N". ilO 1909. Zaterdag 18 September. 968te jaargang. 9 FEUILLETON. In stormachtige Tijden. GOESCHE I'elofoonnummer 33. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Yennootschap Goesche „Courant". Hoofdredacteur W. Kerremans. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco 12,5. Afzonderlijke noinmers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 et., eiken regel meer 10 ct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k f 1,berekend. Bewijsnummers 6 cent. Bij dit no. bahoort een bijvoegsel. W Zij die zich met 1 Oct, a. s. op ons blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Zeetands Proeftuin. Nimmer in de ontwikkelingsgeschie denis der menschheid is er een periode geweest, die zooveel verandering heelt gebracht in het maatschappelijk leven en in het bestaan der individuen als de honderd jaar, die achterons liggen. Nieuwe waardebegrippen zijn ont staan, nieuwe krachtbronnen ontdekt en praetisch aangewend, nieuwe eco nomische verhoudingen geschapen en er is geen gebied van het menscheljjk weten ot het menschelijk kunnen, dat niet den gezegenden invloed van die snelle en nooit gekende ontwikkeling heeft ondervonden. Het groote publiek, de massa, ge voelt echter voornamelijk waardeering voor het sensationeele, het duidelijk met het oog waarneembare en als het spreekt van den vooruitgang denkt het misschien wel in de eerste plaats aan de snelle stoomrossen, die de langzaam voortschokkende diligence kwamen vervangen, aan de koperen, mijlenlange draden, waarlangs de mensehen elkander hun gedachten toefllitsen, aan de honderde andere wonderen der techniek, waarvan wij, in den aanvang der twintigste eeuw levenden, de voordeelen en het gemak genieten. Maar op ander terrein is veel ver anderd, dat de groote massa zoo niet weet en dat toch ook van onbereken baar nut is geworden voor de mensch heid. Of zou men het gering mogen achten, dat de invoer van practische machines, dat een nieuwe bemestingsleer en de ontwikkeling vandc planteziektekunde de opbrengst van den bodem heeft vermeerderd en verbeterd Ons dunkt, dat dit op onze reeds dicht bevolkte aarde is van niet te overschatten beteekenis. Al de nieuwere begrippen op land bouwgebied zijn evenwel niet zoo maar vanzelf verspreid. Vaak stuitte men op een star conservatisme bij de landbouwers en krachtig moest er worden gearbeid om de nieuwe ont dekkingen tot algemeene practische toepassing te brengen. Bij het feest van den Wilhelmina- polder was het de heer H. A. Hanken, die woorden van waardeering sprak voor de regeering, omdat deze met haar voorlichting en het onderwijs er krachtig toe meewerkte de nieuwere denkbeelden ingang te doen vinden. Voorlichting is het wat onze land bouwers behoefden en nog behoeven en hetzelfde geldt in niet geringere mate voor onze fruittelers. De fruitteelt in haar tegenwoordigen omvang is op ons eiland nog van be trekkelijk jongen datum. Wel zjjn er boomgaarden van reeds eerbiedwaar- Naar het Engelsch. van Barones ORCZY. Eens wendde hg zich plotseling kortaf tot Juliette: Pardon, mademoiselle, maar om uwentwil moeten w\j u hier een poosje gevangen houden. Niemand zal u onder dit dak eenig kwaad doen, maar u zou vanavond niet veilig door de straten in deze buurt kunnen gaan. Maar ik moet gaan, mijnheer. Ik moet inderdaad gaan zei ze ernstig. Ik ben u zeer dankbaar, maar ik kan Petronella niet alleen laten. Wie is Petronella? Mgn lieve, oude verzorgster, mijnheer. Zy heeft mij nooit verlaten. Wat zal zij angstig en ongeduldig zyn, nu ik zoo lang wegblijf, Waar woont zij Rue Taitbout No. 15, maar.... Vindt u goed, dat ik haar een boodschap zend? Ik zal haar berich ten, dat u veilig ouder mijn dak is, en dat het veel