N". Ill 1909 Dinsdag 21 September. 968te jaargang. Iq stormachtige Tijden. GOESÏHE 1'elofoonruminer 33. Directeur A. F. A. van Seters. jUitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W. Kebremans. He uitgave de ter Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Pry's per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco 12,5. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., eiken regel meer 10 ct By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, hnwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels h f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. W Zij die zich met 1 Oct. a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. SuiUnland. G: .vaarli ike vrouwtjes. In alle landen ontwaakt by de vrouwen het bewustzijn, dat ook zy, deel uitn akende van de maatschappij, recht hebben op medezeggingschap, waar het geldt wetten vast te stellen, die de gemeenschap betreffen. Niet langer wcnscht de vrouw beschouwd te worden als minderwaardig, als een wezen, dat vreemd staat buiten het intellectueele leven van dezen tijd Dit verschijnsel valt ongetwijfeld toe te juichen en steeds vermindert het leger van hen, die zich met hand en tand verzetten tegen vrouwen- kiesreeht. Bijna overal wordt een ge matigde en doeltreffende propaganda gemaakt voor de zich baanbrekende denkbeelden op dit gebied. Onverklaarl aar is het, dat Enge land hierop een uitzondering maakt. Daar toch moenen de kiesrechtvrou- wen hun zaak te bevorderen door een tactiek, die de weidenkenden, ook onder de voorstanders van het vrou wenkiesrecht met weerzin moet ver vullen. Zaterdag- hebben de Engelsche suf fragettes weder eenige wandaden ge pleegd die doen afvragen of de spreekwoordelijke zachtzinnigheid der vr< uw niet naar het rijk der legenden moet worden verwezen. Minister Asquith zou te Birmingham een i edevoering houden en deze ge legenheid werd door de suffragettes aai gegrepen om heftige incidenten te veroorzaken. Ti en de heer Asquith aan het station te Birmingham arriveerde stonden door een 500 stemreehtvrouwen hem op te wachten Gelukkig was ook een sterke politiemacht aanwezig om de dames in bedwang te houden en reeds dadeljjk kwam het tot een stuitende scène. Erger nog werd het later. De suf fragettes veroorzaakten heftige too nt eien buiten de zaal, waarin Asquith sprak. Twee dames, met bjjlen gewa pend, klommen op het dak van een naast do zaal gelegen bergplaats en wierpen vandaar met steenen en leien. Een er van raakte Asquith automo biel, andere kwetsten politieagenten. De brandspuit werd gebruikt om ze van het dak te doen komen, doch zorder resultaat. Ten slotte klommen politieagenten op het dak. Na een wanhopigen strjjd op een hoek van het dak, werden de dames door de politie langs een brandladder naar beueden gebracht. Nadat op den weg naar het station nog eenige ongeregeldheden waren verooizi.akt, verbrijzelden de dames twee ruiten in den trein van Asquith io FEUILLETON. Naar het Engelsch. van Barones ORCZY. Het kwam Juliette voor, of hy vol maakt ontersehillig was voor het kwaad, dat hy haar en haar vader had aangedaan, omdat zij zich voelde als een wrekende geest met het vlam mend zwaard in de hand als een meedoogenli oze Nemesis, zon zij liever gezien hebben, dat hij bang voor haar was, ofschoon zjj maar een jong en zwak meisje was. Zji begreep niet, dat hjj in den een voud van zijn hart alleen wenschte zooveel mogelijk goed te maken. Tot den twist met den jongen. Vicomte de Marny was hy gedwongen, het ge vecht was eerlijk toegegaan, en van zyn zjde gevochten met de eerlijke bedoeling de i jongen man te sparen. Hjj was niet anders geweest dan een werktuig van 't noodlot, maar hy voel de ziel i gelukkig, dat het Noodlot hem nu weer gebruikte om de zuster te