N". 115 1909 Donderdag 30 September. 96 jaargang. tste (iOESCHE Deuitgavo dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, in Goes f 0,75, huiten Goes, franco 1,25. Afzonderlijke nommers 5 eent. inzending van advertentlën vóór 2 uren op denjdagj der uitgave. Telefoonnummer 22. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goescho Courant". Hoofdredacteur W. Kerremans. COURANT. De prijs dergewone advertentiën is van 1-5 regelsöO ct., eiken regel meer lOct B{j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels h f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. DE DOOüSTRAF. (Slot.) Er zijn door de voorstanders van de doodstraf nog tal van andere argu menten gevonden, waarmede zjj trach ten te bewijzen, dat een bekwame beul een weldoener der mensehheid is. We kunnen niet alle die be schouwingen vermelden en bespreken, te minder omdat er hoogst singuliere bij zjjn. Zoo antwoordde mr. Gewin op het bezwaar der tegenstanders, dat als door een rechterlijke dwaling, die toch altjjd mogelijk blijft, een doodvonnis voltrokken was, deze straf nooit meer ongedaan kon worden gemaakt, ,dat ook de geneeskundigen zich wel ver gissen en den dood veroorzaken, ter wijl toch niemand er aan denkt om chirurgische operaties te verbieden." Dergelijke tegenwerpingen mogen we gerust zonder een woord ter zijde Bchuiven. Professor Fabius verwacht heel veel van het afschrikwekkende, dat de doodstraf heeft, maar om stuitende tooneelen, zooals in Frankrijk bij ont hoofdingen telkens zich voordoen, te voorkomen, zou hij de voltrekking niet in het openbaar willen doen plaats hebben. Het afschrikkende zit dus uit sluitend in de bedreiging. De misdadigers zouden weten, dat 'n misdrijf hun het leven zou kunnen kosten en dit zou hen op het pad der deugd houden. Als dit juist gedacht was dan zouden er in de landen waar de doodstraf nog vigeert, minder groote misdrjjven moeten voorkomen dan in die waar de overheid geen moord straft, door er zelf een te plegen. Dat is niet zoo. In Engeland, Spanje en Rusland bestaat de doodstraf en wordt ze dikwijls voltrokken, in Italië, Portugal en Nederland is zij afgeschaft en toch is de afname van het aantal moorden in deze landen sterker dan in de eerstgenoemden. Hierbjj komt nog iets. De doodstraf zou in ons land weinig worden toe gepast, zeker niet meer dan nu levens lange gevangenisstraf wordt uitge sproken. De misdadiger rekent daarop, hoopt, behalve op niet ontdekking van den pleger, op een mildere straf. En zien we nu de crimineele statistiek in dan leeren we dat in ons land bij 29 veroordeelingen wegens moord, waarop in Frankrijk, Duitschland e.a. landen de doodstraf is gesteld, slechts 2 beklaagden tot levenslange gevan genisstraf werden veroordeeld. Die 29 moorden zijn in een tijdsverloop van 6 jaren voor verschillende Neder- landsehe rechtbanken behandeld, in zes jaar zou dus, als b(j ons de doodstraf bestond, twee maal die straf zjjn geëischt. Een diepen indruk kunnen die spo radische vonnissen niet op een mis- dadigers-gemoed maken. Zoo min als nu de bedreiging met levenslange gevangenisstraf hen tijdig tot inkeer brengt, zou dat gebeuren als in ons strafwetboek de doodstraf weder opge nomen zou worden. Een halve eeuw (1860) is 't geleden dat in ons land op rechterlijk bevel een misdadiger werd opgehangen en de noodzakelijkheid om weder scha votten te gaan timmeren is nimmer gevoeld noch gebleken. Als dat anders ware, als dus de rechtsorde niet zon der galgen en valbijlen kon gehand haafd worden, dan zouden de enkelin gen die nu op wederinvoering van bloedige strafwetten aandringen meer bijstanders vinden dan thans. Eenig gevaar dat we zoo zullen terug gaan op strafrechtgebied is er niet. Want zelfs bij de antirevolutionairen is er geen eenstemmigheid in zake de dood straf. De enkele stemmen die zich beslist vóór de doodstraf uiten zjjn te beschouwen als