4; jaar een stijf been. BIJVOEGSEL. GOESGHE COURANT Ingezonden Mededeelingen. VAN DE van Zaterdag 13 November 1909. Itechtszaken - Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden zjjn ver oordeeld wegens Mishandeling: A. d. B. 1!) j.,werk man, Cortgene, tot 1 w. gev.-straf Diefstal: F. P., 22 j schippersknecht, Ierseke, J. M. 31 j. en J. C. F. 42 j., werklieden te Wemeldinge, allen tot 14 dagen gevangenisstraf. Verduistering: J. B., 35 j., arbeider 's-Heer Arendskerke tot 4 maanden gevangenisstraf. HelingM. L., 63 j., metselaar, Wemeldinge, tot 2 maanden gevange nisstraf. Beleediging ambtenaar J. v. d. B., 19 j., schippersknecht, Ierseke, tot f5 b. s. 5 d. hecht, Stadsnieuws. Brand op dkn Westsingel. Gistermorgen te half tien brak plot seling een hevige brand uit in de woning van den stucadoor v. d. Waart aan den Westsingel. Door den afstand van het centrum der stad, duurde het geruimen tijd alvorens alarm gemaakt werd, maar toen eenmaal de klok luidde, was de brandweer binnen enkele minuten ter plaatse. Er werd uitgerukt met de motor spuit, die het eerst op het terrein verscheen. Spoedig daarop arriveerde ook spuit I, waarvan echter alleen de waterzijde," die tevens als perspomp dienst kan doen, gewerkt heeft. Men moet zich echter afvragen, waarom voor het vervoer der motor spuit geen gebruik is gemaakt van een paard. Is het wel van algemeene bekendheid, dat met het vervoer der motorspuit door een paard naar het terrein van don brand een rijksdaalder is te verdienen? Meestal zal het door de korte af standen niet noodig zijn een paard te requireeren, maar juist gisteren, toen de brand ver van het centrum der stad woedde, had men nog eenigen tijd uit kunnen winnen. De motorspuit werkte met twee stralen, de handspuit met één en een aanzienlijke watermassa werd op het brandende huis geworpen. Het vuur had evenwel reeds dadelijk krachtig om zich heen gegrepen, zoo dat, toen de eerste waterstraal op de vlammen siste, men huis en inboedel reeds als verloren moest beschouwen en men zich als voornaamste doel moest stellen verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Hierin is men dan ook geslaagd, al brandde een oogenblik ook het dak van een der aangrenzende wo ningen. Bij de buren werd nogal wat water schade aangericht. De motorspuit bewees weder haar superioriteit boven de handspuiten. Zij werkte zonder de minste hapering en wierp een massa water op het bran dende perceel, doch ook de handspui t toonde haar bruikbaarheid. De man netjes werkten met lust al moest de menscheljjke kracht het tegen de motor afleggen. Binnen drie kwartier was het vuur gebluscht. Van het huis was toen niet veel meer over dan de muren. Het perceel was verzekerd bij een 's-Hertogenbossche brandassurantie- maatsehappij, de inboedel slechts be trekkelijk laag bij de Nederlanden". Omtrent de oorzaak van den brand is weinig bekend. De kinderen waren naar school, de vrouw deed een boodschap, terwyl v. d. W. met zijn knecht in den tuin werkzaam waren. Plotseling zagen deze twee, dat binnen de boel brandde en wel zoo hevig, dat men niet meer in staat was den voortgang van het vuur te stuiten. V. d. W. vermoedde, dat er vuur uit den kachel was gevallen of dat de kachel was omgestort, maar waar schijnlijk is dit niet, daar de brand ook in den kelder gewoed heeft en de deur, die van het vertrek, waar de brand volgens deze verklaring zou zy'n ontstaan, naar den kelder leidt, niet was doorgebrand. Vereeniging van spoorwegpersoneel. Met Staatscourant no. 264 zijn ver zonden afdrukken der statuten van de