voorzichtiger is, als u daar voorloopig blijft. Als u dat het beste oordeelt, mijnheer, antwoordde zy. digen ouderdom, doch eerst in de latere jaren heeft de fruitteelt in deze streken zulk een vlucht genomen, dat Zuid-Beveland terecht de bewondering wekt van deskundigen, die deze streken bezoeken. Nog onlangs waren hier een twintig tal Belgische pomologen, die na een rondreis door ons land moesten ver klaren, dat het gebied tnsschen Ooster en Westerschelde niet onderdeed voor de als fruitland gerenommeerde Betuwe. Juist met het oog op deze reus achtig snelle ontwikkeling is voor lichting voor de kweekers zeer ge- wenscht. Van groot nut daarom is Zeelands proeftuin, waar we gisteren een bezoek brachten en onder des kundige leiding van den heer J. P. M. Caminan bezichtigden de vele varië teiten, waarmede er proeven worden genomen. Vele fruittelers hebben als bezwaar tegen dezen tuin, dat er geen juist beeld wordt gegeven van de teelt in het algemeen. De boomen en struiken groeien er onder omstandigheden zoo gunstig, als in een fruittum, waarvan de eigenaar in de eerste plaats reke ning heeft te houden met de financi- eele resultaten, niet mogelijk is. Om een voorbeeld te noemenin den proeftuin worden de boomen drie maal bespoten, éénmaal zeer vroeg in het voorjaar en tweemaal nadat de bladvorming heeft plaats gehad, einde Mei, begin Juni. Hieraan is het toe te schrijven, dat soorten, die elders kan keren en zwaar te lijden hebben van de schurft, gezond blijven. Maar.., indien er, zooals in alle fruittuinen, een onderbeplanting is van bessen of aardbeien, kan men zoo laat in het jaar die gunstige bewerking niet meer toepassen, daar de bessenstruiken e. d. te veel zouden lyden van het koper vitriool. Het geopperde bezwaar is dus niet van allen grond ontbloot, doch het doel van den tuin is niet in de eerste plaats om een voorbeeld te geven van de meest productieve wjjze van beplanting, maar wel om te dienen tot voorlichting. Onder de proeven, die er genomen worden is een der merkwaardige, die met het uitdunnen der bloesems van boomen, die zich z. g. overbloeien. Van twee naast elkander staande Duchesses d' Angoulëme heeit men er één alle bloesems gelaten en van de ander 2/3 der bloemen afgeplukt. Het resultaat is, dat laatstgenoemde veel beter en meer vrucht draagt dan de eerste. Ook vindt men er by wijze van proef witte winter-calville op hoogstam. Tot nu zien de boomen er uit stekend nit, maar ze zjjn nog jong en of de proef op den dnnr lukken zal, bljjft de vraag. Sedert den aanleg van den tuin is er volstrekt geen stalmest ingebracht en uitsluitend kunstmest gebruikt, wat, blijkens de resultaten, uitstekend werkt, al zou het ter vergelijking nog leerrjjker zjjn geweest als ook eenige exemplaren waren opgekweekt met stalmest, ten einde het verschil te kunnen eonstateeren. Niet alleen voor vaklieden is de tuin de moeite van 't bezichtigen overwaard, ook voor particulieren, die liefhebbe ren in de fruitteelt, is er veel te leeren. Een gedeelte van het terrein b.v. is bezet met leiboomen, waarvan de toe passing bjj de teelt voor den handel wel wat duur zon kom. n. doeh die in een villa-tuin tevens ter versiering waarde zouden hebben. Belangstelling voor de prachtige in richting is er ongetwjjfeld, zooals blijkt uit het drukke bezoek. Eenige hon derden reeds bezichtigden het terrein, waarop ook soorten prjjken, die men elders in deze streken nog zoo goed als niet aantreft. Dit is trouwens wel een der be langrijkste proeven, die er genomen wordenna te gaan welke soorten in het Zeeuwsche klimaat willen groeien. De centrale proeftuin krjjgt van het rijk een jaarlyksche subsidie van f 750. De verdere onkosten worden bestreden uit de opbrengst