N*. 108 1909 Dinsdag 14 September. 908,<' jaargang, 7 eetjilletonT^ In stormachtige Tijden. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco f 12,5. Afzonderlyke nommers 5 cent. inzending van advertentlën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels50 et., eiken regel meer 10 et Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleehts tweemaal berekend. Geboorte-, hnweljjk- en doodsberichten en de daarop betrekking' hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels li 1,— berekend. 5 cent. I'olefoonnnmmer 23. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap Goesche „Courant". Hoofdredacteur W. Kerremans. Zij die zich met 1 Oct. a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. B u i te r i and. Om de Noordpool. Het is wonderlijk, dat een zoo koude plek der aarde als de Noordpool de gemoederen zoo verhitten kan. De vrienden van Cook en Peary, de twee Poolontdekkers, schelden elkander de huid vol en bovendien gaan politieke tinnegieters voort lang en breed te redeneeren over het vraagstuk, welke staat nu eigenlijk recht heeft op dat onherbergzame oord. Ken der bladen vertelt, dat Peary het volgende telegram heeft gezonden aan den president der Amerikaansehe Unie „Ik heb de eer de Noordpool te uwer beschikking te stellen". De President zond het volgende niet onvermakelijke antwoord: „Mijn dank voor uw belangwekkend en edel moedig aanbod. Ik weet evenwel niet precies wat ik er mee doen moet. Ik wensch u geluk, dat gij, na de grootste inspanning, het doel van uw reis be reikt hebt en hoop van harte, dat uw waarnemingen inderdaad mogen bij dragen tot vermeerdering van onze wetenschappelijke kennis. Gjj hebt den luister van den naam „Amerikaan" verhoogd." Kén voordeel zou de Pool ais bezit ting opleverenmen weet zeker dat er nooit geen opstand kan uitbreken, aangezien er geen mensehen wonen en in dat opzicht zou het een ver kieslijker bezit zjjn dan b.v. het Rif gebied, dat van Spanje de uiterste krachtsinspanning vergt. Voor de Spaansehe regeering is dit te onaangenamer, omdat ook De binnenlandsohe toestand nog veel te wenschen overlaat. De clerieale regeering neemt echter de meest krachtige maatregelen. Hoewel de censuur ook op de tele graaf strenger dan ooit werkt, komen toch zoo nu en dan berichten tot ons, waaruit blijkt, dat met ongekende felheid tegen ieder, van wien maar vermoed wordt, dat hy op eenigerlei wflze deel heeft gehad aan de Juli- gebeurtenissen in Barcelona, wordt opgetreden. Daarbij blijft het echter niet. De clericalen trachten het heft in handen te houden en hij, die zjjn stem daartegen durft te verheffen, wordt onverbiddelijk vervolgd. Zoo ging het den hoofdredacteur der Correspondencia de Espana, die in het belang der pers waagde te protesteeren tegen de telegraphische censuurzoo ging het den republi- keinschen senator Sol y Ortega, die 't bestond openlijk te; wijzen op het Naar het Engelsch. van Barones ORCZY. Daarna volgde de moord op Marat, door een jong meisje evenals zij zelf de bleeke Charlotte met de groote oogen, die een misdaad had bedreven ter wille van haar overtuiging. „Groo- ter dan Brutus 1" hadden sommigen haar genoemd. „Grooter dan Brutus Juliette volgde het verhoor van Charlotte Corday met allen hartstoch telijken ijver van haar opgewonden temperament. Men kan begrijpen welk een indruk dat moest maken op het gemoed van dit jonge meisje, die nu al negen jaar lang de beste jaren van haar leven geleefd had met de overtui ging, dat ook haar een verheven werk was opgedragen. Zij woonde de terechtzitting van Charlotte Corday bij. Haar natuurlij ke tegenzin in zulke tooneelen en in de mensehen, die ze gewoonlijk bij woonden overwinnend, had zij zich een weg gebaand