I w I BIJVOEGSEL H GOESCHE COURANT. I I I I I I ZATERDAG HSl 25 SEPTEMBER 1909. No. 113. I I I I 'I I I I I Kunst en Wetenschap. Brondgkest. Voor dit seizoen was de heer Brond- geest verbonden aan het tooneelge- zelschap van jioyaards, doch de ge neesheer had den heer Brondgeest verboden weder op te treden, daar zijn gezondheid nog veel te wenschen overlaat. De verbintenis van den heer Brond geest met Royaards gezelschap is nu door den kantonrechter ontbonden verklaard. Peter Benoit. Maandag a. s. heeft te Antwerpen het zevende jaarfeest van het Peter- Benoitfonds plaats. Drie verschillende koorwerken worden ten gehoore ge bracht, namenlyklo. Caïn en Abel, waarmede Benoit den prijs van Rome behaalde (1857); 2o. Prometheus (1867); So. De Genius des Vaderlands (1880). Benevens voormelde Koorwerken zal Benoit s Klavierconcerto (1865) door den wereldberoemden kunstenaar Raoul Pugno vertolkt worden. School <sn Kerx. Examen vrije en orde-oefeningen. Bij beschikking van den minister van binn. zaken is lo. bepaald, dat het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor huis en schoolonderwijs in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek voor het jaar 1909, zal aanvangen op 14 Oc tober, en dat de commissiën, met het afnemen van dit examen belast, zit ting zullen houden te Breda, Venlo, Rotterdam, Haarlem, Leeuwarden en Deventer - 2o. zjjn benoemd in de commissie Bredaa. tot lid en voorzitterdr. J. L. A. Steyns, schoolopziener in het district Roermond b. tot leden W. H. Njjsten, onderw. aan de rijkskweekschool voor onderw. te Maastricht; S. Halbesma, onderw. aan de Chr. normaalschool „de Klok- kenberg", te Nijmegen; mej J. C. Tibo, onderw. aan de rijkskweekschool voor onderw. te Apeldoornmej. J. Minkman, gymnastiekonderw. te Arn hem. Staten-fieueraal. Eerste en Tweede Kamer. In de Eerste Kamer is gisteren met 28 tegen 15 stemmen het wetsontwerp tot regeling van den achterstand by de rechterlijke macht aangenomen. Het verzet was zwak. De heer Ver- lieijen had zich er tegen verklaard op bezadigde manier, de heer v. d. Biesen had weer eenige van zjjn onbeduidende laag-bjj-de-grondsche praatjes met zoo genaamde grappen gedebiteerd en de minister stelde de portefeuille-kwestie Toen ging het ontwerp er als ge sneden koek door. Nu zal dan een begin gemaakt kunnen worden met de opheffing van misstanden in de rechtspraak. Het ontwerp maakt het bejaarde rechter lijke ambtenaren mogelijk onder genot van een groot pensioen de magistra tuur te verlaten en zal pogen den overvloed van aanhangige zaken bjj rechtbanken op te ruimen. De Tweede Kamer heeft den heer van Bylandt als voorzitter geïnstal leerd Uit de Pers. Zaak Kuyper. Van den maandeljjkschen Terug blik", die Ons l'ijdschrift, het anti-rev. literaire orgaan, pleegt te geven, is ditmaal een gedeelte gewijd aan de Kuyper-Lehman-zaak. De schrijver herinnert er o a. aan, ,dat ons Christe lijk leven staat onder den eisch der Christelijke moraal", en laat daarop de vermaning volgen„Wie Christen is, heeft toe te zien, dat dit geen doode letter worde". Ook drukt hij zijn on genoegen er over uit, dat men den leider der a-r. party niet ter verant woording roept. „f£r schijnt waarlijk te veel met de gedienstigheden der practijk te worden gerekend in som mige kringen, indien men staat tegen over personen, die een hooge plaats innemen". De schrijver acht het met 't oog hierop bedroevend, dat men thans ook in de Geref. kerken