der be planting. Aanvankelijk werd er, zooals licht te begrjjpen is, gewerkt met een tekort, doch den laatsten tijd zijn er batige saldo's die gebruikt worden voor bui tengewone uitgavenden bouw van betonmu'ren, de oprichting van stel lages e. d. Op het programma der volgende jaren staan nu: de bouw van een fruitschuur en van eenige kassen. Eén ding vernamen we nog met verwondering: terwjjl in Zeeland de fruitteelt van zoo groot belang is, is onze provincie toch een der weinige waar geen provinciale subsidie wordt gegeven aan den proeftuin. B. Buiten land. ScHIJN-oorlog. De nazomer is de tijd, dat in bijna alle Europeesche landen het geschut zjjn bulderende stem laat galmen zon der (gelukkig) dood en verderf te zaaien. Dan toch worden groote troe penmachten bjjeen gebracht om het wreede drama van den oorlog vreed zaam te imiteeren. In ons land zjjn de mannetjes van de vierde divisie, enkele duizenden, op de Veluwe in actiein Engeland staan 50000 man te veldein Frank- rjjk 30000, maar op zeer grootsche schaal hebben dit jaar de manoeuvres in Duitschland plaats. Daar oefenen tegeijjk 125000 man, een krjjgsmaeht grooter dan ons geheele veldleger op voet van oorlog. En elk jaar weder kan men eonsta teeren, dat de vernielingswerktuigen volmaakter zijn geworden. Zoo is dezen keer voor het eerst de Dnitsehe cava lerie bewapend met een nieuwe kara bijn, verder dragend dan de vroegere schiettuigen. Druk wordt er ook ge bruik gemaakt van bestuurbare en niet-bestuurbare luchtballons. Bjj de Fransche manoeuvres b. v. bevond zich de aanvoerder van een der beide partjjen in zulk een luchtsohip, van waar hjj de bewegingen zjjner troepen leidde. Vooral in Italië werden de manoeu vres met spanning tegemoet gezien. Een nieuwe minister van oorlog, on geveer een half jaar geleden aan het bewind gekomen, bad de reorganisatie van het leger krachtig aangevat. Het was n.l. een publiek geheim, dat de organisatie nogal iets te wenschen ovbr- liet. Algemeen is men daar van mee ning, dat de groote massa-oefeningen de bruikbaarheid van het leger hebben bewezen, al is de bevolking niet alge meen tevreden met het resultaat van de geleverde spiegelgevechten. De veronderstelling was, dat een vjjandeljjk leger een inval deed en stilzwjjgend werd hierbij gedacht aan het leger van den bondgenoot, bet Oostenrjjksehe, die toch steeds als de gevaarlijkste vjjand van het konink rijk wordt beschouwd. En nu wilde het ongeluk, dat bet veronderstelde vjjandeljjke leger de verdedigers terugdrong Schatten gelds verslinden die ma noeuvres natuurijjk, maar het eene volk kan en mag niet achterblijven bij het andere en de groote meerder heid ziet wel in, dat een sterke weer macht noodzakelijk blijft, zoo lang de buren niet tot ontwapening overgaan. Het sociaal-democratische standpunt van „geen man en geen cent" vindt nog slechts weinig aanhangers. Als de wereldvrede eenmaal verze kerd is, dan, ja dan.. Maar wanneer zal dat zjjn, als nu in de partjj, die zich by uitstek de anti-militairistiscbe noemt, geen oogenblik de hemel on bewolkt is. Nu weder bljjkt die oneenigheid op den sociaal-democratischen partij dag te Leipzig. Wel gaat het daar rustiger toe, dan verwacht werd, doch de vrede is verre te zoeken. Om te beginnen is daar het verschil over de wjjze waarop de sociaal democratische Rjjksdagïeden hun stem hebben uitgebracht bjj de begrootings- wetten. Natuurlijk gevoelden velen van hen sympathie voor de voorgestelde ver hooging der successie-belasting. Wat konden zij mooier verlangen dan een belasting op bet kapitaal Maar neen, zeggen anderen, een sociaal-democraat mag nooit stemmen voor een belasting, die door een bourgeois-regeering is ontworpen. Verder was er het