redden. Terwijl Diroulède en Juliette samen praatten, ruimde Anne Mie de tafel op, kwam toen ook binnen en ging op een laag tabouietje aan de voeten van Mevrouw Dérouiéde zitten. Zy nam gaen deel aan het gesprek, maar zoo door steenworpen. Twee der steenwerpsters zjjn ge arresteerd en reeds veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Laten we hopen, dat dergelijke voorvallen spoedig tot het verleden zullen behooren. Misschien zyn die buitensporigheden slechts te wjjten aan de jeugd der partij voor vrouwen kiesrecht en zullen de suffragettes later wel kalmeeren. Men ziet zulks meer. Indertijd b.v. toen de sociaal-democratische partij nog jong was, ging ook zij zich vaak te buiten aan wandaden, die nu bjjna vergeten zijn. De sociaal-demoeraten zijn in hun optreden tegenwoordig byna zoo be dachtzaam als de door hen gesmade bourgeois-partijen. Duidelijk is dit weder uitgekomen op Den partijdag te Leipzig, die Zaterdag gesloten werd. Deel kalm is het verloop geweest. Wel zyn er nu en dan eenige groote woorden gebruikt, doch ernstige too- neelen, zooals vroeger soms voorvielen, zijn niet te melden. Wel werden een aantal partij genoo- ten wegens misbruik van vertrouwen uit de party gebannen. Een merkwaardige beslissing werd nog genomen. Door een sociaal-democratisch ge meenteraadslid van Berlijn, den heer Hoffman, was bet van onverdraag zaamheid en gebrek aan inzicht getui gende voorstel gedaan, alle partyge- nooten te dwingen uit de landskerk te treden. Met bijna algemeene stemmen werd dit voorstel verworpen. Natuurlijk Onder de tegenwoordige sociaal-demo craten zjjn er velen, die niet geheel instemmen met de leer van Karl Marx en onder dezen behooren tallooze nog tot een of ander kerkgenootschap. Nu de partijdag is geëindigd kunnen de Duitschers hun volle aandacht wyden aan de redevoeringen, die de keizer weder gehouden heeft. De keizer is te Miinchen geweest en heeft daar o. a. een museum geopend. Bjj deze gelegenheid hield de vorst Een opmerkelijke redevoering. Z. M. is, zooals men weet, alzijdig ontwikkeld. Hij is krijgsman, musicus, schilder en heeft over alles zijn mee ning, die hy niet onder stoeien of banken steekt. Een boosaardig menscb heeft eens gezegd, dat de journalisten hierop zeker geen aanmerking mogen maken. Zjj zelf durven toch ook over alles mede te spreken. Het is waar, maar er is een excuus een journalist is hiertoe om den broode gedwongendoch niemand dwingt een kiezer van Duitsehland ook zyn vaak onbesuisde meening te verkondigep over zaken, waarvan hij niets of zeer weinig weet. Bovendien zyn er velen, die zijn woorden als waarheid aan nemen, alleen omdat zij uit een kei- nu en dan voelde Juliette hoe de zwaarmoedige oogen van het meisje bijna verwijtend op haar gevestigd waren. Toen Juliette met Petronella naar haar slaapkamer was gegaan, nam Déroulède de hand van Anna Mie in de zijne. Je zult vriendelijk zjjn voor mjjn gast, niet waar Anna Mie Zy voelt zich eenzaam, geloof ik, en heeft heel wat doorgemaakt. Niet meer dan ik, fluisterde het meisje onwillekeurig. Ben je niet tevreden, Anne Mie ik dacht.... Is een ongelukkig mismaakt schepsel ooit gelukkig zei ze plotse ling heftig, toen tranen van berouw in weerwil van haarzelf in haar oogen opkwamen. Ik dacht, dat je niet ongelukkig was, antwoordde bjj bedroefd, en in de oogen van moeder en mij ben je ook heelemaal niet mismaakt. Haar stemming veranderde plotse ling. Zjj liep naar hem toe en drukte zijn hand tusschen de hare. Vergeef me. Ik ik weet niet wat my vanavond scheelt, zei ze met een zenuwachtig lachje. Je vroeg im mers of ik vriendelijk wilde zjjn tegen Mademoiselle Marny, niet waar Hij knikte glimlachend. Natuurlijk zal ik vriendelijk voor haar zjjn. Iedereen is immers vriendelijk tegen