een verz iking der tucht aanschouwt, ,die men elders alleen mogelijk had ge acht". Deze zi jdelingsche verdachtmaking aan de niet-kerkelijken, op hetzelfde oogenblik, dat men zeil zijn eigen zonde moet erkennen, is kenteekenend voor de eigengerechtige opvattingen van den schrijver. Te meer daar hij tegelijkertijd ge noodzaakt is, te waarschuwen, dat de zaak-Kuyper-Westmeyer-Lehman, niet alleen staat. Hij zinspeelt nl. op „zekere Apel doorn Brussel Haag—Amsterdam- sche historie"' waarvan het gerucht doordrong tot kringen, „waarin men dan wel tot oordeelen bevoegd is, maar men schijnt een onderzoek, dat wel is waar moeilijk is, niet goed aan e durven". t En de schrijver vermaant verder „Laat men zich daar toch overheen Zetten. „Met bedekken en stilzwijgen maakt men stinkende wondeplekken in ons Kerkelijk en Christelijk samenleven. Mannen met beroemde namen moge niet als priesters en hoogepriesters voor de groote menigte staan terwijl in de kringen der Levieten een flui steren gaat over de vlekken op het priesterkleed". Rechtzaken, Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden (Vrijdag) zjjn veroordeeld wegens StrooperjjJ. K., arbeider 19 jaar, A. K. 24 jaar, kantoorbediende, beiden te Ovezand, tot f 1 b. of 1 dag hech tenis voor ieder. Bjj bevelschrift van de Arrond. Rechtbank zijn o.a. de volgende zaken naar de terechtzitting verwezen le. de zaak contra F. S. 20 jaar, boerenknecht, geboren te Krabbendy- ke, beklaagd van verkrachting '2e. idem tegen H. A. P. 50 jaar, geb. en wonende te Rotterdam en J. W. 39 jaar, grondwerker geboren en wonende te Noordwolde, beiden gedetineerd, beklaagd van verschillen de diefstallen op Zuid-Beveland. Omkooperij bij een verkiezing. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan E. v. K., te Houthem, beschuldigd van omkooperjj. Hem wordt ten laste gelegd, aan een kiezer voor de Provin ciale Staten in het distriet Meersen 20 mark te hebben gegeven om op den heer Erens te stemmen, wat de kiezer verklaart ook gedaan te hebben. Het O.M. requireerde 14 dagen ge vangenisstraf. De f2000 uit een brief. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep uitspraak ge daan in de zaak tegen R. baron v. H. v. B., bjj vonnis van de rechtbank te Utrecht dd. 24 Mei jl. veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf (geëiseht was 6 maanden) wegens oplichting, strafbaar gesteld by art. 326 Straf recht. Kortelyk zy herinnerd, dat de zaak betrof het doen brengen, op 18 Januari jl., van een aangeteekenden brief met aangegeven waarde van f 20O (in twee bankbiljetten) ten postkantore te Utrecht, geadresseerd aan mr. Kink te 's-Gravenhage, welke brief by aan komst aldaar alleen het velletje papier, niet de bankbiljetten inhield, terwjjl bjj nadere beschouwing bleek, dat de enveloppe aan de onderzijde een weer dichtgeplakte coupure vertoonde. Het Hof, van oordeel, dat het onder zoek niet volledig is geweest, gelastte, dat alsnog een tiental personen als getuigen zullen worden gehoord, onder wie mr. P. Rink en mr. Schepel, en dat mitsdien het onderzoek zal worden hervat ter terechtzitting van 13 Octo ber a.s., des voormiddags te 10 Vs uur. Moord te Apeldoorn. Het gerechts hof te Arnhem veroordeelde gisteren, W. P., bakkersknecht te Apeldoorn wegens moord op zyn patroon, tot twintig jaar gevangenisstraf met af trek van de reeds preventief in hech tenis doorgebrachten tjjd, zulks met vernietiging van het vonnis der Zut- phensche rechtbank, waarbij AU tot vijftien jaar was veroordeeld. De eisch was levenslange gevangenisstraf. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Amerikaansohe Kkuisbessenmebldauw. Processor Ritzema Bos verzoekt ons opname van het volgende Daar de zoo gevaarlijke kruisbes- senziekte, bekend onder den naam „Amerikaansohe meeldauw", met stek ken of struiken van kruisbessen kan worden overgebracht naar terreinen, waar de ziekte nog niet voorkomt, heb ik in Augustus den kruisbessen- telers aangeraden om alleen stekken en struiken van kruisbes te betrekken uit kweekerijen, die door ambtenaren van den Phytopathologischen Dienst vry zijn bevonden van Amerikaanschen meeldauw. Aan de kweekers, op wier terreinen deze ziekte niet voorkomt, worden door my van af de tweede helft van de maand September certificaten uit gereikt, waarin verklaard wordt, dat hun kweekerjj(en) vry van Amerikaan schen meeldauw zijn. Nu de levering van stekken en struiken een aanvang gaat nemen, geef ik nogmaals aan alle belangheb benden in ons land den raad „Vraagt by elke zending stekken of struiken van bruisbes, die gij koopt, een certificaat als bovenbedoeld en en weigert elke zending van dit ge was, by welke zoodanig certificaat niet kan worden overgelegd. De directeur-generaal van den Landbouw. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer H. J. Lovink, directeur- generaal van den landbouw, directeur van het Departement van Landbouw in Ned.-Indië zou worden, schryft de N. Ct.: Algemeen, niet slechts in landbouw- kringen van den hoogsten tot den laagsten, maar ook in het staatsbestuur zal het heengaan van deze actieve, de gelijke en deskundige persoonlijkheid worden gevoeld als een groot, een zeer groot verlies voor de zoo krach tig herboren takken van nationale welvaartlandbouw, tuinbouw, vee teelt en zuivelbedrijf. Als op het gezegde „niemand is onmisbaar" uitzonderingen mogelijk zyn. dan staan we hier voor zulk een uitzondering. Onze landbouw in algemeenen zin genomen kan de voortstuwende en tot daden bezielende kracht van den heer Lovink in waar heid nog niet missen. Zeker, hij heeft school gemaakt. In de naast en onder hem werkenden zal de door zyn voor beeld aangeblazen vonk nog lang blijven gloeien. Maar zal die bijwijlen ook in vlam schieten als thans, of zal ze langzaam versmeulen, wanneer de hand, die de ambtelijke asch wist op te rakelen, verre zal zijn Mocht de heer Lovink besluiten tot heengaan, zulk besluit valt slechts te eerbiedigen. Ook ginds wacht hem een hoogst nuttige, niet minder eer volle werkkring. Maar wat hij achterlaat aan leegte die aan te vullen zal zeer moeilijk blijken-. Reclame. Voor Maaglijder-», die geen eetlust hebben, is ,,KCFEa£" in melk of vleeschsoep gekookt, dikwijls het eenige voedingsmiddel, dat dè Zieken zonder tegenstand nemen en gemak kelijk verteren. Stadnieuws. het hosgaarschk kunstenaars ensemble. Vier café-eoneert-artisten in rok met wit vest, die een tournee maken door ons land. Ze zaten op het tooneel met bosch decor en het publiek, stemmig in de stemmige zaal, wachtte wat komen zou. Feitelijk waren die vier Hongaren niet thuis in de sociëteit. Maanden lang zyn zy opgetreden in de Kurhaus- bar te Scheveningen en daar is hun element. Wat alles daar anders lijkt by het schitterende electrische licht, als buiten rinkelend de trams voorbij glijden, elke windzucht een zoet aroma mededraagt, het onzegbare geheim van den zomernacht