geschil over de Wurtembergsche Kamerleden, die de gast waren geweest van den koning. Deze kwestie, liep echter met een sisser af, doordat de betrokken heeren hun leedwezen betuigden over het gebeurde. Wel schijnt het een eigenschap van de menscheljjke natuur te zijn steeds oneenigheid te zoeken, tenminste dat zou men kunnen opmaken uit de wyze waarop nog steedB sommigen van de Noordpool personeel b\j zich in huis te nemen, als zij er een bezeten had. Nu had eén vloed van tranen van de brave oude ziel zjjn vriendelijk hart doen smelten. Hy bood baar en haar jonge meesteres een tehuis aan, totdat de dreigende wolk voorbijge trokken zon zjjn. Hij ried haar aan, daarna naar Engeland te gaan. Emigratie was het eenige veilige en Mademoiselle Mar- ny had nu de attentie van hetPary- sche gespuis op zich gevestigd. Onge twijfeld zouden haar namen binnen eenige dagen als „verdacht" staan opgeteekend. Zij zou buitenslandseh het veiligst zyn, en kon niet beter doen dan zichzelf onder de hoede van dien Engelschen enthousiast te stellen, die al zoo menig vervolgd Fransch- man had geholpen om aan de ver schrikkingen van de Revolutie te ont komen; den man, die een doorn in het oog was van het Comité van Algemeen Welzijn en die den bijnaam van den Rooden Pimpernel bad ge kregen. HOOFDSTUK IV. De trouwe Huishond. Na het souper spraken zij over Charlotte Covday. Juliette was vervuld van de ge dachte aan die heldin en hield er van over haar te spreken. Zy was voor haar een reohtvaardigng van haar Een geschilpunt willen maken. Nu weder bracht in het Engelsche Lagerhuis een der leden deze kwestie ter sprake. Nadrukkelijk vroeg hij, qf Amerika wel recht had op dit onher bergzame oord. Alsof dit vraagstuk eenig practised nut hadKolonisten voor de Noordpool zouden er wel niet te vinden zyn, zelfs niet als er land was en dit is er niet eens. De stryd zou dus moeten gaan om een jjsveld. De regeeringen zyn echter verstan diger en zullen zich ier ïruk maken om de zuiver theoretische kwestie van het bezit van een bijna onbereikbaar en zeker onbewoonbaar deel onzer aarde. Binnenland. Opbrengst der Middelen. De opbrengst der Rijks-Middelen over 1909 geeft tot nu toe, in verge lijking met het vorigejaar, wel reden tot tevredenheid. Die opbrengst be droeg tot 31 Augustus 1.1. f104,742,531 tegen f 101,520,924 over de eerste acht maanden van 1908. Augustus was best, zegt het Vod.. gaf f11,971,892, d.i. ruim 8 ton meer dan Augustus van verleden jaar. Over de eerste acht maanden van dit jaar zijn wij uu reeds f3,221.607 vooruit bij 1908. Vermogens- en bedrijfsbelasting deelenhieun slechts voor rond f83,000, de Grondbelasting voor raim 1 ton, het Personeel voor ruim 2 ton. Eigen aardig is in deze acht maanden de stjjging der mijnrechtenf7549 tegen f46 in 1908. Registratie- en Zegelrechten ste gen opmerkelijk f 8.137,797, tegen f7,126,381 in de eerste achtmaanden van 1908. Een stijging dus van meer dan een millioen. Eigenaardig, dat de successierechten achterbleven, ongeveer f32,192, of schoon Augustus van dit jaar ruim 3 ton meer gaf dan Augustus 1908. De suikeraccijns leverde over de eerste acht maanden van dit jaar f 454,122 meer dan het vorige jaar, maar gaf alleen over Angustus ver geleken met 1909 f243,442 minder. De post gaf tot Augustus 2 'h ton meer, vergeleken by 1908de tele graaf ruim 3 ton. Een mooie Augustusmaand al thans voor de schatkist. Staten-Gensraal. Tweede Kamer. Een merkwaardige vergadering, die der Tweede Kamer van gisteren. De pproeping geschiedde, zooals men weet, piet op initiatief van den voorzitter, maar op die van enkele leden. De bedoeling was nog even te be handelen het door van Kol voorge stelde inijnwetje De bedoeling van dit ontwerp