T. CAfüDMMI AANBESTEDING. HOEST BY KINDEHEN Brandstofbezuiniger Ingezonden Med^dnelingen. Gemeente-Publicatiën. Openbare Verkooping. ZATËRDA& 20 MEMBER 1909, verkoopen eene partij nieuwe Plan ken, Latten, Ribben. Bat tings en 30 Loopvarkens. WOENSDAG 21 NOVEMBER 1909, J§1|L 17!) zware Openbare Verkooping. VRIJDA626 NOVEMBER 1909 verkoopen 44 bnitengewonn zware en lange Olmeboomen, 1 EsschHbom en 1 Fikeboom, Soliede districtagenten een Boekbinder Doe hevig de haat vooral van Ita- liaansche zjjde is, bleek dezer dagen weder uit een redevoering van den Italiaanschen generaal Asinari.die by de uitreiking van een vaandel aan een regiment cavalerie zich zeer krijgs zuchtig en tegenover Oostenrjjk vij andig nitliet. Het is te begrijpen, dat de Italiaansche regeering dit niet ongestraft kon f latenden de generaal is dan ook uit z(jn commando ontzet. Erger nog dan de toespraak van dien krijgsman is de houding van het Italiaansche volk. Van alle zijden geworden den generaal de meest overtuigende bewijzen van sympathie. Het moet voor Oostenrijk wel zeer onaangenaam zijn een zoo heftige vijand als het Italiaansche volk zoo nabjj te weten en die haat komt de „goed isj 1'GisteronavondVschelde ik „'tjkuis van, E. L. Overtoomtjeven op, „om (te vragen of hij reeds t huis was, .doch nog niet Indien het kan spreekt „U dan zoo spoedig mogelijk met „Lehmann, dan komt er een einde, „aan deze spannende toestand. „Hoogachtend, „MATIIILDE WESTMEIJER. Mr. Tideman merkte op, dat men in dit schrijven vergeefs iets zal zoe ken, wat zweemt naar hetgeen mejuf frouw Westmeijer heeft beweerd. Verder herhaalde hjj nogmaals, dat zyn cliënt, de heer Van Dieren Bijvoet, hem gemachtigd had, van de brieven gebruik te maken en wel in een schrif telijke verklaring, welke hij eveneens ter inzage gaf en welke als volgt luidt Het Heilzaamste Middel is VENO'S BLIKSEMSNEL HOESTOENEESMIDDEL. Dit nieuwe middel dat thans verkrygbaar is by alle voorname apothekers en drogisten in Nederland heeft de aandacht getrokken van alle moeders omdat niets heilzamer is voor kinkhoest, of gewone hoest en verkoudheden by kinderen. Het geeft onmiddellyk verli chting is niet leelyk om in te nemen en geheel vry van alle schadelyke bestanddeelen. Het wordt dan ook door de geneesheeren aanbevolen. Verleden jaar werden er meer dan 2,000,000 flesschen van dit beroemde Engeische geneesmiddel verkocht. Neemt eens de proef met Veno's Bliksemsnel Geneesmiddel tegen den hoest, prys 55 ets., 75 ets. en Fl. 1,80, per flesch, verkryg baar by Gebrs. Mulder, Korte Kerkstraat, Na than Emanuel, Lange Kerkstraat te Goes; A. C. Beniest, M. C. Braat te VIissingen; T. van BorsumWaal kes te TerneuzenJoh. de Roos, 0. A. Schulte Co. te Middelburg. By de voornaamste Drogisten in Nederland waar niet verkrijgbaar direct per post van de Veno Drug Co., N.-Z. Voor burgwal 230, Amsterdamna ontvangst van postwissel met 10 ets. verhooging. Gemengd Nieuws. Afpersers. Zaterdagavond is het der politie te Leeuwarden gelukt, twee beruchte sujetten in te rekenen. Sedert geruimen tyd trok het de aan dacht van de politiemannen, dat twee gegageerde kolonialen, D. B. en F. B., met hunne bijzitten groote sier maak ten. Geruimen tijd spoorde de politie tevergeefs na, op welke wijze het viertal zich in staat stelde zich der gelijke luxe te veroorloven. Eindelijk bleek een welgesteld landbouwer het slachtoffer te zijn. De politie-autori teiten bevonden by