naar de eerste rij van de nauwe galerjj waardoor zij de zaal van de Revolutionaire Volks vertegenwoordiging geheel kon over zien. Zfj hoorde den eiseh, hoorde de speech van FinviJle en de woorden ware karakter van de Juli-gebeurte- nissen binnen Barcelonazoo gaat liet duizenden, die weigerachtig bljj- ken, onder het conservatief-clericale juk te bukken. De nieuwe gouverneur van Barce lona en de „Defensa social", een soort comité, dat zuiver inquisilie-arbeid verricht, zorgen, dat ieder man van wetenschap of niet hoog of minder hoog geplaatst, wanneer liy voor zijn vrijzinnige overtuiging durft uit te komen, vervolgd, en in den kerker geworpen wordt. Zoo vér gaat deze vervolgingswoede, dat zelfs apotheken, inrichtingen voor liet verleenen van hulp bij ongelulcken en andere dergelijke hoogst nuttige winkels en instellingen gesloten wor den, zoodra blijkt, dat de eigenaars of de besturen er van vrijdenkers zjjn. De krijgsraden, die de vonnissen vellen, arbeiden op Russische wijze, d. w. z., zonder verdediger voor den beklaagde en zonder dat deze op eenige wijze in de gelegenheid wordt gesteld zijn onsehuid te bewijzen. Durven de ongelukkigen te klagen over de beestachtige behandeling in de vervuilde gevangenissen, dan wordt hun straf oogenblikkeljjk verzwaard, d. w. z zij worden naar volkomen donkere hokken, zonder eenige lig plaats overgebracht Dat een dergelijk optreden vandaag of morgen tot een nieuwe uitbarsting der volkswoede moet leiden, ligt voor de hand. Het ergste van alles is, dat het anarchistisch element te Barcelona het hoofd meer en meer opsteekt. Herhaaldelijk worden bomaanslagen bedreveh en de toestand wordt hier door zoo mogelijk nog meer onhoud baar. De gevolgen blijven niet uit. De winkelstand ziet zich in zijn zaken dermate benadeeld, dat van die zijde met algemeene sluiting der winkels als protest-maatregel wordt gedreigd, indien aan den tegenwoordigen stand van zaken geen einde komt. Binnenland. „Met zorg'1. Het Huisgezin (R.-K.) over Breu- kelen .....de tegenpartijen hebben met zorg hun candidaten gekozen. „Zelfs de anti-revolutionnairen stel den, ofschoon eerst de naam van ds. Rudolph genoemd was, een eandidaat met twee namen". Kunst en Wetenschap. Tooneelaanwijzingen. Herm. Heyermans Jr. heeft eens gefulmineerd tegen zeker streven van eenige onzer jongere tooneelschryvers, die zich volgens hem, te buiten gaan aan het geven van tooneelaanwyzin- der getuigen. Dit alles is onnoodig. Ik heb Marat gedood 1 Juliette hoorde de jonge, frissche stem luid uitklinken boven het ge fluister en de kreten van afschuw om zieh heenzij zag het mooie, jonge gelaat met een heldere, kalme onbewogen uitdrukking. Ik heb Marat gedood En daar in de gereserveerde ruimte voor de burgers-afgevaardigden be stemd tusschen hen, die de partij van de Gematigde Gironde vertegen woordigden, zat Paul Déroulède, de man dien zij gezworen had te zullen vervolgen met een wraak even groot, even beslist als die de hand van Char lotte Corday leidde. Zjj keek naar hem tijdens de te rechtzitting en vroeg zich af of hjj eenig voorgevoel zou hebben van den haat, dien men tegen hem evenzeer voedde als tegen Marat. Hjj was donkerbruin van gelaats kleur een zoon van het Zuiden, met bruin ongepoederd haar, dat achter over gekamd was, waardoor hjj veel eer op een student dan op een wet gever leek. Hjj beschouwde Charlotte Corday ernstig, en Juliette die voort durend naar hem moest kijken, zag den blik van nameloos medelijden, die de anders harde trekken van zjjn ge laat verzachtten. Hjj hield een hartstochtelijke rede om haar te verdedigeneen rede die historisch is geworden. Dat zou ieder ander man het hoofd gekost hebben. Juliette was verbaasd over zjjn