was het daarheen te sturen, dat voor elke te verleenen mynconeessie bekraeh- eigen daden, die dus rechtvaardiging noodig schenen te hebben. Zy hield er van Paul Déroulède te hooren Bpreken zyn enthousiasme óp te wekken en te zien hoe zijn ernstig, flonker gelaat door het innerlijk vuur Van geestdrift ophelderde. Zjj had zich openlijk bekend ge maakt als de dochter van den Hertog de Marny. Toen zjj sprak over haar vader en over haar broeder, die in een duel gedood was, zag zy, dat Déroulède haar lang en onderzoekend aankeek Blijkbaar vroeg hy zich af, Df zy alles wist; maar zy beant- iwoordde zyn blik open en onbevreesd en daarop was hy, naar het scheen, voldaan. Mevrouw Déroulède. trachtte Juliette er toe te brengen over haar broeder te spreken. Zy beantwoordde zyn vra gen openhartig, maar uit hetgeen zij eeide, bleek heelemaal niet of zij wist, wie haar broeder doodde. Zy wilde, dat hy wist met wie hy te doen had. Als bjj een vijand in haar vreesde, dan had hy nog gele genheid genoeg om zyn deur voor haar te sluiten. Maar even later had hij zyn warm aanbod van gastvrijheid vernieuwd. Totdat wij alles in orde kunnen maken voor uw reis naar Engeland, voegde hij er even zuchtend bij, als zag hij er tegen op van haar te scheiden. Wordt vervolgd.) Inwendig beefde zy van opgewon denheid. Niet alleen was zij nu in dit huis gekomen, maar zy zou hier ook blyven. Uit wier naam moet ik de bood schap overbrengen? vroeg hy. Mjjn naam is Juliette Marny. Zij keek hem scherp aan, terwijl zy dat zeide, maar hjj gaf niet het minste teeken, dat die naam her inneringen by hem opwekte. Tien jaar is een lange tijd, en in die tien jaar had men zooveel beleefd Een gewaarwording van groote ver ontwaardiging kwam in Juliette op, toen zjj begreep, dat hy het vergeten was. De naam beteekende niets voor hem 1 Hij riep niet eens in zijn geheugen liet feit wakker, dat zyn handen met bloed bevlekt waren. Hjj boog voor haar en ging de kamer uit. Het gevoel van verontwaardiging werd minder en zy bleef alleen met mevrouw Déroulèdeeven daarna kwam ook Anne Mie binnen. De drie vrouwen babbelden wat samen, terwijl zjj wachtten op den terugkeer van den meester des huizes. Juliette voelde zich goed en in spijt van zichzelf byna gelukkig. Zij had zoo lang alleen met Petronella op het arm zalige, kleine zolderkamertje gewoond, dat zy genoot van de weelde, van deze beschaafde omgeving. Natuurlijk was het niet zoo groot of weelderig als het vorstelijk paleis van haar vader tegenover het Louvre, waarvan nu niets anders over was dan een bouw val, sinds het door het Comité van de Nationale Verdediging in bezit was genomen en als een soort van kazerne dienst deed. Maar het huis van de familie Déroulède had Bpeeiaal iets zeer beschaafds. Het mooie porselein op den grooten schoorsteenrand, de mooie schilderyen langs den wand, het gezicht, door de open deur naar de tafel, die, met een fijn damast tafel laken gedekt en schitterend van zil ver, sprak van verfijnden smaak en van weelderige gewoonten, die door den geest van Gelijkheid en Anarchie nog niet onderdrukt waren. Toen Déroulède terugkwam, bracht hjj een atmosfeer van frissehe opge wektheid met zich mee. In de straat was het nu rustig en toen hjj voorbij het ziekenhuis zyn eigen gift aan het volk wandelde, was hy luide toegejuicht. Een of twee ironische stemmen had den hem gevraagd wat hy gedaan had met de aristocraat en haar kanten prullen, maar daar was het by geble ven en Mademoiselle Marny behoefde geen vrees te hebben. Hij had Petronella meegenomen, zijn zorglooze, onbegrensde gastvrijheid zou hem er zelfs toegebracht hebben Juliette en haar geheele dienstboden-

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1