N*. 112 1909 Donderdag 23 September. 9(j8te jaargang. ii FEUILLETON. In stormachtige Tijden. GOESCHE COURANT. l'elofoounummer 82. Directeur A. F. A. van Setebs. ^Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W. Kerbemans. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco 1,25. Afzonderlijke nomtners 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De pr(js der gewone advertentiën is van l-5regeisB0 ct., eiken regel meer 10 ct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. SV Zij die zich met 1 Oct. a. s. op ous blad aboaueeren, ontvangen de tot. dien datum verschijnende nummers gratis. Openingsrede Dinsdagmiddag 1 uur heeft de Minis ter van Binnenlandsche Zaken, de heer Heemskerk, wegens afwezigheid van H. M. de Koningin de vereenigde zit ting der Kamers geopend en daarbij de volgende openingsrede uitgespro ken Mijne Heeren De Koningin, wier moederplicht haar verhindert in persoon deze zitting van de Staten-Generaal te openen, heeft ons opgedragen in Haren naam die taak te vervullen. De geboorte van prinses Juliana, waarbij zoo ruim schoots is gebleken van hartelijke deelneming in het geluk van Hare Majesteit en Haar Huis en van dank bare vreugde over den zegen aan het vaderland geschonken, heeft een nieuw band; tusschen het Konink lijk Hnis en het volk gelegd. De betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden zijn van den meest vriendschappeiijken aard. Ofschoon de toestand van land- en tuinbouw niet onbevredigend kan worden genoemd, staat te vreezen, dat tengevolge van de voor het ge was ongunstige weersgesteldheid de uitkomsten van 1909 in menig opzicht belangrijk bij die van vorige jaren zullen achterblijven. In den toestand van handel en nij verheid kwam eenige verbetering. Ook het scheepvaartverkeer is dit jaar, althans voor sommige havens, toege nomen. In het scheepvaartbedrijf bleven echter ook nu de uitkomsten van de algemeene vrachtvaart bene den hetgeen mag worden gewenscht. De toestand der koloniën is over het algemeen bevredigend. De gunstige berichten omtrent den gang van zaken in Atjeh doen vertrouwen dat de be stuursvoering in dat gewest in de goede richting wordt geleid. Zoo hier te lande als in de koloniën kwijten burgerlijke en militaire landsdienaren zich op lofwaardige wjjze van hunne taak. Evenals tot hiertoe blijft de re geering naar de toepassing van chris telijke rechtsbeginselen streven. De flnancieele toestand des rijks eiseht dringend voorziening. Een voorstel tot verhooging der successie-belasting zat u onverwijld bereiken, terwijl een ontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten, naar de re geering vertrouwt, nog vóór den afloop van het zittingsjaar zal kunnen worden ingediend en eene algemeene inkom stenbelasting in bewerking is. Het zeer aanzienlijke tekort op den komen den dienst vordert echter dat in af wachting van blijvende versterking der rjjksontvangsten buitengewone Naar het Engelsch. VAN Barones OKCZY. Plotseling bleef zij staan, want zij had vlak bij het geluid van voetstap pen op de dorre bladeren gehoord, en het volgend oogenblik kwam Paul Déroulède uit het struikgewas vlug op haar af. Wij waren thuis zoo ongerust over u! zei hp bijna bij wijze van verontwaardiging. Moeder werd zoo rusteloos Dat u me kwam zoeken om haar tot kalmte te brengenantwoordde zij vroolijk lachend, de lach van een jong meiqje nog maar ternauwernood een vrouw, die voelt dat zij er goed uitziet, dat het aangenaam is met baar te praten, die voor 't eerst de vleugels voeit, de vleugels waarmee z\j dat dwaze, vrooljjke geheimzinnige land der romantiek kan binnen vlie gen I maar ook haar machtdie zachte, fijne macht der vrouwhet juk dat «ie mannen zoo liefhebben, dat zij beschimpen en toch ook weer liefhebben, het juk, dat hen tot slaven maakt en toch ook het gelnk van