iemand, die jong en mooi is, groote smeekende oogen en zacht, krullend haar heeft. Och wat zerljjken mond komen. Te München dan zeide de keizer o.a., dat de schoonste roeping des kunste naars niet is, slechts gebeurtenissen uit het alledaagsehe leven in een ten deele drastischen, sensationeelen en afstootenden vorm te behandelen, maar veeleer onder invloed der esthetica met een rein gemoed en een voorname opvatting, de vlam van het ideaal in het gemoed, zyn tjjdgenooten boven ons alledaagsche leven te verheffen en het schoonheidsgevoel des volks te cultiveeren en te versterken. Deze woorden klinken schoon, en zouden zeker meer overweging ver dienen, als zjj niet bedoeld waren als een houw naar de jongeren onder de Duitsche schilders, wier kunst de kei zer, en dus ook de offieiëele Duitsche wereld, niet kan waardeeren. Binnenland. Sluiting der Staten-Gkneraal. Zaterdagmiddag 3 uur zijn, onder voorzitterschap van dhr. Schimmel- penninck van der Oye, beide Kamers in vereenigde zitting vergaderd tot sluiting van de Staten-Generaal, die a. s. Dinsdag heropend worden. Mi nister Heemskerk hield daarby de gebruikelijke rede, waarin opgenoemd werden de tot stand gekomen wetten in het afgeloopen zittingsjaar. Die opsomming is te weinig belang rijk om haar hier op te nemen. Uit de Pers. De verkiezing te Breukelen. De Standaard dringt met allen na druk op aan, dat hare geestverwan ten in het district een open oog heb ben voor het gevaar dat dreigt. Het eerste verlies dat we leden, was een gevolg van de benoeming door de regeering van jhr. Van Citters tot Commissaris der Koningin in Gelder land. Thans volgde er een tweede benoeming door de regeering, waar door de heer De Waal Malefijt als minister van koloniën optrad. Gaat dat zoo voort, dan brengen de benoe mingen van de ons bevriende regee ring ons van een slechte markt thuis. Ook met het oog hierop is het daar om zoo gewenscht, dat het in Breuke len niet weer op verlies uitloope- En dit kan voorkomen worden, mits men in Breukelen onzerzijds als één man zjjn plicht doe. En mits men wel versta, dat het thans een geheel andere verkiezing geldt, dan toen de heer De Waal Malefijt nog altoos onze can- didaat was. Alzoo niet afstoote, maar lokke en trekke. Natuurlijk loopt het op een herstem ming uit; maar zoo onze candidaat daarin niet is opgenomen, zal de keuze, wat by herstemming te doen, onze partjj iu de uiterste moeilijkheid brengen. wordt voor sommige inenschen het levenspad toch geëffend. WatwenBch je, dat ik doen zal, Paul? Haar die nen Haar kamenier zijn Haar ze nuwen tot kalmte brengen of wat anders Ik zal alles doen, ofschoon ik in haar oogen ongelukkig ên mis maakt zal blyven, een schepsel om medelijden mee te hebben, de onscha delijke, noodzakelijke huishond Zy zweeg even, zei .Goeden nacht", draaide zich om, om met de kaars in de hand heen te -gaan, en zag er mee lijwekkend en mager uit met dat ge brek aan haar schouder, dat Dérou lède beweerde niet te zien. De kaars flikkerde in de tocht en verlichtte het magere, scherpe gezicht en de groote, melancholieke oogen van den trouwen huishond. „Die de wacht kan houden en bjj- ten zei ze ha'.f binnensmonds, ter wijl zy de kamer uit ging. Want ik vertrouw je niet, fijn juffertje en er was iets in die comedie van dezen middag, dat ik niet heelemaal goed begreep. HOGFDSTUK V. Een dag in het bosch. Maar terwjjl mannen en vrouwen bezig waren de steden in Frankrijk weerzinwekkend te maken door hun onzinnig gescheeuw en getier, hun bespottelijke rechtzittingen en bloe dige guillotines, konden zij niet geheel verhinderen, dat de natuur daarbui ten haar verfraaiingswerk voortzette. Juni, Juli en Augustus hadden nieuwe „bloed, dat roept". De moord te Koekangerveld (Drente) geeft het antirev. weekblad voor Sche- veningen en omstreken „De Banier" aanleiding tot een artikel onder boven staand opschrift. N atuurlijk wordt ook hier weder de doodstraf als onfeilbaar middel tegen zulke moorden aange prezen. Wij wenschen daarover met het'Scheventngsehe weekblaadje thans niet van gedachten te wisselen, maar wijzen slechts op de manier, waarop, geheel volgens antirevolntionnair re cept, de lezers voorgelicht worden. Zoo lezen wij o.a.