BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT H.H. Adverteerders. VAN BE van ZATERDAG 18 SEPT. 1909. Rechtzaken Arrondissemenls-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag 21 dezer, des namiddags te 2 uur zal in eene plechtige open bare terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg de heer Jhr. Mr. A. van Reigersberg Versluys, president der Arrondisse- raents-Rechtbank, afscheid nemen. Terzelfder zitting zal de installatie plaats hebben van de heeren Mr. B. W. F. Kronenberg als president en van Mr. J. H. van Bel als vice-presi dent van genoemd college. In de zitting van heden (Vrijdag) z(jn veroordeeld wegens beleediging ambtenaarC. F. van S., 18 j., zonder beroep, te Krabbendijke, tot f3 b. of 3 d h. het door schuld veroorzaken van gevaar voor het verkeer op een spoor weg J. W., 29 j., lynwerker, Bieze- liuge, tot 7 dagen hechtenis het plegen van ontuchtige hande lingen C. O., 18 j boerenknecht te Heinkenszaud, tot 14 dagen gev.straf. beëediging. In een buitengewone terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage werden gisteren de heeren mrs. B. W. F. Kronenberg en J. H. vaD Bel beëedigd als resp. president en vice- president van de arrondissements rechtbank te Middelburg. Boeken en Tijdschriften „Pak me mee" brengt natuurlijk ook foto's van de Noordpool-expedi- ties van Peary en Cook, verder por tretten w. o. die van den verongelukten luchtreiziger Lefèbvre en van Louis Botha, kiekjes van de tentoonstelling van „Floralia" en van de landbouw tentoonstelling te Gouda. Een Indisch officier heeft No. 1 van een reeks Atjeh-schetsen afgestaan, met een illustratie. Een verlucht arti kel „Aan boord van een mailstoomer" is eveneens zeer lezenswaard. Het bijvoegsel voor de jeugd heeft weder de gewone rubrieken. We ontvingen nummer 1 van Toonkunst-Nieuws, het weekblad van de „Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst". Het bevat mededeelingen betreffende de verschillende afdeelingen en haar plannen voor hel aanstaande seizoen. Het weekblad ziet er uit typogra- phisch oogpunt smakelijk uit. Stadsnieuws. Benoemd. De heer F. Fokkinga, die onlangs slaagde voor het eind-examen van den hoofdcursus te Kampen, is b(j konink lijk besluit van 15 dezer benoemd tot tweede-luitenant-kwartiermeester bjj het lie regiment infanterie. Kolfbond. Bij de jongst gehouden Alg. Verg. van den Nederlandschen Kolfbond te Bolsward werd het aftredend lid van het hoofdbestuur dhr. Th. R. Lunen burg als zoodanig bij accl. herkozen. Als plaats voor de volgende alg. vergadering en den daaraan verbon den jaarlijkschen wedstrijd werd aan gewezen Koog a d Zaan, waar dan tevens het 25-jarig bestaan van den Bond zal worden gevierd. Ook dan zal de Goesche kolfvereeni- ging, die dit jaar op den wedstrijd zooveel succes had, niet achterbly ven. Diphteritis. Het kind, dat aan diphteritis leed is genezen, het betrokken perceel ont smet en de biijetten er reeds van verwijderd. Volksonderwijs. Door de leden der Afdeeling „Goes" van Volksonderwijs werd gisteravond in de „Prins van Oranje" alhier eene algemeene vergadering gehouden, ■waarin werd behandeld de beschrij vingsbrief voor de algemeene verga dering, die eerstdaags te Groningen zal gehouden worden. Dewijl daarin geen punten voorkomen, die voor de Goesche afdeeling van bijzonder be lang zijn, en ook met het oog op de kosten, werd besloten geen afgevaar digde daarheen te zenden. Verder werd goedgevonden dr. H. A. van der Meulen van Bergen op Zoom uit te noodigen, in den a.s. winter als spre ker te willen optreden over een onder werp van praktisch belang voor het openbaar Lager