fluistert in het duister. Daar waren ze thuisDoch hier Dat was de eerste indruk, maar dan zette het viertal een bekende melodie in en langzamerhand veran derde de stemming in de zaal, tintelde er een overmoedige levenslust tus- schen de vier muren. Een recensie Ja, die is nu juist van zoo'n ensemble niet te geven. Al wat het viertal deed, spotte met wat wij weten van muziek. Maar aar dig en prettig en behoorlijk was het. De toon van den eersten violist b.v. was zoo vol verve en geraffineerd, de tempi waren zoo uitgelaten overmoe dig, dat alle critische neiging ter neder geslagen werd. De vier Hongaren zetten in en men luistert. Kalmweg worden alle tempi veranderd, nooten gerekt of plotseling afgebroken en men komt juist half gemelijk tot de conclusie, dat het vier tal het publiek voor den mal zit te hou den,alsplotselingdie uitgelatenheidver- andert in een zacht zingende weemoed. De eerste viool fluistert klagend-zacht een oud verhaal, vertelt een in-droef- geestige legende en dan een on verwacht forto en weer verandert de stemming. Het is toch maar café- coneertmuziek, denkt men, maar dade lijk daarop, zonder eenigen overgang klinkt wederom ontroerend de wee moed. Maar vooral, laten we dit ensemble niet uit zuiver schools-muzikaal stand punt willen beoordeelen. Wat het programma betreft, we hadden gaarne wat meer nationale Hongaarsche muziek en wat minder operafantasieën e.d. gehoord. De soli op de cymbaal bv hadden meer indruk gemaakt als er niet een Tannhauser en Paljas op ware gegeven. Met toegiftjes waren de Hongaren zeer royaal. Nog was het applaus niet verstomd, of de leider stond ai weder met de viool aan de kin. Het gevolg was, dat het concert veel te lang duurde. Het publiek was niet talrijk: ruim zestig menschen. Dk Dollabprinses. Zooals uit een advertentie in dit nummer bljjkt, gaat de opvoering van „de Dollarprinses" op 6 Oct. a. s. door. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 26 Sept. Geen dienst. Provincienieuws. KepcUn. Benoemd tot koster dhr. G. Lepoeter en tot voorzanger dhr. L. Vreoke. De heer J. van der Brugge Az., oud-leerling der R. H. B. S. te Goes, legde deze week met gunstig gevolg examen af voor Hoofd-Machinist by de Koninklijke Marine. B.i.nri.M-td. Onze schietvereeniging „Willem Teil", heeft deelgenomen aan den tweedaagsehen provincialen schiet wedstrijd, uitgeschreven door de seherpschuttersvereeniging „Voor Va derland en Koning" te Neuzen en heeft bijzonder veel succes gehad. De vereeniging behaalde den twee den prijs in den bondskorpswedstrijd van den Zeeuwschen schietbond, 200 M., met 919 punten en den eersten pry's op de korpsbaan, 15 M. met 305 punten. De heer J. Bruggeman alhier be haalde den 3en prijs in den perso- neelen wedstrijd op 200 M. en op den vryebaan wedstrijd op 15 M. was eerste prijswinnaar de heer J. J. Hoogvliet alhier. lerseRe. Donderdagavond verga derde de gemeenteraad ter behande ling der gemeente-begrooting. Vooraf werd definitief besloten (in de vorige vergadering geschiedde dit in beginsel) tot den aankoop van een stukje grond, groot 5 eA. voor den aanleg van een goot. (Koopprijs f 7,645) De begrooting bevatte een voorstel tot verhooging der salarissen van de beide klerken ter secretarie, en wei voor ieder f 50. De heer Sauer bestreed deze verhooging op grond dat een der klerken best gemist kon worden, en deze heel wat bijverdiensten had. De post bleef evenwel gehandhaafd. Later stelde de