„Waarom draagt zij (de overheid) 't zwaard al zoo lange jaren te vergeefs; straft niet hen, die kwaad doen" en ver der Thans ontgaan de moordenaars hun gerechte straf. Wat zjjn 'n paar jaren hechtenis in de welingerichte hedendaagsche gevan genissen met degelijk voedsel en goede verzorging Wy hebben ons veroorloofd; hier eenige woorden te spatieeren, teekenen verder slechts aan, dat de daders van den Koekangermoord, indien zjj ge straft worden, bijna zeker in aanmer king zullen komen voor levens lange gevangenisstraf. De Scheveningscho redacteur zy voortaan wat voorzichtiger, indien hij zich op het glibberig pad van het antirevo lutionair strafrecht waagt, zegt Het Vaderland. Boeken en Tijdschriften. Uitgaven van de Hollandia drukkerij te Baarn. Dr. W. P. C. Knuttel heeft het zevende vervolg-werkje geschreven voor de serie „Uit onzen bloeitijd", waarin het leven en de zeden onzer vaderen in de 17e eeuw wordt behandeld. Dr. Knuttel bespreekt hier Kerk- en Bur gerlijke Overheid. Prettig vertelt de auteur belangrijke verhoudingen in onze gouden eeuw tusschen de gees telijke en wereldlijke overheid. Zoo worden er van onze provincie een aantal interessante toestanden op dat gebied beschreven over de Voetianen en Coccejanen, over het collegium qualificatum, over de stemhebbende steden enz. De schrijver laat vooral goed uitko men hoe toen godsdienst en politiek vermengd werden en tot welke exces sen en wantoestanden dat leidde. Daarin zyn we nog weinig vooruit gegaan. In Pro en Contra verdedigt mr. Frans Coenen Jr. het beginsel om „Kunst aan het Volk" te geven, de kunstschilder Corn. Veth opponeert hiertegen en meent dat het volk zyn eigen kunst moet maken en dat het lichaam van het volk van heden niet past in die zonderlinge lapjes-deken- achtige-jas die de kunst van heden s. lie gulden Winckel heeft als inhoud: Engelsche Letteren Bernhard Shaw's namen gekregen zy werden nu Missidor, Thermidor en Fructidor ge noemd, maar onder deze nieuwe namen gingen zij voort hetzelfde gras »p de weiden, dezelfde bladeren, bloemen en vruchten voort te brengen. Messidor bracht haar dezelfde hoeveelheid wilde rozen in de heggen evenals het ouder- wetsohe Juni had gedaan. Thermidor bedekte de berijpte korenvelden met hun gloeienden mantel van vuurroode klaprozen en Augustus, ofschoon nu Fructidor genoemd, kleurde toen ook de wilde zuring met roode vlekken en legde het eerste waasje kleur op de bleeke ;wangen der rijpende per ziken. En Juliette jong, meisjesachtig, vrouwelijk en inconsequent als zjj was had gesmacht naar het buiten leven, naar den zonneschijn, naar dwalen in de bossehen, naar de wei den bedekt met madeliefjes en naar vogelengezang. Zy was vergezeld door Petronella, vroeg uitgegaan en had zich tot Su- resnes de rivier langs laten roeien. Zy hadden wat brood en versche boter, wat wjjn en vruchten in een mandje meegenomen en nu was zy van plan door de bossehen weer naar Parjjs terug te wandelen. Het was hier zoo vreedzaam en af gelegen zelf het lawaai van bet joelende Parjjs bereikte de dichte bossehen van Suresnes niet. Dit kleine ouder we tsohe dorpje scheen door 'de verwoesters van Fran krijk vergeten te zjjn. Het was nooit „Candida", door Simon B. Stokvis (met 2 illustraties)Engelsche Dichters John Davidson, door Dr. Edw. B. Kos ter; George Tyrrell en zijn