Gemeente-Publieatiën. tende gedachte! De dood is echter rechtvaardig alt niets op deze aarde. Maar dit mag niet het laatste woord zyn, dat ik als evangelie-dienaar hier te spreken heb. We moeten bedenken, dat we zijn eeuwigheidskinderen, wier geest langer bestaat dan dit kortston-, dig leven. Moge de Heer ons door zijn geest leeren dit te verstaan en dit ter harte te nemen." De oudste zoon des overledenen, de heer J. A. P. Geill, burgemeester van Terneuzen, sprak een woord van dank voor de betoonde belangstelling en daarmede was de droeve plechtigheid geëindigd. Zaterdag was het hier drukker dan gewoonlijk doordat hier veemarkt werd gehouden. Reeds vroeg in den voormiddag werd er vee aan de lijn gebracht IJen aanvoer bedroeg 60 stuks hoornvee, meest runderen, overigens eenige kalf koeien en kalfvaarzen. Ware het niet, dat er by de veehouders, die tevens land bouwers zjjn, nog zeeveel drukte op het land is, dan was er zeer waar- sehynlijk wel meer vee aangevoerd. Er werd nog al wat handel gedreven en over het algemeen tegen tamelijken prjjs. Soho Zaterdagavond viel een 1 'i jarig zoontje van dhr. G. de Pree achterover in een tobbe met kokend water, waardoor het arme wicht aan de rugzijde, armen en beenen als het waie met brandwonden overdekt werd. Dr. Kolf van Oosterwijk verleende geneeskundige hulp. De toestand van 't patientje was heden (Maandag)morgen bevredigend Bo"«?ele Ged. Staten hebben ver nietigd de benoeming door ingelanden van den calamiteuzen polder Borssele van een ontvanger-griffier van dien pol Ier op 16 Aug. 1.1. By het besluit van Ged. Staten is overwogen dat twee personen ten onrechte aan de stemming hebben deelgenomen en hun deelneming op de stemming van invloed heeft kunnen zjjn, daar de benoemde, de heerv. d. Dries, met 19 tegen 17 stemmen ge kozen was. Bepaald is dat de dijkgraaf een vergadering van ingelanden zal be leggen ter benoeming van een ont vanger- griffier. <o!ijn splawt. Aangaande den dijk- val, die j.l. Zaterdag 30 Oct. aan „Wantjeskuip", gelegen in den Oud- Noord-lievelandpolder, is opgemerkt, kan nog het volgende worden mede gedeeld. De lengte van dezen dijkval bedraagt 160 M langs de kriiinlijn gemeten. De grootste inscharing iu het dijksliehaam bedraagt ongeveer 30 M. en valt op sommige plaatsen even binnen de binnen-kruinlijn. De grootste verdieping, die ontstaan is door dezen dijkval, bedraagt op een afstand van ongeveer 160 M. uit den rand van den val 14 M. Op het oogenblik is men bezig, om aan de buitenzijde van den geteister- den dijk eene helling te maken, waarop eerstdaags de verdediging, bestaande in rijsbeslag, zal worden aangehaalt. De grondaanvoer, voor het achter overhalen van den beschadigden dijk geschiedt sedert j.l. Donderdag met behulp van kipkarren, die bij dit werk zeer dienstig zijn, zoodat de laatste dagen de grondaanvoer nogal aan zienlijk was. Thans zijn er 43 werklieden van hier, Wissekerke en Veere werkzaam. Een oproeping, deze week alhier ge daan, om werklieden tegen f2,50 per dag te verkrijgen, had weinig succes slechts 7 personen meldden zich aan, ten gevolge van de tegenwoordige algemeene drukte en de groote ver diensten met het rooieu en het vervoer der suikerbieten. Het tot nog toe zeer gunstig weer voor dit werk, doet de werkzaamheden goed opschieten, zoodat het directe gevaar voor inundatie van „Wantjes kuipis geweken. Wi»senfctt->ka. De verkiezing voor een raadslid, ter voorziening in de vacature wegens de ontslagname als zoodanig door den burgemeester, is door B. en W. bepaald op 17 dezer. Ëventueele