Protestansck-Christeljjke vereeni- ging van spoor-en tramwegpersoneel „Goes en omstreken" alhier. Kiescollege. In de gisteravond gehouden ver gadering van het kiescollege der Ned. Herv. gem. alhier is herkozen tot ouderling dhr. J. de Krujjter en ge kozen dhr. M. H. Harinck en zjjn herkozen tot diaken dhrn. H. P. van der Heil en I. Weasel- De KLOOSTERBALSEM maakt het weer lenig. De Heer J. van Arkel, landbouwer te Asch, oud 55 jaar, verklaarde ons, dat hjj meer dan 4'ƒ2 jaar een stijf been heeft gehad. Het been was geheel verlamd van den voet tot aan de heup en veroorzaakte hem veel pijn. Bjj eiken stap, dien ik moest doen, kromp ik letterlijk ineen van de pijn, zeide hij ons en wanneer ik stap voor stap onder hevige pijnen voortsukkelde, dacht ik dikwijls bij mijzelfstraks breekt mijn been. Meermalen is het mij gebeurd, dat ik een half uur aan den weg moest gaan zitten, omdat ik niet verder kon Wanneer ik dan vermoeid en afgetobd thuis kwam, legde ik het been op den stoel en dan bedaarden de pijnen wel eenigszins, maar kwamen later met verdubbelde woede terug. Elke beweging, die ik met het been maakte, deed mjj het uitschreeuwen van de pijn en wat ik dan dacht, wil ik liever maar niet zeggen. Alles heb ik in die lange 4'/2 jaar geprobeerd, doch helpen deed mjj niets, totdat ik opmerkzaam werd ge maakt op den KLOOSTERBALSEM, dien ik kocht bij den Heer H. Nout te Ravenswaay. Ik liet daarmede mijn been driemaal daags wrijven en na 2 potjes KLOOSTERBALSEM te hebben opgesmeerd, was de pijn totaal ver dwenen. Mijn been is weer lenig en ik loop weer als vroeger zonder pijn. Ik zelf en -mijne geheele familie staan verbaasd, dat de KLOOSTER BALSEM zulk eene wonderbare ge nezende werking heeft. Thans is het reeds een jaar geleden, dat ik genezen ben en ik loop, dat het een lieve lust is. De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, is een onovertroffen middel tegen Rheumatiek. Bovendien is het een uitmuntend middel tegen oude en nieuwe wonden, zweren, ring-, baard en dauwworm, alle ziekten der hoofd huid en aambeien (zoowel bloedende als andere). Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus I Verkrijgbaar bjj Drogisten, Apothe kers en de bekende Depóthouders. Pvovincicnieuws. Tiendverhuringen in Zeeland. Men schrijft uit de provincie Zee land aan De Tel. Nu het tiendrecht eindelijk in ons land is afgeschaft, is het niet onaar dig te hooren, welke bijzondere ge bruiken in sommige streken de dagen der tiendverhuring meebrachten. In verschillende deelen dezer pro vincie had die dag een min of meer feestelijk karakter en de komst der tiendheeren had wel iets van de bljjde inkomst van een vorst. Maar nergens voorzeker werd die dag, of beter ge zegd, werden die dagen meer tot bij zondere dagen gestempeld dan op Zuid-Bevel and. Daar namen de tiendverhuringen niet minder dan vijf dagen in beslag; de eerste werd gehouden te Nisse en Driewegen, de tweede te Schore en Kapelle, de dei de te Ierseke en We meldinge, de vierde te Goes (voor Goes en nog 7 andere j^atsen), de vjjfde eindelijk te Hoedekenskerke en Baarland. We moeten daartoe echter ons eene halve eeuw terug denken, want vóór en na zjjn de ce remoniën in onbruik geraakt. Voor eene tiendverhuring dan kwam uit Middelburg een „Gedeputeerde" overop dieus last moesten de ver huringen zóó worden geschikt, dat de heeren der commissie, met de ver huring belast, het middagmaal thuis konden gebruiken. Zoodra de Gede puteerde aan zjjn hotel was aange komen, werden daarvóór een ordon nans met twee schildwachten geplaatst, die hem by het passeeren het