koningen brengt. Hoe gelukkig was deze dag geweest Toch had er nog iets aan ontbroken 1 Petronelia was wat dom en Juliette was nog te jong om lang in haar maatregelen worden genomen tot aan vulling der middelen. Behalve de voortzetting van de heffing van op centen op de vermogensbelasting en op de belasting op bedrijfs- en andere in komsten zal daartoe dienstbaar kunnen worden gemaakt de voorgestelde ver- booging van den accijns op binnen- en buitenlandsch gedistilleerd, alsmede eene voorloopige verhooging van het tarief van invoerrechten. Een wetsont werp tot regeling van de begrootin gen en rekeningen van staatsbedrijven is ter indiening gereed In zake de arbeiders-verzekeringen zullen u voorstellen worden aangeboden tot regeling der verplichte ziekte-verze kering en tot nadere wijziging der ongevallenwet, terwijl een ontwerp, betreffende de verplichte invalidi- teits- en onderdoms-verzekering in bewerking is. Indiening van een wetsontwerp tot instelling van een fonds ter aanvulling en verbetering van de kustverdediging en van het materieel der zeemacht be- Btemd voor de verdediging van de zeegaten kan eerlang tegemoet wor den gezien. De reeds in uitzicht ge stelde herziening der militiewet 1901 is in voorbereiding Op de noodzakelijk heid om ter verzekering van eene behoorlijke aanvulling van het ka der van het leger eene regeling te treffen, blijft de aandacht der regee ring gevestigd. Op onderwijsgebied blijft de werk zaamheid der regeering eenigszins belemmerd, zoolang de hoogst ge wichtige arbeid der ineenschakelings- commissie nog niet is voltooid. Niet temin zullen overeenkomstig de reeds aangenomen gedragslijn maatregelen van urgenten aard, welke met de taak dier commissie niet in nauw verband staan, niet worden uitgesteld. Een plan is in overweging tot meer doeltref fende subsidieering in de kosten van schooibouw, welke thans het bijzonder lager onderwijs menigmaal al te zwaar drukken. Naar de mogelijkheid eener vervroegde uitbetaling der subsidies aan het bijzonder lager onderwijs zal een onderzoek worden ingesteld. Het voornemen bestaat om eene staatscommissie in het leven te roepen ten einde te onderzoeken welke wijzi gingen in de grondwet behooren te worden aangebracht. Uwe mede werking zal, behalve voor de reeds b\j u aanhangige of ten vorigen jare u toegezegde wetsontwerpen, worden ingeroepen voor verschillende andere, waaronder eene herziening van het strafrechtelijk deel der kinderwetten, wijzigingen van de gezondheidswet, van de woningwet en van de armen wet, eene regeling van de pensionee ring van leeraren aan bijzondere hoo- gere burgerscholen en gymnasia, wets ontwerpen tot toekenning van pensioen »an de weduwen en weezen van min dere geëmployeerden, werklieden en bedienden, werkzaam bij inrichtingen eigen gedachten te kunnen opgaan, u scheen de dag plotseling volmaakt. Nu was er iemand, die bet mooie in het bosch, het gluren van den blauwen hemel door het fpne bladerdak van de met kamperfoelie omrankte boomen kon waardeeren. Er was iemand, met wien z{j kon praten, iemand om haar mooie, witte japon, die zjj dien mor gen bad aangetrokken, te bewonderen. Maar boe weet u, waar mij te vinden vroeg zij met een tikje eo- qnetterie. Ik wist het niet, antwoordde h(j kaïn. Zij vertelden m\j, dat u naar Suresnes was gegaan en het plan bad door de bossehen terug te wandelen. Dat maakte mij angstig, want nu zal u door de Noordwestelijke barrière moeten gaan, en Nu? Hij glimlachte en keek even ernstig naar de bekoorlijke verschijning te genover hem. U weet toch welzei hy vroolijk, dat die driekleurige sjerp en de roode muts geen voldoende vermomming zijn n lijkt allerminst op een stand- genoote van het volk. Ik dacht wel, dat de mousseline japon te mooi en de kant te fijn zou zijn. Zy lachte weer en tilde met haar fijne vingers