Onderwijs. Ten slotte werd medegedeeld dat door tusschenkomst van het bestuur der afdeeling schipperskinderen, die tijdelijk hier ter stede vertoeven, on middellijk na hunne aankomst als leerlingen op de openbare scholen kunnen worden toegelaten. Mars. Deze planeet zal den 18 September haar grootste helderheid bereiken. Zij is gemakkelijk herkenbaar aan haar rooden gloed en aan haar helderheid, welke die der sterren verre overtreft. Tegenwoordig staat zy in 'tsterre- beeld de Visschen, is den geheelen nacht waarneembaar en komt 24 Sept. in oppositie met de zondus culmi neert dan te middernacht. Haar hoogte boven den horizon bedraagt dan ongeveer 34". De schit terende planeet, op een van haar kleinste afstanden van de aarde ver wijderd zal zich 29 Sept. 's morgens 3 uur in conjunctie bevinden met onze volle maan. Zy zal zich ten Noorden van onzen satelliet bevinden op een afstand van ongeveer l/3 v. d. schijn bare maansmiddellyn. Dit is dus een zeer gunstige stand tot het vergelijken van de spectra's der beide hemellicha men. Dankdag in het Leger des Heils. Zondag a. s. zal in het Leger des Heils de jaarlijkscke dankdag voor den oogst worden gehouden, waaraan een tentoonstelling van vruchten, groenten en allerlei artikelen op den oogst betrekking hebbende, wordt verbonden, terwijl de verkoop op a.s. Maandag ten doel heeft den arbeid van het Leger te steunen. Doopsgez gemeente. Zondag voorm. 10 uurds. P. Zon dervan van Leeuwarden. Provincienieuws kopalle. By Kon. Besluit is aan deze «gemeente verleend een extra subsidie ten behoeve van het lager onderwijs ten bedrage van f2575. Haimeert. Met de waarneming van het post- en telegraafkantoor alhier is beiast de heer C. van Andel, commies der P. en T. te Goes. HetNederl. tjalkschip „Johanna", schipper Kunst, met mais van Rotter dam naar Rousselaere, is op de Ooster- Schelde in aanvaring geweest met het aakschip „2 Gebroeders", schipper de Koster, waarbjj eerstgenoemd schip zware lekkage bekwam. De lading zal vermoedelijk worden overgeladen de schipper wacht nadere instructies van assuradeuren Pompers zijn aan boord. lersehe. Door H. M. de Koningin is aan den werkman J. Pekaar te Ierseke f 25 geschonken, ten einde daarmede een kleine nering te kunnen beginnen. J. P. is nl. al geruimen tjjd sukkelend. !3Riilai<d-Bath. Aan de o.l. school te Rilland is tot tydelyk onderwijzeres benoemd mej. D. C. W. Wabeke - Arentz, woonachtig te Krabbendijke, Rortgene. Men meldt aan de M. Ct. dat dr. Danckaerts, ter gelegenheid van zijn 85en jaardag, verschillende giften heeft geschonken. Zoo ontving de Ned. Herv. kerk f 100, de bewaarschool eveneens f 100, het armbestuur f 50 en de diaconie ook f50. Daarbij was het beding gemaakt dat ieder bedeelde een groot krenten brood met een half pond boter zou ontvangen. Verder liet de jarige verscheidene tulbanden bakken voor inwoners boven de tachtig, vrienden en buren, zoowel arm als rijk. De jongedochters-vereeniging, het fanfare-gezelschap, de werkmansver- eeniging, de afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond en die van het Groene Kruis ontvingen ieder een gift van f 10. Kata. De heer L. J. Louwerse alhier is benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken voor de verbetering van den IJsel by Dommerhof, onder Gorsel. Xolijnsplaat. Door het fanfare gezelschap „Wilhelmina" alhier werd, naar aanleiding van de benoeming van den heer P. 0. W. Swemer alhier tot dykgraaf van den Oud Noord- Bevelandpolder, dezelfde betrekking, die wylen zyn vader tal van jaren bekleed had, j.l. Donderdagavond dien heer een serenade met fakkellicht ge bracht op