N° 127 1909 Donderdag 28 October 969te jaargang. GOESCHE uitg ave dezer Conrmt geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs perjk wartaal, in Goes 0,7s. buiten Goes, franco f 25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentlën vóór 2 uren op den dag der uitgave. m HAM. De prys der gewone ad verten tién'U van 1-5 regels 50 ct., eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels Sl 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W. KERREMAifs. Gemeenteraad van Goes. Openbare vergadering van den raad der gemeente Goes, op Dinsdag 26 October 1909, des avonds half acht ure. Voorzitter de burgemeester. Afwezigde he:r Conner wegens ongesteldheid. Ingekomen zijn de volgende stukken: Goedkeuring le suppletoir kohier H. O 1909; idem raadsbesluit tot uitgifte vaD grond in erfpacht idem tot ruiling van grond proces-verbaal kasopname van den gemeente-ontvanger missieve van Ged. Staten inzake reclame H. O. van J. van Aoker; jaarverslag Oeconomische spysuit- deeling beslissing Ged. Staten inzake re clame H. O. van L. Korstanjea'.le voor kennisgeving aangenomen adres vereeniging het Volkshuis, houdende verzoek om subsidie. gesteld in handen van B. en W. om advies. Het 2e suppletoir kohier der hon denbelasting dienst 1909 wordt vast gesteld op f70 voor 35 honden. Het schoolgeldkohier van school A, cursus 1909—1910, wordt vastgesteld op f1278, dat van de meisjesschool op f1720. Behandeld worden eenige aanvragen om afschrijving van plaatselijke be lasting. Ken af- en overschrijving begroo ting 1909 wordt goedgekeurd. In behandeling komt een adres van M. Schrijver, houdende verzoek om aan de Piet Heinstraat te mogen bou wen achter de rooilijn, vastgesteld by Raadsbesluit van 25 Mei 1909. B. en W. stellen voor op dit adres gunstig te beschikken. De heer I ranse v. d. Putte zegt, dat het oorspronkelijk verzoek van Sehryver niet den steun van spr. zou hebben gehad. Er is eehter bedongen, dat de afwijking niette groot zal zyn. Staat nu werkelijk vast, dat de af wijking van 3 tot 1 M. is terugge bracht De voorzitter antwoordt, dat de afwijking hoogstens 1 M. zal zijn. In behandeling komt het verzoek van W. Kok om de rooilijn voor te bouwen huizen aan den 's-Heer Hen- drikskinderendijk te bepalen. De heer Kakebeeke heeft gezien, dat B. en W. hel advies van den gemeente- bouwmeester hebben gevolgd om de huizen te doen bouwen 4 M. uit het hart van den weg. Dit kan spr.'s goedkeuring niet wegdragen. Spr. als berijder van den weg, vindt dat4M. uit het hait van den weg te weinig is, met het oog op het verkeer. Ook bestaat er toch nog altijd kans, dat er een tram komt en daarmede moet rekening worden gehouden. Spr. stelt voor in plaats van 4 M. 6 M. te stellen. De voorzitter antwoordt.dat overal, ook in de stad, de breedte der straten wordt gesleld op 8 M. Dit is dan ook voor den 's-Heer-Hendrikskinderen- dijk voldoende, te meer daar de breedte van 8 M. in overeenstemming is met de verordening. De heer Kakébeeke meent, dat Goes zeer nauwe straten heeft. De heer v. d. Leeuw heeft eens gezegd, dat Goes in dat opzicht een kruiwagenstad is. Men behoeft nu niet te volharden in de begane fout. Spr. zon den bouwers ook de ver plichting willen opleggen voor een trottoir en afwatering te zorgen. De voorzitter merkt op, dat den laatsten tijd reeds op deze wijze is gehandeld waar het gold nieuw bouw terrein. Wat den betrokken dijk betreft, gaat dit echter niet op, daar de dijk in onderhond is by het ryk. De heer Kakébeeke meent, dat men dezelfde voorwaarden ook aan bou wers zon moeten opleggen als het geen nieuw bouwterrein betreft. De heer Fransen v. d. Putte steunt het denkbeeld van den vorigen spre ker om de rooilijn te brengen op 6 M. nit het hart van den weg. Met het oog ook op de toekomst is dit wen- schelyk. Aan de houwers zou dan de verplichting