persoonlijke overtui gingen. In de Kamer is eens (9 December 1901) door mr. Lucasse een pleidooi gehouden voor invoering der dood straf en de afgevaardigde voor Middel burg noemde deze vergeldingsstraf toen „de kroon op ons strafstelsel". De minister van justitie Loeff, ant woordde, dat van hem nooit een voor stel daartoe te wachten was en het boven aangehaalde beeld door den beer Lucasse gebezigd vond de mi nister .van weinig goeden smaak ge tuigend". Inderdaad, de beeldspraak was slecht gekozen. Schooner zjjn de woorden van professor mr. Simons: .Voorden vorst, die over de al dan niet be- „genadiging moet beslissen, is deze .taak een bron van zwaren inwen- .digen strijd. De gemoedsrust van „menigen souverein zal daardoor dik- wij Is ernstig worden verstoord. Aan .de draagster van de Nederlandsche .Kroon wensch ik dien strijd te be .sparen". Buitenland. Bestraffing. Na maandenlange werkeloosheid is de Spaansche krijgsmacht in het Rif- gebied eindelijk overgegaan tot een actief optreden. Een leger van bijna 50.000 man is er nu in het veld om de geleden nederlagen te wreken. De Marokkanen, die aanvankelijk zoo driest optraden, sehjjnen den moed verloren te hebben. Verschillende be richten spraken tot vóór korten tjjd van een Moorsehe strijdmacht van bijna 50.000 welbewapende mannen en als deze er werkelijk waren, dan zou Spanje nog een moeilijke worste ling hebben te doorstaan. Maar het schijnt wel, of de meeste Mooren in zien, dat zij niet zjjn opgewassen tegen den goed uitgerusten vijand, tenminste de telegrammen spraken tot nu alleen van gevechten met kleinere Marok- kaansehe afdeelingen. Trouwens, hoe moedig de Mooren mogen zijn, tegen het ver-dragende moderne geschut zijn zij machteloos. De projectielen der Spaansche artillerie teisteren hun versterkingen lang voor dat hun geweerkogels kunnen deren. Heel zachtzinnig zjjn de Spanjaar den niet. In het veroverde gebied steken zij den rooden haan in de dorpen, vernielen zij den oogst als strafmaatregel voor het vroegere driest optreden der bevolking. Afdoend is dit middel echter niet en het eenige gevolg zal wel zijn, dat de verbittering onder de Moorsehe krijgslieden toeneemt. l ezen hebben blijkbaar de wijk ge nomen naar de binnenlanden en daar heen zullen de Spaansche soldaten hen wel niet volgen. Zoolang echter de Moorsehe krijgsmacht niet is vernietigd kunnen de Spanjaarden niet spreken van een volkomen overwinning en zijn zij gedwongen een talrijk leger te onderhouden in het noorden van Ma rokko en dat kost geld. Toch heerseht er in Spanje groote vreugde over het aanvankelijk succes bij het agressief optreden der troepen. Met voldoening verneemt de bevolking, dat de geleden nederlagen worden gewroken. De binnenlandsche toestand is nu in zooverre verbeterd, dat de tijdelijk opgeheven grondwettige rechten in het grootste deel van het rijk zullen worden hersteld. In dit opzicht is voor het oogenblik de toestand in Spanje beter dan b. v. in Hongarije waar ernstige moeiklijkheden dreigen. Nog steeds heeft de keizer-koning de ontslag-aanvrage van het ministerie niet ingewilligd. De onafhankelijkheidspartij blijft vasthouden aan haar nationale eischen. Bovendien beginnen ook de sociaal democraten zieh te roeren. Dezen wil len te Boedapesth een reusachtige betooging houden voor algemeen kies recht, doch de politie heeft dit ver boden. Toch zullen de sociaal-democraten hun plan doorzetten, zoodat ernstige onlusten waarschijnlijk zijn. Binnenland. Niet toelating van een Kamerlid. In de N. R. Ct. schrijft een katholiek Limburger naar aanleiding van het protest der roomsche kiezers tegen de verkiezing van mr. ltuijs de Beeren- brouek o. a. De katholieke kamerclub mag het met deze in het openbaar tegen hare voorgangers geslingerde verwijt maar niet zoo laten zitten. Op die geestelijkheid, evenals op de openbare autoriteiten, uitsluitend katholieken in