zyn buiten „Veldzicht" even buiten het dorp gelegen. Na door den voorzitter, den heer J. Huisson ge complimenteerd te zyn, dankte de heer Swemer voor deze door hem zeer ge waardeerde attentie en noodigde hy al de muzikanten als zijne gasten uit, waarop men nog eenigen tyd genoe- gelijk samen bleef. Zoowel op den tocht van het dorp naar het buiten, als terug naar het dorp speelde de muziek lustig. Een en ander bracht by het mooie weêr heel wat volk op de been en eene hier ongewone en prettige drukte. Vliaainqen. Aan het strand te Nieuwersluis (by Breskens) is het ljjk aangespoeld van een 9-jarigen jongen uit deze gemeente die den 28sten Augustus is verdronken. Gemengd Nieuws. Cholera. De Minister van Oorlog heeft in getrokken het verbod aan militaren om Middelburg te verlaten of daar heen te gaan. Nieuwe cholera-gevallen zyn in ons land niet voorgekomen. Moord bij Koekange. Dinsdag zyn de beide zoons van een der verslagenen, Bakker, uit Koekangerveld, zwaar geboeid naar Hoogeveen gebracht. P. Brouwer, die verdacht werd van den driedubbelen moord, is gisteravond te Assen op vrije voeten gesteld. De officier van justitie te Assen maakt bekend, dat wordt uitgeloofd een premie van vier honderd gulden aan hem of haar, die zoodanige aan wijzingen omtrent den in den nacht van 2 op 3 September gepleegden moord in het Koekangerveld kan ge ven, dat daarvan de veroordeelieg van den dader of de daders het gevolg is. Indien meer personen) inlichtingen verstrekken, zal bovengenoemde pre mie aoor den officier verdeeld worden. Door den brigadier Spyker werd in het schapenhok van den vermoor den „B. onder een hoop mest en vuil een witte zak met geld gevonden en een portemonnaie met eenige guldens. In een anderen hoek van den stal vond de brigadier Van der Hoek, even eens onder vuil en mest, een porte feuille met f 250 en een blauwen zak met f 50. Tezamen ruim f324. Uit Hoogeveen meldt men dat ook de vrouw van Klaas onder politie- geleide aldaar is binnengebracht. Een koffle-sproeiwagen. Als nou veauté is tijdens de manoeuvres van het 6e reg. infanterie in de omstreken van Breda, aan eiken man koude koffie verstrekt, ter voorkoming van gebruik van onzuiver en wellicht be smet drinkwater. Op practische wijze is deze koude koffie, voor pl.m. 2000 man bestemd, naar het vechtterrein vervoerd, nl. ineen Bredaschen sproeiwagen, waaraan een tapkraan was aangebrachtDe sproeiwagen heeft uitstekend aan zyn doel beant woord. Wie is eigenaar f Onze juristen beginnen zich te bemoeien met de vraag, wie eigenaar is van de lucbt- ruimte. Stellig met het oog op de luchtscheepvaart, waarvan men ver wacht „luchtscheepvaartljjnen", zal aan de Universiteit te Groningen door den heer J. Folpmers by zijne promotie tot doctor in de rechtswetenschap de stelling verdedigd worden „De Staat heeft over de luchtruimte boven zyn gebied tot in de onbeperkte uitge strektheid volle souvereiniteitsrech- ten." Uit wanhoop. Woensdag zou een bewoner van de buurtschap Eendracht, by Apeldoorn, verdacht van verduis tering van een paard en wagen en een rijwiel, gearresteerd worden door twee veldwachters. By hun komst schoot de man zich met een revolver voor 't hoofd. 