nader onderzoek, dat dezen steeds geld werd afgeperst. Dirk en F/ans kwamen herhaaldelijk, onder voorgeven marechaussees te zyn, by den landbouwer en wisten hem, door hem te dreigen een door den landbouwer bedreven feit bij de politie bekend te maken, achtereen volgens een bedrag af te persen, dat in de duizenden liep. De man was radelaas en ontving de politie als een redder. Natuurlijk werden toen dadelijk de noodige maatregelen genomen. Toen de po litie autoriteiten met drie agenten zich in de woning van den landbouwer verdekt hadden opgesteld, kwamen de deugnieten andermaal om geld. Dat ze dit niet kregen, maar weldra geboeid naar het politiebureau werden gebracht, is te begrypen. GescalpeerdZaterdagavond ge beurde in de stoomververy en chemi sche wasscherij De Ryzende Zon van de firma Daalmans te Gouda een ernstig ongeluk. Een der in die fabriek werkende meisjes, de 15-jarige V., bracht, vóór ze de fabriek verliet, haar haren nog eenigszins in orde. Op het oogenblik, dat het meisje haar haren achterover wierp, werden deze door een oploo- pende riem gegrepen en werd zij daaraan naar boven gesleept. Even later viel het meisj.e neer in verschrik- kelijken toestand, ze was als het ware gescalpeerd, terwyl ook een van haar ooren zoo goed sAs geheel was afge- kneld. Het bloedverlies was enorm. Het meisje werd per brancard naar het gasthuis vervoerd. wAa?i de kas van den heiligen Antonius"In het Delitsche blad De Wekker schrijft D. Een mijner kennissen vond dezer dagen een portemonnaie. De inhoud was niet rijk, ongeveer een gulden aan klein geld. Maar er zat nog iets by, dat we by dezen ook bekend maken. Dan kan de verliezer zeker weten, of het zijn portemonaie is of niet. Het verdere van den inhoud komt toch zeker naar ik hoop niet in veel portemonnaies voor. Er zat in een klein nietalen beeldje, voor stellende den heiligen Antonins van Padua. Pe prijs hiervan was er op een eigenaardige manier by vermeld. Er zat namelijk een klein vuil papiertje bjj, waarop het volgende gedrukt stond „Missiehuis Bethlehem te Immense (Zwitserland). Obligatie No Coupon van f0.25. Betaalbaar k contant hier be neden en terug, betaalbaar in den Hemel aan de kas van den H. Antonius. N.B. Het betalen dezer coupon geeft recht op een metalen zak- beeldje van den H. Antonius van Padua." Slimme kraaien. Men meldt aan het Hbld. Uit de streken, waar mossels ge kweekt worden, vindt men meermalen vermeld, dat, zoodra het voedsel op veld en akker sterk vermindert, de kraaien gaarne gebruik maken van de gelegenheid om. by ebbe van de droogvallende mossel banken, een enorm getal van deze schelpdieren te rooven de kraai gaat er mede de hoogte in en laat de mossel van groote hoogte neervallen op de steenen langs de zeedy ken of op de verharde wegen daardoor breekt de schelp en is de zwarte dame in de gelegenheid den inhoud te verorberen. De mosselkwee kers haten dan ook* [het zwarte en bonte gespuis, want dat de roof niet onbeduidend is, blijkt voldoende uit het verbazend getal gebroken schel pen, dat de wegen soms bedekt. Dat overigens dit verschijnsel wel meer waargenomen is, vonden wij vermeld in eon natuurkundig werk voor ruim een eeuw uitgegeven, waarin vermeld wordt, dat een bonte kraai in do na bijheid van Zutphen den kop van een konijn vond en daar by ocnierkte, dat onder den harden schedel nog de vveeke hersenen zaten. Hoe deze te krijgen Pe IJsel was meteen harde ijskorst