moeten worden opgelegd te zorgen voor trottoir, aansluitende aan den straatweg. De hier Pilaar doet een bemidde lingsvoorstel n.l. om de breedte van den weg te bspalen op 10 M. De heer Dekker zegt liever geen beslissing te willen nemen alvorens den toestand nog eens te hebben ge zien, en stelt voor de zaak aan te honden. De Julianastraat b.v is ook 8 M. breed. De heer v. d. Leeuw merkt op, dat bet niet aangaat een straat als de Julianastraat te vergelijken met een grooten toegangsweg tot de stad. Dit is een verschil als tussohen een cent en een rijksdaalder. Bij de verdere discussie zegt de heer Kakébeeke gekant te zijn tegen aan houding van een beslissing. De heer Dekker meent, dat, alvorens een beslissing te nemen, men toch ook de bouwers moet hooren, als zijnde de meest belanghebbenden De heer Kakebeeke merkt op, dat niet de bouwer de meest belangheb bende is by een goeden weg, maar de gemeenschap Het voorstel-Oekker om de beslis sing aan te houden wordt verworpen met 93 stemmen (de heeren v. d. Leeuw, v. d. Ven, Dekker). Het voorstel-Kakebeeke wordt ver worpen met 84 stemmen (de heeren Fransen v. d. Putte, Kakebeeke, Holl- mann, en v. d. Ven). Het voorstel-Pilaar om de rooilyn te bepalen op 5 M. uit het hart van den weg wordt aangenomen met 7—5 stemmen (de heeren Hollmann,Dekker, v. d. Bont, Hamer en Risch). Op voorstel van B. en W. wordt gunstig beschikt op het adres van A. Jacobs, houdende verzoek om wyziging van de" rooilijn, vastgesteld by Raadsbesluit van 25 Mei 1909, met betrekking tot te bouwen huizen aan de Piet Heinstraat en de M. A. de Ruyterlaan. In behandeling komt een voorstel van B. en W. in verband met de voorschriften van het Waterschaps bestuur „de Breede Watering bewes ten Yerseke'. betreffende bet riolee- ren van een sloot door A. Jacobs. Onder de voorwaarden, waarop aan den heer Jacobs vergunning tot den bouw van eenige huizen in de Al. A. de Kuyteriaan was verleend, behoorde o. a. het dempen en rioleeren van een sloot. Dit rioleeren moest geschieden met buizen van 30 oM. middellijn. Het waterschap „de Breede watering" gaf ook vergunning tot het dempen van die sloot, doeh onder voorwaarde dat een heul, nienende tot afvoer van het overtollige water nit de vest, zou worden verlegd. De kosten hiervan zouden f125 bedragen. B. en W. waren van meening dat die verlegging onnoodig was. Moest ze echter geschieden,dan zou, meenden B. en W., de gemeente de kosten op zich moeten nemen. Met „de Breede Watering" gevoerde onderhandelingen hadden tot resultaat, dat het waterschap den eisch tot ver legging van de heul liet vallen. De rioleering van de sloot zou dan eeh ter moeten geschieden met buizen van 40 C.M.. wat plm. f 70 meer zou kosten dan rioleering met buizen van 30 e.M B. en W. stellen voor deze meerdere kosten te doen betalen door de ge meente. De heer Hollmann vraagt waarom door B. en W. een dergelijk voorstel wordt gedaan. De voorzitter geeft een uiteenzetting van het verloop' der kwestie. B. en W. zijn van meening, dat het niet aangaat den bouwer te stellen voor kosten, die niet direct een uitvloeisel zyn van het bouwplan. De heer Hollmann ziet niet in, waar om de gemeente zou bjjdragen. Is dit omdat de heer Jacobs gaat bouwen Maar dit kan toch voor de gemeente geen reden zyn, haar geld te offeren. De heer v. d. Hout zet nog eens uiteen, dat B. en W. niet konden eischen, dat Jacobs ook een sloot zou gaan verleggen, die ver verwijderd was van het terrein, waarop zou w orden gebouwd. De gemeente wenschte echter aan den eisch van „de Breede Watering" niet te voldoen en daarom moest Jacobs breeder rioolbuizen gebruiken en het gaat niet aan de meerdere kosten door den heer Jacobs te doen dragen. De heer Hollmann zegt, dat hij een dergelijke vergoeding niet kan goed keuren. De heer Dekker meent, dat B. en W. zich vergaloppeerd