stemming zal worden ge houden op 30 Nov. en herstemming zoo noodig, op 13 December a. s. Middelburg. Bij Koninklijk be sluit is eervol ontslag verleend aan mr. L. van Andel, op zjjn verzoek, met ingang van 15 Nov. als plaats vervangend voorzitter van den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Middelburg, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Zceuwaoha Landbouw maatschappij. Aan het verslag in ons vorig num mer van de hoofdbestuursvergadering der bovengenoemde maatschappij kun nen we nog bijvoegen, dat de be- grooting-1910 werd vastgesteld op f 12486,50 'k aan inkomsten en uit gaven. Onder de uitgaven komt voor f 3900 voor verbetering van het paardenras en f3900 voor den zuivelconsulent. De post voor onvoorzien bedraagt f 34,00 Stadsnieuws. Speenhoff. Maandag a.s. zal „Het VrijeTooneel" in de Prins van Oranje een uitvoering komen geven. Behalve voordrachten van den heer en mevrouw Speenhoff, Nap de la Mar e. a. zal ook nog worden opgevoerd de klucht „Het Lintje", een parodie op de zaak Kuy- per-Lehman-Westerveld. Nap de la Mar geeft daarin een voorstelling van een bekend politiek persoon die bui tengewoon treffend van gelijkenis moet zijn. Bioscope theater. Het Amsterdamsch Bioscoop theater zal van a. s. Woensdag af voorstel lingen geven in „de Prins van Oranje". Behalve interessante bioscope taferee- len worden daar ook nog gegeven zang, en voordrachten enz. door goede artisten. Coöperatieve Broodbakkerij. In de jl. Zaterdagavond gehouden vergadering van de leden der kolen- vereeniging .De Bijenkorf" alhier, die ongeveer 400 leden telt, is zonder hoofdelijke stemming besloten, zoo mogelijk een coöperatieve broodbak kerij op te richten en het bestuur ge machtigd de noodige gegevens daar voor te verzamelen om naar aanleiding daarvan in een volgende vergadering plannen ter tafel te brengen. Verloting. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt zal er ten bate dei- hervormde school een verloting wor den gehouden. Op uitnoodiging namen we inzage van de lijst der prijzen, die nog niet geheel comple is. Een le kla; dames-rjjwiel en een heeren-dito zjjn de hoofdprijzen Ver der werden door vers „lullende firma's ter beschikking gesteldchocolade, zeep, matjes, mosterd, sigaren, sigaret ten, jam, cacao, cithers, harmonica's Maggi-tabletten, eau-de-cologne, een Japansch theeblad, een aquarel, fles- schen wijn enz. enz. Ook dames-handwerken zjjn toege zegd. Vergadering Chr. Volksbond. Merkten we in een onzer vorige verslagen van gehouden vergaderin gen hier ter stede op, dat de opkomst der leden nogal eens te wenschen overlaat, hierop maakte de vergade ring van den Christelijken Volksbond, jl. Vrijdagavond in de „Prins vin Oranje" alhier gehouden, een vrij gun stige uitzondering, waaruit mag afge leid worden, dat de belangstelling in de zaak der Werkverschaffing niet verflauwt. Moge dit ook blijken uit de opbrengst der collecte, die eerst daags zal gehouden worden, om daar uit vele werkeloozen aan loonenden arbeid te kunnen helpen gedurende den komenden winter. In verband met den ongunstigen zomer zal in meni- gen tak van bedrijf weinig winter- arbeid verrichten zijn en daaraan zou de commissie tot Werkverschaffing zoo gaarne tegemoet komen. Dit doel kan zjj alleen bereiken als zij door de ingezetenen krachtig financieel ge steund wordt. De vergadering werd geleid door dhr. .1. A. van Heel, als tijdelijk voor zitter, in plaats van dhr J. M. Kako- beeke, die om gezondsi'edenen als voorzitter en als lid van het bestuur heeft bedankt. Voor het verslag van het