moedCharlotte Corday te verdedi gen en tekst-aandnidingen. Maar hier hebben wjj een keur verzameld, die wel niet zoozeer van wege haar omvangrijkheid van aan wijzingen uitmunt, dan wel om de tooneel-technische vaardigheden, die de tenuitvoerlegging ervan van de vertolker eiseht. Men oordeele Tusschen haakjes: Ruppert meet hem grimmig. (Toni verschrikt, met een strykvoet (Vroni krimpt by Toni's eerste woor den in-een, laat het hoofd op de borst hangen en staat als verbitterd bewe gingloos voor zich uitstarend.) (Ruppert, zijn ooren niet geloovend.) (Toni, die als gefolterd wordt, steekt de hand uit, en bjjt op zjjn tanden.) (Toni trekt nauw merkbaar tezamen.) (Vroni in tegenstrijdige overstroo- mende gevoelens (Baron, in haren aanblik verzonken, zich vermannend.) (Vroni, als ging haar een lieht op, grijpt met beide handen naar het hart.) (Ruppert, zich meer en meer ver hittend.) (Toni verschiet.) (Ruppert heft het hoofd op, zijn borst zwoegt geweldig.) Al deze technische wenken voor de vertolkers zjjn te vinden in „De Goud- boer, een tooneelspel in vier bedrij ven (uit de „Vlaamsche Tooneel-ver zameling van Gebrs Janssens) van Charlotte Bireh-Pfeiffer, waarvan de vertaler heet Leo van Riel. Landbouw, Veeteelten Viescherij. Voor de keuring van dekheng sten werden te Kattendijke aangege ven 15 paarden, waarvan er 14 wer den voorgebracht. Goedgekeurd wer den er 9, uitgesteld voor exterieur 1 en afgekeurd voor exterieur 4. Bjj de keuring te Cortgene werden de 6 aangegeven paarden voorgebracht. Goedgekeurd werden er 3 en afge keurd evenveel. het schieten der bieten. In den nazomer hoort men de telers der voeder- en suikenbieten dikwijls de vraag doenmoet men de zaad stengels van de geschoten bieten af breken; worden ze daardoor niet minderwaardig? Hei beste is, niet de stengels af te breken, maar de bieten geheel uit den grond te trekken, want zulke exem plaren blijven klein en worden houtig, omdat ze alle beschikbare stoffen voor zaadproductie gebruiken. Is men er spoedig bjj dan levert de geschoten biet nog een goed veevoeder, later niet meer, evenmin als wanneer men den zaadstengel uitbreekt tengevolge waarvan een kleine massa zyscheuten gevormd worden. In aansluiting biermede is het wel interessant de oorzaken van het sehie- te na te gaan. De beide besproken gen stond geljjk met den dood van Marat goed te keuren. Maratde vriend van het volk; Marat, die in speeches bij zjjn begrafenis boven ieder ander verheerlijkt werd Maar de speech van Déroulède diende niet om de moordenares te verdedigen, zjj was een smeekbede. De meest welsprekende man van die eeuw van welsprekendheid, zjjn woor den schenen .'juist dat kleine restje gevoel te vinden, dat nog sluimerde in deze door haat verteerde menschen. Iedereen om Juliette heen luisterde, terwjjl hjj sprak. Het is burger Déroulède)! fluis terden de bloeddorstige tricoteuses. Verder behoefde men niets te zeg gen. Er was dienzelfden' morgen een reusachtig groot, prachtig ingericht ziekenhuis voor kinderen in Parjjs geopend, een gift aan het volk van burger Déroulède. Daarom mocht hjj wel wat praten, als hjj er lust in had. Zijn hospitaal zou veel van hetgeen hy zeide, weer goed maken. Zelfs de wilde Bergparty, Danton, Merlin en Santerre trokken hun schouders op. Het is Déroulède, laat hem pra ten, als hy er lnst in heeft. De ver moorde Marat zei van hem, dat hy ongevaarlijk was. Juliette hoorde dit alles. De markt vrouwen om haar heen praatten luid. Zelfs Charlotte was bjjna vergeten, terwijl Déroulède sprak. Hy had een mooie sterke stem, die machtig door de zaal weerklonk. Hy was tamelijk klein van gestalte, breed geschouderd met een welbesneden gelaat en een cultuurplanten stammen af van