N°. 107 1909, Zaterdag 11 September. 96ste jaargang. In stormachtige Tijden. GOESCHE He uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, in Goes 0(75, huiten Goes, franco f 12,3. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., eiken regel meer 10 ct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer 23. Directeur A. F. A. van Setebs. Uitgave van de Naaml. Vennootschap Goesche „Courant". Hoofdredacteur W. Kerremans. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. BV Zij die zich met 1 Oct. a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Overdenkingen. Ik heb gehoord ,Ik zeg 'tje in vertrouwen, hoor, ik wil er de zegsman niet van zjjn, maar ik heb gehoord, dat Zoo is 't begin. Een paar dagen later worden die inleidende voorzich tigheden weggelaten, ook het „ik heb gehoord" en wordt het ongewisse ge rucht verkondigd als een onomstoote- lijk feit. Van wien is het gekomen, het praatje dat dikwijls iemands goeden naam onherroepelijk bekladt, wie heeft 't verzonnen, of wie heeft zich 't eerst vergist Niemand kan 't zeggen, maar de besprokene is veelal verloren en zelfs de minst kwaaddenkenden zullen nog overwegeniets zal er toch wel waar zjjn, van een zoo algemeen verbreide meening. Men heeft 't ge zegd, ik heb gehoord. Dat is toch wel de ve nijnigste van alle ondeugden de laster, een die al leen in 't verborgene, in 't duister werkt, die van een versoholen plekje giftige pijlen schiet een schaduw, ongrijpbaar, een geest, onzichtbaar. Veilig en rustig kan de laster zjjn werk doen. Wie zal hem ontdekken, wie kan 'tbooze praatje volgen tot den mond, die het voor de eerste maal uitsprak Tot het plegen van een andere misdaad behoort nog eenige moed, zoowel om de daad zelf als om de gevolgen kwaadspre kers wagen niets. Als de booze lust er toe ontwaakt kan elke lafaard er zonder vrees aan voldoen, 't Is niet eens noodig om zich bloot te geven door een bepaald feit te ver tellen, 't is al genoeg een algemeenheid te zeggen, die gemakkelijk kan te verstaan worden gegeven en waarvan de aangeklaagde haast nooit bewjjzen kan dat zjj geheel onwaar is. „Iemand heeft me gezegdpas op voor hem." Dit of iets dergelijks is voldoende. Wat is 't, waarvan wordt hij beschuldigd, wie klaagt hem aan, welke zijn de feiten, waarop moet hij zich v erdedigen, waarom moest die andere zich wachten voor hem, wie was iemand Geen enkel antwoord zal hij kijjgen op alle vragen, die hy stelt, hjj wordt, ais door een Indische stille kracht, bespuwd en ziet geen spuwer, hij wordt beschuldigd en ver oordeeld zonder iets van de aanklacht te weten. Want zoo'n bloote algemeen heid is dikwijls al voldoende om wan trouwen te wekken. Minder dan dit is er noodigeen schouderophalen, een glimlachje, een geforceerde lof- FEÜILLETON. Naar het Engelsch. van Barones ORCZY. Zy was op de knieën gevallen, klampte zich aan de zware eikenhou ten pilaar vast, die de zoldering steunde en spande haar oogen in om den man te zien, aan wien zy op dit oogenblik stellig haar leven verschul digd was maar by stond by de deur met zjjn hand aan de knop. Wat is u van plan te gaan doen fluisterde zy. Hen trachten te bewegen, niet in mijn eigen huis in te breken, om u er uit te halen, antwoordde hij snel doe daarom, als 't u belieft, wat ik u gevraagd heb. Werktuiglijk gehoorzaamde zy hem, wist (overeind te komen en liep langzaam de breede treden van de trap op. Haar knieën beefden, haar geheele lichaam huiverde van angst over hetgeen zjj zoo juist had moeten doormaken. Zy durfde niet om te kijken naar haar redder. Zy liep met gebogen hoofd en mompelde half onhoorbare woorden voor zich heen. Daarbuiten werd het joelen en schelden steeds luider en luiderVer