N*. 109 1909. Donderdag 16 September. 96ste jaargang. Buitenland. 8 FEUILLETON. In stormachtige Tijden. GOESCHE Eelofoonnummer 33. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Yennootschap Goesche „Courant". Hoofdredacteur W. Kerremans. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco 12,5. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone ad vertentiën is van l-5regels50 et., eiken regel meer lOct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelyk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Zij die zich met 1 Oct. a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. RIJKDOM EN ARMOEDE. Van sommige landen wordt gezegd, dat ze rjjk zijn, o. a. Duitschland heeft dien naam. Het gemiddelde inkomen van een Duitscher bedraagt echter 'niet meer dan 16 ct. per dag. Er zijn menschen, die het geloof aanhangen dat de nood op aarde aanmerkelijk gelenigd zou worden, wanneer men de inkomsten hooger dan 5000 gulden per jaar verbeurd verklaarde eu dat meerdere verdeelde onder de menschen die minder dan f 5000 gulden genoten. Als men tot dezen maatregel kon ko men, zouden de inkomsten dier minder bedeelden met slechts 12 k toenemen zoodat een werkman, die nu een gul den per dag verdient, dau f 1,12 zou hebben. Met 12 centen per dag meer kan men nog geen veel grooter staat voeren. In Amerika zjjn menschen, met een inkomen dat in de millioenen loopt. Pierpont Morgan bijvoorbeeld beschikt jaarlijks over ongeveer 40 millioen. Verdeelde men dit ontzaglijke inkomen over alle Amerikanen, dan zou elke Yankee om en om de 50 cent per jaar krjjgen. Zooals het is met het geld, zoo is het ook met de voortbrengselen der aarde. In 1907 bedroeg de graan- productie van de geheele wereld 87 milliard kilogram. Een mensck heeft per jaar aan voedsel ongeveer 200 K.G. noodig en naar deze maatstaf be rekend is er een te kort van 213 mil liard K.G. graan. Er is dus driemaal minder graan, dan het menschdom zou noodig hebben. Met suiker evenzoo. Iemand die geld genoeg heeft om zooveel suiker te gebruiken als hij noodig beeft, eet per jaar 50 K.G. van die zoetigheid, de ge heele menschheid zou, als elk zjjn por tie kreeg, 75 milliard K.G. behoeven. Aangezien er echter elk jaar maar 12 milliard K.G. wordt geproduceerd, zou het jaarlijksch tekort 63 milliard K.G. bedragen. Een ander noodzakelijk voortbreng sel is katoen. Per jaar is de productie hiervan 4 milliard K.G. Om alle men schen te kleeden zouden er 10 millard K.G. noodig zjjn. Gaan we nu nog wat verder dan zien we dat zelfs de grond rjjkdom en armoede kent en dat er vele misdeelde gronden zijn. In Europa zijn van de 83 millioen vierkante K.M. er 12 mil lioen volslagen van water verstoken. Welke econoom kan deze en soort gelijke toestanden veranderen tegen de demooratie. Het politiek leven in Engeland toont een beeld, dat aanmerkelijk afwykt van dat in ons land. Daar wordt de strjjd gevoerd tusschen de vooruit- strevenden en de conservatieven, het Naar het Engelseh. van Barones OKCZY. HOOFDSTUK III. Gastvrijheid. Is er nu ook nog iets, dat ik voor u doen kan, mademoiselle? De vriendelijke, bedeesde stem wekte Juliette uit haar gepeins. Zjj glimlachte tegen Anne Mie, en stak de hand naar haar uit. U is allen zoo vriendelijk geweest, zei ze, ik zou nu graag naar boven gaan en u allen bedanken. Blijf liever rustig liggen, als ge n nog niet heelemaal wel gevoelt. Ik voel mjj weer geheel in orde. Die afschuwelijke menschen maakten my zoo bang, daarom werd ik be wusteloos. Zjj zouden u vermoord hebben, a Wilt u mjj zeggen, waar ik ben vroeg Juliette. In het huis van Paul Déroulède of liever van den burger-afgevaar digde Déroulède. Hij beschermde u tegen het gepeupel eu wist hen tevre- vreden te stellen. Hjj heeft zoo'n mooie godsdienstige element wordt er (ge lukkig