heeft. Aan den heer Jacobs zyn booge eischen ge steld en groote maatregelen werden tegen den bouwer voorbereid. Terwijl de heer Dekker voortgaat, wordt hem door den voorzitter erop gewezen, dat hij zaken bespreekt, die in besloten zitting zijn behandeld. De heer Dekleer zegt daarop, dat hij feitelijk tegen de voorgestelde bij drage is. Toch zal hjj met het oog op het gebeele verloop van de geschie denis, voorstemmen. De heer Kakebeeke geeft als zijn meening te kennen, dat de heer Ja cobs onvoorzichtig is geweest door te gaan bouwen zonder alle noodige pa pieren in de zak te hebben, Nadat de heer Fransen v. d. Putte het standpunt der „Breede Watering" heeft uiteengezet wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 93 stemmen (de heeren Kakebeeke, Holl mann en v. d. Ven). Op een adres van H. Sehryver e.a. houdende verzoek tot plaatsing van gaslantaarns in de AI. H. Trompstraat, van Galenstraat, P. Heinstraat en M. A. de Ruyterlaan, stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken De heer v. Schmidt auf Altenstadt zou het gewenseht achten nog een lantaarn te plaatsen bij de eenige reeds bestaande in de M. A. de Ruyterlaan. Besloten wordt volgens voorstel van B. en W. Voorgesteld wordt een wyziging van de verordening tot regeling van de graanmarkt. In het college van B. en W. is door den heer J. A. van Heel de wensehe- lijkheid betoogd om de beurscommis- sie voor de graanmarkt uit te breiden met 2 leden en dus te brengen op 5 leden. Met het oog op de moeilijkheid steeds personen te vinden, bereid zitting te nemen in de oommissie, wordt voor gesteld te bepalen, dat de commissie zal bestaan uit minstens drie en hoog stens vijf leden. Dit voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. In behandeling komt de gemeente rekening over 1908 bedragende aan inkomsten f 123596,20; uitgaven f 120108,72, dus met een batig slot van f 3487,48. Dit batig slot is eigenlijk f 1000 lager, daar er dit bedrag bjj is gevoegd omdat tot nu een losbare obligatie der gemeente niet is ingeleverd en dus ook niet is uitbetaald. Ónbekend is, wie de houder dezer obligatie is, maar* het geld (f1000) moet natuurlijk gereed gehouden wor den totdat de obligatie ter aflossing wordt aangeboden of de schuld ver jaard is. De heer Dekker maakt eenige opmer kingen. Ten eerste meent hy, dat betere maatregelen behooren getroffen ter inning van de hondenbelasting. 12 t/g is oninbaar verklaard. Spr. vindt op de rekening een post voor twee rijpantalons. Deze waren toch zeker aangeschaft, voor bat ko- ninginnebezoek, maar dan behoor :r ze niet op de rekening van 1908. Dan verzoekt spr. voortaan beter toelichting op af- en overschrijvingen der begrooting. De voorzitter zegt, dat zooveel moge lijk wanbetalers der hondenbelasting worden vervolgd. De rekening der rypantalons is te te lgat ingekomen en daarom is de post pas op de rekening van 1908 gebracht. Verder belooft hij zoo nauwkeurig mogelijk toelichting op voorgestelde af- -en overschrijvingen op de be- grooting. De heer de Witt Hamer wenschter den -nadruk op te leggen, dat de toe lichtingen, voor zoover schriftelijk ge geven, steeds volkomen juist zijn. De heer Temperman komt terug op de hondenbelasting en geeft in over weging voortaan geen afschrijving meer te verleenen als een hond binnen het dienstjaar wordt weggedaan. De heer v. d. Leeuw wenscht den houden waarvoor is betaald, een pen ning- of iets dergelijks te geven. De gemeente-rekening wordt daarna goedgekeurd. Dé begrooting Burgerlijk Armbe stuur 1910 wordt goedgekeurd op een bedrag van f85124,846. Wegens periodieke aftreding van den "heer J. Donner moet worden be noemd een hoofdcommissaris voor de werklieden vereeniging. Do aftredende werd herkozen met algenieene stemmen. Tot onderwijzer by het Herhalings- onderwijs wordt benoemd inde vaca- ture-Poldermans de heer H. Oele. Aan de orde is de benoeming van een regentesse voor liet weeshuis, va- cnture-meT. Mulder. De aanbeveling bestaat uit de dames: 1. mej. G. H. liembges. 