's Avonds is hy in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. JTeetwaterbron. Uit America (ge meente Horst, Limb.) wordt aan de Limb. Koer. gemeld Zaterdagmiddag werd op een diepte van ruim 600 meter een heete zout waterbron aangeboord. Deze bron levert naar schatting per minuut ruim 600 liter zeer warm en zeer helder zout water. Laaghartige wraakneming. De Gemeenteraad van Achtkarspelen be sloot voor eenige weken tot vroegere sluiting der herbergen, vooral op Za terdag- en Zondagavond. Sinds is het in enkele dorpen dier gemeente on rustig en vreest men wraak op de voorstemmers en voorstanders dier sluiting, zegt de Stand. Nu heeft men te Surhuisterveen by het Raadslid Sipma, het hoofd der Christelijke school, en nog een paar notabele in gezetenen by nacht deuren en ramen met carbolineum besmeerd. Toch nog ontsnapt. Dinsdagavond, ongeveer halfnegen, kwam de heer J. Verster te Amsterdam van een reis thuis en begaf zich naar zyn woning Tesselschadestr. 7. Hij meende iemand in het verlaten huis te hooren loopen en stelde een onderzoek op de eerste verdieping in. De heer Verster vond echter niets. Wel ontdekte hy overal afgebrande lucifers, hetgeen zyn arg waan opwekte. Plotseling hoorde hy duidelyk iemand de trap langs van de 2de verdieping naar beneden komen en hy zag een man, die ijlings de gang door, de straat opvluchtte. De heer Verster holde den man na onder het uitroepen vanHoudt don dief Misschien heeft deze hetzelfde geroe pen, althans hy wist in de menigte te ontkomen. De man heeft in verschil lende kamers een onderzoek ingesteld, zonder echter veel te hebben ont vreemd. De sleutels zaten in alle kasten. Vier Krugerpondjes worden vermist. Huwelijkszegen. Vermelding ver dient wel liet niet alledaagsche ver schijnsel, dat een echtpaar te Njjemir- dum in vier jaar tyds met acht kin deren werd gezegend. Eerst een drie ling, daarop één, het vorige een twee ling en nu weer een tweeling. Drie zyn er nog in leven. Minister-boer. De veehouder W. Bruinsma te Wirdum (Fr.) heeft voor uitvoer naar Transvaal een 4-jarigen stier (volbloed en ingeschreven in het stamboek) verkocht voor de kolossale som van f3000. De heer Botha zocht zelf dit dier uit, zeggende „Ik ben wel Minister, maar ook nog boer". Uit een Amsterdamsche volksbuurt. Een geliefd echtvriend, wonende Gerard Doustraat, was gisteren, terwy'l z'ijn geliefde echtvriendin een oogen- blik uit was, op het lumineuze idee gekomen, het huisraad te verkoopen. Een opkooper was spoedig gevonden en 't boeltje ging grif van de hand. Maar de kinderen, die voor moeder's belangen opkwamen, gingen schreiend de buurvrouwen waarschuwen. Deze vonden 't geval „ongeperremeteerd" en gaven verkooper en opkoopereen duchtig pak slaag. 't Was een heel relletje in de buurt. (Tel,) Jacht op een vluchteling, De be ruchte van D., die reeds zeven von nissen achter den rug heeft, werd gis teren op het centraalpolitiebureau te Rotterdam gefotografeerd. Hij zou daarna in den politiewagen overge bracht worden naar het huis van be waring, De brutale arrestant wist zich voor het instappen in den wagen los te rukken en nam de vlucht, het Dooiwater af. Op het Haagscheveer werd hy gegrepen, maar niet voordat een majoor van de politie genoodzaakt was geweest, na herhaalde waarschu wing, te schieten. Het schot van 20 pas afstand gelost, trof v. D. in het bovengedeelte van het dijbeen. Het beruchte en gevaarlijke sujet is daarna gevankelijk overgebracht. Kinderverlamming. Te Zutphen zijn vyf gevallen van kinderverlam ming voorgekomeneen patiënt is gestorven. Te Warnsfeld en te Eefde komen te zamen vier gevallen voor. Ook daar is een kind aan die ziekte over leden. Een gevangene ontvlucht. Woens dagavond tusschen 7 uur en half acht is uit de gevangenis te Heerenveen ontvlucht de 35-jarige P. Prins uit Zwaagwesteinde. Pieter Prins zoo is zyn volle naamzat preventief gevangen en zou gisteren veroordeeld worden wegens verduistering van een fiets. Deswege was 8 maanden gevangenisstraf tegen hem gerequireerd. Hy is van vroeger een bekende van justitie