jaar 1908/9 werd verwezen naar de Me- dedeelingen aan gaaiide de werkzaam heden van den Christelijken Volksbond die in ongeveer 800 exemplaren hier ter stede zjjn verspreid. Naar aanlei ding daarvan werd door den Voor zitter een woord van dank gebracht aan dhrn. J. M. Kakebeeke en M. A. Stieger, die als bestuursleden zijn afgetreden en de nagedachtenis ge huldigd van dhr. C. Laban die van- de oprichting af tot aan zijn dood een ijverig lid der Commissie lot werk verschaffing was. Vervolgens werd door dhr. H. Dron- kers, namens de Commissie tot het nazien der rekening om het afgeloo- pen jaar, verslag uitgebracht. De rekening werd goedgekeurd in ontvang op f3621.87 '/s, in uitgaaf op f 3166.631/j en wees dus een batig saldo aan van f455.24. Dit goed slot is te danken aan de ten bate der werkverschaffing gehouden fancy-fair. Als opbrengst daarvan werd den penningmeester de belangrijke som van f 744.09 '/6 ter hand gesteld, waarmede de tekorten van vorige .jaren konden worden sc- dekt. 5 Door dhr. Joh. Pilaar werd een voorstel gedaan, dat door het be stuur werd overgenomen, omdejaar- lyksche uitgaven met f 1O0 te kunnen verminderen en wel door de geld- leening van f1350, waarvan jaarlijks; fioo moet worden afgelost, in eens geheel af te lossen en in plaats daar van een nieuwe leening van gelijk bedrag aan te gaan, met bepaling van bevoegde, maar met verplichte af lossing. Tegen een nog eenigszins lagere rente is het benoodigde kapi taal reeds toegezegd zoodat de jaarlijks te betalen intrest bovendien met en kele guldens zal worden verminderd Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dhr. Van Heel. die als bestuurslid aan de beur' van aftreden was, werd bij aóclamt als zoodanig herbe noemd. Op gei'jke wijze werden be noemd, na door het bestuur als candidaten aanbevolen te zijntot leden van het bestuur dhr. I. G. J. Kakebeeke in plaats van dhr. J. M. Kakebeeke en dhr. P. J. van de Ven in plaats van dhr. M. A. Stiegertot lid in de commissie tot het nazien der rekening dhr. A. le Cointre, ter wijl dhr. J. A. Steketee reeds in func tie is getreden als lid in de commissie tot werkverschaffing in plaats van dhr. C Laban. Nadat nog eenige punten van onder geschikt belang waren besproken bracht de Voorzitter dank aan de dames, die de fancy-fair hebben voor bereid en gehouden, aan het Burger lijk Armbestuur, aan de commissie tot werkverschaffing en aan de pers voor de medewerking, die de Christelijke Volksbond ook weder dit jaar heeft ondervonden. Als altijd bevelen ook wij de zaak der werkverschaffing in de liefdadig heid der ingezetenen aan, dit jaar te meer, omdat, zooals we boven opmerk ten, de verdiensten voor den werk man in den aanstaanden winter waar schijnlijk niet groot zullen zijn. Gemengd Nieuws. Stijbloempjes. Uit het verslag van een brand „De brandweer kon niet verhinde ren, dat de aangrenzende perceelen werden gespaard". Uit een scheepsbericht: „De torpedoboot G 4 is hedenmor gen met het verloren anker vertrok ken". In de Staatscourant zijn opgei omen de goedgekeurde statuten van een naaml. vennootschap, waarin dezu zin nen voorkomen „Wordt ingebracht alle de machine- rien, roerende lichamelijke goederen voorraden enz." Uit een voordracht over de kometen „Inderdaad, indien wij de puntjes op de i gaan zetten, bly ft er niets anders over dan een reusachtig vraagteeken." „Mevrouw Steinheil trachtte zich schoon te wasschen in de oogen van haar amant". Fabels over ons land. In een Duitsch blad komt het volgende geheel fantastische verhaal voor over ons land. De maand