eene eenjarige plant, beta maritima, die in het wild groeit aan de kusten van de Middellandsche Zee. In den loop der jaren heeft men uit dien stamvorm de vrij sterk uiteenloopende tweejarige voeder- en suikerbiet gekweekt; welke uu en dan echter individuen leveren die onder bepaalde omstandigheden door zaadvorming in het eerste jaar den oervorm weer naderen en daar- dooi uit landbouw technisch oogpunt vrijwel waardeloos zijn. Het spreekt vanzelf dat alle weinig constant gekweekte soorten en elke nateelt, waaraan onvoldoende zorg wordt gewijd, deze neiging het eerst zullen vertoonen en ook elk zaadje dat uit z. g. stekbieten is gegroeid, grooter kans heeft eenen doorschieter te leveren. Bij de zaadwinning im mers nit volnitgegroeide moederbieten wordt de neiging al dadelijk tegenge gaan, doordat bieten met hooge koppen niet voor de zaadproductie worden benut. Men moet echter bij oude gekweekte soorten, waarbij de laatstgenoemde sinds jaren in gebruik is, de neiging tot schieten als geheel individueel be schouwen, als eene plotseling zich openbarende ontaarding. Een merk waardig voorbeeld daarvan is het volgende, waargenomen op een der groote Eckendorfer kweekeryen Terwijl alle familiën normaal op groeien, heeft eene overigens ideale moederbiet nakomelingen geleverd, die, op enkele pereenten na alle schie ters zijn, terwijl de bieten niet meer dan een vinger dik zijn. Deze afwijking, waartoe de neiging latent was, is vermoedelijk tot stand gekomen onder invloed van het zon derlinge weder. De biet wil een oud- gemesten, oudgeploegden, sehoonen grond en zonnig, vochtig warm weder. In dit opzicht nn hebben de bieten het dit jaar zeer slecht getroffen. Groeistoornissen treden bij zulke hoog ontwikkelde planten natuurlijk zeer licht in en zijn dan weldra merkbaar aan de hier genoemde verschijnselen. In elke groeistoornis ziet de biet de naar door veredeling opgedrongen win- terrust, d. w. z. elke factor die den groei belemmert, kan oorzaak zyn dat de vroegtijdige zaadvorming wordt bevorderd, waarop, zooals ook hier gebleken is de eene familie sneller en heviger reageert dan de andere. Rechtzaken. J. W. geboren te Wemeldinge, wonende te Biezelinge, ljjnwerker, oud 29 jaar, stond Vrijdag te Middel burg terecht wegens het veroorzaken van gevaar voor een trein. Zooals men zich herinneren zal plaatste de man op 1 Juli 1.1., juist toen een mail- trein in aantocht was, een lorrie op de lyn. Een der locomotieven en een fijngevormde hand, die uit de mooie kanten lubben stekend een aristoera- tisehen indruk maakten. Charlotte Corday werd veroordeeld. Alle welsprekendheid van Déroublède kon haar niet redden. Juliette verliet het gerechtshof in een toestand van half razende ver ontwaardiging. Zjj was heel jong; de tooneelen waarvan zij de laatste twee jaar getuige was geweest, hadden on willekeurig grooten invloed uitge oefend op een jong meisje, dat geheel aan haar eigen intelleetueele en zede lijke hulpbronnen was overgelaten. Welke tooneelen! En nn moest zij de gelegenheid afwachtenCharlotte Corday, het haif ontwikkelde meisje van het platteland, zon Mademoiselle de Marny, de dochter van een geslacht van hertogen, die in Frankrijk een voorname rol gespeeld hadden, niet beschaamd maken. Maar zij kwam er maar niet toe een bepaald plan op te maken. Pe- tronella, de arme, oude ziel, haar eenige vertrouweling, was niet ge maakt uit de stof, waaruit heldinnen geboren worden. Haar avontuur vlak voor het huis van Déroulède was niet vooruit be dacht. Opwelling en een samenloop van omstandigheden hadden er het hunne toe bijgebracht. De laatste maand was zij gewoon dagelijks de Rue Ecole de Médecino door te wan delen, vol aandacht te kijken naar het huis