2. mevr. Boomsma—Knoot. Benoemd wordt mej. G. H. Rembges met 9 van de 12 stemmen. In behandeling komt de gemeente begrooting voor 1910. In baar rapport zegt de financieele commissie, dat de indruk, dien de begrooting maakt, allerminst opbeu rend is. De begrooting begint in ontvang met een saldo van een vorig dienstjaar van f 2354 en eindigt in uitgaaf met een saldo in den vorm van onvoorzien van slechts f 424, wat een achteruit gang is van f 1930 op den gewonen dienst, niettegenstaande voorgesteld is moeten worden om den Hoofdeiyken Omslag te verboogen met f 1000 en dezen dus nu reeds op te voeren tot het zeer onlangs verhoogde maximum van f35000. Toch zyn de uitgaven zoo zuinig mogelijk geraamd. Zelfs vraagt de commissie zich af of niet enkele uit gaven te laag en enkele ontvangsten te hoog zijn geraamd om aan het eind van de begrooting toch maar éénig „onvoorzien" over te houden. Na te hebben voorgesteld eenige posten eenigszins te wijzigen, zegt de commissie, dat zij nauwkeurig heeft overwogen of voor de naaste toe komst geen andere bronnen van in komst voor de gemeente zouden zijn aan te wijzen dan een vermoedelijk weinig geliefde verdere verhooging van den Hoofdeiyken Omslag, althans om te trachten die te beperken. De commissie meent hiervoor een tweetal denkbeelden aan de hand te kunnen doen lo. het Burgerlijk Armbestuur te verzoeken jaarlijks by te dragen in de kosten van verpleging van krankzin nigen (deze kosten worden netto voor de gemeente geraamd op f 1823,50); 2o. een wijziging aan to brengen in de regeling van het trichinen-on derzoek. Wat dit laatste betreft is de com missie van meening, dat, wanneer de gemeente-keurmeester daarmede werd belast zoodanig, dat de inkomsten aan de gemeente werden afgedragen, deze jaarlijks een niet onbelangrijke bate zou kunnen genieten, ook met toe passing van een billijke verhooging van het salaris van dien ambtenaar. De commissie legt er echter den nadruk op, dat zy deze beschouwingen niet geeft om alsnog de onderwerpe- lyke begrooting te wijzigen, maar op dat zij wellicht zullen kunnen leiden tot eenige verbetering in den finan- cieelen toestand der gemeente in de verdere toekomst. De voorzitter deelt mede, dat tege moetgekomen kan worden aan één dei- bezwaren van de financieele commis sie. Het Burg. Armbestuur zal f 100 bijdragen voor de gemeente-vroed vrouw. Met dit bedrag zal de post voor straatverlichting worden ver hoogd. Met het Burg. Armbestuur zal wor den onderhandeld over bijdrage in de kosten van krankzinnigenverple ging- Wat het trichinen-onderzoek betreft zal in de volgende Raadsvergadering een voorstel worden ingediend. De heer Dekker wenscht, alvorens tot de behandeling der verschillende posten over te gaan, eenige algemeene opmerkingen te maken. Het heeft spr. weder getroffen boe hoe geweldig hoog de Hoofdelijke Omslag is. In 1903 bedroeg hy f 25000, nu reeds f35000. Gaat men nu nog na, dat toen het batig saldo ruim f 5000 hedroeg, dan constateert men, dat te uitgaven met f 15000 zjjn gestegen. Men mo'et bedacht zyn op verster king der inkomsten. Behalve de door d financieele commissie aangewezen niddelen zou spr. gaarne zien, dat n g eens getracht werd de bijdrage ai u de K. H. B. S. van de begrooting te doen verdwijnen. Ook moet men pogen nu eens uit de gasfabriek eenige voordeelen te vei krijgen door invoering van munt- ganneters. bpr. heeft met de heeren Donner en v. 4. Ven de begrooting nauwgezet nagigaan en zij zijn tot de meening gekomen, dat men nog niet over mag gaan tot verhooging van den hoofde- lijken omslag. Door bezuiniging op verschillende posten zou men nu nog die verhooging kunnen ontgaan. De