mili tair saluut moesten brengen. Had men drie dagen op het eiland verhuring gehouden, dan kwam Goes aan de beurt. De stadsomroeper werd ontboden en deze maakte belangheb benden en belangstellenden bjj bek kenslag bekend, dat de tiendverhu ring op het stadhuis zou worden gehouden. Deze bekendmaking ge schiedde een uur vóór den aanvang. Was het bepaalde uur daar, dan deed de omroeper nog tweemaal zjjn om gang door de stad met de mededee- ling, dat de heeren ten stadhuize gereed waren om te beginnen. Bjj deze verhuring waren tegen woordig de stads-secretaris en de rentmeester dor geestelijke" goederen, d.w.z. de goederen, die het eigendom waren van eenige kerkelyke corpo- ratie.Nadat de geestelijke, de gemeente en de landstienden waren verhuurd, stond de gelegenheid voor particu lieren open, om hunne tienden te verhuren. De commissie stond daar evenwel geheel buiten. Voor hare bemoeiingen ontving deze per lid- 5 pond Vlaamseh f 30), terwijl de Gedeputeerdo zich 13 pond of f78 zag toegekend en den secre taris 1 pond of f6 werd toebedeeld. De rentmeester liet 's middags en 's avoDds, naar het heette „tot gezel schap" van den hooggeplaatsten heer Gedeputeerde eenige heeren in zijn hotel ten eten vragen. Deze maultjjden mochten echter niet meer kosten dan 56 pond of f336wat meer werd gebruikt, kwam voor rekening van den rentmeester. Al deze gebruiken werden in later jaren afgeschaft. Een enkel gebruik echter hield lang stand. Te Schore nl. luidde men de torenklok, terwijl het gery mot de tiendheeren de ge meente binnenreed De deuren van het brandspuithuisje werden daarna geopend en daarin werd de verhuring gehouden. Sedert enkele jaren had Sehore's klok hare jaarlijksche aankondiging gestaakt en werden de tiendverhu ringen in een loealiteit met „vergun ning" gehouden, voorzeker eene meer gewenschte plaats dan eene bergplaats voor brandbluschmiddelen. Thans vormen deze gebruiken eene bladzijde in het memorandum van folkloristen, voor wie ze het navor- schen ten volle waard zjjn. 'a-Heer Arendakerliv. In de hedenvoormiddag 10 uur gehouden gemeenteraadszitting wei den drie re clames van den hoofdoljjken omslag behandeld en werd door den burge meester medegedeeld, dat de nieuwe begraafplaats zal worden aangelegd volgens een plan van dhr. D. Duin- dom te Kruiningen. ISeinkenezand. Woensdag slaag de te Venlo voor het examen in de vrije en orde-oefeningen der gym nastiek mej. M. P. Lagaay, onder wijzeres alhier. Kwadendamme. Benoemd is tot onderwijzer aan de bijzondere school te Ouderkerk a/d. Amstel met ingang van 1 Januari dhr. P. Bruinsma, onder wijzer alhier. 'a-Meerenhoek. Met Staatcourant No. 264 zijn verzonden de statuten der schietvereeniging „Prinses Juli ana" te 's-Heerenhoek. Wemeldinge. Woensdagmiddag is de arbeider J. de Schipper naar zjjn land gegaan om bieten te rooien. Daar zijn huisgenooten 's avonds te vergeefs op zijn thuiskomst wachtten, zijn ze met een lantaarn op het land gaan zoeken, en vonden dan ook weldra het lijk van den man. De overledene was sedert langen tyd lijdende. Kruiningen. Bij de verkiezing voor vier vacatures in het college van no tabelen der Ned. Herv. Kerk zijn met algemeene stemmen herkozen dhrn. A. Blok Hz., Jan Dek en J. Waverjjn. Voor de vacature Kostensen, die met terwoon de gemeente staat te verlaten, werden de volgende stemmentallen uitgebracht op J. Kooyman 9, J. Kos- tense 4, M. Kole Jz 1, D. van der PeyT 1, J. Poley 5 en C. Roeland 2. Waarde. In de Woensdag j.l. ge houden vergadering der Eerste Zeeuw- sche Geitenfokvereeniging alhier is tot lid van het