voor de heiligheid van den godsdienst) uit den strijd gehouden, speelt er in elk geval geen belang rijke rol en de .gemeenschappe lijke wortel des geloofs", die men schen van totaal verschillende en met elkander strijdige godsdiensten zou vereenigen, is er nog niet uitgevonden. Zuiverder is daardoor de politieke strjjd ongetwijfeld. Den laatsten tijd is merkbaar een geleidelijke scheuring in de liberale party, een scheuring, die we ook in andere landen waarnemen. De liberale verdeelen zich in meer of minder vooruitstrevenden. Duidelijk is dit dezer dagen aan den dag gekomen door een rede van den liberalen oud minister Rosebery tegen de finaneieele plannen van het huidige vrijzinnige ministerie, dat o. a. hooge successie rechten wil invoeren. Lord Kosebury,ontzet over de kracht dadige wijze waarop het Kabinet in democratische richting tracht te stu ren, heeft gesproken van socialistische neigingen en gezegd, dat zeker de vroegere liberale leiders vreemd op zouden zien, als zij eens konden eon- stateeren wat tegenwoordig als libe raal beginsel wordt beschouwd. Merkwaardig die opmerking Alsof de liberale party, in welk land ook, niet mede zou gaan met den tyd. De clericalen hier te lande zullen wel dadelijk bereid zijn dit toe te schrij ven aan het feit, dat de liberalen geen hou-vast hebben en, geboren uit de revolutie, af moeten drijven naar de sociaal-democratie. Edoch, ook de clericalen gaan mede met den tyd, ook hun inzichten veran deren met de veranderende toestanden en het verschijnsel waarop lord Rose bery wees, is geen slecht teeken. Nieuwe behoeften ontstaan, nieuwe wenschen worden geboren en een party, die geen rekening houdt ook met de veranderde economische toe standen, is ten doode opgeschreven. Ook al wil de liberale Engelsche regeering nu hooge successierechten, toch blijft er nog een diepe afgrond gapen tusschen liberalen en socialisten, Een merkwaardig verschijnseljuist is het in het politieke leven van het Engelsche volk, dat de sociaal-demo cratie er nog zoo betrekkelijk weinig volgelingen vindt. De Engelsche ar beiders zjjn uitstekend georganiseerd in vakvereenigingen en ook bestaat er een staatkundige arbeiderspartij met betrekkelijk veel invloed, maar sociaal-democratisch is deze niet. Een heel verschil is dit met Duitsch land, waar de sociaal-democraten een groote macht vormen, zooals o.a. blijkt uit de mededeelingen op Den Partijdag te Leipzig. De sociaal-democratische is de mach tigste van alle Duitsche staatkundige partijen. Ze telt n.l. 663,000 leden en bjj de verkiezingen voor den Ryksdag werden ongeveer- drie millioen stem men op sociaal-democraten uitge bracht. Er verschijnen thans in Duitschland stem, dat iedereen naar hem moet luisteren, en En u houdt heel veel van hem, mademoiselle voegde J uliette er bjj, die plotseling voelde, dat een vloed van tranen in haar oogen opwelde. Natuurlijk houd ik heel veel van hem, zei het andere meisje een voudig, terwijl een blik van teedere gehechtheid haar bleek gelaat mooier scheen te maken. Hij en mevrouw Déroulède hebben my opgevoedik heb mjjn ouders nooit gekend. Zij hebben my met liefde verzorgd en alles wat ik weet, heb ik van hem geleerd. Hoe noemen zy u, mademoiselle Mijn naam is Anne Mie. En de mijne, Juliette Juliette Marny, voegde zij er even aarzelend bij. Ik heb ook geen ouders. Mijn oude kindermeid. Petronella, heeft voor my gezorgd, en Maar vertel my wat meer over M. Déroulède ik ben hem zooveel verschuldigd, en zou hem graag beter leeren kennen. Zal ik uw haar even opmaken zei Anne Mie, bljjkbaar met opzet een rechtstreeksch antwoord vermijdend. Mynheer Déroulède is met mevrouw in den salon. U kan hem dan zelf spreken. Juliette deed geen vragen verder, maar stond Anne Mie toe, dat zij heur haar opmaakte, haar een sehoonen