November heeft voor de Nederlandsche landelijke bevolking een eigenaardige beteekenis. Zy is de verlovings-maand, zooals Juni dit is voor de Engelschen. Binnen de vier Zondagen in November spelen zich in Nederland duizenden kleine liefdes romans af, die echter, wat den tijd betreft, eenigszins overhaast worden, zoodat de geheele vrijery iets op een handelszaak gaat lijken. De vier Zon dagen hebben byzondere namen: „De Kijk-Zondag",de „Beslissings-Zondag de „Vraag-Zondag",de „Kryg-Zondag". Op den „Kijk-Zondag" slentert, na kerktyd, de geheele jonge dorps-be volking rond, jongens en meisjes be kijken elkaar goed, nemen elkaar op van top tot teen, maar wisselen geen woord. Op den „Beslissings-Zondag maakt de jongeling avances by zijn uitverkorene, buigt als een knipmes. Hierbij r&oet hij goed letten op haar houding en in zekere mate een ge- dachtenl-ezer zijn. Want uit haar ge zicht moet hy kunnen opmaken, of zij gediend is van deze toenadering. Op den „Vraag-Zondag gaat hij naar de ouders, van het meisje wanneer hij althans denkt, dat zij hem hebben wil en vraagt om hun toestemming. Die, als zij gegeven wordt, op den „ICrijg-Zondag" officieel herhaald moet worden voor den ambtenaar van den burgeirlyken stand Een buitenkansje. In een werk- managrezin te 's-Gravenhage had de vader ongeveer 3 jaren geleden een gebruikt pak gekocht en dit nu als zijn huispakje in gebruik genomen. De man verloor vorige week één dubbeltje tusschen de voering van het vest, en terwijl hij dit voor den dag haalde, kwam hy tot de ontdekking, dat er zich twee steenen in bevonden. Toen hü deze er uit gewerkt had, bleken het 2 schitterende brillanten te zijn, die een waarde vertegenwoor digen van ongeveer twintig duizend gulden. Zoo ziet men alweer, hoe een dubbeltje rollen kan. Er wordt on derzocht, hoe die brillanten daaun voraeild geraakt kunnen zijn. Namen of adres zullen wij niet noemen, om den man te bewai*en voor den stroom van nieuwsgierige n, daar reeds nu zijn huis wordt bes'tormd door neven en nichten enz., die hij voorheen nim mer zag. Intusiichen een aardig buit .enkansje. - Lehmann's lintje. Alen schrijft aan het Handelsblad dat lie t opstellen der ljjst van ridderorden vóór den ver jaardag der koningin steeds in den ministerraad gebeurt, zoodat „öf al.e ministers even verantwoordelijk zyn voor de destijds aan den heer Lehmann verleende decoratie, öf dtit de toen malig minister Kryper o p de eene of andere wijze, buiten zijl1 ambtge- nooten om, de zaak heeft weten in orde te brengen en. daardoor een hoogst afkeurenswasirdig precedent heeft gesteld". Een zoiuierlinqe rekening. In De Telegraaf vertelt S. Kolff vrn °nde Amsterdamscheschilders. hilder, Jacques Tasquin gen.aamd, hac in een kerk eeaige t-afereeleil uit den ijbel gere stanreerd en dlend ,e daarvoor eene reke ning in die het 1 kapittel te hoog vonol. De seliilder di ende daarna op verzook van zijn lastf [ever een specti- ficatie in en wel in dezen vorm Pontius Pilatus opge knapt en een nieuw lint aan zijn muts gezet3 flor. 6 sous Den haan van Petrus een nieuwen staart ge maakt, en zijn kam bij gewerkt 2 3 Den hemel vernieuwd, twee sterren toegevoegd, de zon verguld en de maan schoongemaakt7 „14 Lucifer een nieuwen staart gemaakt en zijn lin kerklauw gerepareerd.1 „16 Een steen in den slinger van David gelegd, het hoofd van Goliath dikker gemaakten de beenen wat steviger aangezet 3 1 Tanden gezet in het ezelskinnebakken van Simson1 3 De arke NoaehéJgeteerd 6 Een stuk gezet in het hemd van den Verloren Zoon, de varkens gewas- schen en