bestuur van den onlangs opgerichten Provincialen bond van geiteniokvereenigiugen in Zeeland ge kozen de heer M. Krijnsen, alhier. Kolijnepiaot- Donderdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier in een der lokalen van de openbare school hare algemeene jaarvergadering. Aanwezig waren slechts 9 van de 260 leden. De vice- voorzitter de heer W. Potappel, pre sideerde, de secretaris, de heer K. Janse, gaf verslag aangaande de werk zaamheden over het afgeloopen boek jaar. Daaruit bleek, dat er aanvan kelijk 263 leden waren en er 10 afge geven en 7 bijgekomen waren, zoodat het aantal thans 260 bedraagt. Nog deelde hjj mede, dat do totaal onge schikte jjskist van f 7,50 verkocht was, dat aan de gezondheidscommis sie, zetel Veere, gevraagd was om medewerking tot eventueele demping der kerkgraeht alhier ter bevordering der gezondheid, doch dat vele bemoei ingen in dezen nog geen effect gehad hadden en dat de besturen der drie vereenigingen van „Het Groene Kruis" op dit eiland zich hadden geconcen- treed tot één lichaam met het drie ledige doelvoor gemeenschappelijke rekening verplegingsmiddelen, voor éèn vereeniging financieel te zwaar, aan te schaffen, elkander wederkeerig verplegingsmiddelen, desgewenscht, te leenen en doorlezingen, verspreiding van geschikt lectuur en andere zaken propaganda voor de vereenigingen op dit eiland te maken. Ook bleek, dat de diaconie der Ned. Herv. gemeente aan deze vereeniging 5 gulden 'sjaars had toegelegd. Daarop volgde de rekening van de penningmeester, den heer Ph. 0.Engel vaart. De ontvangsten bedroegen in 't afgeloopen dienstjaar f 192,54, do uitgaven f 94,046, zoodat het goed slot f98,495 bedraagt, behalve het goed slot van het vorige jaar, zijnde f34,97. Uitgeloot werden 2 rentelooze aan deden a f25. Met de ontvangsten der nieuwe contributiën. zjjnde f 177.43, is er thans na die nitloting in kas f 210,89s. Na goedkeuring dezer rekening werden twee bestuursleden gekozen. Voor de heer dr. A. Aaltsz, die naar Haarlem vertrokken is, werd dr. J. v. d. Drift met 8 stemmen gekozen I)e heer Engelvaart werd herkozen. Na nog eenige besprekingen sloot de voor zitter, ondor dankzegging van de opkomst, deze vergadering. Gemengd Nieuws. Stijlbloempjes. Een kleermakers- advertentie „Terstond gevraagd een niterst be kwame Afperser." Uit een bericht „Het paard kwam te vallen, waar door het tot staan kon worden ge tracht." Een advertentie in een provinciaal blaadje „Goed zingende jonge mannen van f 2,25—f 3." Bedoeld zyn vermoedelijk kanaries. 1* Het Steinheil-proces Het proeès van „de Roode Weduwe", dat nu reeds dagenlang geheel de wereld in span ning houdt, loopt ten einde. Talrijke getuigen zyn gehoord die een eigenaardigen kijk gunden op het Parjjsche leven en de daar heer- sehe verdorvenheid. Vast staat dat mevrouw Steinheil verscheidene minnaars heeft gehad en haar man bedroog en dat zjj en haar man, al leefden ze op grooten voet, alle moeite moesten doen om het hoofd boven water te houden. Dat drukte als eon noodlot op hun leven. Ze moesten uitgaan, soirées geven, want als zjj zieh niet in de groote wereld bewogen, kon Steinheil, die schilder was, geen geld maken voor zijn werk. Maar dat mevrouw Steinheil den moord op haar man en moeder zou hebben bedreven, is door de getuigen verklaringen niet bewezen. De oor spronkelijke besehuldiging, dat me vrouw Steinheil alleen den dubbelen moord zon hebben gepleegd, heeft men moeten laten vallen. De als getuigen gehoorde genees kundigen verklaarden, dat de misdaad onmogeljjk door één persoon kon zijn gepleegd. Ergo zal