zakdoek leende en alle sporen van 74 socialistische dagbladen d. i. 3 meer dan een jaar geleden. Het hoofdblad is de Vorwürts en dit blad schijnt geen slechte onderne ming. In een jaar tyds bedroegen de inkomsten 1562,000 mark, de uitgaven 1,451,000 mark, zoodat er 111000 mark (f 66,600) aan werd verdiend Er wordt een krachtige propaganda gevoerd en zelfs de b inden worden hierbjj niet vergeten, daar ook bro chures in blindenschrift worden ver spreid. Tot nu toe is het op den Party dag kalm toegegaan, maar er is alle kans dat dit verandert zoodra de onderlinge geschillen ter sprake komen. Besloten werd, als protest tegen den verhoogden accjjns op het gedistil leerd en om den arbeidersstand ster ker te maken in den stryd, de werk lieden aan te sporen zoo min mogelijk sterken drank te gebruiken. Door de partij is 50,000 mark (f 30000) geschonken aan de stakers in Zweden en ook steun verleend aan de spaansche revolutionnairen. Dit laatste is wel opmerkelijk, daar voor zoover men uit de berichten kan opmaken, de Spaansche revolution- nairen geen sociaal-democraten, maar voor een groot deel anarchisten zjjn en als men zich het oneindige gehar rewar in ons land tusschen sociaal democraten en de z.g. vrije socialisten kan herinneren, dan weet men hoe slecht deze heeren het met elkander kunnen vinden. Een ander deel der revolutionnairen in Spanje zyn de republikeinen, maar deze mag men hierom alleen niet tot de sociaal-democraten rekenen. Het bestrijden van een bepaalden regee- ringsvorm of van een bepaald vorste lijk huis, sluit nog niet in de aan vaarding van het beginsel van den klassenstrijd. De oproerige beweging in Spanje had dan ook allerminst ten doel te komen tot een ander maatschappelijk stelsel en was niets anders dan een protest in het wilde van een nog weinig ontwikkeld volk tegen een regeeringsiutj'ze, die de welvaart knot. In de eerste plaats schijnt deze be weging gericht tegen het clericale bestuur, dat het volk dom houdt en het land verarmt. Uit de manier waarop thans de Spaansche regeering optreedt, kan men intusschen nog niet opmaken, dat zy zich zwak gevoelt. Integendeel, met kracht wordt opgetreden tegen de revolutionnairen van allèrlei gading, republikeinen en anarchisten en men mag aannemen, dat nog geruimen tyd zal verloopen eer een vrijzinniger regeering het land zal leiden op andere banen. BinnBiitand. Prinses Juliana. Prinses Juliana blyft zeer voorspoe dig opgroeien, en het eerste tandje is eergisteren doorgekomen zonder dat de gezondheid der Prinses daar onder in het minst heeft geleden. haar alleronaangenaamst avontuur nit- wischte. Zjj was verbaasd en aange daan. l)e vriendelijkheid van Anne Mie gaf haar een minder aangenaam ge voel. Zy begreep de positie van dit meisje in de huishouding van Dérou lède niet goed. Was zy een bloedver want of een ondergeschikte, aan wie de andere ondergeschikten hadden te gehoorzamen Misschien was zij wel allebeidat kwam in deze moeilijke dagen dikwijls voor. In eik geval was zy een vriendin uit de kinderjaren van den burger- afgevaardigde hetzij zy op gelijken voet of als mindere met hem had om gegaan, daarvan was Juliette over tuigd. Met het verwonderlijke instinct aan vrouwen van temperament eigen, had zy al geraden, dat Anne Mie Dérou lède beminde. De ziel van deze arme gebrekkige scheen alleen bij het noe men van zyn naam al te beven, dan veranderde haar geheele gelaat: Ju liette zou haar dan zelfs mooi hebben kunnen noemen. Zij bekeek zichzelf met critisehen blik in den spiegel en bracht een krul in orde, die haar het best stond, als hy wat los om haar hoofd hing. Zy onderwierp haar eigen gelaat aan een nauwkeurig onderzoekwaarom? Dat kon zjj niet zeggenook uit een soort van vrouwelijk instinct misschien. De eenvoudige mode in dezen tyd Landbouw, Veeteelt ?.n Visscherij. NED. rOMOLOQISCHE VERKENIGING. Te Utrecht heeft de Ned. Pom. Ver- eeniging vergaderd. Aan de vergade ring gingen vooraf een excursie langs de Vecht, waarby verschillende tuinen en buitenplaatsen bezocht werden, en een boottocht. De vergadering had plaats onder voorzitterschap van baron Van Dedem. Door den heer G. v. Lennep werden besproken de middelen tot beperking van het kwaad der „kruisbessen-meel- dauw". Spr. deed voorlezing van het advies, dat de eerste commissie van advies voor den phytopathologischen dienst van de Overbetuwe toegezon den heeft aan de verschillende ge meenten in de Overbetuwe. In dit advies wordt aangedrongen om een gemeenteverordening tot stand te brengen, waarby aan ambtenaren van den phytopathologischen dienst en de leden der commissie van advies toe gang wordt verleend tot alle kweeke- rijen, boomgaarden en tuinen en tevens bepaald wordt, dat de voor te schrijven maatregelen tot bestrijding der ziekte moeten worden opgevolgd. Vervolgens sprak de heer Van Lennep de wen- seheljjkheid uit van het tot stand komen van een rijkswet, die voor schrijft, dat by Kon. Besl. maatregelen kunnen worden voorgeschreven voor elke besmettelijke ziekte, en voorts, dat toegang moet worden verleend aan daartoe bevoegde autoriteiten en die eindelijk strafbepalingen inhoudt omtrent de niet nakoming der des betreffende voorschriften. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, dat bij de Kegeering zal worden aangedrongen op de totstand koming van een Rykswet tot bescher ming van gewassen tegen besmette lijke plantenziekte en gevaarlijke in secten. Vervolgens werd door den heer Snel len, directeur der Pomologisehe Ver- eeniging. en den heer Verstegen, van N aarden, de middelen besproken om de soorten-echtheid te waarborgen bij den aankoop van vruehtboomen. Besloten werd een commissie te be noemen welke maatregelen zal ont werpen om tot de waarborging van die soorten-echtheid te geraken. In de commissie zullen zitting nemen de heeren Verstegen, Naarden; E.Snellen, Utrechtv. d. Have, Kapelle bjj Goes Van ltossum, NaardenCamman, Rijks-tuinbouwleeraar te Breda en de voorzitter, baron van Dedem. Kunst en Wetenschap, rüd. v. sohaik. Rnd. v. Sehaik, die op het laatste concert van „Toonkunst" hier ter stede de „Franciseus" zong, is thans ver bonden aan het Nederlandsehe opera gezelschap in het Rembrandt-theater te Amsterdam Eenige dagen geleden heeft hjj daar gedebuteerd als .Fanst". Het Hbld. beoordeelde hem gunstig, al liet zijn actie nog te wenschen over. stond haar uitstekend. Haar slanke taille was misschien wat lang, maar bijzonder mooi gevormd en de met fijne kant omzette fichu verzachtte de nog ietwat scherpe ljjnen. En heur haar vormde in al zjjn vol heid een mooien krans om haar be- koorljjk piquant gezichtje. Zacht glan zend en krullend als het was, kwam het als een gouden aureool onder het bevalligste kanten mutsje uit dat men zich denken kan. Zjj keerde zich om en keek Anne Mie aan, klaar om haar te volgen en het jonge meisje zuchtte, terwjjl zij de plooien uit haar eigen japon glad streek en ook aan Juliette's kleeding nog de laatste hand legde. De tjjd voor het avondeten ging als een droom voor Juliette voorbij. Zjj had zoolang alleen gewoond, had zoo'n teruggetrokken leven geleid, dat zjj zich nauwelijks goed reken schap gegeven en begrepen had, wat er om haar heen plaats had. In' den tjjd, toen de innerlijke kracht van Frankrijk zich begon te uiten en alles wegvaagde wat haar krankzinnig doordrijven in den weg stond, was zjj aan den ziekenstoel van haar half versuften vader gekluisterd daarna hadden de beschermende muren van het Klooster der Ursulinen, het groote conflict over de oude en nieuwe tijd rekening voor haar oogen verborgen. Déroulède stond als het ware