woede vuisten hamerden met kracht tegen de zware eikenhouten deur. spraak. Hoe zeldzaam wordt ecu lasteraar achterhaald en ontmaskerd en zoo dit al geschiedt is 't dan nog mogelyk om het gerucht geheel te niet te doen, om alle menschen die 't vernamen te overtuigen dat 't leugen en laster was? Wei geeft Dante in „De Hel" een aangrijpende beschrijving van de straf die lasteraars daar ondergaan. In één spelonk vereend by duizend tallen. Zóó was het hier. Een stank walmde [uit dit graf. Als had een vuile pest ons overvallen. De schurft wordt door hun nagels [weggekrabd. Gelijk van brasems of van grooter [visschen, Door 't mes de, schubben worden [afgeschrapt. 'k Geloof Aegina bood geen schouw spel aan Van meer ellend, toen daar de [lucht voor dezen, Met zoo geduchte smetstof was [belaan. Maar deze straffen, hoe gruwelijk ook door Dante geschilderd, kunnen niet goedmaken, wat de lasteraars jegens hun evenmenschen misdreven, kunnen de smet niet wegnemen, die zij op iemands naam kladden. Wie staat er niet aan bloot, wie is beschut tegen laster-sehiehten Niemand, ter wereld niemandGeen open leven, geen verleden vrjj van schuld beveiligt tegen den laster, allen valt by aan en wie vandaag nog rustig en zonder vrees terugblikt op den weg achter hem, die kan morgen geschuwd worden wegens een over hem gaand gerucht. Geen schepsel kan zich er tegen verweren. Een goed geweten vreest geen kwaad. Een mooie spreuk, zoolang de laster zijn sloopingswerk niet is De- gonnen. Wie eenmaal door den laster is neergeworpen richt niet gemakkelijk zich weer op. Een goed geweten vreest geen kwaad. Mooi gezegd en toch, hoe veel geluk is voor altyd verwoest, hoeveel vroolykheid verstomd, hoeveel hooge gestalten nebben zich gekromd en hoe bittere tranen zjjn er geschreid om een lasterpraatje zonder schijn van waarheid. Socrates de edele, wjjze Griek, wiens geheele leven schoon en verheven was, was niet veilig voor den laster die het doodvonnis over hem wist te doen uitspreken. De reine, rijk begaafde en deugdzame Aspasia was voor den laster niet beschermd Aristidis, wiens rechtvaardigheid spreekwoordelijk is, viel ais slachtoffer van den laster. Oldenbarneveid, de gebroeders de Wit in onze eigen geschiedenis en personen uit uwe omgeving, hebben de onweerstaanbare macht van den laster ondervonden. Is er niets tegen te doen Vele zijn de raadgevingen van denkers en schrijvers om den laster tegen te gaan, Boven aan de trap keerde zij zich door een onweerstaanbare opwelling gedreven, om, en keek in de hal. Zy zag zjjn gestalte onduidelijk af- geteekend in de halve duisternis, hjj stond daar met één hand aan het slot, met achterover geworpen hoofd haar bewegingen volgend. Vlak voor haar stond een deur op een kier. Zy duwde haar open en ging naar binnen. Op dat oogenblik maakte hy de deur beneden open. Het ge- krysch van de woedende menigte weerklonk nog eens duidelijk in haar ooren. Zjj schenen hem te omringen. Zy vroeg zich af, wat er gebeuren zou en was verbaasd, dat hij zoo al leen tegen dat gespuis durfde optreden. De kamer, waarin zy was binnen gekomen, zag er vrooljjk en vriende lijk uit met haar aardige gordijnen, en elegante, bekoorlijke meubelen. Het jonge meisje keek op, toen een vriendelijke stem van de diepte van ^en kolossalen armstoel uit zei: Kom binnen, kom binnen, lieve, en doe de deur achter u toeMaak ten die rampzalige wezens het u lastig Wees maar bedaard. Paul zal met hen spreken. Kom binnen, lieve, en ga zittenn behoeft zich nu niet meer ongerust te maken. Zonder een woord te zeggen kwam het jonge meisje naderbij. Zy scheen als in een droom te wandelen, terwijl de gordijnen spookachtig om haar heen woeien, en de scheidkreten