water in hun trog gedaan2 4 Den zoon van Tobias, op reis met den engel Raphael, nieuwe slobkou sen aangedaan3 5 Enz. Gemakkelijke passagiers. De stoomboot Chimosa, onlangs van New- York naar China varende had niet minder dan 8000 passagiers aan boord. Nog nimmer had een schip van zulke kleine afmetingen zoo'n groot men- schenaantal te vervoeren. Niettegen staande deze overbevolking heeft geen der passagiers tegen iets geprotesteerd, om de eenvoudige reden, dat ze allen dood waren. Zooals bekend is, gelooven de Chi- neezen, dat ze slechts dan het paradijs kunnen deelachtig worden, als hun lijk in hun eigen land begraven is. Daarom betaalt iedere Chinees, die buitenslands leeft, naar evenredigheid va., zijn stand, een bepaalde som aan in Maatschappij, die zich verplicht, ir zijn dood, zijn lyk naar China te zend n. I'eze Maatschappij, welke in a'le werelddeelen, in het bijzonder in Amerika, waar vele kolonies Chi- neezen verspreid leven, haar vertak kingen heeft, laat van tyd tot tijd Chineezen-dooden uit ver afgelegen plaatsen uitgraven en de lijken naar Hongkong zenden, waar zij definitief begraven worden. De Maatschappij verplicht zich bovendien te zorgen, dat iedere lijkkist voorzien wordt van een pond varkensvleeseh, een halve gekookte kip en een portie rijst. Deze mondvoorraad dient om de naar het vaderland terngkeerende Chineesche ziel op krachten te houden gedurende den langen overtocht. (Het Nederl. Zeewezen.) Burgerlijke Stand van Goes. Van 3 8 Nov. 1909. Ondertrouwd: 5,Johan Pik, 28 j., jm., en Hendrika Wentelina Verburg, 22 j., jd. le Huw -Afk. 7, Adriaan de Rub ber, 20 j., jm., te Goes, en Jaeoba Su sanna de Baare, 23 jjd., te Breskens, onlangs te Vlissingen. Overleden 6, Cornelia Geertruida, 6 jaar, d. v. Pieter Rejaok.en Katharina Rijn. Marktberichten. Rotterdam, 8 November. (Per Telegraaf.) Vlasaanvoer 485 st. blauw 55 st., 4200 Groningen 45 st. 36 wit 42 st. kwaliteit bevredigend alles verkocht. Lynzaad f 15,00 i: f 16,75. Aardappelen aanvoer vraag tameljjk, blauwe Zeeuw- sche f2,60 ii f 2,80J overigens onver anderd. Ajuinaanvoer 5000 A 6000 balen, grooten f2,20, kleine f2,75, stroogele f2,per 60 K.G. puike kwaliteit. Granen buitenlandsche vast redelijke handel. (B-el f14,00 kalm. Bouwman stil doch vast f 14,50 A i'14,75 A f 13,50 A f 14,00, overige artikelen niet noemenswaardig ter markt. Binnenlandsehe Tarwef 9,Af 11, Rogge - Haver- - Wintergerst - - Zomergerst - - Koolzaad - 9,75 - 10,25 Mais, mixed st. - 151 - Chevalier - - Loco,- - Kanariezaad - - Karweizaad - 15,75 - Bruine Boonen- 10,- 16, Witte - - Erwten - 11,- 15, Eieren Zeeuwsche - 5,60 - 5,80 Overmaasche - 6,- 6,20 V«irken«m*-rSit Rotterdam. Varkensaanvoer 721 f 0,28 li a f0,26 'i licht soort f 0,25 a f 0,24 vlugge handel. Ye! ilui?8ïer«fnliring Zitlil- BeveUnd Zaterdag 6 Nov. 1909. Goudreinet2e soort, 5 A 9 et., zure Bellefleur 4 A 7 ct., Zonzoet 4 A 5 ct., Suikereiperen 2 A 3 ct., Bre Clairgeau 10 A 15 ctGieser Wildeman 4 A 5 ct., Dubbele Bergemotle 4 A 5 ct per KG., Noten 20 cent per 100 stuks, Mispels 5 A 6 ct. per KG. Voortaan slechts éénmaal por week des Dinsdags veiling. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Xruiningen. Door den architect De Clercq is alhier aanbesteed het bouwen van een dubbel woonhuis. Inschrijvers waren de heeren A Paasse voor f2131, L. Wondergem voor f2086 en M. Baveeo voor f2067; gegund n den laagsten inschrijver. Te egratiscli Weerbericht. naar waarnemingen in den morgen van 8 November medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772,9 te Valentia. Laagste barometerstand 744,5 te Seydisfjord. Verwachting (tot den avond van 9 dezer): veranderlijke, later toenemende westelijke wind, toenemende bewol king, weinig of geen regen, later warmer. Nationale Militie. Indeeling van lotelingen by de Bereden Korpsen. Algemeene Bepalingen. Voor indeeling bij een der Bereden Korpsen komen in de eerste plaats in aanmerking de lotelingen ter volledige oefening, die zich daartoe vóór den 30 November e.k. ter secretarie aan belden en bg een daartoe vóór de inlijving in te stellen geneeskundig onderzoek voor den dienst bij die korpsen geschikt zijn bevonden. Het aanmelden of doen opgeven kan geschieden zoowel door de lote lingen van de lichting van het loopend jaar, die nog moeten worden ingelijfd, als door de lotelingen van de lich ïg van het volgend jaar. Verdere vereischten zijn Voor de Bereden Artillerie eene lichaamslengte van tenminste 1,62 Meter; voor de Cavalerie eene lichaams lengte van tenminste 1,65 Meter en een^hehaamsgewicht van ten hoogste J 'e lotelingen, bestemd voor iDdeeling bij een bereden korps, met uitzondering van de weinigen hunner, voor wie de eerste oefening in Maart aanvangt worden eerst in het laatst van Septem ber voor eerste oefening in werke- iykon dienst gesteld, terwyl in verband daarmede de lotelingen der lichting van het loopend jaar, die allen in Maart a.s moeten worden ingelijfd als regel met verlof zullen worden gezonden tot omstreeks einde Septem ber d.a.v. Voordeelen. In vergelijking met de miliciens der onbereden korpsen, genieten de inge- lijfden by de bereden korpsen de na- vermelde voordeelen le. eene hoogere soldy van 5 cents per dag; 2e. by verleende vergunning om na den eersten dienst krachtens art. 112 der Alilitiewet 1901 onder de wa penen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, eene premie van vijftien gulden (f15— voor elke drie maanden aldus onder de wapenen doorgebracht, gedurende k verbljjf onder de wapenen de soldij bovendien met 7 cents per dag wordt verhoogd; 3e. minder herhalingsoefeningen 4e. geen landweerdienst Wijze van aanmelding. De aanmelding geschiedt mondeling of schriftelijk by verzoekschrift, dat' niet op gezegeld papier behoeft té zijn gesteld, waarhij door den loteling opgave behoort te worden gedaan van a. naam en voornamen b. lotingsnummer. c. beroep. d. woonplaats, met aanduiding van straat of wijk en huisnummer ..e'.yropehi korps of korpsen waarbij hy bjj voorkeur wenscht te worden ingedeeld en e.q gewensehte garni zoensplaats (het verdient aanbeveling meer dan één korps op te geven). of hij zich ook voor den dienst bij de zee-militie heeft aangemeld of doen opgeven Ook dient de loteling op te geven, indien hij zou wenschen de eerste oefening aan te vangen in Maart hetgeen slechts bjj uitzondering zal kunnen worden toegestaan dan wel in September van het volgend jaar met welken wenseh zooveel mogelyk rekening zal worden gehouden doch dat hy, die zich voor een bereden korps heeft opgegeven en na geschikt bevinding daarvoor is aangewezen zich niet zal kunnen terugtrekken indien hy mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tydstip dan waarvoor hij zich heeft opge geven Geneeskundig onderzoek. De loteling, die zieh voor indeeling by een der Bereden Korpsen heeft beschikbaar gesteld, ontvangt van den Provinciale-Adjudant eene oproeping om zich op den dag, het uur en de plaats, in die oproeping vermeld, aan te melden tot het ondergaan van een geneeskundig onderzoek. Dit onder zoek heeft plaats vóór 25 Januari

Goessche Courant | 1909 | | pagina 2