bevloerd: de kr-mi nam den kop in den snavel, vlooi; indohuogio en liet hem op het ijs neerploffen om hem zoo schielijk na te .s«,ellen, dat ze bijna gelyktydig liet ij» bereikte. De kop werd nauwkeurig bekeken en nog niet gebarsten zijnde, werd ander maal in de hoogte gevlogen en dit werd tot twintigmalen herhaald, tot ten slotte de gedane moeite met succes werd bekroond. gfln een der Zeeuwsche stroomen lag op een zandplaat een groote steen, welke eenmaal bij de betonning dienst had gedaan; een schipper verwon derde er zich over, dat op die zand bank telkens zooveel kraaien zaten en er over vlogen. Eenmaal daarop de aandacht gevestigd, .^er de schip per er heen en wat was het geval Hier op deze eenzame bank was de steen het eenige voorwerp, waarop mosselschelpen konden gebroken wor den en dat van deze gelegenheid ge bruik werd gemaakt, bleek niet al leen uit de aanwezige kraaien, maar ook door de schelpen, die er uitge strooid lagen, of ze er gezaaid waren. Werkelijk slimmerds, die kraaien! Ook een aanslag. De Engeische minister Churchill werd, toen hij Zaterdag met zijn echtgenoote Bristol aankwam, aangevallen door een met een zweep gewapende suffragette. Na een korte worsteling gelukte het Churchill haar de zweep te ontrukken die hij als tropee aan zyn echtgenoote ter hand stelde. De vrouw werd in hechtenis genomen. Spoorwegongeluk. By een trein botsing werden Zaterdag in het station Messina twintig personen gekwetst. Brutaal. In Berlyn hebben drie jeugdige boeven, die in het Paleis van Justitie den weg wisten, zich in de gerechtzaal binnengedrongen en heb ben er de toga's en baretten van de rechters weten machtig te worden. In deze vermomming hebben zy ver schillende kamers doorzocht en er zich meester gemaakt van deurwaar- dersexploiten. Deze zyn toen in den vereisebten vorm opgesteld om de daarop vermelde sommen te kunnen innen. Daarna werden er diploma's van adjunct-deurwaarders met hun naam ingevuld, en zoo hebben zy bij een dertigtal personen ongeveer 3000 mark geïnd. Juist wilden de schelmen hetzelfde stukje in Leipzig uithalen, toen de politie tusschen beiden kwam en de navolgers van den kapitein van Köpe- nick achter slot en grendel zette. In het vuur van zijn spel. Tijdens een repetitie van Tristan en Isolde in den Maria schouwburg te St. Pe tersburg heeft de tenor Andreïf by ongeluk den baryton Smirnof met zyn zwaard doodelyk gewond. Een olifant als kwaadwillige Uit een schrijven uit Kota Radja aan de Deli Ct. worden de wederwaardig heden verhaald van een patrouille, die uit Tangsé in Pidië was uitgerukt, onder commando van een onder luitenant, ter overvalling van een lading. 's Morgens vroeg op een smal voet pad gekomen, werd de spits der pa trouille aangevallen door een olifant. De troep spatte toen als een wervel wind uiteen, alleen de onderluitenant en de sergeant bleven staan. Laatst genoemde werd door het ondier ge grepen, en de onderluitenant moest haastig zich in een zijterrein opber gen, om echter een oogenblik later terug te komen, ten einde de ge grepen© te zoeken. Daar lag de ser geant zwaar gekneusd aan den kant van den weg, doch plotseling kwam de woedende olifant weer op. De onder luitenant, wien het niet was mogen gelukken, iemand van de door paniek bevangen patrouille terug te vinden, moest andermaal vluchten, doch kwam ten tweede male terug om den mak ker te redden. Thans echter met een sergeant en een paar fuseliers. Doch