van beneden uit de ingewanden der aarde schenen te komen. De oudej dame praatte voortdurend maar zij die door kwaadsprekerij be vuild zijn, weten dat die raadgevingen alleen theoretische waarde hebben. Doeh is er één middel, een probaat en volkomen afdoend middel, 'tls niet genezend, maar voorbehoedend en zoo eenvoudig dat 't misschien daarom zoo weinig toepassing vindt. Als men u iets zegt in verdaehtmakenden zin of in ronde woorden over een derde ant woord den boodschapper dan ik zal 't den betrokkene mededeelen en er bijvoegen van wien ik 't vernam. Als dit simpele reeept werd toege past hoe spoedig zouden dan rond sluipende gernchten achterhaald en afgemaakt zijn. We zyn echter nog ver van dien idealen toestand af en een praatje wordt nog altjjd graag en met belangstelling aangehoord en ijverig verder verspreid. Zoo lang dit nog zoo is doen we goed ons te troosten met de woorden van den philosooph Schopenhauer, die gewoon was zijne meeningen zonder verzachting te uiten en die over de werking van den laster kon meepraten. Wy zulien, zegt hy, wel onverschil lig worden voor al dat gebabbel en het zwygen er toe doen, ais wy ons goed te binnen brengen de bekrompen heid en de beuzelachtigheid in het denken van veel menschen en wel eens gehoord hebben, hoe een half dozijn stommelingen over een groot man spreekt." Buitsalansi. Onder partijgenooten. Het gaat in de machtige Duitsche sociaal-democratische partij niet naar wenseh. Evenals in ons land gebeurd is, werkt er de splijtzwam, zijn geschil len ontstaan die een ernstig gevaar vormen voor de eenheid der partij. De strjjd loopt tusschen de revisionisten, de mannen die zich niet meer volko men stellen op het oorspronkelijk mar xistisch standpunt en de anderen, die de oorspronkelijke beginselen zooveel eenigszins mogelyk was, trouw bleven. De geschillen zyn al jaren oud en bjj vorige partijdagen was er veel han digheid en heel veel toegevendheid noodig om een scheuring te voorkomen. Zondag a.s. komen sociaal-democra ten uit alle deelen van het groote rijk te Leipzig bijeen voor de groote jaar- lijksche vergadering en als alle voor teekenen niet bedriegen, dan zal het ook daar weder warm toegaan. O.a. zal er ter sprake komen de han delwijze van zeven soeiaai-democra- tische volksvertegenwoordigers uit Wurtemberg, die, o misdaad voor soci aal-democraten, deelnamen aan een hoffeest en aanzaten aan de koninklijke tafel. Dit wordt hun door de groote meerderheid der partygenooten hoogst kwaljjk genomen. Een sociaal-democraat, die de gast is van een koning, ook al is die koning een nobel en humaan mensch, het is iets ongehoords en de zeven Wurtem- verder. Zjj had de hand van t meisje in de hare genomen, en dwong haar nu zacht en vriendelijk op een tabou- retje naast haar armstoel plaats te nemen. Zy sprak over Paul en vertelde iets over Anne Mie, toen over de Nationale Conventie en over het wilde gespuis, maar hoofdzakelijk over Paul. Het lawaai buiten was bedaard. Het meisje voelde zich ziek en vermoeid. Alles in haar hoofd scheen rond te draaien, de meubelen te dansen, de oude dame haar achter een fladderen- den sluier aan te kijken, en toen en toen Eindelijk kreeg de natuur de over hand zij nam het bevende, jonge lichaam in haar armen, waar het be- wustelooze meisje weldadige rust kreeg. HOOFDSTUK H. Burger-Afgevaardigde. Toen het jonge meisje met eene heerlijke gewaarwording van rust en welzjjn wakker werd, had zjj veel om over na te denken. Dit was dus zijn huis! Zy was dus werkelijk een gast, een beschermeling in het huis van Burger Déroulède. Hij had haar gered uit de klauwen van de joelende menigte, wier woede zjj had uitgelokt; zijn moeder had haar welkom