heer Sauer voor, het werkloon van den gemeente-arbei der Tramper met f0,50 teverhoogen, en nadat dit aangenomen was kreeg, op voorstel van den heer Cupery, ook de andere gemeente-arbeider 50 cent meer. Nog onderging, naar aanleiding van een provinciaal blad, de postrijks- uitkeering volgens art. 1, wet van 24 Mei 1897, een verhooging, en wel van f620. Zoodoende werd het eindbedrag van ontvangsten en uitgaven f 33227,211 en de post voor onvoorz. uitgaven f638,11 Va- Met deze cijfers werd zij met algemeene stemmen aangenomen. De heer Bom wilde laatstgenoemden post gebruiken om daarvan alsnog een sloot (van af dr de Man tot de oude begraafplaats) te dempen, doch de voorz. achtte het onnoodig zich nu daaromtrent reeds te binden, terwijl de raad de demping van die sloot vroeger had afgestemd. Daarna werd de vergadering gesloten. flpulnl«qo«. Door de brandwaar borg maatschappij voor Zeeland is aan de brandweer van Kruiningen en Hansweert eene premie toegekend van f35 voor het flink optreden bjj den brand van 14 Sept. 1.1. in de zeilmakerij van de firma Gebr. Ribbens te Hansweert, waardoor grooter schade is voorkomen. W«o>'d<». Benoemd, met ingang van 8 October a. s. tot kommies by 's rjjks directe belastingen ter tijdelijke stand plaats Sas van Gent de heer J. Sonke, alhier. Rl<l*nd-B«ih. Tot kommies by de Ryks-Directe-Belastingen is met ingang van 8 October a. s. te Sas van Gent benoemd dhr. M. Raster, alhier woonachtig. (WlnKonlreelie. In de vacature-van Nieuwenhuyzen zjjn officieel candidaat gesteld voor lid van den gemeente raad, de heeren Abraham van Hee en Pieter van der Moere. Kolijnsplaal. De heer W. J. de Vos alhier, postbode van hier op Kortgene, is met ingang van 1 Oct. a. s. aangesteld tot brievenbesteller te Kamperland. Premiën voor het dooden van zeehonden. De minister van landbouw, nijverheid en handel, gel. op het Kon. besl. waarbij premiën zijn uitgeloofd voor het dooden van zeehonden binnen het watergebied van het rijk, brengt ter algemeene kennis a. dat gedoode zeehonden ter ver krijging van de premiën in de nage- noemde gemeenten kannen worden getoond Provincie Zeeland Breskens, Brou wershaven, Bruinisse, Haamstede, Neu zen, Tholen, Veere, Vlissingen, Ierseke. De Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. Dyekmeester, bevindt zich met verlof te 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws. De drievoudige moord. Men schryft uit Hoogeveen aan de Zw. Crt. Naar aanleiding van ons bericht inzake den getuige Vernim, zijn we direct naar Koekangerveld gegaan, om van diens vrouw nadere bijzonder heden te vernemen, en kunnen na het volgende melden. Vernim was Donderdags (den dag, waarop de mis daad gebeurde) naar zyn vader te Echten geweest, om te helpen dorsohen en keerde omstreeks 8 V» uur naar huis terug. Op ongeveer 4 a 500 pas afstand van de woning van den ver- slagene, hoorde Vernim plotseling een erbarmelijk gejammer en geschreeuw achter genoemde woning, dit gelnid verplaatste zich nu naar de voorzijde van het huisje. Toen Vernim het huis passeerde, was alles stil, doch tussehen getuige en vermoorde's woning hoorde hy plotseling heel duidelijk de stemmen der beide zoons van Bakker. Getuige ging naar zyn hnis zonder zyn vrouw van een en ander iets te zeggen, volgens hem, om zjjn vrouw niet beangst te maken. Den volgen den avond vertelde hij aan zjjn vrouw hetgeen hy gehoord had, doch uit vrees werd gezwegen. Vernim, dien w(j in zijns