het elegante japonnetje even op. Wat is u nog zorgloos en kin derlik! zei hjj, bijna ruw Zou u mij liever vuil en onbe schaafd willen zien als een waardige mededingster van uw partijgenooten antwoordde zy Zjjn meesterachtige toon hinderde van 's rijks zee- en landmacht, tot op richting van een landstorm, tot het aan brengen van wijzigingen in de arbeids wet, waaronder die betreffende het ver bod van vrouwen-naehtarbeid, welke noodig zijn geworden door de toetre ding van Nederland tot de desbetref fende internationale, conventie, tot instelling van bakkersraden, tot be- scherming der steenhouwers en der bootwerkers, tot herziening der hin derwet, inzonderheid bedoelende 't tegengaan van de vervuiling der open bare wateren, tot -het vaststellen van regelen betreffende de aanduiding van handelswaren, tot bevordering van regeeringswege van eene deskundige en onpartijdige voorlichting der on dernemers, meer bepaald van den middenstand, tot vernieuwing dei- wettelijke regelen inzake het tegen gaan van overstroomingen en tot bevordering van het tot stand komen van spoorweglijnen voor het iocaie- verkeer. Met die zjjn voorstellen in voorbereiding ten einde belangrijke waterstaatswerken te kunnen uitvoe ren, waaronder de verbetering van de groote rivieren. De regeering blijft doordrongen van de roeping van Nederland om het welzijn der bevolking van de koloniën te bevorderen. Naar inperking van het misbruik van opium in Neder- landsch-Indië zal ernstig worden ge streefd. De economische ontwikkeling der buitenbezittingen zal krachtig worden bevorderd. Bij de organisatie van het bestuur aldaar zullen de in- landsebe zelfbesturen zooveel moge lijk worden in stand gehouden. Met de bevordering van het volksonder wijs zoo op Java als in de buitenbezit tingen zal worden voortgegaan. De herziening van de thans geldende bepalingen op de toelating en op het verblijf en het verkeer in Ne- derlandseh-Indië zal eerlang tot stand komen. Een wetsontwerp is in bewerking tot wijziging van de In dische mijnwet, waardoor de gelegen heid zal worden geopend om aan de Indische geldmiddelen een grooter aandeel te verzekeren in de winsten uit den mijnbouw. Veel zal weder van uwe toewijding worden gevraagd. Moge uw arbeid onder de zegen Gods tot heil des vaderlands strekken. In naam der Koningin verklaren wij de zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Dertien telegramformulieren besloeg de openingsrede, die ons gisteren ge seind werd en die binnen bet uur, nadat zij was uitgesproken, in het bezit van onze abonné's te Goes was. Veel woorden staan er in al zijn het dan ook geen christe lijke, want elk liberaal kabinet zou deze openingsrede voor zijn rekening kunnen nemen zonder dat er iets aan behoefde veranderd te worden. Ja, toch, één woord is er dat even er aan haar, zijn houding had iets pedants en heersehzuchtigs en haar kinder lijke vroolijk-vlug maakte plaats voor een gevoel van onverklaarbare teleur stelling. Ik vraag u nederig vergiffenis, zei hjj kalm. En moet uw vriendelijke toegevendheid inroepen voor mijne gemoedstemmingmaar ik ben zoo ongerust geweest... Waarom zou u ongerust zjjn over rnjj Haar bedoeling was, om dit op on verschilligen toon te zeggen, alsof zjj er weinig om gaf wat het antwoord zou zijnmaar bij haar poging om haar stem onverschillig te doen schij nen, klonk zy uit do hoogte, een her innering uit de dagen, toen zij de dochter van den hertog de Marny, de rijkste en voornaamste erfgename van Frankrijk nog was. Was dat aanmatigend vroeg hij met een tikje ironie in antwoord op haar hoogen toon. Het was alleen maar onnoodig, antwoordde zijIk heb al zooveel last op uw schouders gelegd, dat ik er niet op gesteld ben die van ongerust heid er nog bij te voegen U heeft rnjj geen last opgelegd, zei hij kalm, behalve een van dank baarheid. Van