Zuid-Limburg, is een blaam geworpen die of gezuiverd moet worden, of voor altijd op de aange vallen autoriteiten zal blijven rusten De eer van belanghebbenden eischt gebiedend dat zij aandringen op een grondig, onpartijdig onderzoek, wat adressanten dan ook met hunne aan wijzingen hebben beloofd te zullen steunen Beide adressanten zijn katholiek, laten hunne kinderen katholiek, tot zelfs in een Franoiscanessenklooster opvoedenvan hen is toch zeker niet te verwachten dat z(j lijden aan .Pfaffenfresserei", maar de kruik gaat zoo lang te water dat zij moet barsten. De adressanten zijn luidjes die niet naar eenig gewin zagen, beiden het geluk hebben, van hunne omgeving althans niet geheel af te hangen, doch zjj hebben steeds, te recht of te onrecht getoond voor hunne beginselen, n'en déplaise wie ook, uit te komen en zij kunnen geen onrecht zien. De inzender bespreekt de stembil jetter nader en vraagt dan Is het dan anders uit te leggen dan dat men in Gulpen geknoeid heeft De voorkant foutief voor eene cven- tueele vernietiging de achterkant goed Dat zóó iets in den haak zou zijn, kan haast niemand gelooven. De heer Lovink, dirceteur-jreneraal van den landbouw, wiens aaliwénde benoeming tot direc teur van let landbouw-departement in Indië door den Gouverneur-Generaal we meldden, zal tegen 1 November ontslag uit zijn tegenwoordig ambt aanvragen enjia een verlof van eenige weken in de tweede helft van Nov. naar Indië vertrekken, te gelijk met Gouverneur-Generaal Idenburg, per .Rembrandt". Slaten-Geieraal. Tweede Kamer. Gisteren is behandeld het voorstel der commissie tot onderzoek der ge loofsbrieven van de Kamerleden, lui dende om den heer Ruijs de Beeren- brouck niet toe te laten doch eerst te onderzoeken de stembriefjes, stem lijsten en verdere bescheiden. De rapporteur deed mededeeling van het nader ingekomen adres (door ons reeds vermeld) waarin nog scher per beschuldigingen tegen genoemde verkiezing zjjn neergelegd. De commissie stelde nu voor om behalve het onderzoek naar de stem briefjes enz., ook te onderzoeken de door adressanten vermelde feiten. Zonder stemming of bespreking wordt dit voorstel aangenomen. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. een melkkoetje. De heer Joh. J. Boelstra te Stiens schrijft aan de Leeuw. Ct. Bjj deze heb ik de eer u als een groote bijzonderheid te kunnen berich ten, dat ik in mijn bezit heb eene koe, die de vorige melkperiode heeft opge bracht 9527.5 K. G. melk en 319 93 K. G. boter, vetgehalte 3.12 pCt. in 358 dagen. Thans is de periode nog niet afgeslotenze heeft nu reeds opgebracht 9615 7 K G. melk en 309.62 boter in 337 dagen. Dat is te zamen in twee jaarnegentien duizend één honderd en drie en veertig K.G. melk en twaalfhonderd en negen vijftig pond boter. Ik ben zeer benieuwd of er in Fries land meer zulke koeien zijn. Deze koe heeft gedurende den weide- gang geen krachtvoer gehad. School oh Kerk. De collecte voor de scholen met den Bijbel bracht dit jaar op te 's-Gravenpolder (G. K.) f 10,45, Katten- djjke (giften) f 4,50, Krabbendijke met Oostdjjk (G. K.) f39,14 V* en West- kapelle (G. K.) f 9. Behalve de Uniecollectie is er te Krabbendijke in het afgeloopen jaar aan kerkcollecten nog f 350 voor het suppletiefonds der Chr. school ontvangen. Gemengd Nieuws Het ingestorte huis. Omtrent het te Breda ingestorte huis meldde het Dgbl. van N.-Br. De toestand van den aannemer Beekers was vanmorgen bevredigend, hij gaat goed vooruit en er is alle hoop op herstel. Ook Verheijen en van Geel maken het heel goed, er is een flinke ver betering in hun toestand gekomen. Alzoo bestaat er zeer groote kans dat het bij twee slachtoffers bij deze ramp zal blijven. Nog steeds is niet met zekerheid te melden wat de oorzaak der instorting is geweest. Naar we vernemen be ginnen de deskundigen meer en meer eene verzakking ook in het midden en achterdeel van het gebouw als oorzaak der instorting aan te nemen. Uit versohillende omstandigheden schijnt men te mogen opmaken, dat aanvankelijk eene gestadige, nauw merkbare verschuiving heeft plaats gehad, gevolgd door eene plotselinge instorting toen de voornaamste balken hun steunpunten hadden verloren. Door een schichtig paard. Te Lieshout (N.