wederom verscheen bet razende dier, zoodat allen moesten vluchten. Toch kon de olifant nog een Inlandsch fuselier terzijde werpen en lichte kneuzingen toebrengen. Maar toen had het monster genoeg van zyn spel en holde weg. Eerst daarna kon men den sergeant weghalen, die wel is waar nog leefde, doch er slecht aan toe was. Moord. In de Scala te Antwerpen heeft een getrouwde vrouw een meisje, dat een der bufetten bediende, neer geschoten. Het slachtoffer werd in het hart getroffen en bezweek onmiddellijk. De moordenares verdacht het meisje er van in ongeoorloofde betrekking tot haar man te staan. Reeds vroeger had zij haar mededingster een bijtend vocht in het gelaat geworpen, maar de zaak werd toen op verlangen van beide partyen gesust. Aan den ontvanger der directe be lastingen zijn op heden uitgereikt de kohieren nos. 7 en 8 voor de belasting op het PERSONEEK. dezer gemeente, voor het dienstjaar 1909, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht is het door hem verschuldigde binnen den bepaalden lijd te voldoen. Goes, 17 November 1909. De Burgemeester van Goes, i'K KONING"KOOIJ. ADVERT E N ÏTË"NT eden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde man en vader JAN HARKUSSE, in den nog jeugdigen lcei'tijd van byjna 38 jaren. Namens wederzijdsche familie, Wed. J. MARKUSSEde Jager en Kinderen. Kapelle, 17 Nov. '09. Voor de vele bewijzen van belangstelling en vriendschap mij op 14 dezer bewezen, betuig ik ook na mens mijne dochters mijn harteljjken dank. E. VAN DEN BOSCH. De heer D. Boogerd, landbouwer te }s Heer Arendskerke. wenscht aan te bes leden het bouwen van een dubbele arbeiders woning waarvan bestek en teekening te zynen huize ter inzage liggen. Inschrijvings biljetten worden ingewacht tot op HlaTndv.g 29 november. De deurwaarders HOLLMANN en VERHOEK te Goes zullen des namiddags om 1 uur aan de her berg van dhr. P. B«L te RJoetlnge (in de Groe) De Notaris PILAAR zal des voormiddags te 10 uur te Wol- phaartsdijk, aan den Noorddyk, voor den heer W. F. K. Len.hoek VERKOOPEN: aan genoemden dijk, nabij Oostkerke, tusschen de Oosterland- en Oost- N ieuwlandpolders. De Notaris PILAAR zal des namiddags te één uu. te Goes, in .de Prins van Oranje" voor de Heeren VAN VOORST VADER wassende op de buitenplaats „Schoon oord" aan den ouden Singel naby Goes. De te veilen boomen worden genum merd. onzichtbaar aanbrengen in iedere kachel, gegarandeerd tn besparing van tot bijna de helft aan kolen en briketten bij dezelfde hitte. gevraagd door J. CaPPö„\ te ft ienw vliet, hoofdagent voor Zeeland. Op de Boekbinderij van C. N. J. DE VEY MESTDAGH, te Vlissingen, kan terstond geplaatst worden voor vast werk bekendheid met vergulden vereiichte. Moeielijkheden, waarin de Oostenrijksche keizer zieh reed» bevindt, nog verzwaren. Als er één vorst is, wien de kroon zwaar moet drukken op het hoofd, dan is dit wel keizer-koning Frans- Joseph. Hem toch worden op zjjn ouden dag geen zorgen gespaard en nu weder staat hjj voor de uiterst moeieljjke taak de twee deelen van zjjn rijk vereenigd te houden. In Hongarije duurt de crisis onverminderd voort en nog steeds is de oplossing niet aanstaande. Tallooze kwesties wachten er op behandeling door de volksvertegen woordiging, en deze weigert feitelijk te arbeiden, zoo lang niet een aantal nationale eischen zyn ingewilligd. In het einde der vorige week ont waakte allerwege de hoop, dat het einde der moeielijkheden