en politie. Nader meldt men Het is Donderdagmorgen gebleken dat Prins door de gevangenisgracht gezwommen is. Op den wal vond men versche sporen. Door den achter gelegen tuin heeft hy toen vry zeker koers naar Tjalleberd gezet. Op de gevangenisplaats vond men een trap, die Prins tegen den muur had geplaatst om daarover te komen. Zyn cel grensde aan de kamer van den hulpbewaarder (de bewaarder zelf had verlof). Als plaatslooper had hy den anderen gevangenen nog brood en koffie gebracht, daarna is hy in zyn cel gegaan en heeft gewacht tot de bewaarder in zyne kamer was. Toen is hy daar voorbygeslopen, is door de keuken gegaan en heeft de buitendeur geopend. Hy was toen op d i plaats. Toen de cipier later bij den bewaarder kwam, bleek Prins niet in zyn cel te zyn. De gestolen effect n. f 80,000 aan effecten, behoorende tot de f140 000 geldswaardige papieren door de firma Kikkert te Vlaardingen vermist, zyn te Amsterdam teruggevonden. Door toedoen van den directeur eener Am sterdamsche bankinstelling kwam de politie op het spoor der effecten en kon reeds gistermiddag by een viertal effectenfirma's alhier f 80,000 aan effec ten in beslag nemen. Deze effecten waren via Den Haag in het bezit dier firma's gekomen. j"Noodlottiqe botsing. Te '3-Grave- moerKN.-Br.) reed Dinsdagavond de 20- jarige H. B. met zijn flets tegen een rytuig aan. Hy werd door voorbij gangers opgenomen en naar zijn woning gebracht, waar hy na enkele uren is overleden. Valsche bankbiljetten. Te Deventer zijn valsche bankbiljetten van f 40 in omloop. Een kassiersflrma en een bakker zyn, voor zoover reeds bekend, daarvan al de dupe geworden. Een jeudige uitbreker. De vorige week werd de 18-jarige S. door de politie te Nijmegen aangehouden als zynde deserteur van het korps mari niers en ter beschikking van de mili taire autoriteiten gesteld. Daar over zyn opzending naar Rotterdam nog niet was beslist, zat hij in de infan- teriekazerne te Nymegenin voorloopige bewaring, doch Dinsdagmorgen wist hy te ontvluchten. Zyne vrijheid was echter van korten duur, daar hy al spoedig gearresteerd werd en naar de kazerne teruggebracht. Dinsdagavond wist hy echter op nieuw uit de kazerne uit te breken met beter gevolg, daar bij nog niet is aangehouden NijmCt.) Een gezonken schip. Men schrijft uit Harderwijk d. d. 15 Sept. Hedennacht is op een afstand van een paar uur van de kust gezonken het tjalkschip Emanuel, eigenaar de schipper H. Kamperman, komende van Waddingsveen met bestemming naar Almelo. Hot schip was beladen met rioolbuizen. Aan boord waren behalve de schipper en zijn knecht zyn vrouw met 5 kinderen, waarvan het jongste negen dagen. Toen het schip zonk, namen allen plaats in het bootje, totdat tegen 5 uur 's morgens de Harder wijker visscher Geerling Petersen hen oppikte en op zijn schuit naar Harder wijk bracht. De Emanuel was ver zekerd op Amsterdamsche beurspolis. De lading is afgezonden door de firma Jongenburger Zn., te Waddingsveen. Soldaat in twee legers. Tc Nancy woont iemand, die nu al jaren lang soldaat is in twee legers, en afwisse lend met den helm en met de kepi te velde moet trekken. De man heet Mans, en werd in 1881 te Parijs geboren uit Duitsche ouders Hy werd in Du tsch- land onder de wapenen geroepen en diende zyn tjjd by het 7e regiment infanterie te Saarbrücken. Na het eindigen van zyn diensttijd keerde hy terug naar Frankrijk hy woont te Nancy en werd daar onder de wapens geroepen, en ingelijfd by het 69e regiment infanterie te Toul. Het jaar, nadat hy weder zyn bur- gerjas had aangetrokken, werd hy in Duitschland opgeroepen voor herha lingsoefeningen. En dit