de jury uitspraak hebben te doen of zij al of niet medeplichtig is geweest. Wie eigenlijke moordenaar zou zijn geweest, kan nog niemand vermoeden. Of echter de jury het „schuldig uit zal spreken, bljjft zeer de vraag. Wer kelijke bewijzen van schuld zjjn niet aan den dag gekomen, doeh wel is de beschuldigde door verschillende getuigenverklaringen en vooral door haar eigen houding ter terechtzitting in een onsympathiek licht gesteld. En dit is vooral tegenover een jury van niet juridisch onderlegde, eenvoudige mensehen van grooten invloed. Gisteren is het getuigenverhoor ge ëindigd en de advocaat-generaal aan het woord gekomen. De overtuiging van dezen ambtenaar van het O. M. is, dat mevrouw Stein heil haar man gedood heeft, met behulp van een medeplichtigemaar vooraf had men haar moeder gebonden. Ter- wjjl men die bond, is haar echtgenoot, toen hy gerucht hoorde, opgestaan en toen heeft men hem vennoord. Toen men in de kamer bij mevrouw Japy terugkwam, bespeurde men, dat zjj dood was. Heden zou de advoeaat-generaal zijn requisitoir voortzetten. Daarna komt de verdediger aan het woord Zaterdag, laat in den namiddag of misschien zelfs wel in den nacht, wordt het vonnis waarschijnlijk gewezen. Automobielongeluk bij Chicago. Maandag heeft in de buurt van Chicago een vreeselijk automobielongeiuk plaats gehad, waarbjj vjjf personen jammer lijk om het leven zjjn gekomen, en dat te wjjten is aan de ongehoorde roekeloosheid van de slachtoffers zeiven. De auto behoorde aan den million- nair W. X. Soheszlys, van Chicago. Deze reed, in gezelschap van drie nog niet teruggevonden of geïdentificeerde kennissen, door de stad. Ondanks de bjjna ondoordringbare duisternis, ver oorzaakt door een dikken mist, raasde de auto met buitengewone snelheid door de buitenwijken der stad. Dientenge volge bemerkte de chauffeur pas, toen het te laat was, dat de ophaalbrug over de Chieago-rivier was opgehaald. Hij rukte het stuurwiel weliswaar onmiddellijk om en remde met alle inspanning van zijn krachten, maar de auto vloog recht op de rivier aan, sloeg over den kop en bedolf alle inzittenden, zoodat geen hunner zich kon redden. Ofschoon de rivier dadeljjk werd afgedregd, heeft men tot dusverre slechts het Ijjk van den eigenaar, ScheszlyB, te voorschijn kunnen bren gen. Een gedachte-krantenlezer Uit Chicago komt het bericht van een niterst merkwaardig geval van tele pathie. Een blinde, Russisch-Joodsche stu dent, Jacok Bolotin, die ondanks zjjn blindheid, in de medicijnen studeert, verzekert, dat hy door een zesde, hem zelf onverklaarbaar, zintuig, in staat is, de gedachten zijner vrienden en bekenden te lezen en eveneens uit boeken, waarin anderen zitten te stu- deeren, den inhoud kan opgeven, zonder die hoeken zelf in de hand te hebben gehad. Hy verklaart, dat een zjjner vrien den, Wolf genaamd, een hoofdstuk uit een wetenschappelijk werk stil voor zieh heen las, en dat hjj toen, door middel van zijn zesde zintuig, den inhoud van dat hoofdstuk kon verhalen. Een krantenman, die Bolotin had opgezocht, om proefnemingen met diens wonderbaarlijk vermogen te doen, en er zich persoonlijk van te overtuigen, liet Wolf ecu door hem zelf meegebracht, zoo pas gedrukt krantenbericht, stil lezen. Toen hij klaar was, riep Bolotin nit „Myn vriend heeft nu een boricht van de Grieksche vloot-revolutio gelezen" en gaf toen nadere bijzonderheden van den inhoud van het bericht. Spoorwegongeluk. Bij een botsing tussehen twee treinen van de „British Columbia Electric Railway", zjjn 14 personen gedood en 7 gewond. Een zoete troost. Maandag