tns- De Noordpool en de operette. Duitsche operette-componisten win nen het in vlugheid nog van journa listen. Nauwelijks hebben de bladen het bericht gehad, dat de Noordpool is ontdekt oi daar wordt gemeld, dat twee Duitsche operettes in aantocht zijn, die met die ontdekking verband houden en voor een deel aan den Noordpool spelen. Prettig voor de zangers en zange ressen zijn ze eens een beetje heeseh dan kunnen ze beweren dat ze in stijl zijn. Niemand kan eischen, dat een operetette-zangeres in een tem- peratuur,jVan|— 36 graden goed zingt. Snuggere vraag Rostand, de bekende Fransche schrijver, auteur o. a. van Cyrano de Bergerac en Chanteeler, moest onlangs in een klein Fransch stadje het kind van een zjjner vrienden helpen aan geven Op het raadhuis vroeg men hem zyn naam en beroep. Het ant woord was „Edinond Rostand, auteur en lid der Académie Frangaise." .Goed", sprak de beambte. U moet uw naam teekenen. Kunt u schrijven Zoo niet, zet dan maar een kruisje." Peary's tocht naar de Noordpool. Peary, de man, die na Cook, de Noordpool bereikte, heeft aan een Engelseh, een Franseh en een Ameri- kaansch blad het verhaal van zijn tocht geseind. Hieronder laten we er het voornaam ste uit volgen Nadat Peary's schip 5 September 1908 aan de monding van de Sheridan- rivier geankerd was, werd een plan kenhuis aan land gebouwd, dat goed tegen de koude beschermd werd. Daaina begonnen de siedetoehten naar het Noorden om provianddepóts te vestigen, zoodat in het voorjaar alleen nog de hoofdzaak te verrichten viel. Peary ondernam twee groote jacht- toohten met Eskimo's en bracht zestig dieren thuis. Prof. Mc. Millian deed een maand lang waarnemingen#aan Kaap Columbia over de zeestroomin- gen, prof. Marvin hield zich met soort gelijken arbeid by Kaap Bryant bezig. 15 Februari vertrok de sleden-expe ditie naar het Noordente zamen zeven blanken, 59 Eskimo's, 140 hon den en 23 sleden. Op 1 Maart was men bij Kaap Columbia voor de groote taak gereed. Een Eskimo en zeven honden waren verdronken. Peary nam de zeven leden der expeditie, 17 Eskimo's, 133 honden en 17 sleden mee al het andere werd als reserve achtergelaten. Er woei een scherpe Oostenwind. Na vier dagen vond men een groot open water, waar men tot den llen blijven moest. 5 Maart dook de zon, als een groote roode bal, voor de eerste maal sedert October eenige minuten boven den horizont op. Een voort zetting der reis was 11 Maart mogelijk, doch het ging moeilijk, daar op vele plaatsen het ijs juist voldoende sterkte had om de sleden te dragen. 14 Maart schen de partjjen in. Men kon hem geen revolutionair noemen, maar zijn ideeën waren zeer idealistisch ten ge volge van een alles overheerschende sympathie voor zijn medemenschen. Na zijn eerste begroeting van Ju liette, ging hy voort met zjjn moeder te discussieeren over een onderwerp dat door het binnenkomen van het jonge meisje onderbroken was. Hij scheen maar weinig notitie van haar te nemen, ofschoon zoo nu en dan zijne donkere, scherpe oogen de hare zochten, als daagde hjj haar uit voor een antwoord. Hy Bprak over het gepeupel van Parjjs, dat hy blijkbaar zoo goed be greep. Voorvallen, zooals Juliette er nu een had uitgelokt, hadden al zoo dikwijls tot roof en diefstal, ja zelfs tot moord aanleiding gegeven; maar in den omtrek van het huis van den burger-afgevaardigde Déroulède wa« alles rustig en kalm, een half uur nadat Juliette aan die huilende menigte ontsnapt was. Hij had eenvoudig maar twintig minuten lang tot hen gesproken en zjj waren heel kalm heengegaan, zon der een baar op zjjn hoofd te krenken, Hjj scheen van hen te houden, het beetje goed te kunnen vinden, dat aehter die harde korst van kwaad, door veel ellende om hun hart ge groeid, verborgen zat. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1