jaar moest hij in Duitschland zyn tweede herhalings oefeningen verrichten, om onmiddellijk daarna weder bij het 69e regiment infanterie in Toul 28 dagen te exer- ceeren. Het is zeker een zeldzaam voor komend geval, dat een dienstplichtige in beide landen met hetzelfde geduld en met dezelfde volharding zyn dienst tijd vervult. Maar het is zonderling, dat deze dubbele eigenschap in geen der beide landen aanleiding gegeven heeft tot opmerkingen. En de vraag is gewettigd in welk der beide legers de man onder de wapenen moet ko men, wanneer er eens een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland zou uitbreken Het geheimzinniie eedgenootschap. De vereeniging „De Zwarte Hand" wordt wederom van een ernstige mis daad verdacht. Dinsdag vond de politie van Utica, in den staat New-York, op het kerkhof drie kinderen uit een Italiaansch gezin, door schotwonden getroffen. Het bleek, dat twee der kin deren, een jongen en een meisje, reeds dood waren, maar dat het derde kind, een meisje, nog leefde. Dit kind kon meedeelen, dat zij des Zondags door twee mannen waren meegelokt naar het kerkhof, en dat .le beide mannen daar revolvers te voorschijn hadden gehaald en hen hadden neer geschoten. Het bleek de politie ver der, dat de vader van de kinderen in den laatsten tijd tal van dreigbrieven van „de Zwarte Hand" had ontvan gen. Onder de talrijke Italiaansche bevolking van Utica heerscht groote opgewondenheid over deze gruwelijke misdaad. Duikers verongelukt. Dinsdag avond was een dynamietpatroon in de haven van Ravenna geplaatst, om het overblijfsel van een vroeger bouw werk, dat zich onder 't water bevond, te laten springen. Daar het dynamiet niet ontplofte, werd aan vier duikers opgedragen het dynamiet te verwij deren. Terwijl zy daarmede bezig waren, ontplofte het eensklaps. Drie duikers worden gedood en de vierde gewond. Brand aan boord. Tusschen de Engelsehe kust en het eiland Wight, ontstond Maandag brand aan boord van een motorjacht. De eigenaar en eenige van de bemanning sprongen in het water en werden door de be manning van een stoomboot gered. De vrouw van den eigenaar verdronk. Men weet niet, of ook nog niet een deel van de bemanning verdronken is. Liefdesdrama Te Weenen is Maandag de 19-jarige echtgenoote van een ambtenaar, op straat, in de nabij heid van haar woning, door een 24-jarigen stalknecht door een dolk steek zwaar gewond. De stalknecht had haar al dikwijls met liefdesvoor- stellen lastig gevallen. Slachtoffers van het spel. De speelduivel heeft te Monte-Carlo twee menschenlevens geëiseht. De Poolsche acteur Hubert Brzozowski, zoon van den Poolschen dichter Karl Brzo zowski, schoot eerst de actrice Kon stanza Bednarzewska en daarna zich zelf dood. Brzozowski had met spe ten het gansche vermogen der actrice, ook een Poolsche, verloren. De dich ter Brzozowski had reeds twee kin deren op tragische wijze verloren. Z(jn oudste zoon schoot zich wegens een ongelukkige liefde dood en een dochter beging een paar jaar geleden te Krakau zelfmoord, in vereeniging met een docent aan de universiteit. De GOESCHE COURANT wordt in alle gemeenten van Zeeland gelezen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Schors. Uitslag aanbesteding woon huis M. Kole, architect W. 8terk. A. Bierens, Schore, f1515; C Ka- relse, Kruiningen, f1500; J. J. Dron- kers, Kapelle, f1470; C. Wondergem, Kruiningen, f1420; J. Kuiper-i'ein- kenszand, f1415; H. Kosemon i Mid delburg, f 1400 M. Knuijt, Hansv\ eert f1375; M. Goedemond, id., f1350; J. van 'tVeer, Kapelle, f1340; A. J. Paasse, Schore, f 1300L. Hubrechtse

Goessche Courant | 1909 | | pagina bijlage 1