heeft de rechtbank te New-York uitspraak gedaan in den eisch tot echtscheiding, door mevrouw John Jaobb Astor tegen haar wijdvermaarden millionnair-eeht- genoot ingesteld. De gansche zitting duurde geen 5 minuten. Advocaat van eischeres was Henry Taft, broeder van den president der Vereenigde Staten. Mevrouw Astor kreeg haar eisch toegezegd, benevens een klein sommetje als smartegeld 10 millioen dollar (25 millioen gulden). Liefdesdrama. Te Hall a/d Saaie, werd een 24-jarigteekenleeraarKiimpf, in de woning van den rentenier Rieeker aldaar, met wiens vrouw hij in onge oorloofde betrekking stond, door den bedrogen eobtgenoot verrast. Toen Kampf geen kans tot ontkomen zag, velde hjj Rieeker met een paar revol verschoten neer en nam de vlucht. Mevrouw Rieeker is 32 jaar oud haar man 49. Kiimpf hing zich 11a zijn misdaad in zjjn woning op de overspelige vrouw werd in hechtenis genomen. Brutale heeren. Toen Dinsdag te Toulon twee moordenaars zich voor het gerecht hadden te verantwoorden, drong een bende misdadigers de ge rechtszaal binnen, en bedreigden rech ters en gezworenen. De leden der jury en de getuigen h charge kregen een politie-eseorte mee naar huis om hen onderweg te besehermen. De beide moordenaars werden tot 15 jaar dwang arbeid veroordeeld. Slachtoffer van den fiscus. Een liefhebber van een glas goeden wijn te Meurenberg vertelt in een blad den tegenslag, dien hjj gehad heeft. Een kennis in Frankrjjk, aldus ver telt hij, zond mjj vier flesschen Bour gogne in een kistjede vier flesschen zjjn twee verschillende gewassen. De bezending uit Frankryk komt goed en wel op het tolkantoor hier aan. Ik krijg bericht van de aankomst en verheug mjj zeer op mjj n Bourgogne; ik steek geld bjj mij om het invoer recht te betalen en denk mjjn Bour gogne in ontvangst te kunnen nemen. Klaar zoo gaat het niet. Het geëerde tolkantoor bewijst mij op grond van de artikelen van de wet, dat elke bezending wjjn nit het buitenland gekeurd en onderzocht moet worden daarvoor zjjn voor elke soort twee flesschen noodig. Ik moet dus het invoerrecht voor mijne vier flesschen betalen, terwijl een ander, keurend, mjjn wjjn drinkt. Het onderzoek kost ongeveer 19 ink., voor de twee soorten moet ik dus goedvbrstaan 38 mk. be talen. Is dat alles gebeurd, daukrjjg iklo. een verklaring, dat de wijn goed geweest is2o. liet ledige wjjn- kistje of ik ook de vier leege flesschen zal krjjgen, weet ik nog niet, omdat ik het niet aan de overheid heb ge vraagd maar ik heb goeden moed, dat ik 3o. ook de leege flesschen zal krijgen. Het is een genot te weten, hoe uitnemend er voor ons welzjjn gezorgd is. Laatste en Telegrafische Berichten. Onderzoek vtdcrfichap. Men seint ons De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp tot onderzoek naar het vaderschap met 25 tegen 14 stemmen aangenomen. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. *0vezand. Woensdag werd alhier ten overstaan van not. Van der Kloes geveild een woonhuis en erf, groot 1 Are 46 e.A., aankomende de erven A. Maat. Kooper .3. de Winter voor f 840 plus f 30 voor los goed, onver minderd 8 Va pot onkosten. Te egrafisch Weerbericht naar waarnemingen in den morgen van 12 November medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769,6 te lie Daix.Laagste barometerstand 744,8 te Memel. Verwachting (tot den avond van 13 dezer)meest matige tot krachtige westelijke wind, zwaarbewolkt of be trokken, regenbuien, zelfde tempera tuur. Burgerlijke Stand van Goes. Van 10 12 Nov. 1909. Gehuwd: 11, Willem Traas, 27 j,

Goessche Courant | 1909 | | pagina bijlage 1