vaders woning aantroffen (hij was juist uit Assen terug) bevestigde bovenstaande en verklaarde ons pertinent, dat hij duidelijk de stemmen herkende van de gebroeders Bakker. Bjj de eerste huiszoeking bjj den zoon Klaas is in de lade van het kabinet tussehen de kleeren gevonden een zakboekje, waarin aanteekeningen van den verkoop van schapen. Ook stond in het hoekje, waaruit eenige blad zijden waren gescheurd de handtee- kening van den vermoorden schaap herder Jan Winters. Over de her komst gevraagd, kon Klaas geen in lichtingen geven. Bij onderzoek is nog op de hilde verstopt gevonden een oude wagenas, waarop heel nauwkeurig past de moer, die by het ljjk van den vermoorden schaper Winters is gevonden. Men acht dit een zeer belangrijke ontdek king. Droeve daad. Woensdagavond werd door vrouw P., die te Zwolle geseheiden leeft van haarman, welke in Dnitsehland met hare ongehuwde dochter woont, aan een 12-jarig meisje een mandje ter hand gesteld, om dat ten huize van W. J. in de Akker straat te bezorgen, met de boodschap: hier is een pakie van vrouw P. Toen men bemerkte, dat er een levend kind in lag, werd het mandje niet aange nomen en daar vrouw P. zich inmid dels verwijderd had, bezorgde men het op het politiebureau, alwaar bleek, dat er een levend meisje van pi. m. 9 weken in lag. Vrouw P. werd ten huize van haar te Zwolle wonenden broeder opgespoord en naar het po litiebureau overgebracht, waar inge volge art. '255 W. v. S., procesver baal tegen haar werd opgemaakt, terwijl het kind ter verpleging naar het Passantenhuis werd vervoerd. Het reisbiljet van Minister Heems kerk zoek. De doorloopende vrijkaart le klasse op de lijnen der Staatsspoor ten name van mr. Th Heemskerk, Minister van Binnenlandsehe Zaken, is verloren geraakt. Op de aanhouding daarvan wordt door de directie der S. S. een premie van f 10 gesteld. De Trappisten van Tilburg. In aansluiting aan vorige berichten, aan gaande de paters Trappisten te Til burg, wordt thans gemeldt, dat de ex- abt zijne onderwerping heeft getee- kend. De paters zullen onder een nieuw bestuur eerstdaags de abdij wederom betrekken. De flnaneieele zaken zul len geheel tot tevredenheid der cre diteuren geregeld worden. Een misdaad 1 Woensdagmorgen is uit den Geestersingel te Alkmaar het lyk opgehaald van een onbekend, als heer gekleed manspersoon. Zijn hemd was gemerkt met een monogram I. M. In zijn zakken zyn slechts een zakdoek en een knevelborsteltje ge vonden. Dinsdagavond ongeveer halfnegen heeft de man het eafé van den heer Kolf bezocht, waar hij eenigen tijd met de dochter heeft zitten praten, wie hij vertelde, dat hij naar Rotter dam, Den Haag, Amsterdam en naar Haarlem was geweest. De bezoeker had een parapluie bij zich en droeg een horloge aan een gouden of doublé ketting. De parapluie is door een agent van politie geheel verscheurd in een bosehje nabij het kruithuisje teruggevonden van het horloge geen spoor. Beslag op een Zareedeohe onderzeeboot. De nieuwe Zweedsche onderzeeboot Hvalen heeft Dinsdag in de Noordzee een gebrek aan het roer gekregen en seinde aan het loggersehip VI. 51 uit Vlaardingen om hulp De VI. 51 zou do Hvalen naar den Waterweg sleepen, doch kort voor de haven moest de VI 51 wegens winddstiite ankeren. De Hvalen maakte toen het stuur- toestei in orde, waarna een officier van de Zweedsche boot voorstelde de over eenkomst van het sleepén te verbre-

Goessche Courant | 1909 | | pagina bijlage 1