geheeten, een jong meisje van misschien een twintig jaar, met een lief gezicht, droevige oogen en eenigszins misvormde gestalte, had haar verzorgd en het haar aangenaam en gemakkelijk gemaakt. bergers kunnen zieh voorbereiden op een paar moeilijke dagen. Dat het nu tot een scheuring in de partij zal komen, wordt niet waar schijnlijk geacht, maar op den duur zal een samengaan der heterogene elementen wel onmogelijk blijken. Vreemd is dit verschijnsel niet. Het gaat met politieke partyen vaak als met sommige lagere diersoorten. Zyn ze volgroeid, dan splitsen zjj zich in twee verschillende individuen. In den eersten tjjd van haar be staan wordt een party bijeen gehouden door den moeilijken strjjd om het be staan groeit ze, neemt het aantal leden toe, dan wordt ook de kans op verschillende zienswijzen in den boe zem dei partjj natuurlijk grooter. Alle aandacht in Duitschland is nu gevestigd op hetgeen de volgende week te Leipzig hrengen zal. Trouwens, nu de Rijksdag rust is er niet veel belangrijks op politiek gebied en zelfs de financieele kwestie boeit het pu bliek niet meer. Dit is anders dan in Frankrijk, waar de regeering nu ook voor Een reusachtig tekort. op de begrooting staat. Twee honderd millioen moeten door middel van nieuwe belastingen gevonden worden. Er is ruim 4 milliard noodig om in de uitgaven van 1910 te voorzien en van bezuinigingen schijnt geen sprake te kunnen zyn. Geldnood dns, een helaas vaak voorkomend verschijnsel. Ook Spanje zal wel behoefte gaan gevoelen om zijn financiën te versterken, nu de expeditie in Marokko Groote sohattkn verslindt. Er heeft reeds een gerucht geloo- pen, dat de regeering te Madrid een leening zou willen sluiten, doch dit bericht is weder tegengesproken. Onwaarschijnlijk is het echter, dat dit rjjk de kosten der expeditie zal kunnen betalen uit de gewone in komsten. Een expeditie waaraan 50000 man deelnemen, kost enorm veel en nog valt niet bjj benadering te zeg gen, wanneer het militaire avontuur als geëindigd zal kunnen worden beschouwd. Eén voldoening hebben de Span jaarden echter en wel deze, dat hun troepenmacht nu eindelijk eenig suc ces heeft behaald. By een voorwaartsche beweging stuitten de troepen op een Moorsehe stam, die zich tot nu onzijdig had gehouden, doeh zich verzette tegen den opmarsch der Spanjaarden. Een gevecht ontstond, waaraan 4000 Mooren deelnamen. Het Spaansche geschut deed echter ziju werk en de Marokkanen werden met zware verliezen teruggedreven, terwjjl de verliezen der Spanjaarden zeer gering waren. In de dorpen, die veroverd werden Juliette de Marny in het huis van den man, dien zjj gezworen had met haat en wraak te zullen vervolgen. Sinds dat oogenblik waren er tien jaar verstreken. Op het zachte bed uitgestrekt, dat de gastvrijheid van de familie Dérou lède voor haar in orde had gemaakt, scheen zij alles wat in die tien jaar gebeurd was, voor zich voorbij te zien gaan de eerste vier, na den dood van haar broer, tot de oude Hertog De Marny zjjn zoon in het graf volgde. Na die laatste opflikkering van leven aan het doodbed van zyn zoon, had de oude hertog eigenlijk opgehouden te bestaan Een stomme, ingekrompen gestalte; zijn geheugen was verdwe nen, zijn geest absent, een schaduw van hetgeen hij eens geweest was, totdat eindelijk zijn doodsuur sloeg. Toen kwam Juliette in hot klooster der Ursulinen, tot tijdens het Schrik bewind deze oude instelling geheel verwoest werd. Iedereen herinnert zich, hoe toen menige inwoonster van het klooster naar het schavot gebracht werd. Juliette was een dergenen, die aan het doodvonnis ontsnapten. Hoe of waarom, zou zjj zelf niet hebben kun nen zeggen, maar men stond haar toe, kalm met Petronella haar