van Marat zooals veel leeg- loopers in deze dagen gewoon waren te doen, maar eigenlijk om naar het huis van Déroulède te kijken. Eens bagagewagen ontspoorden daardoor. Tegen J W. werd geëisclit I maand hechtenis. Uitspraak Vrijdag a. s. Tweegevecht. Den 20sten dezer zal voor de recht bank te 's-Gravenbage behandeld worden de zaak betreffende een in de sehermzaal in de Parkstraat aldaar plaats gehad hebbend tweegevecht tusschen den gepensionneerden luite nant-kolonel der huzaren Römer en den kolonel der huzaren baron Van der Capellen. De moord te Apeldoorn. Voor het gerechtshof te Arnhem werd Vrijdag behandeld de zaak tegen W. Pbakkersknecht te Apeldoorn, beschuldigd zijn patroon, den bakker A. J. Seholten, den 12 Februari te hebben vermoord. De vermoorde had den knecht kort na Kerstmis van het vorige jaar den dienst opgezegd, omdat h\j, P., de vrouw van den bakker wel eens kuste. De avond van den 12den Febr. is P., die den 25en van die maand zjjn be trekking zon verlaten, naar zijn slaap kamer op zolder gegaan. Naeenigen tijd werd Jde vrouw van Seholten wakkerzij hoorde een rochelend ge luid en zag in de slaapkamer een licht, dat evenwel spoedig werd uit gedoofd. Zy meende iets vitselends te hoeren. Na eenigen tijd riep zij den kneeht, die toen van boven kwam bjj het licht van de lamp, die hy meebracht, zag zij dat het bed vol bloed zat. Er bestond volgens een dienstbode een intieme betrekking tusschen de vrouw en den knecht, waartoe de eerste wel eenige aanleiding gaf. Ook een andere knecht heeft verklaard, dat er een verhouding bestond tus schen de vrouw en P., en dat deze wel eens gezegd heeft„ik won dat ik den baas maar kon opruimen". In de kist van bekl. is een mes gevon den, dat door dr. Hesselink onderzocht is. De vraag die dr. Hesselink te be antwoorden had, was deze, of het mes, acht dagen na den moord in bekl.'s kist gevonden, by den moord gebruikt kon zijn. Op het verlengstuk van het lemmet, dat in het heft zit, zyn door de microscoop talrijke spatjes van helderrood (slagaderlijk) bloed te be speuren. Bekl. hield zyn onschuld staande. De advocaat-generaal, aannemende dat de vrouw niet medeplichtig was aan dezen moord en dat beklaagde dien bedreven had met voorbedachten rade, oordeelde de 15 jaren gevan genisstraf, waartoe de rechtbank te Zutphen beklaagde had veroordeeld, te gering en reqnireerde levenslange gevangenisstraf. of tweemaal zag ze hem thuiskomen of uitgaan. Eens zag zy' de hal van binnen, waarin een jong meisje in een don kere japon met een sneeuwwitte fichu, die by de deur afscheid van hem nam. Een andermaal zag zy hem op den hoek van de straat, toen hjj datzelfde meisje over de modderige straat hielp. Hy had haar even te voren ontmoet, en zy droeg een* mand met eetwaren die hjj van haar overnam en in huis droeg. Ridderlijk niet waar 1 en uit medelyden blijkbaar, want het meisje was eenigszins misvormd, een beetje gebocheld met een zwak en weinig aantrekkelyk gezicht, zwaarmoedige oogen en een bleek, scherp gelaat. En de gedachte aan die kleine daad van ridderlykheid. waarvan zy den vorigen dag getuige was geweest, had Juliette er toe gebracht het too neel uit te lokken, dat zonder do ty- dige tusBchenkomst van Déroulède noodlottig voor haar had kunnen worden. Maar zy rekende op die tus- schenkomstalles was zoo plotseling gegaan. Had haar vader haar niet gezegd, dat zy de middelen wel vin den zou, als de tijd maar eenmaal gekomen was? En nu was zij in het huis van den man. die haar broeder vermoord had en haar armen vader, een krankzin nige naar het graf gedragen had. Zou zy ook nu weer de middelen vinden om te weten, wat haar verder te doen stond (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1