-B.) wilde de landbouwer G. van der Kerkhof op den wagen stappen. De man gleed uit, doordat het paard schichtig werd. Dit sloeg op hol, in zijn vaart den landbouwer medesleepende. De man kwam telkens met het hoofd op de straatsteenen terecht. Ten slotte viel hn, waarop de wagen over hem heen ging. Van der Kerkhof was on middellijk een lijk. Zijne vrouw, die het ongeluk aan- schouwde, blijft met vijf kleine kin dertjes onverzorgd achter. Een gevaarlijk herstellingsoord. Een ernstige zaak werd Maandag door den heer Hoejenbos in don vorm van een interpellatie in den Haagschen gemeenteraad aan do orde gesteld- li ij verzekerde, dat in de Sophia- stichting herstellingsoord voorarme kinderen te Seheveningen eenige tubereuleuse patiëntjes bij hun ont slag uit de inrichting ernstig geïnfec teerd bleken met een venerische ziekte. De kinderen werden toen naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd en daar verpleegd op de zaal der vene risch aangetaste volwassenen, waar onder ook prostituées. Een der pa tiëntjes wordt nog in het Ziekenhuis verpleegd, de andere zijn voor gene zen ontslagen, althans volgens de heeren v. d. Hoorn en De Wilde. De heer Hoejenbos echter verzekert, dat zij nog niet genezen zijn, maar thans uiteraard gebrekkig in het arbeiders gezin verder worden verpleegd. Omtrent de geheele en juiste toe dracht der zaken bestaat nog niet die zekerheid, welke tot een definitief oordeel in staat moeten stellen. Een ernstig, met gewaarborgde on partijdigheid in te stellen onderzoek moet nog klaarheid brengen op de volgende puntenlo. of er inderdaad een geval van venerische infectie zich heeft voorgedaan zonder dat dadelijk daarna volstrekte ontsmetting plaats had2o. of er één dan wel negen kinderen thans nog lijdend zjjn. Een reuzenboom. In den staat Washington grpeit een merkwaardige boomin zijn binnenste vonden on- langs 20 volwassenen plaats, die nier hun tweede ontbijt namen, waarby zy gemakkelijk aan tafels rondom een vrooljjk springende bron zatendie in 't midden van de holle ruimte borrelt, een natuurspel, dat zeker nergens znns gelijke vindt. De boomen in dezen staat zijn meestal groot en mooi, maar vooral dit exemplaar is eenig in zyn soort, de laatste van meerdere, die men heeft laten staan als een eenzame patriarch te midden zijner jonge na komelingen. Zijn stam heeft van bin nen 51/9 M. doorsnede. Ten gevolge van een brand is hjj geheel hol. Belasting op jonggezellen. Als het waar is, dat voor vele menschen het leedvermaak een van de meest aangename gewaarwordingen is, dan kunnen thans heel wat huisvaders in hun vuistje lachen. Want waar de onderdanen van het Duitsche ryk in den laatsten tijd gebukt gaan onder de extra hooge belasting van bier en sigaren, koffie en lucifers, daar zyn de ongehuwde Bulgaren eenigen tijd ge leden verrast met een belasting op hun ongehuwden staat en wel in dezen vorm, dat ieder vrijgezel, die den leef tijd van dertig jaar bereikt heeft, jaar lijks tien francs belasting extra moet betalen. De opbrengst van deze be lasting zal het Bulgaarsche onderwijs ten goede komen Deze bijzondere belasting zal dit jaar het respectabele sommetje van 33,000 francs opbrengen. De ongetrouwde heeren zjjn heftig m oppositie gekomen en hebben b\j hoog en laag beweerd, dat de ongehuwde vrouwen evengoed moeten offer®IM nog toe is dit echter niet geschiei Wat beweerde naar a-anloidmS deze 10 francs belasting een verstom. Bulgaarsch celibatair? „Liever 1000 francs jonggezellen belasting dan een vrouw 1" Zoo'n onmensch(Hbld.) Gevaarlijke reportage. Oorlogs