naby was- De keizer zou toestemmen in de in voering van de Hongaarsohe taal als commandotaal in het Hongaarsche leger en de Hongaarsche regeering zou in ruil daarvoor medewerken tot aanneming der nieuwe legerwet, die zwaardere lasten oplegt, aan de in voering van bet algemeen kiesrecht en van een nieuw reglement van orde voor het Hongaarsche parlement, waar door een geregelde arbeid mogelijk zou worden. Jammer genoeg heeft de keizer op het laatste oggenhlik van zulk een overeenkomst niet willen weten en hiermede is de oplossing van den crisis weder voor onbepaalden tyd verschoven. Begrijpelijk is het, dat de keizer zeer tegen de invoering van het Hongaarsoh in het Hongaarsche leger gekant is. Daardoor toch zou de een heid van deOostenryksch-Hongaarsche krijgsmacht voor een deel verloren gaan, maar afgezien nog van het feit, dat de eiseh der Hongaren billijk ge noemd moet worden,,wordt de eenheid van het leger gered ten koste van de eenheid der Donau-monarehie, want elke nieuwe moeielijkheid kan niet anders dan den haat der Hongaren tegen Oostenrijk doen toenemen. Duren voor keizer Frans-Joseph de moeielijkheden voort, de koning van Spanje daarentegen kan zieh ver heugen in Een beteren tijd. De algemeene opwinding in Spanje heeft plaats gemaakt voor meerdere zekerheid en met vertrouwen ziet het ministerie de toekomst tegemoet. intusschen blyft er nog één zeer groote moeielijkheid: de oorlog in Marokko. Hoe daar de zak en nu staan is niet duidelijk. De berichten zjjn uiterst schaarseh en men zou bjj na tot de conclusie komen, dat de veld tocht geheel was geëindigd, als dit" met het oog op de oorlogszuchtige stemming der Moorsche stemmen niet al te onwaarschijnlijk leek. Of zon het met dien oorlog gaan als met L)e staking in Zweden waarvan men plotseling ook niets meer hoorde. Hoe daar de toestanden zich verder ontwikkelden bleef door het totaal ontbreken van tijdingen een duister geheim. Toch was van een nederlaag van één der beide partyen hetzjj de werkgevers of de arbeiders, niets gemeld. Een kort telegram komt nu ver tellen, dat door de fabrikanten in de metaalindustrie de uitsluiting is op geheven. Is dit, na zoovele weken dat we niets vernamen, het bericht van de nederlaag der fabrikanten Duideljik is het niet, al moeten we het waarschijnlijk achten. Binnenland. Verklaringen van Me. Tideman. De Tel. had met mr. P. Tideman een onderhoud over het bekende schrijven van Mathilde Westmcjjer in het week blad De Amsterdamm.tr. Tegenover de lezing, daarin gegeven omtrent de wijze, waarop hij de veel besproken brieven in zjin bezit kreeg, verklaarde de heer Tide man, dat mej. tv..,tmeijer ze hem na zijn bedreiging met een vervolging wegens oplichting lm l toegezonden, vergez :ld van een SU',rijven, dat hij ter inzage gaf en dat hier woordelijk volgt: „Wel Edelen gestrengen Heer, „Hierbij ontvangt U de brieven „en 't overzicht 'k heb van uw gezegde lat het met potlood ook ;oed was „gebruik gemaakt'kHoop het zoo „Ondergeteekende verklaart, dat hy „geen bezwaar heeft tegen publicatie, „wanneer mr. P. Tideman, advocaat „te Haarlem, dit nuttig of noodig „acht, van hetgeen deze vernomen of „gezien heeft inzake handelingen of „correspondentie van personen, be- trokken bjj het verleenen van eene „ridderorde aan den heer R. Lehmann, „te Amsterdam, pogingen tot het doen „verleenen van een ridderorde aan „den heer A. E. Lehmann te Amster- „dam, tijdens het