewindsman had dien dag vier en een half uur gesproken en niets gezegd. In zoo'n geval kan dus de beste correspondent niets belangrijks zenden. De heer Heemskerk had even goed kunnen zwijgen. Wie door zyne rede zy raade alleen dat zy haar op dit oogenblik beschouwden als de ver raadster van Paul Déroulède. Maar dat eene woord mocht niet gesproken worden. Zy zou haar vonnis en waarschynlyk haar dood tegemoet gaan, onder de zware verdenking, die zy zichzelf op den hals geschoven had. Toen scheen Anne Mie plotseling bezield door een invallende gedachte. Het gebrekkige meisje stond tegen over een psychologisch raadsel, dat haar begrip ver le boven ging, maar dat zy toch vaag begreep, dat een raadsel moest zyn. Iets in het gelaat van Juliette had haar al bitter be rouw doen voelen over haar daad te genover haar en nu deze mooie, fijn heschaalde vrouw op het punt stond de bescherming van dit dak te verla ten om overgeleverd te worden aan het wreede publiek en de afschuwely- ke kwelling van dien kwaadaardigen man, Inu voelde Anne Alie's hart een grenzelooze sympathie in zicli opwel len. Voor dat Merlin of zyn mannen het konden verhinderen, was zy op Ju liette toegesneld, had haar hand ge nomen, die lusteloos en koud neer hing, en er een hartelyken kus op ge drukt. iets wijzer is geworden, iets gehoord heeft wat by niet wist, mag het zeggen. Debatershandig- en onhandigheden geredeneer naast, niet over de onder werpen, altijd joyeus en geen oogen blik geestig. Wanneer het mr. Heems kerk te doen was om opnieuw een sluier te werpen over de Kegeerings- politiek en de beteekenis van de Chris- telyke beginselen, dan is hy uitnemend in zijn pogen geslaagd Was het zijn streven een waardige Regeeringsver- klaring te geven, dan faalde hy bitter lijk. u En zoo moeten we eerlijk onze machteloosheid bekennen om, nadat minister Heemskerk breed en lang heeft niteengezet wat do „christelijke rechtsbeginselen" eigenlijk zijn, onzen lezers mede te deelen, wat Zyne Excellentie daaronder verstaat. De minister zeide, dat de uitdrukking „christelijke rechtsbeginselen" niet voldoende weergaf, wat er eigenlijk mede wordt bedoeld, want het geldt hier iets heiligs en iets hoogers, en dies gaat het hoven mensoheiyko krachten, om daarvoor het juiste woord te vinden. Wij kunnen hieruit dus concludeeren, dat de befaamde nieuwe uitdrukking, die ook prof. Fabius' critiachen geest in opstand heeft gebracht, slechts by benadering weergeeft het streven der regeering op politiek gebied. Tegenover dit alles past een eerbiedig afwachten. En de zaak-Kuyper? Uit hetgeen de minister heeft ge zegd over de weigering, om de Kamer te antwoorden op de gedane vragen, stippen wy aan, dat elk woord van waardeering en van bescherming van dr. Kuyper in des heeren Heemskerks betoog werd gemist. Geen zweem ervan! Was het ook niet opmerkelijk, minister Heemskerk met geen klank te hooren antwoorden op het gezegde van den heer De Beaufort, dat ook hij nimmer geheime stukken zou hebben overgelegd, doeh althans zou hebben getracht z'n ambtsvoorganger te ver dedigen Nog eensniets van dit allesHy gaf te kennen, dat men eigeulyk de regeering geheel buiten deze zaak had moeten houden. Ofschoon hy (en hier retireerde de minister zoo'n beetje) niet de algemeene stelling aanvaardde, dat een minister moet zwygen over handelingen van zyn ambtsvoorgangers, meende hy toch in dit concrete geval geen enkele reden voor inmenging der regeering aan wezig. Laat in den namiddag kwam minister Kolkman nog aan 't woord. Wij tee kenen als feitelyke mededeelingen, aan, dat vóór het einde van dit zit tingsjaar (1909'10) het ontwerp tot definitieve tariefverheoging de Kamer zal bereiken, en voorts dat de minister een afzonderiyk fonds wil vormen voor de verlaging van den suiker accijns. Gisteren heeft de heer Troelstra nog eens de zaak Kuyper behandeld in antwoord op hetgeen deze leider ter zyner verdediging heelt aangevoerd. Dr. Kuyper gaf zyn eerlyk woord I en het is al, wat zijn gedrukte ver klaring te zijnen gunste bevat. Maar had hy niet reeds van den zomer het zelfde, zy 'tmet minder hem bezwa- Juliette scheen als uit een droom te ontwaken. Zy keek met een hoop- vollen, byna verheugden blik Anne Mie aan en fluisterde Het was een eed tegenover myn vader en mijn gestorven broeder Zeg hem dat. Anne Mie kon alleen knikkenzy kon niet spreken, tranen verstikten haar stem. Maar ik zal er voor hoeten met myn leven. Zeg hem, dat ook, fluis terde Juliette. Kom voort, schreeuwde Alerlin, uit den weg, leelyke bochel, of je moet lust hebben ook mee te gaan. Vergeef my, zei Anne Alie door haar tranen heen. Toen duwde de man haar ruw ter zyde. Alaar by de deur keerde Juliette zieh nog eens om, en zei Petronella zorg voor haar.... En met flinke houding volgde zy de soldaten de kamer uit. Even later hoorde men de voor deur openen, toen met een luiden slag dichtslaan, en daarop was - alles stil in het huis in de liue Ecole de Médecine. (IVorcU vervolgd).

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1