dankbaarheid? Wat heb ik gedaan U is voor mijn deur dwaas en onnadenkenk opgetreden, en dat gaf rnjj de kans mjjn geweten ten opzichte van een zwaren last wat te ontheffen. Hoe dan Ik had nooit durven hopen, ,dat herinnert, dat we een rechtseh mini sterie en een sterke elericale meerder heid hebben, één woord bedolven onder de bjjna 1000 kleurlooze. Ter loops, haastig wordt 't gezegd, dat de regeering naar de toepassing van „christelijke" rechtsbeginselen blijft streven. Een vrijzinnige regeering deed dat ook wel, maar bijaldien de cleri- oaleu zich het monopolie van christe lijkheid hebben aangematigd mogen zij alleen zulke termen bezigen. Deze bijzondere gematigdheid kan natuurlijk niet anders dan gerustheid en vertrouwen wekken bjj hen die niet tot de elericale partijen behooren. De indruk die deze kolossale rede achterlaat is er vooral een vanpas op je beurzen. Niet veel andere plan nen van beteekenis hooren we dan voornemens tot belastingverhooging verhooging van successie-belasting, verhooging van invoerrechten (d. i. duurdere levensmiddelen), algemeene inkomsten-belastingbuitengewone maatregelen tot aanvulling der mid delen, opcenten op vermogens-, be drijfs- en andere inkomsten, verhoo ging van accijns op gedistilleerd. Een verplichte invaliditeits- en ouder- doms-verzekering is in bewerking. Bji volgende troonreden zulle» we daarvan nog wel eens hooren. De grondwet zal onderzocht worden. In welk opzicht? Troonopvolging, kies recht, vrouwenkiesrecht? We ver nemen er niets over en we missen daar weinig aan, want vager kan een toezegging niet zijnhet voornemen bestaat, een commissie in het leven te roepen ten einde te onderzoeken enz. Veider kleingoed: herziening mili tiewet, kustverdediging, bijzondere schooltjes, pensioenen, watervervui ling, het oude opium-praatje enz enz. Woorden, woorden, woorden! Te veel woorden, te veel beloften. De massa is te groot om die ernstig te kunnen bespreken. S u i te sa nii. Een crisis. Griekenland maakt een crisis door waarvan het einde niet te voorspellen ▼alt. Vooral in het leger, onder de jongere officieren, heeft zich een party gevormd die blijkbaar zelf nog niet precies weet wat ze wil, doch wel aandringt op een verbetering in heel de orga nisatie van de verschillende deelen van den staat, zonder den weg aan te geven, die hiervoor gevolgd dient te worden. Keeds lang broeide het, doch de gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben de sluimerende ontevredenheid doen ontwaken. Toen voor eenige weken Turkije een agressieve houding aannam inzake de Kreta-kwestie, heeft het beste deel van het Grieksche volk pijnlijk ge- het lot mjj zoo gunstig gezind zon zjjn mjj de gelegenheid aan te bieden een lid van uw familie een kleinen dienst te bewijzen. Ik weet dat u mij onlangs het leven heeft gered, mynheer Déroulède. Ik weet, dat ik nog in gevaar ben en dat ik aan u mijn veiligheid te danken heb Weet n ook, dat uw broeder zijn dood aan my te danken heeft Zij klemde haar lippen opéén, niet in staat om te antwoorden, boos op bem, omdat hij plotseling, zonder vooraf te waarschuwen zijn vingers op de verborgen wond bad gelegd. Ik ben telkens van plan geweest het n te vertellen, ging hy eenigszins haastig voortwant ik had deze laat ste dagen een gevoel of ik u bedroog. Ik denk niet, dat u zich goed voor kan stellen hoeveel het my kost u dat juist nu te vertellen maar ik ben dat aan u verschuldigd, geloof ik. Later mocht u het te weten komen en dan de dagen betreuren, die u onder mijn d ik hebt doorgebracht. Ik noemde u zooeven kinderlijk, u moet mij dat vergevenik weet dat n een vrouw is en daarom hoop ik, dat u mij zult begrijpen. Ik doodde uw broe der in een eerlijk gevecht. Hij daagde mij uit zooals nog nooit een man uit gedaagd is. Is het noodig, M. Déroulède, dat u mij dit alles