ministerie-Kuyper, „waarby betrokken is geweest mej. „M. Westmeijer, te Amsterdam. „Haarlem, 14 December 1908. „W. VAN DIEREN BIJVOET' Mathilde schreef nu gisterenavond weer een uitvoerig stuk in De Tel., waarin zij mededeelt dat alles wat mr. Tideman zegt onwaar is en dat zij de waarheid spreekt. De ridderorden-zaak. Naar Bet Huisgezin uit Den Haag uit betrouwbare bron verneemt, zal dr. Kuyper een dezer dagen gelegen heid vinden in de Tweede Kamer een verklaring betreffende de veelbespro ken zaak af te leggen en zal na hem door mr. Loeff als voorzitter der Ka tholieke-, en mr. Lobman, als voor zitter der ohristelijk-historische Kamer club, het woord worden gevoerd. Staten-Generaal. Tweodo Kamer. Maandag de eerste rede van het nieuwe lid Colyn, dat hetgeen hy te zeggen had voorlas. Minister de Waal Malefijt zei dat hij het advies van Colijn ernstig zou overwegen. Dat klinkt nogal ko miek, want De Standaard heeft immers medegedeeld dat de heer de Waal Malefijt, voor hjj minister werd, beloofd heeft de adviezen van Colyn en andere christelijke Indische specialiteiten te zullen volgen. Overigens was 't een ongelukkige dag voor den minister. Voor de tweede maal gedurende zijn pas begonnen ministerschap moest hjj erkennen van een ter tafel gebrachte kwestie niets te weten. De eerste maal betrof het een ge ruchtmakende zaak van koeliebehande- iing. Maandag ging het om een minder sensationeel maar toch wel beduidend geval in de Indische onderwijswereld, nl. de overplaatsing van een onder- wijzer van Semarang naar Muntok. Dit geval was belangrijk omdat be doelde onderwijzer gekozen was tot lid van den Raad in Semarang en de vraag zieh dns voordoet èen vraag die de heer Ketelaar stelde of het Gouvernement den onderwijzer het raadslidmaatschap onmogelijk heeft willen maken. In Indië, waar de ge meenteraden nog voor een groot deel uit ambtenaren moeten bestaan, is zulk een quaestie voor de riehtige werking van het nog jonge instituut der ge meenteraden natuurlijk van groot ge wicht. Welke de motieven voor de overplaatsing waren, wist de Minister echter niet te zeggen hy moest ronduit bekennen dat hij van de heele zaak niets afwist. De Minister van Koloniën zal nu wel reeds de onjnistheid van het ge zegde hebben ondervonden volgens hetwelk God met het ambt ook het verstand geeft. Want gisteren is al wéér zeer duidelijk gebleken, dat Z. E., ondanks vele jaren van belang stelling in koloniale zaken, nochtans niet heel veel verstand ervan heeft. Schering en inslag was: „ernstig overwegen" en „de aandacht van de Indische regeering er op vestigen". En ook gisteren gebeurde het weer dat Z. E. van een toch waarlijk niet geheel onbekende zaak (een door den heer Thomson scherp gegispte uiting van den heer Rost van Tonningen over inlandsche officieren) moest ge tuigen dat hjj er nooit van had ge hoord. 't Kan beteren, natuurlijk, maar als men bedenkt dat de heer De Waal Malefijt nu toch al een jaar of acht voor koloniale specialiteit gestudeerd heeft, dan kan men niet zeggen dat hjj zieh een dezer dagen een schitte rend autodidact toont. En dan ryst de vrees dat hjj, na eenige jaren de adviezen van den heer Coiijn te hebben gevolgd („Vraag het maar aan Colijn!" riep de heer Thom son gisteren den Minister in de eene of andere militaire quaestie toe) in de nu volgende jaren opnieuw zjjn mee ning zal boetseeren naar 't model van anderen. i

Goessche Courant | 1909 | | pagina 2