correspondent is een gevaarlijk métier. Dit hebben bij het gevecht op Maan dag 11. de Engelschman Lewis, de speciale correspondent van de Times en zjjn collega van de Standand dhr. Fortescue, ondervonden. Tijdens het gevecht hadden beiden zich op den door den vijand bedreig den linkervleugel der Spanjaarden te ver naar voren gewaagd. In de meening, dat zij nog binnen de Spaansche flank dekkingen waren, geraakten de beide oorlogscorrespon denten in het geaccidenteerde terrein, bij het zoeken naar een geschikt punt voor waarneming ver buiten den Spaanschen linkervleugel. Zij kwamen weldra bij de omheining van een ver laten dorp en hielden dit punt voor hun observatiedoeleinden geschikt. Terwjjl zij van hun paarden stegen en het zich wat gemakkelijk wilden maken, zagen zjj eensklaps tot hun onaangename verbazing op 60 pas afstandB een troep Riff-Kabylen op hen toesluipen. Zoodra de inlanders bemerkten, dat zij ontdekt waren, openden zjj dade lijk het vuur op de beide Engelschen en de eerste schoten raakten al dade lijk hun paarden, die dood ter aarde stortten. Door een toeval bleven de heeren Lewis en Fortescue ongedeerd. Zjj klommen weder over de omheining trachtten zoo spoedig mogelijk binnen de bescherming der Spaansche linie te komen. In het eerst dreigden zij van den regen in den drop te geraken, daar zij in de vuurlinie van een Spaansche compagnie liepen, die de Riff-Kabylen zochten wier schoten zij hadden ge hoord toen deze de beide Engelschen beschoten. De opgewonden Spaansche soldaten hielden de beide Engelsche bericht gevers voor Mooren en op 100 pas afstands werden deze nu onder vuur genomen. In hun haast schoten zjj gelukkig bijster slecht, zoodat de Engelschen er ondanks hun uiterst hachelijke positie het leven afbrachten, Maar hnn paarden, hun zadeltuig, hun veldfles- schen en photographische apparaten waren zjj kwijt. En de kwieke Mooren hadden zich in minder tijd van deze voorwerpen meester weten te maken, dan de beide Engelschen noodig had den om de Spanjaarden een standje te bezorgen over hun dolle schietpartij op Europeaneu en dat op 100 pas afstands. Een levend beeld. Koning Leopold van België, die op dit oogenblik bfl de baronesse Vaughan, op het Blot Ballineourt, vertoeft, had eenige dagen geleden een zonderling avontuur. Hfl wandelde met de slotvrouwe in het park, toen eensklaps een der zieh daar tussehen het groen bevindende beelden teekenen van leven begon te vertoo- nen. Op het voetstuk stond een naakte man, die allerlei zonderlinge gym nastische toeren uitvoerde en daarbij alles behalve stichtelijke liederen zong. Het bleek te zjjn een krankzinnige boer uit den omtrek, die over het hek was geklommen, een beeld van zjjn voetstuk had geworpen en er zelf op was gaan staan. De man werd oogen- blikkeljjk verwijderd en naar een ge sticht gebracht. Er slecht afgekomen. In de Am- rumerstrasse te Berlijn had een man een jonge dame een taschje, bevattende 10 mark, uit de hand gerukt en was daarna op de vlucht gegaan. Op het hulpgeroep van de bestolene, begon nen de menschen, die in de straat liepen, jacht te maken op den dief. Toen zjj hem ingehaald hadden en hjj zich met een stok begon te verweren, werden de vervolgers zoo woedend, dat zjj hem met stokken en papapluies gingen afranselen, terwijl een van hen hem zelfs met een mes vier steken in zjjn hoofd toebracht. De half-g dief werd eindelijk door de poli tie ontzet, en omdat zyn wonden met ongevaarlijk waren, met een zieken wagen naar het hospitaal gebracht. De antithese in de koffteboonen l De kok van het hospitaal te Koeta- Kadja (Atjeh) moest een partij koffie branden, waaronder nogal boonen van Liberia koffie het branden viel echter niet goed uitsommige boonen waren te veel, andere onvoldoende gebrand. Deswege berispt, verantwoordde de kok zich, dat de schuld lag aan die

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1