vertelt viel zy hem eenigszins ongeduldig in de rede. Ik dacht, dat u het moest weten. Aan den anderen kant weet u ook, dat ik nooit meer het verhaal van den twist van het standpunt van voeld de machteloosheid, die den staat doemde tot bijna onteerende toe geeflijkheid. Het leger, dat de grenzen had moe ten beschermen, was niet in staat die plicht te vervullen en met bitterheid vroeg het volk zich af, of er dan niets was gedaan sedert den tjjd, dat de Grieken op de slagvelden van Thessalië roemloos werden verslagen door de Turksche heerscharen. De officierenbond eisebte de afzet ting van den opperbevelhebber, den kroonprins, alsof deze bij machte ware geweest een krachtige reorganisatie door te voeren. Niet echter de kroonprins, noch een der andere leden van het koninklijk huis, kan aansprakelijk worden gesteld voor de wantoestanden in het ryk. De oorzaak schuilt ergens anders. Heel liet openbare leven in Grieken land draagt de sporen van een ver wording, waaraan heel het volk schuld is. Bij de verkiezingen komt dit het duidelijkst aan het licht. Geen groote politieke kwesties komen hierbij den uitslag bepalen, doeh persoonlijke sympathiën en omkooperij in het groot spelen de hoofdrol. Het gevolg is, dat het parlement steeds bestaat uit een verzameling menschen, wien bet niet in de eerste plaats om bet landsbelang te doen is. De offiieierenbond eisch in de eerste plaats reorganisatie van het leger, doeh ieder zal inzien, dat deze on mogelijk is, zoo deze niet wordt voor afgegaan door een reorganisatie van het financiewezen. Ook in Engeland zijn op het terrein der binnenlandsche politiek binnen kort Belangrijke gebeurtenissen te verwachten. De begrooting, waarin nieuwe be lastingen, waaronder verhoogde suc cessierechten, accjjns op het gedistil leerd, belasting op ongecultiveerden grond, worden voorgesteld, zal waar schijnlijk de aanleiding vormen tot een ernstigen strijd. Het Lagerhuis toch hecht zijn goed keuring aan die begrooting, doch het Hoogerhuis, het bolwerk der behoud zucht, zal misschien die begrooting verwerpen en dan is het conflict tusschen de beide deelen van het par lement geboren. Wat hieruit zal voortvloeien, ligt nog in het duister. Dat het vooreerst tot afschaffing van het Hoogerhuis zal komen, is, gezien de gehechtheid der Engelsche aan oude instellingen, niet te verwachten. Slnneiiland. De strijd om Brf.ükelen. Te Loenen heeft de candidaat der antirevolutionnairen, mr. F. H. De Monté Verloren, Zaterdagavond een mjjn broer zal kunnen hooren. Op 't oogenblik dat deze woorden over haar lippen waren, bedacht zij, hoe wreed zij gesproken had. Hjj gaf geen antwoord, omdat hij te ridder lijk, te vriendelijk was om haar ver wijten te doen. Misschien begreep hij voor 't eerst, hoe bitter de dood van haar broer haar getroffen bad, en hoeveel smart het haar moest bezor gen nu van aangezicht tot aange zicht tegenover zijn moordenaar te staan. Door haar tranen heen wierp zij hem snel een bik toe. Het kwam baar bijna voor of haar tweede ik daarbinnen in opstand was. Het noemen van den naam van haar broeder, de herinnering aan dien afsehuwelyken nacht naast zijn lijk, aan die vier jaar, waarin zjj liet verstand van haar vader langzamer hand had zien verminderen, scheen een geest van opstand en van slechte gedachten in haar wakker te i oepen, die zjj voelde, dat niet geheel van haarzelf was. In de bossehen was het stil ge worden. Het was laat op den middag en zij waren langzamerhand verder van het lieflijke Suresnes en dichter by het groote, anarchistische, moord dadige Parijs gekomen. In dit deel van het bosch waren geen vogels meer, de boomen van bun onderste takken beroofd zagen er uit als reus achtige spoken, die sraeekend hun melancholieke hoofden naar den hemel ophieven. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1