heer v. d. Leeuw herinnert er aan, dat reeds vroeger aan B. en Vi het verzoek is gedaan te trachten bevrijd te worden van de subsidie voor de R. H. B. S. In zijn antwoord zegt de Voorzitter dat reeds drie maal pogingen zyn gedaan om van die financieele ver plichting te worden ontslagen, doeh steeds te vergeefs. Alsnn gaat de Raad over tot de be handeling der verschillende posten der begrooting. Bij hoofdstuk II wordt door dhr. v. d. Ven het voorstel gedaan te schrappen een post van f 60 voor het schuivend maken van kastdeuren op de secretarie. Met 9—3 stemmen (de heeren v. d. Leeuw, v. d. Ven en Dekker) werd besloten de post te handhaven. By de „Brandweer" stelt de heer Dekker voor de post van f50 voor vergoeding van tydverlies aan de Brandweerdirectie te schrappen. De Voorzitter zegt, dat hy niet gaarne over dit voorstel in openbare verga- dering spreekt. Als er menschen zonden te krijgen zijn, die het kosteloos zonden willen doen, zou deze post voor de brand weerdirectie overbodig zijn. De heer Pilaar merkt op, dat waai de brandweerdirectie bestaat uit on geveer 16 menschen, de vergoeding per jaar en per man bedraagt i 3. De post wordt gehandhaafd met 7—5 stemmen, (de heeren Risch, von Schmidt ant Altenstadt, Dekker, Pilaar v. d. Ven). Bjj straatverlichting stelt de heer v. d. Ven voor f 100 te schrappen voor het schilderen van alle lantaarns. De heer Dekker zegt, niet de nood zakelijkheid in te zien,geld uit te geven dat er niet is, voor lantaarns die nog geen verf noodig hebben Met 84 stemmen (de heeren Risch, v. d. Ven, Dekker en v. Schmidt,) wordt besloten de post te handhaven. By de post voor keuring van levens middelen en slachtvee vraagt de heer Dekker of het mogelijk is, dat de keur meester reeds 1 Januari a.s. zyn ver hoogd salaris krygt voor het trichi nen-onderzoek. De Voorzitter zegt hierop nog niet te kunnen antwoorden, daar de ver ordening op het trichinen-onderzoek nog niet gereed is. De heer Dekker merkt op, dat reeds lang geleden deze kwestie is behan deld. Toen werd (in besloten verga dering) overweging toegezegd en nu nog blykt er niets gedaan te zyn. Door den heer Dekker wordt voor gesteld een post te schrappen van f'100 voor het rijden met den sproei wagen. De heer v. d. Leeuw merkt op, dat het ryden met den sproeiwagen zeker geen gunstigen invloed heeft op den algemeenen gezondheidstoestand als het water ter besproeiing wordt ge put uit de vest nabij het gasthuis, zooals het nu meermalen gebeurde. De post wordt gehandhaafd met 102 stemmen. By hoofdstuk V komt in behandeling een adres van de stadswerkers, die thans f 8.50 per week verdienen, om loonsverhooging. De heer Hollmann stelt voor het loon met f 0.50 per week te verhoogen. De heeren Dekker en Kakebeeke mee- nen wel, dat het loon laag is, maar wenschen eerst een hetere regeling van den arbeid alvorens tot wyziging der loonregeling over te gaan. Het voorstel-Hollmann wordt ver worpen met 10—2 stemmen (tegen de heeren Hollmann en v. Schmidt). By de post van f250 voor buiten- verfwerk van het Raadhuis zegt de heer Dekker hiertegen te zullen stem men, daar hij dit verfwerk nog niet noodzakelijk acht. Na discussie wordt besloten met 111 stem de post te handhaven. Eveneens wordt, niettegenstaande den tegenstand van den heer Dekker, gehandhaafd een post van f 20 voor het verven van een voorkamer in de brngwachterswoning. Door den heer Hollmann wordt by den desbetreffenden post gevraagd aan 15. en W. de omheining van do zwemplaats in overweging te nemen. Na een voorstel van dhr. v d Ven om te schrappen een post van f 85 voor een regenbak by het magazyn aan het SaB, wordt deze post in stemming gebracht en met 9—3 stemmen be sloten hem te handhaven. Een voorstel van den heer Dekker om een post van f180 voor beplan-

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1