oude kindermeid die haar voortdurend trouw gebleven was, te gaan wonen. Als een spookbeeld stond haar steeds die eed voor oogen en dat was de reden van de vroegtijdige harde en besliste uitdrukking op haar gelaat Van het zoldervenster van haar de roode haan gestoken en op afstand konden de verslagen strijders zien hoe hun woningen [in vlammen opgingen. werd een Binnenland. Tweede Kamer. Thans is bepaald dat de Koningin de vergadering der Staten-Generaal op 21 Sept. a. s. niet in persoon zal openen. Vermoedelijk zullen de ministers in commissie worden aangewezen dit in naam der Koningin te doen. Hoogstwaarschijnlijk zal nu de heer Lieftinck als oudste lid in jaren der Tweede Kamer geroepen worden in handen der Koningin op het Loo de gevorderde ambtseeden af te leggen, om daarna gemachtigd te worden zjjn overige medeleden den eed of de ver klaring af te nemen. School en Kerk. Opheffing openbare school. Men meldt aan de Leeuw. Crt. De gemeenteraad van Hem. Olde- phaert en Noordwolde besloot Dinsdag tot opheffing der openbare school te Heidenschap onder Njjdga, welke in richting nog 80 leerlingen telt. Van de ouders dezer leerlingen, op één na, was een adres ingekomen, houdende verklaring, dat zjj voor hunne kinde ren christelijk schoolonderwijs ver langen, in welk verzoekschrift de meerderheid van het dag. bestuur aanleiding vond op de agenda der gisteren gehouden Raadsvergadering een voorstel aan te voeren tot ophef fing der openbare school, waar thans de betrekking van hoofd der school vaceert. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. De stand van het fruit. De koude, natte zomer heeft natuur lijk ook op fruit zjjn invloed doen gelden en op Zuid-Beveland is en daardoor veel klein goed. Anders is de stand van het fruit echter gunstig. Vlekziekte. In de vorige maand zjjn in Zeeland 16 gevallen van vlekziekte onder de varkens voorgekomen, waarvan 4 in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) en de rest op Walcheren. Noord- en Zuid-Beveland bleven dus geheel verschoond. B&eken en Tijdschriften. ,Pak me mee" brengt deze week o. m. illustraties van de overstrooming in Mexico, het atelier van den beeld houwer Toon Dupuis, van de opening der Betuwsche stoomtram, de versierde eiectrische trams in den Haag, de volksfeesten op Koningins verjaardag in dezelfde stad enz. enz. schamel kamertje in Parjjs uit had zjj de oproerige drukte der Revolutie gadegeslagen. Door de trouwe Petronella ver zorgd, was zjj gedwongen te leven van de inkomsten dier brave, oude ziel, daar al haar vermogen, de eigen dommen der familie De Marny, en de som, die zjj met zich in het klooster genomen had alles door de Revolutionaire Regeering was inge palmd, onder het motto, dat het geld zoowel als de menschen gelijk gemaakt moesten worden. Van dat zoldervenster uit had zjj gezien, hoe Parijs leed onder de mee- doogenlooze aanraking van den duivel der verschrikking, dien zjj had uitge lokt, had zjj het rollen der wagens gehoord, die dag aan dag hun menigte slachtoffers naar de onverzadeljjke vriendin van deze Revolutie van Broe derschap de guillotine bracht. Zjj had gezien, hoe deze vrooljjke, luchthartige menschen van de „ville- lumière" veranderden in naar prooi huilende beestenhoe de vrouwen havelooze schepsels geworden waren met moorddadige plannen voor alles wat edel, voornaam en schoon was. Zjj was nog geen twintig jaar toen de zwakke, weifelende vorst en zijn gemalin van den troon gesleurd wer den en gevangen genomen in de hoofd stad, die zij hadden willen ontvluchten. Twee jaar later had zjj een geheel volk juichkreten hooren slaken over den moord op hun koning. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1