geschriften, door H. Makkick (met een portret) 11 Futuritinodoor Jan Greshoff (met een portret)Boekenschouw (mef S illustraties)FragmentLetterkundig leven uit de TijdschriftenLeestafel. Landbouw, Veeteelten Visscherij. Landbouwtentoonstelling. De internationale Landbouwtentoon stelling, die bij gelegenheid van het eerste eeuwfeest der Argentijnsche republiek van 3 Juni tot 31 Juli 1910 in de hoofdstad Buenos-Aires zal ge houden worden, zal bestaan uit twee hoofdafdeelingeneene voor Veeteelt en de andere voor Akkerbouw. In de eerstgenoemde hoofdafdeeling zullen worden opgenomenfok-, mest-, en melkvee, benevens werkdieren, zooals paarden, ezels, rund- en wolvee, gei ten, varkens, honden, pluimvee en ander tam gedierte. De tentoonstelling van fokdieren zal van 3 tot 25 Juni, die van mestvee van 9 tot 14 Juli gehouden worden De hoofdafdeeling voor akkerbouw bevat de navolgende vakken1. Geologie, hydrologie, klimatologie en landbouw-aardryks- kunde2. alle soort gereedschappen en machines 3. landbouwtechniek 4. plantaardige landbouwvoorbreng- selen; 5. voortbrenselen van dierlij ken aard6. voortbrengselen van nijverheid7. middelen tot bevorde ring van den landbouw en 8. eene speciale afdeeling voor zaaigoed. De aanmeldingen voor dieren moet voor 1 Februari 1910 en die voor andere zaken voor 1 December 1909 plaats hebben. Inlichtingen worden verstrekt door alle Argentjjnsche gezantschappen en consulaten en ook door den heer Commissaris-Generaal voor Europa Hon. Consul Niederlein, Argentynsch- Gezantschap te Berlijn. landbodw-ongevallen-verzbkering. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van het Nederlandsch Landbouweomité aan den Minister van Landbouw, om het ontwerp van wet op de Landbouw-Ongevallenverzeke- ring 1905 te willen intrekken en om de indiening van een ontwerp van wet deze materie betreffende, waarbij alleen de verzekeringsplieht wordt opgelegd, doch onder de noodige waar borgen vrjjheid gelaten wordt ten aanzien van dewyze van verzekering, is door het bestuur van den Ned. Bond van Arb. in het Landb.- en Znivelbedr. aan voornoemden Min. te kennen gege ven dat inwilliging van dit verzoek voor de arbeiders in land- en tuinbouw werkzaam zeer nadeelig zal zjjn, wes halve dit bestuur er bjj den Minister op aandringt niet op het verzoek van het Nederl. Landbouw-comité te willen ingaan, maar daarentegen te willen bevorderen, dat het ontwerp van wet een koninklijke residentie geweest, de bossehen waren nooit voor konink lijke sport in beslag genomen daarom koesterde men geen wraakzuchtige gevoelens tegenover deze rustige gras velden en droomerige, geurige weiden. Juliette voelde zich dien dag ge lukkig, zjj hield veel van bloemen, boomen, vogelB en Petronella was stil en vriendelijk. Toen het middag werd en daarmee tijd om naar huis te gaan, ging Juliette met een zucht den kant van de stad weer op. Het is zoo'n mooie weg door de bossehen, die naar het Noordwesten van Parjjs leidtzoo schaduwrijk, zoo stil. Geen groote, honderdjarige oude boomen, geen mooie eiken of antieke olmen, maar ontelbare fraaie hazelaars en jonge esschen, om dezen tjjd van 't jaar met welriekende kamperfoelie bedekt deden na dat stadsrumoer zoo weldadig aan. Op raad van mevrouw Déroulède had Juliette een driekleurige sjerp om haar middel gebonden en een muts van rood laken met de onvermijde lijke rozet aan één kant versierde haar met krulhaar bedekt hoofd. Zy had een reusachtige bouquet klaprozen, margrieten en blauwe ko renbloemen, geplukt het aandeel der natuur in de nationale kleuren en terwijl zjj langs de boschwegen voortwandelde maakte zy den indruk van een hoschgeest gevolgd door de onde moeder Petroneila, die dan een toovergodin voorstelde. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1